Copa del Món de Futbol de 1958 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Copa del Món de Futbol de 1958.

Copa del Món de Futbol de 1958

De Viquipèdia

Infotaula de competició esportivaCopa del Món de Futbol de 1958
Altres nomsVärldsmästerskapet i Fotboll
Sverige 1958
TipusCopa del Món de Futbol modifica
Esportfutbol modifica
OrganitzacióFIFA modifica
Conté
Nombre de participants16
Lloc i data
Estadis12 (en 12 ciutats organitzadores)
LlocEstadi Ullevi, Jernvallen (en) Tradueix, Örjans Vall (en) Tradueix, Tunavallen (en) Tradueix, Olympia (en) Tradueix, Idrottsparken (en) Tradueix, Rimnersvallen (en) Tradueix, Ryavallen (en) Tradueix, Behrn Arena (en) Tradueix, Råsunda Stadium (en) Tradueix, Malmö stadion (en) Tradueix i Arosvallen (en) Tradueix modifica
Estat Suècia
Data8 - 29 de juny
Edició6 modifica
Classificació
Guanyador Brasil (1r títol)
Subcampió Suècia
Tercer lloc França
Quart lloc Alemanya Occidental
Estadístiques
Partits jugats35
Gols marcats126  (3,6 per partit)
Líder estadísticFrança Just Fontaine (13 gols)
Espectadors919.580 (26.274 per partit)
Suïssa 1954
Xile 1962
Modifica les dades a Wikidata

La Copa del Món de Futbol 1958 va ser la sisena edició de la Copa del Món de Futbol i va tenir lloc a Suècia l'any 1958. La competició es disputà entre el 8 de juny i el 29 de juny de 1958 i Brasil fou campiona després de derrotar l'equip local, Suècia, a la final per 5 a 2. Aquest torneig va veure el naixement futbolístic del que més tard en seria un mite, Pelé.

Antecedents

L'elecció de la seu es va fer al congrés de Berna de la FIFA del 1954. Entre els fets destacats cal esmentar la primera participació de la Unió Soviètica i el fet de ser l'únic mundial on es classificaren les quatre seleccions britàniques: Anglaterra, Escòcia, Irlanda del Nord i Gal·les.

Tal com succeí a la Copa del Món de Futbol 1950, la competició vingué marcada per un accident aeri, el que sofriren els integrants del Manchester United el 6 de febrer de 1958 a Munic, on van morir diversos integrants de l'equip.

Fou el primer Mundial transmès per televisió en més de setanta països.

Seus

Göteborg Solna (Estocolm)
Estadi Ullevi Estadi Råsunda
Capacitat: 53.500 Capacitat: 52.400
Malmö Helsingborg
Estadi de Malmö Olympia
Capacitat: 30.000 Capacitat: 27.000
Eskilstuna Norrköping Sandviken Uddevalla
Estadi Tunavallen Estadi Nya Parken Estadi Jernvallen Estadi Rimnersvallen
Capacitat: 20.000 Capacitat: 20.000 Capacitat: 20.000 Capacitat: 17.778
Borås Halmstad Örebro Västerås
Estadi Ryavallen Estadi Örjans Vall Estadi Eyravallen Estadi Arosvallen
Capacitat: 15.000 Capacitat: 15.000 Capacitat: 13.000 Capacitat: 10.000

Equips participants

Equips participants
Equips participants

Per a aquest torneig es van inscriure 53 associacions, de manera que es va haver de disputar una ronda de qualificació, per determinar les setze classificades.

En principi una plaça estava assegurada per a un representant d'Àsia o d'Àfrica, però tant Indonèsia, com Egipte o el Sudan es negaren a enfrontar-se a Israel.

Per tal que aquests darrers no es classifiquessin sense haver disputat cap partit es decidí que s'enfrontessin a un dels eliminats. S'oferí aquesta possibilitat als antics campions d'Itàlia i d'Uruguai, però aquests refusaren.

Finalment Gal·les acceptà i aconseguí la classificació en derrotar el combinat israelita.

Suècia, com a organitzador, i Alemanya Occidental, com a campió de la darrera edició, es classificaren directament.

Les seleccions classificades foren (en cursiva les debutants):

Equips participants
 Alemanya Occidental  Brasil  Hongria  Paraguai
 Anglaterra  Escòcia  Iugoslàvia  Suècia
 Argentina  França  Irlanda del Nord  Txecoslovàquia
 Àustria  Gal·les  Mèxic  Unió Soviètica

Plantilles

Resultats

Primera fase

El format d'aquesta edició canvià respecte al Mundial anterior. A la primera fase s'enfrontaren tots contra tots i no es disputà pròrroga en cas d'empat al final d'un partit. Si el segon i tercer empataven a punts es disputava un partit de desempat. Si aquest restava empatat es classificava l'equip amb millor gol average a la fase de grups. A la segona fase es mantingueren les tradicionals eliminatòries de quarts, semifinals i final.

