2009 Nottinghamshire County Council election - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2009 Nottinghamshire County Council election.

2009 Nottinghamshire County Council election

From Wikipedia, the free encyclopedia

2009 Nottinghamshire County Council election

← 2005 4 June 2009 2013 →

All 67 seats to Nottinghamshire County Council
34 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Party Conservative Labour Liberal Democrats
Last election 26 36 5
Seats before 26 36 4
Seats won 36 14 9
Seat change +10 -22 +5
Percentage 52.24 19.40 13.43

  Fourth party Fifth party
 
Party Independent UKIP
Last election 0 0
Seats before 1 0
Seats won 7 1
Seat change +6 +1
Percentage 13.43 1.49

Map of the results of the election coloured by victorious party

Leader before election


Labour

Elected Leader


Conservative

Elections to Nottinghamshire County Council took place on 4 June 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament.

In the previous election, held on 5 May 2005, the Labour Party won a majority with 36 out of 67 seats. The Conservative Party were second with 26 seats, and the Liberal Democrats had five.[1] Following the 2005 election, there were three by-elections, which all saw swings against Labour. The Conservatives gained Hucknall and the Liberal Democrats Sutton-in-Ashfield North from Labour, and the Labour party's majority in Mansfield East was reduced by nearly two thirds.[2]

Campaign

A key local issue was the planned extension of the Nottingham Express Transit tram system to Clifton and Toton, which was opposed by the Conservatives.[3]

Results by District

Nottinghamshire County Council is made up of 67 seats in a total of 54 electoral divisions across 7 districts: Ashfield District, Bassetlaw District, Broxtowe Borough, Gedling Borough, Mansfield District, Newark & Sherwood District, and Rushcliffe Borough.[4]

Ashfield District

(10 seats, 8 electoral divisions)

Hucknall

Hucknall (3 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Mick Murphy 2,690 11.06
UKIP Tom Irvine 2,541 10.45
Conservative Kevin Thomas Rostance 2,519 10.36
Conservative Robert Rankin 2,498 10.27
Labour Chris Baron 2,393 9.84
Labour Dave Shaw 2,258 9.29
Labour Trev Locke 2,213 9.10
UKIP Kenneth Browne 1,204 4.95
UKIP Mark Brinsley-Day 1,202 4.94
Liberal Democrats Kevin Moore 1,125 4.63
Liberal Democrats Harry Toseland 1,058 4.35
BNP Susan Carolyn Gamble 905 3.72
Liberal Democrats Austin Rathe 881 3.62
English Democrat Kevin Michael Worrall 602 2.48
Independent Geoff Thorpe 223 0.92
Turnout 8,104 34.07

Kirkby in Ashfield North

Kirkby in Ashfield North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour John Russell Knight 842 26.38
BNP Michael John Clarke 722 22.62
Independent Wendy Brenda Harvey 597 18.70
Conservative James Grant Thornton 445 13.94
Liberal Democrats Melvin William Grant 412 12.91
Independent Dave Spalding 174 5.45
Turnout 3,192 31.27

Kirkby in Ashfield South

Kirkby in Ashfield South (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Rachel Elisabeth Madden 1,752 39.29
Labour Yvonne Davidson 868 19.47
Conservative Robert Copley 614 13.77
BNP Darran Paul Burke 482 10.81
English Democrat Tony Ellis 295 6.62
Green Lisa Jane Brown 257 5.76
Independent Tony Brown 191 4.28
Turnout 4,459 40.39

Selston

Selston (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Gail Turner 1,593 36.68
Liberal Democrats Robert James Sears-Piccavey 1,037 23.88
BNP Edward Holmes 734 16.90
Labour Stephen John Mays 557 12.83
Conservative Brian William Jarvis 343 7.90
Green Kevin Bradford 79 1.82
Turnout 4,343 43.40

Sutton in Ashfield Central

Sutton in Ashfield Central (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Michelle Gent 801 29.64
Labour Edward David Walter Llewellyn-Jones 696 25.76
Conservative Christine Margaret Vernon 384 14.21
BNP Jane Helen Clarke 347 12.84
Independent Leslie Matthews 276 10.21
Independent Tony Johnson 198 7.33
Turnout 2,702 31.26

Sutton in Ashfield East

Sutton in Ashfield East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Steven Terence Carroll 772 27.32
Liberal Democrats Philip Ashley Smith 628 22.22
Conservative John Matson Baker 426 15.07
Independent Tony Wallis 401 14.19
Independent David Michael Parker 300 10.62
BNP Paul Jeffrey Gamble 299 10.58
Turnout 2,826 32.05

