Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996.

Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996

De Viquipèdia

Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Ciutat amfitrionaAtlanta, Estats Units Estats Units
DatesEntre 20 i el 26 de juliol
Instal·lacionsGeorgia Tech Aquatic Center
Nacions participants117
Atletes participants762
Esdeveniments32

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1996 celebrats a la ciutat d'Atlanta (Estats Units d'Amèrica) es disputaren 32 proves de natació, 16 en categoria masculina i 16 en categoria femenina. La competició es desenvolupà al Georgia Tech Aquatic Center.

Participaren un total de 762 nedadors, entre ells 417 homes i 345 dones, de 117 comitès nacionals diferents.

Resum de medalles

Categoria masculina

Prova Or Argent Bronze
50 m
lliures
Detalls
Rússia Aleksandr Popov
22.13
Estats Units Gary Hall 22.26 Brasil Fernando Scherer 22.29
100 m
lliures
Detalls
Rússia Aleksandr Popov 48.74 Estats Units Gary Hall 48.81 Brasil Gustavo Borges 49.02
200 m
lliures
Detalls
Nova Zelanda Danyon Loader 1:47.63 Brasil Gustavo Borges 1:48.08 Austràlia Daniel Kowalski 1:48.25
400 m
lliures
Detalls
Nova Zelanda Danyon Loader 3:47.97 Regne Unit Paul Palmer 3:49.00 Austràlia Daniel Kowalski 3:49.39
1.500 m
lliures
Detalls
Austràlia Kieren Perkins 14:56.4 Austràlia Daniel Kowalski 15:02.4 Regne Unit Graeme Smith 15:02.4
100 m
esquena
Detalls
Estats Units Jeff Rouse 54.10 Cuba Rodolfo Falcon 54.98 Cuba Neisser Bent 55.02
200 m
esquena
Detalls
Estats Units Brad Bridgewater 1:58.54 Estats Units Tripp Schwenk 1:58.99 Itàlia Emanuele Merisi 1:59.18
100 m
braça
Detalls
Bèlgica Fred Deburghgraeve 1:00.65 Estats Units Jeremy Linn 1:00.77 Alemanya Mark Warnecke 1:01.33
200 m
braça
Detalls
Hongria Norbert Rózsa 2:12.57 Hongria Károly Güttler 2:13.03 Rússia Andrei Kornéiev 2:13.17
100 m
papallona
Detalls
Rússia Denís Pankràtov 52.27 Austràlia Scott Miller 52.53 Rússia Vladislav Kulikov 53.13
200 m
papallona
Detalls
Rússia Denís Pankràtov 1:56.51 Estats Units Tom Malchow 1:57.44 Austràlia Scott Goodman 1:57.48
200 m
estils
Detalls
Hongria Attila Czene 1:59.91 Finlàndia Jani Sievinen 2:00.13 Canadà Curtis Myden 2:01.13
400 m
estils
Detalls
Estats Units Tom Dolan 4:14.90 Estats Units Eric Namesnik 4:15.25 Canadà Curtis Myden 4:16.28
4x100 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
Jon Olsen
Josh Davis
Bradley Schumacher
Gary Hall
David Fox*
Scott Tucker*
3:15.41 Rússia Rússia
Roman Iegórov
Aleksandr Popov
Vladímir Predkin
Vladímir Pixnenko
Denís Pimankov*
3:17.06 Alemanya Alemanya
Christian Tröger
Bengt Zikarsky
Björn Zikarsky
Mark Pinger
Alexander Luderitz*
3:17.20
4x200 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
Josh Davis
Joe Hudepohl
Bradley Schumacher
Ryan Berube
Jon Olsen*
7:14.84 Suècia Suècia
Christer Wallin
Anders Holmertz
Lars Frölander
Anders Lyrbring
7:17.56 Alemanya Alemanya
Aimo Heilmann
Christian Keller
Christian Tröger
Steffen Zesner
K. Dubrovin*
Oliver Lampe*
7:17.71
4x100 m
estils
Detalls
Estats Units Estats Units
Jeff Rouse
Jeremy Linn
Mark Henderson
Gary Hall
Josh Davis*
Kurt Grote*
John Hargis*
Tripp Schwenk*
3:34.84 Rússia Rússia
Vladímir Selkov
Stanislav Lopukhov
Denís Pankràtov
Aleksandr Popov
Roman Ivanovski*
Vladislav Kulikov*
Roman Iegórov*
3:37.55 Austràlia Austràlia
Steven Dewick
Phil Rogers
Scott Miller
Michael Klim
Toby Haenen*
3:39.56

* Nedadors que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.

