61è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 61è Festival Internacional de Cinema de Canes.

61è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment61è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 61è Festival de Canes, mostrant una foto de la model Anouk Marguerite i fotografiada per Pierre Collier.[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data2008 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició61 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 61è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 14 al 25 de maig de 2008. El President del Jurat Oficial fou l'actor i director estatunidenc Sean Penn. Un total de 22 pel·lícules de 14 països foren seleccionades per competir per la Palma d'Or. Els premis foren anunciats el 24 de maig. La pel·lícula Entre les murs de Laurent Cantet va guanyar la Palme d'Or.[2][3]

El festival va obrir amb Blindness, de Fernando Meirelles[4] i va tancar amb What Just Happened, de Barry Levinson.[5] Édouard Baer fou el mestre de cerimònies.[6] Hunger, dirigida per Steve McQueen, va obrir la secció Un Certain Regard.[7]

La premsa britànica va informar de la llista de pel·lícules en competició d'aquest any que va destacar per la seva absència de pel·lícules britàniques per segon any consecutiu.[8][9] A més de les pel·lícules seleccionades per a la competició aquest any, van ser estrenades al festival les principals produccions de Hollywood com Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull i Kung Fu Panda.

Jurat

Sean Penn, President del jurat
Sean Penn, President del jurat
Fatih Akin, President del jurat Un Certain Regard
Fatih Akin, President del jurat Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2008:[10]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2008:

  • Fatih Akin (director) President
  • Anupama Chopra (crític de cinema)
  • Yasser Moheb (crític)
  • Yekaterina Mtsituridze (periodista)
  • José Maria Prado (empleat de la filmoteca)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

  • Hou Hsiao-hsien (director) President
  • Olivier Assayas (director)
  • Susanne Bier (director)
  • Marina Hands (actriu)
  • Laurence Kardish (curador)

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2008:

  • Bruno Dumont (director) President
  • Isabelle Danel (crític)
  • Jean-Michel Frodon (crític)
  • Monique Kourdine (Fédération des Industries Tech)
  • Willy Kurant (cineasta)
  • Jean Henri Roger (director)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[11]

Títol original Director(s) País
Er shi si cheng ji
二十四城记/二十四城記
Jia Zhangke República Popular de la Xina Xina
Adoration Atom Egoyan Canadà Canadà
Blindness Fernando Meirelles Brasil Brasil
Changeling Clint Eastwood Estats Units Estats Units
Che (Part I: The Argentine i Part II: Guerilla) Steven Soderbergh Estats Units Estats Units
Un conte de Noël Arnaud Desplechin França França
Entre les murs Laurent Cantet França França
Delta Kornél Mundruczó Hongria Hongria
Il Divo Paolo Sorrentino Itàlia Itàlia
La frontière de l'aube Philippe Garrel França França
Gomorra Matteo Garrone Itàlia Itàlia
La mujer sin cabeza Lucrecia Martel Argentina Argentina
Leonera Pablo Trapero Argentina Argentina
Linha de Passe Walter Salles i Daniela Thomas Brasil Brasil
My Magic Eric Khoo Singapur Singapur
Palermo Shooting Wim Wenders Alemanya Alemanya
Serbis Brillante Mendoza Filipines Filipines
Le silence de Lorna Jean-Pierre i Luc Dardenne Bèlgica Bèlgica
Synecdoche, New York Charlie Kaufman Estats Units Estats Units
Üç Maymun Nuri Bilge Ceylan Turquia Turquia
Two Lovers James Gray Estats Units Estats Units
Vals Im Bashir
(ואלס עם באשיר)
Ari Folman Israel Israel

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[11]

  • Afterschool d'Antonio Campos
  • Hunger de Steve McQueen
  • De ofrivilliga de Ruben Östlund
  • Je veux voir de Joana Hadjithomas i Khalil Joreige
  • Johnny Mad Dog de Jean-Stéphane Sauvaire
  • A Festa da Menina Morta de Matheus Nachtergaele
  • La Vie moderne de Raymond Depardon
  • Le Sel de la mer d'Annemarie Jacir
  • Los Bastardos d'Amat Escalante
  • O' Horten de Bent Hamer
  • Parking de Chung Mong-Hong
  • Soi Cowboy de Thomas Clay
  • Tokyo!, de Michel Gondry Leos Carax i Bong Joon-ho
  • Tokyo Sonata de Kiyoshi Kurosawa
  • Tulpan de Sergey Dvortsevoy
  • Tyson de James Toback
  • Versailles de Pierre Schoeller
  • Wendy and Lucy de Kelly Reichardt
  • Wolke Neun de Andreas Dresen
  • Ocean Flame (Yíbàn Haǐshuǐ, Yíbàn Huǒyàn) de Fendou Liu

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[12][11]

