Taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut 1993 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut 1993.

Taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut 1993

Wikipediasta

Vuoden 1993 taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin Helsingissä, Suomessa 12.–17. tammikuuta 1993. Kilpailujen ohjelmassa olivat miesten ja naisten yksinluistelut, pariluistelu ja jäätanssi. Kyseiset kisat olivat toiset Helsingissä ja Suomessa järjestetyt taitoluistelun EM-kilpailut.

Mitalistit

Surya Bonaly voitti Euroopan-mestaruuden 1993
Surya Bonaly voitti Euroopan-mestaruuden 1993
Sarja Kultaa Hopeaa Pronssia
Miesten yksinluistelu Ukraina Dmitri Dmitrenko Ranska Philippe Candeloro Ranska Éric Millot
Naisten yksinluistelu Ranska Surya Bonaly Ukraina Oksana Bajul Saksa Marina Kielmann
Pariluistelu Venäjä Marina Jelzova / Andrei Buškov Saksa Mandy Wötzel / Ingo Steuer Venäjä Jevgenija Šiškova / Vadim Naumov
Jäätanssi Venäjä Maja Ussova / Alexander Žulin Venäjä Oksana Grištšuk / Jevgeni Platov Suomi Susanna Rahkamo / Petri Kokko

Kilpailijat

Sija Nimi Maa TFP LO VO
1 Dmitri Dmitrenko  Ukraina 3.5 1 3
2 Philippe Candeloro  Ranska 4.0 6 1
3 Éric Millot  Ranska 5.5 7 2
4 Konstantin Kostin  Latvia 6.5 5 4
5 Alexei Urmanov  Venäjä 8.0 4 6
6 Michael Tyllesen  Tanska 9.0 8 5
7 Oleg Tataurov  Venäjä 9.5 3 8
8 Oula Jääskeläinen  Suomi 10.0 2 9
9 Steven Cousins  Yhdistynyt kuningaskunta 11.5 9 7
10 Ronny Winkler  Saksa 15.0 10 10
11 Henrik Walentin  Tanska 18.0 14 11
12 Roman Ekimov  Venäjä 19.0 12 13
13 Jaroslav Suchý  Tšekki 19.5 15 12
14 John Martin  Yhdistynyt kuningaskunta 19.5 11 14
15 Gilberto Viadana  Italia 24.5 19 15
16 Bessarion Tsintsadze  Georgia 25.0 18 16
17 Robert Grzegorczyk  Puola 25.5 13 19
18 Daniel Peinado  Espanja 26.0 16 18
19 Jan Erik Digernes  Norja 27.0 20 17
20 Szabolcs Vidrai  Unkari 29.5 17 21
21 Rastislav Vnucko  Tšekki 31.0 22 20
22 Alexander Mourashko  Valko-Venäjä 33.5 23 22
23 Tomislav Cizmesija  Kroatia 33.5 21 23
WD Cornel Gheorghe  Romania 24
Eivät päässeet jatkoon vapaaohjelmaan
25 Marek Sząszor  Puola 25
26 Ivan Dinev  Bulgaria 26
27 Florian Tuma  Itävalta 27
28 Nicolas Binz  Sveitsi 28
29 Raimo Reinsalu  Viro 29

Ladies

Sija Nimi Maa TFP LO VO
1 Surya Bonaly  Ranska 1.5 1 1
2 Oksana Baiul  Ukraina 3.5 3 2
3 Marina Kielmann  Saksa 4.0 2 3
4 Tanja Szewczenko  Saksa 6.0 4 4
5 Maria Butyrskaya  Venäjä 7.5 5 5
6 Krisztina Czakó  Unkari 9.0 6 6
7 Zuzanna Szwed  Puola 11.0 8 7
8 Alice Sue Claeys  Belgia 12.5 7 9
9 Marie-Pierre Leray  Ranska 14.5 13 8
10 Simone Lang  Saksa 14.5 9 10
11 Lenka Kulovaná  Tšekki 18.0 12 12
12 Olga Markova  Venäjä 19.0 10 14
13 Alma Lepina  Latvia 20.5 11 15
14 Nathalie Krieg  Sveitsi 21.0 20 11
15 Anna Rechnio  Puola 22.0 18 13
16 Irena Zemanová  Tšekki 25.0 14 18
17 Victoria Dimitrova  Bulgaria 25.5 19 16
18 Mojca Kopač  Slovenia 25.5 17 17
19 Charlene von Saher  Yhdistynyt kuningaskunta 26.5 15 19
20 Christina Mauri  Italia 31.5 23 20
21 Kaisa Kella  Suomi 33.0 24 21
22 Marion Krijgsman  Alankomaat 33.0 22 22
23 Olga Vassiljeva  Viro 35.5 25 23
WD Laetitia Hubert  Ranska
WD Anisette Torp-Lind  Tanska

