Oscar al millor muntatge
From Wikipedia, the free encyclopedia
L'Oscar al millor muntatge és un premi atorgat per l'Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques, tots els anys des de 1934. El nom d'aquest premi s'ha canviat ocasionalment; el 2008, es llistava com l'Academy Award for Achievement in Film Editing.(Premi de l'Acadèmia per a l'assoliment en l'Edició Cinematogràfica). El New York Times va publicar un article de Mark Harris (2008) que parla del premi.[1] Aquest Premi "Oscar" està íntímament lligat amb l'Oscar a la millor pel·lícula; la darrera vegada que la guanyadora a aquesta categoria no es va nominar per muntatge va ser el 1980. Harris destaca que aquesta correlació pot sorprendre el públic de cinema, que normalment ignora el paper del muntage (l'art invisible) en la realització d'una pel·lícula.
Nom en la llengua original | (en) Academy Award for Best Film Editing | ||
---|---|---|---|
Tipus | Oscar premi al millor muntatge | ||
Vigència | 1935 - | ||
Freqüència | anual | ||
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
Conferit per | Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques | ||
Guanyador | |||
Lloc web | oscars.org |
En les llistes que segueixen, el guanyador del premi es mostra en primer lloc i el segueixen els altres nominats. Cada any mostra el nom de la pel·lícula seguit pel nom del muntador. Seguint la pràctica de l'Acadèmia, les pel·lícules detallades en la llista estan classificades segons l'any de la seva nominació oficial a Los Angeles que sovint és l'any de la seva estrena. En els casos que la pel·lícula ha estat doblada al català s'opta per mostrar el títol en català seguida pel títol original entre parèntesis.
Dècada de 1930
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
1934 | Eskimo | Conrad A. Nervig |
Cleopatra | Anne Bauchens | |
One Night of Love | Gene Milford | |
1935 | A Midsummer Night's Dream | Ralph Dawson |
David Copperfield | Robert J. Kern | |
El delator | George Hively | |
Les Misérables | Barbara McLean | |
The Lives of a Bengal Lancer | Ellsworth Hoagland | |
Rebel·lió a bord | Margaret Booth | |
1936 | Anthony Adverse | Ralph Dawson |
Come and Get It | Edward Curtiss | |
The Great Ziegfeld | William S. Gray | |
Lloyd's of London | Barbara McLean | |
A Tale of Two Cities | Conrad A. Nervig | |
Theodora Goes Wild | Otto Meyer | |
1937 | Horitzons perduts | Gene Havlick, Gene Milford |
La terrible veritat | Al Clark | |
Captains Courageous | Elmo Vernon | |
The Good Earth | Basil Wrangell | |
One Hundred Men and a Girl | Bernard W. Burton | |
1938 | Les aventures de Robin Hood | Ralph Dawson |
Alexander's Ragtime Band | Barbara McLean | |
The Great Waltz | Tom Held | |
Test Pilot | Tom Held | |
No us l'endureu pas | Gene Havlick | |
1939 | Allò que el vent s'endugué | Hal C. Kern, James E. Mewcom |
Goodbye, Mr. Chips | Charles Frend | |
Mr. Smith Goes to Washington | Gene Havlick, Al Clark | |
The Rains Came | Barbara McLean | |
Stagecoach | Otho Lovering, Dorothy Spencer | |
Dècada de 1940
Dècada de 1950
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
1950 | Les mines del rei Salomó | Ralph E. Winters, Conrad A. Nervig |
Tot sobre Eva | Barbara McLean | |
