Copa del Món de Futbol de 1986 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Copa del Món de Futbol de 1986.

Copa del Món de Futbol de 1986

De Viquipèdia

Infotaula de competició esportivaCopa del Món de Futbol de 1986
Altres noms México '86
Tipus Copa del Món de Futbol
Esport futbol
Organització FIFA
Conté
Nombre de participants 24
Participants
Argentina, Bulgària, Itàlia, Corea del Sud, Bèlgica, Iraq, Mèxic, Paraguai, Canadà, França, Hongria, URSS, Algèria, Selecció de futbol del Brasil, Irlanda del Nord, Espanya, Dinamarca, Escòcia, Uruguai, Alemanya, Anglaterra, Marroc, Polònia i Portugal
Lloc i data
Estadis 12 (en 9 ciutats organitzadores)
Lloc Corregidora Stadium Tradueix, Estadi Cuauhtémoc, Estadio Neza 86 Tradueix, Estadio Sergio León Chávez Tradueix, Estadi Azteca, Estadi Olímpic Universitari, Estadi León, Tecnológico Stadium Tradueix, Universitary Stadium Tradueix, Estadi Nemesio Díez, Estadi Jalisco i Estadio Tres de Marzo Tradueix
Estat  Mèxic
Data 31 de maig - 29 de juny
Edició 13
Classificació
Guanyador  Argentina (2n títol)
Subcampió  Alemanya Occidental
Tercer lloc  França
Quart lloc  Bèlgica
Estadístiques
Partits jugats 52
Gols marcats 132  (2,54 per partit)
Millor jugador Argentina Diego Maradona
Líder estadístic Anglaterra Gary Lineker (6 gols)
Espectadors 2.393.031 (46.019,83 per partit)
Espanya 1982
Itàlia 1990
Modifica les dades a Wikidata

La XIII Copa del Món de Futbol es disputà a Mèxic, entre el 31 de maig i el 29 de juny de 1986. D'aquesta manera Mèxic es convertí en el primer país a celebrar per segona vegada una Copa del Món. Encara que el 1974 li havien concedit l'organització d'aquest torneig a Colòmbia, hi renunciaren el 25 d'octubre de 1982 per la negativa del govern de donar suport a l'organització.

24 seleccions van disputar el torneig, tantes com ho havien fet a Espanya 82. La mascota va ser Pique, un chile jalapeño, i la pilota oficial va ser l'Adidas Azteca Mexico. L'Azteca Mexico va ser la primera pilota fabricada amb materials sintètics, cosa que augmentava la impermeabilitat i la durabilitat, i millorava el rendiment en camps de joc durs, amb molta humitat i a grans altures.

Un dels partits més recordats d'aquesta Copa del Món va ser als quarts de final, entre Argentina, que va guanyar per 2 a 1, i Anglaterra. En aquest partit Maradona van marcar dos dels gols més recordats de la història de la Copa del Món: la mà de Déu i el Gol del Segle.

La final la disputaren a l'Estadi Azteca l'Argentina i Alemanya Federal, i guanyaren els sud-americans per 3 a 2, de manera que aconseguiren així el segon títol mundial.

Una aportació que es realitzà a la cultura popular futbolística durant aquest torneig fou l'ona mexicana, fenomen estès avui en dia pels estadis de tot el món.

Antecedents

La seu per a aquesta Copa del Món era inicialment Colòmbia, però el país no pogué complir amb els requisits imposats per la FIFA:

  • 12 estadis amb capacitat mínima de 40.000 persones per a la primera fase.
  • 4 estadis amb capacitat mínima de 60.000 persones per a la segona fase.
  • 2 estadis amb capacitat mínima de 80.000 persones per al partit inaugural i la final.
  • La instal·lació d'una torre de comunicacions a Bogotà.
  • Congelació de les tarifes hoteleres per als membres de la FIFA a partir de l'1 de gener de 1986, entre altres.

Com que no va poder complir-los, la FIFA canvià la seu a Mèxic, que ja havia organitzat el torneig en 1970.

La disputa del torneig en aquest país estigué també en perill per una sèrie de terratrèmols que assolaren Mèxic el 1985. Aquests terratrèmols provocaren més de 10.000 morts i generaren una sèrie de desperfectes que implicaren la inversió de 2.000 milions de dòlars per a la reconstrucció.

