Russia at the 2006 Winter Olympics - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Russia at the 2006 Winter Olympics.

Russia at the 2006 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Russia at the
2006 Winter Olympics
IOC codeRUS
NOCRussian Olympic Committee
Websitewww.roc.ru (in Russian)
in Turin
Competitors190 in 15 sports
Flag bearer Dmitry Dorofeev (opening)[1]
Evgeni Plushenko (closing)[2]
Medals
Ranked 4th
Gold
8
Silver
6
Bronze
8
Total
22
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)
 Olympic Athletes from Russia (2018)

Russia participated at the 2006 Winter Olympics in Turin, Italy. It sent a total of 190 athletes to participate in all 15 of the Winter Olympic sports.

Dmitry Dorofeev, a speed skater, served as flag bearer at the opening ceremonies.

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Yevgeny Dementyev Cross-country skiing Men's 30 km pursuit 12 February
 Gold Svetlana Ishmuratova Biathlon Women's individual 13 February
 Gold Tatiana Totmianina
Maxim Marinin
Figure skating Pairs 13 February
 Gold Svetlana Zhurova Speed skating Women's 500 m 14 February
 Gold Evgeni Plushenko Figure skating Men's 16 February
 Gold Natalia Baranova-Masolkina
Larisa Kurkina
Yuliya Chepalova
Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova
Cross-country skiing Women's 4 x 5 km relay 18 February
 Gold Tatiana Navka
Roman Kostomarov
Figure skating Ice dance 20 February
 Gold Albina Akhatova
Anna Bogaliy
Svetlana Ishmuratova
Olga Zaitseva
Biathlon Women's relay 23 February
 Silver Albert Demtschenko Luge Men's singles 12 February
 Silver Dmitry Dorofeev Speed skating Men's 500 m 13 February
 Silver Sergei Tchepikov
Nikolay Kruglov Jr.
Pavel Rostovtsev
Ivan Tcherezov
Biathlon Men's relay 21 February
 Silver Yuliya Chepalova Cross-country skiing Women's 30 km freestyle 24 February
 Silver Alexandr Zubkov
Filipp Yegorov
Alexei Seliverstov
Alexey Voyevoda
Bobsleigh Four-man 25 February
 Silver Yevgeny Dementyev Cross-country skiing Men's 50 km freestyle 26 February
 Bronze Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova Cross-country skiing Women's 15 km pursuit 12 February
 Bronze Albina Akhatova Biathlon Women's individual 13 February
 Bronze Ivan Alypov
Vasily Rochev
Cross-country skiing Men's team sprint 14 February
 Bronze Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Yekaterina Lobysheva
Galina Likhachova
Svetlana Vysokova
Speed skating Women's team pursuit 16 February
 Bronze Albina Akhatova Biathlon Women's pursuit 18 February
 Bronze Alyona Sidko Cross-country skiing Women's sprint 22 February
 Bronze Irina Slutskaya Figure skating Ladies' 23 February
 Bronze Vladimir Lebedev Freestyle skiing Men's aerials 23 February
  • Olga Pyleva won the silver in the women's 15 km race, but was later disqualified for failing a drug test.

Alpine skiing

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Total Rank
Olesya Aliyeva Women's downhill n/a 2:02.06 33
Women's super-G n/a 1:37.12 42
Women's giant slalom Disqualified
Pavel Shestakov Men's downhill n/a 1:51.93 30
Men's super-G n/a 1:33.48 29
Men's giant slalom Did not finish
Men's slalom Did not start
Men's combined 1:51.93 49.11 47.32 3:16.84 24
Aleksandr Khoroshilov Men's downhill n/a 1:54.70 38
Men's super-G n/a 1:35.51 41
Men's slalom Did not finish
Men's combined 1:42.35 46.92 46.19 3:15.46 22
Anton Konovalov Men's super-G n/a 1:35.72 42
Men's slalom 59.53 55.18 n/a 1:54.71 29
Men's combined 1:45.12 56.15 Did not finish
Konstantin Sats Men's downhill n/a 1:55.03 40
Men's super-G n/a 1:33.14 27
Men's giant slalom Did not finish
Men's combined 1:41.02 Did not start
Dmitry Ulyanov Men's giant slalom Did not finish
Men's slalom Did not finish

Note: In the men's combined, run 1 is the downhill, and runs 2 and 3 are the slalom. In the women's combined, run 1 and 2 are the slalom, and run 3 the downhill.

