Liste over presidentene for Bulgarias nasjonalforsamling
From Wikipedia, the free encyclopedia
Presidenten for Bulgarias nasjonalforsamling er leder for forsamlingen. Embetet ble innstiftet i 1879.
Nr. | Bilde | Navn (født–død) |
Embetstid | Parti | Merknad |
---|---|---|---|---|---|
Nasjonalforsamlingens presidenter | |||||
Den konstituerende nasjonalforsamling | Antim I (1816–1888) |
10. februar 1879–16. april 1879 | |||
Den første store nasjonalforsamling | Antim I (1816–1888) |
17. april 1879–26. juni 1879 | |||
Den første ordinære nasjonalforsamling | Petko Karavelov (1843–1903) |
21. oktober 1879–24. november 1879 | Liberalna partija | ||
Den andre ordinære nasjonalforsamling | Petko Karavelov (1843–1903) |
23. mars 1880–26. mars 1880 | Liberalna partija | ||
Petko Slavejkov (1827–1895) |
26. mars 1880–28. november 1880 | Liberalna partija | |||
Nikola Suknarov (1849–1894) |
29. november 1880–18. desember 1880 | Liberalna partija | |||
Den andre store nasjonalforsamling | Todor Ikonomov (1835–1892) |
1. juli 1881 | Konservativna partija | ||
Den tredje ordinære nasjonalforsamling | Simeon Varnensko-Preslavski (1840–1937) |
11. desember 1882–8. september 1883 | Konservativna partija | ||
Dimităr Grekov (1847–1901) |
9. september 1883–25. desember 1883 | Konservativna partija | |||
Den fjerde ordinære nasjonalforsamling | Petko Karavelov (1843–1903) |
27. juni 1884–30. juni 1884 | Liberalna partija | ||
Stefan Stambolov (1854–1895) |
30. juni 1884–26. august 1886 | Liberalna partija | |||
Georgi Zjivkov (1844–1899) |
1. september 1886–6. september 1886 | Narodnoliberalna partija | |||
Den tredje store nasjonalforsamling | Georgi Zjivkov (1844–1899) |
19. oktober 1886–1. november 1886 | Narodnoliberalna partija | ||
Dimităr Tontsjev (1859–1937) |
22. juni 1887–3. august 1887 | Liberalna partija (radoslavisti) | |||
Den femte ordinære nasjonalforsamling | Dimităr Tontsjev (1859–1937) |
15. oktober 1887–12. desember 1888 | Liberalna partija (radoslavisti) | ||
Zakharij Stojanov (1850–1889) |
13. desember 1888–6. september 1889 | Narodnoliberalna partija | |||
Panajot Slavkov (1846–1924) |
22. oktober 1889–17. desember 1889 | Narodnoliberalna partija | |||
Den sjette ordinære nasjonalforsamling | Panajot Slavkov (1846–1924) |
15. oktober 1890–12. desember 1892 | Narodnoliberalna partija | ||
Dimitǎr Petkov (1858–1907) |
14. desember 1892–15. desember 1892 | Narodnoliberalna partija | |||
Den fjerde store nasjonalforsamling | Dimitǎr Petkov (1858–1907) |
3. mai 1893–17. mai 1893 | Narodnoliberalna partija | ||
Den syvende ordinære nasjonalforsamling | Dimitǎr Petkov (1858–1907) |
15. oktober 1893–19. november 1893 | Narodnoliberalna partija | ||
Georgi Zjivkov (1844–1899) |
20. november 1893–1. august 1894 | Narodnoliberalna partija | |||
Den åttende ordinære nasjonalforsamling | Teodor Teodorov (1869–1924) |
15. oktober 1894–4. februar 1896 | Narodna partija | ||
Den niende ordinære nasjonalforsamling | Georgi Jankulov (1844–1900) |
1. desember 1896–19. desember 1898 | Narodna partija | ||
Den tiende ordinære nasjonalforsamling | Dimităr Vatsjov (1855–1922) |
16. mai 1899–1. oktober 1899 | Liberalna partija (radoslavistka) | ||
Zjetsjo Bakalov (1867–1921) |
18. oktober 1899–29. november 1900 | Liberalna partija (radoslavistka) | |||
Den ellevte ordinære nasjonalforsamling | Ivan Gesjov (1849–1924) |
22. februar 1901–25. oktober 1901 | Narodna partija | ||
Marko Balabanov (1837–1921) |
25. oktober 1901–23. desember 1901 | Progresivnoliberalna partija | |||
Den tolvte ordinære nasjonalforsamling | Dragan Tsankov (1828–1911) |
