51è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 51è Festival Internacional de Cinema de Canes.

51è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment51è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 51è Festival de Canes[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data1998 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició51 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 51è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 13 al 24 de maig de 1998, i el director, productor i guionista estatunidenc Martin Scorsese va ser president del jurat. La Palma d'Or fou atorgada a la pel·lícula grega Mia aioniotita kai mia mera de Theo Angelopoulos.[2][3][4][5][6]

El festival va obrir amb Primary Colors, dirigida per Mike Nichols, i va tancar amb Godzilla, dirigida per Roland Emmerich.[7][8][9] Isabelle Huppert va ser la mestressa de cerimònies.[10]

En 1998 es van afegir dues seccions noves a la Selecció oficial,Un Certain Regard i Cinéfondation. L'objectiu de la secció Cinéfondation és donar suport a la creació d'obres de cinema al món i contribuir a l'entrada dels nous guionistes en el cercle de les celebritats. Per a això, es seleccionen entre quinze i vint mig i curtmetratges d'estudiants de les escoles de cinema d'arreu del món i els tres millors són guardonats per la Cinéfondation i pel Jurat dels Curtmetratges.[11] La secció Un Certain Regard "premia els joves talents i fomenta treballs innovadors i audaços presentant una de les pel·lícules amb una subvenció que ajudi a la seva distribució a França".[12] Lulu on the Bridge, dirigida per Paul Auster, va obrir la secció Un Certain Regard.[10]

Jurat

Martin Scorsese, president del jurat
Martin Scorsese, president del jurat
Jean-Pierre Jeunet, president del jurat de Curtmetratges i Cinéfondation
Jean-Pierre Jeunet, president del jurat de Curtmetratges i Cinéfondation

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 1998:[13]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 1998:

  • Jacques Mandelbaum
  • Luc Honorez
  • Pierre Murat
  • Thierry Gandillot

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 1998:

  • Anh Hung Tran (director) President
  • Bernard Maltaverne (administració)
  • Charlie Van Damme (Director de fotografia)
  • Derek Malcom (crític)
  • Emmanuela Martini (crític)
  • Jacques Poitrenaud (director)
  • Marcel Martin (crític)
  • Pierre Salvadori (director)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[14]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[14]

  • All the Little Animals de Jeremy Thomas
  • The Apostle de Robert Duvall
  • La Pomme de Samira Makhmalbaf
  • Un 32 août sur terre de Denis Villeneuve
  • Daun di Atas Bantal de Garin Nugroho
  • El evangelio de las maravillas d'Arturo Ripstein
  • À vendre de Laetitia Masson
  • The Impostors de Stanley Tucci
  • Larmar och gör sig till d'Ingmar Bergman
  • Island, Alicia de Ken Yunome
  • Tueur à gages de Darezhan Omirbaev
  • Kleine Teun d'Alex van Warmerdam
  • Louise (Take 2) de Siegfried
  • Love is the Devil de John Maybury
  • Lulu on the Bridge de Paul Auster
  • The Man Who Couldn't Open Doors de Paul Arden
  • Os mutantes de Teresa Villaverde
  • Un soir après la guerre de Rithy Panh
  • Szenvedély de György Fehér
  • Plätze in Städten d'Angela Schanelec
  • Gangwon-do ui him de Hong Sang-soo
  • Teatro di guerra de Mario Martone
  • O Rio do Ouro de Paulo Rocha
  • Kurpe de Laila Pakalniņa
  • Dis-moi que je rêve de Claude Mouriéras
  • Tokyo Eyes de Jean-Pierre Limosin
  • Zero Effect de Jake Kasdan

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[14]

* Exhibicions especials [15]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[14]

  • Blue City de David Birdsell
  • Deer Men de Saara Saarela
  • Die Weiche de Chrys Krikellis
  • Doom and Gloom de John McKay
  • The First Sin de Fahimeh Sorkhabi
  • Inside the Boxes de Mirjam Kubescha
  • Jakub d'Adam Guzinski
  • Kal d'Ivaylo P. Simidchiev
  • Mangwana de Manu Kurewa
  • One Eye de Liana Dognini
  • Fotograf d'Alexander Kott
  • Ratapenkan Ruusu de Hanna Maylett
  • The Sheep Thief d'Asif Kapadia
  • Léto - cas dlouhých letu de Ramunas Greicius
  • Sentieri selvaggi de Susanna Grigoletto

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[14]

  • 9'8 M/S2 d' Alfonso Amador, Nicolas Mendez
  • Balkanska Ruleta de Zdravko Barisic
  • Enfant, Gribouillage, Photos de Famille de Jun-hong Lin
  • Fetch de Lynn-Maree Danzey
  • Gasman de Lynne Ramsay
  • Happy Birthday to Me de Martin Mahon
  • Horseshoe de David Lodge
  • I Want You de Gregory Quail
  • Kiyida d'Ebru Yapici
  • L'Interview de Xavier Giannoli
  • Skate d'Eun-Ryung Cho

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la trenta setena Setmana de la Crítica (37e Semaine de la Critique):[16] Pel·lícules en competició

Curtmetratges en competició

  • Brutalos de Christophe Billeter, David Leroy (Suïssa)
  • Loddrett, Vannrett de Erland Øverby (Noruega)
  • Flight de Sim Sadler (Estats Units)
  • Der Hausbesorger de Stephan Wagner (Àustria)
  • Milk de Andrea Arnold (U.K.)
  • Por un infante difunto de Tinieblas González (Espanya)
  • The Rogers’ Cable de Jennifer Kierans (Canadà)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 1998 (Quinzaine des Réalizateurs):[17]

