2018 World Junior Figure Skating Championships - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2018 World Junior Figure Skating Championships.

2018 World Junior Figure Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia

2018 World Junior Figure Skating Championships
Type:ISU Championship
Date:5–11 March 2018
Season:2017–18
Location:Sofia, Bulgaria
Host:Bulgarian Figure Skating Championships
Venue:Arena Armeec
Champions
Men's singles:
Russia Alexey Erokhov
Ladies' singles:
Russia Alexandra Trusova
Pair skating:
Russia Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin
Ice dance:
Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin
Navigation
Previous:
2017 World Junior Championships
Next:
2019 World Junior Championships

The 2018 World Junior Figure Skating Championships were held in Sofia, Bulgaria from 5–11 March 2018.[1]

Records

The following new junior records were set during this competition:

Event Component Skater(s) Score Date Ref
Ladies Free skating Russia Alexandra Trusova 153.49 10 March 2018 [2]
Total score 225.52

Qualification

Minimum TES

The ISU stipulates that the minimum scores must be achieved at an ISU-recognized junior international competition in the ongoing or preceding season, no later than 21 days before the first official practice day.[3]

Minimum technical scores (TES)[3]
Discipline SP / SD FS / FD
Men 20 42
Ladies 20 35
Pairs 20 30
Ice dancing 18 28
SP and FS scores may be attained at different events.

Number of entries per discipline

Based on the results of the 2017 Junior World Championships, each ISU member nation fielded one to three entries per discipline.

Spots Men Ladies Pairs Dance
3  United States
 Russia
 Russia
 Japan
 Australia
 Russia
 United States
 Russia
2  South Korea
 Israel
 France
 Japan
 Ukraine
 Canada
 South Korea
 United States
 Germany
 Hong Kong
 China
 Canada
 United States
 South Korea
 Canada
 France
 Czech Republic
 Germany
If not listed above, one entry is allowed.

Schedule

Day Date Start Finish Discipline Event
Day 1 March 7 12:00 Dance Short dance
17:30 Opening ceremony
19:00 Pairs Short program
Day 2 March 8 11:30 Men Short program
19:00 Pairs Free skating
Pairs Victory ceremony
Day 3 March 9 10:45 Ladies Short program
19:00 Dance Free dance
Dance Victory ceremony
Day 4 March 10 11:00 Men Free skating
Men Victory ceremony
16:00 Ladies Free skating
Ladies Victory ceremony
Day 5 March 11 15:00 Exhibition gala

Entries

Member nations began announcing their selections in December 2017. The International Skating Union published the full list of entries on 13 February 2018.