En aquesta edició, el format del torneig tornà a canviar: la segona ronda ja no seria una fase de grups, sinó que tornaria a l'antic sistema d'eliminació directa, però en aquesta ocasió s'afegiren els vuitens de final per compensar l'augment del nombre de seleccions participants produït a l'edició d'Espanya 82. Per a aquesta eliminatòria de vuitens es classificarien els quatre millors tercers, juntament amb el primer i el segon de cada grup.

Equips participants

Article principal: Classificació de la Copa del Món de futbol 1986

Es van classificar aquestes 24 seleccions. En cursiva, les debutants a la Copa del Món de Futbol.

Àsia Amèrica del Nord, Central i Carib Europa
 Corea del Sud
 Iraq
 Canadà
 Mèxic (amfitrions)
 Alemanya Occidental
 Anglaterra
 Bèlgica
 Bulgària
 Dinamarca
 Escòcia
 Espanya
 França
 Hongria
 Irlanda del Nord
 Itàlia
 Polònia
 Portugal
 Unió Soviètica
Àfrica Amèrica del Sud
 Algèria
 Marroc
 Argentina
 Brasil
 Paraguai
 Uruguai
Oceania
Seleccions classificades per la Copa del Món Seleccions que no aconseguiren classificar-se Seleccions que no hi participaren Seleccions que no eren membres de la FIFA
  • Seleccions classificades per la Copa del Món
  • Seleccions que no aconseguiren classificar-se
  • Seleccions que no hi participaren
  • Seleccions que no eren membres de la FIFA
  • Seus

    Ciutat de Mèxic Guadalajara Puebla
    Estadio Azteca Estadio Olímpico Universitario Estadio Jalisco Estadio Cuauhtémoc
    Capacitat: 110.574 Capacitat: 72.212 Capacitat: 66.193 Capacitat: 46.416
    San Nicolás de los Garza
    2
    9
    7
    1
    6
    8
    3
    5
    4
    11
    10

    1. Ciutat de Mèxic, 2. Guadalajara, 3. Puebla,
    4. San Nicolás de los Garza, 5. Querétaro,
    6. Monterrey, 7. León, 8. Nezahualcóyotl,
    9. Irapuato, 10. Zapopan, 11. Toluca.

    Querétaro
    Estadio Universitario Estadio La Corregidora
    Capacitat: 43.780 Capacitat: 38.576
    Nezahualcoyotl Monterrey
    Estadio Neza 86 Estadio Tecnológico
    Capacitat: 34.536 Capacitat: 33.805
    Toluca Irapuato León (Guanajuato) Zapopan
    Estadio Nemesio Díez Estadio Sergio León Chávez Estadio Nou Camp Estadio Tres de Marzo
    Capacitat: 32.612 Capacitat: 31.336 Capacitat: 30.531 Capacitat: 30.015

    Àrbitres

    Àfrica
    • Tunísia Ali Bin Nasser
    • Maurici Edwin Picon-Ackong
    • Mali Idrissa Traore
    Àsia
    • Aràbia Saudita Fallaj Al-Shanar
    • Síria Jamal Al Sharif
    • Japó Shizuo Takada
    Oceania
    Europa
    • Itàlia Luigi Agnolin
    • Àustria Horst Brummeier
    • Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques Valeri Butenko
    • Txecoslovàquia Vojtech Christov
    • Anglaterra George Courtney
    • Suïssa André Daina
    • Bulgària Bogdan Dotchev
    • Suècia Erik Fredriksson
    • Romania Ioan Igna
    • Països Baixos Jan Keizer
    • República Democràtica Alemanya Siegfried Kirschen
    • República Popular d'Hongria Lajos Németh
    • República Federal Socialista de Iugoslàvia Zoran Petrović
    • Bèlgica Alexis Ponnet
    • França Joël Quiniou
    • Alemanya Occidental Volker Roth
    • Espanya Victoriano Sánchez Arminio
    • Portugal Carlos Silva Valente
    • Irlanda del Nord Alan Snoddy
    Amèrica del Nord i Central
    • Guatemala Rómulo Méndez
    • Mèxic Antonio Márquez Ramírez
    • Estats Units d'Amèrica David Socha
    • Costa Rica Berny Ulloa Morera
    Amèrica del Sud
    • Brasil Romualdo Arppi Filho
    • Colòmbia Jesús Díaz
    • Argentina Carlos Espósito
    • Paraguai Gabriel González Roa
    • Uruguai José Luis Martínez Bazán
    • Xile Hernán Silva

