For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Commonwealth Games 1978/Leichtathletik.

Commonwealth Games 1978/Leichtathletik

aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

Bei den Commonwealth Games 1978 in Edmonton wurden in der Leichtathletik zwischen dem 6. und 12. August insgesamt 38 Wettbewerbe veranstaltet, davon 23 für Männer und 15 für Frauen. Austragungsort war das Commonwealth Stadium.

Männer

100-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Donald Quarrie Jamaika JAM 10,03
2 Allan Wells Schottland SCO 10,07
3 Hasely Crawford Trinidad und Tobago TRI 10,09
4 James Gilkes Guyana GUY 10,15
5 Mike McFarlane England ENG 10,29
6 Paul Narracott Australien AUS 10,31
7 Christopher Brathwaite Trinidad und Tobago TRI 10,32
8 Ernest Obeng Ghana GHA 10,34

Finale: 7. August

Wind: 7,6 m/s

200-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Allan Wells Schottland SCO 20,12
2 James Gilkes Guyana GUY 20,18
3 Colin Bradford Jamaika JAM 20,43
4 Paul Narracott Australien AUS 20,74
5 Floyd Brown Jamaika JAM 20,79
6 Richard Hopkins Australien AUS 20,88
7 Trevor Hoyte England ENG 20,90
8 Calvin Dill Bermuda 1910
 BER
21,07

Finale: 10. August

Wind: 4,4 m/s

400-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Rick Mitchell Australien AUS 46,34
2 Joseph Coombs Trinidad und Tobago TRI 46,54
3 Glenn Bogue Kanada CAN 46,63
4 Mike Solomon Trinidad und Tobago TRI 46,97
5 Glen Cohen England ENG 46,99
6 Richard Ashton England ENG 47,32
7 Fred Sowerby Antigua und Barbuda ANT 47,51
8 Bryan Saunders Kanada CAN 48,01

Finale: 7. August

800-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Mike Boit Kenia KEN 1:46,39
2 Seymour Newman Jamaika JAM 1:47,30
3 Peter Lemashon Kenia KEN 1:47,57
4 Chum Darvall Australien AUS 1:47,74
5 Garry Cook England ENG 1:48,06
6 Halidu Zineta Ghana GHA 1:48,15
7 John Higham Australien AUS 1:48,90
8 Glen Grant Wales WAL 1:49,32

Finale: 10. August

1500-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 David Moorcroft England ENG 3:35,48
2 Filbert Bayi Tansania TAN 3:35,59
3 John Robson Schottland SCO 3:35,60
4 Frank Clement Schottland SCO 3:35,66
5 Wilson Waigwa Kenia KEN 3:37,49
6 Glen Grant Wales WAL 3:38,05
7 Richard Tuwei Kenia KEN 3:40,51
8 Rod Dixon Neuseeland NZL 3:41,34

Finale: 12. August

5000-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Henry Rono Kenia KEN 13:23,04
2 Michael Musyoki Kenia KEN 13:29,92
3 Brendan Foster England ENG 13:31,35
4 Mike McLeod England ENG 13:33,20
5 Suleiman Nyambui Tansania TAN 13:34,08
6 Nat Muir Schottland SCO 13:34,94
7 Tony Simmons Wales WAL 13:39,81
8 Rod Dixon Neuseeland NZL 13:43,69

Finale: 10. August

10.000-Meter-Lauf

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Brendan Foster England ENG 28:13,65
2 Michael Musyoki Kenia KEN 28:19,14
3 Mike McLeod England ENG 28:34,30
4 Dave Black England ENG 28:37,90
5 Suleiman Nyambui Tansania TAN 28:56,65
6 Tony Simmons Wales WAL 29:01,23
7 Joel Cheruiyot Kenia KEN 29:20,15
8 Allister Hutton Schottland SCO 29:30,68

