Chinese Taipei Figure Skating Championships - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Chinese Taipei Figure Skating Championships.

Chinese Taipei Figure Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Chinese Taipei Figure Skating Championships are the figure skating national championship held annually to determine the national champions of the Republic of China(Taiwan), which uses the name Chinese Taipei when participating in many sporting events. Skaters compete in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing, although not every discipline is held every year due to a lack of participants. The event is organized by Chinese Taipei Skating Union, the sport's national governing body.


Senior Medalists

Men

Men's Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999
2000 Benedict Wu
2001 Kevin Lee Peter Lee William Rogers
2002 Benedict Wu
2003 Peter Lee Benedict Wu Andy Chen
2004 Peter Lee Andy Chen Hung-Wen Tien
2005 Andy Chen Shih-Hao Lu Wun-Chang Shih
2006 Henry Lu Wun-Chang Shih Hung-Wen Tien
2007 Hung-Wen Tien
2008 Taipei City Charles Shou-San Pao Henry Shih-Hao Lu Stephen Li-Chung Kuo
2009 Taipei City Stephen Li-Chung Kuo Sebra Yen No other competitors
2010 Taipei City Stephen Li-Chung Kuo Hung-Wen Tien Wun-Chang Shih
2011 Taipei City Jordan Ju Wun-Chang Shih Stephen Li-Chung Kuo
2012 Taipei City Jordan Ju Hung-Wen Tien No other competitors
2013 Taipei City Tsao Chih-i Jui-Shu Chen No other competitors
2014 Taipei City Tsao Chih-i Jui-Shu Chen No other competitors
2015 Taipei City Tsao Chih-i Lee Meng-Ju No bronze medalist
2016 Taipei City Tsao Chih-i Lee Meng-Ju No other competitors
2017 Taipei City Tsao Chih-i Lee Meng-Ju Chih-Sheng Chang
2018 Taipei City Tsao Chih-i Chih-Sheng Chang Micah Tang
2019 Taipei City Tsao Chih-i Micah Tang No bronze medalist

Ladies

Ladies Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999
2000 Carina Chen Diane Chen
2001 Carina Chen Diane Chen Dow-Jane Chi
2002 Carina Chen Diane Chen Diana Y. Chen
2003 Diana Y. Chen Jennifer Bon-Yen Lee Anny Hou
2004 Diane Chen Tiffany Chung Anny Hou
2005 Diane Chen Tiffany Chung Shirley, Hsin-Huei, Tsai
2006 Jennifer Don Jocelyn Ho Diane Chen
2007 Melinda Wang Chaochih Liu Sigrid Young
2008 Taipei City Chaochih Liu Melinda Wang
2009 Taipei City Melinda Wang No other competitors
2010 Taipei City Crystal Kiang Melinda Wang Chaochih Liu
2011 Taipei City Melinda Wang Crystal Kiang Chaochih Liu
2012 Taipei City Crystal Kiang Melinda Wang Corinna Lin
2013 Taipei City Melanie Chang Lu Pei-Xuan Stephanie Hsieh
2014 Taipei City Lu Pei-Xuan No other competitors
2015 Taipei City Amy Lin Chen Yi-Hsuan No other competitors
2016 Taipei City Amy Lin No other competitors
2017 Taipei City Amy Lin Stephanie Chang Haley Yao
2018 Taipei City Amy Lin Yuka Matsuura Stephanie Chang
2019 Taipei City Emmy Ma Jenny Shyu Levana Wu

Pairs

Pairs Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005 Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang No other competitors
2006
2007
2008 Taipei City Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang No other competitors
2009 Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang No other competitors
2010-
2019
No pairs event held

Ice Dance

No Ice Dance event held.


Junior Medalists

Men

Men's Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
2008
2009 Taipei City Jui-Shu Chen No other competitors
2010 Taipei City Yong-Yue Lin No other competitors
2011 Taipei City Tsao Chih-i Jui-Shu Chen No other competitors
2012 Taipei City Tsao Chih-i Jui-Shu Chen Lee Meng-Ju
2013 Taipei City Lee Meng-Ju Chih-Sheng Chang No other competitors
2014 Taipei City Lee Meng-Ju Shao-Huan Chang No other competitors
2015 Taipei City Micah Tang Shao-Huan Chang No other competitors
2016 Taipei City Micah Tang Chih-Sheng Chang No other competitors
2017 Taipei City Che Yu Yeh Jen-Yu Cheng No other competitors
2018 Taipei City Fang-Yi Lin Elliot Jang Che Yu Yeh
2019 Taipei City Fang-Yi Lin Che Yu Yeh No bronze medalist

Ladies

Ladies Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
2008
2009 Taipei City Tiffany Wu Yu-Ting Wang No other competitors
2010 Taipei City Stephanie Hsieh Levana Wu Lena Wu
2011 Taipei City Levana Wu Lena Wu Pei-Xuan Lu
2012 Taipei City Lihsueh Lin Levana Wu Lena Wu
2013 Taipei City Lihsueh Lin Jennifer Hsu Katrina Wang
2014 Taipei City Emma Jang Lihsueh Lin Jennifer Hsu
2015 Taipei City Emma Jang Yuka Matsuura Yi-Chen Lien
2016 Taipei City Haley Yao Ashley Wang Emma Jang
2017 Taipei City Yuka Matsuura Emma Jang Jowei Fang
2018 Taipei City Tzu-Han Ting Mandy Chiang Megan Ly
2019 Taipei City Tzu-Han Ting Mandy Chiang Marissa Yi-Shan Wu

Advanced Novice Medalists

Boys

Men Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
2008
2009 Taipei City Tsao Chih-i Yu-Cheng Huang Ruey-Shen Hsieh
2010 Taipei City Tsao Chih-i Lee Meng-Ju Yu-Cheng Huang
2011 Taipei City Chia-Wei Yeng Yu-Cheng Huang No other competitors
2012-

2014

No Advanced Novice Boys event held
2015 Taipei City Jen-Yu Cheng No other competitors
2016 Taipei City Elliot Jang No other competitors
2017 Taipei City Fang-Yi Lin Elliot Jang No other competitors
2018 Taipei City Yu-Chun Huang No other competitors
2019 Taipei City Yu-Hsiang Li Jimmy Huang Fu-Bang Chen

Girls

Ladies Medalists
Year Location Gold Silver Bronze
2008
2009 Taipei City Levana Wu Chao-En Shin Lena Wu
2010 Taipei City Chao-En Shin Alison Chow Lihsueh Lin
2011 Taipei City Sabina Chen Lihsueh Lin Yi-Chen Lien
2012 Taipei City Yi-Chen Lien Chin-Yin Chen Chan-Yun Hsieh
2013 Taipei City Yi-Chen Lien Wei-Chin Lee Pi-Rou Sun
2014 Taipei City Jowei Fang Ashley Wong Makena Lu
2015 Taipei City Jowei Fang Ashley Wong Pi-Rou Sun
2016 Taipei City Yu-Wei Kuo Pi-Rou Sun No other competitors
2017 Taipei City Tzu-Han Ting Yu-Wei Kuo Chen-Ya Huang
2018 Taipei City Phattaratida Kaneshige Joelle Lin No other competitors
2019 Taipei City Yan-Yi Lin Yu-Chen Yang No other competitors

References


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Chinese Taipei Figure Skating Championships
Listen to this article