Grup 1

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC GR Pts Classificació
1  Alemanya Occidental 3 1 2 0 7 5 1,400 4 Avança a la segona fase
2  Txecoslovàquia 3 1 1 1 8 4 2,000 3 Van disputar un partit de desempat
3  Irlanda del Nord 3 1 1 1 4 5 0,800 3
4  Argentina 3 1 0 2 5 10 0,500 2
Font: FIFA
Argentina   1–3  Alemanya Occidental
Corbatta Gol 3' Informe Rahn Gol 32'79'
Seeler Gol 42'
Estadi Estadi de Malmö, Malmö
Assistència 31.156 espectadors
Àrbitre Reginald Leafe (Anglaterra)
Irlanda del Nord   1–0  Txecoslovàquia
Cush Gol 21' Informe
Estadi Estadi Örjans Vall, Halmstad
Assistència 10.647 espectadors
Àrbitre Fritz Seipelt (Àustria)

Alemanya Occidental   2–2  Txecoslovàquia
Schäfer Gol 60'
Rahn Gol 71'
Informe Dvořák Gol 24' (p.)
Zikán Gol 42'
Estadi Olympiastadion, Helsingborg
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Arthur Edward Ellis (Anglaterra)
Argentina   3–1  Irlanda del Nord
Corbatta Gol 37' (p.)
Menéndez Gol 56'
Avio Gol 60'
Informe McParland Gol 4'
Estadi Estadi Örjans Vall, Halmstad
Assistència 14.174 espectadors
Àrbitre Sten Ahlner (Suècia)

Alemanya Occidental   2–2  Irlanda del Nord
Rahn Gol 20'
Seeler Gol 78'
Informe McParland Gol 18'60'
Estadi Estadi de Malmö, Malmö
Assistència 21.990 espectadors
Àrbitre Joaquim Campos (Portugal)
Txecoslovàquia   6–1  Argentina
Dvořák Gol 8'
Zikán Gol 17'39'
Feureisl Gol 68'
Hovorka Gol 81'89'
Informe Corbatta Gol 64' (p.)
Estadi Olympiastadion, Helsingborg
Assistència 16.418 espectadors
Àrbitre Arthur Edward Ellis (Anglaterra)
Partit de desempat
Irlanda del Nord   2–1 (pr.)  Txecoslovàquia
McParland Gol 44'97' Informe Zikán Gol 18'
Estadi Estadi de Malmö, Malmö
Assistència 6.196 espectadors
Àrbitre Maurice Guigue (França)

Grup 2

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC GR Pts Classificació
1  França 3 2 0 1 11 7 1,571 4 Avança a la segona fase
2  Iugoslàvia 3 1 2 0 7 6 1,167 4
3  Paraguai 3 1 1 1 9 12 0,750 3
4  Escòcia 3 0 1 2 4 6 0,667 1
Font: FIFA
França   7–3  Paraguai
Fontaine Gol 24'30'67'
Piantoni Gol 52'
Wisnieski Gol 61'
Kopa Gol 70'
Vincent Gol 83'
Informe Amarilla Gol 20'44' (p.)
Romero Gol 50'
Estadi Estadi Nya Parken, Norrköping
Assistència 16.518 espectadors
Àrbitre Juan Gardeazábal Garay (Espanya)
Iugoslàvia   1–1  Escòcia
Petaković Gol 6' Informe Murray Gol 49'
Estadi Estadi Arosvallen, Västerås
Assistència 9.591 espectadors
Àrbitre Raymond Wyssling (Suïssa)

Iugoslàvia   3–2  França
Petaković Gol 16'
Veselinović Gol 63'88'
Informe Fontaine Gol 4'85'
Estadi Estadi Arosvallen, Västerås
Assistència 12.217 espectadors
Àrbitre Benjamin Griffiths (Gal·les)
Paraguai   3–2  Escòcia
Agüero Gol 4'
Gol 45'
Parodi Gol 73'
Informe Mudie Gol 24'
Collins Gol 74'
Estadi Estadi Nya Parken, Norrköping
Assistència 11.665 espectadors
Àrbitre Vincenzo Orlandini (Itàlia)