Categoria femenina

Prova Or Argent Bronze
50 m
lliures
Detalls
Estats Units Amy Van Dyken 24.87 Xina Le Jingyi 24.90 Alemanya Sandra Völker 25.14
100 m
lliures
Detalls
Xina Le Jingyi 54.50 Alemanya Sandra Völker 54.88 Estats Units Angel Martino 54.93
200 m
lliures
Detalls
Costa Rica Claudia Poll 1:58.16 Alemanya Franziska van Almsick 1:58.57 Alemanya Dagmar Hase 1:59.56
400 m
lliures
Detalls
Irlanda Michelle Smith 4:07.25 Alemanya Dagmar Hase 4:08.30 Països Baixos Kirsten Vlieghuis 4:08.70
800 m
lliures
Detalls
Estats Units Brooke Bennett 8:27.89 Alemanya Dagmar Hase 8:29.91 Països Baixos Kirsten Vlieghuis 8:30.84
100 m
esquena
Detalls
Estats Units Beth Botsford 1:01.19 Estats Units Whitney Hedgepeth 1:01.47 Sud-àfrica Marianne Kriel 1:02.12
200 m
esquena
Detalls
Hongria Krisztina Egerszegi 2:07.83 Estats Units Whitney Hedgepeth 2:11.98 Alemanya Cathleen Rund 2:12.06
100 m
braça
Detalls
Sud-àfrica Penelope Heyns 1:07.73 Estats Units Amanda Beard 1:08.09 Estats Units Samantha Riley 1:09.18
200 m
braça
Detalls
Sud-àfrica Penelope Heyns 2:25.41 Estats Units Amanda Beard 2:25.75 Hongria Ágnes Kovács 2:26.57
100 m
papallona
Detalls
Estats Units Amy Van Dyken 59.13 Xina Liu Limin 59.14 Estats Units Angel Martino 59.23
200 m
papallona
Detalls
Austràlia Susie O'Neill 2:07.76 Austràlia Petria Thomas 2:09.82 Irlanda Michelle Smith 2:09.91
200 m
estils
Detalls
Irlanda Michelle Smith 2:13.93 Canadà Marianne Limpert 2:14.35 Xina Lin Li 2:14.74
400 m
estils
Detalls
Irlanda Michelle Smith 4:39.18 Estats Units Allison Wagner 4:42.03 Hongria Krisztina Egerszegi 4:42.53
4x100 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
Angel Martino
Amy Van Dyken
Catherine Fox
Jenny Thompson
Lisa Jacob*
Melanie Valerio*
3:39.29 República Popular de la Xina Xina
Le Jingyi
Na Chao
Yun Nian
Shan Ying
3:40.48 Alemanya Alemanya
Sandra Völker
Simone Osygus
Antje Buschschulte
Franziska van Almsick
Meike Freitag*
3:41.48
4x200 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
Trina Jackson
Cristina Teuscher
Sheila Taormina
Jenny Thompson
Lisa Jacob*
Annette Salmeen*
Ashley Whitney*
7:59.87 Alemanya Alemanya
Franziska van Almsick
Kerstin Kielgass
Anke Scholz
Dagmar Hase
Meike Freitag*
Simone Osygus*
8:01.55 Austràlia Austràlia
Julia Greville
Nicole Stevenson
Emma Johnson
Susie O'Neill
Lise Mackie*
8:05.47
4x100 m
estils
Detalls
Estats Units Estats Units
Beth Botsford
Amanda Beard
Angel Martino
Amy Van Dyken
Catherine Fox*
Whitney Hedgepeth*
Kristine Quance*
Jenny Thompson*
4:02.88 Austràlia Austràlia
Nicole Stevenson
Samantha Riley
Susie O'Neill
Sarah Ryan
Helen Denman*
Angela Kennedy*
4:05.08 República Popular de la Xina Xina
Chen Yan
Han Xue
Cai Huijue
Shan Ying
4:07.34

* Nedadores que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.

Medaller

Posició País
Total
1 Estats Units Estats Units 13 11 2 26
2 Rússia Rússia 4 2 2 8
3 Hongria Hongria 3 1 2 6
4 Irlanda Irlanda 3 0 1 4
5 Austràlia Austràlia 2 4 6 12
6 Sud-àfrica Sud-àfrica 2 0 1 3
7 Nova Zelanda Nova Zelanda 2 0 0 2
8 República Popular de la Xina Xina 1 3 2 6
9 Bèlgica Bèlgica 1 0 0 1
Costa Rica Costa Rica 1 0 0 1
11 Alemanya Alemanya 0 5 7 12
12 Brasil Brasil 0 1 2 3
Canadà Canadà 0 1 2 3
14 Regne Unit Regne Unit 0 1 1 2
Cuba Cuba 0 1 1 2
16 Finlàndia Finlàndia 0 1 0 1
Suècia Suècia 0 1 0 1
18 Països Baixos Països Baixos 0 0 2 2
19 Itàlia Itàlia 0 0 1 1

Enllaços externs

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Listen to this article