Oscar als millors efectes visuals
From Wikipedia, the free encyclopedia
L'Oscar als millors efectes visuals és un Oscar atorgat cada any a una pel·lícula que destaca especialment en efectes visuals.
Tipus | Oscar premi als millors efectes visuals | ||
---|---|---|---|
→ | |||
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
Conferit per | Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques | ||
Lloc web | oscars.org |
La categoria es deia Millors Efectes Especials quan es va crear el 1939. El 1963, la categoria es va dividir en dos: Millors Efectes Visuals Especials i l'Oscar a la millor edició de so. El 1972, l'Acadèmia va deixar d'atorgar aquests Oscars d'Efectes Visuals i va atorgar a canvi uns Premis Especials. Tanmateix, només va durar un grapat d'anys; la categoria es va convertir en un premi competitiu anual. La categoria es va canviar una altra vegada el 1996 quan es va convertir simplement en Millors Efectes Visuals. El 2007, es va decidir que s'escollirien 15 pel·lícules, per aconseguir un ventall més ampli, de les que es triaven 7, i després es voten al final tres nominades.
Perquè una pel·lícula es proposi per a aquest premi, l'artista d'efectes ha d'haver creat alguna cosa nova en el cinema. Per exemple, un Empire State Building totalment digital no seria una pel·lícula nominable, ja que hom pot fer fàcilment una pel·lícula de l'edifici; d'altra banda, una recreació de la Roma Antiga podria ser-ho, ja que és difícil al cinema. Tanmateix, les pel·lícules es jutgen sobre la qualitat de tots els seus cops d'efectes, no només els d'una escena. Segons el Premi de l'Acadèmia, els criteris són:[1]
(a) consideració de la contribució que els efectes visuals fan a la producció global i
(b) el talent, fidelitat i habilitat amb què s'aconsegueixen les il·lusions visuals
A sota la llista de pel·lícules que ha rebut un Oscar per a Efectes Visuals (en negreta) i a continuació els altres candidats del mateix any.
Tot i que l' Oscar als Millors Efectes Visuals no va ser creat fins a l'any 1939, durant la primera cerimònia es va atorgar el reconeixement a Millors Efectes d' Enginyeria a la pel·lícula "Wings", dirigida per William A. Wellmann, l'any 1929.[2] Aquest premi va ser un dels primers de caràcter tècnic, juntament amb el de "Gravació de So" i només va existir durant un any.
El premi es va atorgar a aquesta pel·lícula degut a les noves tècniques que varen ser utilitzades a l'hora de gravar les escenes d'aviació, que permetien la realització de primers plans així com capturar la velocitat dels avions al volar[3] utilitzant els núvols com a element fixe en la imatge per comparar-lo amb el moviment dels avions.
Dècada de 1930
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1939[4] | The Rains Came | Fred Sersen (fotografia); Edmund H. Hansen (so) |
Allò que el vent s'endugué | John R. Cosgrove (fotografia); Fred Albin, Arthur Johns (so) | |
Només els àngels tenen ales | Roy Davidson (fotografia); Edwin C. Hahn (so) | |
The Private Lives of Elizabeth and Essex | Byron Haskin (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Topper Takes a Trip | Roy Seawright (fotografia) | |
Union Pacific | Farciot Edouart, Gordon Jennings (fotografia); Loren Ryder (so) | |
El màgic d'Oz | A. Arnold Gillespie (fotografia); Douglas Shearer (so) | |
Dècada de 1940
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1940[5] | El lladre de Bagdad | Lawrence W. Butler (fotografia); Jack Whitney (so) |
The Blue Bird | Fred Sersen (fotografia); Edmund H. Hansen (so) | |
Boom Town | A. Arnold Gillespie (fotografia); Douglas Shearer (so) | |
The Boys from Syracuse | John P. Fulton (fotografia); Bernard B. Brown, Joseph Lapis (so) | |
Dr. Cyclops | Gordon Jennings (fotografia); Farciot Edouart (so) | |