    Plantilles

    Partit Espanya-Brasil
    Partit Espanya-Brasil

    Resultats

    Primera Fase

    Grup A

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Argentina 3 2 1 0 6 2 +4 5 Avança a la fase final
    2  Itàlia 3 1 2 0 5 4 +1 4
    3  Bulgària 3 0 2 1 2 4 −2 2 Opta a una plaça per la fase final
    4  Corea del Sud 3 0 1 2 4 7 −3 1
    Font: FIFA
    Bulgària   1–1  Itàlia
    Sirakov Gol 85' Informe Altobelli Gol 44'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 96.000 espectadors
    Àrbitre Erik Fredriksson (Suècia)
    Argentina   3–1  Corea del Sud
    Valdano Gol 6'46'
    Ruggeri Gol 18'
    Informe Park Chang-Sun Gol 73'
    Estadi Estadio Olímpico Universitario, Ciutat de Mèxic
    Assistència 60.000 espectadors
    Àrbitre Victoriano Sánchez Arminio (Espanya)

    Itàlia   1–1  Argentina
    Altobelli Gol 6' (p.) Informe Maradona Gol 34'
    Estadi Estadio Cuauhtémoc, Puebla
    Assistència 32.000 espectadors
    Àrbitre Jan Keizer (Països Baixos)
    Corea del Sud   1–1  Bulgària
    Kim Jong-Boo Gol 70' Informe Getov Gol 11'
    Estadi Estadio Olímpico Universitario, Ciutat de Mèxic
    Assistència 45.000 espectadors
    Àrbitre Fallaj Al Shanar (Aràbia Saudita)

    Corea del Sud   2–3  Itàlia
    Choi Soon-Ho Gol 62'
    Huh Jung-Moo Gol 83'
    Informe Altobelli Gol 17'73'
    Cho Kwang-Rae Gol 82' (p.p.)
    Estadi Estadio Cuauhtémoc, Puebla
    Assistència 20.000 espectadors
    Àrbitre David Socha (Estats Units)
    Argentina   2–0  Bulgària
    Valdano Gol 4'
    Burruchaga Gol 77'
    Informe
    Estadi Estadio Olímpico Universitario, Ciutat de Mèxic
    Assistència 65.000 espectadors
    Àrbitre Berny Ulloa Morera (Costa Rica)

    Grup B

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Mèxic (H) 3 2 1 0 4 2 +2 5 Avança a la fase final
    2  Paraguai 3 1 2 0 4 3 +1 4
    3  Bèlgica 3 1 1 1 5 5 0 3 Opta a una plaça per la fase final
    4  Iraq 3 0 0 3 1 4 −3 0
    Font: FIFA
    (H) Amfitrió.
    Bèlgica   1–2  Mèxic
    Vandenbergh Gol 45' Informe Quirarte Gol 23'
    Sánchez Gol 39'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 110.000 espectadors
    Àrbitre Carlos Espósito (Argentina)
    Paraguai   1–0  Iraq
    Romero Gol 35' Informe
    Estadi Estadio Nemesio Díez, Toluca
    Assistència 24.000 espectadors
    Àrbitre Edwin Picon-Ackong (Maurici)

    Mèxic   1–1  Paraguai
    Flores Gol 3' Informe Romero Gol 85'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 114.600 espectadors
    Àrbitre George Courtney (Anglaterra)
    Iraq   1–2  Bèlgica
    Radhi Gol 59' Informe Scifo Gol 16'
    Claesen Gol 21' (p.)
    Estadi Estadio Nemesio Díez, Toluca
    Assistència 20.000 espectadors
    Àrbitre Jesús Díaz (Colòmbia)

    Paraguai   2–2  Bèlgica
    Cabañas Gol 50'76' Informe Vercauteren Gol 30'
    Veyt Gol 59'
    Estadi Estadio Nemesio Díez, Toluca
    Assistència 16.000 espectadors
    Àrbitre Bogdan Dotchev (Bulgària)
    Iraq   0–1  Mèxic
    Informe Quirarte Gol 54'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 103.763 espectadors
    Àrbitre Zoran Petrović (Iugoslàvia)

