For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Leichtathletik-Junioreneuropameisterschaften 2007.

Leichtathletik-Junioreneuropameisterschaften 2007

aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

19. Leichtathletik-Junioreneuropameisterschaften
Stadt Niederlande Hengelo, Niederlande
Stadion Fanny-Blankers-Koen-Stadion
Teilnehmende Länder 46
Teilnehmende Athleten über 900
Wettbewerbe 44
Eröffnung 19. Juli 2007
Schlussfeier 22. Juli 2007
Eröffnet durch

Die 19. Leichtathletik-Junioreneuropameisterschaften fanden vom 19. bis 22. Juli 2007 im Fanny-Blankers-Koen-Stadion in Hengelo (Niederlande) statt.

Über 900 Sportler aus 46 Ländern nahmen teil.[1] Der DLV entsandte 71 Athleten zum Wettbewerb.[2]

Ergebnisse

Männer

100 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Julian Reus Deutschland GER 10,38
2 Yannick Lesourd Frankreich FRA 10,53
3 Giuseppe Aita Italien ITA 10,57
4 Elvijs Misāns Lettland LAT 10,60
5 Reto Amaru Schenkel Schweiz SUI 10,77
6 Ággelos Aggelákis Griechenland GRE 10,80
7 Giovanni Codrington Niederlande NED 10,81
Leevan Yearwood Vereinigtes Konigreich GBR DSQ

200 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Alex Nelson Vereinigtes Konigreich GBR 20,83 SB
2 Julian Reus Deutschland GER 20,87 PB
3 Luke Fagan Vereinigtes Konigreich GBR 21,08
4 Elvijs Misāns Lettland LAT 21,13 PB
5 Robert Hering Deutschland GER 21,33
6 Enrico Demonte Italien ITA 21,36
7 Matteo Galvan Italien ITA 21,55
8 Frédéric Mignot Frankreich FRA 21,75

400 m

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Yannick Fonsat Frankreich FRA 46,34 PB
2 Marcin Kłaczański Polen POL 46,46 PB
3 Eric Krüger Deutschland GER 46,49 PB
4 Nigel Levine Vereinigtes Konigreich GBR 46,58
5 Bohdan Stolyarchuk Ukraine UKR 46,62 NJR
6 Jānis Leitis Lettland LAT 46,85 NJR
7 Bruno Naprix Frankreich FRA 47,07 PB
8 Robert Muči Serbien
 SRB
48,05

800 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Robin Schembera Deutschland GER 1:47,98
2 James Brewer Vereinigtes Konigreich GBR 1:48,08
3 Adam Kszczot Polen POL 1:48,10 PB
4 Florian Carvalho Frankreich FRA 1:48,95 PB
5 Sebastian Keiner Deutschland GER 1;49,20
6 Hamid Oualich Frankreich FRA 1:49,97
7 Mark Mitchell Vereinigtes Konigreich GBR 1:50,23
8 Artur Ostrowski Polen POL 1:50,26

1500 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Mario Scapini Italien ITA 4:01,31
2 Víctor José Corrales Spanien ESP 4:01,44
3 Merihun Crespi Italien ITA 4:01,83
4 Otmane Belharbazi Frankreich FRA 4:01,85
5 Mehdi Yazidi Frankreich FRA 4:02,02
6 Maxime Zermatten Schweiz SUI 4:02,26
7 Daniel Lipus Deutschland GER 4:02,53
8 Bruno Albuquerque Portugal POR 4:03,21

5000 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Morhad Amdouni Frankreich FRA 14:08,27
2 Mohamed Elbendir Spanien ESP 14:14,79
3 Dmytro Lashyn Ukraine UKR 14:15,26
4 Łukasz Kujawski Polen POL 14:22,42
5 Alexander Söderberg Schweden SWE 14:23,83 PB
6 Javier García Spanien ESP 14:28,66
7 Rico Schwarz Deutschland GER 14:33,30
8 Péter Szemeti Ungarn HUN 14:33,93

10.000 m

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Dmytro Lashyn Ukraine UKR 29:51,58 PB
2 Matti Markowski Deutschland GER 30:10,75 PB
3 Roman Pozdyaykin Russland RUS 30:13,70
4 Péter Szemeti Ungarn HUN 30:14,21 PB
5 Thorsten Baumeister Deutschland GER 30:27,03
6 Uladzimir Bandarenka Belarus 1995
 BLR
30:48,05
7 Ciprian Şuhanea Rumänien ROU 30:50,12
8 Dimcho Mitsow Bulgarien BUL 30:54,19 PB