Country Men Ladies Pairs Ice dancing
 Australia James Min
 Austria[4] Luc Maierhofer Stefanie Pesendorfer
 Azerbaijan Larry Loupolover Morgan Flood Yana Buga / Georgy Pokhilyuk
 Belarus Yakau Zenko Aliaksandra Chepeleva Karina Sidarenka / Maksim Yalenich
 Bulgaria Alexander Zlatkov Alexandra Feigin Yana Bozhilova / Kaloyan Georgiev
 Canada[5] Conrad Orzel
Joseph Phan
Aurora Cotop Lori-Ann Matte / Thierry Ferland
Evelyn Walsh / Trennt Michaud
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha
Olivia McIsaac / Elliott Graham
 China Chen Hongyi Gao Yumeng / Xie Zhong
Tang Feiyao / Yang Yongchao
Ning Wanqi / Wang Chao
 Chinese Taipei Micah Tang Amy Lin
 Croatia Charles Henry Katanovic Hana Cvijanovic
 Czech Republic[6] Petr Kotlařík Dahyun Ko Edita Hornakova / Radek Jakubka Natálie Taschlerová / Filip Taschler
 Estonia Aleksandr Selevko Kristina Shkuleta-Gromova Viktoria Semenjuk / Artur Gruzdev
 Finland Roman Galay Sofia Sula
 France Luc Economides
Adam Siao Him Fa
Léa Serna Cleo Hamon / Denys Strekalin Loicia Demougeot / Theo Le Mercier
Natacha Lagouge / Corentin Rahier
 Georgia Irakli Maysuradze Irina Gvadeneshvili / Alex Dolishniy Maria Kazakova / Georgy Reviya
 Germany Jonathan Hess Lea Johanna Dastich
Ann-Christin Marold
Talisa Thomalla / Robert Kunkel Charise Matthaei / Maximilian Pfisterer
Ria Schwendinger / Valentin Wunderlich
 Hong Kong Harrison Jon-Yen Wong Hiu Ching Kwong
Yi Christy Leung
 Hungary Alexander Borovoj Júlia Láng Villö Marton / Danyil Semko
 Ireland Samuel McAllister
 Israel David Igor Birinberg
Mark Gorodnitsky
Maya Gorodnitsky Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin Shira Ichilov / Vadim Davidovich
 Italy Matteo Rizzo Lucrezia Beccari Sara Carli / Marco Pauletti Chiara Calderone / Pietro Papetti
 Japan[7] Sena Miyake
Mitsuki Sumoto
Rika Kihira
Mako Yamashita
Yuhana Yokoi
Riku Miura / Shoya Ichihashi Haruno Yajima / Daiki Shimazaki
 Kazakhstan Nikita Manko Alana Toktarova Gaukhar Nauryzova / Boyisangur Datiev
 Latvia Kims Georgs Pavlovs Anete Lace
 Lithuania Paulina Ramanauskaité
 Malaysia Kai Xiang Chew
 Mexico Donovan Carrillo Andrea Montesinos Cantu
 Monaco Davide Lewton Brain
 Netherlands Kyarha Van Tiel
 Philippines Yamato Rowe
 Poland Erik Matysiak Oliwia Rzepiel Olexandra Borysova / Cezary Zawadzki
 Romania Amanda Stan
 Russia Artur Danielian
Alexey Erokhov
Roman Savosin
Stanislava Konstantinova
Alena Kostornaia
Alexandra Trusova
Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin
Anastasia Mishina / Aleksandr Galiamov
Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin
Sofia Shevchenko / Igor Eremenko
Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin
Arina Ushakova/ Maxim Nekrasov
 South Korea[citation needed] Cha Young-hyun
Lee Si-hyeong
Lim Eun-soo
You Young
 Serbia Leona Rogic
 Singapore Chadwick Wang Chloe Ing
 Slovakia Silvia Hugec
 Slovenia Marusa Udrih
 Spain Aleix Gabara Isabella Gámez / Ton Cónsul Malene Nichita-Basquin / Jaime García
 Sweden Gabriel Folkesson Selma Ihr
  Switzerland Nurullah Sahaka Maia Mazzara
 Thailand Micah Kai Lynette
 Turkey Başar Oktar Guzide Irmak Bayir
 Ukraine Ivan Pavlov
Ivan Shmuratko
Anastasiia Arkhipova Sofiia Nesterova / Artem Darenskyi Darya Popova / Volodymyr Byelikov
 United Kingdom[8] Luke Digby Kristen Spours Sasha Fear / George Waddell
 United States[9] Tomoki Hiwatashi
Alexei Krasnozhon
Camden Pulkinen
Ting Cui
Emmy Ma
Sarah Feng / TJ Nyman
Audrey Lu / Misha Mitrofanov
Christina Carreira / Anthony Ponomarenko
Caroline Green / Gordon Green
Chloe Lewis / Logan Bye

Changes to initial assignments

Announced Country Discipline Initial Replacement Reference
January 12, 2018  United States Ladies Starr Andrews Emmy Ma [9]

Results

Men

The leader from the short program, Alexei Krasnozhon, sustained an injury on his first jumping pass, a quad Salchow, and subsequently withdrew from the competition.[10]

