2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating.

2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating

From Wikipedia, the free encyclopedia

2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating
Type:Grand Prix
Date:October 20 – December 10, 2017
Season:2017–18
Navigation
Previous:
2016–17 Grand Prix
Next:
2018–19 Grand Prix

The 2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating was a series of invitational senior internationals which ran from October through December 2017. Medals were awarded in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing. Skaters earned points based on their placement at each event and the top six in each discipline qualified to compete at the Grand Prix Final in Nagoya.

Organized by the International Skating Union, the series set the stage for the 2018 Europeans, the 2018 Four Continents, 2018 Olympic Games, and the 2018 World Championships. The corresponding series for junior-level skaters was the 2017–18 ISU Junior Grand Prix.

Schedule

The series was composed of the following events:

Event Location Date
2017 Rostelecom Cup Moscow, Russia October 20–22
2017 Skate Canada Regina, Saskatchewan, Canada October 27–29
2017 Cup of China Beijing, China November 3–5
2017 NHK Trophy Osaka, Japan November 10–12
2017 Internationaux de France Grenoble, France November 17–19
2017 Skate America Lake Placid, New York, United States November 24–26
2017–18 Grand Prix Final Nagoya, Japan December 7–10

Requirements

Skaters were eligible to compete on the senior Grand Prix circuit if they had reached the age of 15 before July 1, 2017. They were also required to have earned either a minimum total score or minimum technical elements scores (TES) at certain international events:

Discipline Total score Short segment TES Free segment TES
Men 192.95 36.47 75.67
Ladies 140.05 25.26 46.96
Pairs 139.23 26.64 46.06
Ice dance 119.17 26.24 36.47
Total scores: ISU Championships, Grand Prix; Challenger Series, Junior Grand Prix in the 2016–17 season.
TES: ISU Events or selected international competitions in the 2016–17 or 2017–18 season

Assignments

The ISU published the preliminary Grand Prix assignments on May 26, 2017.

Men

Skater Assignment(s)
2 Assignments
Canada Keegan Messing Skate Canada, NHK Trophy(added)
Canada Nam Nguyen Rostelecom Cup, NHK Trophy (added)
Canada Kevin Reynolds Cup of China, Skate America
China Jin Boyang Cup of China, Skate America
China Yan Han Cup of China, Skate America (added)
Czech Republic Michal Březina Skate Canada (added), NHK Trophy
Georgia (country) Moris Kvitelashvili Rostelecom Cup (added), Internationaux de France
Israel Alexei Bychenko NHK Trophy, Internationaux de France
Israel Daniel Samohin Rostelecom Cup, Skate America
Japan Takahito Mura Skate Canada, Skate America
Japan Shoma Uno Skate Canada, Internationaux de France
Kazakhstan Denis Ten Rostelecom Cup, Internationaux de France
Latvia Deniss Vasiļjevs Rostelecom Cup, NHK Trophy
Russia Dmitri Aliev Rostelecom Cup, NHK Trophy
Russia Mikhail Kolyada Rostelecom Cup, Cup of China
Russia Alexander Samarin Skate Canada, Internationaux de France
Russia Sergei Voronov NHK Trophy, Skate America
Spain Javier Fernández Cup of China, Internationaux de France
United States Max Aaron Cup of China, Internationaux de France
United States Jason Brown Skate Canada, NHK Trophy
United States Nathan Chen Rostelecom Cup, Skate America
United States Grant Hochstein Rostelecom Cup, Cup of China
United States Adam Rippon NHK Trophy, Skate America
United States Vincent Zhou Cup of China, Internationaux de France
Uzbekistan Misha Ge Rostelecom Cup, Internationaux de France
1 assignment
Australia Brendan Kerry Skate Canada
Belgium Jorik Hendrickx Skate Canada, Skate America
Canada Patrick Chan Skate Canada, NHK Trophy
Canada Liam Firus Skate America (added)
Canada Nicolas Nadeau Skate Canada (added)
Canada Roman Sadovsky Skate America (added)
China Zhang He Cup of China (added)
France Kévin Aymoz Internationaux de France
France Romain Ponsart Internationaux de France
Germany Paul Fentz Skate Canada (added)
Japan Yuzuru Hanyu Rostelecom Cup, NHK Trophy
Japan Hiroaki Sato NHK Trophy (added)
Japan Keiji Tanaka Rostelecom Cup, Cup of China
Japan Kazuki Tomono NHK Trophy (added)
Russia Maxim Kovtun Skate Canada, Skate America
Russia Andrei Lazukin Rostelecom Cup (added)
Russia Alexander Petrov Cup of China, Skate America
South Korea Cha Jun-hwan Skate Canada, Skate America
Sweden Alexander Majorov Cup of China
United States Ross Miner Skate America (added)
Withdrew
France Chafik Besseghier Skate Canada, Internationaux de France
Japan Daisuke Murakami NHK Trophy
United States Joshua Farris NHK Trophy