10.000 m Bahngehen

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Sergej Morozow Russland RUS 40:02,88 PB
2 Matteo Giupponi Italien ITA 40:54,88 PB
3 Lluís Torlá Spanien ESP 41:06,32 PB
4 Manel Torlá Spanien ESP 41:07,51 PB
5 Alexandros Papamichail Griechenland GRE 42:04,57 PB
6 Christopher Linke Deutschland GER 42:11,94
7 Kévin Campion Frankreich FRA 42:18,55 NJR
8 Miguel Ángel López Spanien ESP 42:36,60 SB

110 m Hürden (99 cm)

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Artur Noga Polen POL 13,36 CR
2 Wladimir Schukow Russland RUS 13,46 NJR
3 Gianni Frankis Vereinigtes Konigreich GBR 13,47 =PB
4 João Almeida Portugal POR 13,80
5 Erik Balnuweit Deutschland GER 13,92
6 Michael Winkler Deutschland GER 13,95
Callum Priestley Vereinigtes Konigreich GBR DNF
Mohammed Kone Frankreich FRA DSQ

400 m Hürden

Platz Athlet Land Zeit (s)
1 Silvio Schirrmeister Deutschland GER 50,60 PB
2 Wjatscheslaw Sakajew Russland RUS 50,72 PB
3 Toby Ulm Vereinigtes Konigreich GBR 50,99 PB
4 Mickaël François Frankreich FRA 51,06
5 Quentin Seigel Deutschland GER 51,43 PB
6 Radosław Czyż Polen POL 51,81 PB
7 Nathan Woodward Vereinigtes Konigreich GBR 52,57
8 Christian Kurz Osterreich AUT 53,95

3000 m Hindernis

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Jakub Holuša Tschechien CZE 8:50,30 PB
2 Alexandru Ghinea Rumänien ROU 8:50,42 PB
3 Carlos Alonso Spanien ESP 8:50,95 PB
4 Denys Lepynskyy Ukraine UKR 8:51,46 PB
5 Felix Hentschel Deutschland GER 8:57,72 PB
6 Younes El Haddad Frankreich FRA 8:59,22
7 Igor Tschernobai Russland RUS 8:59,79
8 Krystian Zalewski Polen POL 9:01,74 PB

4 × 100 m Staffel

Platz Land Athleten Zeit (min)
1 Deutschland Deutschland Rouven Christ
Julian Reus
Robert Hering
Markus Brandt
39,81
2 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Funmi Sobodu
Alex Nelson
Luke Fagan
Leevan Yearwood
39,83
3 Frankreich Frankreich Charles Figaro
Yannick Lesourd
Frédéric Mignot
Nyls Nubret
40,21
4 Schweiz Schweiz Pascal Mancini
Karim Manaoui
Kwasi Ofosu Asante
Reto Schenkel
40,82
5 Spanien Spanien Luis Wee
Marc Altés
David Hernández
Javier Sanz
40,89
6 Niederlande Niederlande Gregor van Betuw
Jorén Tromp
Giovanni Codrington
Eugène Susanna
41,00
7 Belgien Belgien Joris Haeck
Jens Verriest
Jens Verhelst
Nicolas Stempnick
41,28
Polen Polen Olaf Paruzel
Piotr Oganiaczyk
Maciej Samborski
Artur Zaczek
DNF

4 × 400 m Staffel

Platz Land Athleten Zeit (min)
1 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Nigel Levine
Robert Davis
Louis Persent
Jordan McGrath
3:08,21
2 Deutschland Deutschland Pascal Nabow
Eric Krüger
Thomas Schneider
Robin Schembera
3:08,64
3 Frankreich Frankreich Bruno Naprix
Mickaël François
Jean-Patrick Rolland
Yannick Fonsat
3:09,10
4 Belgien Belgien Antoine Gillet
Arnaud Froidmont
Arnaud Ghislain
Joris Haeck
3:09,53
5 Niederlande Niederlande Nana Addae
Jesse Caron
Eugène Susanna
Niels van Dijk
3:14,17
6 Spanien Spanien Marc Orozco
Alejandro Guerrero
Jesús Alberto García
Diego Cabello
3:14,94
7 Griechenland Griechenland Stávros Anifadís
Dimítrios Balabános
Tilémahos Roútas
Pétros Kiriakídis
3:19,42
Polen Polen Jakub Krzewina
Jan Ciepiela
Sebastian Porzadny
Marcin Klaczanski
DSQ

Hochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Oleksandr Nartow Ukraine UKR 2,23
2 Andrij Prozenko Ukraine UKR 2,21 PB
3 Raúl Spank Deutschland GER 2,21
4 Dimítrios Hondrokoúkis Griechenland GRE 2,21
5 Silvano Chesani Italien ITA 2,21 PB
6 Sylwester Bednarek Polen POL 2,21 SB
7 Alan Mckie Vereinigtes Konigreich GBR 2,19 PB
8 Rimantas Mėlinis Litauen LTU 2,17 NJR

Stabhochsprung

Platz Athlet Land Höhe (m)
1 Leonid Kiwalow Russland RUS 5,60 =CR
2 Jewgenij Agejew Russland RUS 5,50 PB
3 Łukasz Michalski Polen POL 5,45
4 Karsten Dilla Deutschland GER 5,35 PB
5 Marvin Reitze Deutschland GER 5,35 SB
6 Sergei Pogorelow Russland RUS 5,25
7 Svit Pintar Slowenien SLO 5,10 PB
8 Stéfanos Koufídis Griechenland GRE 5,10

Weitsprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Olivier Huet Frankreich FRA 7,78
2 Iwan Slepow Russland RUS 7,61
3 Marcos Caldeira Portugal POR 7,58 PB
4 Mikko Kivinen Finnland FIN 7,55 PB
5 Stanislaw Ionow Russland RUS 7,54
6 Yeóryios Tsákonas Griechenland GRE 7,53
7 Tiberiu Ţălnar Rumänien ROU 7,49 SB
8 Dilian Zakhariew Bulgarien BUL 7,47

Dreisprung

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Ljukman Adams Russland RUS 16,50
2 Ilja Jefremow Russland RUS 16,49
3 Dzmitry Platnitski Belarus 1995
 BLR
16,49 PB
4 Teddy Tamgho Frankreich FRA 16,35 PB
5 Stanislaw Ionow Russland RUS 16,09
6 Şeref Osmanoğlu Ukraine UKR 15,93
7 Yeóryios Tsákonas Griechenland GRE 15,84
8 Aliaksei Tsapik Belarus 1995
 BLR
15,64

Kugelstoßen

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Aleksandr Bulanow Russland RUS 19,95 PB
2 António Vital e Silva Portugal POR 19,66
3 Nikola Kišanić Kroatien CRO 19,63 =PB
4 Vladislav Tuláček Tschechien CZE 19,61 PB
5 Rosen Karamfilow Bulgarien BUL 19,54
6 Pawel Shustsutski Belarus 1995
 BLR
19,01
7 Niko Hauhia Finnland FIN 18,91
8 Stanislaw Seheda Ukraine UKR 18,70

Diskuswurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Nikolai Sedjuk Russland RUS 62,72 CR NJR
2 Irfan Yıldırım Ukraine UKR 62,28
3 Joni Mattila Finnland FIN 58,05
4 Mikhail Dwornikow Russland RUS 57,60
5 Rosen Karamfilow Bulgarien BUL 56,84
6 Artur Hoppe Deutschland GER 56,02
7 Mateusz Suchocki Polen POL 54,34
8 Tibor Petrovszki Ungarn HUN 54,08

Hammerwurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Arno Laitinen Finnland FIN 71,94
2 Adrian Pop Rumänien ROU 70,80
3 Aliaksei Tsytsoryn Belarus 1995
 BLR
70,23
4 Alex Smith Vereinigtes Konigreich GBR 70,04
5 Denis Lukjanow Russland RUS 69,70
6 Artem Wynnyk Ukraine UKR 69,10
7 Dimítrios Filladitákis Griechenland GRE 68,77
8 Igor Sergejew Russland RUS 68,51

Speerwurf

Platz Athlet Land Weite (m)
1 Matthias de Zordo Deutschland GER 78,59
2 Roman Awramenko Ukraine UKR 75,24
3 Thomas Smet Belgien BEL 72,56 PB
4 Bartłomiej Kempny Polen POL 72,51
5 Franz Burghagen Deutschland GER 72,29
6 Maximilian Buchholz Deutschland GER 70,74 PB
7 Tanel Laanmäe Estland EST 70,33
8 James Campbell Vereinigtes Konigreich GBR 69,80