    Grup C

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Unió Soviètica 3 2 1 0 9 1 +8 5 Avança a la fase final
    2  França 3 2 1 0 5 1 +4 5
    3  Hongria 3 1 0 2 2 9 −7 2 Opta a una plaça per la fase final
    4  Canadà 3 0 0 3 0 5 −5 0
    Font: FIFA
    Canadà   0–1  França
    Informe Papin Gol 79'
    Estadi Estadio Nou Camp, León
    Assistència 36.000 espectadors
    Àrbitre Hernán Silva (Xile)
    Unió Soviètica   6–0  Hongria
    Yakovenko Gol 2'
    Aleinikov Gol 4'
    Belànov Gol 24' (p.)
    Yaremchuk Gol 66'
    Dajka Gol 73' (p.p.)
    Rodionov Gol 80'
    Informe
    Estadi Estadio Sergio León Chavez, Irapuato
    Assistència 16.500 espectadors
    Àrbitre Luigi Agnolin (Itàlia)

    França   1–1  Unió Soviètica
    Luis Fernández Gol 60' Informe Rats Gol 53'
    Estadi Estadio Nou Camp, León
    Assistència 36.540 espectadors
    Àrbitre Romualdo Arppi Filho (Brasil)
    Hongria   2–0  Canadà
    Esterházy Gol 2'
    Détári Gol 75'
    Informe
    Estadi Estadio Sergio León Chavez, Irapuato
    Assistència 13.800 espectadors
    Àrbitre Jamal Al Sharif (Síria)

    Hongria   0–3  França
    Informe Stopyra Gol 29'
    Tigana Gol 62'
    Rocheteau Gol 84'
    Estadi Estadio Nou Camp, León
    Assistència 31.420 espectadors
    Àrbitre Carlos Silva Valente (Portugal)
    Unió Soviètica   2–0  Canadà
    Blokhin Gol 58'
    Zavarov Gol 74'
    Informe
    Estadi Estadio Sergio León Chavez, Irapuato
    Assistència 14.200 espectadors
    Àrbitre Idrissa Traoré (Mali)

    Grup D

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Brasil 3 3 0 0 5 0 +5 6 Avança a la fase final
    2  Espanya 3 2 0 1 5 2 +3 4
    3  Irlanda del Nord 3 0 1 2 2 6 −4 1 Opta a una plaça per la fase final
    4  Algèria 3 0 1 2 1 5 −4 1
    Font: FIFA
    Espanya   0–1  Brasil
    Informe Sócrates Gol 62'
    Algèria   1–1  Irlanda del Nord
    Zidane Gol 59' Informe Whiteside Gol 6'
    Estadi Estadio Tres de Marzo, Guadalajara
    Assistència 22.000 espectadors
    Àrbitre Valeri Butenko (Unió Soviètica)

    Brasil   1–0  Algèria
    Careca Gol 66' Informe
    Estadi Estadio Jalisco, Guadalajara
    Assistència 48.000 espectadors
    Àrbitre Rómulo Méndez (Guatemala)
    Irlanda del Nord   1–2  Espanya
    Clarke Gol 46' Informe Butragueño Gol 1'
    Salinas Gol 18'
    Estadi Estadio Tres de Marzo, Guadalajara
    Assistència 28.000 espectadors
    Àrbitre Horst Brummeier (Àustria)

    Irlanda del Nord   0–3  Brasil
    Informe Careca Gol 15'87'
    Josimar Gol 42'
    Estadi Estadio Jalisco, Guadalajara
    Assistència 51.000 espectadors
    Àrbitre Siegfried Kirschen (Alemanya Oriental)
    Algèria   0–3  Espanya
    Informe Calderé Gol 15'68'
    Eloy Gol 70'
    Estadi Estadio Tecnológico, Monterrey
    Assistència 23.980 espectadors
    Àrbitre Shizuo Takada (Japó)

    Grup E

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Dinamarca 3 3 0 0 9 1 +8 6 Avança a la fase final
    2  Alemanya Occidental 3 1 1 1 3 4 −1 3
    3  Uruguai 3 0 2 1 2 7 −5 2 Opta a una plaça per la fase final
    4  Escòcia 3 0 1 2 1 3 −2 1
    Font: FIFA


