Copa del Món de Futbol de 1982 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Copa del Món de Futbol de 1982.

Copa del Món de Futbol de 1982

De Viquipèdia

Infotaula de competició esportivaCopa del Món de Futbol de 1982
Altres noms Copa del Mundo de Fútbol - España 82
Tipus Copa del Món de Futbol
Esport futbol
Organització FIFA
Conté
Nombre de participants 24
Participants
Itàlia, Camerun, selecció de futbol del Perú, Polònia, Algèria, Xile, Àustria, Alemanya, Argentina, Bèlgica, El Salvador, Hongria, Anglaterra, França, Kuwait, Txecoslovàquia, Hondures, Iugoslàvia, Irlanda del Nord, Espanya, Selecció de futbol del Brasil, Nova Zelanda, Escòcia i URSS
Lloc i data
Estadis 14 (en 14 ciutats organitzadores)
Lloc Estadi Martínez Valero, Estadi El Molinón-Enrique Castro Quini, Estadi Ramón Sánchez Pizjuán, Estadi La Rosaleda, Camp Nou, Estadi Benito Villamarín, Estadi Vicente Calderón, Estadi de La Romareda, Estadi de Sarrià, Estadi José Rico Pérez, Antic estadi de San Mamés, Estadi José Zorrilla, Estadi Abanca Balaídos, Estadi Municipal de AbancaRiazor, Estadi Santiago Bernabéu, Estadi Carlos Tartiere i Estadi de Mestalla
Estat  Espanya
Data 13 de juny - 11 de juliol
Edició 12
Classificació
Guanyador  Itàlia (3r títol)
Subcampió  Alemanya Occidental
Tercer lloc  Polònia
Quart lloc  França
Estadístiques
Partits jugats 52
Gols marcats 146  (2,81 per partit)
Millor jugador Itàlia Paolo Rossi
Líder estadístic Itàlia Paolo Rossi (6 gols)
Espectadors 2.109.723 (40.571,6 per partit)
Argentina 1978
Mèxic 1986
Modifica les dades a Wikidata

La Copa del Món de Futbol de 1982 es va disputar a Espanya, entre el 13 de juny i l'11 de juliol d'aquell any.

Itàlia va guanyar el mundial després de derrotar l'Alemanya Federal per 3 a 1 a la final. Amb el seu tercer títol (havia guanyat els mundials de 1934 i 1938), Itàlia va igualar al també tricampió Brasil sota la tutela de jugadors com Paolo Rossi, Dino Zoff, Antonio Cabrini i Marco Tardelli.

Un dels partits més memorables del campionat va ser la semifinal entre l'Alemanya Federal i França. Es va produir un terrible incident quan el porter alemany Harald Schumacher li va cometre una forta falta al jugador francès Patrick Battiston, quan estava a punt de convertir un gol, i el va deixar inconscient. Els francesos es van quedar atònits quan l'àrbitre no va expulsar el porter i ni tan sols va assenyalar la falta. No obstant això, el partit també va destacar pels seus moments esportius. Després que el partit acabés 1 a 1, la selecció francesa va marcar 2 gols durant la pròrroga. Però, els alemanys no es van rendir i amb dos gols més van tornar a igualar el partit. La pròrroga va acabar 3 a 3, i els alemanys van guanyar la tanda de penals per 5 a 4, cosa que els va classificar novament per a una final de la Copa del Món.

La Copa del Món va tenir com a mascota a Naranjito i la pilota oficial va ser l'Adidas Tango Espanya 82. El disseny no variava molt de la Tango de 1978: ambdues usaven com a material el cuir, però aquest model portava costures impermeables que reduïen l'absorció d'aigua en cas de pluja. El pòster oficial de la competició fou dissenyat per Joan Miró.

Antecedents

Aquesta va ser la primera ocasió que el nombre d'equips participants va augmentar, ja que la FIFA en un congrés realitzat temps abans de la Copa del Món de 1978 va admetre en el torneig 24 seleccions nacionals.

Amb les noves regles també canviava el sistema de classificació: es van atorgar tretze places a Europa, tres a l'Amèrica del Sud, dues a l'Amèrica del Nord, Central i Carib, dues a Àfrica i dues a Àsia/Oceania, a més de les places per al país organitzador, atorgada a Espanya, i per al vigent campió, atorgada a l'Argentina.

