2017 CS Nebelhorn Trophy - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2017 CS Nebelhorn Trophy.

2017 CS Nebelhorn Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia

2017 CS Nebelhorn Trophy
Type:ISU Challenger Series
Date:27 – 30 September 2017
Season:2017–2018
Location:Oberstdorf, Germany
Venue:Eissportzentrum Oberstdorf
Champions
Men's singles:
Belgium Jorik Hendrickx
Ladies' singles:
Australia Kailani Craine
Pair skating:
Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
Ice dance:
United Kingdom Penny Coomes / Nicholas Buckland
Navigation
Previous:
2017 CS Autumn Classic
2017 CS Ondrej Nepela Trophy
Next:
2017 CS Finlandia Trophy

The 2017 CS Nebelhorn Trophy was a senior international figure skating competition held in September 2017 in Oberstdorf, Germany. It was part of the 2017–18 ISU Challenger Series.[1] It also served as the final qualification event for the 2018 Winter Olympics. Medals were awarded in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing.

Entries

The International Skating Union published the preliminary list of entries on 27 August 2017:

Country Men[2] Ladies[3] Pairs[4] Ice dance[5]
 Armenia Slavik Hayrapetyan Anastasia Galustyan Tina Garabedian / Simon Proulx-Sénécal
 Australia Kailani Craine Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor Kimberley Hew-Low / Timothy Mckernan
 Austria Luc Maierhofer Kerstin Frank Miriam Ziegler / Severin Kiefer
 Azerbaijan Larry Loupolover Kim Cheremsky Anastasia Galyeta / Avidan Brown
 Belarus Yakau Zenko Tatiana Danilova / Mikalai Kamianchuk Viktoria Kavaliova / Yurii Bieliaiev
 Belgium Jorik Hendrickx
 Brazil Isadora Williams
 Bulgaria Nicky Obreykov Presiyana Dimitrova
 Canada Camille Ruest / Andrew Wolfe Haley Sales / Nikolas Wamsteeker
 Chinese Taipei Chih-i Tsao Amy Lin
 Croatia Nicholas Vrdoljak
 Czech Republic Elizaveta Ukolova Anna Dušková / Martin Bidař Cortney Mansour / Michal Češka
 Denmark Pernille Sørensen
 Estonia Aleksandr Selevko Kristina Shkuleta-Gromova Viktoria Semenjuk / Artur Gruzdev
 Finland Valtter Virtanen Viveca Lindfors Cecilia Törn / Jussiville Partanen
 Germany Nathalie Weinzierl Annika Hocke / Ruben Blommaert
Aliona Savchenko / Bruno Massot
Kavita Lorenz / Joti Polizoakis
 Greece Dimitra Korri
 Hong Kong Harrison Jon-Yen Wong Joanna So
 Hungary Darja Beklemiscseva / Mark Magyar Anna Yanovskaya / Ádám Lukács
 Ireland Conor Stakelum
 Israel Aimee Buchanan Paige Conners / Evgeni Krasnopolski
 Italy Matteo Rizzo
 Japan Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet Kana Muramoto / Chris Reed
 Latvia Olga Jakushina / Andrey Nevskiy
 Liechtenstein Romana Kaiser
 Lithuania Aleksandra Golovkina Allison Reed / Saulius Ambrulevičius
 Luxembourg Fleur Maxwell
 Malaysia Julian Yee Aina Sorfina Mohd Aminudin
 Mexico Donovan Carrillo Sofia Del Rio
 Netherlands Thomas Kennes Niki Wories
 North Korea Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik
 Norway Sondre Oddvoll Bøe Anne Line Gjersem
 Philippines Michael Christian Martinez Alisson Perticheto
 Poland Ihor Reznichenko Elżbieta Gabryszak
 Romania Julia Sauter
 Russia Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
 Serbia Antonina Dubinina
 Singapore Yu Shuran
 Slovakia Marco Klepoch Lucie Myslivečková / Lukáš Csölley
 Slovenia Daša Grm
 South Africa Kathryn Winstanley
 South Korea Lee June-hyoung Kim Su-yeon / Kim Hyung-tae Yura Min / Alexander Gamelin
 Spain Laura Barquero / Aritz Maestu
 Sweden Alexander Majorov Matilda Algotsson Malin Malmberg / Thomas Nordahl
  Switzerland Stéphane Walker Alexia Paganini
 Thailand Thita Lamsam
 Turkey Engin Ali Artan Birce Atabey
 Ukraine Yaroslav Paniot Anna Khnychenkova
 United Arab Emirates Zahra Lari
 United Kingdom Graham Newberry Natasha McKay Zoe Jones / Christopher Boyadji Penny Coomes / Nicholas Buckland
 United States Alexander Johnson Ashley Cain / Timothy LeDuc Karina Manta / Joseph Johnson

