Eerste klasse A 2018-19 (voetbal België) - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Eerste klasse A 2018-19 (voetbal België).

Eerste klasse A 2018-19 (voetbal België)

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Jupiler Pro League 2018-2019
Algemeen
Continent
Europa
Confederatie UEFA
Land
België
Bond KBVB
Degradatie naar Eerste klasse B
Bekercompetitie Beker van België
Competitieniveau Niveau 1
Geschiedenis
Opgericht 1895
Recordkampioen RSC Anderlecht (34x)
Titelhouder Club Brugge
Seizoen 2018-2019
Editie 116e
Aantal clubs 16
Kampioen KRC Genk
Degradatie KSC Lokeren
Seizoensstatistieken
Wedstrijden gespeeld 332 op 332
Koploper KRC Genk
Topscorer Hamdi Harbaoui
Meeste goals Club Brugge
Minste goals KSC Lokeren
Minste tegengoals KRC Genk
Meeste tegengoals SV Zulte Waregem
Gemiddelde opkomst 10.938[1]
Actueel
Eerste klasse A seizoen 2020-21
Portaal 
 
Voetbal

Het seizoen 2018-19 is de 116e editie van de Belgische hoogste voetbalafdeling, en de derde na de competitiehervorming van 2015. De officiële naam van de competitie is Profvoetbal 1A[2], de sponsornaam is Jupiler Pro League. De competitie begon in juli 2018 en eindigde in mei 2019.

Gepromoveerde teams

Dit team promoveert uit de eerste klasse B voor de start van het seizoen:

Degraderende teams

Dit team degradeerde naar eerste klasse B op het einde van het seizoen:

  • Sporting Lokeren (laatste reguliere competitie) degradeerde na 23 seizoenen op het hoogste niveau.

Clubs

Zestien clubs spelen in 2018-19 in eerste klasse A. Uitgesplitst per provincie komen vijf clubs uit West-Vlaanderen, drie uit Oost-Vlaanderen, telkens twee uit de provincies Limburg, Henegouwen en Luik en er komt één club uit Antwerpen en het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.


Geografische verspreiding clubs
# kaart Stam-
nummer
Club Plaats # seiz.
Eerste klasse A
1 1 Royal Antwerp FC Antwerpen 98
2 3 Club Brugge KV Brugge 97
3 7 KAA Gent Gent 80
4 12 Cercle Brugge KSV Brugge 80
5 16 Standard Luik Luik 100
6 19 KV Kortrijk Kortrijk 32
7 22 Royal Charleroi Sporting Club Charleroi 54
8 31 KV Oostende Oostende 10
9 35 RSC Anderlecht Anderlecht 88
10 216 Royal Excel Moeskroen Moeskroen 5
11 282 KSC Lokeren OV Lokeren 42
12 322 KRC Genk Genk 28
13 373 Sint-Truidense VV Sint-Truiden 42
14 4068 KVRS Waasland - SK Beveren Beveren 7
15 4276 KAS Eupen Eupen 4
16 5381 SV Zulte Waregem Waregem 14

