For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Olympische Sommerspiele 2000/Schwimmen.

Olympische Sommerspiele 2000/Schwimmen

aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

Schwimmen bei den
Olympischen Sommerspielen 2000
Logo
Swimming pictogram.svg
Information
Austragungsort AustralienAustralien Sydney
Wettkampfstätte Sydney International Aquatic Centre
Nationen 150
Athleten 954 (558
Marssymbol (männlich)
, 396
Venussymbol (weiblich)
)
Datum 16. – 23. September 1920
Entscheidungen 32
Atlanta 1996

Bei den Olympischen Sommerspielen 2000 in der australischen Metropole Sydney wurden im Schwimmen insgesamt 32 Wettbewerbe ausgetragen, davon je 16 für Männer und für Frauen.

Ausgetragen wurden die Schwimmwettbewerbe im Sydney International Aquatic Centre vor der Rekordkulisse von etwa 17.000 Zuschauern täglich.

Männer

50 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Anthony Ervin 21,98 s
Vereinigte Staaten USA Gary Hall junior 21,98 s
3 Niederlande NED Pieter van den Hoogenband 22,03 s
4 Italien ITA Lorenzo Vismara 22,11 s
5 Polen POL Bartosz Kizierowski 22,22 s
6 Russland RUS Alexander Popow 22,24 s
7 Vereinigtes Konigreich GBR Mark Foster 22,41 s
8 Ukraine UKR Oleksandr Volynets 22,51 s

100 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Niederlande NED Pieter van den Hoogenband 48,30 s
2 Russland RUS Alexander Popow 48,69 s
3 Vereinigte Staaten USA Gary Hall junior 48,73 s
4 Australien AUS Michael Klim 48,74 s
5 Vereinigte Staaten USA Neil Walker 49,09 s
6 Schweden SWE Lars Frölander 49,22 s
7 Russland RUS Denis Pimankow 49,36 s
8 Australien AUS Chris Fydler 49,44 s

200 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Niederlande NED Pieter van den Hoogenband 1:45,35 min (WR)
2 Australien AUS Ian Thorpe 1:45,83 min
3 Italien ITA Massimiliano Rosolino 1:46,65 min
4 Vereinigte Staaten USA Josh Davis 1:46,73 min (AR)
5 Vereinigtes Konigreich GBR Paul Palmer 1:47,95 min
6 Vereinigtes Konigreich GBR James Salter 1:48,74 min
7 Kanada CAN Richard Say 1:48,76 min
8 Australien AUS Grant Hackett 1:49,46 min

400 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Australien AUS Ian Thorpe 3:40,59 min (WR)
2 Italien ITA Massimiliano Rosolino 3:43,40 min (AR)
3 Vereinigte Staaten USA Klete Keller 3:47,00 min (AR)
4 Italien ITA Emiliano Brembilla 3:47,01 min
5 Rumänien ROM Dragoș Coman 3:47,38 min (NR)
6 Vereinigte Staaten USA Chad Carvin 3:47,58 min
7 Australien AUS Grant Hackett 3:48,22 min
8 Sudafrika RSA Ryk Neethling 3:48,52 min

1500 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Australien AUS Grant Hackett 14:48,33 min
2 Australien AUS Kieren Perkins 14:53,59 min
3 Vereinigte Staaten USA Chris Thompson 14:56,81 min (AR)
4 Russland RUS Alexei Filipets 14:56,88 min
5 Sudafrika RSA Ryk Neethling 15:00,48 min (AR)
6 Vereinigte Staaten USA Erik Vendt 15:08,61 min
7 Ukraine UKR Ihor Tscherwynskyj 15:08,80 min
8 Deutschland GER Heiko Hell 15:19,87 min

100 m Rücken

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Lenny Krayzelburg 53,72 s (OR)
2 Australien AUS Matt Welsh 54,07 s (AR)
3 Deutschland GER Stev Theloke 54,82 s
4 Australien AUS Josh Watson 55,01 s
5 Polen POL Bartosz Kizierowski 55,04 s
6 Vereinigte Staaten USA Neil Walker 55,14 s
7 Deutschland GER Steffen Driesen 55,27 s
8 Israel ISR Eithan Urbach 55,74 s