Rank Name Nation Total points SP FS
1 Alexey Erokhov  Russia 231.52 2 76.54 1 154.98
2 Artur Danielian  Russia 218.76 8 69.15 2 149.61
3 Matteo Rizzo  Italy 211.58 6 70.24 6 141.34
4 Joseph Phan  Canada 210.91 14 65.26 3 145.65
5 Roman Savosin  Russia 207.91 12 65.36 5 142.55
6 Camden Pulkinen  United States 207.88 17 62.31 4 145.57
7 Tomoki Hiwatashi  United States 206.68 11 67.85 7 138.83
8 Ivan Pavlov  Ukraine 206.38 4 71.05 8 135.33
9 Mitsuki Sumoto  Japan 199.51 3 72.94 9 126.57
10 Jonathan Hess  Germany 195.32 7 69.88 10 125.44
11 Lee Si-hyeong  South Korea 194.85 5 70.70 11 124.15
12 Irakli Maysuradze  Georgia 186.98 9 68.31 15 118.67
13 Conrad Orzel  Canada 185.93 15 64.49 12 121.44
14 Mark Gorodnitsky  Israel 180.43 18 61.72 14 118.71
15 Luc Economides  France 179.55 21 58.84 13 120.71
16 Nurullah Sahaka   Switzerland 177.75 13 65.31 18 112.44
17 Adam Siao Him Fa  France 175.59 16 64.11 19 111.48
18 Sena Miyake  Japan 174.66 10 67.98 23 106.68
19 Cha Young-hyun  South Korea 174.13 23 57.57 16 116.56
20 Petr Kotlařík  Czech Republic 173.15 20 60.27 17 112.88
21 Donovan Carrillo  Mexico 168.68 19 61.37 22 107.31
22 Gabriel Folkesson  Sweden 166.39 24 57.11 20 109.28
23 Micah Kai Lynette  Thailand 166.00 22 58.38 21 107.62
WD Alexei Krasnozhon  United States 1 80.28 N/A
Did not advance to free skating
25 Başar Oktar  Turkey 56.84 25 56.84 N/A
26 Kai Xiang Chew  Malaysia 56.76 26 56.76 N/A
27 Aleksandr Selevko  Estonia 54.90 27 54.90 N/A
28 Ivan Shmuratko  Ukraine 54.51 28 54.51 N/A
29 Yakau Zenko  Belarus 54.15 29 54.15 N/A
30 Larry Loupolover  Azerbaijan 53.67 30 53.67 N/A
31 Aleix Gabara  Spain 52.22 31 52.22 N/A
32 Davide Lewton Brain  Monaco 51.68 32 51.68 N/A
33 Harrison Jon-Yen Wong  Hong Kong 49.11 33 49.11 N/A
34 Alexander Zlatkov  Bulgaria 48.36 34 48.36 N/A
35 Roman Galay  Finland 47.87 35 47.87 N/A
36 Micah Tang  Chinese Taipei 47.37 36 47.37 N/A
37 Kims Georgs Pavlovs  Latvia 46.65 37 46.65 N/A
38 David Igor Birinberg  Israel 46.03 38 46.03 N/A
39 James Min  Australia 45.72 39 45.72 N/A
40 Alexander Borovoj  Hungary 43.43 40 43.43 N/A
41 Luc Maierhofer  Austria 42.52 41 42.52 N/A
42 Nikita Manko  Kazakhstan 41.03 42 41.03 N/A
43 Luke Digby  United Kingdom 40.37 43 40.37 N/A
44 Samuel McAllister  Ireland 39.97 44 39.97 N/A
45 Chadwick Wang  Singapore 39.54 45 39.54 N/A
46 Erik Matysiak  Poland 39.48 46 39.48 N/A
47 Charles Henry Katanovic  Croatia 36.80 47 36.80 N/A
48 Yamato Rowe  Philippines 34.37 48 34.37 N/A

Ladies

Alexandra Trusova set a new junior world record for the free skating (153.49 points) landing a quadruple salchow and quadruple toe. She also set the new combined total record (225.52 points).