Biathlon

Olga Pyleva was stripped of her silver medal in the women's individual after testing positive for carphedon, a stimulant.[3]

Men
Athlete Event Final
Time Misses Rank
Nikolay Kruglov Jr. Sprint 28:05.2 1 21
Pursuit 37:18.9 1 11
Mass start 49:20.1 2 21
Pavel Rostovtsev Individual 56:47.2 2 13
Sergei Rozhkov Mass start 49:09.7 2 20
Sergei Tchepikov Sprint 28:08.1 1 23
Pursuit Did not start
Mass start 47:59.1 0 5
Individual 55:32.7 1 4
Ivan Tcherezov Sprint 27:09.0 0 5
Pursuit 37:29.7 3 15
Individual 56:05.7 2 8
Maxim Tchoudov Sprint 27:20.5 0 9
Pursuit 36:41.4 4 9
Mass start 48:40.2 4 15
Individual 59:12.0 5 32
Ivan Tcherezov
Sergei Tchepikov
Pavel Rostovtsev
Nikolay Kruglov Jr.
Relay 1:22:12.4 6
Women
Athlete Event Final
Time Misses Rank
Albina Akhatova Sprint 22:40.2 0 4
Pursuit 38:05.0 1
Mass start 42:19.5 2 9
Individual 50:55.0 2
Anna Bogaliy-Titovets Individual 55:18.4 5 35
Natalia Guseva Mass start 44:55.1 5 24
Svetlana Ishmouratova Sprint 23:10.3 1 10
Pursuit 38:29.0 3 4
Mass start 42:33.5 4 12
Individual 49:24.1 1
Olga Pyleva[3] Sprint Did not start
Individual Disqualified
Olga Zaitseva Sprint 23:05.8 0 9
Pursuit 40:49.0 5 19
Mass start 42:58.3 1 15
Anna Bogaliy
Svetlana Ishmouratova
Olga Zaitseva
Albina Akhatova
Relay 1:16:12.5 2

Bobsleigh

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total Rank
Alexandr Zubkov
Alexey Voyevoda
Two-man 55.54 55.85 56.12 56.49 3:44.00 4
Yevgeni Popov
Roman Oreshnikov
Two-man 56.56 56.50 56.98 57.29 3:47.33 18
Viktoria Tokovaya
Nadezhda Orlova
Two-woman 57.64 57.72 58.44 58.13 3:51.93 7
Yevgeni Popov
Sergey Golubev
Pyotr Makarchuk
Dmitriy Stepushkin
Four-man 55.87 55.57 55.16 55.33 3:41.93 9
Alexandr Zubkov
Filipp Yegorov
Alexei Seliverstov
Alexey Voyevoda
Four-man 55.22 55.45 54.87 55.01 3:40.55

Cross-country skiing

Distance
Men
Athlete Event Final
Total Rank
Ivan Arteev 15 km classical 40:49.1 34
30 km pursuit 1:22:36.2 51
Ivan Babikov 15 km classical 39:59.5 22
30 km pursuit 1:17:17.2 13
50 km freestyle 2:08:07.9 38
Yevgeny Dementyev 30 km pursuit 1:17:00.8
50 km freestyle 2:06:12.6
Alexander Legkov 30 km pursuit 1:20:28.2 37
50 km freestyle 2:06:39.7 20
Sergei Novikov 15 km classical 39:15.0 8
Nikolay Pankratov 50 km freestyle 2:06:33.9 18
Vasily Rochev 15 km classical 38:24.4 4
Sergei Novikov
Vasily Rochev
Ivan Alypov
Yevgeny Dementyev
4 x 10 km relay 1:45:09.9 6
Women
Athlete Event Final
Total Rank
Natalia Baranova-Masolkina 10 km classical 29:30.9 16
Yelena Burukhina 15 km pursuit 46:42.9 37
Yuliya Chepalova 10 km classical 30:04.7 26
15 km pursuit 43:39.5 9
30 km freestyle 1:22:26.8
Larisa Kurkina 10 km classical 29:36.8 19
Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova 15 km pursuit 43:03.2
30 km freestyle 1:26:28.1 21
Olga Moskalenko-Rocheva 30 km freestyle 1:25:45.0 18
Olga Zavyalova 10 km classical 29:57.6 24
15 km pursuit 43:23.72 7
30 km freestyle 1:23:28.5 9
Natalia Baranova-Masolkina
Larisa Kurkina
Yuliya Chepalova
Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova
4 x 5 km relay 54:47.7
Sprint
Athlete Event Qualifying Quarterfinal Semifinal Final
Total Rank Total Rank Total Rank Total Rank
Ivan Alypov Men's sprint 2:20.21 27 Q 2:24.7 6 Did not advance 28
Yuliya Chepalova Women's sprint 2:16.90 22 Q 2:16.6 6 Did not advance 27
Pavel Korostelev Men's sprint 2:21.00 34 Did not advance 34
Natalya Matveyeva Women's sprint 2:17.73 34 2:31.4 6 Did not advance 30
Olga Moskalenko-Rocheva Women's sprint 2:16.43 20 Q 2:18.4 3 Did not advance 14
Sergei Novikov Men's sprint 2:20.29 28 Q 2:24.7 6 Did not advance 28
Vasily Rochev Men's sprint 2:16.19 4 Q 2:22.0 3 Did not advance 11
Alyona Sidko Women's sprint 2:14.54 5 Q 2:17.7 1 Q 2:15.1 2 Q 2:13.2
Ivan Alypov
Vasily Rochev
Men's team sprint n/a 17:22.2 2 Q 17:05.2
Olga Moskalenko-Rocheva
Alyona Sidko
Women's team sprint n/a 17:32.1 2 Q 17:08.5 6