El torneig va sofrir, a més, un canvi de format a causa dels nous països inclosos. En aquesta edició es va dividir el torneig en tres fases: una primera fase conformada per sis grups de quatre seleccions cadascun, on els dos primers de cada grup es classificaven a la segona fase. Aquesta segona fase estava composta per quatre grups de tres equips cadascun, on el primer de cadascun passava a una tercera fase d'eliminació directa, composta per semifinal i final.

Equips participants

Article principal: Classificació de la Copa del Món de futbol 1982

Es van classificar aquestes 24 seleccions. En cursiva, les debutants a la Copa del Món de Futbol.

Àsia Amèrica del Nord, Central i Carib Europa
 Kuwait  Hondures
 El Salvador
 Alemanya Occidental
 Anglaterra
 Àustria
 Bèlgica
 Escòcia
 Espanya (amfitrió)
 França
 Hongria
 Irlanda del Nord
 Iugoslàvia
 Itàlia
 Polònia
 Txecoslovàquia
 Unió Soviètica
Àfrica Amèrica del Sud
 Algèria
 Camerun
 Argentina
 Brasil
 Perú
 Xile
Oceania
 Nova Zelanda

Seus

Barcelona Madrid
Camp Nou Sarrià Santiago Bernabéu Vicente Calderón
Capacitat: 121.401 Capacitat: 40.400 Capacitat: 90.800 Capacitat: 65.695
Sevilla Elx València
Ramón Sánchez Pizjuán Benito Villamarín Martínez Valero Lluís Casanova
Capacitat: 68.110 Capacitat: 50.253 Capacitat: 53.290 Capacitat: 49.562
Bilbao
San Mamés
Capacitat: 46.223
Gijón Màlaga Saragossa La Corunya
El Molinón La Rosaleda La Romareda Riazor
Capacitat: 45.153 Capacitat: 45.000 Capacitat: 41.806 Capacitat: 34.190
Vigo Alacant Valladolid Oviedo
Balaídos José Rico Pérez José Zorrilla Carlos Tartiere
Capacitat: 33.000 Capacitat: 32.500 Capacitat: 30.043 Capacitat: 23.500

Àrbitres

Amèrica del Nord i Central
  • Guatemala Rómulo Méndez
  • Estats Units d'Amèrica David Socha
  • Costa Rica Luis Paulino Siles
  • Mèxic Lamberto Rubio Vázquez
Amèrica del Sud
  • Colòmbia Gilberto Aristízabal
  • Bolívia Luis Barrancos
  • Uruguai Juan Daniel Cardellino
  • Brasil Arnaldo Cézar Coelho
  • Xile Gastón Castro
  • Argentina Arturo Ithurralde
  • Perú Enrique Labo Revoredo
  • Paraguai Héctor Ortíz
Europa
  • Itàlia Paolo Casarin
  • Txecoslovàquia Vojtěch Christov
  • Països Baixos Charles Corver
  • Bulgària Bogdan Dotchev
  • Alemanya Occidental Walter Eschweiler
  • Suècia Erik Fredriksson
  • Suïssa Bruno Galler
  • Portugal Antonio Garrido
  • Polònia Alojzy Jarguz
  • Espanya Augusto Lamo Castillo
  • Dinamarca Henning Lund-Sørensen
  • República Federal Socialista de Iugoslàvia Damir Matovinović
  • Irlanda del Nord Malcolm Moffatt
  • Hongria Károly Palotai
  • Bèlgica Alexis Ponnet
  • República Democràtica Alemanya Adolf Prokop
  • Romania Nicolae Rainea
  • Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques Miroslav Stupar
  • França Michel Vautrot
  • Escòcia Bob Valentine
  • Anglaterra Clive White
  • Àustria Franz Wöhrer
Àfrica
  • Ghana Benjamin Dwomoh
  • Líbia Yousef El-Ghoul
  • Algèria Belaid Lacarne
Àsia
  • Bahrain Ibrahim Youssef Al-Doy
  • Hong Kong Thompson Chan Tam-Sun
Oceania
  • Austràlia Tony Boskovic
Sense confederació continental
  • Israel Abraham Klein[a]
  1. Entre 1956 i 1974 l'Associació de Futbol d'Israel estava inscrita a l'AFC, però en va ser expulsada per les pressions polítiques dels països musulmans i àrabs, que van rebutjar jugar contra Israel. Durant 20 anys, l'AFI no va estar afiliada a cap confederació, fins que la UEFA va admetre-la el 1994 com un membre més.

