Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008.

Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008

De Viquipèdia

Infotaula de competició esportivaFutbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
Tipusdisciplina esportiva olímpica Modifica el valor a Wikidata
Esportfutbol Modifica el valor a Wikidata
Part deJocs Olímpics d'estiu de 2008 Modifica el valor a Wikidata
Conté
Lloc i data
LlocEstadi Nacional de Pequín Modifica el valor a Wikidata
EstatRepública Popular de la Xina Modifica el valor a Wikidata
Data2008 Modifica el valor a Wikidata
Estadístiques
Partits jugats58 Modifica el valor a Wikidata
Espectadors2.144.268 (36.970 per partit)
Partit entre Corea i Hondures de la competició de futbol dels jocs.
Partit entre Corea i Hondures de la competició de futbol dels jocs.

La competició de futbol dels Jocs Olímpics d'estiu 2008 es jugaran a Pequín i altres ciutats de la Xina des del 6 al 24 d'agost de 2008.

Seus

Calendari de classificació

Masculí

Futbol Masculí Data Seu Places Classificat
País amfitrió - - 1
Xina
Preolímpic AFC Febrer 2006 - Novembre 2007 - 3
Austràlia
Corea
Japó
Preolímpic CAF Setembre 2006 - Març 2008 - 3
Camerun
Costa d'Ivori
Nigèria
Preolímpic CONCACAF Agost 2007 - Març 2008
Estats Units
2
Hondures
Estats Units
Campionat Juvenil Sud-americà 2007 7 - 28 de gener, 2007
Paraguai
2
Brasil
Argentina
Preolímpic OFC 1 - 9 de març, 2008
Fiji
1
Nova Zelanda
Campionat Sub-21 UEFA 2007 10 - 23 de juny, 2007
Països Baixos
4
Països Baixos
Sèrbia
Bèlgica
Itàlia
TOTAL 16

Femení

Futbol Femení Data Seu Places Classificat
País amfitrió - - 1 Xina Xina
Preolímpic AFC Febrer 2007 - Agost 2007 - 2 Japó Japó
Corea del Nord Corea del Nord
Preolímpic CAF Octubre 2006 - Març 2008 - 1 Nigèria Nigèria
Preolímpic CONCACAF Octubre 2007 - Abril 2008 Mèxic Ciudad Juárez 2 Estats Units Estats Units
Canadà Canadà
Campionat Sud-americà femení 2006 10 - 26 de novembre, 2006 Argentina Mar del Plata 1 Argentina Argentina
Preolímpic OFC 25 d'agost - 7 de setembre, 2007
8 de març, 2008
Samoa Apia
Papua Nova Guinea Port Moresby
1 Nova Zelanda Nova Zelanda
Copa del Món de Futbol Femení 2007 10 - 30 de setembre, 2007 Xina Xina 2 Alemanya Alemanya
Noruega Noruega
Playoff UEFA (Dinamarca-Suècia) 8 - 28 de novembre, 2007 Dinamarca Viborg (Dinamarca)
Solna
1 Suècia Suècia
Playoff CAF-CONMEBOL (Ghana-Brasil) 19 d'abril, 2008 Xina Pequín 1 Brasil Brasil
TOTAL 12