Projeccions Especials

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la secció Projeccions Especials:[13][11]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[11]

  • Ba yue shi wu de Jiang Xuan
  • Blind Spot de Johanna Bessiere, Nicolas Chauvelot, Olivier Clert, Cécile Dubois Herry, Yvon Jardel, Simon Rouby
  • El Reloj de Marco Berger
  • Et dans mon coeur j'emporterai de Yoon Sung-A
  • Forbach de Claire Burger
  • Gata de Diana Mkrtchyan
  • Gestern In Eden de Jan Speckenbach
  • Himnon d'Elad Keidan
  • Illusion Dwellers de Robb Ellender
  • Interior. Scara de Bloc de Ciprian Alexandrescu
  • Kestomerkitsijät de Juho Kuosmanen
  • Naus de Lukás Glaser
  • O som e o resto d'André Lavaquial
  • Shtika de Hadar Morag
  • Stop de Park Jae-Ok
  • The Maid de Heidi Saman
  • This Is a Story About Ted and Alice de Teressa Tunney

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[11]

  • 411-Z de Daniel Erdélyi
  • Buen Viaje de Javier Palleiro
  • De moins en moins de Mélanie Laurent (França França)
  • El Deseo de Marie Benito
  • Jerrycan de Julius Avery
  • Love You More de Sam Taylor-Wood
  • Megatron de Marian Crişan
  • My Rabbit Hoppy de Anthony Lucas
  • Smafuglar de Rúnar Rúnarsson

Cannes Classics

Cannes Classics posa el punt de mira en documentals sobre cinema[14] i obres mestres del passat remasteritzades.[15]

Tributs

Documentals sobre cinema

  • Il était une fois...Lawrence d'Arabie d'Anne Kunvari (2008)
  • La Collection Cinéma cinémas de Claude Ventura (2008)
  • No Subtitles Necessary: Laszlo & Vilmos de James Chressanthis (2008)
  • O mistério do Samba de Jabor Carolina, Buarque De Hollanda Lula (2008)

Pel·lícules restaurades

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la quaranta setena Setmana de la Crítica (47e Semaine de la Critique):[17] Pel·lícules en competició

Curtmetratges en competició

Projeccions especials

Curtmetratges
Prix de la Critique
  • Taxi Wala de Lola Frederich (França França)
  • Graffiti de Vano Burduli (Geòrgia Geòrgia)
  • Les Filles de feu de Jean-Sébastien Chauvin (França França)
  • Les Paradis Perdus de Hélier Cisterne (França França)
  • Ung and falder de Martin De Thurah (Dinamarca Dinamarca)
  • A Relationship in Four Days de Peter Glanz (USA)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2008 (Quinzaine des Réalizateurs):[18]

Pel·lícules

  • Acne de Federico Veiroj
  • Aquele querido mês de agosto de Miguel Gomes
  • Boogie de Radu Muntean
  • Les Bureaux de Dieu de Claire Simon
  • El cant dels ocells d'Albert Serra
  • Cztery noce z Anna de Jerzy Skolimowski
  • De la guerre de Bertrand Bonello
  • Dernier maquis de Rabah Ameur-Zaïmeche
  • Eldorado de Bouli Lanners
  • Elève libre de Joachim Lafosse
  • Liverpool de Lisandro Alonso
  • Monsieur Morimoto de Nicola Sornaga
  • Niú lán zhī nǔ de Yin Lichuan
  • Now Showing de Raya Martin
  • The Pleasure of Being Robbed de Josh Safdie
  • Il Resto della notte de Francesco Munzi
  • Salamandra de Pablo Agüero
  • Shultes de Bakur Bakuradze
  • Slepe lasky de Juraj Lehotsky
  • Taraneh Tanhaïye Tehran de Saman Salour
  • Tony Manero de Pablo Larraín
  • Le Voyage aux Pyrénées de Arnaud et Jean-Marie Larrieu

Projeccions especials

  • 40X15 de Olivier Jahan
  • Itinéraire de Jean Bricard de Danièle Huillet, Jean-Marie Straub (40 min)
  • Le Genou d'Artemide de Jean-Marie Straub (26 min)
  • Milestones (Reprise) de John Douglas, Robert Kramer

Curtmetratgess

  • The Acquaintances of a Lonely John de Benny Safdie
  • Ciel éteint! de F.J. Ossang
  • Easter Morning de Bruce Conner
  • Il fait beau dans la plus belle ville du monde de Valérie Donzelli
  • Je vous hais petites filles de Yann Gonzalez
  • Kamel s’est suicidé six fois, son père est mort de Soufiane Adel
  • MAN de Myna Joseph
  • Mes copains de Louis Garrel
  • Muro de Tião
  • Sagan om den lille Dockpojken de Johannes Nyholm
  • Summer Afternoon de Wi-ding Ho
  • Vsakdan ni vsak dan de Martin Turk

