For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften 1989.

Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften 1989

aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

20. Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften
Stadt Niederlande Den Haag, Niederlande
Stadion Houtrusthallen
Eröffnung 18. Februar 1989
Schlusstag 19. Februar 1989
Chronik
Hallen-EM 1988 Hallen-EM 1990

Die 20. Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften fanden vom 18. bis 19. Februar 1989 in der Houtrusthallen in Den Haag statt. Die Niederlande waren zum zweiten Mal nach 1973 Gastgeberland der Veranstaltung.

Männer

60 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Andreas Berger Osterreich AUT 6,56
2 Matthias Schlicht Deutschland BR
 FRG
6,58
3 Michael Rosswess Vereinigtes Konigreich GBR 6,59
4 Pierfrancesco Pavoni Italien ITA 6,62
5 Ronald Desruelles Belgien BEL 6,66
6 Antonio Ullo Italien ITA 6,68
7 Witali Sawin Sowjetunion URS 6,68
8 Anri Grigorow Bulgarien 1971
 BUL
6,69

Finale am 18. Februar

200 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Ade Mafe Vereinigtes Konigreich GBR 20,92
2 John Regis Vereinigtes Konigreich GBR 21,00
3 Bruno Marie-Rose Frankreich FRA 21,14
4 Andreas Berger Osterreich AUT 21,33
5 Sandro Floris Italien ITA 21,41
6 Andrzej Popa Polen POL 21,81

Finale am 19. Februar

400 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Cayetano Cornet Spanien ESP 46,21
2 Brian Whittle Vereinigtes Konigreich GBR 46,49
3 Klaus Just Deutschland BR
 FRG
46,80
4 Todd Bennett Vereinigtes Konigreich GBR 47,16
5 Antonio Sánchez Spanien ESP 47,45
6 Vito Petrella Italien ITA 47,83

Finale am 19. Februar

800 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Steve Heard Vereinigtes Konigreich GBR 1:48,84
2 Rob Druppers Niederlande NED 1:48,96
3 Joachim Heydgen Deutschland BR
 FRG
1:49,75
4 Claude Diomar Frankreich FRA 1:52,37
Alfredo Lahuerta Spanien ESP DNF
David Sharpe Vereinigtes Konigreich GBR DNF

Finale am 19. Februar

1500 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Hervé Phélippeau Frankreich FRA 3:47,42
2 Han Kulker Niederlande NED 3:47,57
3 Sergei Afanassjew Sowjetunion URS 3:47,63
4 Manuel Pancorbo Spanien ESP 3:47,64
5 Hauke Fuhlbrügge Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 3:47,76
6 Eckhardt Rüter Deutschland BR
 FRG
3:48,95
7 Espen Borge Norwegen NOR 3:49,57
8 Tonino Viali Italien ITA 3:51,01

Finale am 19. Februar

3000 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Dieter Baumann Deutschland BR
 FRG
7:50,43
2 Abel Antón Spanien ESP 7:51,88
3 Jacky Carlier Frankreich FRA 7:52,23
4 Remy Geoffroy Frankreich FRA 7:52,90
5 Branko Zorko Jugoslawien Sozialistische Föderative Republik YUG 7:54,16
6 João Campos Portugal POR 7:54,93
7 Adelino Hidalgo Spanien ESP 7:55,17
8 Mário Silva Portugal POR 7:55,89

Finale am 19. Februar

60 m Hürden

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Colin Jackson Vereinigtes Konigreich GBR 7,59
2 Holger Pohland Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 7,65
3 Philippe Tourret Frankreich FRA 7,67
4 Jiří Hudec Tschechoslowakei
 TCH
7,69
5 Carlos Sala Spanien ESP 7,72
6 Florian Schwarthoff Deutschland BR
 FRG
7,72
7 Tomasz Nagorka Polen POL 7,81
8 Aleš Höffer Tschechoslowakei
 TCH
7,84

Finale am 19. Februar

Hochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Dietmar Mögenburg Deutschland BR
 FRG
2,33
2 Dalton Grant Vereinigtes Konigreich GBR 2,33
3 Alexei Jemelin Sowjetunion URS 2,30
4 Ralf Sonn Deutschland BR
 FRG
2,27
5 Sorin Matei Rumänien 1965
 ROU
2,27
6 Sergei Maltschenko Sowjetunion URS 2,24
7 Jean Charles Gicquel Frankreich FRA 2,24
8 Panagiotis Kontaxakis Griechenland GRE 2,24

Finale am 19. Februar

Dietmar Mögenburg setzte sich erst im Stechen gegen Dalton Grant durch.

Stabhochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Grigori Jegorow Sowjetunion URS 5,75
2 Igor Potapowitsch Sowjetunion URS 5,75
3 Mirosław Chmara Polen POL 5,70
4 Bernhard Zintl Deutschland BR
 FRG
5,60
Marian Kolasa Polen POL 5,60
6 István Bagyula Ungarn HUN 5,60
7 Atanas Tarew Bulgarien 1971
 BUL
5,50
8 Hermann Fehringer Osterreich AUT 5,40

Finale am 19. Februar

Weitsprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Emiel Mellaard Niederlande NED 8,14
2 Antonio Corgos Spanien ESP 8,12
3 Frans Maas Niederlande NED 8,11
4 László Szalma Ungarn HUN 8,06
5 Dietmar Haaf Deutschland BR
 FRG
7,96
6 Jarmo Kärnä Finnland FIN 7,94
7 Norbert Brige Frankreich FRA 7,80
8 Juha Kivi Finnland FIN 7,78

Finale am 19. Februar

Dreisprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Mykola Mussijenko Sowjetunion URS 17,29
2 Volker Mai Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 17,03
3 Milan Mikuláš Tschechoslowakei
 TCH
16,93
4 Serge Hélan Frankreich FRA 16,83
5 Dario Badinelli Italien ITA 16,62
6 Andrzej Grabarczyk Polen POL 16,60
7 Pierre Camara Frankreich FRA 16,52
8 Ivan Slanař Tschechoslowakei
 TCH
16,48

Finale am 18. Februar

Kugelstoßen

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Ulf Timmermann Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 21,68
2 Karsten Stolz Deutschland BR
 FRG
20,22
3 Georg Andersen Norwegen NOR 20,22
4 Wjatscheslaw Lycho Sowjetunion URS 20,16
5 Karel Šula Tschechoslowakei
 TCH
20,11
6 Erik de Bruin Niederlande NED 19,71
7 Helmut Krieger Polen POL 19,51
8 Janne Ronkainen Finnland FIN 19,31

Finale am 18. Februar

5000 m Gehen

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Michail Schtschennikow Sowjetunion URS 18:35,60
2 Roman Mrázek Tschechoslowakei
 TCH
18:40,11
3 Giovanni De Benedictis Italien ITA 18:43,45
4 Pavol Blažek Tschechoslowakei
 TCH
18:55,78
5 Sándor Urbanik Ungarn HUN 19:50,87
6 Jaime Barroso Spanien ESP 19:56,97
7 Wjatscheslaw Iwanenko Sowjetunion URS 20:11,32
8 José Urbano Portugal POR 20:17,12

Finale am 19. Februar

Frauen

60 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Nelli Cooman Niederlande NED 7,15
2 Laurence Bily Frankreich FRA 7,19
3 Sisko Hanhijoki Finnland FIN 7,23
4 Paula Dunn Vereinigtes Konigreich GBR 7,24
5 Nadeschda Roschtschupkina Sowjetunion URS 7,27
6 Sabine Richter Deutschland BR
 FRG
7,31
7 Sabine Tröger Osterreich AUT 7,35
8 Marta Grossenbacher Schweiz SUI 7,42

Finale am 18. Februar

200 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Marie-José Pérec Frankreich FRA 23,21
2 Regula Aebi Schweiz SUI 23,38
3 Sabine Tröger Osterreich AUT 23,70
4 Jennifer Stoute Vereinigtes Konigreich GBR 23,79
5 Tatjana Papilina Sowjetunion URS 23,80
6 Sisko Hanhijoki Finnland FIN 24,04

Finale am 19. Februar

400 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Sally Gunnell Vereinigtes Konigreich GBR 52,04
2 Marina Schmonina Sowjetunion URS 52,36
3 Anita Protti Schweiz SUI 52,57
4 Angela Piggford Vereinigtes Konigreich GBR 52,90
5 Taťána Slaninová Tschechoslowakei
 TCH
54,16
6 Fabienne Ficher Frankreich FRA 54,67

Finale am 19. Februar

800 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Doina Melinte Rumänien 1965
 ROU
1:59:89
2 Ellen Kießling Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 2:01,24
3 Tatjana Grebentschuk Sowjetunion URS 2:01,63
4 Maite Zúñiga Spanien ESP 2:02,77
5 Gabriela Lesch Deutschland BR
 FRG
2:03,04
Swetlana Kitowa Sowjetunion URS DNF

Finale am 19. Februar

1500 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Paula Ivan Rumänien 1965
 ROU
4:07,16
2 Marina Jatschmenjowa Sowjetunion URS 4:07,77
3 Swetlana Kitowa Sowjetunion URS 4:08,36
4 Yvonne Mai Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 4:09,40
5 Małgorzata Rydz Polen POL 4:09,42
6 Laima Baikauskaitė Sowjetunion URS 4:10,49
7 Karen Hutcheson Vereinigtes Konigreich GBR 4:10,76
8 Malin Ewerlöf Schweden SWE 4:11,70

