ליגה א' (כדורגל) - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for ליגה א' (כדורגל).

ליגה א' (כדורגל)

ליגה א'
תחום כדורגל
ארגון ההתאחדות לכדורגל בישראל
מדינות ישראלישראל  ישראל
קבוצות 18 קבוצות ב-2 ליגות
(36 סה"כ)
תאריך הקמה 1949 עריכת הנתון בוויקינתונים
שמות קודמים ליגה ג' (עד 1956)
ליגה ב' (1956–1976)
הליגה הארצית (1999–2009)
אלופה נוכחית הפועל אשדוד (דרום)
מכבי בני ריינה (צפון)
מפעל גבוה הליגה הלאומית
מפעל מקביל גביע המדינה בכדורגל
מפעל נמוך ליגה ב'
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ליגה א' היא הליגה השלישית בחשיבותה בכדורגל בישראל, אחרי ליגת העל והליגה הלאומית. זוהי ליגה הנחשבת לחצי מקצוענית. הליגה מחולקת לשני מחוזות, ליגה א' דרום וליגה א' צפון, ובכל מחוז מתמודדות 18 קבוצות, המחולקת בין שני בתים בכל מחוז.

היסטוריה

לאחר קום מדינת ישראל ב-1948, הייתה "ליגה א'" הליגה הבכירה בישראל, ולליגה השלישית קראו "ליגה ג'". בעונת 1955/1956 הוקמה הליגה הלאומית, ליגה א' הפכה לליגת המשנה והליגה השלישית בטיבה הפכה ל"ליגה ב'". בעונת 1976/1977 הוקמה הליגה הארצית כליגת המשנה החדשה, והליגה השלישית בטיבה הפכה ל"ליגה א'". לאחר הקמת ליגת העל בעונת 1999/2000 שימשה ליגה א' כליגה הרביעית במשך כעשור, והליגה השלישית נקראה "הליגה הארצית", אך בשנת 2009 בוטלה הליגה הארצית, וליגה א' הפכה שוב לליגה השלישית. בעונת 2019/2020 החליטה ההתאחדות לכדורגל על עצירת עונת המשחקים בליגה השלישית לאחר עשרים ושלושה מחזורים בעקבות נגיף הקורונה. בניגוד לליגה הבכירה, בליגות הלא מקצועניות כמו ליגה א' לא הוחזרו המשחקים לסדרם באותה העונה, הליגה הוקפאה והוחלט שהקבוצות שהיו במקומות הראשונים בליגה באותה עת הן אלו שיעלו לליגה הלאומית, ומנגד שלא יהיו ירידות מתחתית הליגה (הליגה למעשה תורחב לעונה אחת ולאחר מכן יהיו 4 קבוצות שירדו ליגה).

מבנה הליגה

קבוצות ליגה א' מחולקות לשני מחוזות נפרדים, על פי מיקומן הגאוגרפי: קבוצות מחוז צפון ("ליגה א' צפון") וקבוצות מחוז דרום ("ליגה א' דרום"). זוהי הליגה הבכירה ביותר בישראל אשר מחולקת למחוזות, כאשר הליגות מתחתיה מחולקות למחוזות רבים יותר. אין קו חלוקה רשמי, משום שהחלוקה תלויה בזהות היורדות אליה והעולות אליה, אולם בפועל, האזור הגבולי הוא צפון השרון. מכיוון שאין מעבר של קבוצות בין המחוזות, זהות היורדות מהליגה הלאומית עשויה לגרום לכך שקבוצה מצפון הארץ תשחק במחוז הדרום ולהפך, כך למשל בתום עונת 2010/2011 ירדו מהלאומית שתי קבוצות צפוניות, וכתוצאה מכך שיחקה הקבוצה הצפונית יותר, אחווה עראבה, במחוז הצפון, ואילו עירוני ג'ת אל-אהלי שובצה לעונת 2011/2012 במחוז הדרום. עם זאת, החלוקה עשויה להשתנות בהתאם לזהות העולות מליגה ב', כך למשל בתום עונת 2015/2016 ירדו מהלאומית שתי קבוצות דרומיות (מכבי קריית גת ומכבי יבנה) ושתיהן שובצו בליגה א' דרום, ואילו מ.ס. טירה שעלתה מליגה ב' דרום א' שובצה בליגה א' צפון. שיטה זו עשויה אף לגרום לכך ששתי קבוצות מאותה עיר ישחקו במחוזות שונים, כך למשל בעונת 2014/2015 שיחקה בית"ר כפר סבא בליגה א' דרום, ואילו הפועל כפר סבא שירדה מהלאומית שובצה במחוז הצפון, ובעונת 2017/2018 שובצה הפועל ירושלים שירדה מהלאומית בליגה א' צפון, ואילו בית"ר נורדיה ירושלים, שעלתה מליגה ב', שובצה במחוז הדרום. מאז עונת 2018/2019, אחרי שמכבי הרצליה ירדה מהליגה הלאומית, היא משובצת בליגה א' דרום, בזמן שהפועל הרצליה משחקת בליגה א' צפון.