Rank Name Nation Total points SP FS
1 Alexandra Trusova  Russia 225.52 1 72.03 1 153.49
2 Alena Kostornaia  Russia 207.39 2 71.63 2 135.76
3 Mako Yamashita  Japan 195.17 3 66.79 3 128.38
4 Stanislava Konstantinova  Russia 186.35 6 62.63 5 123.72
5 Lim Eun-soo  South Korea 185.12 5 62.96 6 122.16
6 Yuhana Yokoi  Japan 184.78 8 59.81 4 124.97
7 Ting Cui  United States 180.39 7 62.22 7 118.17
8 Rika Kihira  Japan 175.25 4 63.74 9 111.51
9 You Young  South Korea 171.78 9 59.79 8 111.99
10 Lea Johanna Dastich  Germany 164.34 12 55.32 10 109.02
11 Yi Christy Leung  Hong Kong 156.22 11 56.97 13 99.25
12 Stefanie Pesendorfer  Austria 153.70 13 54.16 12 99.54
13 Anastasiia Arkhipova  Ukraine 151.98 10 59.37 16 92.61
14 Selma Ihr  Sweden 150.35 14 53.33 14 97.02
15 Alexandra Feigin  Bulgaria 147.50 17 51.49 15 96.01
16 Lucrezia Beccari  Italy 147.45 23 46.46 11 100.99
17 Aurora Cotop  Canada 141.64 21 49.15 17 92.49
18 Chen Hongyi  China 141.00 18 49.83 18 91.17
19 Emmy Ma  United States 139.98 16 52.78 19 87.20
20 Ann-Christin Marold  Germany 135.56 15 52.84 20 82.72
21 Kristen Spours  United Kingdom 129.21 19 49.57 21 79.64
22 Alana Toktarova  Kazakhstan 127.27 22 48.28 22 78.99
23 Chloe Ing  Singapore 124.26 20 49.27 23 74.99
24 Kyarha van Tiel  Netherlands 116.77 24 45.88 24 70.89
Did not advance to free skating
25 Dahyun Ko  Czech Republic 45.68 25 45.68 N/A
26 Morgan Flood  Azerbaijan 45.04 26 45.04 N/A
27 Andrea Montesinos Cantu  Mexico 44.26 27 44.26 N/A
28 Maya Gorodnitsky  Israel 44.24 28 44.24 N/A
29 Sofia Sula  Finland 44.21 29 44.21 N/A
30 Güzide Irmak Bayır  Turkey 43.09 30 43.09 N/A
31 Amy Lin  Chinese Taipei 43.06 31 43.06 N/A
32 Júlia Láng  Hungary 42.00 32 42.00 N/A
33 Silvia Hugec  Slovakia 41.49 33 41.49 N/A
34 Kristina Škuleta-Gromova  Estonia 41.30 34 41.30 N/A
35 Maïa Mazzara   Switzerland 40.69 35 40.69 N/A
36 Hana Cvijanović  Croatia 40.51 36 40.51 N/A
37 Anete Lāce  Latvia 40.03 37 40.03 N/A
38 Léa Serna  France 39.97 38 39.97 N/A
39 Oliwia Rzepiel  Poland 39.71 39 39.71 N/A
40 Amanda Stan  Romania 38.46 40 38.46 N/A
41 Hiu Ching Kwong  Hong Kong 37.31 41 37.31 N/A
42 Aliaksandra Chepeleva  Belarus 36.63 42 36.63 N/A
43 Paulina Ramanauskaitė  Lithuania 33.50 43 33.50 N/A
44 Maruša Udrih  Slovenia 32.71 44 32.71 N/A