Curling

Women's tournament

Team: Ludmila Privivkova (skip), Nkeirouka Ezekh, Yana Nekrasova, Yekaterina Galkina and Olga Zharkova (alternate)

Round Robin
Draw 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Privivkova) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 0 1 2 0 0 3 7
 Japan (Onodera) 0 0 1 1 2 0 0 1 0 0 5

;Draw 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Kleibrink) 0 0 1 0 0 2 0 2 0 1 6
 Russia (Privivkova) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 1 0 1 0 2 0 5

;Draw 4

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 2 6
 Russia (Privivkova) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4

;Draw 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Privivkova) 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0 4
 Great Britain (Martin) Hammer (Last Stone First End) 2 0 4 1 0 0 0 0 2 1 10

;Draw 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Johnson) 0 0 2 0 0 0 2 0 0 3 0 7
 Russia (Privivkova) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 1 2 0 1 0 0 1 8

;Draw 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Privivkova) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 1 4
 Switzerland (Ott) Hammer (Last Stone First End) 1 2 0 1 0 0 3 0 0 0 7

;Draw 10

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Privivkova) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 2 1 0 1 2 0 1 9
 Denmark (Holm) 0 0 2 0 0 2 0 0 3 0 7

;Draw 11

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Norberg) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 2 0 0 0 1 0 1 4
 Russia (Privivkova) 0 1 0 0 1 1 1 0 2 0 6

;Draw 12

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 0 2 0 1 0 2 0 2 1 0 8
 Russia (Privivkova) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 3 0 3 0 0 1 10
Standings
Rank Team Skip Won Lost
1  Sweden Anette Norberg 7 2
2  Switzerland Mirjam Ott 7 2
3  Canada Shannon Kleibrink 6 3
4  Norway Dordi Nordby 6 3
5  Great Britain Rhona Martin 5 4
6  Russia Ludmila Privivkova 5 4
7  Japan Ayumi Onodera 4 5
8  Denmark Dorthe Holm 2 7
9  United States Cassandra Johnson 2 7
10  Italy Diana Gaspari 1 8

Figure skating

Athlete Event CD SP/OD FS/FD Total
Points Rank Points Rank Points Rank Points Rank
Ilia Klimkin Men's n/a 61.61 18 Q 130.19 10 191.80 11
Evgeni Plushenko Men's n/a 90.66 1 Q 167.67 1 258.33
Irina Slutskaya Ladies' n/a 66.70 2 Q 114.74 3 181.44
Elena Sokolova Ladies' n/a 46.69 18 Q 95.66 14 142.35 14
Julia Obertas
Sergei Slavnov
Pairs n/a 60.25 8 106.29 9 166.54 8
Maria Petrova
Alexei Tikhonov
Pairs n/a 64.27 3 117.42 6 181.69 5
Tatiana Totmianina
Maxim Marinin
Pairs n/a 68.64 1 135.84 1 204.48
Oksana Domnina
Maxim Shabalin
Ice dance 33.37 9 52.36 9 88.03 9 173.76 9
Jana Khokhlova
Sergei Novitski
Ice dance 30.90 14 47.15 13 86.43 11 164.48 12
Tatiana Navka
Roman Kostomarov
Ice dance 38.20 2 61.07 1 101.37 1 200.64