Resultats

Categoria
Femenina Estats Units Estats Units
Hope Solo
Heather Mitts
Christie Rampone
Rachel Buehler
Lindsay Tarpley
Natasha Kai
Shannon Boxx
Amy Rodriguez
Heather O'Reilly
Aly Wagner
Carli Lloyd
Lauren Cheney
Tobin Heath
Stephanie Cox
Kate Markgraf
Angela Hucles
Lori Chalupny
Nicole Barnhart
Ent.: Pia Sundhage
Brasil Brasil
Andréia
Simone
Andreia Rosa
Tânia
Renata Costa
Maycon
Daniela
Formiga
Ester
Marta
Cristiane
Bárbara
Franciele
Pretinha
Fabiana
Erika
Maurine
Rosana
Ent.: Jorge Luiz Barcellos
Alemanya Alemanya
Nadine Angerer
Kerstin Stegemann
Saskia Bartusiak
Babett Peter
Annike Krahn
Linda Bresonik
Melanie Behringer
Sandra Smisek
Birgit Prinz
Renate Lingor
Anja Mittag
Ursula Holl
Célia Okoyino da Mbabi
Simone Laudehr
Fatmire Bajramaj
Conny Pohlers
Ariane Hingst
Kerstin Garefrekes
Ent.: Silvia Neid
Masculina Argentina Argentina
Oscar Ustari
Ezequiel Garay
Luciano Fabián Monzón
Pablo Zabaleta
Fernando Gago
Federico Fazio
José Ernesto Sosa
Éver Banega
Ezequiel Lavezzi
Juan Román Riquelme
Ángel Di María
Nicolás Pareja
Lautaro Acosta
Javier Mascherano
Lionel Messi
Sergio Agüero
Diego Buonanotte
Sergio Romero
Nicolas Navarro[1]
Ent.: Sergio Batista
Nigèria Nigèria
Ambruse Vanzekin
Chibuzor Okonkwo
Onyekachi Apam
Dele Adeleye
Monday James
Chinedu Obasi
Sani Kaita
Victor Nsofor Obinna
Promise Isaac
Solomon Okoronkwo
Oluwafemi Ajilore
Olubayo Adefemi
Peter Odemwingie
Efe Ambrose
Victor Anichebe
Emmanuel Ekpo
Ikechukwu Ezenwa
Oladapo Olufemi
Ent.: Samson Siasia
Brasil Brasil
Diego Alves
Renan
Rafinha
Alex Silva
Thiago Silva
Marcelo
Ilsinho
Breno
Hernanes
Anderson
Lucas
Ronaldinho
Ramires
Diego
Thiago Neves
Alexandre Pato
Rafael Sóbis

Ent.: Dunga
  1. Reemplaçà Oscar Ustari, lesionat durant la competició.

Medaller

Pos. Comitè Olímpic
Total
1 Estats Units Estats Units 1 0 0 1
1 Argentina Argentina 1 0 0 1
3 Brasil Brasil 0 1 1 2
4 Nigèria Nigèria 0 1 0 1
5 Alemanya Alemanya 0 0 1 1

Competició masculina

Fase de grups

Grup A

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Argentina
3 3 0 0 5 1 +4 9
Costa d'Ivori
3 2 0 1 6 4 +2 6
Austràlia
3 0 1 2 1 3 -2 1
Sèrbia
3 0 1 2 3 7 -4 1

Austràlia
1-1 (0-0)
Sèrbia

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Costa d'Ivori
1-2 (0-1)
Argentina

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Argentina
1-0 (0-0)
Austràlia

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Sèrbia
2-4 (1-2)
Costa d'Ivori

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Costa d'Ivori
1-0 (0-0)
Austràlia

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Argentina
2-0 (1-0)
Sèrbia

Estadi Beijing Workers' Stadium, Pequín

Grup B

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Nigèria
3 2 1 0 4 2 +2 7
Països Baixos
3 1 2 0 3 2 +1 5
Estats Units
3 1 1 1 4 4 +0 4
Japó
3 0 0 3 1 4 -3 0

Japó
0-1 (0-0)
Estats Units

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Països Baixos
0-0
Nigèria

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Nigèria
2-1 (0-0)
Japó

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Estats Units
2-2 (0-1)
Països Baixos

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Països Baixos
1-0 (0-0)
Japó

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Nigèria
2-1 (1-0)
Estats Units

Estadi Beijing Workers' Stadium, Pequín

Grup C

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Brasil
3 3 0 0 9 0 +9 9
Bèlgica
3 2 0 1 3 1 +2 6
Xina
3 0 1 2 1 6 -5 1
Nova Zelanda
3 0 1 2 1 7 -6 1

Brasil
1-0 (0-0)
Bèlgica

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Xina
1-1 (0-0)
Nova Zelanda

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Nova Zelanda
0-5 (0-2)
Brasil