200 m Rücken

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Lenny Krayzelburg 1:56,76 min (OR)
2 Vereinigte Staaten USA Aaron Peirsol 1:57,35 min
3 Australien AUS Matt Welsh 1:57,59 min (AR)
4 Island ISL Örn Arnarson 1:59,00 min
5 Italien ITA Emanuele Merisi 1:59,01 min
6 Rumänien ROM Răzvan Florea 1:59,05 min (NR)
7 Brasilien BRA Rogério Romero 1:59,27 min
8 Kroatien CRO Gordan Kožulj 1:59,38 min

100 m Brust

Platz Land Athlet Zeit
1 Italien ITA Domenico Fioravanti 1:00,46 min (OR)
2 Vereinigte Staaten USA Ed Moses 1:00,73 min
3 Russland RUS Roman Sludnow 1:00,91 min
4 Japan JPN Kōsuke Kitajima 1:01,34 min
5 Tschechien CZE Daniel Málek 1:01,50 min (NR)
6 Kanada CAN Morgan Knabe 1:01,58 min (NR)
7 Sudafrika RSA Brett Petersen 1:01,63 min
8 Schweiz SUI Remo Lütolf 1:01,88 min

200 m Brust

Platz Land Athlet Zeit
1 Italien ITA Domenico Fioravanti 2:10,87 min (AR)
2 Sudafrika RSA Terence Parkin 2:12,50 min (AR)
3 Italien ITA Davide Rummolo 2:12,73 min
4 Australien AUS Regan Harrison 2:12,88 min (AR)
5 Tschechien CZE Daniel Málek 2:13,20 min (NR)
6 Vereinigte Staaten USA Kyle Salyards 2:13,27 min
7 Frankreich FRA Yohann Bernard 2:13,31 min
8 Australien AUS Ryan Mitchell 2:14,00 min

100 m Schmetterling

Platz Land Athlet Zeit
1 Schweden SWE Lars Frölander 52,00 s (AR)
2 Australien AUS Michael Klim 52,18 s
3 Australien AUS Geoff Huegill 52,22 s
4 Vereinigte Staaten USA Ian Crocker 52,44 s (AR)
5 Kanada CAN Mike Mintenko 52,58 s (NR)
Japan JPN Takashi Yamamoto 52,58 s (AR)
7 Deutschland GER Thomas Rupprath 53,13 s
Russland RUS Anatoli Poljakow 53,13 s

200 m Schmetterling

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Tom Malchow 1:55,35 min (OR)
2 Ukraine UKR Denys Sylantjew 1:55,76 min (NR)
3 Australien AUS Justin Norris 1:56,17 min (AR)
4 Russland RUS Anatoli Poljakow 1:56,34 min
5 Vereinigte Staaten USA Michael Phelps 1:56,50 min
6 Vereinigtes Konigreich GBR Stephen Parry 1:57,01 min
7 Russland RUS Denis Pankratow 1:57,97 min
8 Frankreich FRA Franck Esposito 1:58,39 min

200 m Lagen

Platz Land Athlet Zeit
1 Italien ITA Massimiliano Rosolino 1:58,98 min (OR)
2 Vereinigte Staaten USA Tom Dolan 1:59,77 min (AR)
3 Vereinigte Staaten USA Tom Wilkens 2:00,87 min
4 Ungarn HUN Attila Czene 2:01,16 min
5 Niederlande NED Marcel Wouda 2:01,48 min
6 Deutschland GER Christian Keller 2:02,02 min
7 Frankreich FRA Xavier Marchand 2:02,23 min
8 Finnland FIN Jani Sievinen 2:02,49 min

400 m Lagen

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Tom Dolan 4:11,76 min (WR)
2 Vereinigte Staaten USA Erik Vendt 4:14,23 min
3 Kanada CAN Curtis Myden 4:15,33 min (NR)
4 Italien ITA Alessio Boggiatto 4:15,93 min
5 Sudafrika RSA Terence Parkin 4:16,92 min (AR)
6 Australien AUS Justin Norris 4:17,87 min
7 Rumänien ROM Cezar Bădiță 4:20,91 min
8 Japan JPN Shinya Taniguchi 4:20,93 min

