58è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 58è Festival Internacional de Cinema de Canes.

58è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment58è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 58è Festival de Canes, una il·lustració original de Frédéric Menant i Tim Garcia.[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data2005 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició58 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

IMDB: ev0000147/2005 Modifica els identificadors a Wikidata

El 58è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme de l'11 al 22 de maig de 2005.[2] Foren seleccionades per competir 20 pel·lícules de 13 països. Els premis foren anunciats el 21 de maig. La Palma d'Or fou atorgada a la pel·lícula belga L'Enfant dels germans Dardenne.[3][4][5]

El festival va obrir amb Lemming,[6] dirigida per Dominik Moll i va tancar amb Chromophobia, dirigida per Martha Fiennes.[7] Cécile de France fou la mestressa de cerimònies.[8]

Jurat

Emir Kusturica, president del jurat de 2005
Emir Kusturica, president del jurat de 2005
Alexander Payne, President del jurat d'Un Certain Regard
Alexander Payne, President del jurat d'Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2005:[9]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2005:

  • Alexander Payne (director, guionista) (USA) President
  • Betsy Blair (actriu) (Estats Units)
  • Eduardo Antin (crític, autor) (Argentina)
  • Geneviève Welcomme (periodista) (França)
  • Gilles Marchand (director, guionista) (França)
  • Katia Chapoutier (periodista) (Canadà)
  • Sandra Den Hamer (director del Festival de Rotterdam) (Països Baixos)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

  • Edward Yang (director) (Taiwan) President
  • Chantal Akerman (director) (Bèlgica)
  • Colin MacCabe (crític, autor) (Irlanda)
  • Sylvie Testud (actriu) (França)
  • Yousry Nasrallah (director) (Egipte)

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2005:

  • Abbas Kiarostami (director) (Iran) President
  • Laura Meyer (cinèfil) (França)
  • Luc Pourrinet (tècnic) (França)
  • Malik Chibane (director) (França)
  • Patrick Chamoiseau (escriptor) (França)
  • Roberto Turigliatto (Festival de Torí) (Itàlia)
  • Romain Winding (cinematògraf) (France)
  • Scott Foundas (critic) (Estats Units)
  • Yves Allion (critic) (França)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[10]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[10]

  • Sangre d' Amat Escalante
  • The Bow de Kim Ki-duk
  • Cinema, Aspirins and Vultures de Marcelo Gomes
  • Dark Horse de Dagur Kári
  • Moartea domnului Lăzărescu de Cristi Puiu
  • Delwende de S. Pierre Yameogo
  • Down in the Valley de David Jacobson
  • Le filmeur d'Alain Cavalier
  • Sulanga Enu Pinisa de Vimukthi Jayasundara
  • Habana Blues de Benito Zambrano
  • Falscher Bekenner de Christoph Hochhäusler
  • Jewboy de Tony Krawitz
  • Johanna de Kornél Mundruczó
  • The King de James Marsh
  • Cidade Baixa de Sérgio Machado
  • Marock de Laïla Marrakchi
  • Nordeste de Juan Diego Solanas
  • Eli, Eli, Lema Sabachthani? de Shinji Aoyama
  • Yek Shab de Niki Karimi
  • Schläfer de Benjamin Heisenberg
  • Le Temps qui reste de François Ozon
  • Yellow Fella de Ivan Sen
  • Zim and Co. de Pierre Jolivet

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[10]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[10]

  • Vdvoyom de Nikolay Khomeriki (França)
  • A Song for Rebecca de Norah McGettigan (Polònia)
  • Badgered de Sharon Colman (Gran Bretanya)
  • Bikur Holim de Maya Dreifuss (Israel)
  • Buy It Now de Antonio Campos (Estats Units)
  • El espino de Théo José COurt Bustamante (Cuba)
  • En la oscuridad de Juan Manuel Rampoldi, Marcelo Charras (Argentina)
  • Exit (2004 film) de Robert Depuis (Dinamarca)
  • Five O' Clock Shadow de Malcolm LAmont (Estats units)
  • La cerca de Rubén Mendoza (Colòmbia)
  • La plaine de Roland Edzard (França)
  • Le violon de Heng Yang (Xina)
  • Slavek The Shit de Grímur Hakonarson (Rep. Txeca, Islàndia)
  • Conscience (pel·lícula) (Svedomí) de Jan Bohuslav (Rep. Txeca)
  • Tiens toi tranquille de Sameh Zoabi (França)
  • Vanilla Song de Jakob Rørvik (Gran Bretanya)
  • Walk On a Little More de Min-young Shim (Corea del Sud)