Ladies

Skater Assignment(s)
2 Assignments
Canada Alaine Chartrand Skate Canada, NHK Trophy
Canada Gabrielle Daleman Cup of China, Skate America
Canada Kaetlyn Osmond Skate Canada, Internationaux de France
China Li Xiangning Cup of China, Skate America
France Laurine Lecavelier Skate Canada, Internationaux de France
France Maé-Bérénice Méité Rostelecom Cup, Internationaux de France
Germany Nicole Schott Rostelecom Cup (added), Internationaux de France (added)
Italy Carolina Kostner Rostelecom Cup, NHK Trophy
Japan Wakaba Higuchi Rostelecom Cup, Cup of China
Japan Marin Honda Skate Canada, Cup of China
Japan Rika Hongo Skate Canada, NHK Trophy
Japan Mai Mihara Cup of China, Internationaux de France
Japan Satoko Miyahara NHK Trophy, Skate America
Japan Kaori Sakamoto Rostelecom Cup, Skate America
Japan Yuna Shiraiwa NHK Trophy, Internationaux de France
Kazakhstan Elizabet Tursynbaeva Rostelecom Cup, Internationaux de France
Russia Alena Leonova NHK Trophy, Skate America
Russia Evgenia Medvedeva Rostelecom Cup, NHK Trophy
Russia Elena Radionova Rostelecom Cup, Cup of China
Russia Maria Sotskova Skate Canada, Internationaux de France
Russia Polina Tsurskaya NHK Trophy, Skate America
Russia Elizaveta Tuktamysheva Cup of China, Internationaux de France
Russia Alina Zagitova Cup of China, Internationaux de France
Slovakia Nicole Rajičová NHK Trophy, Skate America
United States Mariah Bell Rostelecom Cup, NHK Trophy
United States Karen Chen Skate Canada, Skate America
United States Mirai Nagasu Rostelecom Cup, NHK Trophy
United States Ashley Wagner Skate Canada, Skate America
1 assignment
Armenia Anastasia Galustyan Rostelecom Cup (added)
Australia Kailani Craine Skate Canada (added)
Canada Larkyn Austman Skate Canada (added)
China Zhao Ziquan Cup of China
Russia Valeria Mikhailova Rostelecom Cup (added)
Russia Anna Pogorilaya Skate Canada, Skate America
Russia Serafima Sakhanovich Skate America (added)
South Korea Choi Da-bin Cup of China, Skate America
South Korea Park So-youn Rostelecom Cup, NHK Trophy
United States Polina Edmunds Internationaux de France
United States Amber Glenn Cup of China (added)
United States Courtney Hicks Skate Canada (added)
United States Bradie Tennell Skate America (added)
Withdrew
China Li Zijun Cup of China, Internationaux de France
Hungary Ivett Tóth Rostelecom Cup
Italy Roberta Rodeghiero Skate Canada
South Korea Kim Na-hyun Skate Canada
United States Gracie Gold Cup of China, Internationaux de France

Pairs

Pair Assignment(s)
2 Assignments
Austria Miriam Ziegler / Severin Kiefer Rostelecom Cup (added), NHK Trophy
Canada Meagan Duhamel / Eric Radford Skate Canada, Skate America
Canada Liubov Ilyushechkina / Dylan Moscovitch Skate Canada, Internationaux de France
Canada Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Cup of China, Skate America
Canada Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Rostelecom Cup, NHK Trophy
China Peng Cheng / Jin Yang Skate Canada, Internationaux de France
China Sui Wenjing / Han Cong Cup of China, NHK Trophy
China Yu Xiaoyu / Zhang Hao Cup of China, Skate America
France Vanessa James / Morgan Ciprès Skate Canada, Internationaux de France
Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot Skate Canada, Skate America
Italy Nicole Della Monica / Matteo Guarise Cup of China, Internationaux de France
Italy Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Rostelecom Cup, Cup of China
Japan Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet Rostelecom Cup, NHK Trophy
Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Rostelecom Cup (added), NHK Trophy
Russia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Rostelecom Cup, NHK Trophy
Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Rostelecom Cup, Internationaux de France
Russia Natalia Zabiiako / Alexander Enbert Skate Canada, Skate America
United States Marissa Castelli / Mervin Tran Rostelecom Cup, Internationaux de France (added)
United States Haven Denney / Brandon Frazier Skate Canada, Skate America
United States Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim NHK Trophy, Skate America
1 assignment
Canada Sydney Kolodziej / Maxime Deschamps Skate Canada (added)
China Zhang Mingyang / Song Bowen Cup of China (added)
France Lola Esbrat / Andrei Novoselov Internationaux de France (added)
Japan Miu Suzaki / Ryuichi Kihara NHK Trophy (added)
United Kingdom Zoe Jones / Christopher Boyadji Internationaux de France (added)
United States Ashley Cain / Timothy LeDuc Cup of China (added)
United States Deanna Stellato / Nathan Bartholomay Skate America (added)
Withdrew
China Wang Xuehan / Wang Lei Rostelecom Cup, Internationaux de France
Czech Republic Anna Dušková / Martin Bidař Cup of China, Internationaux de France
United States Tarah Kayne / Daniel O'Shea Cup of China

