For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (damer).

Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (damer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Damernes omnium
under det 31. sommer-OL 2016
Ciclismo de pista (28395640743).jpg
Deltagere i konkurrencen
Sted Rio Olympic Velodrome
Dato 15.–16. august
Atleter 18 fra 18 nationer
Vinderpoint 230
Medaljevindere
1 Laura Trott  Storbritannien
2Sarah Hammer USA
3Jolien D'Hoore Belgien
← 2012
2020 →

Damernes omnium ved sommer-OL 2016 blev afholdt i Rio Olympic Velodrome på dagene 15. august16. august.

Format

Omnium bestod af seks forskellige del-discipliner, hvor der blev opnået points efter placeringen i de første fem del-discipliner. Der blev givet 40 points til vinderen, 38 points til nr. to, 36 points til nr. tre og så videre nedad. Disse akkumulerede points var udgangspunkt ved den sidste del-discipliner Pointløb, hvor optjente points blev lagt til, eller trukket fra rytternes samlede points. Vinder af Omnium disciplinen var den rytter med flest points efter pointløbet. De enkelte del-discipliner var[1]:

  • Scratch: Samlet start, hvor der kan tages omgange og vinderen er den første der fuldfører 10 km.
  • Individuelt forfølgelsesløb: Bedste tid over 3 km.
  • Udskilningsløb: Sidste rytter i de indlagte spurter udskilles indtil kun vinderen er tilbage.
  • 500 meter på tid: Bedste tid over på distancen.
  • Flyvende omgang på tid: Bedste tid målt over en enkelt omgang.
  • Pointløb: Samlet start, hvor der kan tages omgange og points over 25 km.

Tidsskema

Dato Tidsplan Disciplin
15. august 10:59
16:30
18:17
10 km scratch
3 km Individuelt forfølgelsesløb
Udskilningsløb
16. august 10:57
16:10
17:05
500 meter på tid
Flyvende omgang på tid
Pointløb

Samlet resultat

Placering Rytter SC IF UL ½K FO PL Samlet
1 Storbritannien Laura Trott (GBR) 38 40 40 38 40 34 230
2 USA Sarah Hammer (USA) 34 38 36 32 32 34 206
3 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) 36 36 38 34 28 27 199
4 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 32 30 20 20 14 73 189
5 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 28 34 30 6 6 85 189
6 Holland Kirsten Wild (NED) 24 32 34 16 34 43 183
7 Cuba Marlies Mejias (CUB) 18 26 6 26 24 73 173
8 Australien Annette Edmondson (AUS) 30 28 32 40 38 0 168
9 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 40 22 28 8 16 50 164
10 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 26 18 24 36 36 23 163
11 Canada Allison Beveridge (CAN) 14 24 12 24 30 0 104
12 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 20 14 14 10 20 22 100
13 Tyskland Anna Knauer (GER) 10 16 26 22 22 3 99
14 Polen Daria Pikulik (POL) 22 20 10 14 26 0 92
15 Kina Luo Xiaoling (CHN) 12 12 22 12 8 2 68
16 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 8 10 8 30 12 0 68
17 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) 16 6 16 28 18 −20 64
18 Venezuela Angie González (VEN) 6 8 18 18 10 1 61

SC: Scratch. IF: 3000m Individuelt forfølgelsesløb. UL: Udskilningsløb.
½K: 500 meter på tid. FO: Flyvende omgang på tid. PL: Pointløb.

Resultater del-discipliner

Scratch

Placering Rytter Tabte omgange Point
1 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 0 40
2 Storbritannien Laura Trott (GBR) −1 38
3 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) −1 36
4 USA Sarah Hammer (USA) −1 34
5 New Zealand Lauren Ellis (NZL) −1 22
6 Australien Annette Edmondson (AUS) −1 30
7 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) −1 28
8 Frankrig Laurie Berthon (FRA) −1 32
9 Holland Kirsten Wild (NED) −1 26
10 Polen Daria Pikulik (POL) −1 22
11 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) −1 20
12 Cuba Marlies Mejias (CUB) −1 18
13 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) −1 16
14 Canada Allison Beveridge (CAN) −1 14
15 Kina Luo Xiaoling (CHN) −1 12
16 Tyskland Anna Knauer (GER) −1 10
17 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) −1 8
18 Venezuela Angie González (VEN) −1 6

Individuelt forfølgelsesløb

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 Storbritannien Laura Trott (GBR) 3:25.054 40 78 1
2 USA Sarah Hammer (USA) 3:26.988 38 72 2
3 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) 3:30.202 36 72 2
4 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 3:30.264 34 62 4
5 Holland Kirsten Wild (NED) 3:31.941 32 56 8
6 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 3:33.221 30 62 4
7 Australien Annette Edmondson (AUS) 3:33.818 28 58 7
8 Cuba Marlies Mejias (CUB) 3:34.034 26 44 9
9 Canada Allison Beveridge (CAN) 3:36.938 24 38 12
10 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 3:37.204 22 62 4
11 Polen Daria Pikulik (POL) 3:39.880 20 42 11
12 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 3:40.180 18 44 9
13 Tyskland Anna Knauer (GER) 3:42.987 16 26 14
14 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 3:44.455 14 34 13
15 Kina Luo Xiaoling (CHN) 3:45.186 12 24 15
16 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 3:46.842 10 18 16
17 Venezuela Angie González (VEN) 3:47.161 8 14 18
18 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) 3:58.713 6 18 16