Results

Men

Rank Name Nation Total SP FS Olympic Qualification
1 Jorik Hendrickx  Belgium 253.06 1 85.15 1 167.91 Qualified
2 Alexander Johnson  United States 226.04 2 82.55 6 143.49 Already qualified
3 Alexander Majorov  Sweden 225.04 3 77.01 5 148.03 Qualified
4 Matteo Rizzo  Italy 223.27 5 72.97 2 150.30 Qualified
5 Lee June-hyoung  South Korea 222.89 4 74.37 4 148.52 Qualified
6 Julian Zhi Jie Yee  Malaysia 220.67 6 71.93 3 148.74 Qualified
7 Yaroslav Paniot  Ukraine 208.76 7 67.68 7 141.08 Qualified
8 Michael Christian Martinez  Philippines 191.74 8 67.50 9 124.24 Did not qualify
9 Stéphane Walker   Switzerland 190.54 9 66.80 11 123.74 Did not qualify
10 Graham Newberry  United Kingdom 188.71 10 64.83 10 123.88 Did not qualify
11 Ihor Reznichenko  Poland 186.20 15 58.14 8 128.06 Did not qualify
12 Slavik Hayrapetyan  Armenia 179.98 13 60.25 14 119.73 Did not qualify
13 Thomas Kennes  Netherlands 178.20 11 60.82 15 117.38 Did not qualify
14 Donovan Carrillo  Mexico 177.66 19 55.83 12 121.83 Did not qualify
15 Chih-I Tsao  Chinese Taipei 177.61 16 56.97 13 120.64 Did not qualify
16 Nicholas Vrdoljak  Croatia 172.26 18 55.85 16 116.41 Did not qualify
17 Valtter Virtanen  Finland 171.85 14 59.62 17 112.23 Did not qualify
18 Aleksandr Selevko  Estonia 167.06 12 60.63 20 106.43 Did not qualify
19 Harrison Jon-Yen Wong  Hong Kong 164.84 23 54.48 18 110.36 Did not qualify
20 Sondre Oddvoll Bøe  Norway 163.21 20 55.37 19 107.84 Did not qualify
21 Larry Loupolover  Azerbaijan 155.62 21 54.63 21 100.99 Did not qualify
22 Burak Demirboğa  Turkey 153.61 22 54.54 22 99.07 Did not qualify
23 Yakau Zenko  Belarus 151.65 24 53.05 23 98.60 Did not qualify
24 Nicky Obreykov  Bulgaria 144.85 17 56.82 25 88.03 Did not qualify
25 Conor Stakelum  Ireland 139.97 25 47.10 24 92.87 Did not qualify
26 Luc Maierhofer  Austria 130.45 26 46.52 26 83.93 Did not qualify