בתום כל עונה עולות לליגה הלאומית המדורגות ראשונות בליגה א', האחת מליגה א' צפון והשנייה מליגה א' דרום. בנוסף, החל מעונת 2010/2011 מתקיימים בשני המחוזות משחקי פלייאוף על העלייה לליגה הלאומית, בהם משתתפות הקבוצות במקומות 2–5. בשלב הראשון מארחות הקבוצות שסיימו במקום ה-2 את הקבוצות שסיימו במקום ה-5. במקביל, מארחות הקבוצות שסיימו במקום ה-3 את הקבוצות שסיימו במקום ה-4. הקבוצות המנצחות עולות לשני גמרים מחוזיים: שתי הקבוצות המנצחות של ליגה א' צפון מתחרות ביניהן, ובדומה לכך- שתי הקבוצות המנצחות של ליגה א' דרום. הקבוצה שסיימה במיקום הגבוה יותר בטבלה מארחת משחק יחיד, אשר בסיומו נקבעת זהות העולות למשחק ההצלבה בין המחוזות. בשלב השלישי מתמודדות שתי קבוצות אלו ביניהן במשחק אשר מתקיים במגרש נייטרלי. המנצחת עולה לשלב הפלייאוף האחרון, בו היא מתמודדת מול הקבוצה שסיימה במקום ה-14 בליגה הלאומית. המנצחת בהתמודדות זו זוכה לשחק בעונה שלאחר מכן בליגה הלאומית.

שתי הקבוצות המדורגות במקומות ה-15 וה-16 בכל אחת משתי הליגות המרכיבות את ליגה א' יורדות לליגה ב': שתי הקבוצות המדורגות אחרונות בליגה א' צפון יורדות - האחת לליגה ב' צפון א' והשנייה לליגה ב' צפון ב', ובאותו אופן שתי הקבוצות המדורגות אחרונות בליגה א' דרום יורדות האחת לליגה ב' דרום א' והשנייה לליגה ב' דרום ב'. את מקומן תופסות המדורגות ראשונות בכל אחת מארבע הליגות המרכיבות את ליגה ב'. בנוסף, הקבוצה שמסיימת את העונה במקום ה-14 מתמודדת במשחק מבחן מול המנצחת בגמר המחוזות של ליגה ב' באותו אזור גאוגרפי.

לקראת עונת 2020/2021 הוחלט כי בעקבות התפרצות נגיף קורונה והרחבת הליגה כי בעונה הבא כל מחוז יחולק לשני בתים, הקבוצות שיסיימו במקומות הראשון והשני בכל אחד מהבתים יעפילו לשלב הבית העליון ואילו מקומות 3-9 ינשרו לבית התחתון, בסיום משחקי הפלייאוף הקבוצות שיסיימו במקום הראשון בכל אחד מהמחוזות יעפילו לליגה הלאומית ואילו שתי הקבוצות מהמקום השני יתמודדו ביניהן על הזכות לשחק מול הקבוצה שתסיים במקום ה-14 בליגה הלאומית. הקבוצה שתסיים במקום האחרון בכל בית תנשור לליגה ב', ואילו הקבוצה שתסיים במקום השמיני תפגוש את מקבילתה מהבית השני למשחקי מבחנים, כשהמפסידה תתמודד במשחק מבחן מול מקבילתה מהמחוז הנגדי, והמפסידה מביניהן תתמודד מול נציגות ליגה ב' במשחקי ההעפלה/הישארות.