4 × 100 m Freistil

Platz Land Athleten Zeit
1 Australien AUS Michael Klim
Chris Fydler
Ashley Callus
Ian Thorpe
Vorlauf: Todd Pearson, Adam Pine
3:13,67 min (WR)
2 Vereinigte Staaten USA Anthony Ervin
Neil Walker
Jason Lezak
Gary Hall junior
Vorlauf: Scott Tucker, Josh Davis
3:13,86 min
3 Brasilien BRA Fernando Scherer
Gustavo Borges
Carlos Jayme
Edvaldo Filho
3:17,40 min
4 Deutschland GER Torsten Spanneberg
Christian Tröger
Stephan Kunzelmann
Stefan Herbst
Vorlauf: Lars Conrad
3:17,77 min
5 Italien ITA Lorenzo Vismara
Klaus Lanzarini
Massimiliano Rosolino
Simone Cercato
Vorlauf: Maruo Gallo
3:17,85 min
6 Schweden SWE Stefan Nystrand
Lars Frölander
Mattias Ohlin
Johan Nyström
3:19,60 min
7 Frankreich FRA Frédérick Bousquet
Romain Barnier
Hugo Viart
Nicolas Kintz
3:21,00 min
Russland RUS Andrei Kapralow
Denis Pimankow
Alexander Popow
Dmitri Tschernyschow
Vorlauf: Leonid Wjatscheslawowitsch Chochlow
DSQ

4 × 200 m Freistil

Platz Land Athleten Zeit
1 Australien AUS Ian Thorpe
Michael Klim
Todd Pearson
William Kirby
Vorlauf: Grant Hackett, Daniel Kowalski
7:07,05 min (WR)
2 Vereinigte Staaten USA Scott Goldblatt
Josh Davis
Jamie Rauch
Klete Keller
Vorlauf: Nate Dusing, Chad Carvin
7:12,64 min
3 Niederlande NED Martijn Zuijdweg
Johan Kenkhuis
Marcel Wouda
Pieter van den Hoogenband
Vorlauf: Mark van der Zijden
7:12,70 min (NR)
4 Italien ITA Andrea Beccari
Matteo Pelliciari
Emiliano Brembilla
Massimiliano Rosolino
7:12,91 min
5 Vereinigtes Konigreich GBR Edward Sinclair
Paul Palmer
Marc Spackman
James Salter
Vorlauf: Andrew Clayton
7:12,98 min
6 Deutschland GER Stefan Pohl
Christian Keller
Stefan Herbst
Christian Tröger
Vorlauf: Heiko Hell, Michael Kiedel
7:20,19 min
7 Kanada CAN Mark Johnston
Mike Mintenko
Rick Say
Yannick Lupien
Vorlauf: Brian Johns
7:21,92 min
8 Russland RUS Dmitri Tschernyschew
Andrei Kapralow
Sergei Lawrenow
Alexei Filipets
Vorlauf: Alexei Jegorow
7:24,37 min

4 × 100 m Lagen

Platz Land Athleten Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Lenny Krayzelburg
Ed Moses
Ian Crocker
Gary Hall junior
Vorlauf: Neil Walker, Tommy Hannan, Jason Lezak
3:33,73 min (WR)
2 Australien AUS Matt Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Michael Klim
Vorlauf: Josh Watson, Ryan Mitchell, Adam Pine, Ian Thorpe
3:35,27 min (AR)
3 Deutschland GER Stev Theloke
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Torsten Spanneberg
3:35,88 min (AR)
4 Niederlande NED Klaas-Erik Zwering

Marcel Wouda
Joris Keizer
Pieter van den Hoogenband
Vorlauf: Mark Veens

3,37,23 min (NR)
5 Ungarn HUN Péter Horváth
Károly Güttler
Zsolt Gáspár
Attila Zubor
3:39,09 min
6 Kanada CAN Chris Renaud
Morgan Knabe
Mike Mintenko
Craig Hutchison
Vorlauf: Shamek Pietucha, Yannick Lupien
3:39,88 min
7 Frankreich FRA Simon Dufour
Hugues Duboscq
Franck Esposito
Frédérick Bousquet
3:40,02 min
8 Vereinigtes Konigreich GBR Neil Willey
Darren Mew
James Hickman
Sion Brinn
3:40,19 min

Frauen

50 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Niederlande NED Inge de Bruijn 24,32 s
2 Schweden SWE Therese Alshammar 24,51 s
3 Vereinigte Staaten USA Dara Torres 24,63 s

100 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Niederlande NED Inge de Bruijn 53,83 s
2 Schweden SWE Therese Alshammar 54,33 s
3 Vereinigte Staaten USA Dara Torres 54,43 s
Vereinigte Staaten USA Jenny Thompson 54,43 s

200 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Australien AUS Susie O’Neill 1:58,24 min
2 Slowakei SVK Martina Moravcová 1:58,32 min
3 Costa Rica CRC Claudia Poll 1:58,81 min

