Ukraine at the 2016 Summer Olympics
Sporting event delegation / From Wikipedia, the free encyclopedia
Dear Wikiwand AI, let's keep it short by simply answering these key questions:
Can you list the top facts and stats about Ukraine at the 2016 Summer Olympics?
Summarize this article for a 10 year old
Ukraine competed at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, from 5 to 21 August 2016. This was the nation's sixth consecutive appearance at the Summer Olympics in the post-Soviet era.
Ukraine at the 2016 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | UKR |
NOC | National Olympic Committee of Ukraine |
Website | www |
in Rio de Janeiro | |
Competitors | 206 in 22 sports |
Flag bearers | Mykola Milchev (opening)[1] Olha Kharlan (closing) |
Medals Ranked 31st |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Austria (1896–1912) Hungary (1896–1912) Russian Empire (1900–1912) Czechoslovakia (1920–1936) Poland (1924–1936) Romania (1924–1936) Soviet Union (1952–1988) Unified Team (1992) |
Ukraine's medal tally was its lowest since independence, with only two gold and eleven total medals, a far cry from 9 gold and 23 total medals at the 1996 Summer Olympics and less than five gold and 19 medals overall at the 2012 Summer Olympics.
The following is the list of number of competitors participating in the Games. Note that reserves in fencing (3 competitors for Ukraine) are counted as athletes in the table:
|
One Ukrainian archer qualified each for the men's individual recurve by obtaining one of the eight Olympic places available from the 2015 World Archery Championships in Copenhagen, Denmark.[2][3] Three Ukrainian archers qualified for the women's events by virtue of the nation's podium finish in the team recurve competition at the 2016 Archery World Cup meet in Antalya, Turkey.[4]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Viktor Ruban | Men's individual | 663 | 25 | Purnama (INA) W 7–3 |
Valladont (FRA) L 0–6 |
did not advance | ||||
Veronika Marchenko | Women's individual | 630 | 30 | Nurmsalu (EST) W 6–0 |
Ki B-b (KOR) L 2–6 |
did not advance | ||||
Anastasia Pavlova | 630 | 29 | Saidiyeva (KAZ) W 6–0 |
Tan Y-t (TPE) L 0–6 |
did not advance | |||||
Lidiia Sichenikova | 630 | 31 | Narimanidze (GEO) W 7–1 |
Chang H-j (KOR) L 2–6 |
did not advance | |||||
Veronika Marchenko Anastasia Pavlova Lidiia Sichenikova |
Women's team | 1890 | 8 | — | Japan (JPN) L 2–6 |
did not advance |
Ukrainian athletes achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event):[5][6]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Track & road events
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Ihor Bodrov | 200 m | 20.86 | 7 | did not advance | |||
Serhiy Smelyk | 20.66 | 4 | did not advance | ||||
Vitaliy Butrym | 400 m | 45.92 | 4 | did not advance | |||
Ihor Olefirenko | Marathon | — | 2:15:36 | 30 | |||
Ihor Russ | — | 2:18:19 | 48 | ||||
Oleksandr Sitkovskyy | — | 2:14:24 | 20 | ||||
Ruslan Dmytrenko | 20 km walk | — | 1:21:40 | 16 | |||
Ihor Hlavan | — | 1:23:32 | 31 | ||||
Nazar Kovalenko | — | 1:24:40 | 40 | ||||
Ivan Banzeruk | 50 km walk | — | 4:11:51 | 39 | |||
Serhiy Budza | — | 3:53:22 | 18 | ||||
Ihor Hlavan | — | DNF |
- Women
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Nataliya Pohrebnyak | 100 m | Bye | 11.30 | 3 q | 11.32 | 7 | did not advance | ||
Olesya Povh | Bye | 11.39 | 3 q | 11.29 | 8 | did not advance | |||
Khrystyna Stuy | Bye | 11.57 | 7 | did not advance | |||||
Yelyzaveta Bryzhina | 200 m | 23.28 | 5 | — | did not advance | ||||
Nataliya Pohrebnyak | 22.64 | 2 Q | — | 22.81 | 5 | did not advance | |||
Nataliya Strohova | 23.69 | 7 | — | did not advance | |||||
Olha Bibik | 400 m | 52.33 | 5 | — | did not advance | ||||
Yuliya Olishevska | 52.45 | 4 | — | did not advance | |||||
Olha Zemlyak | 51.40 | 2 Q | — | 50.75 | 3 q | 51.24 | 7 | ||
Nataliya Lupu | 800 m | 1:59.91 | 2 Q | — | 2:02.10 | 8 | did not advance | ||
Olha Lyakhova | 2:03.02 | 6 | — | did not advance | |||||
Nataliya Pryshchepa | 1:59.80 | 3 q | — | 1:59.95 | 4 | did not advance | |||