Key: CD = Compulsory Dance, FD = Free Dance, FS = Free Skate, OD = Original Dance, SP = Short Program

Freestyle skiing

Men
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Dmitry Arkhipov Aerials Did not start
Evgeniy Brailovskiy Aerials 222.28 12 Q 223.61 9
Vitali Glushchenko Moguls 12.75 35 Did not advance 35
Vladimir Lebedev Aerials 241.48 5 Q 246.79
Dmitry Marushchak Aerials Did not start
Ruslan Sharifullin Moguls 21.24 27 Did not advance 27
Alexandr Smyshlyaev Moguls 22.18 20 Q 23.22 13
Artem Valinteev Moguls 21.51 25 Did not advance 25
Women
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Marina Cherkasova Moguls 21.82 19 Q 22.05 16
Ljudmila Dymchenko Moguls 21.42 21 Did not advance 21
Olga Koroleva Aerials 148.40 17 Did not advance 17
Daria Serova Moguls 23.49 10 Q 22.44 13
Anna Zukal Aerials 172.24 6 Q 152.04 9

Ice hockey

Men's tournament

The Russian men's team finished the round robin portion of the competition ranked second in Group B, losing just once, to Slovakia. It beat Canada in thequarter finals, but lost both the semifinal and bronze medal game to finish fourth overall

Players

The following is the Russian roster for the men's ice hockey tournament at the 2006 Winter Olympics.[4]

Head coach: Russia Vladimir Krikunov    Assistant coaches: Russia Vladimir Yurzinov, Russia Sergei Nemchinov, Russia Boris Mikhailov

No. Pos. Name Height Weight Birthdate Birthplace 2005–06 team
61 F Maxim Afinogenov 1.83 m (6 ft 0 in) 88 kg (194 lb) 4 September 1979 Moscow, Soviet Union United States Buffalo Sabres (NHL)
30 G Ilya Bryzgalov 1.88 m (6 ft 2 in) 88 kg (194 lb) 22 June 1980 Tolyatti, Soviet Union United States Mighty Ducks of Anaheim (NHL)
13 F Pavel Datsyuk 1.79 m (5 ft 10 in) 86 kg (190 lb) 20 July 1978 Sverdlovsk, Soviet Union United States Detroit Red Wings (NHL)
24 F Alexander Frolov 1.88 m (6 ft 2 in) 95 kg (209 lb) 19 June 1982 Moscow, Soviet Union United States Los Angeles Kings (NHL)
55 D Sergei Gonchar 1.85 m (6 ft 1 in) 94 kg (207 lb) 13 April 1974 Chelyabinsk, Soviet Union United States Pittsburgh Penguins (NHL)
11 D Darius KasparaitisA 1.80 m (5 ft 11 in) 99 kg (218 lb) 16 October 1972 Elektrėnai, Lithuanian SSR, Soviet Union United States New York Rangers (NHL)
21 F Alexander Kharitonov 1.72 m (5 ft 8 in) 80 kg (176 lb) 30 March 1976 Moscow, Soviet Union Russia Dynamo Moskow (RSL)
94 F Alexander Korolyuk 1.75 m (5 ft 9 in) 80 kg (176 lb) 15 January 1976 Moscow, Soviet Union Russia Vityaz Chekhov (RSL)
71 F Ilya Kovalchuk 1.88 m (6 ft 2 in) 99 kg (218 lb) 15 April 1983 Kalinin, Soviet Union United States Atlanta Thrashers (NHL)
27 F Alexei KovalevC 1.88 m (6 ft 2 in) 102 kg (225 lb) 24 February 1973 Tolyatti, Soviet Union Canada Montreal Canadiens (NHL)
25 F Viktor Kozlov 1.95 m (6 ft 5 in) 104 kg (229 lb) 14 February 1975 Tolyatti, Soviet Union United States New Jersey Devils (NHL)
18 F Evgeni Malkin 1.91 m (6 ft 3 in) 87 kg (192 lb) 31 July 1986 Magnitogorsk, Soviet Union Russia Metallurg Magnitogorsk (RSL)
52 D Andrei Markov 1.83 m (6 ft 0 in) 90 kg (198 lb) 20 December 1978 Voskresensk, Soviet Union Canada Montreal Canadiens (NHL)
29 D Daniil Markov 1.85 m (6 ft 1 in) 86 kg (190 lb) 30 July 1976 Moscow, Soviet Union United States Nashville Predators (NHL)
20 G Evgeni Nabokov 1.83 m (6 ft 0 in) 90 kg (198 lb) 25 July 1975 Ust-Kamenogorsk, Kazakh SSR, Soviet Union United States San Jose Sharks (NHL)
23 F Ivan Nepryaev 1.88 m (6 ft 2 in) 92 kg (203 lb) 4 February 1982 Yaroslavl, Soviet Union Russia Lokomotiv Yaroslavl (RSL)
8 F Alexander Ovechkin 1.88 m (6 ft 2 in) 98 kg (216 lb) 17 September 1985 Moscow, Soviet Union United States Washington Capitals (NHL)
39 G Maxim Sokolov 1.80 m (5 ft 11 in) 92 kg (203 lb) 27 May 1972 Leningrad, Soviet Union Russia SKA Saint Petersburg (RSL)
33 F Maxim Sushinsky 1.72 m (5 ft 8 in) 80 kg (176 lb) 1 July 1974 Leningrad, Soviet Union Russia Dynamo Moskow (RSL)
22 F Andrei Taratukhin 1.83 m (6 ft 0 in) 92 kg (203 lb) 22 February 1983 Omsk, Soviet Union Russia Lokomotiv Yaroslavl (RSL)
51 D Fedor Tyutin 1.88 m (6 ft 2 in) 92 kg (203 lb) 19 July 1983 Izhevsk, Soviet Union United States New York Rangers (NHL)
5 D Vitaly Vishnevskiy 1.87 m (6 ft 2 in) 92 kg (203 lb) 18 March 1980 Kharkiv, Ukrainian SSR, Soviet Union United States Mighty Ducks of Anaheim (NHL)
6 D Anton Volchenkov 1.85 m (6 ft 1 in) 102 kg (225 lb) 25 February 1982 Moscow, Soviet Union Canada Ottawa Senators (NHL)
79 F Alexei YashinA 1.91 m (6 ft 3 in) 100 kg (220 lb) 5 November 1973 Sverdlovsk, Soviet Union United States New York Islanders (NHL)
4 D Sergei Zhukov 1.92 m (6 ft 4 in) 87 kg (192 lb) 23 November 1975 Novosibirsk, Soviet Union Russia Lokomotiv Yaroslavl (RSL)