Plantilles

Resultats

Primera Fase

Grup 1

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Polònia 3 1 2 0 5 1 +4 4 Avança a la segona fase
2  Itàlia 3 0 3 0 2 2 0 3
3  Camerun 3 0 3 0 1 1 0 3
4  Perú 3 0 2 1 2 6 −4 2
Font: FIFA
Itàlia   0–0  Polònia
Informe
Estadi Balaídos, Vigo
Assistència 33.040 espectadors
Àrbitre Michel Vautrot (França)
Assistent Adolf Prokop (Alemanya Oriental)
Assistent Nicolae Rainea (Romania)
Perú   0–0  Camerun
Informe
Estadi Riazor, La Corunya
Assistència 11.000 espectadors
Àrbitre Franz Wöhrer (Àustria)
Assistent Nicolae Rainea (Romania)
Assistent Adolf Prokop (Alemanya Oriental)

Itàlia   1–1  Perú
Conti Gol 18' Informe Díaz Gol 83'
Estadi Balaídos, Vigo
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Walter Eschweiler (Alemanya Occidental)
Assistent Mario Rubio Vázquez (Mèxic)
Assistent Abraham Klein (Israel)
Polònia   0–0  Camerun
Informe
Estadi Riazor, La Corunya
Assistència 19.000 espectadors
Àrbitre Alexis Ponnet (Bèlgica)
Assistent Walter Eschweiler (Alemanya Occidental)
Assistent Mario Rubio Vázquez (Mèxic)

Polònia   5–1  Perú
Smolarek Gol 55'
Lato Gol 58'
Boniek Gol 61'
Buncol Gol 68'
Ciołek Gol 76'
Informe La Rosa Gol 83'
Estadi Riazor, La Corunya
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Mario Rubio Vázquez (Mèxic)
Assistent Emilio Soriano Aladrén (Espanya)
Assistent Victoriano Sánchez Arminio (Espanya)
Itàlia   1–1  Camerun
Graziani Gol 60' Informe M'Bida Gol 61'
Estadi Balaídos, Vigo
Assistència 20.000 espectadors
Àrbitre Bogdan Dotchev (Bulgària)
Assistent Emilio Soriano Aladrén (Espanya)
Assistent Victoriano Sánchez Arminio (Espanya)

Grup 2

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Alemanya Occidental 3 2 0 1 6 3 +3 4 Avança a la segona fase
2  Àustria 3 2 0 1 3 1 +2 4
3  Algèria 3 2 0 1 5 5 0 4
4  Xile 3 0 0 3 3 8 −5 0
Font: FIFA
Alemanya Occidental   1–2  Algèria
Rummenigge Gol 67' Informe Madjer Gol 54'
Belloumi Gol 68'
Estadi El Molinón, Gijón
Assistència 42.000 espectadors
Àrbitre Enrique Labo Revoredo (Perú)
Assistent Gilberto Aristizábal (Colòmbia)
Assistent Paolo Casarin (Itàlia)
Xile   0–1  Àustria
Informe Schachner Gol 21'
Estadi Estadi Carlos Tartiere, Oviedo
Assistència 22.500 espectadors
Assistent Paolo Casarin (Itàlia)
Assistent Gilberto Aristizábal (Colòmbia)

Alemanya Occidental   4–1  Xile
Rummenigge Gol 9'57'66'
Reinders Gol 81'
Informe Moscoso Gol 90'
Estadi El Molinón, Gijón
Assistència 42.000 espectadors
Àrbitre Bruno Galler (Suïssa)
Assistent Vojtech Christov (Txecoslovàquia)
Assistent Tony Boskovic (Austràlia)
Algèria   0–2  Àustria
Informe Schachner Gol 55'
Krankl Gol 67'
Estadi Estadi Carlos Tartiere, Oviedo
Assistència 22.000 espectadors
Àrbitre Tony Boskovic (Austràlia)
Assistent Vojtech Christov (Txecoslovàquia)
Assistent Ebrahim Al Doy (Bahrain)