Hanna Platitsyna | 100 m hurdles | 13.12 | 7 | — | did not advance | ||||
Oksana Shkurat | 13.22 | 7 | — | did not advance | |||||
Olena Yanovska | 13.32 | 7 | — | did not advance | |||||
Olena Kolesnichenko | 400 m hurdles | 56.61 | 3 Q | — | 56.77 | 8 | did not advance | ||
Hanna Titimets | 56.24 | 3 Q | — | 55.27 | 4 | did not advance | |||
Viktoriya Tkachuk | 56.14 | 2 Q | — | 56.87 | 8 | did not advance | |||
Mariya Shatalova | 3000 m steeplechase | 9:30.89 | 16 | — | did not advance | ||||
Yelyzaveta Bryzhina Nataliya Pohrebnyak Olesya Povh Mariya Ryemyen Nataliya Strohova Khrystyna Stuy |
4 × 100 m relay | 42.49 | 3 Q | — | 42.36 | 6 | |||
Olha Bibik Alina Lohvynenko Olha Lyakhova Tetyana Melnyk Yuliya Olishevska Olha Zemlyak |
4 × 400 m relay | 3:24.54 | 2 Q | — | 3:26.64 | 5 | |||
Olha Kotovska | Marathon | — | 2:34.57 | 33 | |||||
Samunnati Lehonkova | — | 2:46.08 | 87 | ||||||
Svitlana Stanko | — | 2:44.26 | 66 | ||||||
Nadiya Borovska | 20 km walk | — | 1:33:01 | 19 | |||||
Inna Kashyna | — | 1:33:15 | 21 | ||||||
Valentyna Myronchuk | — | 1:38:20 | 46 |
- Field events
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Bohdan Bondarenko | High jump | 2.29 | =1 q | 2.33 | |
Andriy Protsenko | 2.29 | =7 q | 2.33 | =4 | |
Dmytro Yakovenko | 2.26 | 20 | did not advance | ||
Mykyta Nesterenko | Discus throw | 60.31 | 23 | did not advance | |
Oleksiy Semenov | 55.35 | 32 | did not advance | ||
Dmytro Kosynskyy | Javelin throw | 83.23 | 8 Q | 83.95 | 5 |
Yevhen Vynohradov | Hammer throw | 73.95 | 11 q | 74.11 | 11 |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Maryna Bekh | Long jump | 6.55 | 10 q | NM | — |
Anna Kornuta | 6.37 | 19 | did not advance | ||
Anna Lunyova | 6.15 | 31 | did not advance | ||
Olha Saladuha | Triple jump | 13.97 | 18 | did not advance | |
Ruslana Tsykhotska | 13.63 | 26 | did not advance | ||
Iryna Herashchenko | High jump | 1.94 | 13 Q | 1.93 | =10 |
Yuliya Levchenko | 1.92 | 19 | did not advance | ||
Oksana Okuneva | 1.89 | 22 | did not advance | ||
Maryna Kylypko | Pole vault | 4.55 | 14 | did not advance | |
Olha Holodna | Shot put | 16.83 | 27 | did not advance | |
Halyna Obleshchuk | 15.81 | 34 | did not advance | ||
Natalia Semenova | Discus throw | 58.41 | 15 | did not advance | |
Kateryna Derun | Javelin throw | 60.02 | 17 | did not advance | |
Hanna Hatsko | 58.90 | 19 | did not advance | ||
Iryna Klymets | Hammer throw | 62.75 | 28 | did not advance | |
Iryna Novozhylova | 66.70 | 22 | did not advance | ||
Nataliya Zolotukhina | 56.96 | 31 | did not advance |
- Combined events – Men's decathlon
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oleksiy Kasyanov | Result | 10.78 | 7.54 | 14.50 | 2.01 | 48.56 | 14.34 | NM | DNS | — | — | DNF | |
Points | 910 | 945 | 759 | 813 | 882 | 931 | 0 | 0 | — | — |
- Combined events – Women's heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alina Fyodorova | Result | 14.10 | 1.80 | 14.38 | 25.44 | 6.00 | 35.44 | DNF | 5038 | 28 |
Points | 964 | 978 | 820 | 847 | 850 | 580 | 0 | |||
Hanna Kasyanova | Result | 13.66 | 1.77 | 13.25 | 24.60 | 5.88 | 39.10 | 2:16.58 | 5951 | 25 |
Points | 1027 | 941 | 744 | 924 | 813 | 631 | 871 |
Ukraine qualified two badminton players for each of the following events into the Olympic tournament. Artem Pochtarev and Marija Ulitina were selected among the top 34 individual shuttlers each in the men's and women's singles based on the BWF World Rankings as of 5 May 2016.[7]
Athlete | Event | Group Stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Artem Pochtarev | Men's singles | Son W-h (KOR) L 9–21, 15–21 |
Maliekal (RSA) L 18–21, 19–21 |
3 | did not advance | ||||
Marija Ulitina | Women's singles | Nehwal (IND) W 21–18, 21–19 |
Vicente (BRA) W 21–13, 21–13 |
1 Q | Buranaprasertsuk (THA) L 14–21, 16–21 |
did not advance |
Ukraine entered five boxers to compete in each of the following weight classes into the Olympic boxing tournament. With the top seed Nicola Adams of Great Britain advancing to the semifinals at the World Championships, Tetyana Kob earned an Olympic spot as a result of her third-place finish at the 2016 European Qualification Tournament in Samsun, Turkey.[8]