Pariluistelu

Sija Nimi Maa TFP LO VO
1 Marina Eltsova / Andrei Bushkov  Venäjä 2.0 2 1
2 Mandy Wötzel / Ingo Steuer  Saksa 3.5 3 2
3 Evgenia Shishkova / Vadim Naumov  Venäjä 4.5 1 4
4 Radka Kovaříková / René Novotný  Tšekki 5.5 5 3
5 Peggy Schwarz / Alexander König  Saksa 7.0 4 5
6 Leslie Monod / Cédric Monod  Sveitsi 9.0 6 6
7 Elena Tobiash / Sergei Smirnov  Venäjä 10.5 7 7
8 Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov  Latvia 12.0 8 8
9 Beata Zielińska / Mariusz Siudek  Puola 14.0 10 9
10 Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko  Ukraina 14.5 9 10
11 Jekaterina Silnitzkaja / Marno Kreft  Saksa 16.5 11 11
12 Jackie Soames / John Jenkins  Yhdistynyt kuningaskunta 18.0 12 12
13 Victoria Pearce / Clive Shorten  Yhdistynyt kuningaskunta 20.5 15 13
14 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis  Ranska 20.5 13 14
15 Elena Grigoreva / Serghei Sheiko  Valko-Venäjä 22.0 14 15

Jäätanssi

Sija Nimi Maa TFP PT1 PT2 RT VT
1 Maya Usova / Alexander Zhulin  Venäjä 2.0 1 1 1 1
2 Oksana Grishuk / Evgeni Platov  Venäjä 4.0 2 2 2 2
3 Susanna Rahkamo / Petri Kokko  Suomi 6.0 3 3 3 3
4 Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov  Venäjä 8.4 5 5 4 4
5 Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo  Italia 10.6 4 4 5 6
6 Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy  Ranska 11.0 6 6 6 5
7 Irina Romanova / Igor Yaroshenko  Ukraina 14.0 7 7 7 7
8 Kateřina Mrázová / Martin Šimeček  Tšekki 16.4 9 9 8 8
9 Tatiana Navka / Samuel Gezalian  Valko-Venäjä 17.6 8 8 9 9
10 Jennifer Goolsbee / Hendryk Schamberger  Saksa 20.0 10 10 10 10
11 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas  Liettua 22.0 11 11 11 11
12 Marika Humphreys / Justin Lanning  Yhdistynyt kuningaskunta 24.2 12 13 12 12
13 Irina Le Bed / Alexandre Piton  Ranska 27.0 14 12 13 14
14 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki  Puola 28.8 17 17 15 13
15 Radmilla Chrobokova / Milan Brzy  Tšekki 28.8 13 14 14 15
16 Kati Winkler / René Lohse  Saksa 31.9 16 15 16 16
17 Barbara Minorini / Andrea Gilardi  Italia 33.4 15 16 17 17
18 Angelika Führing / Peter Wilczek  Itävalta 36.2 19 18 18 18
19 Diane Gerencser / Alexander Stanislavov  Sveitsi 37.8 18 19 19 19
20 Enikő Berkes / Szilárd Tóth  Unkari 41.4 22 20 20 21
21 Noemi Vedres / Endre Szentirmai  Unkari 41.6 20 22 22 20
22 Albena Denkova / Hristo Nikolov  Bulgaria 43.0 21 21 21 22
23 Jelena Trocenko / Erik Samovich  Latvia 46.0 23 23 23 23

Lähteet

Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut 1993
Listen to this article