Kakkosen kausi 2002
From Wikipedia, the free encyclopedia
Kakkonen on Suomen jalkapallon kolmanneksi korkein sarjataso. Kaudella 2002 sarja pelattiin neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana. Lohkovoittajat pelasivat keskenään karsinnan, jonka voittanut osapuoli kohtasi Ykkösen putoamissarjojen kuudennen joukkueen ja hävinnyt osapuoli viidennen joukkueen. Lohkojen kaksi viimeistä putosivat suoraan Kolmoseen.
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | FC Espoo, Espoo | 22 | 17 | 2 | 3 | 55–14 | 53 |
2. | AC Vantaa, Vantaa | 22 | 11 | 3 | 8 | 46–37 | 36 |
3. | HyPS, Hyvinkää | 22 | 10 | 6 | 6 | 27–25 | 36 |
4. | KäPa, Helsinki | 22 | 10 | 3 | 9 | 42–32 | 33 |
5. | IFK Mariehamn, Maarianhamina | 22 | 10 | 2 | 10 | 34–37 | 32 |
6. | Kiffen, Helsinki | 22 | 10 | 2 | 10 | 30–35 | 32 |
7. | EIF, Tammisaari | 22 | 8 | 6 | 8 | 36–41 | 30 |
8. | FJK, Forssa | 22 | 9 | 2 | 11 | 44–54 | 29 |
9. | PK-35, Helsinki | 22 | 7 | 4 | 11 | 30–34 | 25 |
10. | Atlantis Akatemia, Helsinki | 22 | 7 | 4 | 11 | 40–49 | 25 |
11. | Ponnistus, Helsinki | 22 | 7 | 2 | 13 | 35–42 | 23 |
12. | Ponnistajat, Helsinki | 22 | 4 | 8 | 10 | 25–44 | 20 |
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Warkaus JK, Varkaus | 22 | 18 | 3 | 1 | 64–14 | 57 |
2. | MP, Mikkeli | 22 | 13 | 4 | 5 | 53–26 | 43 |
3. | JJK, Jyväskylä | 22 | 12 | 5 | 5 | 44–24 | 41 |
4. | Kings, Kuopio | 22 | 10 | 4 | 8 | 34–31 | 34 |
5. | Jippo, Joensuu | 22 | 8 | 9 | 5 | 55–27 | 33 |
6. | PK-37, Iisalmi | 22 | 9 | 4 | 9 | 34–31 | 31 |
7. | TP Lahti, Lahti | 22 | 7 | 6 | 9 | 37–46 | 27 |
8. | FC Futura, Porvoo | 22 | 7 | 5 | 10 | 41–47 | 26 |
9. | Pallohait, Laukaa | 22 | 6 | 2 | 14 | 44–66 | 20 |
10. | SäyRi, Jyväskylä | 22 | 5 | 4 | 13 | 24–55 | 19 |
11. | MiKi, Mikkeli | 22 | 5 | 4 | 13 | 32–66 | 19 |
12. | SavU, Mikkeli | 22 | 4 | 6 | 12 | 28–57 | 18 |
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | TPV, Tampere | 22 | 14 | 5 | 3 | 50–22 | 47 |
2. | SalPa, Salo | 22 | 14 | 3 | 5 | 48–18 | 45 |
3. | FC Rauma, Rauma | 22 | 11 | 7 | 4 | 42–28 | 40 |
4. | PS-44, Valkeakoski | 22 | 11 | 6 | 5 | 51–39 | 39 |
5. | PoPa, Pori | 22 | 9 | 5 | 8 | 30–42 | 32 |
6. | KaaPo, Kaarina | 22 | 9 | 4 | 9 | 45–42 | 31 |
7. | MuSa, Pori | 22 | 7 | 6 | 9 | 33–37 | 27 |
8. | P-Iirot, Rauma | 22 | 9 | 0 | 13 | 39–44 | 27 |
9. | PIF, Parainen | 22 | 7 | 5 | 10 | 33–38 | 26 |
10. | KaIK, Kaskinen | 22 | 8 | 2 | 12 | 42–52 | 26 |
11. | Boda, Dragsfjärd | 22 | 4 | 6 | 12 | 25–43 | 18 |
12. | TPK, Turku | 22 | 4 | 1 | 17 | 28–61 | 13 |
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | OLS, Oulu | 22 | 15 | 4 | 3 | 77–25 | 49 |
2. | KPV-j, Kokkola | 22 | 16 | 1 | 5 | 60–27 | 49 |
3. | JBK, Pietarsaari | 22 | 12 | 5 | 5 | 57–43 | 41 |
4. | PS Kemi, Kemi | 22 | 12 | 3 | 7 | 48–26 | 39 |
5. | FC Kiisto, Vaasa | 22 | 11 | 4 | 7 | 60–38 | 37 |
6. | Öja-73, Kokkola | 22 | 11 | 1 | 10 | 53–48 | 34 |
7. | TUS, Kruunupyy | 22 | 9 | 6 | 7 | 36–33 | 33 |
8. | VIFK, Vaasa | 22 | 7 | 3 | 12 | 28–39 | 24 |
9. | KaPa, Kajaani | 22 | 7 | 2 | 13 | 39–52 | 23 |
10. | KajHa, Kajaani | 22 | 6 | 5 | 11 | 20–42 | 23 |
11. | Karhu, Kauhajoki | 22 | 5 | 6 | 11 | 29–51 | 21 |
12. | Sepsi-78, Seinäjoki | 22 | 1 | 0 | 21 | 14–97 | 3 |
Ensimmäinen vaihe
- TPV, Tampere – OLS, Oulu 2–3
- OLS, Oulu – TPV, Tampere 3–1
- FC Espoo – WJK, Varkaus 0–2
- WJK, Varkaus – FC Espoo 0–1
Toinen vaihe
- FC Espoo – HIFK, Helsinki 3–3
- HIFK, Helsinki – FC Espoo, 2–2
- WJK, Varkaus – FC Viikingit, Helsinki 0–3
- Viikingit, Helsinki – WJK, Varkaus 3–2
- TPV, Tampere – Kraft, Närpiö 0–2
- Kraft, Närpiö – TPV, Tampere 4–0
- OLS, Oulu – FC Korsholm, Mustasaari 1–2
- FC Korsholm, Mustasaari – OLS, Oulu 0–6
HIFK, FC Viikingit ja Närpes Kraft säilyttivät paikkansa Ykkösessä. OLS nousi Ykköseen.
Etelälohko
- 21 - Joonas Sarelius, FC Espoo
- 17 - Geoffrey Brown, FJK
- 15 - Kari Vuorinen, FJK
Itälohko
- 20 - Babatunde Wusu, Pallohait
- 17 - Markus Hyttinen, Jippo
- 14 - Iiro Kiukas, MiKi
- 14 - Şükrü Uzuner, JJK
Länsilohko
- 16 - Jouni Santanen, KaIK
- 15 - Harri Mikkola, PS-44
- 12 - Pasi Heinänen, KaIK
- 12 - Kari Ketola, FC Rauma
Pohjoislohko
- 33 - Pasi Nevanperä, FC Kiisto
- 17 - Kenneth Björgskog, Öja-73
- 13 - Jari Jäväjä, OLS
- 13 - Esa Savolainen, PS Kemi
- 13 - Fredrik Söderman, JBK
- Jalkapallokirja 2003. Suomen Palloliitto, 2003. ISSN-0787-7188.
Kaudesta 1973 alkaen 3. korkein sarjataso
| 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993
Kauteen 1993 saakka II divisioona
| 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022