Ice dance

Team Assignment(s)
2 Assignments
Canada Piper Gilles / Paul Poirier Rostelecom Cup, Skate America
Canada Tessa Virtue / Scott Moir Skate Canada, NHK Trophy
Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Skate Canada, Internationaux de France
China Wang Shiyue / Liu Xinyu Cup of China, Skate America
France Angélique Abachkina / Louis Thauron Cup of China, Internationaux de France
France Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac Rostelecom Cup, NHK Trophy
France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Cup of China, Internationaux de France
Italy Anna Cappellini / Luca Lanotte NHK Trophy, Skate America
Italy Charlène Guignard / Marco Fabbri Rostelecom Cup, Internationaux de France
Japan Kana Muramoto / Chris Reed NHK Trophy, Skate America
Poland Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev Skate Canada, Internationaux de France
Russia Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Rostelecom Cup, Cup of China
Russia Alla Loboda / Pavel Drozd Skate Canada, Internationaux de France
Russia Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov NHK Trophy, Skate America
Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Rostelecom Cup, Internationaux de France
Russia Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro Cup of China, Skate America
Turkey Alisa Agafonova / Alper Uçar Rostelecom Cup, Skate Canada
United States Madison Chock / Evan Bates Cup of China, Internationaux de France
United States Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker Skate Canada, Skate America
United States Madison Hubbell / Zachary Donohue Skate Canada, NHK Trophy
United States Rachel Parsons / Michael Parsons Rostelecom Cup, Skate America (added)
United States Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit Cup of China, Internationaux de France
United States Maia Shibutani / Alex Shibutani Rostelecom Cup, Skate America
1 assignment
Canada Carolane Soucisse / Shane Firus Skate Canada
China Chen Hong / Zhao Yan Cup of China
China Wang Xiaotong / Zhao Kaige Cup of China (added)
Czech Republic Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn Rostelecom Cup
Denmark Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen NHK Trophy
France Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet Internationaux de France (added)
Germany Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Skate Canada
Japan Misato Komatsubara / Timothy Koleto NHK Trophy (added)
Russia Betina Popova / Sergey Mozgov Rostelecom Cup (added)
Spain Olivia Smart / Adrià Díaz Skate Canada
Ukraine Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin NHK Trophy
United Kingdom Penny Coomes / Nicholas Buckland NHK Trophy (added)
United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter Cup of China
Withdrew
Israel Isabella Tobias / Ilia Tkachenko NHK Trophy, Skate America
Russia Sofia Evdokimova / Egor Bazin Rostelecom Cup (added)
China Song Linshu / Sun Zhuoming Cup of China

Changes to preliminary assignments

Rostelecom Cup

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
September 13 and 26 Ladies Hungary Ivett Tóth Germany Nicole Schott Broken foot [1]
September 14 Men N/A Russia Andrei Lazukin Host pick [2]
September 14 Pairs N/A Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Host pick [3]
September 14 Ice dance N/A Russia Sofia Evdokimova / Egor Bazin Host pick [4]
September 20 Ladies N/A Russia Valeria Mikhailova Host pick
September 20 and 22 Pairs China Wang Xuehan / Wang Lei Austria Miriam Ziegler / Severin Kiefer
October 9 Ice dance Russia Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia Betina Popova / Sergey Mozgov Host pick
October 9 and 10 Ladies South Korea Park So-youn Armenia Anastasia Galustyan
October 16 Men Japan Keiji Tanaka Georgia (country) Moris Kvitelashvili Psoas muscle injury

Skate Canada

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
September 13 Men N/A Canada Nicolas Nadeau Host pick [5]
September 13 Ladies N/A Canada Larkyn Austman Host pick [6]
September 13 Pairs N/A Canada Sydney Kolodziej / Maxime Deschamps Host pick [7]
September 29 and October 2 Men Russia Maxim Kovtun Czech Republic Michal Březina Recurring back injury [8]
October 9 and 11 Ladies Italy Roberta Rodeghiero United States Courtney Hicks
October 9 and 12 Ladies South Korea Kim Na-hyun Australia Kailani Craine
October 9 and 12 Men France Chafik Besseghier Germany Paul Fentz

Cup of China

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
September 15 Pairs United States Tarah Kayne / Daniel O'Shea United States Ashley Cain / Timothy LeDuc Focus on injury rehabilitation (Kayne) [9]
September 20 Men N/A China Zhang He Host pick
September 20 Pairs N/A China Zhang Mingyang / Song Bowen Host pick
October 16 Ice Dance China Song Linshu / Sun Zhuoming China Wang Xiaotong / Zhao Kaige
October 13 and 23 Ladies United States Gracie Gold United States Amber Glenn Focus on treatment [10][11]
October 31 Ladies China Li Zijun Not replaced
October 31 Pairs Czech Republic Anna Dušková / Martin Bidař Not replaced Torn knee ligament (Dušková)

NHK Trophy

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
August 23 Men N/A Japan Hiroaki Sato Host pick [12]
September 19 Pairs N/A Japan Miu Suzaki / Ryuichi Kihara Host pick
September 19 Ice dance N/A Japan Misato Komatsubara / Timothy Koleto Host pick
September 22 and 29 Men United States Joshua Farris Canada Nam Nguyen [8]
November 3 Men Canada Patrick Chan Canada Keegan Messing Focus on preparation for Nationals [13]
November 6 Men Japan Daisuke Murakami Japan Kazuki Tomono Illness (pneumonia) [14]
November 8 Ice dance Israel Isabella Tobias / Ilia Tkachenko United Kingdom Penny Coomes / Nicholas Buckland
November 10 Men Japan Yuzuru Hanyu Not replaced Right ankle injury [15]