Personen en sponsors

# Club Plaats Stadion Capaciteit Trainer Vorige trainers
seizoen 2018/19
Aanvoerder Shirtsponsor Hoofdsponsor(s)
1 Royal Antwerp FC Antwerpen Bosuilstadion 15.402
László Bölöni
Faris Haroun
JAKO
Ghelamco
2 Club Brugge Brugge Jan Breydelstadion 29.000
Ivan Leko
Ruud Vormer
Macron
Macron
3 KAA Gent Gent Ghelamco Arena 20.000
Jess Thorup
Yves Vanderhaeghe
Nana Asare
Craft
vdk bank
4 Cercle Brugge Brugge Jan Breydelstadion 29.000
José Jeunechamps (a.i.)
Laurent Guyot
Benjamin Lambot
Erima
Napoleon Games
5 Standard Luik Luik Maurice Dufrasnestadion 27.670
Michel Preud'homme
Sébastien Pocognoli
New Balance
VOO
6 KV Kortrijk Kortrijk Guldensporenstadion 9.400
Yves Vanderhaeghe
Glen De Boeck
Hannes Van der Bruggen
JAKO
AGO Jobs & HR
7 Sporting Charleroi Charleroi Stade du Pays de Charleroi 15.000
Felice Mazzù
Francisco Martos
Kappa
Proximus
8 KV Oostende Oostende Versluys Arena 8.430
Franky Van der Elst (a.i.)
Gert Verheyen
Hugo Broos (a.i.)
Kevin Vandendriessche
Joma
Willems veranda's
9 RSC Anderlecht Anderlecht Constant Vanden Stockstadion 21.500
Karim Belhocine (a.i.)
Hein Vanhaezebrouck
Karim Belhocine (a.i.)
Fred Rutten
Sven Kums
adidas
BNP Paribas Fortis
10 Royal Excel Moeskroen Moeskroen Le Canonnier 10.570
Bernd Storck
Frank Defays
Laurent Demol (a.i.)
Mbaye Leye
Erima
Star Casino
11 KSC Lokeren Lokeren Daknamstadion 12.000
Glen De Boeck
Peter Maes
Arnar Viðarsson (a.i.)
Trond Sollied
Killian Overmeire
Beltona
Q Team
12 KRC Genk Genk Luminus Arena 23.720
Philippe Clement
Leandro Trossard
Nike
Beobank
13 Sint-Truidense VV Sint-Truiden Stayen 14.600
Marc Brys
Jordan Botaka
Umbro
Golden Palace
14 Waasland-Beveren Beveren Freethielstadion 8.190
Adnan Čustović
Yannick Ferrera
Milan Massop
Uhlsport
Circus.be
15 KAS Eupen Eupen Kehrwegstadion 8.235
Claude Makélélé
Luis García
Nike
Aspire Academy
16 SV Zulte Waregem Waregem Regenboogstadion 12.414
Francky Dury
Davy De fauw
Patrick
Willy Naessens Group

