Copa Amèrica d'hoquei patins masculina 2010 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Copa Amèrica d'hoquei patins masculina 2010.

Copa Amèrica d'hoquei patins masculina 2010

De Viquipèdia

III Copa Amèrica masculina
- Catalunya 2010 -
Equips participants
• Fase final
10 seleccions
4 seleccions
Seu Catalunya Vic (Catalunya)
Data Del 21 de juny de 2010
al 27 de juny de 2010
Podi
• Campió
• Subcampió
• Tercer lloc
• Quart lloc

CAT Catalunya
ARG Argentina
BRA Brasil
CHI Xile
Partits 27
Gols anotats 266 (9,85 per partit)

La tercera edició de l'Open Internacional Copa Amèrica, en categoria masculina, es disputà entre el 21 i el 27 de juny de 2010 al Pavelló Castell d'en Planes de la ciutat catalana de Vic, situada a la comarca d'Osona. Comptà amb la participació de les seleccions d'hoquei patins d'Argentina, Brasil, Alemanya, Estats Units, Sud-àfrica, Catalunya, Xile, Costa Rica, Equador i Uruguai. Fou la primera ocasió en la qual es disputaren la categoria masculina i femenina en una mateixa edició.

Els únics mitjans que van emetre en directe tots els partits de la selecció catalana masculina van ésser el canal El 9 TV i l'emissora El 9 FM.[1][2][3][4] En canvi, Televisió de Catalunya només va emetre la semifinal i la final masculines que va disputar Catalunya.

Participants

Grup A
GER Alemanya
ARG Argentina
BRA Brasil
USA Estats Units
RSA Sud-àfrica
Grup B
CAT Catalunya
CRC Costa Rica
ECU Equador
URU Uruguai
CHI Xile

Catalunya

Dorsal Nom Posició Equip
1 Sergi Fernández porter CP Vic
6 Romà Bancells defensa CP Vic
9 Jordi Bargalló davanter HC Liceo
3 Marc Gual mig HC Liceo
4 Mia Ordeig defensa FC Barcelona
2 Sergi Panadero davanter FC Barcelona
5 "Titi" Roca davanter CP Vic
7 Roger Rocasalbas defensa CP Vilanova
8 Marc Torra davanter CP Vic
10 Jaume Llaverola porter HC Liceo
Jordi Camps seleccionador

Fase Regular

Els horaris corresponen a l'hora d'estiu dels Països Catalans (zona horària: UTC+2).

Llegenda

A les taules següents:

Pts = Punts totals
PJ = Partits jugats
PG = Partits guanyats
PE = Partits empatats
PP = Partits perduts
GF = Gols a favor

 

GC = Gols en contra
DG = Diferència de gols (GF-GC)
Ressaltat en verd = Equip classificat per la segona fase.
Ressaltat en vermell = Equip eliminat per la segona fase.
(p) = Gol de penalti
(fd) = Gol de falta directa

 

Grup A

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
ARG Argentina 12 4 4 0 0 35 9 +26
BRA Brasil 9 4 3 0 1 29 15 +14
GER Alemanya 6 4 2 0 2 18 15 +3
RSA Sud-àfrica 3 4 1 0 3 5 32 -27
USA Estats Units 0 4 0 0 4 10 26 -16

Resultats

21 de juny de 2010
(16:30)
Brasil BRA 5-3 GER Alemanya Pavelló Castell d'en Planes
21 de juny de 2010
(19:30)
Argentina ARG 11-1 USA Estats Units Pavelló Castell d'en Planes
22 de juny de 2010
(14:00)
Brasil BRA 7-3 USA Estats Units Pavelló Castell d'en Planes
22 de juny de 2010
(18:30)
Argentina ARG 11-0 RSA Sud-àfrica Pavelló Castell d'en Planes
23 de juny de 2010
(14:00)
Estats Units USA 4-5 GER Alemanya Pavelló Castell d'en Planes
23 de juny de 2010
(18:30)
Sud-àfrica RSA 1-10 BRA Brasil Pavelló Castell d'en Planes
24 de juny de 2010
(17:00)
Estats Units USA 2-3 RSA Sud-àfrica Pavelló Castell d'en Planes
24 de juny de 2010
(20:00)
Argentina ARG 5-1 GER Alemanya Pavelló Castell d'en Planes
25 de juny de 2010
(14:00)
Alemanya GER 9-1 RSA Sud-àfrica Pavelló Castell d'en Planes
25 de juny de 2010
(21:30)
Argentina ARG 8-7 BRA Brasil Pavelló Castell d'en Planes