Algèria   3–2  Xile
Assad Gol 7'31'
Bensaoula Gol 35'
Informe Neira Gol 59' (pen.)
Letelier Gol 73'
Estadi Estadi Carlos Tartiere, Oviedo
Assistència 16.000 espectadors
Àrbitre Rómulo Méndez (Guatemala)
Assistent Erik Fredriksson (Suècia)
Assistent Arnaldo Cézar Coelho (Brasil)
Alemanya Occidental   1–0  Àustria
Hrubesch Gol 10' Informe
Estadi El Molinón, Gijón
Assistència 41.000 espectadors
Àrbitre Bob Valentine (Scotland)
Assistent Ebrahim Al Doy (Bahrain)
Assistent Arnaldo Cézar Coelho (Brasil)

Grup 3

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Bèlgica 3 2 1 0 3 1 +2 5 Avança a la segona fase
2  Argentina 3 2 0 1 6 2 +4 4
3  Hongria 3 1 1 1 12 6 +6 3
4  El Salvador 3 0 0 3 1 13 −12 0
Font: FIFA
Argentina   0–1  Bèlgica
Informe Vandenbergh Gol 62'
Estadi Camp Nou, Barcelona
Assistència 95.000 espectadors
Àrbitre Vojtech Christov (Txecoslovàquia)
Assistent Károly Palotai (Hongria)
Assistent Alojzy Jarguz (Polònia)
Hongria   10–1  El Salvador
Nyilasi Gol 4'83'
Pölöskei Gol 11'
Fazekas Gol 23'54'
Tóth Gol 50'
L. Kiss Gol 69'72'76'
Szentes Gol 70'
Informe Ramírez Zapata Gol 64'
Estadi Nou Estadi, Elx
Assistència 23.000 espectadors
Àrbitre Ibrahim Youssef Al-Doy (Bahrain)
Assistent Charles Corver (Països Baixos)
Assistent Henning Lund-Sorensen (Dinamarca)

Argentina   4–1  Hongria
Bertoni Gol 26'
Maradona Gol 28'57'
Ardiles Gol 60'
Informe Pölöskei Gol 76'
Estadi Estadi José Rico Pérez, Alacant
Assistència 32.093 espectadors
Àrbitre Belaïd Lacarne (Algèria)
Assistent Michel Vautrot (França)
Assistent Nicolae Rainea (Romania)
Bèlgica   1–0  El Salvador
Coeck Gol 19' Informe
Estadi Nou Estadi, Elx
Assistència 15.000 espectadors
Àrbitre Malcolm Moffat (Irlanda del Nord)
Assistent Gastón Castro (Xile)
Assistent Alojzy Jarguz (Polònia)

Bèlgica   1–1  Hongria
Czerniatynski Gol 76' Informe Varga Gol 27'
Estadi Nou Estadi, Elx
Assistència 37.000 espectadors
Àrbitre Clive White (Anglaterra)
Assistent Walter Eschweiler (Alemanya Occidental)
Assistent Belaïd Lacarne (Algèria)
Argentina   2–0  El Salvador
Passarella Gol 22' (p.)
Bertoni Gol 52'
Informe
Estadi Estadi José Rico Pérez, Alacant
Assistència 32.500 espectadors
Àrbitre Luis Barrancos (Bolívia)
Assistent Augusto Lamo Castillo (Espanya)
Assistent Belaïd Lacarne (Algèria)

Grup 4

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Anglaterra 3 3 0 0 6 1 +5 6 Avança a la segona fase
2  França 3 1 1 1 6 5 +1 3
3  Txecoslovàquia 3 0 2 1 2 4 −2 2
4  Kuwait 3 0 1 2 2 6 −4 1
Font: FIFA
Anglaterra   3–1  França
Robson Gol 1'67'
Mariner Gol 83'
Informe Soler Gol 24'
Estadi San Mamés, Bilbao
Assistència 44.172 espectadors
Àrbitre António Garrido (Portugal)
Assistent Gastón Castro (Xile)
Assistent Arnaldo Cézar Coelho (Brasil)
Txecoslovàquia   1–1  Kuwait
Panenka Gol 21' (p.) Informe Al-Dakhil Gol 57'
Estadi Estadi José Zorrilla, Valladolid
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Benjamin Dwomoh (Ghana)
Assistent Rómulo Méndez (Guatemala)
Assistent Bob Valentine (Escòcia)