Forwards Alexander Frolov and Alexander Korolyuk were replaced due to injuries by Andrei Taratukhin and Ivan Nepryaev, respectively.

Results
Round-robin
15 February 2006
20:05
Russia 3–5
(2–1, 1–2, 0–2)
 SlovakiaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 3,800
15 February 2006
16:05
Sweden 0–5
(0–0, 0–3, 0–2)
 RussiaPalasport Olimpico, Turin
Attendance: 8,545
18 February 2006
11:35
Kazakhstan 0–1
(0–0, 0–1, 0–0)
 RussiaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 3,660
19 February 2006
13:05
Russia 9–2
(3–1, 3–0, 3–1)
 LatviaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 4,310
21 February 2006
20:35
United States 4–5
(1–2, 1–1, 2–2)
 RussiaPalasport Olimpico, Turin
Attendance: 9,378
Standings
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Slovakia 5 5 0 0 18 8 +10 10 Quarterfinals
2  Russia 5 4 0 1 23 11 +12 8
3  Sweden 5 3 0 2 15 12 +3 6
4  United States 5 1 1 3 13 13 0 3
5  Kazakhstan 5 1 0 4 9 16 −7 2
6  Latvia 5 0 1 4 11 29 −18 1
Source: IIHF
Medal round
Quarterfinal
22 February 2006
20:35
Russia 2–0
(0–0, 0–0, 2–0)
 CanadaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 4,130
Semifinal
24 February 2006
21:05
Finland 4–0
(1–0, 2–0, 1–0)
 RussiaPalasport Olimpico, Turin
Attendance: 8,702
Bronze game
25 February 2006
20:35
Russia 0–3
(0–1, 0–1, 0–1)
 Czech Republic
Palasport Olimpico, Turin
Attendance: 8,379

Women's tournament

The Russian women's team lost to both Canada and Sweden, and failed to progress to the medal round. In the 5th place game, the team lost on a shootout to Germany.