Zehnkampf

Platz Athlet Land Punkte
1 Matthias Prey Deutschland GER 7908 PB
2 Rok Deržanič Slowenien SLO 7560 NJR
3 Rico Freimuth Deutschland GER 7524 PB
4 Mateo Sossah Frankreich FRA 7516 PB
5 Simon Hechler Deutschland GER 7504 PB
6 Karol Boduła Polen POL 7458 PB
7 Eduard Michan Belarus 1995
 BLR
7345
8 Adam Nejedlý Tschechien CZE 7317 PB

Frauen

100 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Ezinne Okparaebo Norwegen NOR 11,45 NJR
2 Inna Eftimowa Bulgarien BUL 11,52
3 Kateřina Čechová Tschechien CZE 11,58
4 Natalija Pohrebnjak Ukraine UKR 11,64
5 Marika Popowicz Polen POL 11,67
6 Anike Shand-Whittingham Vereinigtes Konigreich GBR 11,82
7 Julia Sutschet Deutschland GER 11,85
8 Agnieszka Ceglarek Polen POL 11,91

200 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Hayley Mills Vereinigtes Konigreich GBR 23,37 PB
2 Jelysaweta Bryshina Ukraine UKR 23,66
3 Inna Eftimowa Bulgarien BUL 23,78
4 Mathilde Lagui Frankreich FRA 23,96
5 Émilie Gaydu Frankreich FRA 24,04
6 Juliane Stolle Deutschland GER 24,06
7 Eva Burtscher Osterreich AUT 24,23
8 Andriana Ferra Griechenland GRE 24,45

400 m

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Danijela Grgić Kroatien CRO 52,45 SB
2 Xenija Aksjonowa Russland RUS 52,92
3 Olga Fomina Russland RUS 53,68
4 Anna Wertschowskaja Russland RUS 53,78
5 Marie Gayot Frankreich FRA 53,98 PB
6 Agnė Orlauskaitė Litauen LTU 54,00 PB
7 Olha Myhaylitschenko Ukraine UKR 54,35
8 Wiktoryja Manko Belarus 1995
 BLR
54,75

800 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Mirela Lavric Rumänien ROU 2:02,84 PB
2 Emma Jackson Vereinigtes Konigreich GBR 2:03,23
3 Machteld Mulder Niederlande NED 2:03,72 PB
4 Aleksandra Uwarowa Russland RUS 2:04,15
5 Anne Kesselring Deutschland GER 2:04,96 PB
6 Eglė Balčiūnaitė Litauen LTU 2:05,73
7 Katarina Zarudnaja Russland RUS 2:06,34
8 Hannah Brooks Vereinigtes Konigreich GBR 2:12,47

1500 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Cristina Vasiloiu Rumänien ROU 4:15,30
2 Stephanie Twell Vereinigtes Konigreich GBR 4:16,03
3 Daniela Donisă Rumänien ROU 4:18,19
4 Emma Pallant Vereinigtes Konigreich GBR 4:18,71
5 Bogdana Mimić Serbien
 SRB
4:24,23 PB
6 Gabriela Neacşu Rumänien ROU 4:25,20
7 Danuta Urbanik Polen POL 4:26,93
8 Kamila Zglejc Polen POL 4:27,59

3000 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Cristina Vasiloiu Rumänien ROU 9:13,51
2 Natalja Popkowa Russland RUS 9:14,17
3 Daniela Donisă Rumänien ROU 9:14,54
4 Kristine Eikrem Engeset Norwegen NOR 9:15,60
5 Gabriela Neacşu Rumänien ROU 9:24,72 PB
6 Stevie Stockton Vereinigtes Konigreich GBR 9:25,52
7 Jess Coulson Vereinigtes Konigreich GBR 9:25,53
8 Lucie Sárová Tschechien CZE 9:28,66 PB

5000 m

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Natalja Popkowa Russland RUS 16:08,95
2 Ingunn Opsal Norwegen NOR 16:14,51
3 Emily Pidgeon Vereinigtes Konigreich GBR 16:31,30
4 Roxana Bârcă Rumänien ROU 16:46,55 PB
5 Alfija Murjasowa Russland RUS 16:47,32
6 Suzanne Huet Irland IRL 16:48,17 NJR
7 Ágnes Kostyál Ungarn HUN 16:49,41 PB
8 Vaida Žūsinaitė Litauen LTU 16:49,54 PB

