Oscar al millor curtmetratge d'animació
premi atorgat als curtmetratges d'animació / From Wikipedia, the free encyclopedia
L'Oscar al millor curtmetratge animat és un guardó atorgat per l'Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques des de la cinquena entrega dels premis Oscar 1931. La categoria va ser coneguda com a "curtmetratge, dibuixos animats" entre 1932 i 1970, i com a "curtmetratge, pel·lícula animada" entre 1971 i 1973. El nom actual ha estat utilitzat des de 1974.
Dades ràpides Tipus, Vigència ...
Tipus | Oscar premi a el millor curtmetratge per gènere | ||
---|---|---|---|
Vigència | 1932 - | ||
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
Conferit per | Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques | ||
Lloc web | oscars.org |
Tanca
Com Short Subjects (Cartoons)
Dècada de 1930
Més informació Any, Pel·lícula ...
Tanca
Dècada de 1940
Més informació Any, Pel·lícula ...
Tanca
Dècada de 1950
Més informació Any, Pel·lícula ...
Tanca
Dècada de 1960
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1960 | Munro | Rembrandt Films, Film Representations − Jules Feiffer, William L. Snyder |
Goliath II | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Walt Disney | |
High Note | Warner Bros. − Chuck Jones | |
Mouse and Garden | Warner Bros. − Friz Freleng | |
A Place in the Sun | George K. Arthur, Go Pictures − Frantisek Vystrecil | |
1961 | Surogat | Zagreb Film, Herts-Lion International Corp. − Dusan Vukotic |
Aquamania | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Walt Disney | |
Beep Prepared | Warner Bros. − Chuck Jones | |
Nelly's Folly | Warner Bros. − Chuck Jones | |
The Pied Piper of Guadalupe | Warner Bros. − Friz Freleng | |
1962 | The Hole | Storyboard Inc., Brandon Films − John Hubley, Faith Hubley |
Icarus Montgolfier Wright | Format Films, United Artists − Jules Engel | |
Now Hear This | Warner Bros. − David H. DePatie | |
Self Defense... for Cowards | Rembrandt Films, Film Representations − William L. Snyder | |
A Symposium on Popular Songs | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Walt Disney | |
1963 | The Critic | Pintoff-Crossbow Prods., Columbia Pictures − Ernest Pintoff |
Automania 2000 | Pathé Contemporary Films − John Halas | |
Igra | Rembrandt Films, Film Representations − Dušan Vukotic | |
My Financial Career | National Film Board of Canada, Walter Reade-Sterling-Continental Distributing − Gerald Potterton | |
Pianissimo | Cinema 16 −Carmen D'Avino | |
1964 | The Pink Phink | Mirisch Films, DePatie-Freleng Enterprises, United Artists − David H. DePatie, Friz Freleng |
Christmas Cracker | National Film Board of Canada, Favorite Films of California − Norman McLaren, Jeff Hale, Gerald Potterton, Grant Munro | |
How to Avoid Friendship | Rembrandt Films, Film Representations − William L. Snyder | |
Nudnik No. 2 | Rembrandt Films, Film Representations − William L. Snyder | |
1965 | The Dot and the Line | Sib Tower 12 Productions, Metro-Goldwyn-Mayer − Chuck Jones, Les Goldman |
Clay or the Origin of Species | Harvard University, Pathé Contemporary Films − Eliot Noyes, Jr. | |
The Thieving Magpie | Allied Artists − Emanuele Luzzati | |
1966 | A Herb Alpert and the Tijuana Brass Double Feature | Paramount Pictures − John Hubley, Faith Hubley |
The Drag | National Film Board of Canada, Favorite Films − Carlos Marchiori | |
The Pink Blueprint | Mirisch Films, DePatie-Freleng Enterprises, United Artists − David H. DePatie, Friz Freleng | |
1967 | The Box | Brandon Films − Fred Wolf |
Hypothese Beta | Films Orzeaux, Pathé Contemporary Films − Jean-Charles Meunier | |
What on Earth! | National Film Board of Canada, Columbia − Les Drew, Kaj Pindal | |
1968 | Winnie the Pooh and the Blustery Day | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Walt Disney |