Players

The following is the Russian roster in the women's ice hockey tournament of the 2006 Winter Olympics.[5]

Head coach: Russia Alexey Kalintsev    Assistant coach: Russia Alexey Zherebtsov

No. Pos. Name Height Weight Birthdate Birthplace 2005–06 team
33 G Nadezhda Aleksandrova 1.72 m (5 ft 8 in) 67 kg (148 lb) 3 January 1986 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
2 D Maria Barykina 1.70 m (5 ft 7 in) 60 kg (130 lb) 9 December 1973 Moscow, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
23 F Tatiana Burina 1.63 m (5 ft 4 in) 65 kg (143 lb) 20 March 1980 Novosibirsk, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
27 D Elena Byalkovskaya 1.79 m (5 ft 10 in) 82 kg (181 lb) 22 March 1977 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
20 G Irina Gashennikova 1.60 m (5 ft 3 in) 66 kg (146 lb) 11 May 1975 Pushkino, Soviet Union Russia SKIF Moscow
24 F Iya Gavrilova 1.73 m (5 ft 8 in) 61 kg (134 lb) 3 September 1987 Krasnoyarsk, Soviet Union Russia SKIF Moscow
12 F Yulia Gladysheva 1.66 m (5 ft 5 in) 56 kg (123 lb) 4 December 1981 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
16 D Alexandra Kapustina 1.65 m (5 ft 5 in) 71 kg (157 lb) 7 April 1984 Pervouralsk, Soviet Union Russia Spartak-Merkury Yekaterinburg
4 D Alena Khomich 1.68 m (5 ft 6 in) 56 kg (123 lb) 26 February 1981 Pervouralsk, Soviet Union Russia Spartak-Merkury Yekaterinburg
10 F Larisa Mishina 1.68 m (5 ft 6 in) 80 kg (180 lb) 10 September 1975 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
25 F Ekaterina Pashkevich – A 1.80 m (5 ft 11 in) 80 kg (180 lb) 19 September 1972 Moscow, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
15 D Olga Permyakova 1.68 m (5 ft 6 in) 66 kg (146 lb) 12 April 1982 Chelyabinsk, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
14 D Kristina Petrovskaya 1.68 m (5 ft 6 in) 63 kg (139 lb) 3 June 1980 Moscow, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
29 D Zhanna Schelchkova – C 1.64 m (5 ft 5 in) 60 kg (130 lb) 10 February 1969 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
5 F Galina Skiba 1.60 m (5 ft 3 in) 65 kg (143 lb) 9 May 1984 Kharkiv, Ukrainian SSR, Soviet Union Russia SKIF Moscow
17 F Ekaterina Smolentseva – A 1.70 m (5 ft 7 in) 65 kg (143 lb) 15 September 1981 Pervouralsk, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
7 F Ekaterina Smolina 1.58 m (5 ft 2 in) 55 kg (121 lb) 8 October 1988 Ust-Kamenogorsk, Kazakh SSR, Soviet Union Russia SKIF Moscow
11 F Tatiana Sotnikova 1.66 m (5 ft 5 in) 58 kg (128 lb) 20 January 1981 Moscow, Soviet Union Russia SKIF Moscow
21 F Svetlana Trefilova 1.65 m (5 ft 5 in) 60 kg (130 lb) 20 May 1973 Sverdlovsk, Soviet Union Russia Tornado Dmitrov
28 F Oxana Tretiyakova 1.64 m (5 ft 5 in) 75 kg (165 lb) 10 March 1979 Krasnoyarsk, Soviet Union Russia SKIF Moscow
Results
Round-robin
11 February 2006
15:35
 Sweden3–1
(0–0, 2–1, 1–0)
 RussiaPalasport Olimpico, Turin
Attendance: 6,500
12 February 2006
16:35
Russia 0–12
(0–7, 0–2, 0–3)
 CanadaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 2,414
14 February 2006
13:05
Italy 1–5
(1–1, 0–1, 0–3)
 RussiaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 2,046
Standings
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Canada 3 3 0 0 36 1 +35 6 Semifinals
2  Sweden 3 2 0 1 15 9 +6 4
3  Russia 3 1 0 2 6 16 −10 2 5–8th place semifinals
4  Italy (H) 3 0 0 3 1 32 −31 0
Source:[citation needed]
(H) Host.
Classification games
5th-8th classification
17 February 2006
13:05
Russia 6–2
(1–1, 4–1, 1–0)
  SwitzerlandTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 2,800
5th place game
20 February 2006
13:05
Germany 1–0 GWS
(0–0, 0–0, 0–0)
(OT: 0–0)
(SO: 1–0)
 RussiaTorino Esposizioni, Turin
Attendance: 2,570

