Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980.

Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980

De Viquipèdia

Infotaula de competició esportivaAtletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
Tipusdisciplina esportiva olímpica modifica
Esportatletisme modifica
Part deJocs Olímpics d'estiu de 1980 modifica
Conté
Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 100 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 200 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 200 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 800 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 1500 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's discus throw (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 100 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's decathlon (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 400 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 10,000 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 100 metres hurdles (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 110 metres hurdles (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 1500 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 3000 metres steeplechase (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 400 metres hurdles (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 5000 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 800 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 400 metres (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's shot put (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's shot put (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's discus throw (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's marathon (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's hammer throw (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 20 kilometres walk (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's pole vault (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's high jump (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's long jump (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 50 kilometres walk (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's pentathlon (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's triple jump (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 4 × 100 metres relay (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's high jump (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's long jump (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 4 × 100 metres relay (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 4 × 400 metres relay (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's 4 × 400 metres relay (en) Tradueix, Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's javelin throw (en) Tradueix i Athletics at the 1980 Summer Olympics – Men's javelin throw (en) Tradueix modifica
Nombre de participants959 modifica
Lloc i data
EstatUnió de Repúbliques Socialistes Soviètiques modifica
Data1980 modifica

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 celebrats a la ciutat de Moscou (en aquells moments Unió Soviètica) es disputaren 38 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 14 en categoria femenina. Les proves es realitzaren a l'Estadi Central Lenin entre els dies 24 de juliol i 1 d'agost de 1980.

Participaren un total de 960 atletes, entre ells 694 homes i 266 dones, de 70 comitès nacionals diferents.

Resum de medalles

Categoria masculina

Prova Or Argent Bronze
100 m
Detalls
Allan Wells
10.25 Cuba Silvio Leonard 10.25 Bulgaria (1971-1990) Petar Petrov 10.42
200 m
Detalls
Pietro Mennea
20.19
Allan Wells
20.21 Jamaica Don Quarrie 20.29
400 m
Detalls
Unió Soviètica Viktor Markin 44.60
Rick Mitchell
44.84 RDA Frank Schaffer 44.87
800 m
Detalls
Steve Ovett
1:45.40
Sebastian Coe
1:45.85 Unió Soviètica Nikolay Kirov 1:45.94
1.500 m
Detalls
Sebastian Coe
3:38.4 RDA Jürgen Straub 3:38.8
Steve Ovett
3:38.9
5.000 m
Detalls
Ethiopia (1975-1987, 1991-1996) Miruts Yifter 13:20.9 Tanzània Suleiman Nyambui 13:21.6 Finlàndia Kaarlo Maaninka 13:22.0
10.000 m
Detalls
Ethiopia (1975-1987, 1991-1996) Miruts Yifter 27:42.6 Finlàndia Kaarlo Maaninka 27:44.2 Ethiopia (1975-1987, 1991-1996) Mohamed Kedir 27:44.6
Marató
Detalls
RDA Waldemar Cierpinski 2:11:03
Gerard Nijboer
2:11:20 Unió Soviètica Setymkul Dzhumanazarov 2:11:35
110 m
tanques

Detalls
RDA Thomas Munkelt 13.39 Cuba Alejandro Casañas 13.40 Unió Soviètica Aleksandr Puchkov 13.44
400 m
tanques

Detalls
RDA Volker Beck 48.70 Unió Soviètica Vasili Arkhipenko 48.86
Gary Oakes
49.11
3.000 m
obstacles

Detalls
Polònia Bronislaw Malinowski 8:09.70 Tanzània Filbert Bayi 8:12.48 Ethiopia (1975-1987, 1991-1996) Eshetu Tura 8:13.57
4x100 m
relleus

Detalls
Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Andrey Prokofyev
Aleksandr Aksinin
38.26 Polònia Polònia
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
K. Zwoliński
38.33
França
Patrick Barre
Pascal Barre
Hermann Panzo
Antoine Richard
38.53
4x400 m
relleus

Detalls
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Markin
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
N. Chernetsky
3:01.08 República Democràtica Alemanya RDA
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
3:01.26
Itàlia
Roberto Tozzi
Mauro Zuliani
Stefano Malinverni
Pietro Mennea
3:04.54
20 km marxa
Detalls
Maurizio Damilano
1:23:35 Unió Soviètica Piotr Pochinchuk 1:25:45 RDA Roland Wieser 1:25:58
50 km marxa
Detalls
RDA Hartwig Gauder 3:49.24
Jordi Llopart
3:51.25 Unió Soviètica Evgeni Ivchenko 3:56.32
Salt de llargada
Detalls
RDA Lutz Dombrowski 8.54 m RDA Frank Paschek 8.21 m Unió Soviètica Valeriy Podluzhniy 8.18 m
Triple salt
Detalls
Unió Soviètica Jaak Uudmäe 17.35 m Unió Soviètica Viktor Saneev 17.24 m Brasil João de Oliveira 17.22 m
Salt d'alçada
Detalls
RDA Gerd Wessig 2.36 m
(RM)
Polònia Jacek Wszola 2.31 m RDA Jörg Freimuth 2.31 m
Salt amb perxa
Detalls
Polònia Wladyslaw Kozakiewicz 5.78 m
(RM)
Unió Soviètica Konstantin Volkov 5.65 m Polònia Tadeusz Slusarski 5.65 m
Llançament
de pes