10.000 m Bahngehen

Platz Athlet Land Zeit (min)
1 Anisja Kirdjapkina Russland RUS 43:27,20 PB
2 Olena Schumkina Russland RUS 46:24,74
3 Alena Kostromitina Russland RUS 46:41,56 PB
4 Anamaria Greceanu Rumänien ROU 47:51,40 SB
5 Federica Menzato Italien ITA 47:58,07 PB
6 Federica Ferraro Italien ITA 48:16,05 PB
7 Spyridoúla Stávrou Griechenland GRE 48:49,38 PB
8 Agnese Pastare Lettland LAT 49:07,36 SB

100 m Hürden

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Aleksandra Fedoriwa Russland RUS 13,12 NJR
2 Lætitia Denis Frankreich FRA 13,35 PB
3 Marina Andrjuchina Russland RUS 13,50 =PB
4 Cindy Roleder Deutschland GER 13,65
5 Arna Erega Kroatien CRO 13,65
6 Stefanie Saumweber Deutschland GER 13,80
7 Solene Hamelin Frankreich FRA 13,82
Annimari Korte Finnland FIN DSQ

400 m Hürden

Platz Athletin Land Zeit (s)
1 Fabienne Kohlmann Deutschland GER 56,42 PB
2 Perri Shakes-Drayton Vereinigtes Konigreich GBR 56,46 NJR
3 Anastassija Ott Russland RUS 57,27
4 Darja Korablewa Russland RUS 57,83
5 Amélie Fosse Frankreich FRA 57,94 PB
6 Meghan Beesley Vereinigtes Konigreich GBR 58,76
7 Tina Matusińska Polen POL 58,81
8 Hanna Titimez Ukraine UKR 61,50

3000 m Hindernis

Platz Athletin Land Zeit (min)
1 Karoline Bjerkeli Grøvdal Norwegen NOR 9:44,34 EJR CR
2 Kristine Eikrem Engeset Norwegen NOR 9:47,35
3 Poļina Jeļizarova Lettland LAT 10:03,91 SB
4 Natalja Pendjuchowa Russland RUS 10:23,53 PB
5 Krisztina Kácser Ungarn HUN 10:25,37 PB
6 Eliza Gawryluk Polen POL 10:25,90
7 Lena Örn Schweden SWE 10:26,17 PB
8 Louise Ghesquiere Frankreich FRA 10:33,34

4 × 100 m Staffel

Platz Land Athleten Zeit (min)
1 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Anike Shand-Whittingham
Ashleigh Nelson
Hayley Jones
Asha Philip
44,52
2 Ukraine Ukraine Hanna Titimez
Natalija Pohrebnjak
Hanna Ryschykowa
Jelysaweta Bryshina
44,77 NJR
3 Polen Polen Martyna Ksiazek
Marika Popowicz
Agnieszka Ceglarek
Weronika Wedler
45,32
4 Deutschland Deutschland Isabel Galander
Juliane Stolle
Elisa Sporleder
Julia Sutschet
45,67
5 Italien Italien Martina Balboni
Jessica Paoletta
Ilenia Draisci
Valentina Palezza
46,01
6 Schweden Schweden Julia Skugge
Linnéa Collin
Isabelle Eurenius
Maria Gustafsson
46,23
7 Schweiz Schweiz Stefanie Bieli
Valentine Arrieta
Aurélie Humair
Clélia Reuse
46,51
Niederlande Niederlande Kadene Vassell
Annemiek Strijker
Shimada Bajon
Nicky van Leuveren
DSQ

