For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (herrer).

Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (herrer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Herrernes omnium
under det 31. sommer-OL 2016
Sted Rio Olympic Velodrome
Dato 14.–15. august
Atleter 18 fra 18 nationer
Vinderpoint 207
Medaljevindere
1 Elia Viviani  Italien
2Mark Cavendish Storbritannien
3Lasse Norman Hansen Danmark
← 2012
2020 →

Herrernes omnium ved sommer-OL 2016 blev afholdt i Rio Olympic Velodrome på dagene 14. august15. august.

Format

Omnium bestod af seks forskellige del-discipliner, hvor der blev opnået points efter placeringen i de første fem del-discipliner. Der blev givet 40 points til vinderen, 38 points til nr. to, 36 points til nr. tre og så videre nedad. Disse akkumulerede points var udgangspunkt ved den sidste del-discipliner Pointløb, hvor optjente points blev lagt til, eller trukket fra rytternes samlede points. Vinder af Omnium disciplinen var den rytter med flest points efter pointløbet. De enkelte del-discipliner var[1]:

  • Scratch: Samlet start, hvor der kan tages omgange og vinderen er den første der fuldfører 15 km.
  • Individuelt forfølgelsesløb: Bedste tid over 4 km.
  • Udskilningsløb: Sidste rytter i de indlagte spurter udskilles indtil kun vinderen er tilbage.
  • 1000 meter på tid: Bedste tid over på distancen.
  • Flyvende omgang på tid: Bedste tid målt over en enkelt omgang.
  • Pointløb: Samlet start, hvor der kan tages omgange og points over 40 km.

Tidsskema

Dato Tidsplan Disciplin
14. august 16:40
17:50
19:42
15 km scratch
4 km Individuelt forfølgelsesløb
Udskilningsløb
15. august 10:21
16:00
17:23
1000 meter på tid
Flyvende omgang på tid
Pointløb

Samlet resultat

Placering Rytter SC IF UL 1K FO PL Samlet
1 Italien Elia Viviani (ITA) 28 36 40 36 38 29 207
2 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 30 38 28 30 36 32 194
3 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 40 40 6 32 34 40 192
4 Colombia Fernando Gaviria (COL) 26 22 36 34 22 41 181
5 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 36 32 38 20 24 22 172
6 Tyskland Roger Kluge (GER) 38 34 18 24 20 33 167
7 Australien Glenn O'Shea (AUS) 34 20 22 38 30 0 144
8 New Zealand Dylan Kennett (NZL) 32 30 8 40 40 −7 143
9 Holland Tim Veldt (NED) 10 28 10 28 28 7 111
10 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 22 12 32 22 16 7 111
11 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 20 16 16 26 26 1 105
12 Schweiz Gaël Suter (SUI) 12 8 26 16 32 1 95
13 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 14 24 30 10 12 4 94
14 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 18 6 34 12 10 1 81
15 Mexico Ignacio Prado (MEX) 16 14 24 8 8 3 73
16 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) 24 18 14 18 14 DNF DNF
17 USA Bobby Lea (USA) 8 26 20 14 18 DNF DNF
18 Belgien Jasper De Buyst (BEL) 6 10 12 DNS DNF

SC: Scratch. IF: 4000m Individuelt forfølgelsesløb. UL: Udskilningsløb.
1K: 1000 meter på tid. FO: Flyvende omgang på tid. PL: Pointløb.

Resultater del-discipliner

Scratch

Placering Rytter Tabte omgange Point
1 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 0 40
2 Tyskland Roger Kluge (GER) 0 38
3 Frankrig Thomas Boudat (FRA) −1 36
4 Australien Glenn O'Shea (AUS) −1 34
5 New Zealand Dylan Kennett (NZL) −1 32
6 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) −1 30
7 Italien Elia Viviani (ITA) −1 28
8 Colombia Fernando Gaviria (COL) −1 26
9 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) −1 24
10 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) −1 22
11 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) −1 20
12 Japan Kazushige Kuboki (JPN) −1 18
13 Mexico Ignacio Prado (MEX) −1 16
14 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) −1 14
15 Schweiz Gaël Suter (SUI) −1 12
16 Holland Tim Veldt (NED) −1 10
17 USA Bobby Lea (USA) −1 8
18 Belgien Jasper De Buyst (BEL) −1 6

Individuelt forfølgelsesløb

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 4:14.982 OR 40 80 1
2 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 4:16.878 38 68 3
3 Italien Elia Viviani (ITA) 4:17.453 36 64 5
4 Tyskland Roger Kluge (GER) 4:18.907 34 72 2
5 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 4:19.918 32 68 3
6 New Zealand Dylan Kennett (NZL) 4:20.180 30 62 6
7 Holland Tim Veldt (NED) 4:22.856 28 38 10
8 USA Bobby Lea (USA) 4:23.942 26 34 13
9 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 4:25.808 24 38 10
10 Colombia Fernando Gaviria (COL) 4:26.649 22 48 8
11 Australien Glenn O'Shea (AUS) 4:28.350 20 54 7
12 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) 4:29.079 18 42 9
13 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 4:29.162 16 36 12
14 Mexico Ignacio Prado (MEX) 4:29.396 14 30 15
15 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 4:32.503 12 34 13
16 Belgien Jasper De Buyst (BEL) 4:36.246 10 16 18
17 Schweiz Gaël Suter (SUI) 4:36.674 8 20 17
18 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 4:39.889 6 24 16