Internationaux de France

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
September 19 Pairs N/A France Lola Esbrat / Andrei Novoselov Host pick
September 19 Ice Dance N/A France Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet Host pick
October 13 and 31 Ladies United States Gracie Gold Germany Nicole Schott Focus on treatment [10][11]
October 25 and 31 Pairs China Wang Xuehan / Wang Lei United Kingdom Zoe Jones / Christopher Boyadji
October 31 and November 6 Pairs Czech Republic Anna Dušková / Martin Bidař United States Marissa Castelli / Mervin Tran Torn knee ligament (Dušková)
November 6 Ladies China Li Zijun Not replaced
November 10 Men France Chafik Besseghier Not replaced

Skate America

Date Discipline Withdrew Added Reason/Other notes Refs
September 19 Men N/A United States Ross Miner Host pick
September 19 Ladies N/A United States Bradie Tennell Host pick
September 19 Pairs N/A United States Deanna Stellato / Nathan Bartholomay Host pick
September 19 Ice dance N/A United States Rachel Parsons / Michael Parsons Host pick
November 10 and 13 Men Russia Alexander Petrov Canada Roman Sadovsky Injury
November 16 Men South Korea Cha Jun-hwan China Yan Han Focus on injury rehabilitation [16]
November 17 Ladies South Korea Choi Da-bin Not replaced
November 20 Ladies Russia Anna Pogorilaya Russia Serafima Sakhanovich Focus on injury rehabilitation
November 22 Men Belgium Jorik Hendrickx Canada Liam Firus
November 22 Ice dance Israel Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Not replaced

Medal summary

Medalists

Event Discipline Gold Silver Bronze
Rostelecom Cup Men United States Nathan Chen Japan Yuzuru Hanyu Russia Mikhail Kolyada
Ladies Russia Evgenia Medvedeva Italy Carolina Kostner Japan Wakaba Higuchi
Pairs Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov
Ice dancing United States Maia Shibutani / Alex Shibutani Russia Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
Event Discipline Gold Silver Bronze
Skate Canada Men Japan Shoma Uno United States Jason Brown Russia Alexander Samarin
Ladies Canada Kaetlyn Osmond Russia Maria Sotskova United States Ashley Wagner
Pairs Canada Meagan Duhamel / Eric Radford Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot France Vanessa James / Morgan Ciprès
Ice dancing Canada Tessa Virtue / Scott Moir Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje United States Madison Hubbell / Zachary Donohue
Event Discipline Gold Silver Bronze
Cup of China Men Russia Mikhail Kolyada China Jin Boyang United States Max Aaron
Ladies Russia Alina Zagitova Japan Wakaba Higuchi Russia Elena Radionova
Pairs China Sui Wenjing / Han Cong China Yu Xiaoyu / Zhang Hao Canada Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro
Ice dancing France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron United States Madison Chock / Evan Bates Russia Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
Event Discipline Gold Silver Bronze
NHK Trophy Men Russia Sergei Voronov United States Adam Rippon Israel Alexei Bychenko
Ladies Russia Evgenia Medvedeva Italy Carolina Kostner Russia Polina Tsurskaya
Pairs China Sui Wenjing / Han Cong Russia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov
Ice dancing Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Madison Hubbell / Zachary Donohue Italy Anna Cappellini / Luca Lanotte
Event Discipline Gold Silver Bronze
Internationaux de France Men Spain Javier Fernández Japan Shoma Uno Uzbekistan Misha Ge
Ladies Russia Alina Zagitova Russia Maria Sotskova Canada Kaetlyn Osmond
Pairs Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov France Vanessa James / Morgan Cipres Italy Nicole Della Monica / Matteo Guarise
Ice dancing France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron United States Madison Chock / Evan Bates Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
Event Discipline Gold Silver Bronze
Skate America Men United States Nathan Chen United States Adam Rippon Russia Sergei Voronov
Ladies Japan Satoko Miyahara Japan Kaori Sakamoto United States Bradie Tennell
Pairs Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot China Yu Xiaoyu / Zhang Hao Canada Meagan Duhamel / Eric Radford
Ice dancing United States Maia Shibutani / Alex Shibutani Italy Anna Cappellini / Luca Lanotte Russia Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov
Event Discipline Gold Silver Bronze
Grand Prix Final Men United States Nathan Chen Japan Shoma Uno Russia Mikhail Kolyada
Ladies Russia Alina Zagitova Russia Maria Sotskova Canada Kaetlyn Osmond
Pairs Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot China Sui Wenjing / Han Cong Canada Meagan Duhamel / Eric Radford
Ice dancing France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Maia Shibutani / Alex Shibutani

Medal standings

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)961227
2 United States (USA)56516
3 Canada (CAN)42511
4 France (FRA)3115
5 Japan (JPN)2518
6 China (CHN)2406
7 Germany (GER)2103
8 Spain (ESP)1001
9 Italy (ITA)0325
10 Israel (ISR)0011
 Uzbekistan (UZB)0011
Totals (11 nations)28282884