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[10]

  • Bébé requin de Pascal-Alex Vincent
  • Before Dawn de Bálint Kenyeres
  • Clara de Van Sowerwine
  • Disparue de Kit Hui
  • Kitchen d'Alice Winocour
  • L'homme qui s'est rencontre de Ben Crowe
  • Nothing Special de Helena Brooks
  • Sous la lueur de la lune de Peter Ghesquiere
  • Podorozhni d'Igor Strembitskyy

Cannes Classics

Tribut[11]

Documentals sobre Cinema[12]

  • Al'Lèèssi... une actrice Africaine de Rahmatou Keita
  • Ingmar Bergman Complete: Bergman and the Cinema / Bergman and the Theatre / Bergman and Fårö Island de Marie Nyreröd (2004)
  • James Dean: Forever Young de Michael J. Sheridan
  • John Cassavetes de André S. Labarthe
  • Kitano Takeshi Shinshutsu-Kibotsu de Jean-Pierre Limosin
  • Moments choisis des histoire(s) du cinema de Jean-Luc Godard
  • Shadowing the Third Man de Frederick Baker

Pel·lícules restaurades[13]

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la quaranta-quatrena Setmana de la Crítica (44e Semaine de la Critique):[14]

Competició de pel·lícules

  • The Great Ecstasy of Robert Carmichael de Thomas Clay (U.K.)
  • L'orizzonte degli eventi de Daniele Vicari (Itàlia)
  • La petite Jérusalem de Karin Albou (França)
  • Me and You and Everyone We Know de Miranda July (Estats Units)
  • Unmei Janai Hito d'Uchida Kenji (Japó)
  • Máng zhòng de Zhang Lu (Xina, Corea)
  • Orlando Vargas de Juan Pittaluga (Uruguai, França)

Competició de curtmetratges

  • Le grand vent de Valérie Liénardy (Bèlgica)
  • Respire de Wi Ding Ho (Taiwan)
  • Mirror Mechanics de Siegfried A. Fruhauf (Àustria)
  • Blue Tongue de Justin Kurzel (Austràlia)
  • Imago... de Cédric Babouche (França)
  • Get the Rabbit Back de Mitovski & Kalev (Bulgària)
  • Jona/Tomberry de Rosto (Països Baixos)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2005 (Quinzaine des Réalizateurs)::[15]

  • Alice de Marco Martins (Portugal)
  • Be with Me d'Eric Khoo (Singapur)
  • Cache-cache d'Yves Caumon (França)
  • Cronaca familiare de Valerio Zurlini (1962)
  • Crying Fist de Ryoo Seung-wan (South Korea)
  • Douches froides d'Antony Cordier (França)
  • Factotum de Bent Hamer (Noruega, Estats Units, Alemanya, França)
  • Géminis d'Albertina Carri (Argentina, França)
  • Guernesey de Nanouk Leopold (Holanda, Bèlgica)
  • Jazireh Ahani de Mohammad Rasoulof (Iran)
  • Keane de Lodge Kerrigan (Estats Units)
  • Umoregi de Kohei Oguri (Japan)
  • La Moustache d'Emmanuel Carrère (França)
  • Odete de João Pedro Rodrigues (Portugal)
  • Ride the High Country de Sam Peckinpah (1962)
  • Room de Kyle Henry (Estats Units)
  • Septyni nematomi žmonės de Šarūnas Bartas (Portugal, França, Lituània)
  • Sisters In Law de Kim Longinotto, Florence Ayisi (U.K. - Camerun)
  • Tbilisi-Tbilisi de Levan Zakareihwilli (Geòrgia)
  • The President's Last Bang d'Im Sang-soo (Corea del Sud)
  • Travaux, on sait quand ça commence... de Brigitte Roüan (França)
  • Who’s Camus Anyway? de Mitsuo Yanagimachi (Japó)
  • Wolf Creek de Greg McLean (Austràlia)
Curtmetratges
  • À bras le corps de Katell Quillévéré (19 min.)
  • À mains nues d'Agnès Feuvre (26 min.)
  • Consultation Room de Kei Oyama (9 min.)
  • Cosmetic Emergency de Martha Colburn (9 min.)
  • Da Janela Do Meu Quarto de Cao Guimarães (5 min.)
  • Du soleil en hiver de Samuel Collardey (17 min.)
  • Etoile violette d'Axelle Ropert (45 min.)
  • Instructions for a Light and Sound Machine de Peter Tscherkassky (17 min.)
  • Kara, Anak Sebatang Pohon d'Edwin (9 min.)
  • Majorettes de Lola Doillon (16 min.)
  • Nits de Harry Wootliff (11 min.)
  • Résfilm de Sándor Kardos (19 min.)
  • The Buried Forest de Kohei Oguri (1h33
  • Trilogy About Clouds de Naoyuki Tsuji (14 min.)
  • Vinil verde de Mendonça Filho (17 min.)