The House That Jack Built | National Film Board of Canada, Columbia − Ron Tunis | |
The Magic Pear Tree | Bing Crosby Prods. − Jimmy Murakami | |
Windy Day | Hubley Studios, Paramount − John Hubley, Faith Hubley | |
1969 | It's Tough to Be a Bird | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Ward Kimball |
Of Men and Demons | Hubley Studios, Paramount − John Hubley, Faith Hubley | |
Walking | National Film Board of Canada, Columbia − Ryan Larkin | |
Tanca
Dècada de 1970
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats | ||
---|---|---|---|---|
1970 | Is It Always Right to Be Right? | Stephen Bosustow Prods., Schoenfeld Films − Lee Mishkin | ||
The Further Adventures of Uncle Sam: Part Two | Haboush Company, Goldstone Films − Robert Mitchell, Dale Case | |||
The Shepherd | Cameron Guess and Associates, Brandon Films − Cameron Guess | |||
1971 | The Crunch Bird | Maxwell-Petok, Petrovich Prods., Regency Films − Ted Petok | ||
Evolution | National Film Board of Canada, Columbia − Michael Mills | |||
The Selfish Giant | Potterton Prods., Pyramid Films − Peter Sander, Gerald Potterton | |||
La categoria es va reanomenar millors curtmetratges d'animació (Short Subjects (Animated Films)). | ||||
1972 | A Christmas Carol | American Broadcasting Company − Richard Williams | ||
Kama Sutra Rides Again | Lion International Films − Bob Godfrey | |||
Tup Tup | Zagreb Film, Corona Cinematografica, Manson Distributing − Nedeljko Dragic | |||
1973 | Frank Film | Frank Mouris Prod. − Frank Mouris | ||
The Legend of John Henry | Bosustow-Pyramid Films − Nick Bosustow, David Adams | |||
Pulcinella | Luzzati-Gianini Prod. − Emanuele Luzzati, Guilo Gianini | |||
La categoria es va reanomenar millors curtmetratges (pel·lícules d'animació) (Short Films (Animated Films)). | ||||
1974 | Closed Mondays | Lighthouse Productions − Will Vinton, Bob Gardiner | ||
The Family That Dwelt Apart | National Film Board of Canada − Yvon Mallette, Robert Verrall | |||
Hunger | National Film Board of Canada − Peter Foldes, René Jodoin | |||
Voyage to Next | Hubley Studio − John Hubley, Faith Hubley | |||
Winnie the Pooh and Tigger Too! | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Wolfgang Reitherman | |||
1975 | Great | Grantstern, British Lion Films Ltd. − Bob Godfrey | ||
Kick Me | Swarthe Productions − Robert Swarthe | |||
Monsieur Pointu | National Film Board of Canada − René Jodoin, Bernard Longpré, André Leduc | |||
Sisyphus | Hungarofilms − Marcell Jankovics | |||
1976 | Leisure | Film Australia − Suzanne Baker | ||
Dedalo | Cineteam Realizzazioni − Manfredo Manfredi | |||
The Street | National Film Board of Canada − Caroline Leaf, Guy Glover | |||
1977 | The Sand Castle | National Film Board of Canada − Co Hoedeman | ||
Bead Game | National Film Board of Canada − Ishu Patel | |||
A Doonesbury Special | Hubley Studio − John Hubley, Faith Hubley, Garry Trudeau | |||
Jimmy the C | Motionpicker Production − James Picker, Robert Grossman, Craig Whitaker | |||
1978 | Special Delivery | National Film Board of Canada − Eunice Macauley, John Weldon | ||
Oh My Darling | Nico Crama Productions − Nico Crama | |||
Rip Van Winkle | Will Vinton/Billy Budd − Will Vinton | |||
1979 | Every Child | National Film Board of Canada − Derek Lamb | ||
Dream Doll | Godfrey Films, Zagreb Film, Halas and Batchelor, Film Wright − Bob Godfrey, Zlatko Grgic | |||
It's so Nice to Have a Wolf Around the House | AR&T Productions, Learning Corporation of America − Paul Fierlinger | |||
Tanca
Dècada de 1980
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1980 | The Fly | PannóniaFilm, Budapest − Ferenc Rófusz |
All Nothing | Société Radio-Canada − Frédéric Back | |
History of the World in Three Minutes Flat | Michael Mills Productions Ltd. − Michael Mills | |
1981 | Crac | Société Radio-Canada − Frédéric Back |