Qualification

At each event, skaters earned points toward qualification for the Grand Prix Final. Following the sixth event, the top six highest scoring skaters/teams advanced to the Final. The points earned per placement were as follows:

Placement Points (Singles) Points (Pairs/Dance)
1st 15 15
2nd 13 13
3rd 11 11
4th 9 9
5th 7 7
6th 5 5
7th 4
8th 3
9th
10th

There were originally seven tie-breakers in cases of a tie in overall points:

  1. Highest placement at an event. If a skater placed 1st and 3rd, the tiebreaker is the 1st place, and that beats a skater who placed 2nd in both events.
  2. Highest combined total scores in both events. If a skater earned 200 points at one event and 250 at a second, that skater would win in the second tie-break over a skater who earned 200 points at one event and 150 at another.
  3. Participated in two events.
  4. Highest combined scores in the free skating/free dancing portion of both events.
  5. Highest individual score in the free skating/free dancing portion from one event.
  6. Highest combined scores in the short program/short dance of both events.
  7. Highest number of total participants at the events.

If a tie remained, it was considered unbreakable and the tied skaters all advanced to the Grand Prix Final.

Qualification standings

Bold denotes Grand Prix Final qualification.

Points Men[17] Ladies[18] Pairs[19] Ice dance[20]
30 United States Nathan Chen Russia Evgenia Medvedeva
Russia Alina Zagitova
China Sui Wenjing / Han Cong
Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
Canada Tessa Virtue / Scott Moir
United States Maia Shibutani / Alex Shibutani
28 Japan Shoma Uno Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot
26 Russia Mikhail Kolyada
Russia Sergei Voronov
United States Adam Rippon
Canada Kaetlyn Osmond
Italy Carolina Kostner
Russia Maria Sotskova
Canada Meagan Duhamel / Eric Radford
Russia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
China Yu Xiaoyu / Zhang Hao
United States Madison Chock / Evan Bates
24 Japan Wakaba Higuchi France Vanessa James / Morgan Ciprès United States Madison Hubbell / Zachary Donohue
Italy Anna Cappellini / Luca Lanotte
Russia Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
22 China Jin Boyang
United States Jason Brown
Japan Satoko Miyahara Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
20 Spain Javier Fernández
Uzbekistan Misha Ge
Russia Alexander Samarin
Japan Kaori Sakamoto
Russia Polina Tsurskaya
Russia Elena Radionova
Italy Nicole Della Monica / Matteo Guarise Russia Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov
19
18 Israel Alexei Bychenko Japan Mai Mihara Russia Natalia Zabiiako / Alexander Enbert Canada Piper Gilles / Paul Poirier
17
16 Canada Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro
Italy Valentina Marchei / Ondřej Hotárek
Canada Julianne Séguin / Charlie Bilodeau
United States Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker
15 United States Max Aaron
14 China Yan Han Japan Marin Honda Canada Liubov Ilyushechkina / Dylan Moscovitch
United States Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim
China Peng Cheng / Jin Yang
Russia Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro
Italy Charlène Guignard / Marco Fabbri
13 Japan Yuzuru Hanyu
12 Georgia (country) Moris Kvitelashvili
11 United States Bradie Tennell
United States Ashley Wagner
10 Canada Keegan Messing Kazakhstan Elizabet Tursynbaeva
Canada Gabrielle Daleman
Austria Miriam Ziegler / Severin Kiefer
9 United States Vincent Zhou
Canada Patrick Chan
United States Mirai Nagasu
United States Courtney Hicks
Russia Alena Leonova
Japan Rika Hongo
8 Russia Dmitri Aliev
Latvia Deniss Vasiļjevs
Japan Yuna Shiraiwa
7 Belgium Jorik Hendrickx Russia Serafima Sakhanovich
United States Karen Chen
Russia Alla Loboda / Pavel Drozd
Denmark Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen
United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter
6
5 Czech Republic Michal Březina
United States Ross Miner
United States Mariah Bell United States Marissa Castelli / Mervin Tran
United States Ashley Cain / Timothy LeDuc
China Wang Shiyue / Liu Xinyu
France Angélique Abachkina / Louis Thauron
Russia Betina Popova / Sergey Mozgov
Ukraine Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin
Spain Olivia Smart / Adrià Díaz
4 Canada Nam Nguyen
Japan Takahito Mura
Japan Keiji Tanaka
Japan Kazuki Tomono
Canada Nicolas Nadeau
Russia Elizaveta Tuktamysheva
Germany Nicole Schott
Russia Valeria Mikhailova
3 Kazakhstan Denis Ten
Canada Kevin Reynolds
Canada Liam Firus
China Li Xiangning
France Maé-Bérénice Méité
France Laurine Lecavelier
0 United States Grant Hochstein
South Korea Cha Jun-hwan
France Kévin Aymoz
Russia Andrei Lazukin
Germany Paul Fentz
Canada Roman Sadovsky
Sweden Alexander Majorov
Australia Brendan Kerry
Japan Hiroaki Sato
France Romain Ponsart
Russia Alexander Petrov
Israel Daniel Samohin
China Zhang He
Slovakia Nicole Rajičová
South Korea Choi Da-bin
Russia Anna Pogorilaya
United States Polina Edmunds
United States Amber Glenn
Australia Kailani Craine
Canada Alaine Chartrand
China Zhao Ziquan
Armenia Anastasia Galustyan
South Korea Park So-youn
Canada Larkyn Austman
United States Haven Denney / Brandon Frazier
Japan Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet
China Zhang Mingyang / Song Bowen
France Lola Esbrat / Andrei Novoselov
United States Deanna Stellato / Nathan Bartholomay
Canada Sydney Kolodziej / Maxime Deschamps
Japan Miu Suzaki / Ryuichi Kihara
United Kingdom Zoe Jones / Christopher Boyadji
Japan Kana Muramoto / Chris Reed
United States Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit
United States Rachel Parsons / Michael Parsons
United Kingdom Penny Coomes / Nicholas Buckland
Canada Carolane Soucisse / Shane Firus
France Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac
Poland Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev
Germany Kavita Lorenz / Joti Polizoakis
Turkey Alisa Agafonova / Alper Uçar
China Chen Hong / Zhao Yan
Czech Republic Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn
France Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet
Japan Misato Komatsubara / Timothy Koleto
China Wang Xiaotong / Zhao Kaige