Sutton in Ashfield North

Sutton in Ashfield North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Jason Bernard Zadrozny 1,038 35.40
Labour Trish Phillips 738 25.17
Conservative Michael Peter Laing Halls 562 19.17
BNP Michael John Clarke 418 14.26
Turnout 2,932 34.32

Sutton in Ashfield West

Sutton in Ashfield West (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Fiona Asbury 1,066 36.48
Labour David John Kirkham 758 25.94
Conservative Michael Maurice Champion 522 17.86
BNP Hilda Holmes 382 13.07
Turnout 2,922 32.98

Bassetlaw District

(9 seats, 9 electoral divisions)

Blyth & Harworth

Blyth & Harworth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Sheila Janice Place 1,663 52.71
Conservative Chris Wanless 1,492 47.29
Turnout 3,226 34.13

Misterton

Misterton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Liz Yates 3,321 76.45
Labour David Challinor 1,023 23.55
Turnout 4,477 42.52

Retford East

Retford East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Wendy Quigley 1,933 62.05
Labour Mick Storey 1,182 37.95
Turnout 3,182 37.30

Retford West

Retford West (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Mike Quigley 1,305 46.26
Labour James Trebor Arthur Napier 942 33.39
Liberal Democrats David Anthony Hassett 574 20.35
Turnout 2,853 34.25

Tuxford

Tuxford (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative John Marshall Hempsall 2,511 61.02
Liberal Democrats Brian Sydney Cane 910 22.11
Labour Marilyn McCarthy 694 16.87
Turnout 4,179 44.95

Worksop East

Worksop East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Glynn Gilfoyle 1,525 54.19
Independent Geoff Coe 762 27.08
Conservative Tracey Lee Taylor 527 18.73
Turnout 2,871 30.64

Worksop North

Worksop North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Sybil Jacqueline Fielding 1,711 54.54
Conservative Jonathan Neil Sheppard 1,426 45.46
Turnout 3,228 31.38

Worksop North East & Carlton

Worksop North East & Carlton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Alan Rhodes 1,669 51.07
Conservative Bill Graham 1,599 48.93
Turnout 3,362 36.26

Worksop West

Worksop West (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Michael Bennett 1,403 50.81
Labour David Daniel Potts 909 32.92
Liberal Democrats Mark Peter Hunter 449 16.26
Turnout 2,789 33.27

Broxtowe Borough

(10 seats, 8 electoral divisions)

Beauvale

Beauvale (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative David Taylor 1,532 43.31
BNP Dave Brown 698 19.73
Liberal Democrats Bob Charlesworth 657 18.58
Labour Jen Cole 650 18.38
Turnout 3,554 43.56

Beeston North

Beeston North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Steve Carr 2,026 53.12
Conservative Philip Hopkinson 905 23.73
Labour Kate Foale 549 14.39
Green Paul David Anderson 334 8.76
Turnout 3,833 48.54

Beeston South & Attenborough

Beeston South & Attenborough (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Eric Kerry 1,889 41.02
Labour Pat Lally 1,700 36.92
Liberal Democrats Graham Morley Hopcroft 432 9.38
Green Sylvia Anne Rule 306 6.64
BNP Wayne Shelbourn 278 6.04
Turnout 4,619 51.16

Bramcote & Stapleford

Bramcote and Stapleford (2 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Stan Heptinstall 3,281 21.03
Liberal Democrats Brian Wombwell 3,095 19.84
Conservative John Doddy 2,528 16.21
Conservative Philip Brooks-Stephenson 2,245 14.39
Labour John William McGrath 1,418 9.09
Labour Geoff Ward 1,119 7.17
UKIP Chris Cobb 1,013 6.49
Green Emma Kathryn Fawcett 507 3.25
Green Mary Evelyn Venning 394 2.53
Turnout 7,814 45.49

Chilwell & Toton

Chilwell and Toton (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Tom Pettengell 3,388 24.40
Conservative Richard Ian Jackson 3,356 24.17
Labour Ed Jacobs 1,442 10.39
Labour Atul Joshi 1,135 8.17
Liberal Democrats Dave Pearson 1,076 7.75
Liberal Democrats Christine Wombwell 998 7.19
UKIP Keith Willoughby Marriott 786 5.66
Green Richard David Eddleston 658 4.74
BNP Mary Clifton 546 3.93
Green David Knight Mitchell 500 3.60
Turnout 6,769 42.60

