71è Festival Internacional de Cinema de Canes
From Wikipedia, the free encyclopedia
El 71è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 8 al 19 de maig de 2018.[2] L'actriu australiana Cate Blanchett fou nomenada presidenta del jurat.[3] La pel·lícula japonesa Manbiki Kazoku, dirigida per Hirokazu Koreeda, va guanyar la Palma d'Or.[4]
| ||||
| ||||
Tipus | edició d'un festival de cinema | |||
---|---|---|---|---|
Interval de temps | 9 - 20 maig 2018 | |||
Data | 2018 | |||
Número d'edició | 71 | |||
Localització | Canes (França) | |||
Estat | França | |||
Lloc web | festival-cannes.com | |||
El thriller psicològic de Asghar Farhadi Todos lo saben, protagonitzat per Javier Bardem, Penélope Cruz i Ricardo Darín, va obrir el festival i participava en la Competició principal. Ha estat la segona pel·lícula en castellà en obrir Canes, després de La mala educación de Pedro Almodóvar, que fou projectada en la nit d'apertura del festival de 2004.[5]
El pòster oficial del festival mostra Jean-Paul Belmondo i Anna Karina en la pel·lícula de Jean-Luc Godard de 1965 Pierrot le fou. És el segon cop que el pòster del festival és inspirat en una pel·lícula de Goddard després de Le Mépris al festival de 2016. Segons la declaració oficial del festival, el cartell s'inspira i ret tribut a la feina del fotògraf francès Georges Pierre.[1]
Competició principal
- Cate Blanchett, actriu australiana, presidenta[3][6]
- Chang Chen, actor taiwanès
- Ava DuVernay, directora estatunidenca
- Robert Guédiguian, director francès
- Khadja Nin, cantant i compositor burundès
- Léa Seydoux, actriu francesa
- Kristen Stewart, actriu estatunidenca
- Denis Villeneuve, director canadenc
- Andrei Zviàguintsev, director rus
Un Certain Regard
- Benicio del Toro, actor portoriqueny, president[7]
- Kantemir Balagov, director rus[8]
- Julie Huntsinger, directora executiva del Festival de Cinema de Telluride
- Annemarie Jacir, escriptora i directora palestina
- Virginie Ledoyen, actriu francesa
Cinéfondation i curtmetratges
- Bertrand Bonello, director francès, president[9]
- Valeska Grisebach, directora alemanya
- Khalil Joreige, artista i director libanès
- Alanté Kavaïté, directora franco-lituana
- Ariane Labed, actriu francesa
Càmera d'Or
Jurats independents
Setmana Internacional de la Crítica
- Joachim Trier, director noruec, president[12]
- Chloë Sevigny, actriu i directora estatunidenca
- Nahuel Pérez Biscayart, actor argentí
- Eva Sangiorgi, directora del Festival Internacional de Cinema de Viena
- Augustin Trapenard, periodista cultural francès
L'Œil d'or
- Emmanuel Finkiel, director francès, president[13]
- Lolita Chammah, actriu francesa
- Isabelle Danel, crítica francsa
- Kim Longinotto, documentalista britànica
- Paul Sturtz, director del Festival de Cinema True/False
En competició – pel·lícules
Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[14][15][16]
Títol original | Director(s) | País |
---|---|---|
Se Rokh سه رخ | Jafar Panahi | Iran |
Netemo Sameteo (Asako I & II) 寝ても覚めても | Ryūsuke Hamaguchi | Japó |
Jiang hu er nü 江湖儿女 | Jia Zhangke | R.P. de la Xina |
En Guerre | Stéphane Brizé | França |
Ayka (Айка) | Serguei Dvortsevoi | Kazakhstan |
BlacKkKlansman | Spike Lee | Estats Units |
Beoning 버닝 | Lee Chang-dong | Corea del Sud |
Cafarnaúm كفرناحوم | Nadine Labaki | Líban |
Zimna wojna | Paweł Pawlikowski | Polònia |
Dogman | Matteo Garrone | Itàlia |
Todos lo saben (pel·lícula d'apertura) [5] | Asghar Farhadi | Espanya |
Les filles du soleil | Eva Husson | França |
Lazzaro felice | Alice Rohrwacher | Itàlia |
Le livre d'images | Jean-Luc Godard | França, Suïssa |
Un couteau dans le cœur (QP) | Yann Gonzalez | França |
Leto (Лето) | Kirill Serebrennikov | Rússia |
Manbiki Kazoku 万引き家族 | Hirokazu Koreeda | Japó |
Plaire, aimer et courir vite (QP) | Christophe Honoré | França |
Under the Silver Lake | David Robert Mitchell | Estats Units |
Ahlat Ağacı | Nuri Bilge Ceylan | Turquia |
Yomeddine (CdO) يوم الدين | Abu Bakr Shawky | Egipte |
- (CdO) indica pel·lícula elegible a la Caméra d'Or com a debut com a director.
- (QP) indica pel·lícula elegible a la Palma Queer.