6. August

Marathon

Platz Athlet Land Zeit (h)
1 Gidamis Shahanga Tansania TAN 2:15:40
2 Jerome Drayton Kanada CAN 2:16:14
3 Paul Bannon Kanada CAN 2:16:52
4 Kevin Ryan Neuseeland NZL 2:17:16
5 Greg Hannon Nordirland NIR 2:17:25
6 Paul Ballinger Neuseeland NZL 2:17:46
7 Richard Mabuza Eswatini SWZ 2:19:49
8 Mike Critchley Wales WAL 2:19:51

11. August

30 km Gehen

Platz Athlet Land Zeit (h)
1 Olly Flynn England ENG 2:22:04
2 Willi Sawall Australien AUS 2:22:59
3 Tim Erickson Australien AUS 2:26:34
4 Brian Adams England ENG 2:29:42
5 Amos Seddon England ENG 2:29:58
6 Helmut Boeck Kanada CAN 2:31:21
7 Graham Seatter Neuseeland NZL 2:31:49
8 Graham Young Isle of Man
 IOM
2:33:15

8. August

110-Meter-Hürdenlauf

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Berwyn Price Wales WAL 13,70
2 Max Binnington Australien AUS 13,73
3 Warren Parr Australien AUS 13,73
4 Fatwell Kimaiyo Kenia KEN 13,75
5 Philip Sang Kenia KEN 13,97
6 Phillip Mills Neuseeland NZL 14,09
7 Ross Pownall Neuseeland NZL 14,18
8 Don Wright Australien AUS 14,31

Finale: 7. August

Wind: 6,2 m/s

400-Meter-Hürdenlauf

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Daniel Kimaiyo Kenia KEN 49,48
2 Garry Brown Australien AUS 50,04
3 Alan Pascoe England ENG 50,09
4 Peter Kipchumba Kenia KEN 50,50
5 William Koskei Kenia KEN 50,69
6 Clive Barriffe Jamaika JAM 51,50
7 Gary Oakes England ENG 51,60
8 Phillip Mills Neuseeland NZL 52,01

Finale: 10. August

3000-Meter-Hindernislauf

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Henry Rono Kenia KEN 8:26,54
2 James Munyala Kenia KEN 8:32,21
3 Kiprotich Rono Kenia KEN 8:34,07
4 Euan Robertson Neuseeland NZL 8:41,32
5 Howard Healey Neuseeland NZL 8:43,75
6 Dennis Coates England ENG 8:47,35
7 Tony Staynings England ENG 8:48,87
8 Ian Gilmour Schottland SCO 8:49,68

7. August

4-mal-100-Meter-Staffel

Platz Land Athleten Zeit (s)
1 Schottland Schottland David Jenkins
Allan Wells
Cameron Sharp
Drew McMaster
39,24
2 Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Edwin Noel
Hasely Crawford
Christopher Brathwaite
Ephraim Serrette
39,29
3 Jamaika Jamaika Errol Quarrie
Colin Bradford
Oliver Heywood
Floyd Brown
39,33
4 Kanada Kanada Desai Williams
Marvin Nash
Hugh Fraser
Cole Doty
39,60
5 Ghana Ghana Ernest Obeng
Albert Lomotey
George Enchill
Ohene Karikari
39,73
6 England England Brian Green
Tim Bonsor
Les Hoyte
Trevor Hoyte
40,05
7 Australien Australien Don Wright
Paul Narracott
Max Binnington
Richard Hopkins
40,24
8 Bermuda 1910
 Bermuda
Kimberley Wade
Dennis Trott
Calvin Dill
Gregory Simons
40,33

4-mal-400-Meter-Staffel

Platz Land Athleten Zeit (min)
1 Kenia Kenia Washington Njiri
Daniel Kimaiyo
William Koskei
Joel Ngetich
3:03,54
2 Jamaika Jamaika Clive Barriffe
Bert Cameron
Colin Bradford
Floyd Brown
3:04,00
3 Australien Australien John Higham
Chum Darvall
Garry Brown
Rick Mitchell
3:04,23
4 Kanada Kanada Frank Van Doorn
Dacre Bowen
Bryan Saunders
Glenn Bogue
3:05,94
5 Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Mike Paul
Mike Solomon
Ray Astor
Joseph Coombs
3:06,72
6 Schottland Schottland David Jenkins
Peter Hoffman
Paul Forbes
Roger Jenkins
3:07,73
7 Antigua und Barbuda Antigua und Barbuda Elroy Turner
Cuthbert Jacobs
Lester Flax
Fred Sowerby
3:10,45
England England Terry Whitehead
Alan Pascoe
Glen Cohen
Richard Ashton
DQ

Hochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Claude Ferragne Kanada CAN 2,20
2 Greg Joy Kanada CAN 2,18
3 Brian Burgess Schottland SCO 2,15
Dean Bauck Kanada CAN 2,15
5 Gordon Windeyer Australien AUS 2,15
6 Mark Naylor England ENG 2,10
7 Baljit Singh Sidhu Malaysia MAS 2,05
8 Winston Strachan Bahamas BAH 2,00

10. August

Stabhochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Bruce Simpson Kanada CAN 5,10
2 Donald Baird Australien AUS 5,10
3 Brian Hooper England ENG 5,00
4 Jeffrey Gutteridge England ENG 5,00
5 Harold Heer Kanada CAN 4,80
6 Glen Colivas Kanada CAN 4,80
Allan Williams England ENG NM
Mike Bull Nordirland NIR NM

11. August

Weitsprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Roy Mitchell England ENG 8,06 w
2 Chris Commons Australien AUS 8,04 w
3 Suresh Babu Indien IND 7,94 w
4 Dennis Trott Bermuda 1910
 BER
7,89
5 Richard Rock Kanada CAN 7,85 w
6 Emmanuel Mifetu Ghana GHA 7,82 w
7 Bogger Mushanga Sambia 1964
 ZAM
7,68 w
8 Ken Lorraway Australien AUS 7,57 w

7. August

Dreisprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Keith Connor England ENG 17,21 w
2 Ian Campbell Australien AUS 16,93 w
3 Aston Moore England ENG 16,69
4 Ken Lorraway Australien AUS 16,27
5 Michael Nipinak Kanada CAN 16,24
6 Phil Wood Neuseeland NZL 16,05
7 Steve Hanna Bahamas BAH 15,97
8 David Johnson England ENG 15,84

12. August

Kugelstoßen

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Geoff Capes England ENG 19,77
2 Bruno Pauletto Kanada CAN 19,33
3 Bishop Dolegiewicz Kanada CAN 18,45
4 Mike Mercer Kanada CAN 17,83
5 Mike Winch England ENG 16,93
6 Bob Dale England ENG 16,89
7 Bahadur Singh Chouhan Indien IND 16,57
8 Jugraj Singh Mann Indien IND 16,50

12. August

Diskuswurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Borys Chambul Kanada CAN 59,70
2 Bradley Cooper Bahamas BAH 57,30
3 Robert Gray Kanada CAN 55,48
4 Robin Tait Neuseeland NZL 55,22
5 Wayne Martin Australien AUS 54,98
6 Pete Tancred England ENG 54,78
7 John Hillier England ENG 52,26
8 Richard Priman Australien AUS 50,42

11. August

Hammerwurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Peter Farmer Australien AUS 71,10
2 Scott Neilson Kanada CAN 69,92
3 Chris Black Schottland SCO 68,14
4 Paul Dickenson England ENG 66,42
5 Jim Whitehead England ENG 65,48
6 Ian Chipchase England ENG 64,80
7 Martin Girvan Nordirland NIR 60,86
8 Gus Puopolo Australien AUS 59,74

6. August

Speerwurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Phil Olsen Kanada CAN 84,00
2 Mike O’Rourke Neuseeland NZL 83,18
3 Peter Yates England ENG 78,58
4 Brian Roberts England ENG 75,10
5 David Ottley England ENG 74,28
6 Luc Laperriere Kanada CAN 73,44
7 Manfred Rohkämper Australien AUS 71,74
8 John Mayaka Kenia KEN 70,00

12. August

Zehnkampf

Platz Athlet Land Punkte
1 Daley Thompson England ENG 8470 w
2 Peter Hadfield Australien AUS 7561
3 Alan Drayton England ENG 7431
4 Luke Watson England ENG 7143
5 Pan Zeniou Zypern 1960
 CYP
7107
6 Rob Town Kanada CAN 7048
7 Robert Sadler Neuseeland NZL 7010
8 Charles Kokoyo Kenia KEN 6760