Enviat especial3 | Paul Eagler (fotografia); Thomas T. Moulton (so) | |
The Invisible Man Returns | John P. Fulton (fotografia); Bernard B. Brown, William Hedgecock (so) | |
El retorn a casa | R. T. Layton, R.O. Binger (fotografia); Thomas T. Moulton (so) | |
One Million B.C. | Roy Seawright (fotografia); Elmer Raguse (so) | |
Rebecca | Jack Cosgrove (fotografia); Arthur Johns (so) | |
El falcó del mar | Byron Haskin (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Swiss Family Robinson | Vernon L. Walker (fotografia); John O. Aalberg (so) | |
Typhoon | Farciot Edouart, Gordon Jennings (fotografia); Loren Ryder (so) | |
Women in War | Howard J. Lydecker, William Bradford, Ellis J. Thackery (fotografia); Herbert Norsch (so) | |
1941[6] | I Wanted Wings | Farciot Edouart, Gordon Jennings (fotografia); Louis Mesenkop (so) |
Aloma of the South Seas | Farciot Edouart, Gordon Jennings (fotografia); Louis Mesenkop (so) | |
Flight Command | A. Arnold Gillespie (fotografia); Douglas Shearer (so) | |
The Invisible Woman | John Fulton (fotografia); John Hall (so) | |
The Sea Wolf | Byron Haskin (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Lady Hamilton | Lawrence W. Butler (fotografia); William H. Wilmarth (so) | |
Topper Returns | Roy Seawright (fotografia); Elmer Raguse (so) | |
A Yank in the RAF | Fred Sersen (fotografia); Edmund H. Hansen (so) | |
1942[7] | Reap the Wild Wind | Gordon Jennings, Farciot Edouart, William L. Pereira (fotografia); Louis Mesenkop (so) |
The Black Swan | Fred Sersen (fotografia); Roger Heman, George Leverett (so) | |
Un viatge temerari | Byron Haskin (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Flying Tigers | Howard Lydecker (fotografia); Daniel J. Bloomberg (so) | |
Invisible Agent | John Fulton (fotografia); Bernard B. Brown (so) | |
El llibre de la selva | Lawrence W. Butler (fotografia); William H. Wilmarth (so) | |
Mrs. Miniver | A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe (fotografia); Douglas Shearer (so) | |
The Navy Comes Through | Vernon L. Walker (fotografia); James G. Stewart (so) | |
One of Our Aircraft is Missing | Ronald Neame (fotografia); C. C. Stevens (so) | |
L'orgull dels ianquis | Jack Cosgrove, Ray Binger (fotografia); Thomas T. Moulton (so) | |
1943[8] | Crash Dive | Fred Sersen (fotografia); Roger Heman (so) |
Air Force | Hans Koenekamp, Rex Wimpy (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Bombardier | Vernon L. Walker (fotografia); James G. Stewart, Roy Granville (so) | |
The North Star | Clarence Slifer, Ray O. Binger (fotografia); Thomas T. Moulton (so) | |
So Proudly We Hail! | Gordon Jennings, Farciot Edouart (fotografia); George Dutton (so) | |
Stand by for Action | A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus (fotografia); Michael Steinore (so) | |
1944[9] | Thirty Seconds over Tokyo | A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus, Warren Newcombe (fotografia); Douglas Shearer (so) |
The Adventures of Mark Twain | Paul Detlefsen, John Crouse (fotografia); Nathan Levinson (so) | |
Days of Glory | Vernon L. Walker (fotografia); James G. Stewart, Roy Granville (so) | |
Secret Command | David Allen, Ray Cory, Robert Wright (fotografia); Russell Malmgren, Harry Kusnick (so) | |
Since You Went Away | John R. Cosgrove (fotografia); Arthur Johns (so) | |
The Story of Dr. Wassell | Gordon Jennings, Farciot Edouart (fotografia); George Dutton (so) | |
Wilson | Fred Sersen (fotografia); Roger Heman (so) | |
1945[10] | Un home fenomen | John P. Fulton (fotografia); Arthur W. Johns (so) |
Captain Eddie | Fred Sersen, Sol Halprin (fotografia); Roger Heman, Harry Leonard (so) | |
Spellbound | Jack Cosgrove (fotografia) | |
They Were Expendable | A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus, Robert A. MacDonald (fotografia); Michael Steinore (so) | |