Ladies

Rank Name Nation Total SP FS Olympic Qualification
1 Kailani Craine  Australia 167.45 58.02 1 109.43 2 Qualified
2 Matilda Algotsson  Sweden 167.01 56.91 2 110.10 1 Qualified
3 Alexia Paganini   Switzerland 155.98 53.59 6 102.39 3 Qualified
4 Nathalie Weinzierl  Germany 155.85 55.48 3 100.37 5 Already qualified
5 Isadora Williams  Brazil 154.21 53.44 7 100.77 4 Qualified
6 Viveca Lindfors  Finland 154.10 53.75 5 100.35 6 Qualified
7 Anna Khnychenkova  Ukraine 151.08 55.05 4 96.03 8 Qualified
8 Anastasia Galustyan  Armenia 142.30 45.57 15 96.73 7 Did not qualify
9 Yu Shuran  Singapore 142.23 49.94 9 92.29 9 Did not qualify
10 Amy Lin  Chinese Taipei 140.52 49.50 10 91.02 10 Did not qualify
11 Alisson Krystle Perticheto  Philippines 136.66 46.75 12 89.91 11 Did not qualify
12 Kristina Škuleta-Gromova  Estonia 135.33 48.56 11 86.77 13 Did not qualify
13 Kerstin Frank  Austria 129.99 46.73 13 83.26 16 Did not qualify
14 Daša Grm  Slovenia 129.09 40.01 22 89.08 12 Did not qualify
15 Joanne So  Hong Kong 127.91 46.02 14 81.89 17 Did not qualify
16 Anne Line Gjersem  Norway 125.82 50.75 8 75.07 20 Did not qualify
17 Elizaveta Ukolova  Czech Republic 125.20 40.14 21 85.06 14 Did not qualify
18 Natasha McKay  United Kingdom 124.35 40.50 20 83.85 15 Did not qualify
19 Aleksandra Golovkina  Lithuania 121.91 40.98 18 80.93 18 Did not qualify
20 Kim Cheremsky  Azerbaijan 115.07 42.84 16 72.23 22 Did not qualify
21 Sıla Saygı  Turkey 113.76 38.10 24 75.66 19 Did not qualify
22 Pernille Sørensen  Denmark 112.41 41.51 17 70.90 23 Did not qualify
23 Antonina Dubinina  Serbia 106.54 38.50 23 68.04 24 Did not qualify
24 Elżbieta Gabryszak  Poland 106.02 40.69 19 65.33 28 Did not qualify
25 Romana Kaiser  Liechtenstein 105.88 32.63 28 73.25 21 Did not qualify
26 Niki Wories  Netherlands 103.36 37.74 25 65.62 27 Did not qualify
27 Presiyana Dimitrova  Bulgaria 101.84 34.43 26 67.41 25 Did not qualify
28 Thita Lamsam  Thailand 97.27 30.46 31 66.81 26 Did not qualify
29 Sofia Del Rio  Mexico 95.23 34.16 27 61.07 29 Did not qualify
30 Kathryn Winstanley  South Africa 89.04 32.60 29 56.44 30 Did not qualify
31 Dimitra Korri  Greece 74.15 22.88 33 51.27 31 Did not qualify
32 Aina Sorfina Mohd Aminudin  Malaysia 72.29 24.21 32 48.08 32 Did not qualify
33 Zahra Lari  United Arab Emirates 63.85 21.63 34 42.22 33 Did not qualify
WD Aimee Buchanan  Israel 32.42 32.42 30 Did not qualify
WD Julia Sauter  Romania 0.00 Did not qualify