On June 16, 2016, Dmytro Mytrofanov received a spare Olympic berth as the next highest-ranked boxer, not yet qualified, in the middleweight division of the AIBA Pro Boxing Rankings, after Turkey's Adem Kılıççı was suspended for failing the re-tested doping sample on steroids from London 2012.[9]
Bantamweight boxer Mykola Butsenko secured an additional Olympic spot with his quarterfinal triumph at the 2016 AIBA World Qualifying Tournament in Baku, Azerbaijan, while Volodymyr Matviichuk and Denys Solonenko rounded out the Ukrainian roster at the 2016 APB and WSB Olympic Qualifier in Vargas, Venezuela.[10][11]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Mykola Butsenko | Men's bantamweight | Hamout (MAR) L 0–3 |
did not advance | ||||
Volodymyr Matviichuk | Men's light welterweight | Sotomayor (AZE) L 0–3 |
did not advance | ||||
Dmytro Mytrofanov | Men's middleweight | Assomo (FRA) L 0–3 |
did not advance | ||||
Denys Solonenko | Men's light heavyweight | Mammadov (AZE) L 0–3 |
did not advance | ||||
Tetyana Kob | Women's flyweight | — | Petrova (BUL) W 2–1 |
Adams (GBR) L 0–3 |
did not advance |
Slalom
Ukraine qualified one canoeist in the women's K-1 class by obtaining a top finish at the 2016 European Canoe Slalom Championships in Liptovský Mikuláš, Slovakia.[12]
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Best | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Viktoriia Us | Women's K-1 | 109.77 | 10 | 109.92 | 13 | 109.77 | 15 Q | 1:51.12 | 12 | did not advance |
Sprint
Ukrainian canoeists qualified a total of three boats in each of the following distances for the Games through the 2015 ICF Canoe Sprint World Championships.[13]
Eight sprint canoeists (four per gender) were selected to the Ukrainian roster for the Games, with Iurii Cheban looking to defend his Olympic title in the men's C-1 200 metres.[14]
- Men
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Pavlo Altukhov | C-1 1000 m | 4:19.361 | 4 Q | 3:58.574 | 2 FA | 4:01.587 | 4 |
Iurii Cheban | C-1 200 m | 41.220 | 3 Q | 40.590 | 3 FA | 39.279 OB | |
Dmytro Ianchuk Taras Mishchuk |
C-2 1000 m | 3:35.284 | 2 Q | 3:38.384 | 1 FA | 3:45.99 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Mariya Povkh | K-1 500 m | 1:54.247 | 3 Q | 2:00.714 | 6 | did not advance | |
Inna Hryshchun Anastasiia Todorova |
K-2 500 m | 1:43.967 | 3 Q | 1:43.363 | 2 FA | 1:45.868 | 4 |
Svitlana Akhadova Inna Hryshchun Mariya Povkh Anastasiia Todorova |
K-4 500 m | 1:31.727 | 2 Q | 1:35.512 | 2 FA | 1:16.925 | 4 |
Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)
Road
Ukrainian riders qualified for the following quota places in the men's and women's Olympic road race by virtue of their top 15 final national ranking in the 2015 UCI Europe Tour (for men) and top 22 in the 2016 UCI World Ranking (for women).[15][16]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Andriy Hrivko | Men's road race | 6:23:23 | 41 |
Men's time trial | 1:16:33.24 | 18 | |
Denys Kostyuk | Men's road race | did not finish | |
Andriy Khripta | did not finish | ||
Hanna Solovey | Women's road race | 4:01:02 | 36 |
Women's time trial | 48:03.35 | 20 |
Track
Following the completion of the 2016 UCI Track Cycling World Championships, Ukraine entered one rider to compete only in the Olympics, by virtue of her final individual UCI Olympic ranking in that event.
- Keirin
Athlete | Event | 1st Round | Repechage | 2nd Round | Final |
---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Lyubov Basova | Women's keirin | REL R | 1 Q | 3 Q | 5 |
Mountain biking
Ukrainian mountain bikers qualified for two women's quota places into the Olympic cross-country race, as a result of the nation's eighth-place finish in the UCI Olympic Ranking List of May 25, 2016.
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Yana Belomoyna | Women's cross-country | 1:33:28 | 9 |
Iryna Popova | 1:41:29 | 30 |