    Uruguai   1–1  Alemanya Occidental
    Alzamendi Gol 4' Informe Allofs Gol 84'
    Estadi Estadio La Corregidora, Querétaro
    Assistència 30.500 espectadors
    Àrbitre Vojtěch Christov (Txecoslovàquia)
    Escòcia   0–1  Dinamarca
    Informe Elkjær Larsen Gol 57'
    Estadi Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
    Assistència 18.000 espectadors
    Àrbitre Lajos Németh (Hongria)

    Alemanya Occidental   2–1  Escòcia
    Völler Gol 23'
    Allofs Gol 49'
    Informe Strachan Gol 18'
    Estadi Estadio La Corregidora, Querétaro
    Assistència 30.000 espectadors
    Àrbitre Ioan Igna (Romania)
    Dinamarca   6–1  Uruguai
    Elkjær Larsen Gol 11'67'80'
    Lerby Gol 41'
    Laudrup Gol 52'
    J. Olsen Gol 88'
    Informe Francescoli Gol 45' (p.)
    Estadi Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
    Assistència 26.500 espectadors
    Àrbitre Antonio Márquez Ramírez (Mèxic)

    Dinamarca   2–0  Alemanya Occidental
    J. Olsen Gol 43' (p.)
    Eriksen Gol 62'
    Informe
    Estadi Estadio La Corregidora, Querétaro
    Assistència 36.000 espectadors
    Àrbitre Alexis Ponnet (Bèlgica)
    Escòcia   0–0  Uruguai
    Informe
    Estadi Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
    Assistència 20.000 espectadors
    Àrbitre Joël Quiniou (França)

    Grup F

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Marroc 3 1 2 0 3 1 +2 4 Avança a la fase final
    2  Anglaterra 3 1 1 1 3 1 +2 3
    3  Polònia 3 1 1 1 1 3 −2 3 Opta a una plaça per la fase final
    4  Portugal 3 1 0 2 2 4 −2 2
    Font: FIFA


    Marroc   0–0  Polònia
    Informe
    Estadi Estadio Universitario, Monterrey
    Assistència 19.900 espectadors
    Àrbitre José Luis Martínez Bazán (Uruguai)
    Portugal   1–0  Anglaterra
    Carlos Manuel Gol 76' Informe
    Estadi Estadio Tecnológico, Monterrey
    Assistència 23.000 espectadors
    Àrbitre Volker Roth (Alemanya Occidental)

    Anglaterra   0–0  Marroc
    Informe
    Estadi Estadio Tecnológico, Monterrey
    Assistència 20.200 espectadors
    Àrbitre Gabriel González (Paraguai)
    Polònia   1–0  Portugal
    Smolarek Gol 68' Informe
    Estadi Estadio Universitario, Monterrey
    Assistència 19.915 espectadors
    Àrbitre Ali Bin Nasser (Tunísia)

    Anglaterra   3–0  Polònia
    Lineker Gol 9'14'34' Informe
    Estadi Estadio Universitario, Monterrey
    Assistència 22.700 espectadors
    Àrbitre André Daina (Suïssa)
    Portugal   1–3  Marroc
    Diamantino Gol 80' Informe Khairi Gol 19'26'
    Merry Krimau Gol 62'
    Estadi Estadio Tres de Marzo, Zapopan
    Assistència 28.000 espectadors
    Àrbitre Alan Snoddy (Irlanda del Nord)

    Tria dels millors tercers

    Pos Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts Classificació
    1  Bèlgica 3 1 1 1 5 5 0 3 Avança a la fase final
    2  Polònia 3 1 1 1 1 3 −2 3
    3  Bulgària 3 0 2 1 2 4 −2 2
    4  Uruguai 3 0 2 1 2 7 −5 2
    5  Hongria 3 1 0 2 2 9 −7 2
    6  Irlanda del Nord 3 0 1 2 2 6 −4 1
    Font: FIFA

    Fase final

     
    Vuitens de finalQuarts de finalSemifinalsFinal
     
                  
     
    15 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     
     Mèxic2
     
    21 de juny - Monterrey
     
     Bulgària0
     
     Mèxic0 (1)
     
    17 de juny - Monterrey
     
     Alemanya Occidental (pen.)0 (4)
     
     Alemanya Occidental1
     
    25 de juny - Guadalajara
     
     Marroc0
     
     Alemanya Occidental2
     
    17 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     França0
     
     França2
     
    21 de juny - Guadalajara
     
     Itàlia0
     
     França (pen.)1 (4)
     
