52è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 52è Festival Internacional de Cinema de Canes.

52è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment52è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 52è Festival de Canes, una il·lustració original de Jean-Pierre Gendis.[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data1999 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició52 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 52è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 12 al 23 de maig de 1999.[2] El director de cinema, actor i escriptor canadenc David Cronenberg fou el president del Jurat. La Palma d'Or fou atorgada a la pel·lícula franco-belga Rosetta de Jean-Pierre i Luc Dardenne.[3][4]

El festival va obrir amb The Barber of Siberia, dirigida per Nikita Mikhalkov i va tancar amb An Ideal Husband, dirigida per Oliver Parker.[5][6] Kristin Scott Thomas va ser la mestressa de cerimònies.[7]

Jurat

David Cronenberg, President del Jurat
David Cronenberg, President del Jurat
Lambert Wilson, president del jurat Un Certain Regard
Lambert Wilson, president del jurat Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 1999:[8]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 1999:

  • Lambert Wilson (actor) President
  • Irène Bignardi (crític)
  • Annie Copperman (crític)
  • Thierry Gandillot (crític)
  • Jonathan Romney (crític)
  • Laurent Tirard (director)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 1999:

  • Michel Piccoli (actor) President
  • Peter Von Bagh (historiador del cinema, director)
  • Jean-Pierre Beauviala
  • Cherifa Chabane (critic)
  • Caroline Champetier (fotògrafa de cinema)
  • Paola Malanga (critic)
  • José Maria Riba (critic)
  • Marie Vermillard (director)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[9]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[9]

  • As Bodas de Deus de João César Monteiro
  • Away with Words de Christopher Doyle
  • Beautiful People de Jasmin Dizdar
  • Beresina oder Die letzten Tage der Schweiz de Daniel Schmid
  • La genèse de Cheick Oumar Sissoko
  • Harem Suare de Ferzan Özpetek
  • If I Give You my Humbleness, Don't Take Away my Pride de Karin Westerlund
  • Judy Berlin de Eric Mendelsohn
  • Kaizokuban Bootleg Film de Masahiro Kobayashi
  • Tian ma cha fang de Lin Chen-Sheng
  • Nadia et les hippopotames de Dominique Cabrera
  • Peau neuve d'Émilie Deleuze
  • Garage Olimpo de Marco Bechis
  • L'autre de Youssef Chahine
  • Les passagers de Jean-Claude Guiguet
  • Zheng hun qi shi de Chen Kuo-fu
  • Ratcatcher de Lynne Ramsay
  • The Shade de Raphael Nadjari
  • Sicilia! de Jean-Marie Straub, Danièle Huillet
  • Biǎndān, Gūniáng de Wang Xiaoshuai
  • Marana Simhasanam de Murali Nair
  • Vanaprastham de Shaji N. Karun
  • The Winslow Boy de David Mamet

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[9]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[9]

  • Babalon de Michal Zabka
  • Cambi e Scambi de Donata Pizzato
  • The Clock de Noah Laracy
  • Dimanche de Fabrice Aragno
  • The Execution de Lee In-Kyun
  • Ryba 073 de Vaclav Svankmajer
  • Germania de Kris Krikellis
  • Im Hukim de Dover Kosashvili
  • Inter-View de Jessica Hausner
  • Ked Nie, Tak Nie de Vladimir Kral
  • Layover de Shen Ko-Shang
  • Der Linkshander de Iouri Kouzine
  • En God Dag At Go de Bo Hagen Clausen
  • Milk de Mairi Cameron
  • La Puce d'Emmanuelle Bercot
  • Runt de Jesse Lawrence
  • Second Hand d'Emily Young
  • Waxandwane d'Axel Koenzen
  • Wojtek de David Turner
  • Yumeji Ningyo de Yamazaki Tatsuji

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[9]

  • The Cookie Thief d'Hugo Currie, Toby Leslie
  • Devil Doll de Jarl Olsen
  • An Eternity de Daehyun Kim
  • Food for Thought de John Paton, Matthew Ross
  • Husk de Jerry Handler
  • Le Pique-Nique d'Il-Gon Song
  • Rien Dire de Vincent Pérez (França)
  • Roulette de Roberto Santiago
  • Simultaneity de Seong Sook Kim
  • Stop de Rodolphe Marconi
  • When the Day Breaks d'Amanda Forbis, Wendy Tilby