Anglaterra   2–0  Txecoslovàquia
Francis Gol 62'
Barmoš Gol 66' (p.p.)
Informe
Estadi San Mamés, Bilbao
Assistència 41.123 espectadors
Àrbitre Charles Corver (Països Baixos)
Assistent Bogdan Dochev (Bulgària)
Assistent Gilberto Aristizábal (Colòmbia)
França   4–1  Kuwait
Genghini Gol 31'
Platini Gol 43'
Six Gol 48'
Bossis Gol 89'
Informe Al-Buloushi Gol 75'
Estadi Estadi José Zorrilla, Valladolid
Assistència 30.043 espectadors
Àrbitre Myroslav Stupar (Unió Soviètica)
Assistent Erik Fredriksson (Suècia)
Assistent Damir Matovinović (Iugoslàvia)

França   1–1  Txecoslovàquia
Six Gol 66' Informe Panenka Gol 84' (p.)
Estadi Estadi José Zorrilla, Valladolid
Assistència 28.000 espectadors
Àrbitre Paolo Casarin (Itàlia)
Assistent Benjamin Dwomoh (Ghana)
Assistent Károly Palotai (Hongria)
Anglaterra   1–0  Kuwait
Francis Gol 27' Informe
Estadi San Mamés, Bilbao
Assistència 39.700 espectadors
Àrbitre Gilberto Aristizábal (Colòmbia)
Assistent Henning Lund-Sørensen (Dinamarca)
Assistent José Luis García Carrión (Espanya)

Grup 5

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Irlanda del Nord 3 1 2 0 2 1 +1 4 Avança a la segona fase
2  Espanya 3 1 1 1 3 3 0 3
3  Iugoslàvia 3 1 1 1 2 2 0 3
4  Hondures 3 0 2 1 2 3 −1 2
Font: FIFA
Espanya   1–1  Hondures
López Ufarte Gol 65' (p.) Informe Zelaya Gol 8'
Estadi Estadi Luis Casanova, València
Assistència 49.562 espectadors
Àrbitre Arturo Ithurralde (Argentina)
Assistent Bogdan Dochev (Bulgària)
Assistent Luis Barrancos (Bolívia)
Iugoslàvia   0–0  Irlanda del Nord
Informe
Estadi La Romareda, Saragossa
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Erik Fredriksson (Suècia)
Assistent Bruno Galler (Suïssa)
Assistent Károly Palotai (Hongria)

Espanya   2–1  Iugoslàvia
Juanito Gol 14' (p.)
Saura Gol 66'
Informe Gudelj Gol 10'
Estadi Estadi Luis Casanova, València
Assistència 48.000 espectadors
Àrbitre Henning Lund-Sørensen (Dinamarca)
Assistent António Garrido (Portugal)
Assistent Arturo Ithurralde (Argentina)
Hondures   1–1  Irlanda del Nord
Laing Gol 60' Informe Armstrong Gol 10'
Estadi La Romareda, Saragossa
Assistència 15.000 espectadors
Àrbitre Chan Tam Sun (Hong Kong)
Assistent Enrique Labo Revoredo (Perú)
Assistent Paolo Casarin (Itàlia)

Hondures   0–1  Iugoslàvia
Informe Petrović Gol 88' (p.)
Estadi La Romareda, Saragossa
Assistència 25.000 espectadors
Àrbitre Gastón Castro (Xile)
Assistent Luis Paulino Siles (Costa Rica)
Assistent Arturo Ithurralde (Argentina)
Espanya   0–1  Irlanda del Nord
Informe Armstrong Gol 47'
Estadi Estadi Luis Casanova, València
Assistència 49.562 espectadors
Àrbitre Héctor Ortiz (Paraguai)
Assistent Enrique Labo Revoredo (Perú)
Assistent Alexis Ponnet (Bèlgica)