    16 de juny - Guadalajara
     
     Brasil1 (3)
     
     Brasil4
     
    29 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     Polònia0
     
     Alemanya Occidental2
     
    16 de juny - Puebla
     
     Argentina3
     
     Argentina1
     
    22 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     Uruguai0
     
     Argentina2
     
    18 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     Anglaterra1
     
     Anglaterra3
     
    25 de juny - Ciutat de Mèxic
     
     Paraguai0
     
     Argentina2
     
    18 de juny - Querétaro
     
     Bèlgica0 Tercer lloc
     
     Espanya5
     
    22 de juny - Puebla 28 de juny - Puebla
     
     Dinamarca1
     
     Espanya1 (4) França (pr.)4
     
    15 de juny - León
     
     Bèlgica (pen.)1 (5)  Bèlgica2
     
     Bèlgica (pr.)4
     
     
     Unió Soviètica3
     

    Vuitens de final

    Vuitens de final Dinamarca-Espanya
    Vuitens de final Dinamarca-Espanya
    Mèxic   2–0  Bulgària
    Negrete Gol 34'
    Servín Gol 61'
    Informe
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 114.580 espectadors
    Àrbitre Romualdo Arppi Filho (Brasil)
    Unió Soviètica   3–4 (pr.)  Bèlgica
    Belanov Gol 27'70'111' (p.) Informe Scifo Gol 56'
    Ceulemans Gol 77'
    Demol Gol 102'
    Claesen Gol 110'
    Estadi Estadio Nou Camp, León
    Assistència 32.277 espectadors
    Àrbitre Erik Fredriksson (Suècia)
    Brasil   4–0  Polònia
    Sócrates Gol 30' (p.)
    Josimar Gol 55'
    Edinho Gol 79'
    Careca Gol 83' (p.)
    Informe
    Estadi Estadio Jalisco, Guadalajara
    Assistència 45.000 espectadors
    Àrbitre Volker Roth (Alemanya Occidental)
    Argentina   1–0  Uruguai
    Pasculli Gol 42' Informe
    Estadi Estadio Cuauhtémoc, Puebla
    Assistència 26.000 espectadors
    Àrbitre Luigi Agnolin (Itàlia)
    Itàlia   0–2  França
    Informe Platini Gol 15'
    Stopyra Gol 57'
    Estadi Estadio Olímpico Universitario, Ciutat de Mèxic
    Assistència 70.000 espectadors
    Àrbitre Carlos Espósito (Argentina)
    Marroc   0–1  Alemanya Occidental
    Informe Matthäus Gol 87'
    Estadi Estadio Universitario, Monterrey
    Assistència 19.800 espectadors
    Àrbitre Zoran Petrović (Iugoslàvia)
    Anglaterra   3–0  Paraguai
    Lineker Gol 31'73'
    Beardsley Gol 56'
    Informe
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 98.728 espectadors
    Àrbitre Jamal Al Sharif (Síria)
    Dinamarca   1–5  Espanya
    J. Olsen Gol 33' (p.) Informe Butragueño Gol 43'56'80'88' (p.)
    Goikoetxea Gol 68' (p.)
    Estadi Estadio La Corregidora, Querétaro
    Assistència 38.500 espectadors
    Àrbitre Jan Keizer (Països Baixos)

    Quarts de final

    Brasil   1–1 (pr.)  França
    Careca Gol 17' Informe Platini Gol 40'
    Tanda de penals
    Sócrates Penal fallat
    Alemão Penal marcat
    Zico Penal marcat
    Branco Penal marcat
    Júlio César Penal fallat
    3–4 Penal marcat Stopyra
    Penal marcat Amoros
    Penal marcat Bellone
    Penal fallat Platini
    Penal marcat Fernández
    Estadi Estadio Jalisco, Guadalajara
    Assistència 65.000 espectadors
    Àrbitre Ioan Igna (Romania)
    Alemanya Occidental   0–0 (pr.)  Mèxic
    Informe
    Tanda de penals
    Allofs Penal marcat
    Brehme Penal marcat
    Matthäus Penal marcat
    Littbarski Penal marcat
    4–1 Penal marcat Negrete
    Penal fallat Quirarte
    Penal fallat Servín
    Estadi Estadio Universitario, Monterrey
    Assistència 41.700 espectadors
    Àrbitre Jesús Díaz (Colòmbia)
    Argentina   2–1  Anglaterra
    Maradona Gol 51'55' Informe Lineker Gol 81'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 114.580 espectadors
    Àrbitre Ali Bin Nasser (Tunísia)