The Creation | Will Vinton Productions − Will Vinton | |
The Tender Tale of Cinderella Penguin | National Film Board of Canada − Janet Perlman | |
1982 | Tango | Film Polski − Zbigniew Rybczyński |
The Great Cognito | Will Vinton Productions − Will Vinton | |
The Snowman | Snowman Enterprises Ltd., Channel 4 − Dianne Jackson | |
1983 | Sundae in New York | Motionpicker Production − Jimmy Picker |
Mickey's Christmas Carol | Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution − Burny Mattinson | |
Sound of Sunshine - Sound of Rain | Hallinan Plus − Eda Hallinan | |
1984 | Charade | Michael Mills Productions, Sheridan College − Jon Minnis |
Doctor DeSoto | Sporn Animation − Morton Schindel, Michael Sporn | |
Paradise | National Film Board of Canada − Ishu Patel | |
1985 | Anna & Bella | The Netherlands − Børge Ring |
The Big Snit | National Film Board of Canada − Richard Condie, Michael Scott | |
Second Class Mail | National Film & Television School − Alison Snowden | |
1986 | A Greek Tragedy | CineTe pvba − Linda Van Tulden, Willem Thijsen |
The Frog, The Dog and The Devil | New Zealand National Film Unit − Bob Stenhouse, Hugh MacDonald, Martin Townsend | |
Luxo Jr. | Pixar − John Lasseter, William Reeves | |
1987 | The Man Who Planted Trees | Canadian Broadcasting Corporation − Frédéric Back |
George and Rosemary | National Film Board of Canada − Eunice Macaulay, Alison Snowden, David Fine | |
Your Face | Bill Plympton | |
1988 | Tin Toy | Pixar − John Lasseter, William Reeves |
The Cat Came Back | National Film Board of Canada − Cordell Barker | |
Technological Threat | Bill Kroyer | |
1989 | Balance | Wolfgang Lauenstein, Christoph Lauenstein |
The Cow | Aleksandr Petrov | |
The Hill Farm | Mark Baker | |
Tanca
Dècada de 1990
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1990 | Creature Comforts | Aardman Animations, Channel 4 − Nick Park |
A Grand Day Out | Aardman Animations, National Film & Television School − Nick Park | |
Grasshoppers | Bruno Bozzetto | |
1991 | Manipulation | Daniel Greaves |
Blackfly | National Film Board of Canada − Christopher Hinton | |
Strings | National Film Board of Canada − Wendy Tilby | |
1992 | Mona Lisa Descending a Staircase | Joan C. Gratz |
Adam | Aardman Animations − Peter Lord | |
Reci, Reci, Reci... | Michaela Pavlátová | |
The Sandman | Paul Berry | |
Screen Play | Barry Purves | |
1993 | The Wrong Trousers | Aardman Animations, BBC − Nick Park |
Blindscape | National Film & Television School − Stephen Palmer | |
The Mighty River | Société Radio-Canada − Frédéric Back, Hubert Tison | |
Small Talk | Bob Godfrey, Kevin Baldwin | |
The Village | Mark Baker | |
1994 | Bob's Birthday | Snowden Fine Animation, National Film Board of Canada, Channel 4 − Alison Snowden, David Fine |
The Big Story | Tim Watts, David Stoten | |
The Janitor | Vanessa Schwartz | |
The Monk and the Fish | Michael Dudok de Wit | |
Triangle | Erica Russell | |
1995 | A Close Shave | Aardman Animations, BBC − Nick Park |
The Chicken From Outer Space | Stretch Films, Hanna-Barbera, Cartoon Network − John Dilworth | |
The End | Alias Systems Corporation − Chris Landreth, Robin Barger | |
Gagarin | Alexiy Kharitidi | |
Runaway Brain | Walt Disney Animation Studios − Chris Bailey | |
1996 | Quest | Tyron Montgomery, Thomas Stellmach |
Canhead | Timothy Hittle | |
La Salla | National Film Board of Canada − Richard Condie | |
Wat's Pig | Aardman Animations, Channel 4 − Peter Lord | |
1997 | Geri's Game | Pixar − Jan Pinkava |
Famous Fred | Joanna Quinn | |
Rusalka | Aleksandr Petrov | |
Redux Riding Hood | Walt Disney Television Animation − Steve Moore | |
La Vieille dame et les pigeons | Sylvain Chomet | |
1998 | Bunny | Blue Sky Studios − Chris Wedge |
The Canterbury Tales | S4C, BBC Wales, HBO − Christopher Grace, Jonathan Myerson | |