Grup 6

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Brasil 3 3 0 0 10 2 +8 6 Avança a la segona fase
2  Unió Soviètica 3 1 1 1 6 4 +2 3
3  Escòcia 3 1 1 1 8 8 0 3
4  Nova Zelanda 3 0 0 3 2 12 −10 0
Font: FIFA
Brasil   2–1  Unió Soviètica
Sócrates Gol 76'
Éder Gol 89'
Informe Bal Gol 34'
Estadi Estadi Ramón Sánchez Pizjuán, Sevilla
Assistència 68.000 espectadors
Àrbitre Augusto Lamo Castillo (Espanya)
Assistent Victoriano Sánchez Arminio (Espanya)
Assistent José Luis García Carrión (Espanya)
Escòcia   5–2  Nova Zelanda
Dalglish Gol 18'
Wark Gol 29'32'
Robertson Gol 73'
Archibald Gol 79'
Informe Sumner Gol 54'
Wooddin Gol 64'
Estadi Estadi La Rosaleda, Màlaga
Assistència 36.000 espectadors
Àrbitre David Socha (Estats Units)
Assistent Thomson Chan (Hong Kong)
Assistent Yousef Alghoul (Líbia)

Brasil   4–1  Escòcia
Zico Gol 33'
Oscar Gol 48'
Éder Gol 63'
Falcão Gol 87'
Informe Narey Gol 18'
Estadi Estadi Benito Villamarín, Sevilla
Assistència 47.379 espectadors
Àrbitre Luis Paulino Siles (Costa Rica)
Assistent Thomson Chan (Hong Kong)
Assistent Adolf Prokop (Alemanya Oriental)
Unió Soviètica   3–0  Nova Zelanda
Gavrílov Gol 24'
Blokhin Gol 48'
Baltacha Gol 68'
Informe
Estadi Estadi La Rosaleda, Màlaga
Assistència 19.000 espectadors
Àrbitre Yousef Alghoul (Líbia)
Assistent Emilio Soriano Aladrén (Espanya)
Assistent Clive White (Anglaterra)

Unió Soviètica   2–2  Escòcia
Txivadze Gol 59'
Shengelia Gol 84'
Informe Jordan Gol 15'
Souness Gol 86'
Estadi Estadi La Rosaleda, Màlaga
Assistència 45.000 espectadors
Àrbitre Nicolae Rainea (Romania)
Assistent Alojzy Jarguz (Polònia)
Assistent Alexis Ponnet (Bèlgica)
Brasil   4–0  Nova Zelanda
Zico Gol 28'31'
Falcão Gol 64'
Serginho Gol 70'
Informe
Estadi Estadi Benito Villamarín, Sevilla
Assistència 43.000 espectadors
Àrbitre Damir Matovinović (Iugoslàvia)
Assistent Abraham Klein (Israel)
Assistent Charles Corver (Països Baixos)

Segona Fase

Grup A

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Polònia 2 1 1 0 3 0 +3 3 Avança a la fase final
2  Unió Soviètica 2 1 1 0 1 0 +1 3
3  Bèlgica 2 0 0 2 0 4 −4 0
Font: FIFA
Polònia   3–0  Bèlgica
Boniek Gol 4'26'53' Informe
Estadi Camp Nou, Barcelona
Assistència 65.000 espectadors
Àrbitre Luis Paulino Siles (Costa Rica)
Assistent Enrique Labo Revoredo (Perú)
Assistent Gastón Castro (Xile)

Bèlgica   0–1  Unió Soviètica
Informe Oganesian Gol 48'
Estadi Camp Nou, Barcelona
Assistència 45.000 espectadors
Àrbitre Michel Vautrot (França)
Assistent Charles Corver (Països Baixos)
Assistent António Garrido (Portugal)

Unió Soviètica   0–0  Polònia
Informe
Estadi Camp Nou, Barcelona
Assistència 65.000 espectadors
Àrbitre Bob Valentine (Escòcia)
Assistent Henning Lund-Sørensen (Dinamarca)
Assistent Clive White (Anglaterra)

Grup B

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Alemanya Occidental 2 1 1 0 2 1 +1 3 Avança a la fase final
2  Anglaterra 2 0 2 0 0 0 0 2
3  Espanya 2 0 1 1 1 2 −1 1
Font: FIFA
Alemanya Occidental   0–0  Anglaterra
Informe
Estadi Estadi Santiago Bernabéu, Madrid
Assistència 75.000 espectadors
Àrbitre Arnaldo Cézar Coelho (Brasil)
Assistent Héctor Ortiz (Paraguai)
Assistent Rómulo Méndez (Guatemala)