400 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Brooke Bennett 4:05,80 min
2 Vereinigte Staaten USA Diana Munz 4:07,07 min
3 Costa Rica CRC Claudia Poll 4:07,83 min

800 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Brooke Bennett 8:19,67 min (OR)
2 Ukraine UKR Jana Klotschkowa 8:22,66 min
3 Vereinigte Staaten USA Kaitlin Sandeno 8:24,29 min

100 m Rücken

Platz Land Athlet Zeit
1 Rumänien ROM Diana Mocanu 1:00,21 min (OR)
2 Japan JPN Mai Nakamura 1:00,55 min
3 Spanien ESP Nina Schiwanewskaja 1:00,89 min

200 m Rücken

Platz Land Athlet Zeit
1 Rumänien ROM Diana Mocanu 2:08,16 min
2 Frankreich FRA Roxana Mărăcineanu 2:10,25 min
3 Japan JPN Miki Nakao 2:11,05 min

100 m Brust

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Megan Quann 1:07,05 min (OR)
2 Australien AUS Leisel Jones 1:07,49 min
3 Sudafrika RSA Penelope Heyns 1:07,55 min

200 m Brust

Platz Land Athlet Zeit
1 Ungarn HUN Ágnes Kovács 2:24,35 min (OR)
2 Vereinigte Staaten USA Kristy Kowal 2:24,56 min
3 Vereinigte Staaten USA Amanda Beard 2:25,35 min

100 m Schmetterling

Platz Land Athlet Zeit
1 Niederlande NED Inge de Bruijn 56,61 s (WR)
2 Slowakei SVK Martina Moravcová 57,97 s
3 Vereinigte Staaten USA Dara Torres 58,20 s

200 m Schmetterling

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Misty Hyman 2:05,88 min (OR)
2 Australien AUS Susie O’Neill 2:06,58 min
3 Australien AUS Petria Thomas 2:07,12 min

200 m Lagen

Platz Land Athlet Zeit
1 Ukraine UKR Jana Klotschkowa 2:10,68 min (OR)
2 Rumänien ROM Beatrice Câșlaru 2:12,57 min
3 Vereinigte Staaten USA Cristina Teuscher 2:13,32 min

400 m Lagen

Platz Land Athlet Zeit
1 Ukraine UKR Jana Klotschkowa 4:33,59 min (WR)
2 Japan JPN Yasuko Tajima 4:35,96 min
3 Rumänien ROM Beatrice Câșlaru 4:37,18 min

4 × 100 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Amy Van Dyken
Dara Torres
Courtney Shealy
Jenny Thompson
Vorlauf: Erin Phenix, Ashley Tappin
3:36,61 min (WR)
2 Niederlande NED Manon van Rooijen
Wilma van Hofwegen
Thamar Henneken
Inge de Bruijn
Vorlauf: Chantal Groot
3:39,83 min
3 Schweden SWE Louise Jöhnke
Therese Alshammar
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kämmerling
Vorlauf: Josefin Lillhage, Malin Svahnström
3:40,30 min

4 × 200 m Freistil

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Samantha Arsenault
Diana Munz
Lindsay Benko
Jenny Thompson
Vorlauf: Julia Stowers, Kim Black
7:57,80 min (OR)
2 Australien AUS Susie O’Neill
Giaan Rooney
Kirsten Thomson
Petria Thomas
Vorlauf: Jacinta van Lint, Elka Graham
7:58,52 min
3 Deutschland GER Franziska van Almsick
Antje Buschschulte
Sara Harstick
Kerstin Kielgaß
Vorlauf: Meike Freitag, Britta Steffen
7:58,64 min

4 × 100 m Lagen

Platz Land Athlet Zeit
1 Vereinigte Staaten USA Barbara Bedford
Megan Quann
Jenny Thompson
Dara Torres
Vorlauf: Courtney Shealy, Ashley Tappin, Amy Van Dyken, Staciana Stitts
3:58,30 min (WR)
2 Australien AUS Dyana Calub
Leisel Jones
Petria Thomas
Susie O’Neill
Vorlauf: Giaan Rooney, Tamee White, Sarah Ryan
4:01,59 min
3 Japan JPN Mai Nakamura
Masami Tanaka
Junko Ōnishi
Sumika Minamoto
4:04,16 min
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Olympische Sommerspiele 2000/Schwimmen
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.