54è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 54è Festival Internacional de Cinema de Canes.

54è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment54è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 54è Festival de Canes.
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data2001 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició54 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 54è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 14 al 25 de maig de 2001. L'actriu i directora noruega Liv Ullmann va ser la directora del Jurat. La Palma d'Or fou atorgada a la pel·lícula italiana La stanza del figlio de Nanni Moretti.[1][2][3][4]

El festival va obrir amb Moulin Rouge!, dirigida per Baz Luhrmann[5][6] i va tancar amb Les âmes fortes, dirigida per Raúl Ruiz.[7] La secció Un Certain Regard va obrir amb 'R Xmas dirigida per Abel Ferrara i va tancar amb Le parole di mio padre dirigida per Francesca Comencini.[8][9]

Jurat

Liv Ullmann, Presidenta
Liv Ullmann, Presidenta
Ariane Ascaride, presidenta del jurat d'Un Certain Regard
Ariane Ascaride, presidenta del jurat d'Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2001:[10]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2001:

  • Ariane Ascaride (actriu) President
  • Florence Malraux
  • François-Guillaume Lorrain (crític)
  • Thomas Sotinel (crític)
  • Virginie Apiou (crític)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

  • Erick Zonca (director) President
  • Lynne Ramsay (director)
  • Rithy Panh (director)
  • Samira Makhmalbaf (directora)
  • Valeria Bruni-Tedeschi (actriu)

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2001:

  • Maria de Medeiros (actriu, director) President
  • Claire Simon (director)
  • Dominique Le Rigoleur (fotògraf)
  • Franck Garbaz (crític)
  • Loïc Barbier (cinèfil)
  • Sophie Denize (representant d'indústries tècniques)
  • Stephano Della Casa (crític)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[11]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[11]

  • The Anniversary Party de Jennifer Jason Leigh, Alan Cumming
  • Atanarjuat: The Fast Runner de Zacharias Kunuk
  • Amour d'enfance de Yves Caumon
  • Carrément à l'Ouest de Jacques Doillon
  • Maimil d'Aktan Abdykalykov
  • Clément d'Emmanuelle Bercot
  • Pattiyude Divasam de Murali Nair
  • La libertad de Lisandro Alonso
  • Ganhar a Vida de João Canijo
  • H Story de Nobuhiro Suwa
  • Hijack Stories de Oliver Schmitz
  • Ty da ia da my s tobo de Alexandre Veledinsky
  • Kairo de Kiyoshi Kurosawa
  • Lan Yu de Stanley Kwan
  • Hatouna Mehuheret de Dover Kosashvili
  • Lovely Rita de Jessica Hausner
  • Aruku, hito de Masahiro Kobayashi
  • No Such Thing de Hal Hartley
  • 'R Xmas de Abel Ferrara
  • Jol de Darezhan Omirbaev
  • Storytelling de Todd Solondz
  • Fah talai jone de Wisit Sasanatieng
  • Domani de Francesca Archibugi
  • Le parole di mio padre de Francesca Comencini

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:ref name="selection" />

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[11]

  • Antiromantika de Nariman Turebayev
  • Bucarest - Vienne 8: 15 de Catalin Mitulescu
  • Crow Stone d'Alicia Duffy
  • Dai Bi de Chao Yang
  • Fuldmane Vanvid d'Anders Worm
  • I Can Fly To You But You... de Young-Nam Kim
  • J'espère, J'attends d'Ewa Banaszkiewicz
  • L'age Tendre d'Eric Forestier
  • La Cire, Ça Fait Mal de Maya Dreifuss
  • Le Jour Où Toshi Est Né de Hikaru Yoshikawa
  • Les Yeux Devorants de Syllas Tzoumerkas
  • Martin Quatre Ans de Ben Hackworth
  • Monsieur William, Les Traces D'une Vie Possible de Denis Gaubert
  • Portrait de Sergei Luchishin
  • Premiere Experience De Mort d'Aida Begic
  • Reparation de Jens Jonsson
  • Svetlo de David Sukup
  • Telecommande d'Ethan Tobman
  • Un Veau Pleurait, La Nuit de John Shank
  • Zero Deficit de Ruth Mader

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[11]