Thousand and One Nights | Lawrence W. Butler (fotografia); Ray Bomba (so) | |
1946[11] | L'esperit burleta | Thomas Howard (visual) |
A Stolen Life | William McGann (visual); Nathan Levinson (so) | |
1947[12] | Green Dolphin Street | A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe (visual); Douglas Shearer, Michael Steinore (so) |
Unconquered | Farciot Edouart, Devereux Jennings, Gordon Jennings, Wallace Kelley, Paul Lerpae (visual); George Dutton (so) | |
1948[13] | Retrat de Jennie | Paul Eagler, Joseph McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer (visual); Charles L. Freeman, James G. Stewart (so) |
Deep Waters | Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder (visual); Roger Heman (so) | |
1949[14] | Mighty Joe Young | RKO Productions |
Tulsa | Walter Wanger Pictures | |
Dècada de 1950
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1950[15] | Destination Moon | George Pal Productions |
Samson and Delilah | Cecil B. DeMille Productions | |
1951[16] | When Worlds Collide | Paramount Pictures |
1952[17] | Plymouth Adventure | Metro-Goldwyn-Mayer |
1953[18] | The War of the Worlds | Paramount Pictures |
1954[19] | 20,000 Leagues Under the Sea | Walt Disney Studios |
Hell and High Water | 20th Century-Fox Studio | |
Són elles! | Warner Bros. | |
1955[20] | The Bridges at Toko-Ri | Paramount Pictures |
The Dam Busters | Associated British Picture Corporation | |
The Rains of Ranchipur | 20th Century Fox | |
1956[21] | Els Deu Manaments | John Fulton |
Forbidden Planet | A. Arnold Gillespie, Irving Ries, Wesley C. Miller | |
1957[22] | The Enemy Below | Walter Rossi |
L'esperit de St. Louis | Louis Lichtenfield | |
1958[23] | Tom Thumb | Tom Howard |
Torpedo Run | A. Arnold Gillespie (fotografia), Harold Humbrock (so) | |
1959[24] | Ben Hur | A. Arnold Gillespie, Robert MacDonald (fotografia); Milo Lory (so) |
Journey to the Center of the Earth | L.B. Abbott, James B. Gordon (fotografia); Carl Faulkner (so) | |
Dècada de 1960
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1960[25] | La màquina del temps | L.B. Abbott, James B. Gordon, Carl Faulkner (visual) |
The Last Voyage | Augie Lohman (visual) | |
1961[26] | Els canons de Navarone | Bill Warrington (visual); Vivian C. Greenham (so) |
The Absent-Minded Professor | Robert A. Mattey, Eustace Lycett (visual) | |
1962[27] | The Longest Day | Robert MacDonald (visual); Jacques Maumont (so) |
Motí a la Bounty | A. Arnold Gillespie (visual); Milo Lory (so) | |
1963[28] | Cleopatra | Emil Kosa Jr. |
Els ocells | Ub Iwerks | |
1964[29] | Mary Poppins | Peter Ellenshaw, Eustace Lycett, Hamilton Luske |
7 Faces of Dr. Lao | Jim Danforth | |
1965[30] | Operació Tro | John Stears |
The Greatest Story Ever Told | Joseph McMillan Johnson | |
1966[31] | Viatge fantàstic | Art Cruickshank |
Hawai | Linwood G. Dunn | |
1967[32] | Doctor Dolittle | L.B. Abbott |
Tobruk | Howard A. Anderson, Jr. Albert Whitlock | |
1968[33] | 2001: una odissea de l'espai | Stanley Kubrick |
Estació polar Zebra | Hal Millar, Joseph McMillan Johnson | |
1969[34] | Marooned | Robbie Robertson |
A l'est de Java | Eugène Lourié, Alex Weldon | |
Dècada de 1970
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1970[35] | Tora! Tora! Tora! | A. D. Flowers, L. B. Abbott |
Patton | Alex Weldon | |
1971[36] | L'aprenenta de bruixa | Alan Maley, Eustace Lycett, Danny Lee |
Quan els dinosaures dominaven la terra | Jim Danforth, Roger Dicken | |
1972[37] | L'aventura del Posidó | L. B. Abbott, A. D. Flowers |
1973[38] | No es va atorgar el premi | |
1974[39] | Terratrèmol | Frank Brendel, Glen Robinson, Albert Whitlock |
1975[40] | The Hindenburg | Albert Whitlock, Glen Robinson |