Qualifiers

Men Ladies Pairs Ice dancing
1 United States Nathan Chen Russia Evgenia Medvedeva (withdrew) China Sui Wenjing / Han Cong France Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
2 Japan Shoma Uno Russia Alina Zagitova Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Canada Tessa Virtue / Scott Moir
3 Russia Mikhail Kolyada Canada Kaetlyn Osmond Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot United States Maia Shibutani / Alex Shibutani
4 Russia Sergei Voronov Italy Carolina Kostner Canada Meagan Duhamel / Eric Radford United States Madison Chock / Evan Bates
5 United States Adam Rippon Russia Maria Sotskova Russia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov United States Madison Hubbell / Zachary Donohue
6 China Jin Boyang (withdrew) Japan Wakaba Higuchi China Yu Xiaoyu / Zhang Hao Italy Anna Cappellini / Luca Lanotte
Alternates
1st United States Jason Brown (called up)[21] Japan Satoko Miyahara (called up) France Vanessa James / Morgan Ciprès Russia Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
2nd Spain Javier Fernández Japan Kaori Sakamoto Russia Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
3rd Uzbekistan Misha Ge Russia Polina Tsurskaya Italy Nicole Della Monica / Matteo Guarise Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin

Top Grand Prix scores

Men

Total score

[22]

Rank Name Nation Score Event
1 Shoma Uno  Japan 301.10 2017 Skate Canada
2 Nathan Chen  United States 293.79 2017 Rostelecom Cup
3 Yuzuru Hanyu  Japan 290.77 2017 Rostelecom Cup
4 Javier Fernández  Spain 283.71 2017 Internationaux de France
5 Mikhail Kolyada  Russia 282.00 2017–18 Grand Prix Final
6 Sergei Voronov  Russia 271.12 2017 NHK Trophy
7 Adam Rippon  United States 266.45 2017 Skate America
8 Jin Boyang  China 264.48 2017 Cup of China
9 Jason Brown  United States 261.14 2017 Skate Canada
10 Max Aaron  United States 259.69 2017 Cup of China

Short program

[23]

Rank Name Nation Score Event
1 Javier Fernández  Spain 107.86 2017 Internationaux de France
2 Nathan Chen  United States 104.12 2017 Skate America
3 Shoma Uno  Japan 103.62 2017 Skate Canada
4 Mikhail Kolyada  Russia 103.13 2017 Cup of China
5 Yuzuru Hanyu  Japan 94.85 2017 Rostelecom Cup
6 Patrick Chan  Canada 94.43 2017 Skate Canada
7 Jin Boyang  China 93.89 2017 Cup of China
8 Alexander Samarin  Russia 91.51 2017 Internationaux de France
9 Jason Brown  United States 90.71 2017 Skate Canada
10 Sergei Voronov  Russia 90.06 2017 NHK Trophy

Free program

[24]

Rank Name Nation Score Event
1 Shoma Uno  Japan 197.48 2017 Skate Canada
2 Yuzuru Hanyu  Japan 195.92 2017 Rostelecom Cup
3 Nathan Chen  United States 193.25 2017 Rostelecom Cup
4 Mikhail Kolyada  Russia 185.27 2017 Rostelecom Cup
5 Sergei Voronov  Russia 181.06 2017 NHK Trophy
6 Javier Fernández  Spain 179.40 2017 Internationaux de France
7 Adam Rippon  United States 177.41 2017 Skate America
8 Max Aaron  United States 176.58 2017 Cup of China
9 Vincent Zhou  United States 176.43 2017 Cup of China
10 Misha Ge  Uzbekistan 172.93 2017 Internationaux de France

Ladies

Total score

[25]