  • Bean Cake de David Greenspan
  • Chicken de Barry Dignam
  • Bird in the Wire de Phillip Donnellon
  • La Famille Sacree de Dong-Il Shin
  • Daddy's Girl (pel·lícula de 2001) d'Irvine Allan
  • The Reel Truth de Tim Hamilton
  • Les petits oiseaux de Fred Louf
  • Naturlige Briller de Jens Lien
  • Music for One Apartment and Six Drummers de Johannes Stjärne Nilsson, Ola Simonsson
  • Paulette de Louise-Marie Colon
  • Pizza Passionata de Kari Juusonen

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la quarantena Setmana de la Crítica (40e Semaine de la Critique):[12] Pel·lícules en competició

  • Zir-e Noor-e Maah de Seyyed Reza Mir-Karimi (Iran)
  • Unloved de Kunitoshi Manda (Japó)
  • Bolivia d'Adrián Caetano (Argentina)
  • La Femme qui boit de Bernard Émond (Canadà)
  • Le Pornographe de Bertrand Bonello (França/Canadà)
  • Almost Blue d'Alex Infascelli (Itàlia)
  • Efimeri poli de Giorgos Zafiris (Grècia)

Curtmetratges en competició

  • Le Dos au mur de Bruno Collet (França)
  • Eat de Bill Plympton (Estats Units)
  • Staplerfahrer Klaus - Der erste Arbeitstag de Jörg Wagner, Stefan Prehn (Alemanya
  • Field de Duane Hopkins (U.K.)
  • L'Enfant de la haute mer de L. Gabrielli, P. Marteel, M. Renoux, M. Tourret (França)
  • Biganeh va boumi d'Ali Mohammad Ghasem (Iran)
  • Noche de Bodas de Carlos Cuarón (Mèxic)

Exhibicions especials

  • La plage noire de Michel Piccoli (França) (pel·lícula d'apertura)
  • Kes de Ken Loach (U.K.) (La séance du Parrain)
  • Souffle de Muriel Coulin (França) (17 min.) (Prix de la Critique)
  • Taivas Tiella de Johanna Vuoksenmaa (Finlàndia) (34 min.) (Prix de la Critique)
  • Nuages: Lettres à mon fils de Marion Hänsel (Bèlgica) (pel·lícula de clausura)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2001 (Quinzaine des Réalizateurs):[13]

  • Big Bad Love d'Arliss Howard
  • Bintou de Fanta Régina Nacro (31 min.)
  • Boli shaonu de Lai Miu-suet
  • Ce vieux rêve qui bouge de Alain Guiraudie (50 min.)
  • Ceci est mon corps de Rodolphe Marconi
  • Central de Dominique Gonzalez-Foerster (10 min.)
  • Chelsea Walls d'Ethan Hawke
  • Cyber Palestine d'Elia Suleiman (16 min.)
  • Ecce homo de Mirjam Kubescha (50 min.)
  • Fatma de Khaled Ghorbal
  • Hautes Herbes de Mathieu Gérault (26 min.)
  • HK de Xavier de Choudens (14 min.)
  • Hush ! de Hashiguchi Ryosuke
  • I nostri anni de Daniele Gaglianone
  • Je t’aime John Wayne de Toby MacDonald (10 min.)
  • Jeunesse dorée de Zaïda Ghorab-Volta
  • Ānyáng de gūér de Wang Chao
  • La Trace de Moloktchon de Louis Jammes
  • 'La Traversée de Sébastien Lifshitz
  • Le Système Zsygmondy de Luc Moullet (18 min.)
  • Les Pleureuses de Jorane Castro (15 min.)
  • Made in the USA de Cindy Babski, Sólveig Anspach
  • Marfa si Banii de Cristi Puiu
  • Martha… Martha de Sandrine Veysset
  • Mesto na zemle d'Artur Aristakisjan
  • Ming dai ahui zhu de Hsiao Ya-chuan
  • On s’embrasse ? de Pierre Olivier (6 min.)
  • Operai, contadini de Danièle Huillet, Jean-Marie Straub
  • Pauline et Paulette de Lieven Debrauwer
  • Queenie in Love d'Amos Kollek
  • Rain de Christine Jeffs
  • Riyo de Dominique Gonzalez-Foerster (10 min.)
  • Shon de Julien Sallé (15 min.)
  • Slogans de Gjergj Xhuvani
  • The Deep End de David Siegel, Scott McGehee
  • The Heart of the World de Guy Maddin (5 min.)