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la trenta vuitena Setmana de la Crítica (38e Semaine de la Critique):[11]

Competició de pel·lícules

  • 7/25 Nana-ni-go de Wataru Hayakawa (Japó)
  • Flores de otro mundo d'Icíar Bollaín (Espanya)
  • Hold Back the Night de Phil Davis (U.K.)
  • Gemide de Serdar Akar (Turquia)
  • Siam Sunset de John Polson (Austràlia)
  • Strange Fits of Passion d'Elise McCredie (Austràlia)
  • Belo odelo de Lazar Ristovski (Iugoslàvia)

Competició de curtmetratges

  • Dayereh de Mohammad Shirvani (Iran)
  • Dérapages de Pascal Adant (Bèlgica)
  • Fuzzy Logic de Tom Krueger (Estats Units)
  • The Good Son de Sean McGuire (U.K.)
  • La Leçon du jour de Irène Sohm (Françs)
  • More de Mark Osborne (Estats Units)
  • Shoes Off! de Mark Sawers (Canadà)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 1999 (Quinzaine des Réalizateurs):[12]

Curtmetratges
  • Le Franc de Djibril Diop Mambety (45 min.)
  • Marée haute de Caroline Champetier (17 min.)
  • Un petit air de fête d'Eric Guirado (35 min.)
  • La Petite Vendeuse de Soleil de Djibril Diop Mambety (45 min.)
  • Le Premier pas de Florence Vignon (23 min.)
  • La Tentation de l'innocence de Fabienne Godet (43 min.)
  • O Trouble de Sylvia Calle (10 min.)

Premis

Luc Dardenne (esequerra) i Jean-Pierre Dardenne, guanyadors de la Palma d'Or
Luc Dardenne (esequerra) i Jean-Pierre Dardenne, guanyadors de la Palma d'Or
Bruno Dumont, guanyador del Grand Prix
Bruno Dumont, guanyador del Grand Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 1999 foren:[13][3]

En Competició

Un Certain Regard

Cinéfondation

  • Primer premi: Second Hand d'Emily Young
  • Segon Premi: Im Hukim de Dover Koshashvili i La puce d'Emmanuelle Bercot
  • Tercer Premi: En God Dag At Go de Bo Hagen Clausen
  • Menció especial: Inter-View de Jessica Hausner

Càmera d'Or

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[14]

  • Peau neuve de Émilie Deleuze (En competició)
  • M/Other de Nobuhiro Suwa (Quinzena dels Directors)

Commission Supérieure Technique

Jurat Ecumènic[15]

Premi de la Joventut[16]

  • Pel·lícula estrangera: The Blair Witch Project de Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
  • Pel·lícula francesa: Voyages d'Emmanuel Finkiel

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[16]

Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[16]

  • Premi Kodak al curtmetratge: Un petit air de fête d'Eric Guirado
  • Premi Kodak al curtmetratge – Menció especial Ô trouble de Sylvia Calle
  • Premi C.I.C.A.E. : Qui plume la lune? de Christine Carrière
  • Premi Gras Savoye: Un château en Espagne de Delphine Gleize

Association Prix François Chalais

Referències

  1. «Posters 1999». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  2. «Cannes 1999: Official Selection». urbancinefile.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  3. 3,0 3,1 «52ème Festival International du Film – Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 13 juny 2017].
  4. «Cannes 1999 Avant-Programme» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  5. «Cannes Film Festival 1999: the line-up». theguardian.com [Consulta: 25 maig 2017].
  6. «Cannes '99: Competition Film Lineup». indiewire.com [Consulta: 25 maig 2017].
  7. Wilmington, Michael «Cannes Of Vinegar». Chicago Tribune, 30-05-1999 [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «All Juries 1999». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 «Official Selection 1999: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 octubre 2013.
  10. «Special screenings». [Consulta: 27 juliol 2017].
  11. «38e Selecion de la Semaine de la Critique - 1999». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  12. «Quinzaine 1999». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  13. «Awards 1999: All Awards». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 6 febrer 2015.
  14. «FIPRESCI Awards 1999». fipresci.org. [Consulta: 22 juny 2017].
  15. «Jury Œcuménique 1999». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 22 juny 2017].
  16. 16,0 16,1 16,2 «Cannes Film Festival Awards 1999». imdb.com. [Consulta: 24 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
52è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article