8. August

Frauen

100-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Sonia Lannaman England ENG 11,27
2 Raelene Boyle Australien AUS 11,35
3 Denise Boyd Australien AUS 11,37
4 Hannah Afriyie Ghana GHA 11,38
5 Beverley Goddard England ENG 11,40
6 Patty Loverock Kanada CAN 11,40
7 Leleith Hodges Jamaika JAM 11,47
8 Wendy Clarke England ENG 11,48

Finale: 7. August

Wind: 2,9 m/s

200-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Denise Boyd Australien AUS 22,82
2 Sonia Lannaman England ENG 22,89
3 Colleen Beazley Australien AUS 22,93
4 Beverley Goddard England ENG 22,95
5 Kathy Smallwood England ENG 22,96
6 Helen Golden Schottland SCO 23,28
7 Patty Loverock Kanada CAN 23,47
8 Linda McCurry Nordirland NIR 23,71

Finale: 10. August

Wind: 5,1

400-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Donna Hartley England ENG 51,69
2 Verona Elder England ENG 52,94
3 Bethanie Nail Australien AUS 53,06
4 Joslyn Hoyte-Smith England ENG 53,22
5 June Griffith Guyana GUY 53,25
6 Karen Williams Schottland SCO 53,66
7 Helen Blake Jamaika JAM 54,15
8 Maxine Corcoran Australien AUS 54,46

Finale: 7. August

800-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Judy Peckham Australien AUS 2:02,82
2 Tekla Chemabwai Kenia KEN 2:02,87
3 Jane Colebrook England ENG 2:03,10
4 Liz Barnes England ENG 2:03,41
5 Francine Gendron Kanada CAN 2:04,02
6 Evelyn McMeekin Schottland SCO 2:04,10
7 Anne Mackie-Morelli Kanada CAN 2:04,16
8 Charlene Rendina Australien AUS 2:04,82

Finale: 10. August

1500-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Mary Stewart England ENG 4:06,34
2 Christine Benning England ENG 4:07,53
3 Penny Werthner Kanada CAN 4:08,14
4 Christine McMeekin Schottland SCO 4:12,43
5 Hilary Hollick Wales WAL 4:12,72
6 Alison Wright Neuseeland NZL 4:12,93
7 Francine Gendron Kanada CAN 4:16,88
8 Angela Cook Australien AUS 4:17,30

Finale: 12. August

3000-Meter-Lauf

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Paula Fudge England ENG 09:12,95
2 Heather Thomson Neuseeland NZL 09:20,69
3 Ann Ford England ENG 09:24,05
4 Shauna Miller Kanada CAN 09:30,75
5 Nancy Rooks Kanada CAN 09:34,14
6 Angela Cook Australien AUS 09:43,56
7 Mwinga Mwanjala Tansania TAN 09:49,98
8 J. Rose Chepyator-Thomson Kenia KEN 10:00,46

7. August

Die 3000 m der Frauen waren erstmals im Programm der Commonwealth Games.

100-Meter-Hürdenlauf

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Lorna Boothe England ENG 12,98
2 Shirley Strong England ENG 13,08
3 Sharon Colyear England ENG 13,17
4 Elaine Davidson Schottland SCO 13,76
5 Gail Wooten Neuseeland NZL 13,77
6 Sharon Lane Kanada CAN 13,88
7 Diane Konihowski Kanada CAN 14,11
8 June Caddle Barbados BAR 14,13

