Noun
այբուբեն • (aybuben)
- alphabet
Declension
More information singular, plural ...
i-type, inanimate (Eastern Armenian)
|
singular |
plural |
nominative |
այբուբեն (aybuben) |
այբուբեններ (aybubenner) |
dative |
այբուբենի (aybubeni) |
այբուբենների (aybubenneri) |
ablative |
այբուբենից (aybubenicʻ) |
այբուբեններից (aybubennericʻ) |
instrumental |
այբուբենով (aybubenov) |
այբուբեններով (aybubennerov) |
locative |
այբուբենում (aybubenum) |
այբուբեններում (aybubennerum) |
|
|
definite forms |
nominative |
այբուբենը / այբուբենն (aybubenə / aybubenn) |
այբուբենները / այբուբեններն (aybubennerə / aybubennern) |
dative |
այբուբենին (aybubenin) |
այբուբեններին (aybubennerin) |
|
|
1st person possessive forms (my) |
nominative |
այբուբենս (aybubens) |
այբուբեններս (aybubenners) |
dative |
այբուբենիս (aybubenis) |
այբուբեններիս (aybubenneris) |
ablative |
այբուբենիցս (aybubenicʻs) |
այբուբեններիցս (aybubennericʻs) |
instrumental |
այբուբենովս (aybubenovs) |
այբուբեններովս (aybubennerovs) |
locative |
այբուբենումս (aybubenums) |
այբուբեններումս (aybubennerums) |
|
|
2nd person possessive forms (your) |
nominative |
այբուբենդ (aybubend) |
այբուբեններդ (aybubennerd) |
dative |
այբուբենիդ (aybubenid) |
այբուբեններիդ (aybubennerid) |
ablative |
այբուբենիցդ (aybubenicʻd) |
այբուբեններիցդ (aybubennericʻd) |
instrumental |
այբուբենովդ (aybubenovd) |
այբուբեններովդ (aybubennerovd) |
locative |
այբուբենումդ (aybubenumd) |
այբուբեններումդ (aybubennerumd) |
Close