Uitslagen en klassementen

Reguliere competitie

Thuis \ Uit AND ANT CER CHA CLU EUP GNK GNT KVK LOK MOE OOS STA STV W-B ZWA
RSC Anderlecht 1–1 4–2 1–1 2–2 2–1 0–1 2–0 2–0 1–1 2–0 5–2 2–1 0–0 3–0 0–0
Antwerp FC 0–1 1–0 1–2 1–1 2–1 2–4 2–2 0–0 2–1 2–1 2–0 1–1 1–3 0–2 5–1
Cercle Brugge 2–1 0–3 2–1 2–2 0–1 2–5 0–3 1–1 3–2 2–1 2–2 1–2 1–2 2–0 3–1
Sporting Charleroi 1–2 0–1 3–1 2–1 1–2 1–1 2–0 0–2 2–1 3–1 1–1 0–1 1–0 2–2 3–2
Club Brugge 2–1 5–1 4–0 0–1 5–2 3–1 1–1 3–0 2–1 1–2 4–0 3–0 1–0 1–1 1–3
KAS Eupen 2–1 1–2 2–0 1–4 0–4 0–2 2–3 0–1 4–1 1–0 1–2 2–1 1–4 1–0 2–3
KRC Genk 1–0 0–0 1–2 3–1 1–1 2–1 3–1 1–1 1–0 1–2 2–0 2–0 1–1 3–2 4–0
KAA Gent 1–0 0–0 4–1 2–1 0–4 2–0 1–5 3–1 2–1 1–2 2–1 2–1 1–2 4–1 1–1
KV Kortrijk 1–4 2–0 2–1 1–2 0–0 1–3 3–3 1–2 2–1 1–0 1–2 0–2 3–1 2–2 4–2
KSC Lokeren 1–2 2–1 3–1 2–4 0–1 2–0 0–4 2–2 1–3 0–0 0–0 0–3 2–0 1–0 0–3
Excel Moeskroen 3–1 0–1 3–0 3–0 0–1 0–1 0–0 3–1 1–0 1–0 2–1 0–0 1–1 0–3 0–0
KV Oostende 0–2 0–2 1–1 2–1 1–2 1–1 0–2 0–4 1–2 1–0 2–1 1–3 1–1 1–1 3–1
Standard Luik 2–1 0–2 0–0 0–0 3–1 3–0 1–1 3–2 2–1 3–1 1–1 3–1 3–2 4–3 4–1
STVV 4–2 2–0 0–0 3–1 2–2 4–1 2–3 0–2 0–0 1–1 3–1 0–0 1–1 2–1 2–1
Waasland-Beveren 1–2 0–1 1–1 1–1 2–1 0–0 1–2 2–1 2–6 2–1 1–2 1–1 0–0 2–2 1–1
Zulte Waregem 1–2 1–2 3–2 3–1 2–5 4–0 3–3 1–3 0–2 2–0 2–2 1–1 3–1 1–1 2–2
Bron: [3]
Kleuren: Groen = Winst thuisploeg; Blauw = Gelijkspel; Rood = Verlies thuisploeg.
Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 KRC Genk 30 18 9 3 63 63 31 +32 PO 1
2 Club Brugge 30 16 8 6 56 64 32 +32
3 Standard Luik 30 15 8 7 53 49 35 +14
4 RSC Anderlecht 30 15 6 9 51 48 35 +13
5 KAA Gent 30 15 5 10 50 53 45 +8
6 Antwerp FC 30 14 7 9 49 39 34 +5
7 STVV 30 12 11 7 47 47 36 +11 PO 2
8 KV Kortrijk 30 12 7 11 43 44 42 +2
9 Sporting Charleroi 30 12 6 12 42 43 43 0
10 Excel Moeskroen 30 11 7 12 40 33 33 0
11 SV Zulte Waregem 30 8 9 13 33 49 60 −11
12 KAS Eupen 30 10 2 18 32 34 57 −23
13 Cercle Brugge 30 7 7 16 28 35 59 −24
14 KV Oostende 30 6 9 15 27 29 52 −23
15 Waasland-Beveren 30 5 12 13 27 37 50 −13
16 KSC Lokeren 30 5 5 20 20 28 53 −25
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 10 maart 2019. Bron: Klassement reguliere competitie
Regels voor de opmaak van de rangschikking: 1) Behaalde punten, 2) Aantal overwinningen,
3) Doelsaldo, 4) Gemaakte doelpunten, 5) Gemaakte doelpunten in uitwedstrijden,
6) Aantal overwinningen in uitwedstrijden, 7) Beslissingswedstrijd
Leidersplaats reguliere competitie per speeldag
KRC GenkClub BruggeKRC GenkRSC AnderlechtKRC Genk

Play-off 1

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 KRC Genk 10 6 2 2 52 19 8 +11 Kampioen, Groepsfase Champions League
2 Club Brugge 10 7 1 2 50 19 11 +8 Voorrondes Champions League
3 Standard Luik 10 4 1 5 40 17 16 +1 Voorrondes Europa League
4 Antwerp FC 10 4 2 4 39 12 16 −4 Testwedstrijd tegen winnaar Play-off 2
5 KAA Gent 10 3 1 6 35 10 15 −5
6 RSC Anderlecht 10 1 3 6 32 8 19 −11
Bron: Klassement Play-off 1[4]
Regels voor de opmaak van de rangschikking: 1) Behaalde punten 2) Punten zonder afronding 3) Klassement reguliere competitie
  • KRC Genk, Standard Luik, RSC Anderlecht en Antwerp FC kregen bij de halvering van de punten een half punt er bij
Leidersplaats play-off 1 per speeldag
KRC Genk

Play-off 2

Groep A

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 Sporting Charleroi 10 7 1 2 22 20 7 +13 Finale PO 2
2 STVV 10 4 5 1 17 16 13 +3
3 KVC Westerlo 10 3 3 4 12 13 12 +1
4 KV Oostende 10 3 3 4 12 12 15 −3
5 KAS Eupen 10 3 2 5 11 9 15 −6
6 Beerschot Wilrijk 10 2 2 6 8 11 19 −8
Bron: Klassement play-off 2A[5]

