For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Cykling under sommer-OL 2012.

Cykling under sommer-OL 2012

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Nuvola apps download manager2-70%.svg
Hovedartikel: Sommer-OL 2012.
De olympiske ringe

Cykling under sommer-OL 2012 er tilsammen 18 discipliner, der vil blive afholdt i perioden 28. juli til 7. august med samlet over 500 deltagere.

Banecykling vil finde sted i London Velodrome, BMX på det midlertidige BMX Track i Olympic Park, mountainbike i Hadleigh Farm i Essex, og i Hampton Court Palace for enkeltstart, mens landevejsløbet starter og ender på The Mall.

Ændringer i banecykling

I forhold til 2008 er der blevet ændret banecykel disciplinerne. For mænd indføres omnium, mens madison, individuel forfølgelse og pointløbet udgår. For kvinder indføres holdforfølgelse, holdsprint, omnium og keirin, mens individuel forfølgelse og pointløbet udgår. Hensigten med ændringerne er at få lige mange øvelser for kvinder som mænd. Ændringerne blev ikke godt modtaget da de blev præsentert.[1] I tilæg bliver det kun én deltager fra hvert land i hver øvelse.[2]

Kalender for cykling
Juli/august 2012 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Landevej
Cykling
1 1 2
Bane
Banecykling
2 2 1 1 1 3
MTB
Cykling (Mountainbike)
1 1
BMX
BMX
2
       Indledende konkurrence        Finale    4    Antal finaler

Medaljer

Placering Land Guld Sølv Bronze Total
1
Storbritannien
 
Storbritannien
8 2 2 12
2
Tyskland
 
Tyskland
1 4 1 6
3
Frankrig
 
Frankrig
1 3 0 4
4
Australien
 
Australien
1 2 3 6
5
USA
 
USA
1 2 1 4
6
Colombia
 
Colombia
1 1 1 3
7
Holland
 
Holland
1 0 2 3
8
Kasakhstan
 
Kasakhstan
1 0 0 1
Danmark
 
Danmark
1 0 0 1
Letland
 
Letland
1 0 0 1
Tjekkiet
 
Tjekkiet
1 0 0 1
12
Kina
 
Kina
0 2 1 3
13
New Zealand
 
New Zealand
0 1 2 3
14
Schweiz
 
Schweiz
0 1 0 1
15
Rusland
 
Rusland
0 0 2 2
16
Canada
 
Canada
0 0 1 1
Hongkong
 
Hong Kong
0 0 1 1
Norge
 
Norge
0 0 1 1
Italien
 
Italien
0 0 1 1
Total 18 18 19 55

Medaljevindere

Landevej

Øvelse: Guld: Sølv: Bronze:
Landevejsløbet mænd Aleksandr Vinokurov
Kasakhstan
 
KAZ
Rigoberto Urán
Colombia
 
COL
Alexander Kristoff
Norge
 
NOR
Landevejsløbet kvinder Marianne Vos
Holland
 
NED
Elizabeth Armistead
Storbritannien
 
GBR
Olga Zabelinskaya
Rusland
 
RUS
Enkeltstartsløbet mænd Bradley Wiggins
Storbritannien
 
GBR
Tony Martin
Tyskland
 
GER
Chris Froome
Storbritannien
 
GBR
Enkeltstartsløbet kvinder Kristin Amstrong
USA
 
USA
Judith Arndt
Tyskland
 
GER
Olga Zabelinskaya
Rusland
 
RUS

Banecykling

Øvelse Guld Sølv Bronze
Sprint mænd Storbritannien Jason Kenny (GBR) Frankrig Grégory Baugé (FRA) Australien Shane Perkins (AUS)
Sprint kvinder Australien Anna Meares (AUS) Storbritannien Victoria Pendleton (GBR) Kina Guo Shuang (CHN)
holdsprint mænd
Storbritannien
 
GBR
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
Frankrig
 
FRA
Grégory Bauge
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Tyskland
 
GER
René Enders
Robert Förstemann
Maximilian Levy
holdsprint kvinder
Tyskland
 
GER
Kristina Vogel
Miriam Welte
Kina
 
CHN
Gong Jinjie
Guo Shuang
Australien
 
AUS
Kaarle McCulloch
Anna Meares
Keirin mænd Storbritannien Chris Hoy (GBR) Tyskland Maximilian Levy (GER) New Zealand Simon van Velthooven (NZL)
Keirin kvinder Storbritannien Victoria Pendleton (GBR) Kina Guo Shuang (CHN) Hongkong Lee Wai Sze (HKG)
holdforfølgelsesløb mænd
Storbritannien
 
GBR
Ed Clancy
Geraint Thomas
Steven Burke
Peter Kennaugh
Australien
 
AUS
Jack Bobridge
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn
New Zealand
 
NZL
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
holdforfølgelsesløb kvinder
Storbritannien
 
GBR
Danielle King
Laura Trott
Joanna Rowsell
USA
 
USA
Sarah Hammer
Dotsie Bausch
Jennie Reed
Canada
 
CAN
Tara Whitten
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
Omnium mænd Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) Frankrig Bryan Coquard (FRA) Storbritannien Ed Clancy (GBR)
Omnium kvinder Storbritannien Laura Trott (GBR) USA Sarah Hammer (USA) Australien Annette Edmondson (AUS)

Mountainbike

Øvelse: Guld: Sølv: Bronze:
Mountainbikeløbet mænd Jaroslav Kulhavý
Tjekkiet
 
CZE
Nino Schurter
Schweiz
 
SUI
Marco Aurelio Fontana
Italien
 
ITA
Mountainbikeløbet kvinder Julie Bresset
Frankrig
 
FRA
Sabine Spitz
Tyskland
 
GER
Georgia Gould
USA
 
USA

BMX

Øvelse: Guld: Sølv: Bronze:
BMXløbet mænd Māris Štrombergs
Letland
 
LAT
Sam Willoughby
Australien
 
AUS
Carlos Oquendo
Colombia
 
COL
BMXløbet kvinder Mariana Pajón
Colombia
 
COL
Sarah Walker
New Zealand
 
NZL
Laura Smulders
Holland
 
NED

Referencer

Eksterne henvisninger

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Cykling under sommer-OL 2012
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.