Eastwood

Eastwood (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Keith Longdon 1,539 49.66
Labour Milan Radulovic 888 28.65
Conservative Graham Kilbourne 672 21.68
Turnout 3,151 38.26

Kimberley & Trowell

Kimberley & Trowell (1 seat)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Ken Rigby 1,585 36.29
Conservative Shane Easom 1,342 30.73
Labour Richard Robinson 912 20.88
BNP Kevin Lambert 402 9.21
Green Gordon Brian Stoner 126 2.89
Turnout 4,377 49.01

Nuthall

Nuthall (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Philip John Owen 1,752 50.16
Independent Sue Wildey 1,741 49.84
Turnout 3,526 45.33

Gedling Borough

(10 seats, 6 electoral divisions)

Arnold North

Arnold North (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Gerald Vincent Clarke 3,343 25.50
Conservative Veronica Caroline Pepper 3,255 24.83
Labour Pauline Annette Allan 1,995 15.22
Labour John Robert Stocks 1,805 13.77
Liberal Democrats Sandra Yvonne Thornley 1,361 10.38
Liberal Democrats Roger Mark Patterson 1,352 10.31
Turnout 6,869 37.09

Arnold South

Arnold South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Rodney Gordon Kempster 3,257 22.28
Conservative Melvyn Alfred Shepherd 2,948 20.17
Labour Peter Graham Barnes 2,210 15.12
Labour Paul Richard Key 2,044 13.98
Liberal Democrats Andrew Julian Swift 1,521 10.41
Liberal Democrats Tadeusz Edward Zdzislaw Jones 1,502 10.28
UKIP Anthony Robin Ellwood 1,135 7.76
Turnout 7,793 41.98

Calverton

Calverton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Mark Steven Spencer 2,229 70.47
Labour Michael John Hope 934 29.53
Turnout 3,236 40.70

Carlton East

Carlton East (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour William John Clarke 2,165 16.03
Conservative Allen Malpass Clarke 2,144 15.87
Labour James O'Riordan 2,099 15.54
Conservative Cheryl Beverly Clarke 2,035 15.06
Liberal Democrats Richard James Dawson Berry 1,960 14.51
Liberal Democrats Richard Ian MacDuff Fife 1,811 13.41
BNP Stephen Arthur Adcock 739 5.47
Green Jean Katimertzis 556 4.12
Turnout 7,106 41.11

Carlton West

Carlton West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Seamus Martin Creamer 2,191 16.76
Labour Darrell Eduard Pulk 2,152 16.47
Conservative Thomas Lewis Butcher 2,030 15.53
Conservative Eric John Collin 2,025 15.49
Liberal Democrats Paul Anthony Hughes 1,072 8.20
Liberal Democrats Christopher Norman Fredrick William Pratt 994 7.61
UKIP Deva Indera Asanga Kumarasiri 974 7.45
UKIP Anthony Jeffrey Prior 971 7.43
BNP William Christopher Bell 660 5.05
Turnout 6,784 38.81

Newstead

Newstead (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Christopher Paul Barnfather 2,454 73.85
Labour Carol Ann Wright 869 26.15
Turnout 3,323 42.95

Mansfield District

(9 seats, 5 electoral divisions)

Mansfield East

Mansfield East (2 seats)
Party Candidate Votes %
Mansfield Independent Forum Bob Cross 1,891 19.60
Mansfield Independent Forum Martin Wright 1,883 19.52
Labour Helen Holt 1,629 16.89
Conservative Brian Marshall 1,558 16.15
Labour Chris Winterton 1,423 14.75
Conservative Muriel Ragis 1,262 13.08
Turnout 5,677 31.34

Mansfield North

Mansfield North (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Joyce Bosnjak 1,758 15.93
Labour Parry Tsimbiridis 1,494 13.54
UKIP Andrea Hamilton 1,335 12.10
UKIP David Hamilton 1,328 12.04
Mansfield Independent Forum Mick Barton 1,033 9.36
Conservative Drew Stafford 1,007 9.13
Conservative Janet Susan Ward 908 8.23
Mansfield Independent Forum David Smith 764 6.92
Liberal Democrats Veronica Moya Goddard 756 6.85
Liberal Democrats Marc Hollingworth 651 5.90
Turnout 5,787 32.19

Mansfield South

Mansfield South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Mansfield Independent Forum Tom Appleby 2,043 17.74
Mansfield Independent Forum Stephen Neil Garner 1,960 17.02
Conservative Nick Bennett 1,791 15.55
Conservative Philip Keith Smith 1,483 12.88
Labour Albert Haynes 1,259 10.93
Labour David Charles Harrison 1,187 10.31
Liberal Democrats Adrian Mark Bacon 698 6.06
Liberal Democrats Kristyna Adela Ellis 610 5.30
English Democrat Diane Bilgrami 487 4.23
Turnout 6,121 32.02