Premis

Nanni Moretti, guanyador de la Palma d'Or
Nanni Moretti, guanyador de la Palma d'Or
Michael Haneke, guanyador del Grand Prix
Michael Haneke, guanyador del Grand Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 2001 foren:[14][1][2]

Un Certain Regard

Cinéfondation

  • Primer premi: Portrait de Sergei Luchishin
  • Segon Premi: Reparation de Jens Jonsson
  • Tercer premi: Dai Bi de Chao Yang & Crow Stone de Alicia Duffy

Càmera d'Or

  • Caméra d'Or: Atanarjuat: The Fast Runner de Zacharias Kunuk

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[15][2]

  • Martha... Martha de Sandrine Veysset (Quinzena dels directors)
  • La stanza del figlio de Nanni Moretti (En competició)
  • Le Pornographe de Bertrand Bonello (Setmana internacional de la crítica)
  • Kôrei de Kiyoshi Kurosawa (Un Certain Regard)

Commission Supérieure Technique

  • Gran Premi Tècnic: Tu Duu-Chih (departament de so) a What Time Is It There? i Millennium Mambo

Jurat Ecumènic[16]

  • Premi del Jurat Ecumènic: Safar-e Ghandehar de Mohsen Makhmalbaf
  • Jurat Ecumènic - Menció especial: Pauline and Paulette de Lieven Debrauwer

Premi de la Joventut[2]

  • Pel·lícula francesa: Clément de Emmanuelle Bercot
  • Pel·lícula estrangera: Slogans de Gjergj Xhuvani

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[17][2]

  • Grand Prix Primagaz: Zir-e noor-e maah de Seyyed Reza Mir-Karimi
  • Premi Talent Futur : Unloved, de Kunitoshi Manda (Japó)
  • Prix Grand Rail d'Or : Unloved, de Kunitoshi Manda (Japó)
  • Prix Petit Rail d'Or : Le dos au mur, de Bruno Collet (França) - curtmetrage
  • Premi Canal+: Eat de Bill Plympton
  • Premi Joves Crítics – Millor curt: Le dos au mur de Bruno Collet
  • Premi Joves Crítics – Millor pel·lícula: Bolivia de Adrián Caetano

Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[2]

  • Premi Media 2001 de la Unió Europea: Une liaison pornographique, de Frédéric Fonteyne (Bèlgica)
  • Premi SACD: On s’embrasse ? de Pierre Olivier (França)
  • Premi Gras Savoye: HK de Xavier De Choudens
  • Premi Kodak al curtmetratge: Bintou de Fanta Régina Nacro
  • Premi Kodak a la pel·lícula - Menció especial Le système Zsygmondy de Luc Moullet

Association Prix François Chalais

Referències

  1. 1,0 1,1 «54ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 17 juny 2017].
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 «Cannes 2001 Palmares» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 17 juny 2017].
  3. «Cannes 2001: Awards Full Of Surprises». rogerebert.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  4. «Cannes 2001 – The Winners». urbancinefile.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  5. «2001 Cannes Film Festival Competition Lineup». indiewire.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  6. «Moulin Rouge confirmed as Cannes opener». theguardian.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  7. «Cannes 2001: More Cannes Deals, Newport Lineup, Method Fest Plans, and the Castro Renovation». indiewire.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «2001 Cannes Film Festival Un Certain Regard Lineup». indiewire.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  9. «Cannes 2001 - The Festival Films». urbancinefile.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  10. «All Juries 2001». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 «Official Selection 2001 : All the Selection». Arxivat de l'original el 3 desembre 2013.
  12. «40e Selecion de la Semaine de la Critique - 2001». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 17 juny 2017].
  13. «Quinzaine 2001». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 17 juny 2017].
  14. «Awards 2001 : All Awards». .
  15. «FIPRESCI Awards 2001». ipresci.org. [Consulta: 23 juny 2017].
  16. «Jury Œcuménique 2001». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 23 juny 2017].
  17. «Les prix de la Semaine». Semaine Internationale de la Critique. [Consulta: 23 juny 2017].
  18. «Association Prix François Chalais Cannes 2001». francois-chalais.fr. [Consulta: 23 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
54è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article