  • Babyface de Jack Blum
  • Cantique de la racaille de Vincent Ravalec
  • Chacun pour soi de Bruno Bontzolakis
  • Disparus de Gilles Bourdos
  • Happiness de Todd Solondz
  • Head On de Ana Kokkinos
  • High Art de Lisa Cholodenko
  • Hinterland (L'Arrière pays) de Jacques Nolot
  • L'homme qui rit de Paul Leni
  • Laisse un peu d'amour de Zaïda Ghorab-Volta
  • Last Night de Don McKellar
  • Le Nain rouge de Yvan Le Moine
  • La Parola amore esiste de Mimmo Calopresti
  • Pro urodov i lyudey d'Alexei Balabanov
  • Requiem d'Alain Tanner
  • Slam de Marc Levin
  • Slums Of Beverly Hills de Tamara Jenkins
  • Areumdaun sijeol de Kwangmo Lee
  • The Stringer de Paul Pawlikowski
  • La Vie Sur Terre de Abderrahmane Sissako
  • West Beyrouth de Ziad Doueiri
Curtmetratges
  • A table d'Idit Cébula (19 min.)
  • Le Bleu du ciel de Christian Dor (25 min.)
  • Les corps ouverts de Sébastien Lifshitz (47 min.)
  • Electrons statiques de Jean-Marc Moutout (25 min.)
  • Les Pinces à linge de Joël Brisse (23 min.)
  • Rue bleue de Chad Chenouga (24 min.)

Premis

Theodoros Angelopoulos, guanyador de la Palma d'Or de l'any.
Theodoros Angelopoulos, guanyador de la Palma d'Or de l'any.
Roberto Benigni, guanyador del Gran Prix
Roberto Benigni, guanyador del Gran Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 1998 foren:[18][2]

Un Certain Regard

Cinéfondation

  • Primer premi: Jakub de Adam Guzinski
  • Segon premi: The Sheep Thief d'Asif Kapadia
  • Tercer premi: Mangwana de Manu Kurewa

Càmera d'Or

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[19]

  • Dong de Tsai Ming-liang (En competició)
  • Happiness de Todd Solondz (Quinzena dels Directors)

Commission Supérieure Technique

Jurat Ecumènic[21]

Premi de la Joventut[22]

    • Pel·lícula estrangera: Last Night de Don McKellar
    • Pel·lícula francesa: L'arrière pays de Jacques Nolot

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[22]

  • Premi Mercedes-Benz: Seul contre tous de Gaspar Noé
  • Premi Canal+: Por un infante difunto de Tinieblas González
  • Grand Golden Rail: De Poolse bruid de Karim Traïdia
  • Small Golden Rail: Loddrett, Vannrett d'Erland Øverby

Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[22]

  • Premi Kodak al curtmetratge: Les corps ouverts de Sébastien Lifshitz i Rue bleue de Chad Chenouga
  • Premi Gras Savoye: Rue bleue de Chad Chenouga

Association Prix François Chalais

  • Premi François Chalais: West Beyrouth de Ziad Doueiri[23]

Referències

  1. «Posters 1998». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 19 juny 2015.
  2. 2,0 2,1 «51ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 10 juny 2017].
  3. «1998 - 51e édition (50th edition)» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 10 juny 2017].
  4. «Cannes 1998: News (2)». urbancinefile.com [Consulta: 25 maig 2017].
  5. «Cannes '98:What's In The Cannes». urbancinefile.com [Consulta: 25 maig 2017].
  6. «Cannes 1998 – The Festival Films». urbancinefile.com [Consulta: 25 maig 2017].
  7. «1998 Cannes Film Festival Lineup». indiewire.com [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «Cannes opens quietly». Variety [Consulta: 25 maig 2017].
  9. Turan, Kenneth «Year of the Bigfoot: 'Godzilla' is just the biggest example of the strong American presence--from movies even to the jury president--at the 51st Festival International du Film.». Los Angeles Times, 13-05-1998 [Consulta: 25 maig 2017].
  10. 10,0 10,1 Dupont, Joan «A More Festive Look to the 1998 Cannes Festival». The New York Times, 13-05-1998 [Consulta: 25 maig 2017].
  11. «Presentation - Cinéfondation». cinefondation.com. [Consulta: 12 juny 2017].
  12. «Festival de Cannes: Un Certain Regard Prize». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 22 maig 2007.
  13. «All Juries 1998». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 5 octubre 2015.
  14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 «Official Selection 1998: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
  15. «Special screenings». festival-cannes.com. [Consulta: 27 juliol 2017].
  16. «37e Selecion de la Semaine de la Critique - 1998». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 12 juny 2017].
  17. «Quinzaine 1998». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 12 juny 2017].
  18. «Awards 1998: All Awards». festival-cannes.fr.
  19. «FIPRESCI Awards 1998». fipresci.org. [Consulta: 22 juny 2017].
  20. «Tango Grand Prix Technique de la CST - Photo». cannes-fest.com. [Consulta: 24 juny 2017].
  21. «Jury Œcuménique 1998». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 24 juny 2017].
  22. 22,0 22,1 22,2 22,3 «Cannes Film Festival Awards 1998». imdb.com. [Consulta: 24 juny 2017].
  23. «Association Prix François Chalais Cannes 1998». francois-chalais.fr. [Consulta: 24 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
51è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article