Grup B

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
CAT Catalunya 12 4 4 0 0 27 4 +23
CHI Xile 9 4 3 0 1 31 7 +14
URU Uruguai 6 4 2 0 2 22 22 0
ECU Equador 3 4 1 0 3 12 24 -12
CRC Costa Rica 0 4 0 0 4 3 38 -35

Resultats

21 de juny de 2010
(18:00)
Xile CHI 8-0 ECU Equador Pavelló Castell d'en Planes
21 de juny de 2010
(22:00)
Catalunya CAT 9-1 URU Uruguai Pavelló Castell d'en Planes
22 de juny de 2010
(11:00)
Costa Rica CRC 0-12 URU Uruguai Pavelló Castell d'en Planes
22 de juny de 2010
(21:30)
Catalunya CAT 4-1 CHI Xile Pavelló Castell d'en Planes
23 de juny de 2010
(11:00)
Uruguai URU 7-1 ECU Equador Pavelló Castell d'en Planes
23 de juny de 2010
(21:30)
Catalunya CAT 6-1 CRC Costa Rica Pavelló Castell d'en Planes
24 de juny de 2010
(18:30)
Xile CHI 10-1 CRC Costa Rica Pavelló Castell d'en Planes
24 de juny de 2010
(21:30)
Catalunya CAT 8-1 ECU Equador Pavelló Castell d'en Planes
25 de juny de 2010
(11:00)
Equador ECU 10-1 CRC Costa Rica Pavelló Castell d'en Planes
25 de juny de 2010
(18:30)
Uruguai URU 2-12 CHI Xile Pavelló Castell d'en Planes

Fase Final

  Semifinals Final
             
26 de juny - Vic
Pavelló Castell d'en Planes
 CAT Catalunya 9  
 BRA Brasil 1  
 
27 de juny - Vic
Pavelló Castell d'en Planes
     CAT Catalunya 3
   ARG Argentina 0
 
 
Tercer lloc
26 de juny - Vic
Pavelló Castell d'en Planes
27 de juny - Vic
Pavelló Castell d'en Planes
 ARG Argentina 6  BRA Brasil  11
 CHI Xile 2    CHI Xile  3

Novè i desè lloc

26 de juny de 2010
Estats Units USA 10-1 CRC Costa Rica Pavelló Castell d'en Planes

Setè i vuitè lloc

26 de juny de 2010
Sud-àfrica RSA 10-2 ECU Equador Pavelló Castell d'en Planes

Cinquè i sisè lloc

26 de juny de 2010
Alemanya GER 11-5 URU Uruguai Pavelló Castell d'en Planes

Semifinals

26 de juny de 2010
Catalunya CAT 9-1 BRA Brasil Pavelló Castell d'en Planes
26 de juny de 2010
Argentina ARG 6-2 CHI Xile Pavelló Castell d'en Planes

Tercer i quart lloc

27 de juny de 2010
Brasil BRA 11-3 CHI Xile Pavelló Castell d'en Planes

Final

27 de juny de 2010
Catalunya CAT 3-0 ARG Argentina Pavelló Castell d'en Planes


Campió
CATALUNYA (Primer títol)
[5]

Classificació final

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG Rend
1r CAT Catalunya 18 6 6 0 0 39 5 +34 100%
2n ARG Argentina 15 6 5 0 1 41 14 +27 83,3%
3r BRA Brasil 12 6 4 0 2 41 27 +14 66,6%
4t CHI Xile 9 6 3 0 3 36 24 +12 50%
GER Alemanya 9 5 3 0 2 29 20 +9 60%
URU Uruguai 6 5 2 0 3 27 33 -6 40%
RSA Sud-àfrica 6 5 2 0 3 15 34 -19 40%
ECU Equador 3 5 1 0 4 14 34 -20 20%
USA Estats Units 3 5 1 0 4 20 27 -7 20%
10è CRC Costa Rica 0 5 0 0 5 4 48 -44 0%

Màxims golejadors

Jugador Selecció Gols
Juradyr da Silva "Didí" BRA Brasil 16
Marco Bernadowitz GER Alemanya 9
Claudio Maeso URU Uruguai 9
Carlos Nicolía ARG Argentina 9
Alan Karam BRA Brasil 8
Bastián Osorio CHI Xile 8
Nicolás Fernández CHI Xile 7
Daniel Kutscha GER Alemanya 7
Alexis Mazursky URU Uruguai 7
Lucas Ordóñez ARG Argentina 7
Juan José Soria ARG Argentina 7

Referències

Enllaços externs


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Copa Amèrica d'hoquei patins masculina 2010
Listen to this article