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Bèlgica
2-0 (1-0)
Xina

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Xina
0-3 (0-1)
Brasil

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Nova Zelanda
1-0 (1-0)
Bèlgica

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai

Grup D

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Itàlia
3 2 1 0 6 0 +6 7
Camerun
3 1 2 0 2 1 +1 5
Corea del Sud
3 1 1 1 2 4 -2 4
Hondures
3 0 0 3 0 5 -5 0

Hondures
0-3 (0-2)
Itàlia

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Corea del Sud
1-1 (0-0)
Camerun

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Camerun
1-0 (0-0)
Hondures

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Itàlia
3-0 (2-0)
Corea del Sud

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Corea del Sud
1-0 (1-0)
Hondures

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Camerun
0-0
Itàlia

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin

Fase Final

Quarts de final Semifinals Final
                   
       
 Nigèria Nigèria  2
 Costa d'Ivori Costa d'Ivori  0  
 Nigèria Nigèria  4
   Bèlgica Bèlgica  1  
 Itàlia Itàlia  2
 Bèlgica Bèlgica  3  
 Nigèria Nigèria  0
   Argentina Argentina  1
 Argentina Argentina  2
 Països Baixos Països Baixos  1  
 Argentina Argentina  3 Tercer lloc
   Brasil Brasil  0  
 Brasil Brasil  2  Bèlgica Bèlgica  0
 Camerun Camerun  0    Brasil Brasil  3


Competició femenina

Fase de grups

Group E

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Xina
3 2 1 0 5 2 +3 7
Suècia
3 2 0 1 4 3 +1 6
Canadà
3 1 1 1 4 4 +0 4
Argentina
3 0 0 3 1 5 -4 0

Argentina
1-2 (0-1)
Canadà

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Xina
2-1 (1-1)
Suècia

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Suècia
1-0 (0-0)
Argentina

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Canadà
1-1 (1-1)
Xina

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Xina
2-0 (0-0)
Argentina

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Suècia
2-1 (1-0)
Canadà

Estadi Beijing Workers' Stadium,Pequín

Grup F

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Brasil
3 2 1 0 5 2 +3 7
Alemanya
3 2 1 0 2 0 +2 7
Corea del Nord
3 1 0 2 2 3 -1 3
Nigèria
3 0 0 3 1 5 -4 0

Alemanya
0-0
Brasil

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Corea del Nord
1-0 (1-0)
Nigèria

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Nigèria
0-1 (0-0)
Alemanya

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Brasil
2-1 (2-0)
Corea del Nord

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang


Corea del Nord
0-1 (0-0)
Alemanya

Estadi Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin


Nigèria
1-3 (1-3)
Brasil

Estadi Beijing Workers' Stadium, Pequín

Grup G

Equip J G E P GF GC Dif Pts
Estats Units
3 2 0 1 5 2 +3 6
Noruega
3 2 0 1 4 5 -1 6
Japó
3 1 1 1 7 4 +3 4
Nova Zelanda
3 0 1 2 2 7 -5 1

Japó
2-2 (0-1)
Nova Zelanda

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Noruega
2-0 (2-0)
Estats Units

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Estats Units
1-0 (1-0)
Japó

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Nova Zelanda
0-1 (0-1)
Noruega

Estadi Qinhuangdao OSC, Qinhuangdao


Noruega
1-5 (1-1)
Japó

Estadi Shanghai Stadium, Shanghai


Estats Units
4-0 (2-0)
Nova Zelanda

Estadi Shenyang Olympic Stadium, Shenyang

Fase Final

Quarts de final Semifinals Final
                   
       
 Brasil Brasil  2
 Noruega Noruega  1  
 Brasil Brasil  4
   Alemanya Alemanya  1  
 Suècia Suècia  0
 Alemanya Alemanya  2  
 Brasil Brasil  0
   Estats Units Estats Units  1
 Estats Units Estats Units  2
 Canadà Canadà  1  
 Estats Units Estats Units  4 Tercer lloc
   Japó Japó  2  
 República Popular de la Xina Xina  0  Alemanya Alemanya  2
 Japó Japó  2    Japó Japó  0



A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
Listen to this article