Alemanya Occidental   2–1  Espanya
Littbarski Gol 50'
Fischer Gol 75'
Informe Zamora Gol 82'
Estadi Estadi Santiago Bernabéu, Madrid
Assistència 90.089 espectadors
Àrbitre Paolo Casarin (Itàlia)
Assistent Franz Wöhrer (Àustria)
Assistent Károly Palotai (Hongria)

Espanya   0–0  Anglaterra
Informe
Estadi Estadi Santiago Bernabéu, Madrid
Assistència 75.000 espectadors
Àrbitre Alexis Ponnet (Bèlgica)
Assistent Michel Vautrot (França)
Assistent Belaïd Lacarne (Algèria)

Grup C

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  Itàlia 2 2 0 0 5 3 +2 4 Avança a la fase final
2  Brasil 2 1 0 1 5 4 +1 2
3  Argentina 2 0 0 2 2 5 −3 0
Font: FIFA
Itàlia   2–1  Argentina
Tardelli Gol 57'
Cabrini Gol 67'
Informe Passarella Gol 83'
Estadi Estadi de Sarrià, Barcelona
Assistència 43.000 espectadors
Àrbitre Nicolae Rainea (Romania)
Assistent Bruno Galler (Suïssa)
Assistent Belaïd Lacarne (Algèria)

Argentina   1–3  Brasil
Díaz Gol 89' Informe Zico Gol 11'
Serginho Gol 66'
Júnior Gol 75'
Estadi Estadi de Sarrià, Barcelona
Assistència 44.000 espectadors
Àrbitre Mario Rubio Vázquez (Mèxic)
Assistent Gilberto Aristizábal (Colòmbia)
Assistent Gastón Castro (Xile)

Itàlia   3–2  Brasil
Rossi Gol 5'25'74' Informe Sócrates Gol 12'
Falcão Gol 68'
Estadi Estadi de Sarrià, Barcelona
Assistència 44.000 espectadors
Àrbitre Abraham Klein (Israel)
Assistent Thomson Chan (Hong Kong)
Assistent Bogdan Dochev (Bulgària)

Grup D

Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
1  França 2 2 0 0 5 1 +4 4 Avança a la fase final
2  Àustria 2 0 1 1 2 3 −1 1
3  Irlanda del Nord 2 0 1 1 3 6 −3 1
Font: FIFA
Àustria   0–1  França
Informe Genghini Gol 39'
Estadi Estadi Vicente Calderón, Madrid
Assistència 37.000 espectadors
Àrbitre Károly Palotai (Hongria)
Assistent Vojtech Christov (Txecoslovàquia)
Assistent Damir Matovinović (Iugoslàvia)

Àustria   2–2  Irlanda del Nord
Pezzey Gol 50'
Hintermaier Gol 68'
Informe Hamilton Gol 27'75'
Estadi Estadi Vicente Calderón, Madrid
Assistència 20.000 espectadors
Àrbitre Adolf Prokop (Alemanya Oriental)
Assistent Erik Fredriksson (Suècia)
Assistent Walter Eschweiler (Alemanya Occidental)

França   4–1  Irlanda del Nord
Giresse Gol 33'80'
Rocheteau Gol 46'68'
Informe Armstrong Gol 75'
Estadi Estadi Vicente Calderón, Madrid
Assistència 37.000 espectadors
Àrbitre Alojzy Jarguz (Polònia)
Assistent Nicolae Rainea (Romania)
Assistent Yousef Alghoul (Líbia)

Fase Final

 
SemifinalsFinal
 
      
 
8 de juliol - Camp Nou, Barcelona
 
 
 Polònia0
 
11 de juliol - Santiago Bernabéu, Madrid
 
 Itàlia2
 
 Itàlia 3
 
8 de juliol - Sánchez Pizjuán, Sevilla
 
 Alemanya Occidental1
 
 Alemanya Occidental (p.)3 (5)
 
 
 França3 (4)
 