Groep B

Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 KV Kortrijk 10 8 0 2 24 26 12 +14 Finale PO 2
2 Union Sint-Gillis 10 6 2 2 20 24 14 +10
3 Waasland-Beveren 10 4 1 5 13 17 24 −7
4 Zulte Waregem 10 3 4 3 13 22 22 0
5 Excel Moeskroen 10 2 2 6 8 19 22 −3
6 Cercle Brugge 10 2 1 7 7 16 30 −14
Bron: Klassement play-off 2B[6]

Finale Play-off 2


22 mei 2019
20:30 UTC+2
Finale play-off 2
KV Kortrijk 1 – 2 Sporting Charleroi Guldensporenstadion, Kortrijk
Toeschouwers: 7.500
Scheidsrechter: Jonathan Lardot
Ezekiel
 6'
 42'
56' Osimhen

Testwedstrijd (UEFA Europa League)


26 mei 2019
14:30 UTC+2
Testwedstrijd (Europa League)
Antwerp FC 3 – 2 Sporting Charleroi Bosuilstadion, Antwerpen
Toeschouwers: 11.502
Scheidsrechter: Nicolas Laforge
Mbokani
 16'
67'
Refaelov
 22' (pen.)
 1' Osimhen
 13' Dessoleil
 20' Zajkov

Individuele klassementen

Sinds het seizoen 2015/16 krijgt ook de speler met de meeste assists, een trofee. Sinds het seizoen 2017/18 krijgt de doelman met de meeste clean sheets, een trofee. Doelpunten tijdens de barragewedstrijden om Europees voetbal tellen niet mee in deze individuele klassementen.

Gouden Stier[7]
Nr. Speler Club G W GPW SPM
1.
Hamdi Harbaoui
Zulte Waregem 25 35 0,71 2901 min.
2.
Mbwana Samatta
KRC Genk 23 38 0,61 3186 min.
3.
Ivan Santini
Anderlecht 16 34 0,47 2507 min.
4.
Victor Osimhen
Sporting Charleroi 16 32 0,50 2647 min.
5.
Daichi Kamada
STVV 15 34 0,44 2799 min.

Bij een gelijk aantal doelpunten wordt er rekening gehouden met het aantal doelpunten op verplaatsing, het aantal speelminuten, het aantal assists en het aantal doelpunten zonder de strafschoppen.

Pro Assist
Nr. Speler Club A W GPW SPM L
1.
Hans Vanaken
Club Brugge 17 40 0,43 3556 min. 26
2.
Roeslan Malinovski
KRC Genk 11 37 0,30 3010 min. 25
3.
Nill De Pauw
Zulte Waregem 10 35 0,29 2415 min. 29
4.
Benson Manuel Hedilazio
Excel Moeskroen 9 26 0,35 1726 min. 22
5.
Aleksandar Boljević
Waasland-Beveren 9 33 0,27 2790 min. 23

Bij een gelijk aantal assists wordt er rekening gehouden met het aantal speelminuten en de leeftijd van de spelers.

Clean sheet
Nr. Speler Club C W GPW SPM L
1.
Danny Vuković
KRC Genk 14 37 0,38 3330 min. 34
2.
Sinan Bolat
Antwerp FC 13 40 0,33 3600 min. 30
3.
Ethan Horvath
Club Brugge 11 28 0,39 2520 min. 23
4.
Guillermo Ochoa
Standard Luik 10 40 0,25 3600 min. 33
5.
Jean Butez
Excel Moeskroen 9 30 0,30 2700 min. 23

Bij een gelijk aantal wedstrijden zonder tegendoelpunt wordt er rekening gehouden met het aantal speelminuten en de leeftijd van de spelers.

Scheidsrechters

Naam Geboortedatum GW TS
Wesley Alen 03 jan 1991 20 8 86 1 3
Jan Boterberg 11 jul 1986 18 5 64 5 1
Alexandre Boucaut 10 okt 1980 23 7 83 0 4
Wesli De Cremer 04 jun 1992 1 0 4 0 0
Sébastien Delferière 02 jul 1981 5 2 21 1 0
Christof Dierick 03 jan 1979 17 11 83 2 2
Lothar D'hondt 18 mei 1994 14 3 43 0 0
Frederik Geldhof 16 apr 1976 4 3 14 3 0
Nicolas Laforge 21 dec 1986 28 12 124 5 3
Erik Lambrechts 17 sep 1984 25 6 106 1 3
Jonathan Lardot 31 jan 1984 28 6 115 6 1
Bert Put 10 jun 1988 18 6 60 2 2
Wim Smet 18 aug 1982 27 5 100 6 1
Nathan Verboomen 25 jun 1988 26 13 112 3 3
Bart Vertenten 13 mei 1988 7 2 24 0 1
Kevin Van Damme 12 jun 1990 15 3 60 3 0
Bram Van Driessche 16 apr 1985 27 7 104 1 6
Lawrence Visser 18 dec 1989 27 5 125 5 1
  • volledig bijgewerkt: enkel strafschoppen tot speeldag 04