França   2–1  Escòcia
Kopa Gol 22'
Fontaine Gol 44'
Informe Baird Gol 58'
Estadi Estadi Eyravallen, Örebro
Assistència 13.554 espectadors
Àrbitre Juan Brozzi (Argentina)
Paraguai   3–3  Iugoslàvia
Parodi Gol 20'
Agüero Gol 52'
Romero Gol 80'
Informe Ognjanović Gol 18'
Veselinović Gol 21'
Rajkov Gol 73'
Estadi Estadi Tunavallen, Eskilstuna
Assistència 13.103 espectadors
Àrbitre Martin Macko (Txecoslovàquia)

Grup 3

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC GR Pts Classificació
1  Suècia 3 2 1 0 5 1 5,000 5 Avança a la segona fase
2  Hongria 3 1 1 1 6 3 2,000 3 Van disputar un partit de desempat
3  Gal·les 3 0 3 0 2 2 1,000 3
4  Mèxic 3 0 1 2 1 8 0,125 1
Font: FIFA
Suècia   3–0  Mèxic
Simonsson Gol 17'64'
Liedholm Gol 57' (p.)
Informe
Estadi Estadi de Råsunda, Solna
Assistència 34.107 espectadors
Àrbitre Nikolay Latyshev (Unió Soviètica)
Hongria   1–1  Gal·les
Bozsik Gol 5' Informe J. Charles Gol 27'
Estadi Estadi de Jernvallen, Sandviken
Assistència 15.343 espectadors
Àrbitre José María Codesal (Uruguai)

Mèxic   1–1  Gal·les
Belmonte Gol 89' Informe I. Allchurch Gol 32'
Estadi Estadi de Råsunda, Solna
Assistència 15.150 espectadors
Àrbitre Leo Lemesic (Iugoslàvia)
Suècia   2–1  Hongria
Hamrin Gol 34'55' Informe Tichy Gol 77'
Estadi Estadi de Råsunda, Solna
Assistència 38.850 espectadors
Àrbitre Jack Mowat (Escòcia)

Suècia   0–0  Gal·les
Informe
Estadi Estadi de Råsunda, Solna
Assistència 30.287 espectadors
Àrbitre Lucien van Nuffel (Bèlgica)
Hongria   4–0  Mèxic
Tichy Gol 19'46'
Sándor Gol 54'
Bencsics Gol 69'
Informe
Estadi Estadi de Jernvallen, Sandviken
Assistència 13.300 espectadors
Àrbitre Arne Eriksson (Finlàndia)
Partit de desempat
Gal·les   2–1  Hongria
I. Allchurch Gol 55'
Medwin Gol 76'
Informe Tichy Gol 33'
Estadi Estadi de Råsunda, Solna
Assistència 2.823 espectadors
Àrbitre Nikolay Latyshev (Unió Soviètica)

Grup 4

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC GR Pts Classificació
1  Brasil 3 2 1 0 5 0 5 Avança a la segona fase
2  Unió Soviètica 3 1 1 1 4 4 1,000 3 Van disputar un partit de desempat
3  Anglaterra 3 0 3 0 4 4 1,000 3
4  Àustria 3 0 1 2 2 7 0,286 1
Font: FIFA
Brasil   3–0  Àustria
Altafini Gol 37'85'
Nílton Santos Gol 50'
Informe
Estadi Estadi Rimnersvallen, Uddevalla
Assistència 17.778 espectadors
Àrbitre Maurice Guigue (França)
Unió Soviètica   2–2  Anglaterra
Simonyan Gol 13'
A. Ivanov Gol 56'
Informe Kevan Gol 66'
Finney Gol 85' (p.)
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 49.348 espectadors
Àrbitre István Zsolt (Hongria)

Brasil   0–0  Anglaterra
Informe
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 40.895 espectadors
Àrbitre Albert Dusch (Alemanya Occidental)
Unió Soviètica   2–0  Àustria
Ilyin Gol 15'
V. Ivanov Gol 62'
Informe
Estadi Estadi Ryavallen, Borås
Assistència 21.239 espectadors
Àrbitre Carl Jørgensen (Dinamarca)

Anglaterra   2–2  Àustria
Haynes Gol 56'
Kevan Gol 74'
Informe Koller Gol 15'
Körner Gol 71'
Estadi Estadi Ryavallen, Borås
Assistència 15.872 espectadors
Àrbitre Jan Bronkhorst (Països Baixos)
Brasil   2–0  Unió Soviètica
Vavá Gol 3'77' Informe
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 50.928 espectadors
Àrbitre Maurice Guigue (França)
Partit de desempat
Unió Soviètica   1–0  Anglaterra
Ilyin Gol 69' Informe
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 23.182 espectadors
Àrbitre Albert Dusch (Alemanya Occidental)

Segona fase

 
Quarts de finalSemifinalsFinal
 
          
 