Luge

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total Rank
Yuliya Anashkina Women's singles 47.952 48.190 48.059 48.208 3:12.409 16
Albert Demtschenko Men's singles 51.747 51.543 51.396 51.512 3:26.198
Viktor Kneib Men's singles 52.050 52.150 51.981 51.884 3:28.065 11
Alexandra Rodionova Women's singles 48.165 47.935 48.186 47.881 3:12.167 14
Kiril Serikov Men's singles 54.164 52.468 52.473 52.790 3:31.895 24
Anastasiya Skulkina Women's singles 49.174 48.089 50.033 48.072 3:15.368 21
Vladimir Boitsov
Dmitriy Khamkin
Doubles Did not finish
Mikhail Kuzmich
Jury Veselov
Doubles 47.556 48.094 n/a 1:35.650 11

Nordic combined

Athlete Event Ski jumping Cross-country
Points Rank Deficit Time Rank
Aleksei Barannikov Sprint 83.5 46 2:49 21:38.2
+3:09.2
42
Individual Gundersen 194.0 37 4:34 44:20.3
+3:09.2
29
Ivan Fesenko Sprint 112.2 11 0:54 20:30.6
+2:01.6
33
Individual Gundersen 215.0 25 3:10 44:01.3
+4:16.7
28
Sergei Maslennikov Sprint 99.3 32 1:46 21:42.1
+3:13.1
43
Individual Gundersen 251.0 5 0:46 41:30.2
+1:45.6
10
Dmitri Matveev Sprint 106.8 20 1:16 20:37.1
+2:08.1
35
Individual Gundersen Did not finish
Ivan Fesenko
Anton Kamenev
Sergei Maslennikov
Dmitri Matveev
Team 890.1 3 0:23 54:05.1
+4:12.5
9

Note: 'Deficit' refers to the amount of time behind the leader a competitor began the cross-country portion of the event. Italicized numbers show the final deficit from the winner's finishing time.

Short track speed skating

Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Tatiana Borodulina Women's 1000 m 1:34.988 2 Q Disqualified
Women's 1500 m 2:27.757 3 Q n/a 2:45.897 5 Disqualified
Vyacheslav Kurginyan Men's 500 m 43.183 3 Did not advance 14
Men's 1000 m 1:36.070 3 Did not advance 18
Men's 1500 m 2:33.802 3 Q n/a 2:24.604 6 Did not advance 15
Mikhail Rajine Men's 500 m 44.077 3 Did not advance 18
Men's 1000 m 1:42.677 3 ADV 1:32.432 4 Did not advance 13
Men's 1500 m 2:33.809 5 Did not advance 23

Key: 'ADV' indicates a skater was advanced due to being interfered with.

Skeleton

Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Total Rank
Aleksandr Tretyakov Men's 59.71 59.32 1:59.03 15
Svetlana Trunova Women's 1:01.23 1:01.83 2:03.06 11

Ski jumping

Athlete Event Qualifying First round Final
Points Rank Points Rank Points Total Rank
Ildar Fatchullin Normal hill 119.0 13 Q 102.5 44 Did not advance 44
Large hill 85.4 23 Q 82.6 41 Did not advance 41
Dmitry Ipatov Normal hill 129.0 2 Q 121.5 19 Q 121.0 242.5 19
Large hill 98.1 9 Q 99.9 22 Q 97.2 197.1 27
Denis Kornilov Normal hill 117.0 16 Q 110.0 34 Did not advance 34
Large hill 95.9 11 Q 94.0 33 Did not advance 33
Dmitry Vassiliev Normal hill 128.5 3 Q 135.0 1 Q 123.5 258.5 10
Large hill 111.3 5 Q 99.4 24 Q 114.8 214.2 17
Ildar Fatchullin
Dmitry Ipatov
Denis Kornilov
Dmitry Vassiliev
Team n/a 425.0 7 Q 431.8 856.8 8

Snowboarding

Halfpipe
Athlete Event Qualifying run 1 Qualifying run 2 Final
Points Rank Points Rank Run 1 Run 2 Rank
Yuri Podladtchikov Men's halfpipe 1.0 44 13.6 31 Did not advance 37
Maria Prusakova Women's halfpipe 8.5 30 8.2 26 Did not advance 32
Svetlana Vinogradova Women's halfpipe 6.9 33 13.8 23 Did not advance 29

Note: In the final, the single best score from two runs is used to determine the ranking. A bracketed score indicates a run that wasn't counted.