Mansfield West

Mansfield West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Mansfield Independent Forum June Stendall 2,034 21.12
Mansfield Independent Forum Vic Bobo 1,675 17.40
Labour Paul Henshaw 1,520 15.79
Labour John Carter 1,511 15.69
Conservative Mark Stuart Fretwell 889 9.23
Conservative Fraser McFarland 716 7.44
Liberal Democrats Anna Ellis 653 6.78
Liberal Democrats Nicholas Spencer 631 6.55
Turnout 5,141 30.21

Warsop

Warsop (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour John Allin 1,371 48.50
Mansfield Independent Forum John Milnes 677 23.95
Conservative Michael William Ward 583 20.62
Liberal Democrats Victoria Tracey Zadrozny 196 6.93
Turnout 2,846 30.62

Newark & Sherwood District

(10 seats, 10 electoral divisions)

Balderton

Balderton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Keith Walker 1,401 59.11
Liberal Democrats Neil Allen 559 23.59
Labour Carola Richards 410 17.30
Turnout 2,399 31.37

Blidworth

Blidworth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Geoff Merry 852 34.68
Labour Yvonne Woodhead 802 32.64
Conservative Rod Allen 496 20.19
Independent Kevan Wakefield 307 12.49
Turnout 2,468 32.69

Collingham

Collingham (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Vincent Henry Dobson 2,160 61.98
Liberal Democrats Marylyn Rayner 1,325 38.02
Turnout 3,550 36.70

Farndom & Muskham

Farndom & Muskham (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Sue Saddington 2,178 68.86
Liberal Democrats Antony Barson 657 20.77
Labour Brian James Howes 328 10.37
Turnout 3183 47.61

Farnsfield & Lowdham

Farnsfield & Lowdham (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Andy Stewart 3,333 79.13
Labour Celia Brooks 879 20.87
Turnout 4,302 50.06

Newark East

Newark East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Peter David Prebble 1,267 51.63
Liberal Democrats Chris Harrison 746 30.40
Labour John Bell 441 17.97
Turnout 2,483 31.52

Newark West

Newark West (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Keith Frank Girling 980 42.61
Independent Gill Dawn 483 21.00
Labour Ian Wallace Campbell 450 19.57
Liberal Democrats Declan Patrick Logue 387 16.83
Turnout 2,313 32.16

Ollerton & Boughton

Ollerton & Boughton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Stella Marie Smedley 1,202 40.61
Conservative Mary Brown 1,042 35.20
Independent Mick McLelland 716 24.19
Turnout 2,980 34.24

Rufford

Rufford (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Les Ward 1,309 35.60
Conservative Mike Butler 1,259 34.24
Labour Andrew Freeman 1,109 30.16
Turnout 3,718 37.07

Southwell & Caunton

Southwell & Caunton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Bruce Laughton 2,765 52.06
Liberal Democrats Peter Richard Bloomfield Harris 2,281 42.95
Labour Glenn Bardill 265 4.99
Turnout 5,350 56.00

Rushcliffe Borough

(9 seats, 8 electoral divisions)

Bingham

Bingham (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Martin William Suthers 2,020 48.71
Liberal Democrats George Davidson 1,207 29.11
Independent Terry Coleman 510 12.30
Labour Alan Richard Tiplady 410 9.89
Turnout 4,166 43.92

Cotgrave

Cotgrave (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Richard Langton Butler 1,807 53.05
Labour Andrew William Clayworth 522 15.33
Liberal Democrats Diane Jean Rotherham 387 11.36
UKIP Rach Wolfe 367 10.78
BNP Tony Woodward 323 9.48
Turnout 3,420 40.21

Keyworth

Keyworth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative John Elliott Cottee 2,484 56.11
Liberal Democrats Debbie Boote 1,313 29.66
Green Tony Latham 371 8.38
Labour Richard Theodore Parry Crawley 259 5.85
Turnout 4,454 53.17

Radcliffe on Trent

Radcliffe on Trent (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Kay Cutts 2,724 58.77
Labour Steve Collins 784 16.91
Liberal Democrats Susan Jennifer Hull 613 13.23
Green Andrew Peter Mattison 514 11.09
Turnout 4,665 48.33