קבוצות הליגה לעונת 2021/2022

מחוז צפון
צעירי כפר כנא הפועל בני ערערה עארה
הפועל בועיינה הפועל באקה אל-גרבייה
הפועל בני פוריידיס הפועל בני זלפה
הפועל הרצליה הפועל כאוכב
הפועל כפר כנא הפועל מגדל העמק
מ.ס. טירה הפועל אכסאל
מכבי טמרה מ.ס. חיפה רובי שפירא
מכבי עירוני קריית אתא ביאליק עירוני נשר
עירוני טבריה מ.ס. צעירי טייבה
מחוז דרום
א.ס. (בית"ר) נורדיה ירושלים שמשון תל אביב
הפועל אזור בני אילת
הפועל בני לוד הפועל אשקלון
מ.כ. חולון ירמיהו הפועל בקעת הירדן
מכבי הרצליה הפועל מרמורק
מכבי יבנה מכבי קביליו יפו
הפועל כפר שלם מכבי עירוני אשדוד
מ.ס. דימונה מכבי שעריים
שמשון כפר קאסם מ.ס. עירוני כסייפה

התמורות בליגה מאז ביטול הליגה הארצית

עונה עולות לליגה הלאומית יורדות לליגה ב' יורדות לליגה א'
מהליגה הלאומית
עולות לליגה א'
מליגה א' דרום מליגה א' צפון מליגה א' דרום מליגה א' צפון מליגה ב' דרום א' מליגה ב' דרום ב' מליגה ב' צפון א' מליגה ב' צפון ב'
2009/2010 הפועל הרצליה עירוני ג'ת אל-אהלי הפועל מבשרת ציון,
בית"ר כפר סבא
מכבי טירת כרמל,
הפועל בני-ג'דידה,
הפועל בני טמרה[א]
הפועל מרמורק,
הפועל ירושלים
מכבי יפו בני אילת הפועל דלית אל-כרמל,
הפועל רמות מנשה מגידו[ב]
אחי עכו
2010/2011 הפועל ירושלים מכבי אום אל-פחם שמשון בני טייבה,
הפועל צפרירים חולון,
הפועל נחלת יהודה
הפועל רמות מנשה מגידו,
מכבי כפר כנא,
מ.ס. אום אל-פחם
עירוני ג'ת אל-אהלי,
אחווה עראבה
בית"ר כפר סבא,
הפועל אורתודוקסים יפו[ג]
הפועל קטמון ירושלים סקציה מעלות תרשיחא מכבי דלית אל-כרמל,
מ.ס. גבעת אולגה[ד]
2011/2012 מכבי יבנה אין[ה] עירוני ג'ת אל-אהלי,[ו]
מכבי השקמה/רמת חן , מכבי עירוני נתיבות
אחי עכו,
מכבי עירוני טמרה
מכבי עירוני בת ים,
מכבי באר שבע,
הפועל הרצליה
הפועל אזור מכבי שעריים אין[ז] הפועל מגדל העמק
2012/2013 הפועל קטמון ירושלים הפועל עפולה אורתודוכסים לוד,
עירוני כפר יונה,
הפועל ערד
סקציה מעלות תרשיחא,
הפועל כפר כנא
הפועל כפר סבא,
סקציה נס ציונה
הפועל מחנה יהודה,
מ.ס. כפר קאסם[ח]
מכבי באר יעקב בית"ר נהריה הפועל בית שאן
2013/2014 עירוני קריית גת הפועל כפר סבא
עירוני טבריה[ט]
בני אילת,
מכבי באר יעקב
אחווה עראבה,
מכבי כפר כנא
מכבי אום אל-פחם,
הפועל אשקלון,
הפועל קטמון ירושלים
מורשה רמת השרון,
הפועל הוד השרון[י]
מ.ס. שיכון המזרח איחוד בני מג'דל כרום עירוני נשר
2014/2015 הפועל אשקלון הפועל קטמון ירושלים מכבי קריית מלאכי,