Finale: 11. August

Wind: 3,6 m/s

4-mal-100-Meter-Staffel

Platz Land Athletinnen Zeit (s)
1 England England Beverley Goddard
Kathy Smallwood
Sharon Colyear
Sonia Lannaman
43,70
2 Kanada Kanada Marjorie Bailey
Patty Loverock
Margaret Howe
Angela Bailey
44,26
3 Australien Australien Roxanne Gelle
Denise Boyd
Colleen Beazley
Lyn Jacenko
44,78
4 Neuseeland Neuseeland Wendy Brown
Penny Hunt
Gail Wooten
Kim Robertson
45,06
5 Jamaika Jamaika Normalee Murray
Dorothy Scott
Maureen Gottshalk
Carmeta Drummond
45,75
6 Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Marilyn Bradley
Joanne Gardner
Janice Bernard
Esther Hope
45,80
7 Schottland Schottland Elaine Davidson
Margot Wells
Helen Golden
Karen Williams
45,91

4-mal-400-Meter-Staffel

Platz Land Athletinnen Zeit (min)
1 England England Ruth Kennedy
Joslyn Hoyte-Smith
Verona Elder
Donna Hartley
3:27,19
2 Australien Australien Judy Peckham
Denise Boyd
Maxine Corcoran
Bethanie Nail
3:28,65
3 Kanada Kanada Margaret Stride
Debbie Campbell
Anne Mackie-Morelli
Rachelle Campbell
3:35,83
4 Schottland Schottland Ann Harley
Evelyn McMeekin
Helen Golden
Karen Williams
3:36,52
5 Ghana Ghana Helena Opoku
Grace Bakari
Georgina Aidoo
Hannah Afriyie
3:37,12
6 Jamaika Jamaika Debbie Byfield-White
Maureen Gottshalk
Normalee Murray
Helen Blake
3:37,92

Hochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Katrina Gibbs Australien AUS 1,93
2 Debbie Brill Kanada CAN 1,90
3 Julie White Kanada CAN 1,83
4 Gillian Hitchen England ENG 1,80
5 Barbara Simmonds England ENG 1,78
6 Maggie Woods Kanada CAN 1,78
7 Val Rutter England ENG 1,75
8 Wendy Phillips Nordirland NIR 1,70

11. August

Weitsprung

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Sue Reeve England ENG 6,59
2 Erica Hooker Australien AUS 6,58
3 June Griffith Guyana GUY 6,52
4 Susan Hearnshaw England ENG 6,40
5 Shonel Ferguson Bahamas BAH 6,26 w
6 Jeanette Yawson Ghana GHA 6,19 w
7 Ruth Howell Wales WAL 6,17
8 Lyn Jacenko Australien AUS 6,14

11. August

Kugelstoßen

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Gael Mulhall Australien AUS 17,31
2 Carmen Ionesco Kanada CAN 16,45
3 Judy Oakes England ENG 16,14
4 Angela Littlewood England ENG 15,71
5 Bev Francis Australien AUS 15,66
6 Venissa Head Wales WAL 15,52
7 Luigina Torso Australien AUS 15,09
8 Meg Ritchie Schottland SCO 14,99

8. August

Diskuswurf

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Carmen Ionesco Kanada CAN 62,16
2 Gael Mulhall Australien AUS 57,60
3 Lucette Moreau Kanada CAN 56,64
4 Meg Ritchie Schottland SCO 55,66
5 Janet Thompson England ENG 53,70
6 Lesley Mallin England ENG 50,56
7 Luigina Torso Australien AUS 47,10
8 Venissa Head Wales WAL 45,72

7. August

Speerwurf

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Tessa Sanderson England ENG 61,34
2 Alison Hayward Kanada CAN 54,52
3 Laurie Kern Kanada CAN 53,60
4 Eunice Nekesa Kenia KEN 51,46
5 Margaret Phillpott Australien AUS 50,08
6 Fatima Whitbread England ENG 49,16
7 Shara Spragg England ENG 49,02
8 Diane Royle Schottland SCO 46,02

10. August

Fünfkampf

Platz Athletin Land Punkte
1 Diane Konihowski Kanada CAN 4768
2 Sue Mapstone England ENG 4222
3 Yvette Wray England ENG 4211
4 Jill Ross Kanada CAN 4205
5 Karen Page Neuseeland NZL 4099
6 Ruth Howell Wales WAL 4022
7 Barbara Beable Neuseeland NZL 3989
8 Julie White Kanada CAN 3940

6. August

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Commonwealth Games 1978/Leichtathletik
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.