Premis

Laurent Cantet, guanyador de la Palme d'Or
Laurent Cantet, guanyador de la Palme d'Or
Matteo Garrone, guanyador del Grand Prix
Matteo Garrone, guanyador del Grand Prix
Clint Eastwood al festival promocionant Changeling
Clint Eastwood al festival promocionant Changeling

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 2008 foren:[19][2]

Un Certain Regard

  • Prix Un Certain Regard: Tulpan de Sergei Dvortsevoi
  • Premi especial del Jurat Un Certain Regard: Tokyo Sonata de Kiyoshi Kurosawa
  • Premi del Jurat Heart Throb: Wolke Neun d'Andreas Dresen
  • Premi Knockout: Tyson de James Toback
  • Premi de l'Esperança: Johnny Mad Dog de Jean-Stéphane Sauvaire

Cinéfondation

  • Primer premi: Himnon d'Elad Keidan
  • Segon premi: Forbach de Claire Burger
  • Tercer Premi: Stop de Park Jae-Ok i Kestomerkitsijät de Juho Kuosmanen

Càmera d'Or

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[21][3]

  • Hunger de Steve McQueen (Un Certain Regard)
  • Eldorado de Bouli Lanners (Quinzena dels Directors)
  • Delta de Kornél Mundruczó (En competició)

Premi Vulcan a l'Artista Tècnic

Jurat Ecumènic[22][3]

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[2]

  • Gran Premi de la Setmana de la Crítica: Snijeg d'Aida Begic
  • Premi SACD: Aanrijding in Moscou de Christophe Van Rompaey
  • Premi ACID/CCAS: Aanrijding in Moscou de Christophe Van Rompaey
  • Premi dels Joves CríticsOFAJ/TV5MONDE Young Critics Award: La Sangre brota de Pablo Fendrik
  • Grand Prix Canal+ al curtmetratge: Next Floor de Denis Villeneuve
  • Premi Kodak Discovery al millor curtmetratge: Skhizein de Jérémy Clapin

Other awards

  • Premi Regards Jeunes: Vse umrut, a ya ostanus de Valeriya Gai Germanika

Association Prix François Chalais

  • Prix François Chalais: Sanguepazzo de Marco Tullio Giordana[23]

Referències

  1. «Posters 2008». festival-cannes.fr.
  2. 2,0 2,1 2,2 «61ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 28 juny 2017].
  3. 3,0 3,1 3,2 «Cannes 2008 / Palmarés» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 28 juny 2017].
  4. «Cannes Film Festival 2008 opener: the end of civilisation». The Telegraph, 09-05-2008 [Consulta: 26 maig 2017].
  5. «2008 Cannes Film Festival Lineup». voices.yahoo.com, 14-05-2008. Arxivat de l'original el 28 juliol 2014.
  6. «Edouard Baer, emcee of the 62nd Cannes Film Festival». festival-cannes.com. Arxivat de l'original el 24 desembre 2013.
  7. «Visceral Brit offering opens Un Certain Regard section». The Guardian. [Consulta: 26 maig 2017].
  8. «Cannes Film Festival snubs British movies for the second year running». The Independent. [Consulta: 26 maig 2017].
  9. «Indiana Jones steals the show as Cannes ignores British films». The Times Literary Supplement. Arxivat de l'original el 17 maig 2011.
  10. «All Juries 2008». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 5 octubre 2015.
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 «Official Selection 2008: All the Selection». festival-cannes.fr.
  12. «Out of competition». festival-cannes.com. [Consulta: 20 juliol 2017].
  13. «Retrospective 2008, Special Screenings». festival-cannes.com. [Consulta: 20 juliol 2017].
  14. «Cannes Classics — Documentaries about Cinema». festival-cannes.com. [Consulta: 25 juliol 2017].
  15. «Cannes Classics — Restored Prints». festival-cannes.com. [Consulta: 25 juliol 2017].
  16. «Cannes Classics — Tribute». festival-cannes.com. [Consulta: 25 juliol 2017].
  17. «47e Selecion de la Semaine de la Critique - 2008». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 21 juliol 2017].
  18. «Quinzaine 2008». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 20 juliol 2017].
  19. «Awards 2008: All Awards». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 3 desembre 2013.
  20. «Festival de Cannes : Film details 2008». Arxivat de l'original el 11 setembre 2011.
  21. «FIPRESCI Awards 2008». fipresci.org. [Consulta: 20 juliol 2017].
  22. «Jury Œcuménique Palmarés 2008». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 20 juliol 2017].
  23. «Association Prix François Chalais Cannes 2008». francois-chalais.fr. [Consulta: 21 juliol 2017].

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
61è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article