1976[41] | King Kong | Carlo Rambaldi, Glen Robinson, Frank Van der Veer |
La fuga de Logan | L. B. Abbott, Glen Robinson, Matthew Yuricich | |
1977[42] | La guerra de les galàxies | John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack |
Encontres a la tercera fase | Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich | |
1978[43] | Superman | Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic |
1979[44] | Alien | H.R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Dennis Ayling |
1941 | William A. Fraker, A. D. Flowers, Gregory Jein | |
The Black Hole | Peter Ellenshaw, Art Cruickshank, Eustace Lycett, Danny Lee, Harrison Ellenshaw, Joe Hale | |
Moonraker | Derek Meddings, Paul Wilson, John Evans | |
Star Trek: La pel·lícula | Douglas Trumbull, John Dykstra, Richard Yuricich, Robert Swarthe, David K. Stewart, Grant McCune | |
Dècada de 1980
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1980[45] | Star Wars episodi V: L'Imperi contraataca | Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson |
1981[46] | A la recerca de l'arca perduda | Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, Joe Johnston |
Dragonslayer | Dennis Muren, Phil Tippett, Ken Ralston, Brian Johnson | |
1982[47] | ET, l'extraterrestre | Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth F. Smith |
Blade Runner | Douglas Trumbull, Richard Yuricich, David Dryer | |
Poltergeist | Richard Edlund, Michael Wood, Bruce Nicholson | |
1983[48] | Star Wars episodi VI: El retorn del Jedi | Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett |
1984[49] | Indiana Jones i el temple maleït | Dennis Muren, Michael J. McAlister, Lorne Peterson, George Gibbs |
2010 | Richard Edlund, Neil Krepela, George Jenson, Mark Stetson | |
Els caçafantasmes | Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar | |
1985[50] | Cocoon | Ken Ralston, Ralph McQuarrie, Scott Farrar, David Berry |
Return to Oz | Will Vinton, Ian Wingrove, Zoran Perisic, Michael Lloyd | |
El jove Sherlock Holmes | Dennis Muren, Kit West, John R. Ellis, David W. Allen | |
1986[51] | Aliens | Robert Skotak, Stan Winston, John Richardson, Suzanne M. Benson |
La botiga dels horrors | Lyle Conway, Bran Ferren, Martin Gutterridge | |
Poltergeist II | Richard Edlund, John Bruno, Garry Waller, William Neil | |
1987[52] | El xip prodigiós | Dennis Muren, William George, Harley Jessup, Kenneth F. Smith |
Predator | Joel Hynek, Robert M. Greenberg, Richard Greenberg, Stan Winston | |
1988[53] | Qui ha enredat en Roger Rabbit? | Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, George Gibbs |
Die Hard | Richard Edlund, Al DiSarro, Brent Boates, Thaine Morris | |
Willow | Dennis Muren, Michael J. McAlister, Phil Tippett, Chris Evans | |
1989[54] | The Abyss | John Bruno, Dennis Muren, Hoyt Yeatman, Dennis Skotak |
Les aventures del baró Munchausen | Richard Conway, Kent Houston | |
Retorn al futur 2 | Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell, Steve Gawley | |
Dècada de 1990
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
1990[55] | Desafiament total | Eric Brevig, Rob Bottin, Tim McGovern, Alex Funke |
1991[56] | Terminator 2 | Dennis Muren, Stan Winston, Gene Warren Jr., Robert Skotak |
Backdraft | Mikael Salomon, Allen Hall, Clay Pinney, Scott Farrar | |
Hook | Eric Brevig, Harley Jessup, Mark Sullivan, Michael Lantieri | |
1992[57] | Death Becomes Her | Ken Ralston, Doug Chiang, Douglas Smythe, Tom Woodruff Jr. |
Alien 3 | Richard Edlund, Alec Gillis, Tom Woodruff Jr., George Gibbs | |
El retorn de Batman | Michael L. Fink, Craig Barron, John Bruno, Dennis Skotak | |
1993[58] | Parc Juràssic | Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri |
Màxim risc | Neil Krepela, John Richardson, John Bruno, Pamela Easley | |