4 × 400 m Staffel

Platz Land Athleten Zeit (min)
1 Russland Russland Olga Fomina
Anastassija Ott
Anna Wertschowskaja
Xenija Ustalowa
3:33,95
2 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Meghan Beesley
Hayley Jones
Joey Duck
Perri Shakes-Drayton
3:37,29
3 Deutschland Deutschland Wiebke Ullmann
Esther Cremer
Lena Schmidt
Fabienne Kohlmann
3:37,32
4 Frankreich Frankreich Amélie Fosse
Lætitia Denis
Bérénice Manimba
Marie Gayot
3:37,82
5 Polen Polen Anna Kiełbasińska
Tina Matusińska
Iga Baumgart
Marika Popowicz
3:39,26
6 Rumänien Rumänien Anamaria Ioniță
Andreea Ionescu
Florina Rusu
Mirela Lavric
3:39,67
7 Belarus 1995
 Belarus
Maryna Boika
Wiktoryja Schautschuk
Kazjaryna Baschko
Wiktoryja Manko
3:40,11
8 Niederlande Niederlande Naomi Driessen
Kaira Boddy
Marit Dopheide
Machteld Mulder
3:47,75

Hochsprung

Platz Athletin Land Höhe (m)
1 Erika Wiklund Schweden SWE 1,82
2 Liene Karsuma Lettland LAT 1,82 PB
3 Mirela Demirewa Bulgarien BUL 1,82
4 Vikki Hubbard Vereinigtes Konigreich GBR 1,82
5 Georgiana Muscalu Rumänien ROU 1,79
6 Ezgi Sevilmiş Turkei TUR 1,79
7 Esthera Petre Rumänien ROU 1,79
8 Urszula Gardzielewska Polen POL 1,75
Serena Capponcelli Italien ITA 1,75

Stabhochsprung

Platz Athletin Land Höhe (m)
1 Minna Nikkanen Finnland FIN 4,35 NJR
2 Tina Michel Deutschland GER 4,25
3 Anna Katharina Schmid Schweiz SUI 4,25
4 Lisa Ryzih Deutschland GER 4,20 PB
Marion Buisson Frankreich FRA 4,20
6 Karmen Bunikowska Polen POL 4,20 NJR
7 Vanessa Vandy Finnland FIN 4,10 =PB
8 Walerija Wolik Russland RUS 4,05 =SB

Weitsprung

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Manuela Galtier Frankreich FRA 6,44 PB
2 Éloyse Lesueur Frankreich FRA 6,34
3 Julija Pidlutschnaja Russland RUS 6,28
4 Nadja Käther Deutschland GER 6,24
5 Ivana Španović Serbien
 SRB
6,22
6 Irène Pusterla Schweiz SUI 6,21 PB
7 Melanie Bauschke Deutschland GER 6,20
8 Natalija Palanij Ukraine UKR 6,08

Dreisprung

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Kaire Leibak Estland EST 14,02
2 Hanna Minenko Ukraine UKR 13,85 PB
3 Cristina Bujin Rumänien ROU 13,57 SB
4 Lyvie-Paola Laurent Frankreich FRA 13,50 PB
5 Haoua Kessely Frankreich FRA 13,41
6 Anastasija Matwejewa Russland RUS 13,28
7 Carmen Toma Rumänien ROU 13,06
8 Federica De Santis Italien ITA 12,93

Kugelstoßen

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Melissa Boekelman Niederlande NED 16,51
2 Alena Kopez Belarus 1995
 BLR
16,10 PB
3 Isabell von Loga Deutschland GER 15,74
4 Agnieszka Dudzińska Polen POL 15,35
5 Eden Francis Vereinigtes Konigreich GBR 15,32
6 Mateja Gregurić Kroatien CRO 15,13
7 Anita Márton Ungarn HUN 15,07
8 Hanna Samoljuk Ukraine UKR 14,91

Diskuswurf

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Wera Ganejewa Russland RUS 56,16 PB
2 Sandra Perković Kroatien CRO 55,42 NYR
3 Tamara Apostolico Italien ITA 55,21 PB
4 Anna-Katharina Weller Deutschland GER 51,17
5 Wiktorija Bolbat Ukraine UKR 50,85
6 Anita Márton Ungarn HUN 49,56
7 Melissa Boekelman Niederlande NED 48,03
8 Jenny Johansson Schweden SWE 47,30 PB

Hammerwurf

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Bianca Perie Rumänien ROU 64,35
2 Kateřina Šafránková Tschechien CZE 62,95
3 Natallia Schajunowa Belarus 1995
 BLR
62,73
4 Anna Bulgakowa Russland RUS 62,14
5 Zalina Marghieva Moldau Republik MDA 61,27
6 Mateja Gregurić Kroatien CRO 60,84
7 Dorotea Habazin Kroatien CRO 60,05
8 Tatiana Massamba Frankreich FRA 59,16 PB