Rank Name Nation Score Event
1 Evgenia Medvedeva  Russia 231.21 2017 Rostelecom Cup
2 Alina Zagitova  Russia 223.30 2017–18 Grand Prix Final
3 Maria Sotskova  Russia 216.28 2017–18 Grand Prix Final
4 Carolina Kostner  Italy 215.98 2017 Rostelecom Cup
5 Kaetlyn Osmond  Canada 215.16 2017–18 Grand Prix Final
6 Satoko Miyahara  Japan 214.03 2017 Skate America
7 Wakaba Higuchi  Japan 212.52 2017 Cup of China
8 Kaori Sakamoto  Japan 210.59 2017 Skate America
9 Polina Tsurskaya  Russia 210.19 2017 NHK Trophy
10 Elena Radionova  Russia 206.82 2017 Cup of China

Short program

[26]

Rank Name Nation Score Event
1 Evgenia Medvedeva  Russia 80.75 2017 Rostelecom Cup
2 Kaetlyn Osmond  Canada 77.04 2017–18 Grand Prix Final
3 Alina Zagitova  Russia 76.27 2017–18 Grand Prix Final
4 Carolina Kostner  Italy 74.62 2017 Rostelecom Cup
5 Satoko Miyahara  Japan 74.61 2017–18 Grand Prix Final
6 Maria Sotskova  Russia 74.00 2017–18 Grand Prix Final
7 Wakaba Higuchi  Japan 73.26 2017–18 Grand Prix Final
8 Gabrielle Daleman  Canada 70.65 2017 Cup of China
9 Elena Radionova  Russia 70.48 2017 Cup of China
10 Polina Tsurskaya  Russia 70.04 2017 NHK Trophy

Free program

[27]

Rank Name Nation Score Event
1 Alina Zagitova  Russia 151.34 2017 Internationaux de France
2 Evgenia Medvedeva  Russia 150.46 2017 Rostelecom Cup
3 Satoko Miyahara  Japan 143.31 2017 Skate America
4 Maria Sotskova  Russia 142.28 2017–18 Grand Prix Final
5 Wakaba Higuchi  Japan 141.99 2017 Cup of China
6 Carolina Kostner  Italy 141.83 2017–18 Grand Prix Final
7 Kaori Sakamoto  Japan 141.19 2017 Skate America
8 Polina Tsurskaya  Russia 140.15 2017 NHK Trophy
9 Mai Mihara  Japan 139.17 2017 Cup of China
10 Elizabet Tursynbaeva  Kazakhstan 138.69 2017 Internationaux de France

Pairs

Total score

[28]

Rank Name Nation Score Event
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot  Germany 236.68 2017–18 Grand Prix Final
2 Sui Wenjing / Han Cong  China 234.53 2017 NHK Trophy
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov  Russia 224.25 2017 Rostelecom Cup
4 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov  Russia 222.74 2017 NHK Trophy
5 Meagan Duhamel / Eric Radford  Canada 222.22 2017 Skate Canada
6 Yu Xiaoyu / Zhang Hao  China 219.20 2017 Skate America
7 Vanessa James / Morgan Ciprès  France 214.37 2017 Skate Canada
8 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov  Russia 203.64 2017 NHK Trophy
9 Natalia Zabiiako / Alexander Enbert  Russia 197.89 2017 Skate America
10 Nicole Della Monica / Matteo Guarise  Italy 197.59 2017 Internationaux de France

Short program

[29]

Rank Name Nation Score Event
1 Sui Wenjing / Han Cong  China 80.14 2017 Cup of China
2 Aliona Savchenko / Bruno Massot  Germany 79.43 2017–18 Grand Prix Final
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov  Russia 78.83 2017–18 Grand Prix Final
4 Meagan Duhamel / Eric Radford  Canada 75.37 2017 Skate America
5 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov  Russia 75.05 2017 NHK Trophy
6 Yu Xiaoyu / Zhang Hao  China 73.67 2017 Skate America
7 Vanessa James / Morgan Ciprès  France 73.18 2017 Internationaux de France
8 Nicole Della Monica / Matteo Guarise  Italy 70.85 2017 Internationaux de France
9 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov  Russia 70.47 2017 NHK Trophy
10 Natalia Zabiiako / Alexander Enbert  Russia 70.15 2017 Skate America

Free program

[30]

Rank Name Nation Score Event
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot  Germany 157.25 2017–18 Grand Prix Final
2 Sui Wenjing / Han Cong  China 155.10 2017 NHK Trophy
3 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov  Russia 147.69 2017 NHK Trophy
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov  Russia 147.37 2017 Rostelecom Cup
5 Yu Xiaoyu / Zhang Hao  China 145.53 2017 Skate America
6 Meagan Duhamel / Eric Radford  Canada 144.79 2017 Skate Canada
7 Vanessa James / Morgan Ciprès  France 141.33 2017 Skate Canada
8 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov  Russia 133.17 2017 NHK Trophy
9 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro  Canada 132.00 2017 Cup of China
10 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau  Canada 130.39 2017 NHK Trophy

Ice dancing

Total score

[31]