19 de juny - Malmö
 
 
 Alemanya Occidental1
 
24 de juny - Göteborg
 
 Iugoslàvia0
 
 Alemanya Occidental1
 
19 de juny - Solna
 
 Suècia 3
 
 Suècia2
 
29 de juny - Solna
 
 Unió Soviètica0
 
 Suècia2
 
19 de juny - Norrköping
 
 Brasil5
 
 França4
 
24 de juny - Solna
 
 Irlanda del Nord0
 
 França2
 
19 de juny - Göteborg
 
 Brasil5 Tercer lloc
 
 Brasil1
 
28 de juny - Göteborg
 
 Gal·les0
 
 Alemanya Occidental3
 
 
 França6
 

Quarts de final

Brasil   1–0  Gal·les
Pelé Gol 66' Informe
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 25.923 espectadors
Àrbitre Fritz Seipelt (Àustria)
França   4–0  Irlanda del Nord
Wisnieski Gol 44'
Fontaine Gol 55'63'
Piantoni Gol 68'
Informe
Estadi Estadi Nya Parken, Norrköping
Assistència 11.800 espectadors
Àrbitre Juan Gardeazábal Garay (Espanya)
Suècia   2–0  Unió Soviètica
Hamrin Gol 49'
Simonsson Gol 88'
Informe
Estadi Estadi Råsunda, Solna
Assistència 31.900 espectadors
Àrbitre Reginald Leafe (Anglaterra)
Alemanya Occidental   1–0  Iugoslàvia
Rahn Gol 12' Informe
Estadi Estadi de Malmö, Malmö
Assistència 20.055 espectadors
Àrbitre Raymond Wyssling (Suïssa)

Semifinals

Brasil   5–2  França
Vavá Gol 2'
Didi Gol 39'
Pelé Gol 52'64'75'
Informe Fontaine Gol 9'
Piantoni Gol 83'
Estadi Estadi Råsunda, Solna
Assistència 27.100 espectadors
Àrbitre Benjamin Griffiths (Gal·les)
Suècia   3–1  Alemanya Occidental
Skoglund Gol 32'
Gren Gol 81'
Hamrin Gol 88'
Informe Schäfer Gol 24'
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 49.471 espectadors
Àrbitre István Zsolt (Hongria)

Tercer lloc

França   6–3  Alemanya Occidental
Fontaine Gol 16'36'78'89'
Kopa Gol 27' (p.)
Douis Gol 50'
Informe Cieslarczyk Gol 18'
Rahn Gol 52'
Schäfer Gol 84'
Estadi Estadi Ullevi, Göteborg
Assistència 32.483 espectadors
Àrbitre Juan Brozzi (Argentina)

Final

Brasil   5–2  Suècia
Vavá Gol 9'32'
Pelé Gol 55'90'
Zagallo Gol 68'
Informe Liedholm Gol 4'
Simonsson Gol 80'
Estadi Estadi Råsunda, Solna
Assistència 49.737 espectadors
Àrbitre Maurice Guigue (França)

Campió

Guanyador de
 Copa del Món de Futbol de 1958 

Brasil
Primer títol


Classificació final

El 1986, la FIFA va publicar un informe que classificava tots els equips de cada Copa del Món fins a la de 1986, basada en l'actuació a la competició, els resultats generals i la qualitat dels contraris (sense comptar els resultats de repetició).[1][2] El rànquing del torneig de 1958 era el següent:

P Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts.
1  Brasil 6 5 1 0 16 4 +12 11
2  Suècia 6 4 1 1 12 7 +5 9
3  França 6 4 0 2 23 15 +8 8
4  Alemanya Occidental 6 2 2 2 12 14 −2 6
Eliminats als quarts de final
5  Gal·les 5 1 3 1 4 4 0 5
6  Unió Soviètica 5 2 1 2 5 6 −1 5
7  Irlanda del Nord 5 2 1 2 6 10 −4 5
8  Iugoslàvia 4 1 2 1 7 7 0 4
Eliminats a la primera fase
9  Txecoslovàquia 4 1 1 2 9 6 +3 3
10  Hongria 4 1 1 2 7 5 +2 3
11  Anglaterra 4 0 3 1 4 5 -1 3
12  Paraguai 3 1 1 1 9 12 −3 3
13  Argentina 3 1 0 2 5 10 −5 2
14  Escòcia 3 0 1 2 4 6 −2 1
15  Àustria 3 0 1 2 2 7 −5 1
16  Mèxic 3 0 1 2 1 8 −7 1

Golejadors

2 gols

Enllaços externs

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de Futbol de 1958

Referències

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Copa del Món de Futbol de 1958
Listen to this article