Speerwurf

Platz Athletin Land Weite (m)
1 Wera Rebrik Ukraine UKR 58,48 SB
2 Sinta Sprudzāne Lettland LAT 57,01 PB
3 Urszula Jakimowicz Polen POL 54,83 NJR
4 Jelena Jaakkola Finnland FIN 52,97
5 Triadafillió Kársa Griechenland GRE 52,37 PB
6 Anna Wessman Schweden SWE 50,72
7 Raine Kuningas Estland EST 49,25
8 Alexia Kogut Kubiak Estland EST 49,16

Siebenkampf

Platz Athletin Land Punkte
1 Aiga Grabuste Lettland LAT 5920
2 Eliška Klučinová Tschechien CZE 5709
3 Nikola Ogrodníková Tschechien CZE 5607 PB
4 Ebe Reier Estland EST 5514
5 Jana Maksimawa Belarus 1995
 BLR
5512
6 Maiju Mattila Finnland FIN 5343 PB
7 Annika Schönebeck Deutschland GER 5340
8 Kaziaryna Babitsch Belarus 1995
 BLR
5336

Abkürzungen

  • WR = Weltrekord
  • WU20R = U20-Weltrekord
  • OR = olympischer Rekord
  • YOR = olympischer Jugendrekord
  • AR = Kontinentalrekord
  • AU20R = U20-Kontinentalrekord
  • NR = nationaler Rekord
  • NU20R = nationaler U20-Rekord
  • CR = Meisterschaftsrekord
  • MR = Veranstaltungsrekord
  • WB = Weltbestleistung
  • WU20B = U20-Weltbestleistung
  • WU18B = U18-Weltbestleistung
  • AB = Kontinentalbestleistung
  • AU20B = U20-Kontinentalbestleistung
  • AU18B = U18-Kontinentalbestleistung
  • NB = nationale Bestleistung
  • NU20B = nationale U20-Bestleistung
  • NU18B = nationale U18-Bestleistung
  • PB = persönliche Bestleistung
  • SB = persönliche Saisonbestleistung
  • QB = Qualifikationsbestleistung
  • WL = Weltjahresbestleistung
  • WU20L = U20-Weltjahresbestleistung
  • WU18L = U18-Weltjahresbestleistung
  • DSQ = disqualifiziert (engl. Disqualified)
  • DNS = Wettkampf nicht angetreten (engl. Did Not Start)
  • DNF = Wettkampf nicht beendet (engl. Did Not Finish)

Medaillenspiegel

Medaillenspiegel (Endstand nach 44 Entscheidungen)
Platz Land Gold Silber Bronze Gesamt
1 Russland Russland 10 8 6 24
2 Deutschland Deutschland 7 5 4 16
3 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich 4 6 4 14
4 Frankreich Frankreich 4 3 2 9
5 Rumänien Rumänien 4 2 3 9
6 Ukraine Ukraine 3 6 1 10
7 Norwegen Norwegen 2 2 0 4
8 Finnland Finnland 2 0 1 3
9 Tschechien Tschechien 1 2 2 5
10 Lettland Lettland 1 2 1 4
11 Polen Polen 1 1 4 6
12 Italien Italien 1 1 3 5
13 Kroatien Kroatien 1 1 1 3
14 Niederlande Niederlande 1 0 1 2
15 Estland Estland 1 0 0 1
Schweden Schweden 1 0 0 1
17 Spanien Spanien 0 2 2 4
18 Belarus 1995
 Belarus
0 1 3 4
19 Bulgarien Bulgarien 0 1 2 3
20 Portugal Portugal 0 1 1 2
21 Slowenien Slowenien 0 1 0 1
22 Belgien Belgien 0 0 1 1
Schweiz Schweiz 0 0 1 1
23 Gesamt 44 45 43 132

Fußnoten

  1. European Junior Championships Day 1 full report@1@2Vorlage:Toter Link/www.britishathletics.org.uk (Seite nicht mehr abrufbar, Suche in Webarchiven Info: Der Link wurde automatisch als defekt markiert. Bitte prüfe den Link gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis. auf britishathletics.org.uk, abgerufen 10. September 2013
  2. Mit 71 Athleten zur Junioren-EM ev auf leichtathletik.de, vom 27. Juni 2007, abgerufen 10. September 2013
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Leichtathletik-Junioreneuropameisterschaften 2007
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.