Pairs

Rank Name Nation Total points SP FS
1 Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin  Russia 180.53 1 63.12 1 117.41
2 Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin  Russia 167.99 2 61.77 3 106.22
3 Anastasia Mishina / Aleksandr Galiamov  Russia 167.24 4 56.95 2 110.29
4 Gao Yumeng / Xie Zhong  China 164.70 3 59.55 5 105.15
5 Audrey Lu / Misha Mitrofanov  United States 160.09 6 54.38 4 105.71
6 Evelyn Walsh / Trennt Michaud  Canada 158.96 5 55.31 6 103.65
7 Talisa Thomalla / Robert Kunkel  Germany 144.38 8 52.13 8 92.25
8 Sarah Feng / TJ Nyman  United States 143.10 7 54.09 9 89.01
9 Lori-Ann Matte / Thierry Ferland  Canada 142.51 10 50.14 7 92.37
10 Riku Miura / Shoya Ichihashi  Japan 137.22 9 50.30 11 86.92
11 Cléo Hamon / Denys Strekalin  France 133.04 13 44.45 10 88.59
12 Tang Feiyao / Yang Yongchao  China 130.97 11 48.15 12 82.82
13 Isabella Gamez / Tòn Consúl  Spain 121.00 12 45.04 14 75.96
14 Sofiia Nesterova / Artem Darenskyi  Ukraine 117.73 14 43.91 15 76.18
15 Edita Hornaková / Radek Jakubka  Czech Republic 117.55 15 41.37 13 73.82
16 Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin  Israel 106.01 16 38.81 16 67.20
Did not advance to free skating
17 Sara Carli / Marco Pauletti  Italy 36.99 17 36.99 N/A

Ice dancing

Rank Name Nation Total points SD FD
1 Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin  Russia 155.15 1 66.44 1 88.71
2 Christina Carreira / Anthony Ponomarenko  United States 147.68 6 60.85 2 86.83
3 Arina Ushakova / Maxim Nekrasov  Russia 146.88 3 61.29 3 85.59
4 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha  Canada 146.22 2 62.39 5 83.83
5 Sofia Shevchenko / Igor Eremenko  Russia 145.85 4 60.95 4 84.90
6 Caroline Green / Gordon Green  United States 141.83 5 60.86 7 80.97
7 Chloe Lewis / Logan Bye  United States 139.17 8 58.07 6 81.10
8 Natacha Lagouge / Corentin Rahier  France 136.75 7 59.26 9 77.49
9 Maria Kazakova / Georgy Reviya  Georgia 133.07 11 54.95 8 78.12
10 Ria Schwendinger / Valentin Wunderlich  Germany 130.27 10 55.02 10 75.25
11 Darya Popova / Volodymyr Byelikov  Ukraine 125.26 9 55.56 11 69.70
12 Olivia McIsaac / Elliott Graham  Canada 121.17 12 52.80 14 68.37
13 Chiara Calderone / Pietro Papetti  Italy 120.85 13 51.78 13 69.07
14 Villö Marton / Danyil Semko  Hungary 119.92 15 50.58 12 69.36
15 Loicia Demougeot / Théo Le Mercier  France 117.60 14 51.52 15 66.08
16 Yana Buga / Georgy Pokhilyuk  Azerbaijan 112.55 18 48.27 16 64.28
17 Shira Ichilov / Vadim Davidovich  Israel 112.22 17 49.63 17 62.59
18 Natálie Taschlerová / Filip Taschler  Czech Republic 110.30 16 50.25 18 60.05
19 Charise Matthaei / Maximilian Pfisterer  Germany 105.45 20 45.93 19 59.52
20 Viktoria Semenjuk / Artur Gruzdev  Estonia 105.18 19 46.09 20 59.09
Did not advance to free dance
21 Sasha Fear / George Waddell  United Kingdom 42.57 21 42.57 N/A
22 Ning Wanqi / Wang Chao  China 41.40 22 41.40 N/A
23 Haruno Yajima / Daiki Shimazaki  Japan 41.16 23 41.16 N/A
24 Karina Sidarenka / Maksim Yalenich  Belarus 40.00 24 40.00 N/A
25 Yana Bozhilova / Kaloyan Georgiev  Bulgaria 38.81 25 38.81 N/A
26 Olexandra Borysova / Cezary Zawadzki  Poland 38.67 26 38.67 N/A
27 Gaukhar Nauryzova / Boyisangur Datiev  Kazakhstan 38.33 27 38.33 N/A
28 Malene Niquita-Basquin / Jaime García  Spain 36.26 28 36.26 N/A