Annie Get Your Gun | James E. Newcom | |
Sunset Boulevard | Arthur Schmidt, Doane Harrison | |
El tercer home | Oswald Hafenrichter | |
1951 | A Place in the Sun | William Hornbeck |
Un americà a París | Adrienne Fazan | |
Decision Before Dawn | Johnny Green, Dorothy Spencer | |
Quo Vadis | Ralph E. Winters | |
The Well | Chester Schaeffer | |
1952 | Sol davant el perill | Elmo Williams, Harry Gerstad |
Come Back, Little Sheba | Warren Low | |
Flat Top | William Austin | |
L'espectacle més gran del món | Anne Bauchens | |
Moulin Rouge | Ralph Kemplen | |
1953 | D'aquí a l'eternitat | William A. Lyon |
Crazylegs | Irvine "Cotton" Warburton | |
The Moon Is Blue | Otto Ludwig | |
Vacances a Roma | Robert Swink | |
La guerra dels mons | Everett Douglas | |
1954 | La llei del silenci | Gene Milford |
El motí del Caine | Willam A. Lyon | |
The High and the Mighty | Ralph Dawson | |
Set núvies per a set germans | Ralph E. Winters | |
20,000 Leagues Under the Sea | Elmo Williams | |
1955 | Pícnic | Charles Nelson, William A. Lyon |
La jungla de les pissarres | Ferris Webster | |
The Bridges at Toko-Ri | Alma Macrorie | |
Oklahoma | Gene Ruggiero, George Boemler | |
The Rose Tattoo | Warren Low | |
1956 | La volta al món en vuitanta dies | Gene Ruggiero, Paul Weatherwax |
The Brave One | Merrill G. White | |
Gegant | William Hornbeck, Philip W. Anderson, Fred Bohanan | |
Somebody Up There Likes Me | Albert Akst | |
Els Deu Manaments | Anne Bauchens | |
1957 | El pont del riu Kwai | Peter Taylor |
Duel de titans | Warren Low | |
Pal Joey | Viola Lawrence, Jerome Thoms | |
Sayonara | Arthur P. Schmidt, Philip W. Anderson | |
Testimoni de càrrec | Daniel Mandell | |
1958 | Gigí | Adrienne Fazan |
La tia Mame | William Ziegler | |
Cowboy | William A. Lyon, Al Clark | |
Fugitius | Frederic Knudtson | |
Vull viure | William Hornbeck | |
1959 | Ben Hur | Ralph E. Winters, John D. Dunning |
Anatomia d'un assassinat | Louis R. Loeffler | |
Perseguit per la mort | George Tomasini | |
Història d'una monja | Walter Thompson | |
L'hora final | Frederic Knudtson | |
Dècada de 1960
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
1960 | L'apartament | Daniel Mandell |
El Álamo | Stuart Gilmore | |
L'herència del vent | Frederic Knudtson | |
Pepe | Viola Lawrence, Al Clark | |
Espàrtac | Robert Lawrence | |
1961 | West Side Story | Thomas Stanford |
Fanny | William H. Reynolds | |
Els canons de Navarone | Alan Osbiston | |
Els judicis de Nuremberg | Frederic Knudtson | |
The Parent Trap | Philip W. Anderson | |
1962 | Lawrence d'Aràbia | Anne V. Coates |
The Longest Day | Samuel E. Beetley | |
El missatger de la por | Ferris Webster | |
The Music Man | William Ziegler | |
Motí a la Bounty | John McSweeney, Jr. | |
1963 | La conquesta de l'Oest | Harold F. Kress |
El cardenal | Louis R. Loeffler | |
Cleòpatra | Dorothy Spencer | |
La gran evasió | Ferris Webster | |
El món és boig, boig, boig | Frederic Knudtson, Robert C. Jones, Gene Fowler Jr. | |
1964 | Mary Poppins | Cotton Warburton |
Becket | Anne V. Coates | |
Father Goose | Ted J. Kent | |
Hush… Hush, Sweet Charlotte | Michael Luciano | |
My Fair Lady | William Ziegler | |
1965 | Somriures i llàgrimes | William H. Reynolds |