Jolly Roger | Astley Baker Davies, Silver Bird Productions, Channel 4 − Mark Baker | |
More | Bad Clams Productions, Swell Productions − Mark Osborne, Steven B. Kalafer | |
When Life Departs | Karsten Kiilerich, Stefan Fjeldmark | |
1999 | The Old Man and the Sea | Aleksandr Petrov |
3 Misses | CineTe − Paul Driessen | |
Humdrum | Aardman Animations, Canal+, Channel 4 − Peter Peake | |
My Grandmother Ironed the King's Shirts | Studio Magica, National Film Board of Canada − Torill Kove | |
When the Day Breaks | National Film Board of Canada − Wendy Tilby and Amanda Forbis | |
Tanca
Dècada de 2000
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
2000 | Father and Daughter | Michaël Dudok de Wit |
Periwig Maker | Ideal Standard Film − Steffen Schäffler, Annette Schäffler | |
Rejected | Bitter Films − Don Hertzfeldt | |
2001 | For the Birds | Pixar − Ralph Eggleston |
Fifty Percent Grey | Ruairí Robinson, Seamus Byrne | |
Give Up Yer Aul Sins | Brown Bag Films − Cathal Gaffney, Darragh O'Connell | |
Strange Invaders | National Film Board of Canada − Cordell Barker | |
Stubble Trouble | Calabash Animation − Joseph E. Merideth | |
2002 | The ChubbChubbs! | Sony Pictures Animation, Columbia − Jacquie Barnbrook, Eric Armstrong, Jeff Wolverton |
Katedra | Tomek Baginski | |
Mike's New Car | Pixar − Pete Docter, Roger Gould | |
Mt. Head | Kōji Yamamura | |
Das Rad | Film Academy Baden-Württemberg − Chris Stenner, Arvid Uibel, Heidi Wittlinger | |
2003 | Harvie Krumpet | Australian Film Commission, Film Victoria, SBS Independent − Adam Elliot |
Boundin' | Pixar − Bud Luckey | |
Gone Nutty | Blue Sky Studios − Carlos Saldanha, John C. Donkin | |
Nibbles | Chris Hinton | |
Destino | Walt Disney Animation Studios − Dominique Monféry, Roy E. Disney | |
2004 | Ryan | Chris Landreth − National Film Board of Canada |
Birthday Boy | Australian Film Television and Radio School − Sejong Park, Andrew Gregory | |
Gopher Broke | Blur Studio − Jeff Fowler, Tim Miller | |
Guard Dog | Bill Plympton | |
Lorenzo | Walt Disney Animation Studios − Mike Gabriel, Baker Bloodworth | |
2005 | The Moon and the Son: An Imagined Conversation | John Canemaker |
Badgered | National Film & Television School − Sharon Colman | |
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello | 3d Films Pty Ltd., Australian Film Commission, Film Victoria, SBS Independent − Anthony Lucas | |
Número 9 | UCLA Animation Workshop, Thinkart Films − Shane Acker | |
One Man Band | Pixar − Andrew Jimenez, Mark Andrews | |
2006 | The Danish Poet | Torill Kove − Mikrofilm AS, National Film Board of Canada |
Lifted | Pixar − Gary Rydstrom | |
The Little Matchgirl | Walt Disney Animation Studios − Roger Allers, Don Hahn | |
Maestro | Géza M. Tóth | |
No Time for Nuts | Blue Sky Studios − Chris Renaud, Michael Thurmeier | |
2007 | Peter & the Wolf | Se-ma-for, BreakThru Films − Suzie Templeton |
Even Pigeons Go To Heaven | BUF − Samuel Tourneux, Simon Vanesse | |
I Met the Walrus | Josh Raskin | |
Madame Tutli-Putli | National Film Board of Canada − Chris Lavis, Maciek Szczerbowski | |
My Love | Aleksandr Petrov | |
2008 | La Maison en Petits Cubes | Robot Communications − Kunio Katō |
Lavatory - Lovestory | Melnitsa Animation Studio − Konstantin Bronzit | |
Oktapodi | Gobelins L'Ecole de L'Image − Emud Mokhberi, Thierry Marchand | |
Presto | Pixar − Doug Sweetland | |
This Way Up | Nexus Productions − Alan Smith, Adam Foulkes | |
2009 | Logorama | H5, Autour de Minuit Productions − Nicolas Schmerkin |
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty | Brown Bag Films − Nicky Phelan, Darragh O'Connell | |
French Roast | Fabrice Joubert | |
La dama y la muerte | Kandor Graphics − Javier Recio Gracia | |
A Matter of Loaf and Death | Aardman Animations − Nick Park | |
Tanca
Dècada de 2010
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