Ruddington

Ruddington (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Reg Adair 1,918 48.68
Liberal Democrats Barbara Venes 981 24.90
Labour Ian Paul Wilson 403 10.23
UKIP Pete Wolfe 398 10.10
Independent David John Hall 240 6.09
Turnout 3,957 45.55

Soar Valley

Soar Valley (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Lynn Sykes 2,502 59.60
Liberal Democrats Sheila Ann Gauld 885 21.08
Labour Paul David Morrissey 811 19.32
Turnout 4,262 45.82

West Bridgford Central & South

West Bridgford Central and South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Michael John Cox 3,432 20.14
Conservative Barrie Cooper 3,401 19.96
Green Sue Mallender 1,787 10.49
Green Richard Mallender 1,616 9.48
Labour Liz Plant 1,578 9.26
Labour Alistair MacInnes 1,563 9.17
Liberal Democrats Keith Michael Jamieson 1,223 7.18
Liberal Democrats Steve Travis 1,217 7.14
UKIP Matthew Eric Faithfull 623 3.66
Turnout 8,820 43.25

West Bridgford West

West Bridgford West (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Gordon Wheeler 2,189 44.58
Liberal Democrats Karrar Ahmad Khan 1,597 32.53
Labour Peter Joseph Vallelly 545 11.10
Green Simon Ronald Anthony 311 6.33
English Democrat Barrie Michael Worrall 268 5.46
Turnout 4,926 50.31

By-Elections between June 2009 - April 2013

By-elections are called when a representative Councillor resigns or dies, so are unpredictable. A by-election is held to fill a political office that has become vacant between the scheduled elections.

1. Newark East - 17 September 2009

Newark East By-Election 17 September 2009[5]
Party Candidate Votes % ±
Conservative Stuart Wallace 517 45.2 -6.4
Liberal Democrats Chris Harrison 322 28.1 -2.3
Labour Glenn Bardill 198 17.3 -0.7
UKIP Terry Coleman 107 9.4 +9.4
Majority 195 17.1
Turnout 1,144 15.6
Conservative hold Swing

2. Mansfield South - 25 February 2010

Mansfield South By-Election 25 February 2010[6]
Party Candidate Votes % ±
Labour Chris Winterton 1,342 33.5 +13.4
Mansfield Independent Forum Andrew Tristram 1,108 27.6 -12.7
Conservative Drew Stafford 774 19.3 -9.2
UKIP Nick Bennet 489 12.2 +12.2
Liberal Democrats Danielle Gent 295 7.4 -3.8
Majority 234 5.9
Turnout 4,008 20.9
Labour gain from Independent Swing

3. Worksop West - 16 September 2010

Worksop West By-Election 25 February 2010[6]
Party Candidate Votes % ±
Labour Kevin Maurizio Greaves 1,457 61.5%
Conservative Alec Thorpe 755 31.9%
Liberal Democrats Leon Maurice Duveen 88 3.7%
Independent Ronald Dawes 56 2.4%
Independent Terry George Coleman 13 0.6%
Majority 702
Turnout 2,369
Labour gain from Conservative Swing

4. Chilwell & Toton - 15 March 2012

Chilwell & Toton By-Election 15 March 2012
Party Candidate Votes % ±
Conservative John Doddy 1,958 47.7 +5.9
Liberal Democrats David Watts 1,375 33.5 +20.6
UKIP Lee Waters 682 16.6 +7.0
Majority 583 14.2
Turnout 4,102 25.6
Conservative hold Swing

5. Rufford - 20 September 2012

Rufford By-Election 20 September 2012
Party Candidate Votes % ±
Labour John Peck 1,557 58.0 +27.8
Conservative Daniel Mottishaw 660 24.6 -9.7
Nottinghamshire Independents Jim Gregson 346 12.9 -22.7
UKIP Carole Terzza 123 4.6 +4.6
Majority 897 33.4
Turnout 2,686 24.52
Labour gain from Independent Swing

References

  1. ^ Nottinghamshire County Council, 2005 Election Results
  2. ^ Battle for your vote starts in key marginals[permanent dead link], Nottingham Evening Post, 2009-05-14
  3. ^ The day before Notts' election[permanent dead link], Nottingham Evening Post, 2009-06-03
  4. ^ "Electoral Division results". Nottinghamshire County Council. Retrieved 6 November 2010.
  5. ^ "Newark East by-election result". Nottinghamshire County Council. 18 September 2009. Retrieved 25 September 2009.
  6. ^ a b "Mansfield South by-election result". Nottinghamshire County Council. 26 February 2010. Retrieved 26 February 2010.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2009 Nottinghamshire County Council election
Listen to this article