Udskilningsløb

Placering Rytter Point Point i alt Samlede placering
1 Storbritannien Laura Trott (GBR) 40 118 1
2 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) 38 110 2
3 USA Sarah Hammer (USA) 36 108 3
4 Holland Kirsten Wild (NED) 34 90 5
5 Australien Annette Edmondson (AUS) 32 90 5
6 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 30 92 4
7 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 28 90 5
8 Tyskland Anna Knauer (GER) 26 52 10
9 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 24 68 9
10 Kina Luo Xiaoling (CHN) 22 46 15
11 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 20 82 8
12 Venezuela Angie González (VEN) 18 32 17
13 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) 16 38 16
14 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 14 48 14
15 Canada Allison Beveridge (CAN) 12 50 12
16 Polen Daria Pikulik (POL) 10 52 10
17 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 8 26 18
18 Cuba Marlies Mejias (CUB) 6 50 12

500 meter på tid

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 Australien Annette Edmondson (AUS) 34.938 40 130 4
2 Storbritannien Laura Trott (GBR) 35.253 38 156 1
3 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 35.275 36 104 6
4 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) 35.326 34 144 2
5 USA Sarah Hammer (USA) 35.366 32 140 3
6 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 35.625 30 56 17
7 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) 35.636 28 66 13
8 Cuba Marlies Mejias (CUB) 35.655 26 76 10
9 Canada Allison Beveridge (CAN) 36.247 24 74 12
10 Tyskland Anna Knauer (GER) 36.370 22 74 11
11 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 36.427 20 102 7
12 Venezuela Angie González (VEN) 36.535 18 50 18
13 Holland Kirsten Wild (NED) 36.562 16 106 5
14 Polen Daria Pikulik (POL) 36.690 14 66 14
15 Kina Luo Xiaoling (CHN) 36.944 12 58 15
16 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 36.944 10 58 16
17 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 37.007 8 98 8
18 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 38.032 6 98 9

Flyvende omgang på tid

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 Storbritannien Laura Trott (GBR) 13.708 40 196 1
2 Australien Annette Edmondson (AUS) 13.878 38 168 4
3 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 13.903 36 140 5
4 Holland Kirsten Wild (NED) 14.023 34 140 5
5 USA Sarah Hammer (USA) 14.081 32 172 2
6 Canada Allison Beveridge (CAN) 14.140 30 104 9
7 Belgien Jolien D'Hoore (BEL) 14.195 28 172 2
8 Polen Daria Pikulik (POL) 14.409 26 92 13
9 Cuba Marlies Mejias (CUB) 14.441 24 100 11
10 Tyskland Anna Knauer (GER) 14.447 22 96 12
11 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 14.499 20 78 15
12 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) 14.532 18 84 14
13 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 14.564 16 114 8
14 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 14.574 14 116 7
15 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 14.638 12 68 16
16 Venezuela Angie González (VEN) 14.660 10 60 18
17 Kina Luo Xiaoling (CHN) 14.740 8 66 17
18 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 14.940 6 104 9

Pointløb

Placering Rytter Point Point i alt Samlede placering
1 Danmark Amalie Dideriksen (DEN) 85 189 5
2 New Zealand Lauren Ellis (NZL) 73 189 4
3 Cuba Marlies Mejias (CUB) 73 173 7
4 Hviderusland Tatsjana Sjarakova (BLR) 50 164 9
5 Holland Kirsten Wild (NED) 43 183 6
6 USA Sarah Hammer (USA) 34 206 2
7 Storbritannien Laura Trott (GBR) 34 230 1
8 Belgien Jolien D'Hoore  (BEL) 27 199 3
9 Frankrig Laurie Berthon (FRA) 23 163 10
10 Hongkong Diao Xiao Juan (HKG) 22 100 12
11 Tyskland Anna Knauer (GER) 3 99 13
12 Kina Luo Xiaoling (CHN) 2 68 15
13 Venezuela Angie González (VEN) 1 61 18
14 Japan Sakura Tsukagoshi (JPN) 0 68 16
15 Polen Daria Pikulik (POL) 0 92 14
16 Australien Annette Edmondson (AUS) 0 168 8
17 Canada Allison Beveridge (CAN) 0 104 11
18 Kinesisk Taipei Hsiao Mei-yu (TPE) -20 64 17

Referencer

Eksterne henvisninger

http://www.uci.ch/mm/Document/News/News/17/69/76/EventSchedule-CyclingTrack_Neutral.pdf
http://www.uci.ch/olympic-games/track-cycling-rio-206/

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (damer)
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.