Finale am 19. Februar

3000 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Elly van Hulst Niederlande NED 9:10,01
2 Nicky Morris Vereinigtes Konigreich GBR 9:12,37
3 Maricica Puică Rumänien 1965
 ROU
9:15,49
4 Zita Ágoston Ungarn HUN 9:18,93
Vera Michallek Deutschland BR
 FRG
DNF

Finale am 19. Februar

60 m Hürden

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Jordanka Donkowa Bulgarien 1971
 BUL
7,87
2 Ljudmila Naroschilenko Sowjetunion URS 7,94
3 Gabi Lippe Deutschland BR
 FRG
7,96
4 Marjan Olijslager Niederlande NED 8,01
5 Monique Éwanjé-Épée Frankreich FRA 8,22
6 Gretha Tromp Niederlande NED 8,22
7 Ine Langenhuizen Niederlande NED 8,32
8 Sylvia Dethier Belgien BEL 8,36

Finale am 19. Februar

Hochsprung

Platz Athletin Land Höhe (m)
1 Galina Astafei Rumänien 1965
 ROU
1,96
2 Hanne Haugland Norwegen NOR 1,96
3 Maryse Éwanjé-Épée Frankreich FRA 1,91
4 Biljana Petrović Jugoslawien Sozialistische Föderative Republik YUG 1,88
5 Dimitrinka Borislawowa Bulgarien 1971
 BUL
1,84
Niki Bakogianni Griechenland GRE 1,84
7 Sabine Bramhoff Deutschland BR
 FRG
1,84
8 Barbara Fiammengo Italien ITA 1,84

Finale am 18. Februar

Weitsprung

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Galina Tschistjakowa Sowjetunion URS 6,98
2 Iolanda Tschen Sowjetunion URS 6,86
3 Ringa Ropo-Junnila Finnland FIN 6,62
4 Antonella Capriotti Italien ITA 6,56
5 Agata Karczmarek Polen POL 6,56
6 Mary Berkeley Vereinigtes Konigreich GBR 6,33
7 Tineke Hidding Niederlande NED 6,33
8 Marjon Wijnsma Niederlande NED 6,30

Finale am 18. Februar

Kugelstoßen

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Stephanie Storp Deutschland BR
 FRG
20,30
2 Heike Hartwig Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 20,03
3 Iris Plotzitzka Deutschland BR
 FRG
19,79
4 Soňa Vašícková Tschechoslowakei
 TCH
19,32
5 Viktoria Horváth Ungarn HUN 17,75
6 Agnese Maffeis Italien ITA 17,32
7 Myrtle Augee Vereinigtes Konigreich GBR 17,17
8 Yvonne Hanson-Nortey Vereinigtes Konigreich GBR 16,59

Finale am 19. Februar

3000 m Gehen

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Beate Anders Deutschland Demokratische Republik 1949 GDR 12:21,91
2 Ileana Salvador Italien ITA 12:32,40
3 María Reyes Sobrino Spanien ESP 12:39,50
4 Dana Vavřačová Tschechoslowakei
 TCH
12:42,00
5 Olga Sánchez Spanien ESP 12:43,49
6 Andrea Alföldi Ungarn HUN 12:43,62
7 Anikó Szebenszky Ungarn HUN 12:44,37
8 Monica Gunnarsson Schweden SWE 12:54,52

Finale am 19. Februar

Medaillenspiegel

Medaillenspiegel
Endstand nach 24 Entscheidungen
Platz Land Gold Silber Bronze Gesamt
1 Sowjetunion Sowjetunion 4 5 4 13
2 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich 4 4 1 9
3 Deutschland Deutschland 3 2 4 9
4 Niederlande Niederlande 3 2 1 6
5 Rumänien 1965
 Rumänien
3 - 1 4
6 Deutschland Demokratische Republik 1949 Deutsche Demokratische Republik 2 4 - 6
7 Frankreich Frankreich 2 1 4 7
8 Spanien Spanien 1 2 1 4
9 Osterreich Österreich 1 - 1 2
10 Bulgarien 1971
 Bulgarien
1 - - 1
11 Italien Italien - 1 1 2
11 Norwegen Norwegen - 1 1 2
11 Schweiz Schweiz - 1 1 2
11 Tschechoslowakei
 Tschechoslowakei
- 1 1 2
15 Finnland Finnland - - 1 1
15 Polen Polen - - 1 1
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften 1989
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.