Cat Ballou | Charles Nelson | |
Doctor Jivago | Norman Savage | |
El vol del fènix | Michael Luciano | |
La gran cursa | Ralph E. Winters | |
1966 | Grand Prix | Frederic Steinkamp, Henry Berman, Stewart Linder, Frank Santillo |
Fantastic Voyage | William B. Murphy | |
Que vénen els russos! | Hal Ashby, J. Terry Williams | |
El Iang-tsé en flames | William H. Reynolds | |
Qui té por de Virginia Woolf? | Sam O'Steen | |
1967 | En la calor de la nit | Hal Ashby |
Beach Red | Frank P. Keller | |
Els dotze del patíbul | Michael Luciano | |
Doctor Dolittle | Samuel E. Beetly, Marjorie Fowler | |
Endevina qui ve a sopar | Robert C. Jones | |
1968 | Bullitt | Frank P. Keller |
Funny Girl | Robert Swink, Maury Winetrobe, William Sands | |
L'estranya parella | Frank Bracht | |
Oliver! | Ralph Kemplen | |
Wild in the Streets | Fred Feitshans, Eve Newman | |
1969 | Z | Françoise Bonnot |
Hello, Dolly! | William H. Reynolds | |
Cowboy de mitjanit | Hugh A. Robertson | |
El secret de Santa Vittoria | William Lyon, Earle Herdan | |
They Shoot Horses, Don't They? | Frederic Steinkamp | |
Dècada de 1970
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
1970 | Patton | Hugh S. Fowler |
Airport | Stuart Gilmore | |
M*A*S*H | Danford B. Greene | |
Tora! Tora! Tora! | James E. Newcom, Pembroke J. Herring, Inoue Chikaya | |
Woodstock | Thelma Schoonmaker | |
1971 | French Connection | Gerald B. Greenberg |
The Andromeda Strain | Stuart Gilmore, John W. Holmes | |
A Clockwork Orange | Bill Butler | |
Kotch | Ralph E. Winters | |
Estiu del 42 | Folmar Blangsted | |
1972 | Cabaret | David Bretherton |
Deliverance | Tom Priestly | |
El Padrí | William H. Reynolds, Peter Zinner | |
Un diamant molt calent | Frank P. Keller, Fred W. Berger | |
L'aventura del Posidó | Harold F. Kress | |
1973 | El cop | William H. Reynolds |
American Graffiti | Verna Fields, Marcia Lucas | |
Xacal | Ralph Kemplen | |
L'exorcista | Jordan Leondopoulos, Bud Smith, Evan Lottman, Norman Gay | |
Jonathan Livingston Seagull | Frank P. Keller, James Galloway | |
1974 | El colós en flames | Harold F. Kress, Carl Kress |
Selles de muntar calentes | John C. Howard, Danford Greene | |
Chinatown | Sam O'Steen | |
Terratrèmol | Dorothy Spencer | |
The Longest Yard | Michael Luciano | |
1975 | Jaws | Verna Fields |
Tarda negra | Dede Allen | |
L'home que volia ser rei | Russell Lloyd | |
Algú va volar sobre el niu del cucut | Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn | |
Els tres dies del Còndor | Frederic Steinkamp, Don Guidice | |
1976 | Rocky | Richard Halsey, Scott Conrad |
Tots els homes del president | Robert L. Wolfe | |
Camí a la glòria | Robert C. Jones, Pembroke J. Herring | |
Network | Alan Heim | |
Two-Minute Warning | Eve Newman, Walter Hannemann | |
1977 | La guerra de les galàxies | Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew |
Encontres a la tercera fase | Michael Kahn | |
Julia | Walter Murch, Marcel Durham | |
Smokey and the Bandit | Walter Hannemann, Angelo Ross | |
The Turning Point | William H. Reynolds | |
1978 | El caçador | Peter Zinner |
Els nens del Brasil | Robert E. Swink | |
Tornar a casa | Don Zimmerman | |
L'Exprés de Mitjanit | Gerry Hambling | |
Superman | Stuart Baird | |