Premis

Luc Dardenne (esquerra) i Jean-Pierre Dardenne, Palma d'Or
Luc Dardenne (esquerra) i Jean-Pierre Dardenne, Palma d'Or
Jim Jarmusch, guanyador del Gran Prix
Jim Jarmusch, guanyador del Gran Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 2005 foren:[16]

Un Certain Regard[17]

Cinéfondation

  • Primer premi: Buy It Now d'Antonio Campos
  • Segon premi: Bikur Holim de Maya Dreifuss i Vdvoyom (A deux) de Nikolay Khomeriki
  • Tercer premi: La plaine de Roland Edzard i Tiens toi tranquille de Sameh Zoabi

Càmera d'Or

  • Caméra d'Or: Sulanga Enu Pinisa de Vimukthi Jayasundara i Me and You and Everyone We Know de Miranda July

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[18][4]

  • Hidden de Michael Haneke (En competitció)
  • Crying Fist de Ryoo Seung-wan (Quinzena dels Director)
  • Sangre d'Amat Escalante (Un Certain Regard)

Premi Vulcan de la Tècnica Artística

Jurat Ecumènic[19][4]

  • Premi del Jurat Ecumènic: Caché de Michael Haneke
  • Jurat Ecumènic - Menció especial: Delwende de S. Pierre Yameogo

Premi de la Joventut[4]

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[4]

  • Gran Premi de la Setmana Internacional de la Crítica: Me and You and Everyone We Know de Miranda July
  • Prix ACID: Grain in Ear (Mang zong) de Zhang Lu
  • Grand Prix Canal+ (curtmetratge): Jona/Tomberry de Rosto

Premis en el Marc de la Quinzena dels Directors[4]

  • 3ème Label Europa Cinéma : La Moustache dEmmanuel Carrère
  • Prix Art & Essai CICAE : Sisters In Law de Kim Longinotto, Florence Ayisi
  • 3ème Prix Regards Jeunes : Alice de Marco Martins
  • Prix SACD du court métrage : Du soleil en hiver de Samuel Collardey
  • Prix Gras Savoye : À bras le corps de Katell Quillévéré

Association Prix François Chalais

Referències

  1. «Posters 2005». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
  2. «Festival de Cannes: 2005 Cannes Film Festival». festival-cannes.com. Arxivat de l'original el 3 octubre 2009.
  3. «58ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 26 juny 2017].
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 «Cannes 2005 / Palmarés» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 21 juny 2017].
  5. «58th Cannes Film Festival report by David Robinson». filmintelligence.org. Arxivat de l'original el 12 desembre 2013.
  6. «Cannes 2005 opening night». theguardian.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  7. «British director's film to end Cannes festival». theguardian.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «Cécile de France, Mistress of Ceremony». festival-cannes.com.
  9. «All Juries 2005». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 «Official Selection 2005: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
  11. «Cannes Classics - Tribute». festival-cannes.com. [Consulta: 27 juliol 2017].
  12. «Cannes Classics - Documentaries about Cinema». festival-cannes.com. [Consulta: 27 juliol 2017].
  13. «Cannes Classics - Restored prints». festival-cannes.com. [Consulta: 27 juliol 2017].
  14. «44e Selecion de la Semaine de la Critique - 2005». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 26 juny 2017].
  15. «Quinzaine 2005». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 26 juny 2017].
  16. «Awards 2005: All Awards». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 26 octubre 2014.
  17. «Awards 2005: Un Certain Regard». festival-cannes.com. Arxivat de l'original el 22 març 2016.
  18. «FIPRESCI Awards 2005». fipresci.org. [Consulta: 25 juny 2017].
  19. «Jury Œcuménique Palmarés 2005». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 26 juny 2017].
  20. «Association Prix François Chalais Cannes 2005». francois-chalais.fr. [Consulta: 25 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
58è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article