Некропола - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Некропола.

Некропола

Од Википедија — слободната енциклопедија

Некропола се големи гробишта или место за закопување, а терминологијата доаѓа од грчкиот збор nekropolis - "град на мртвите". Покрај ретките примери за употребата на овој термин да се означат модерните гробишта надвор од големите градови, овој збор се користи исклучиво кога се мисли на гробиштата на старите народи, античките и средновековните цивилизации.


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Некропола
Listen to this article