22. april 1902–31. mars 1903 | Liberalna partija | ||
Den 13. ordinære nasjonalforsamling | Petăr Stajkov (1859–1926) |
2. november 1903–30. januar 1904 | Natsionalliberalna partija | ||
Todor Gatev (?–?) |
20. oktober 1904–15. oktober 1905 | Narodnoliberalna partija | |||
Petăr Gudev (1863–1932) |
17. oktober 1905–2. mars 1907 | Narodnoliberalna partija | |||
Dobri Petkov (1859–1932) |
5. mars 1907–18. april 1908 | Narodnoliberalna partija | |||
Den 14. ordinære nasjonalforsamling | Khristo Slavejkov (1862–1935) |
15. juni 1908–15. september 1910 | Demokratitsjeskata partija | ||
Petăr Orakhovats (1857–1922) |
15. oktober 1910–15. februar 1911 | Demokratitsjeskata partija | |||
Den 5. store nasjonalforsamling | Stojan Danev (1858–1949) |
9. juni 1911–9. juli 1911 | Progresivnoliberalnata partija | ||
Den 15. ordinære nasjonalforsamling | Stojan Danev (1858–1949) |
15. oktober 1911–1. juni 1913 | Progresivnoliberalnata partija | ||
Ivan Gesjov (1849–1924) |
26. juni 1913–23. juli 1913 | Narodnata partija | |||
Den 16. ordinære nasjonalforsamling | Dimităr Vatsjov (1855–1922) |
19. desember 1913–31. desember 1913 | Liberalna kontsentratsija (Liberalnata partija (radoslavistka)) | ||
Den 17. ordinære nasjonalforsamling | Dimităr Vatsjov (1855–1922) |
20. mars 1914–15. april 1919 | Liberalna kontsentratsija (Liberalnata partija (radoslavistka)) | ||
Den 18. ordinære nasjonalforsamling | Najtsjo Tsanov (1857–1923) |
10. oktober 1919 | Radikaldemokratitsjeskata partija | Tsanov frasa seg vervet av politiske årsaker. | |
Nedjalko Atanasov (1881–1960) |
10. oktober 1919–20. februar 1920 | Bălgarski zemedelski naroden săjuz | Fungerende formann (Nasjonalforsamlingens viseformann) | ||
Den 19. ordinære nasjonalforsamling | Aleksandăr Botev (1880–1947) |
15. april 1920–24. juni 1921 | Bălgarski zemedelski naroden săjuz | ||
Nedjalko Atanasov (1881–1960) |
4. november 1921–11. mars 1923 | Bălgarski zemedelski naroden săjuz | |||
Den 20. ordinære nasjonalforsamling | Aleksandăr Botev (1880–1947) |
21. mai 1923–11. juni 1923 | Bălgarski zemedelski naroden săjuz | ||
Den 21. ordinære nasjonalforsamling | Todor Kulev (1878–1942) |
9. desember 1923–4. januar 1926 | Demokratitsjeski sgovor | ||
Aleksandăr Tsankov (1879–1959) |
5. januar 1926–15. april 1927 | Demokratitsjeski sgovor | |||
Den 22. ordinære nasjonalforsamling | Aleksandăr Tsankov (1879–1959) |
19. juni 1927–15. mai 1930 | Demokratitsjeski sgovor | ||
Nikola Najdenov 1880–1939) |
21. mai 1930–18. april 1931 | Demokratitsjeski sgovor | |||
Den 23. ordinære nasjonalforsamling | Stefan Stefanov (1876–1946) |
20. august 1931–12. oktober 1931 | Naroden blok (Demokratitsjeskata partija) | ||
Aleksandăr Malinov (1867–1938) |
15. oktober 1931–18. mai 1934 | Naroden blok (Demokratitsjeskata partija) | |||
Den 24. ordinære nasjonalforsamling | Stoitsjo Mosjanov (1892–1975) |
22. mai 1938–27. april 1939 | Uavhengig | ||
Den 25. ordinære nasjonalforsamling | Nikola Logofetov (1880–1945) |
24. februar 1940–16. mai 1941 | Uavhengig | ||
Khristo Kalfov (1883–1945) |
16. mai 1941–23. august 1944 | Uavhengig | |||
Den 26. ordinære nasjonalforsamling | Vasil Kolarov (1877–1950) |
15. desember 1945–6. november 1946 | Bǎlgarska rabotnitsjeska partija | ||
Den sjette store nasjonalforsamling | Vasil Kolarov (1877–1950) |
7. november 1946–8. desember 1947 | Bǎlgarska rabotnitsjeska partija | ||
Rajko Damjanov (1904–1986) |
9. desember 1947–21. oktober 1949 | Bǎlgarska rabotnitsjeska partija (til 1948) | |||
Bălgarska komunistitsjeska partija (fra 1948) | |||||