Detalls
Unió Soviètica Vladimir Kiselev 21.35 m Unió Soviètica Aleksandr Baryshnikov 21.08 m RDA Udo Beyer 21.06 m
Llançament
de disc

Detalls
Unió Soviètica Viktor Rashchupkin 66.64 m Txecoslovàquia Imrich Bugár 66.38 m Cuba Luis Delís 66.32 m
Llançament
de javelina

Detalls
Unió Soviètica Dainis Kūla 91.20 m Unió Soviètica Aleksandr Makarov 89.64 m RDA Wolfgang Hanisch 86.72 m
Llançament
de martell

Detalls
Unió Soviètica Yuriy Sedykh 81.80 m
(RM)
Unió Soviètica Sergey Litvinov 80.64 m Unió Soviètica Jüri Tamm 78.96 m
Decatló
Detalls
Daley Thompson
8495 Unió Soviètica Yuriy Kutsenko 8331 Unió Soviètica Sergey Zhelanov 8315
RM: rècord mundial
RO: rècord olímpic

Categoria femenina

Prova Or Argent Bronze
100 m
Detalls
Unió Soviètica Lyudmila Kondratyeva 11.06 RDA Marlies Göhr 11.07 RDA Ingrid Auerswald 11.14
200 m
Detalls
RDA Bärbel Wöckel 22.03
(RO)
Unió Soviètica Natalia Bochina 22.19 Jamaica Merlene Ottey 22.20
400 m
Detalls
RDA Marita Koch 48.88
(RO)
Txecoslovàquia Jarmila Kratochvílová 49.46 RDA Christina Lathan 49.66
800 m
Detalls
Unió Soviètica Nadezhda Olizarenko 1:53.43
(RM)
Unió Soviètica Olga Mineeva 1:54.81 Unió Soviètica Tatyana Providokhina 1:55.46
1.500 m
Detalls
Unió Soviètica Tatyana Kazankina 3:56.56
(RO)
RDA Christiane Wartenberg 3:57.71 Unió Soviètica Nadezhda Olizarenko 3:59.52
100 m tanques
Detalls
Unió Soviètica Vera Komisova 12.56
(RO)
RDA Johanna Schaller-Klier 12.63 Polònia Lucyna Langer 12.65
4x100 m
relleus

Detalls
República Democràtica Alemanya RDA
Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
41.60
(RM)
Unió Soviètica Unió Soviètica
Vera Komisova
Liudmila Zharkova
Vera Anisimova
Natalia Bochina
42.10
Regne Unit
Heather Hunte
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
42.43
4x400 m
relleus

Detalls
Unió Soviètica Unió Soviètica
T. Prorochenko
Tatyana Goishchik
Nina Ziuskova
Irina Nazarova
3:20.12 República Democràtica Alemanya RDA
Barbara Krug
Gabriele Löwe
Christina Lathan
Marita Koch
3:20.35
Regne Unit
Linsey MacDonald
Michelle Probert
Joslyn Hoyte
Janine MacGregor
3:27.74
Salt de
llargada

Detalls
Unió Soviètica Tatyana Kolpakova 7.06 m RDA Brigitte Wujak 7.04 m Unió Soviètica Tatyana Skachko 7.01 m
Salt d'alçada
Detalls
Sara Simeoni
1.97 m Polònia Urszula Kielan 1.94 m RDA Jutta Kirst 1.94 m
Llançament
de pes

Detalls
RDA Ilona Slupianek 22.41 m
(RO)
Unió Soviètica Svetlana Krachevskaia 21.42 m RDA Margitta Droese-Pufe 21.20 m
Llançament
de disc

Detalls
RDA Evelin Jahl 69.96 m Bulgaria (1971-1990) Maria Vergova 67.90 m Unió Soviètica Tatyana Lesovaya 67.40 m
Llançament
de javelina

Detalls
Cuba María Colón 68.40 m Unió Soviètica Saida Gunba 67.76 m RDA Ute Hommola 66.56 m
Pentatló
Detalls
Unió Soviètica Nadezhda Tkachenko 5083
(RM)
Unió Soviètica Olga Rukavishnikova 4937 Unió Soviètica Olga Kuragina 4875
RM: rècord mundial
RO: rècord olímpic

Medaller

Posició País
Total
1 Unió Soviètica Unió Soviètica 15 14 12 41
2 República Democràtica Alemanya RDA 11 8 10 29
3
Regne Unit
4 2 4 10
4
Itàlia
3 0 1 4
5 Polònia Polònia 2 4 1 7
6 Ethiopia (1975-1987, 1991-1996) Etiòpia 2 0 2 4
7 Cuba Cuba 1 2 1 4
8 Tanzània Tanzània 0 2 0 2
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 0 2 0 2
10 Bulgaria (1971-1990) Bulgària 0 1 1 2
Finlàndia Finlàndia 0 1 1 2
12
Austràlia
0 1 0 1
Espanya
0 1 0 1
Països Baixos
0 1 0 1
15 Jamaica Jamaica 0 0 2 2
16 Brasil Brasil 0 0 1 1
França
0 0 1 1

Enllaços externs

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
Listen to this article