Un Certain Regard
Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[14][15][16]
Títol original | Director(s) | País |
---|---|---|
El Ángel (QP) | Luis Ortega | Argentina, Espanya |
Gueule d'ange | Vanessa Filho | França |
Gräns (QP) | Ali Abbasi | Suècia, Dinamarca |
Chuva é Cantoria na Aldeia dos Mortos | João Salaviza, Renée Nader Messora | Brasil, Portugal |
Donbass (pel·lícula d'apertura) (Донбас) | Sergei Loznitsa | Alemanya, Ucraïna, França, Països Baixos, Romania |
Euforia (QP) | Valeria Golino | Itàlia |
Älemniñ jumsaqtıq mazasızdığı (Әлемнің жұмсақтық мазасыздығы) | Adilkhan Ierjanov | Kazakhstan, França |
Girl (CdO) (QP) | Lukas Dhont | Bèlgica |
Die Stropers (CdO) | Etienne Kallos | Sud-àfrica, França, Polònia, Grècia |
In My Room | Ulrich Köhler | Alemanya, Itàlia |
Les chatouilles (CdO) | Andréa Bescond, Eric Métayer | França |
Dì qiú zuì hòu dí yè wǎn 地球最後的夜晚 | Bi Gan | R.P. de la Xina |
Manto मंटो | Nandita Das | Índia |
Muere, monstruo, muere | Alejandro Fadel | Argentina |
Mon tissu préféré (CdO) | Gaya Jiji | França, Alemanya, Turquia |
Rafiki (QP) | Wanuri Kahiu | Kenya |
À genoux les gars | Antoine Desrosières | França |
Sofia (CdO) | Meryem Benm'Barek-Aloïsi | Bèlgica |
- (CdO) indica pel·lícula elegible a la Caméra d'Or com a debut com a director.
- (QP) indica pel·lícula elegible a la Palma Queer.
Pel·lícules fora de competició
Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[14][15][17][16][18]
Títol original | Director(s) | País | |
---|---|---|---|
Gotti | Kevin Connelly | Estats Units | |
The House That Jack Built | Lars von Trier | Dinamarca | |
The Man Who Killed Don Quixote | Terry Gilliam | Regne Unit | |
Le Grand Bain | Gilles Lellouche | França | |
Solo: A Star Wars Story | Ron Howard | Estats Units | |
Projeccions de mitjanit | |||
Arctic (CdO) | Joe Penna | Islàndia | |
Fahrenheit 451 | Ramin Bahrani | Estats Units | |
Gongjak 공작 | Yoon Jong-bin | Corea del Sud | |
Whitney (QP) | Kevin Macdonald | Regne Unit |
- (CdO) indica pel·lícula elegible a la Caméra d'Or com a debut com a director.
- (QP) indica pel·lícula elegible a la Palma Queer.
Projeccions especials
Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser mostrades en la secció de projeccions especials:[14][15]
Títol original | Director(s) | País |
---|---|---|
Jeszcze dzień życia | Damian Nenow, Raúl de la Fuente | Polònia, Espanya, Alemanya, Bèlgica, Hongria |
Sǐ líng hún 死靈魂 | Wang Bing | França, Suïssa |
O Grande Circo Místico | Carlos Diegues | Brasil |
Le pape François: un homme de parole/' 'Papst Franziskus - Ein Mann seines Wortes (ŒdO) | Wim Wenders | França, Alemanya, Itàlia, Suïssa |
The State Against Mandela and the Others (ŒdO) | Nicolas Champeaux, Gilles Porte | França |
S̄ib pī nı pratheṣ̄thịy (สิบปีในประเทศไทย) | Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Siriphol, Apichatpong Weerasethakul | Tailàndia |
Libre | Michel Toesca | França |
La Traversée | Romain Goupil | França |
- (ŒdO) indica pel·lícula elegible a la Œil d'or com a documental.
Cannes Classics
Títol original | Director(s) | País |
---|---|---|
2001: A Space Odyssey[19][20] | Stanley Kubrick | Estats Units, Regne Unit |
Cinéfondation
Títol | Director | Escola | País |
---|---|---|---|
Dolfin Megumi | Ori Aharon | Steve Tisch School of Film & Television | Israel |
End of Season | Zhannat Alshanova | London Film School | Regne Unit |
Sailor's Delight | Louise Aubertin, Éloïse Girard, Marine Meneyrol, Jonas Ritter, Loucas Rongeart, Amandine Thomoux | École supérieure de réalisation audiovisuelle | França |
Inanimate | Lucia Bulgheroni | NFTS | Regne Unit |
El Verano del Léon Eléctrico | Diego Céspedes | ICEI - Universitat de Xile | Xile |
Palm Trees and Power Lines | Jamie Dack | Tisch School of the Arts | Estats Units |
Dong wu xiong meng | Di Shen | Shanghai Theatre Academy | R.P. de la Xina |
Fragment de drame | Laura Garcia | La Fémis | França |
Cinco minutos afuera | Constanza Gatti | Universidad del Cine | Argentina |
Los tiempos de Héctor | Ariel Gutiérrez | Centro de Capacitación Cinematográfica | Mèxic |
Dots | Eryk Lenartowicz | AFRTS | Austràlia |
Inny | Marta Magnuska | Escola Nacionald e Cinema de Łódź | Polònia |
Albastru si Rosu, in Proportii Egale | Georgiana Moldoveanu | Universitat Nacional d'Art Teatral i Cinematogràfic Ion Luca Caragiale | Romania |
Così in Terra | Pier Loreznzo Pisano | Centro sperimentale di cinematografia | Itàlia |
Kalendar | Igor Poplauhin | Escola del Nou Cinema de Moscou | Rússia |
Mesle bache Adam | Arian Vazirdaftari | Tehran University of Dramatic Arts | Iran |
I am my Own Mother | Andrew Zox | Universitat Estatal de San Francisco | Estats Units |
Curtmetratges en competició
Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:
Títol | Director | País |
---|---|---|
The Eyes of Orson Welles | Mark Cousins | Regne Unit |
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché | Pamela B.Green | Estats Units |
Jane Fonda in Five Acts | Susan Lacy | Estats Units |
Bergman — ett år, ett liv | Jane Magnusson | Suècia |
Searching for Ingmar Bergman | Margarethe Von Trotta | Alemanya |