Den 27. nasjonalforsamling | Ferdinand Kozovski (1892–1965) |
17. februar 1950–2. november 1953 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 28. nasjonalforsamling | Ferdinand Kozovski (1892–1965) |
14. januar 1954–11. desember 1957 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 29. nasjonalforsamling | Ferdinand Kozovski (1892–1965) |
13. januar 1958–4. november 1961 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 30. nasjonalforsamling | Ferdinand Kozovski (1892–1965) |
15. mars 1962–12. september 1965 (døde) |
Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Sava Ganovski (1897–1993) |
6. desember 1965–8. desember 1965 | Bălgarska komunistitsjeska partija | |||
Den 31. nasjonalforsamling | Sava Ganovski (1897–1993) |
11. mars 1966–18. mai 1971 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 32. nasjonalforsamling | Georgi Trajkov (1898–1975) |
7. juli 1971–27. april 1972 | Bălgarski zemedelski naroden săjuz | ||
Vladimir Bonev (1917–1990) |
27. april 1972–9. mars 1976 | Bălgarska komunistitsjeska partija | |||
Den 33. nasjonalforsamling | Vladimir Bonev (1917–1990) |
15. juni 1976–7. april 1981 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 34. nasjonalforsamlingen | Stanko Todorov (1920–1996) |
16. juni 1981–21. mars 1986 | Bălgarska komunistitsjeska partija | ||
Den 35. nasjonalforsamling | Stanko Todorov (1920–1996) |
17. juni 1986–3. april 1990 | Bălgarska komunistitsjeska partija (til 1990) | ||
Bălgarska sotsialistitsjeska partija (1990) | |||||
Den syvende store nasjonalforsamling | Nikolaj Todorov (1921–2003) |
17. juli 1990–2. oktober 1991 | Bălgarska sotsialistitsjeska partija | ||
Den 36. nasjonalforsamling | Stefan Savov (1924–2000) |
4. november 1991–24. september 1992 | Săjuz na demokratitsjnite sili | ||
Snezjana Botusjarova (1955–) |
24. september 1992–5. november 1992 | Săjuz na demokratitsjnite sili | Fungerende formann (Nasjonalforsamlingens viseformann) | ||
Aleksandr Jordanov (1952–) |
5. november 1992–17. oktober 1994 | Săjuz na demokratitsjnite sili | |||
Den 37. nasjonalforsamling | Blagovest Sendov (1932–) |
12. januar 1995–13. februar 1997 | Uavhengig | ||
Den 38. nasjonalforsamling | Jordan Sokolov (1933–2016) |
7. mai 1997–19. april 2001 | Săjuz na demokratitsjnite sili | ||
Den 39. nasjonalforsamling | Ognjan Gerdzjikov (1946–) |
5. juli 2001–4. februar 2005 | Natsionalno dvizjenije «Simeon Vtori» | ||
Kamelija Kasabova (1957–) |
4. februar 2005–23. februar 2005 | Natsionalno dvizjenije «Simeon Vtori» | Fungerende formann (Nasjonalforsamlingens viseformann) | ||
Borislav Velikov (1946–) |
23. februar 2005–17. juni 2005 | Natsionalno dvizjenije «Simeon Vtori» | |||
Den 40. nasjonalforsamling | Georgi Pirinski (1948–) |
11. juli 2005–25. juni 2009 | Bălgarska sotsialistitsjeska partija | ||
Den 41. nasjonalforsamling | Tsetska Tsatsjeva (1958–) |
14. juli 2009–13. mars 2013 | GERB | ||
Den 42. nasjonalforsamling | Mihail Mikov (1960–) |
21. mai 2013–6. august 2014 | Bălgarska sotsialistitsjeska partija | ||
Den 43. nasjonalforsamling | Tsetska Tsatsjeva (1958–) |
27. oktober 2014–27. januar 2017 | GERB | ||
Den 44. nasjonalforsamling | Dimităr Glavtsjev (1963–) |
19. april 2017 – 17. november 2017 | GERB | ||
Tsveta Karajantsjeva (1968–) |
17. november 2017–25. mars 2021 | GERB | |||
Den 45. nasjonalforsamling | Iva Miteva (1972–) |
15. april 2021–11. mai 2021 | Ima takŭv narod | ||
Den 46. nasjonalforsamling | 21. juli 2021–15. september 2021 | ||||
Den 47. nasjonalforsamling | Nikola Mintsjev (1987–) |
3. desember 2021– | Prodŭlzhavame promyanata |