    Semifinals

    França   0–2  Alemanya Occidental
    Informe Brehme Gol 9'
    Völler Gol 89'
    Estadi Estadio Jalisco, Guadalajara
    Assistència 45.000 espectadors
    Àrbitre Luigi Agnolin (Itàlia)
    Argentina   2–0  Bèlgica
    Maradona Gol 51'63' Informe
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 114.500 espectadors
    Àrbitre Antonio Márquez Ramírez (Mèxic)

    Partit pel tercer lloc

    Bèlgica   2–4 (pr.)  França
    Ceulemans Gol 11'
    Claesen Gol 73'
    Informe Ferreri Gol 27'
    Papin Gol 43'
    Genghini Gol 104'
    Amorós Gol 111' (p.)
    Estadi Estadio Cuauhtémoc, Puebla
    Assistència 21.000 espectadors
    Àrbitre George Courtney (Anglaterra)

    Final

    Argentina   3–2  Alemanya Occidental
    Brown Gol 23'
    Valdano Gol 56'
    Burruchaga Gol 84'
    Informe Rummenigge Gol 74'
    Völler Gol 81'
    Estadi Estadio Azteca, Ciutat de Mèxic
    Assistència 114.600 espectadors
    Àrbitre Romualdo Arppi Filho (Brasil)

    Campió

    Guanyador de
     Copa del Món de Futbol de 1986 

    Argentina
    Segon títol


    Classificació final

    El 1986, la FIFA va publicar un informe que classificava tots els equips de cada Copa del Món fins a la de 1986, basada en l'actuació a la competició, els resultats generals i la qualitat dels contraris (sense comptar els resultats de repetició).[1][2] El rànquing del torneig de 1986 era el següent:

    P Equip PJ PG PE PP GF GC DG Pts.
    1  Argentina 7 6 1 0 14 5 +9 13
    2  Alemanya Occidental 7 3 2 2 8 7 +1 8
    3  França 7 4 2 1 12 6 +6 10
    4  Bèlgica 7 2 2 3 12 15 −3 6
    Eliminats als quarts de final
    5  Brasil 5 4 1 0 10 1 +9 9
    6  Mèxic 5 3 2 0 6 2 +4 8
    7  Espanya 5 3 1 1 11 4 +7 7
    8  Anglaterra 5 2 1 2 7 3 +4 5
    Eliminats als vuitens de final
    9  Dinamarca 4 3 0 1 10 6 +4 6
    10  Unió Soviètica 4 2 1 1 12 5 +7 5
    11  Marroc 4 1 2 1 3 2 +1 4
    12  Itàlia 4 1 2 1 5 6 −1 4
    13  Paraguai 4 1 2 1 4 6 −2 4
    14  Polònia 4 1 1 2 1 7 −6 3
    15  Bulgària 4 0 2 2 2 6 −4 2
    16  Uruguai 4 0 2 2 2 8 −6 2
    Eliminats a la primera fase
    17  Portugal 3 1 0 2 2 4 −2 2
    18  Hongria 3 1 0 2 2 9 −7 2
    19  Escòcia 3 0 1 2 1 3 −2 1
    20  Corea del Sud 3 0 1 2 4 7 −3 1
    21  Irlanda del Nord 3 0 1 2 2 6 −4 1
    22  Algèria 3 0 1 2 1 5 −4 1
    23  Iraq 3 0 0 3 1 4 −3 0
    24  Canadà 3 0 0 3 0 5 −5 0
    Mapa segons els resultats de 1986
    Mapa segons els resultats de 1986

    Golejadors

    6 gols
    5 gols
    4 gols
    3 gols
    2 gols


    1 gol
    Gols en pròpia porta
    • Corea del Sud Cho Kwang-Rae (per Itàlia)
    • Hongria László Dajka (per URSS)

    Enllaços externs

    A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de Futbol de 1986 Modifica l'enllaç a Wikidata

    Referències

    {{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
    Copa del Món de Futbol de 1986
    Listen to this article