Medals summary

Medalists

Medals for overall placement:

Discipline Gold Silver Bronze
Men Russia Alexey Erokhov Russia Artur Danielian Italy Matteo Rizzo
Ladies Russia Alexandra Trusova Russia Alena Kostornaia Japan Mako Yamashita
Pairs Russia Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin Russia Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin Russia Anastasia Mishina / Aleksandr Galiamov
Ice dancing Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin United States Christina Carreira / Anthony Ponomarenko Russia Arina Ushakova / Maxim Nekrasov

Small medals for placement in the short segment:

Discipline Gold Silver Bronze
Men United States Alexei Krasnozhon Russia Alexey Erokhov Japan Mitsuki Sumoto
Ladies Russia Alexandra Trusova Russia Alena Kostornaia Japan Mako Yamashita
Pairs Russia Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin Russia Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin China Gao Yumeng / Xie Zhong
Ice dancing Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin Canada Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Russia Arina Ushakova / Maxim Nekrasov

Small medals for placement in the free segment:

Discipline Gold Silver Bronze
Men Russia Alexey Erokhov Russia Artur Danielian Canada Joseph Phan
Ladies Russia Alexandra Trusova Russia Alena Kostornaia Japan Mako Yamashita
Pairs Russia Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin Russia Anastasia Mishina / Aleksandr Galiamov Russia Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin
Ice dancing Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin United States Christina Carreira / Anthony Ponomarenko Russia Arina Ushakova / Maxim Nekrasov

By country

Table of medals for overall placement:

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)4329
2 United States (USA)0101
3 Italy (ITA)0011
 Japan (JPN)0011
Totals (4 nations)44412

Table of small medals for placement in the short segment:

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)3317
2 United States (USA)1001
3 Canada (CAN)0101
4 Japan (JPN)0022
5 China (CHN)0011
Totals (5 nations)44412

Table of small medals for placement in the free segment:

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)4329
2 United States (USA)0101
3 Canada (CAN)0011
 Japan (JPN)0011
Totals (4 nations)44412

References

  1. ^ "Provisional allotments of 2018 ISU Championships". isu.org. Archived from the original on 2015-06-15. Retrieved 15 Jun 2015.
  2. ^ "Highest Score: Ladies". International Skating Union. 10 March 2018. Retrieved 10 March 2018.
  3. ^ a b "Announcement". International Skating Union. Archived from the original on 9 December 2017.
  4. ^ "ÖM 2018: die Ergebnisse" [2018 Austrian Championships: The results] (in German). Skate Austria. 18 December 2017. Archived from the original on 18 December 2017.
  5. ^ "Skate Canada names teams for 2018 ISU Championships". Skate Canada. 14 January 2018. Archived from the original on 14 January 2018.
  6. ^ "Nominace mistrovství Evropy 2018, Moskva" [Nominations for the 2018 European Championships in Moscow] (in Czech). Czech Figure Skating Association. 18 December 2017. Archived from the original on 19 December 2017.
  7. ^ "紀平らを世界ジュニア代表に選出 日本スケート連盟". sanspo.com (in Japanese). 25 December 2017. Archived from the original on 25 December 2017.
  8. ^ "Announcement of Selection to ISU World Junior Figure Skating Championships 2018". National Ice Skating Association. Archived from the original on 19 December 2017.
  9. ^ a b
  10. ^ https://twitter.com/ISU_Figure/status/972453162476101632
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2018 World Junior Figure Skating Championships
Listen to this article