1979 | Comença l'espectacle | Alan Heim |
Apocalypse Now | Richard Marks, Walter Murch, Gerald B. Greenberg, Lisa Fruchtman | |
El cavall negre | Robert Dalva | |
Kramer contra Kramer | Gerald B. Greenberg | |
The Rose | Robert L. Wolfe, C. Timothy O'Meara | |
Dècada de 1980
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
1980 | Toro salvatge | Thelma Schoonmaker |
Coal Miner's Daughter | Arthur Schmidt | |
The Competition | David Blewitt | |
L'home elefant | Anne V. Coates | |
Fama | Gerry Hambling | |
1981 | A la recerca de l'arca perduda | Michael Kahn |
Carros de foc | Terry Rawlings | |
La dona del tinent francès | John Bloom | |
On Golden Pond | Robert L. Wolfe | |
Rojos | Dede Allen, Craig McKay | |
1982 | Gandhi | John Bloom |
El submarí | Hannes Nikel | |
ET, l'extraterrestre | Carol Littleton | |
Oficial i cavaller | Peter Zinner | |
Tootsie | Frederic Steinkamp, William Steinkamp | |
1983 | Escollits per a la glòria | Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Douglas Steward, Tom Rolf |
El tro blau | Frank Morriss, Edward Abroms | |
Flashdance | Bud Smith, Walt Mulconery | |
Silkwood | Sam O'Steen | |
La força de la tendresa | Richard Marks | |
1984 | Els crits del silenci | Jim Clark |
Amadeus | Nena Danevic, Michael Chandler | |
The Cotton Club | Barry Malkin, Robert O. Lovett | |
Passatge a l'Índia | David Lean | |
Darrere el cor verd | Donn Cambern, Frank Morriss | |
1985 | L'únic testimoni | Thom Noble |
Chorus Line | John Bloom | |
Out of Africa | Frederic Steinkamp, William Steinkamp, Pembroke Herring, Sheldon Kahn | |
L'honor dels Prizzi | Rudi Fehr, Kaja Fehr | |
El tren de l'infern | Henry Richardson | |
1986 | Platoon | Claire Simpson |
Aliens | Ray Lovejoy | |
Hannah i les seves germanes | Susan E. Morse | |
La missió | Jim Clark | |
Top Gun | Billy Weber, Chris Lebenzon | |
1987 | L'últim emperador | Gabriella Cristiani |
Broadcast News | Richard Marks | |
L'imperi del Sol | Michael Kahn | |
Atracció fatal | Michael Kahn, Peter E. Berger | |
RoboCop | Frank J. Urioste | |
1988 | Qui ha enredat en Roger Rabbit? | Arthur Schmidt |
Die Hard | Frank J. Urioste, John F. Link | |
Goril·les en la boira | Stuart Baird | |
Crema Mississippi | Gerry Hambling | |
Rain Man | Stu Linder | |
1989 | Born on the Fourth of July | David Brenner, Joe Hutshing |
Tot passejant Miss Daisy | Mark Warner | |
Els fabulosos Baker Boys | William Steinkamp | |
Temps de glòria | Steven Rosenblum | |
L'ós | Noëlle Boisson | |
Dècada de 1990
Any | Pel·lícula | Director/s | ||
---|---|---|---|---|
1990 | Ballant amb llops | Neil Travis | ||
Ghost | Walter Murch | |||
El Padrí III | Barry Malkin, Lisa Fruchtman, Walter Murch | |||
Un dels nostres | Thelma Schoonmaker | |||
La caça de l'Octubre Roig | Dennis Virkler, John Wright | |||
1991 | JFK | Joe Hutshing, Pietro Scalia | ||
The Commitments | Gerry Hambling | |||
El silenci dels anyells | Craig McKay | |||
Terminator 2 | Conrad Buff, Mark Goldblatt, Richard A. Harris | |||
Thelma i Louise | Thom Noble | |||
1992 | Sense perdó | Joel Cox | ||
Instint bàsic | Frank J. Urioste | |||
Joc de llàgrimes | Kant Pan | |||
Alguns homes bons | Robert Leighton | |||
El joc de Hollywood | Geraldine Peroni | |||