Parallel GS
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Aleksandr Belkin Men's parallel giant slalom 1:14.04 25 Did not advance 25
Svetlana Boldikova Women's parallel giant slalom 1:21.32 4 Q  Dal Balcon (ITA) (13)
W -18.13 (+0.32 -18.45)
 Kober (GER) (5)
L +0.07 (+0.22 -0.15)
Classification 5–8
 Tudegesheva (RUS) (1)
L +3.69 (+1.50 +2.19)
7th place final
 Bruhin (SUI) (7)
L +1.74 (+0.71 +1.03)
8
Olga Golovanova Women's parallel giant slalom 1:23.59 21 Did not advance 21
Denis Salagaev Men's parallel giant slalom 1:12.32 18 Did not advance 18
Ekaterina Tudegesheva Women's parallel giant slalom 1:20.85 1 Q  Hagglof (SWE) (16)
W -1.13 (-0.34 -0.79)
 Guenther (AUT) (8)
L +0.66 (+0.97 -0.31)
Classification 5–8
 Boldikova (RUS) (4)
W -3.69 (-1.50 -2.19)
5th place final
 Pomagalski (SUI) (7)
W -1.04 (-1.32 +0.28)
5

Key: '+ Time' represents a deficit; the brackets indicate the results of each run.

Speed skating

Men
Athlete Event Race 1 Final
Time Rank Time Rank
Artyom Detyshev 5000 m n/a 6:32.85 15
10000 m Disqualified
Dmitry Dorofeyev 500 m 35.24 35.17 1:10.41
1000 m n/a 1:09.74 10
Aleksandr Kibalko 1000 m n/a 1:10.50 21
1500 m n/a 1:50.29 32
Yury Kokhanets 5000 m n/a 6:34.62 17
Sergey Kornilov 500 m 36.00 36.24 1:12.24 27
Yevgeny Lalenkov 1000 m n/a 1:09.46 7
1500 m n/a 1:49.00 23
Dmitry Lobkov 500 m 35.55 35.62 1:11.17 14
Alexey Proshin 500 m 35.96 35.94 1:11.90 24
1000 m n/a 1:10.14 15
Dmitry Shepel 1500 m n/a 1:48.74 21
Ivan Skobrev 1500 m n/a 1:46.91 6
5000 m n/a 6:27.02 11
10000 m n/a 13:17.54 6
Women
Athlete Event Race 1 Final
Time Rank Time Rank
Yekaterina Abramova 1000 m n/a 1:17.33 9
1500 m n/a 2:01.63 21
Varvara Barysheva 1000 m n/a 1:17.52 11
1500 m n/a 2:01.60 20
Yekaterina Lobysheva 1000 m n/a 1:17.52 11
1500 m n/a 1:58.87 6
Yulia Nemaya 500 m 39.63 1:12.76 1:52.39 29
Svetlana Vysokova 3000 m n/a 4:13.94 18
Valentina Yakshina 1500 m n/a 2:02.15 25
3000 m n/a 4:19.43 24
Svetlana Zhurova 500 m 38.23 38.34 1:16.57
1000 m n/a 1:17.13 7
Team pursuit
Athlete Event Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
From:
Artyom Detyshev
Aleksandr Kibalko
Yevgeny Lalenkov
Dmitry Shepel
Ivan Skobrev
Men's team pursuit 3:49.75 6  Netherlands (3)
L Overtaken
Did not advance 5th place final
 United States (7)
W 3:46.91
5
From:
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Galina Likhachova
Yekaterina Lobysheva
Svetlana Vysokova
Women's team pursuit 3:03.19 1  China (8)
W Overtook
 Germany (5)
L 3:07.42
Bronze final
 Japan (7)
W Overtook

References

  1. ^ "Flagbearers for the Opening Ceremony". Retrieved 30 March 2009.
  2. ^ "Flagbearers for the Closing Ceremony". Retrieved 30 March 2009.
  3. ^ a b Juliet Macur (19 February 2006). "Looking for Doping Evidence, Italian Police Raid Austrians". New York Times. Retrieved 2 April 2009.
  4. ^ "Team Roster – RUS – Russian Fed" (PDF). IIHF. 24 February 2006. Retrieved 26 March 2018.
  5. ^ "Ice Hockey Women – Team roster – RUS - Russian Fed" (PDF). IIHF. 10 February 2006. Archived from the original (PDF) on 21 October 2006. Retrieved 5 March 2018.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Russia at the 2006 Winter Olympics
Listen to this article