2010 | The Lost Thing | Shaun Tan, Andrew Ruhemann[1] |
Day & Night | Pixar − Teddy Newton | |
El grúfal | Magic Light Pictures, Studio Soi − Jakob Schuh, Max Lang | |
Let's Pollute | Geefwee Boedoe | |
Madagascar, a Journey Diary | Bastien Dubois | |
2011 | The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore | Moonbot Studios − William Joyce, Brandon Oldenburg |
Dimanche | National Film Board of Canada − Patrick Doyon | |
La Luna | Pixar - Enrico Casarosa | |
A Morning Stroll | Studio AKA − Grant Orchard, Sue Goffe | |
Wild Life | National Film Board of Canada − Wendy Tilby, Amanda Forbis | |
2012 | Paperman | Walt Disney Animation Studios − John Kahrs |
Adam and Dog | Minkyu Lee | |
Fresh Guacamole | PES | |
Head Over Heels | Timothy Reckart, Fodhla Cronin O'Reilly | |
The Longest Daycare | David Silverman | |
2013 | Mr Hublot | Laurent Witz, Alexandre Espigares |
Feral | Daniel Sousa, Dan Golden | |
Possessions | Shuhei Morita | |
Room on the Broom | Max Lang, Jan Lachaue | |
Get a Horse! | Lauren MacMullan, Dorothy McKim | |
2014 | Feast | Patrick Osborne, Kristina Reed |
The Bigger Picture | Christopher Hees, Daisy Jacobs | |
The Dam Keeper | Robert Kondo, Dice Tsutsumi | |
Me and My Moulton | Torill Kove | |
A Single Life | Joris Oprins | |
2015 | Bear Story | Pato Escala Pierart, Gabriel Osorio Vargas |
Prologue | Imogen Sutton, Richard Williams | |
Sanjay's Super Team | Sanjay Patel, Nicole Paradis Grindle | |
We Can't Live Without Cosmos | Konstantin Bronzit | |
World of Tomorrow | Don Hertzfeldt | |
2016[2] | Piper | Alan Barillaro, Marc Sondheimer |
Blind Vaysha | Theodore Ushev | |
Borrowed Time | Andrew Coats, Lou Hamou-Lhadj | |
Pear Cider and Cigarettes | Cara Speller, Robert Valley | |
Pearl | Patrick Osborne | |
2017[3] | Dear Basketball | Glen Keane, Kobe Bryant |
Garden Party | Victor Caire, Gabriel Grapperon | |
Lou | Dave Mullins, Dana Murray | |
Negative Space | Ru Kuwahata, Max Porter | |
La revolta dels contes | Jakob Schuh, Jan Lachauer | |
2018 | Bao | Becky Neiman-Cobb, Domee Shi |
Animal Behaviour | David Fine, Alison Snowden | |
Late Afternoon | Louise Bagnall, Nuria González Blanco | |
One Small Step | Andrew Chesworth, Bobby Pontillas | |
Weekends | Trevor Jimenez | |
2019 | Hair Love | Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver |
Daughter | Daria Kashcheeva | |
Kitbull | Kathryn Hendrickson, Rosana Sullivan | |
Mémorable | Bruno Collet, Jean-François Le Corre | |
Sister | Siqi Song | |
Tanca
Dècada de 2020
Més informació Any, Pel·lícula ...
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
2020 | If Anything Happens I Love You | Michael Govier, Will McCormack |
Burrow | Michael Capbarat, Madeline Sharafian | |
Genius Loci | Adrien Mérigeau, Amaury Ovise | |
Opera | Erick Oh | |
Já-fólkið | Arnar Gunnarsson, Gísli Darri Halldórsson | |
2021 | The Windshield Wiper | Alberto Mielgo, Leo Sanchez |
Affairs of the Art | Joanna Quinn, Les Mills | |
Bestia | Hugo Covarrubias, Tevo Díaz | |
BoxBallet | Anton Dyakov | |
Robin Robin | Dan Ojari, Mikey Please | |
2022 | The Boy, the Mole, the Fox and the Horse | Charlie Mackesy, Matthew Freud |
The Flying Sailor | Amanda Forbis, Wendy Tilby | |
Ice Merchants | João Gonzalez, Bruno Caetano | |
My Year of Dicks | Sara Gunnarsdóttir, Pamela Ribon | |
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It | Lachlan Pendragon | |
Tanca
- Gallaher, Valerie. «Shaun Tan Wins Oscar For Animated Short 'The Lost Thing'» (en anglès). MTV, 28-02-2011. [Consulta: 11 juny 2022].
- «Academy Awards 2017: Complete list of Oscar winners and nominees». Los Angeles Times, 26-02-2017 [Consulta: 8 gener 2018].
- «90th Academy Award Animated Short Film Nominees». , 23-01-2018 [Consulta: 23 gener 2018].
- Oscar al millor curtmetratge d'animació a IMDb Arxivat 2013-12-24 a Wayback Machine.