Udskilningsløb

Placering Rytter Point Point i alt Samlede placering
1 Italien Elia Viviani (ITA) 40 104 2
2 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 38 106 1
3 Colombia Fernando Gaviria (COL) 36 84 6
4 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 34 58 11
5 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 32 66 10
6 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 30 68 9
7 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 28 96 3
8 Schweiz Gaël Suter (SUI) 26 46 17
9 Mexico Ignacio Prado (MEX) 24 54 13
10 Australien Glenn O'Shea (AUS) 22 76 7
11 USA Bobby Lea (USA) 20 54 13
12 Tyskland Roger Kluge (GER) 18 90 4
13 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 16 52 15
14 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) 14 56 12
15 Belgien Jasper De Buyst (BEL) 12 28 18
16 Holland Tim Veldt (NED) 10 48 16
17 New Zealand Dylan Kennett (NZL) 8 70 8
18 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 6 86 5

1000 meter på tid

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 New Zealand Dylan Kennett (NZL) 1:00.923 40 110 8
2 Australien Glenn O'Shea (AUS) 1:02.332 38 114 6
3 Italien Elia Viviani (ITA) 1:02.338 36 140 1
4 Colombia Fernando Gaviria (COL) 1:02.469 34 118 4
5 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 1:02.538 32 118 4
6 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 1:02.868 30 126 2
7 Holland Tim Veldt (NED) 1:03.464 28 76 12
8 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 1:03.730 26 78 10
9 Tyskland Roger Kluge (GER) 1:03.797 24 114 6
10 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 1:03.941 22 88 9
11 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 1:04.227 20 126 2
12 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) 1:04.231 18 74 13
13 Schweiz Gaël Suter (SUI) 1:04.433 16 62 16
14 USA Bobby Lea (USA) 1:05.339 14 68 15
15 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 1:05.498 12 70 14
16 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 1:05.505 10 78 10
17 Mexico Ignacio Prado (MEX) 1:05.839 8 62 16
18 Belgien Jasper De Buyst (BEL) DNS - 28 18

Flyvende omgang på tid

Placering Rytter Tid Point Point i alt Samlede placering
1 New Zealand Dylan Kennett (NZL) 12.506 40 150 4
2 Italien Elia Viviani (ITA) 12.660 38 178 1
3 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 12.793 36 162 2
4 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 12.832 34 152 3
5 Schweiz Gaël Suter (SUI) 12.981 32 94 12
6 Australien Glenn O'Shea (AUS) 13.053 30 144 6
7 Holland Tim Veldt (NED) 13.170 28 104 10
8 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 12.265 26 104 11
9 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 13.272 24 150 5
10 Colombia Fernando Gaviria (COL) 13.273 22 140 7
11 Tyskland Roger Kluge (GER) 13.332 20 134 8
12 USA Bobby Lea (USA) 13.416 18 86 15
13 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 13.446 16 104 9
14 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) 13.489 14 88 14
15 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 13.569 12 90 13
16 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 13.587 10 80 16
17 Mexico Ignacio Prado (MEX) 14.046 8 70 17

Pointløb

Placering Rytter Point Point i alt Samlede placering
1 Colombia Fernando Gaviria (COL) 41 181 4
2 Danmark Lasse Norman Hansen (DEN) 40 192 3
3 Tyskland Roger Kluge (GER) 33 167 6
4 Storbritannien Mark Cavendish (GBR) 32 194 2
5 Italien Elia Viviani (ITA) 29 207 1
6 Frankrig Thomas Boudat (FRA) 22 172 5
7 Holland Tim Veldt (NED) 7 111 9
8 Kasakhstan Artjom Zakharov (KAZ) 7 111 10
9 Brasilien Gideoni Monteiro (BRA) 4 94 13
10 Mexico Ignacio Prado (MEX) 3 73 15
11 Hongkong Leung Chun Wing (HKG) 1 105 11
12 Japan Kazushige Kuboki (JPN) 1 81 14
13 Schweiz Gaël Suter (SUI) 1 95 12
14 Australien Glenn O'Shea (AUS) 0 144 7
15 New Zealand Dylan Kennett (NZL) –7 143 8
16 Sydkorea Park Sang-hoon (KOR) DNF 88 DNF
17 USA Bobby Lea (USA) DNF 86 DNF

Referencer

Eksterne henvisninger

http://www.uci.ch/mm/Document/News/News/17/69/76/EventSchedule-CyclingTrack_Neutral.pdf
http://www.uci.ch/olympic-games/track-cycling-rio-206/

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Cykling under sommer-OL 2016 – Omnium (herrer)
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.