1993 | La llista de Schindler | Michael Kahn | ||
El fugitiu | Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Richard Nord, Dov Hoenig | |||
En la línia de foc | Anne V. Coates | |||
En el nom del pare | Gerry Hambling | |||
El piano | Veronika Jenet | |||
1994 | Forrest Gump | Arthur Schmidt | ||
Hoop Dreams | Frederick Marx, Steve James, William Haugse | |||
Pulp Fiction | Sally Menke | |||
Cadena perpètua | Richard Francis-Bruce | |||
Speed | John Wright | |||
1995 | Apol·lo 13 | Mike Hill, Daniel P. Hanley | ||
Babe, el porquet valent | Marcus D'Arcy, Jay Friedkin | |||
Braveheart | Steven Rosenblum | |||
Marea roja | Chris Lebenzon | |||
Seven | Richard Francis-Bruce | |||
1996 | El pacient anglès | Walter Murch | ||
Evita | Gerry Hambling | |||
Fargo | Ethan Coen, Joel Coen | |||
Jerry Maguire | Joe Hutshing | |||
Shine | Pip Karmel | |||
1997 | Titanic | Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris | ||
Air Force One | Richard Francis-Bruce | |||
Millor, impossible | Richard Marks | |||
Good Will Hunting | Pietro Scalia | |||
L.A. Confidential | Peter Honess | |||
1998 | Salvem el soldat Ryan | Michael Kahn | ||
Un embolic molt perillós | Anne V. Coates | |||
Shakespeare in Love | David Gamble | |||
The Thin Red Line | Billy Weber, Leslie Jones, Saar Klein | |||
La vida és bella | Simona Paggi | |||
Amb la implantació del sistema digital de muntatge, el nom del premi es va canviar a millor muntatge (Best Film Editing). | ||||
1999 | Matrix | Zach Staenberg | ||
American Beauty | Tariq Anwar | |||
The Cider House Rules | Lisa Zeno Churgin | |||
El dilema | William Goldenberg, Paul Rubell, David Rosenbloom | |||
The Sixth Sense | Andrew Mondshein | |||
Dècada de 2000
Dècada de 2010
Dècada de 2020
Any | Pel·lícula | Director/s |
---|---|---|
2020 | Sound of Metal | Mikkel E.G. Nielsen |
Nomadland | Chloé Zhao | |
El pare | Yorgos Lamprinos | |
Promising Young Woman | Frédéric Thoraval | |
The Trial of the Chicago 7 | Alan Baumgarten | |
2021 | Dune | Joe Walker |
Don't Look Up | Hank Corwin | |
King Richard | Pamela Martin | |
The Power of the Dog | Peter Sciberras | |
Tick, Tick... Boom! | Myron Kerstein, Andrew Weisblum | |
2022 | Tot a la vegada a tot arreu | Paul Rogers |
The Banshees of Inisherin | Mikkel E. G. Nielsen | |
Elvis | Matt Villa i Jonathan Redmond | |
Tár | Monika Willi | |
Top Gun: Maverick | Eddie Hamilton | |
Categoria | Superlatiu[2] | Nom | Any | Detalls |
---|---|---|---|---|
Més premis[3] | 3 guardons | Michael Kahn | 1998 | Guardons de 8 nominacions |
Thelma Schoonmaker | 2006 | |||
Daniel Mandell | 1960 | Guardons de 5 nominacions | ||
Ralph Dawson | 1938 | Guardons de 4 nominacions | ||
Més nominacions[3] | 8 nominacions | Michael Kahn | 2012 | 3 guardons |
Thelma Schoonmaker | 2019 | |||
Més nominacions sense guanyar cap premi | 6 nominacions | Gerry Hambling | 1996 | |
Frederic Knudtson | 1963 |
- Harris, Mark (2008). "Quin muntage és un tall"?", New York Times, 6 de gener, 2008.
- «Film Editing Facts». Academy of Motion Picture Arts and Sciences, març 2012. Arxivat de l'original el 2013-11-13. [Consulta: 1r març 2012].
- «FILM EDITING FACTS: MOST NOMINATIONS AND AWARDS». Oscars.org. [Consulta: 27 gener 2020].