Tercer lloc
 
 
10 de juliol - José Rico Pérez, Alacant
 
 
 Polònia3
 
 
 França2

Semifinals

Polònia   0–2  Itàlia
Informe Rossi Gol 22'73'
Estadi Camp Nou, Barcelona
Assistència 50.000 espectadors
Assistent David Socha (Estats Units)
Assistent Gilberto Aristizábal (Colòmbia)
Alemanya Occidental   3–3 (pr.)  França
Littbarski Gol 17'
Rummenigge Gol 102'
Fischer Gol 108'
Informe Platini Gol 26' (p.)
Trésor Gol 92'
Giresse Gol 98'
Tanda de penals
Kaltz Penal marcat
Breitner Penal marcat
Stielike Penal fallat
Littbarski Penal marcat
Rummenigge Penal marcat
Hrubesch Penal marcat
5–4 Penal marcat Giresse
Penal marcat Amoros
Penal marcat Rocheteau
Penal fallat Six
Penal marcat Platini
Penal fallat Bossis
Estadi Estadi Ramón Sánchez Pizjuán, Sevilla
Assistència 70.000 espectadors
Àrbitre Charles Corver (Països Baixos)
Assistent Bruno Galler (Suïssa)
Assistent Bob Valentine (Escòcia)

Partit pel tercer lloc

Polònia   3–2  França
Szarmach Gol 40'
Majewski Gol 44'
Kupcewicz Gol 46'
Informe Girard Gol 13'
Couriol Gol 72'
Estadi Estadi José Rico Pérez, Alacant
Assistència 28.000 espectadors
Àrbitre António Garrido (Portugal)
Assistent Mario Rubio Vázquez (Mèxic)
Assistent Belaïd Lacarne (Algèria)

Final

Itàlia   3–1  Alemanya Occidental
Rossi Gol 57'
Tardelli Gol 69'
Altobelli Gol 81'
Informe Breitner Gol 83'
Estadi Estadi Santiago Bernabéu, Madrid
Assistència 90.000 espectadors
Àrbitre Arnaldo Cézar Coelho (Brasil)
Assistent Abraham Klein (Israel)
Assistent Vojtech Christov (Txecoslovàquia)

Campió

Guanyador de
 Copa del Món de Futbol de 1982 

Itàlia
Tercer títol


Classificació final

El 1986, la FIFA va publicar un informe que classificava tots els equips de cada Copa del Món fins a la de 1986, basada en l'actuació a la competició, els resultats generals i la qualitat dels contraris (sense comptar els resultats de repetició).[1][2] El rànquing del torneig de 1982 era el següent:

P Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts.
1  Itàlia 7 4 3 0 12 6 +6 11
2  Alemanya Occidental 7 3 2 2 12 10 +2 8
3  Polònia 7 3 3 1 11 5 +6 9
4  França 7 3 2 2 16 12 +4 8
Eliminats a la segona fase
5  Brasil 5 4 0 1 15 6 +9 8
6  Anglaterra 5 3 2 0 6 1 +5 8
7  Unió Soviètica 5 2 2 1 7 4 +3 6
8  Àustria 5 2 1 2 5 4 +1 5
9  Irlanda del Nord 5 1 3 1 5 7 −2 5
10  Bèlgica 5 2 1 2 3 5 −2 5
11  Argentina 5 2 0 3 8 7 +1 4
12  Espanya 5 1 2 2 4 5 −1 4
Eliminats a la primera fase
13  Algèria 3 2 0 1 5 5 0 4
14  Hongria 3 1 1 1 12 6 +6 3
15  Escòcia 3 1 1 1 8 8 0 3
16  Iugoslàvia 3 1 1 1 2 2 0 3
17  Camerun 3 0 3 0 1 1 0 3
18  Hondures 3 0 2 1 2 3 −1 2
19  Txecoslovàquia 3 0 2 1 2 4 −2 2
20  Perú 3 0 2 1 2 6 −4 2
21  Kuwait 3 0 1 2 2 6 −4 1
22  Xile 3 0 0 3 3 8 −5 0
23  Nova Zelanda 3 0 0 3 2 12 −10 0
24  El Salvador 3 0 0 3 1 13 −12 0
Mapa segons els resultats de 1982
Mapa segons els resultats de 1982

Golejadors

6 gols

5 gols

4 gols

3 gols

2 gols


1 gol

Gols en pròpia porta

Enllaços externs

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de Futbol de 1982

Referències