Rank Name Nation Score Event
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron  France 202.16 2017–18 Grand Prix Final
2 Tessa Virtue / Scott Moir  Canada 199.86 2017 Skate Canada
2017–18 Grand Prix Final
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani  United States 194.25 2017 Skate America
4 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje  Canada 190.01 2017 Skate Canada
5 Madison Hubbell / Zachary Donohue  United States 189.43 2017 Skate Canada
6 Madison Chock / Evan Bates  United States 187.15 2017–18 Grand Prix Final
7 Anna Cappellini / Luca Lanotte  Italy 186.56 2017 NHK Trophy
8 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev  Russia 184.74 2017 Rostelecom Cup
9 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin  Russia 179.35 2017 Rostelecom Cup
10 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov  Russia 177.15 2017 NHK Trophy

Short dance

[32]

Rank Name Nation Score Event
1 Tessa Virtue / Scott Moir  Canada 82.68 2017 Skate Canada
2 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron  France 82.07 2017–18 Grand Prix Final
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani  United States 79.18 2017 Skate America
4 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje  Canada 77.47 2017 Skate Canada
5 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev  Russia 76.33 2017 Rostelecom Cup
6 Madison Hubbell / Zachary Donohue  United States 76.31 2017 NHK Trophy
7 Anna Cappellini / Luca Lanotte  Italy 75.87 2017 NHK Trophy
8 Madison Chock / Evan Bates  United States 74.36 2017–18 Grand Prix Final
9 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov  Russia 72.49 2017 NHK Trophy
10 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin  Russia 71.32 2017 Rostelecom Cup

Free dance

[33]

Rank Name Nation Score Event
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron  France 120.58 2017 Internationaux de France
2 Tessa Virtue / Scott Moir  Canada 118.33 2017–18 Grand Prix Final
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani  United States 115.07 2017 Skate America
4 Madison Hubbell / Zachary Donohue  United States 113.35 2017 Skate Canada
5 Madison Chock / Evan Bates  United States 112.79 2017–18 Grand Prix Final
6 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje  Canada 112.54 2017 Skate Canada
7 Anna Cappellini / Luca Lanotte  Italy 110.99 2017–18 Grand Prix Final
8 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev  Russia 110.50 2017 Cup of China
9 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin  Russia 108.03 2017 Rostelecom Cup
10 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov  Russia 107.81 2017 Skate America

References

  1. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. September 13, 2017.
  2. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. August 23, 2017.
  3. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. September 14, 2017.
  4. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. September 14, 2017.
  5. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. August 23, 2017.
  6. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. September 13, 2017.
  7. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. September 14, 2017.
  8. ^ a b "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/18 Men". International Skating Union. September 29, 2017.
  9. ^ "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/18 - Pairs Skating". International Skating Union. September 15, 2017.
  10. ^ a b "Gracie Gold Withdraws from GP Assignments". USFSA. October 13, 2017.
  11. ^ a b "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/18 - Ladies". International Skating Union. October 16, 2017.
  12. ^ "Entry/Resultlist". International Skating Union. August 23, 2017.
  13. ^ "Patrick Chan withdraws from NHK Trophy". Skate Canada. November 3, 2017.
  14. ^ "村上大介 急性肺炎でNHK杯欠場" [Daisuke Murakami misses NHK Cup with acute pneumonia] (in Japanese). Sponichi Annex. November 6, 2017.
  15. ^ "羽生結弦がNHK杯欠場 GPファイナル5連覇幻に コーチ明かす「結弦は泣いていた」" [Yuzuru Hanyu will miss the NHK Cup, 5th consecutive GP Final win; Coach reveals "Hanyu was crying"] (in Japanese). Yahoo! Japan. November 10, 2017. Archived from the original on 2017-11-10. Retrieved 2017-11-10.
  16. ^ "피겨 차준환, 그랑프리 6차대회 포기…평창 2차선발전 '올인'" [Cha Jun-hwan, giving up the Grand Prix 6th contest ... Pyeongchang Second Lane Development 'All In'] (in Korean). Donga. November 16, 2017. Archived from the original on 2017-11-17. Retrieved 2017-11-16.
  17. ^ "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/2018 - Men - Results/Entries" (PDF). ISU.
  18. ^ "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/2018 - Ladies - Results/Entries" (PDF). ISU.
  19. ^ "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/2018 - Ladies - Results/Entries" (PDF). ISU.
  20. ^ "ISU Grand Prix of Figure Skating 2017/2018 - Ice Dance - Results/Entries" (PDF). ISU.
  21. ^ http://olympics.nbcsports.com/2017/12/01/jason-brown-jin-boyang-grand-prix-final/
  22. ^ "ISU Judging System - Season Bests Total Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  23. ^ "ISU Judging System - Season Bests Short Program Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  24. ^ "ISU Judging System - Season Bests Free Skating Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  25. ^ "ISU Judging System - Season Bests Total Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  26. ^ "ISU Judging System - Season Bests Short Program Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  27. ^ "ISU Judging System - Season Bests Free Skating Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  28. ^ "ISU Judging System - Season Bests Total Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  29. ^ "ISU Judging System - Season Bests Short Program Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  30. ^ "ISU Judging System - Season Bests Free Skating Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  31. ^ "ISU Judging System - Season Bests Total Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  32. ^ "ISU Judging System - Season Bests Short Dance Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
  33. ^ "ISU Judging System - Season Bests Free Dance Scores 2017/2018". ISU Results. ISU.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating
Listen to this article