Pairs

Rank Name Nation Total SP FS Olympic Qualification
1 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov  Russia 218.46 1 77.52 1 140.94 Already qualified
2 Aliona Savchenko / Bruno Massot  Germany 211.08 2 72.99 2 138.09 Already qualified
3 Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor  Australia 190.31 4 64.51 3 125.80 Qualified
4 Miriam Ziegler / Severin Kiefer  Austria 180.60 3 65.09 8 115.51 Qualified
5 Annika Hocke / Ruben Blommaert  Germany 180.37 8 56.76 4 123.61 Already qualified
6 Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik  North Korea 180.09 5 60.19 6 119.90 Qualified
7 Ashley Cain / Timothy Leduc  United States 176.35 10 55.47 5 120.88 Already qualified
8 Paige Conners / Evgeni Krasnopolski  Israel 171.61 9 55.85 7 115.76 Qualified
9 Anna Dušková / Martin Bidař  Czech Republic 169.66 7 58.80 9 110.86 Qualified
10 Camille Ruest / Andrew Wolfe  Canada 169.11 6 59.40 10 109.71 Already qualified
11 Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet  Japan 148.42 11 54.36 14 94.06 Did not qualify
12 Tatiana Danilova / Mikalai Kamianchuk  Belarus 147.50 12 49.96 11 97.54 Did not qualify
13 Laura Barquero / Aritz Maestu  Spain 145.10 13 49.78 13 95.32 Did not qualify
14 Zoe Jones / Christopher Boyadji  United Kingdom 142.54 14 45.18 12 97.36 Did not qualify
15 Kim Su-yeon / Kim Hyung-tae  South Korea 129.00 16 40.75 15 88.25 Did not qualify
16 Darja Beklemiscseva / Márk Magyar  Hungary 114.14 15 42.27 16 71.87 Did not qualify

Ice dance

Rank Name Nation Total SP FS Olympic Qualification
1 Penny Coomes / Nicholas Buckland  United Kingdom 177.13 71.79 1 105.34 1 Qualified
2 Kana Muramoto / Chris Reed  Japan 159.30 62.67 2 96.63 2 Qualified
3 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis  Germany 152.50 61.09 3 91.41 3 Qualified
4 Yura Min / Alexander Gamelin  South Korea 143.80 55.94 7 87.86 5 Qualified
5 Cortney Mansour / Michal Češka  Czech Republic 143.44 54.94 9 88.50 4 Qualified
6 Lucie Myslivečková / Lukáš Csölley  Slovakia 143.22 55.97 6 87.25 6 Qualified
7 Allison Reed / Saulius Ambrulevičius  Lithuania 142.95 58.34 4 84.61 8 Did not qualify
8 Tina Garabedian / Simon Proulx-Sénécal  Armenia 140.98 55.05 8 85.93 7 Did not qualify
9 Cecilia Törn / Jussiville Partanen  Finland 138.45 56.32 5 82.13 9 Did not qualify
10 Haley Sales / Nikolas Wamsteeker  Canada 134.84 53.59 10 81.25 10 Already qualified
11 Viktoria Kavaliova / Yurii Bieliaiev  Belarus 132.61 53.27 11 79.34 12 Did not qualify
12 Anna Yanovskaya / Ádám Lukács  Hungary 130.27 49.49 14 80.78 11 Did not qualify
13 Olga Jakušina / Andrey Nevskiy  Latvia 127.76 50.76 13 77.00 13 Did not qualify
14 Karina Manta / Joseph Johnson  United States 126.48 51.91 12 74.57 14 Already qualified
15 Anastasia Galyeta / Avidan Brown  Azerbaijan 118.20 46.57 15 71.63 15 Did not qualify
16 Viktoria Semenjuk / Artur Gruzdev  Estonia 110.98 45.49 16 65.49 16 Did not qualify
17 Kimberley Hew-Low / Timothy Mckernan  Australia 94.54 38.46 17 56.08 17 Did not qualify
18 Malin Malmberg / Thomas Nordahl  Sweden 82.58 34.24 18 48.34 18 Did not qualify

References

  1. ^ "Announcement" (PDF). International Skating Union. Retrieved 28 August 2017.
  2. ^ "Entries: Men". International Skating Union. 27 August 2017. Archived from the original on 28 August 2017.
  3. ^ "Entries: Ladies". International Skating Union. 27 August 2017. Archived from the original on 28 August 2017.
  4. ^ "Entries: Pairs". International Skating Union. 27 August 2017. Archived from the original on 28 August 2017.
  5. ^ "Entries: Ice Dance". International Skating Union. 27 August 2017. Archived from the original on 28 August 2017.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2017 CS Nebelhorn Trophy
Listen to this article