Trainerswissels

Trainer Datum Club Reden voor ontslag of vertrek Positie Opvolger Datum aankondiging opvolger
Adnan Čustović
Voor aanvang seizoen 2018/19 KV Oostende Teleurstellende resultaten -
Gert Verheyen
25 april 2018
Jonas De Roeck
STVV Te weinig ervaring
Marc Brys
20 mei 2018
Ricardo Sá Pinto
Standard Luik Onderling overleg
Michel Preud'homme
22 mei 2018[8]
Frank Vercauteren
Cercle Brugge Onderling overleg
Laurent Guyot
6 juni 2018[9]
Dirk Geeraerd
Waasland-Beveren Einde interimperiode
Yannick Ferrera
8 juni 2018
Frank Defays
30 augustus 2018[10] Excel Moeskroen Teleurstellende resultaten 16de
Bernd Storck
2 september 2018[11]
Yves Vanderhaeghe
8 oktober 2018[12] KAA Gent Teleurstellende resultaten 7de
Jess Thorup
10 oktober 2018
Peter Maes
28 oktober 2018[13] Sporting Lokeren Teleurstellende resultaten 15de
Trond Sollied
29 oktober 2018
Yannick Ferrera
11 november 2018[14] Waasland-Beveren Teleurstellende resultaten 14de
Adnan Čustović
17 november 2018
Glen De Boeck
15 november 2018[15] KV Kortrijk Teleurstellende resultaten 12de
Yves Vanderhaeghe
15 november 2018
Hein Vanhaezebrouck
16 december 2018[16] RSC Anderlecht Teleurstellende resultaten 4e
Fred Rutten
6 januari 2019
Trond Sollied
20 januari 2019[17] Sporting Lokeren Teleurstellende resultaten 16de
Glen De Boeck
20 januari 2019[17]
Gert Verheyen
6 maart 2019[18] KV Oostende Zelf opgestapt 14de
Hugo Broos (a.i.)
7 maart 2019[18]
Fred Rutten
16 april 2019[19] RSC Anderlecht Teleurstellende resultaten 5de (PO1)
Karim Belhocine (a.i.)
16 april 2019[19]
Hugo Broos (a.i.)
29 april 2019[20] KV Oostende Verschil in visie 4de (PO2A)
Franky Van der Elst (a.i.)
29 april 2019
Laurent Guyot
2 mei 2019[21] Cercle Brugge Teleurstellende resultaten 4de (PO2B)
José Jeunechamps (a.i.)
2 mei 2019[21]

Individuele prijzen

Prijs Winnaar Club
Gouden Schoen
Hans Vanaken
Club Brugge
Mooiste Doelpunt (Gouden Schoen)
Siebe Schrijvers
Club Brugge
Beste doelman (Gouden Schoen)
Lovre Kalinić
KAA Gent
Beste belofte (Gouden Schoen)
Wesley Moraes
Club Brugge
Beste trainer (Gouden Schoen)
Ivan Leko
Club Brugge
Profvoetballer van het Jaar
Hans Vanaken
Club Brugge
Belofte van het Jaar
Yari Verschaeren
Anderlecht
Trainer van het Jaar
Philippe Clement
KRC Genk
Scheidsrechter van het Jaar
Erik Lambrechts
Ebbenhouten Schoen
Aly Samatta
KRC Genk
Trofee Raymond Goethals
Philippe Clement
KRC Genk

Teampagina's

Zie ook

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Eerste klasse A 2018-19 (voetbal België)
Listen to this article