Malson abans de Nadal | Pete Kozachik, Eric Leighton, Ariel Velasco Shaw, Gordon Baker | |
1994[59] | Forrest Gump | Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, Allen Hall |
La màscara | Scott Squires, Steve 'Spaz' Williams, Tom Bertino, Jon Farhat | |
True Lies | John Bruno, Thomas L. Fisher, Jacques Stroweis, Patrick McClung | |
1995[60] | Babe, el porquet valent | Scott E. Anderson, Charles Gibson, Neal Scanlan, John Cox |
Apol·lo 13 | Robert Legato, Michael Kanfer, Leslie Ekker, Matt Sweeney | |
1996[61] | Independence Day | Volker Engel, Douglas Smith, Clay Pinney, Joseph Viskocil |
Dragonheart | Scott Squires, Phil Tippett, James Straus, Kit West | |
Twister | Stefen Fangmeier, John Frazier, Habib Zargarpour, Henry La Bounta | |
1997[62] | Titanic | Robert Legato, Mark Lasoff, Thomas L. Fisher, Michael Kanfer |
El món perdut: Jurassic Park | Dennis Muren, Stan Winston, Randal M. Dutra, Michael Lantieri | |
Starship Troopers: Les brigades de l'espai | Phil Tippett, Scott E. Anderson, Alec Gillis, John Richardson | |
1998[63] | Més enllà dels somnis | Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson, Kevin Mack |
Armageddon | Richard R. Hoover, Patrick McClung, John Frazier | |
Mighty Joe Young | Rick Baker, Hoyt Yeatman, Allen Hall, Jim Mitchell | |
1999[64] | Matrix | John Gaeta, Janek Sirrs, Steve Courtley, Jon Thum |
Star Wars Episode I: The Phantom Menace | John Knoll, Dennis Muren, Scott Squires, Rob Coleman | |
Stuart Little | John Dykstra, Jerome Chen, Henry F. Anderson III, Eric Allard | |
Dècada de 2000
Any | Pel·lícula | Nominats |
---|---|---|
2000[65] | Gladiator | John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey |
L'home sense ombra | Scott E. Anderson, Craig Hayes, Scott Stokdyk, Stan Parks | |
La tempesta perfecta | Stefen Fangmeier, Habib Zargarpour, John Frazier, Walt Conti | |
2001[66] | El Senyor dels Anells: La Germandat de l'Anell | Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor, Mark Stetson |
A.I. Artificial Intelligence | Dennis Muren, Scott Farrar, Stan Winston, Michael Lantieri | |
Pearl Harbor | Eric Brevig, John Frazier, Ed Hirsh, Ben Snow | |
2002[67] | El Senyor dels Anells: Les dues torres | Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke |
Spider-Man | John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara, John Frazier | |
Star Wars episodi II: L'atac dels clons | Rob Coleman, Pablo Helman, John Knoll, Ben Snow |
|
|
Dècada del 2010
|
|
Dècada del 2020
- 2020: Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley Scott Fisher
- Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox
- The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins
- Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
- The One and Only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martínez
- 2021: Dune – Paul Lambert, Tristen Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer
- Free Guy: Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis, Dan Sudick
- No Time to Die: Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner, Chris Corbould
- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings: Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker, Dan Oliver
- Spider-Man: No Way Home: Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein, Dan Sudick
- 2022: Avatar: The Way of Water - Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett
- Res de nou a l'oest: Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank i Kamil Jafar
- The Batman: Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands i Dominic Tuohy
- Black Panther: Wakanda Forever: Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White i Dan Sudick
- Top Gun: Maverick: Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson i Scott R. Fisher