מכבי באר שבע
מכבי אום אל-פחם,
בית"ר נהריה
הכח עמידר רמת גן,
עירוני טבריה
הפועל בקעת הירדן בני אילת הפועל כפר כנא הפועל באקה אל-גרבייה,
הפועל אכסאל[י"א]
2015/2016 מכבי שעריים עירוני נשר מורשה רמת השרון,
בני אילת,
עמישב פתח תקווה
איחוד בני מג'ד אל-כרום,
סקציה מעלות תרשיחא
עירוני קריית גת,
מכבי יבנה
בני יפו אורתודוקסים,
מועדון ספורט טירה[י"ב]
מ.ס. דימונה צעירי כפר כנא הפועל רובי שפירא חיפה
2016/2017 הפועל מרמורק הפועל חדרה מ.ס. שיכון המזרח,
בני יפו אורתודוקסים
מ.ס. כרמיאל צפת,
צעירי כפר כנא
מכבי שעריים,
הפועל ירושלים
מ.כ. ירמיהו חולון בית"ר נורדיה ירושלים הפועל שפרעם הפועל אום אל-פחם
2017/2018 סקציה נס ציונה הפועל אכסאל הפועל הוד השרון,
מ.ס. דימונה
מכבי דלית אל-כרמל,
הפועל בית שאן
עירוני נשר,
מכבי הרצליה
שמשון כפר קאסם הפועל אדומים אשדוד הפועל כאוכב הפועל בני זלפה
2018/2019 מ.ס. כפר קאסם הפועל אום אל-פחם הפועל מחנה יהודה,
בית"ר כפר סבא
הפועל ירושלים,
הפועל שפרעם, עירוני נשר
הפועל אכסאל,
הפועל מרמורק
מ.כ. אור יהודה מכבי עירוני אשדוד מכבי עירוני טמרה מ.ס. דבוריה,
הפועל בני ערערה[י"ג]
2019/2020 הפועל כפר שלם הפועל אכסאל אין אין הפועל אשקלון,
הפועל בני לוד
מ.ס. צעירי טייבה מ.ס. דימונה איחוד בני מג'דל כרום הפועל בני פרדיס
2020/2021 הפועל אשדוד מכבי בני ריינה מ.כ. אור יהודה,
הכח עמידר רמת גן
איחוד בני מג'ד אל כרום,
מ. ס. דבורייה
הפועל כפר שלם,
הפועל אכסאל
שמשון תל אביב בני אילת צעירי כפר כנא עירוני נשר
  1. ^ פורקה בתום העונה לאחר שהורדה ליגה על ידי בית הדין
  2. ^ ניצחה במשחקי המבחן את הפועל בני-ג'דידה
  3. ^ ניצחה במשחקי המבחן את הפועל נחלת יהודה
  4. ^ ניצחה במשחקי המבחן את מ.ס. אום אל-פחם
  5. ^ בעונה זו עלתה רק קבוצה אחת לליגה הלאומית בעקבות הקטנת ליגת העל. הפועל אסי גלבוע סיימה במקום הראשון בליגה א' צפון והפסידה למכבי יבנה בגמר המחוזות
  6. ^ הופסקה פעילותה במהלך העונה לאחר שלא הופיעה לשני משחקים
  7. ^ בעונה זו נערך משחק גמר בין אלופות המחוזות, כאשר המנצחת עלתה ליגה והמפסידה העפילה למשחקי המבחן. מכבי ביר אל-מכסור סיימה במקום הראשון בליגה ב' צפון א' אך הפסידה להפועל מגדל העמק ונשארה בליגה ב'. במחוז הדרומי הפסידה הפועל אזור למכבי שעריים, אך ניצחה במשחקי המבחן את מכבי עירוני נתיבות
  8. ^ ניצחה במשחקי המבחן את הפועל ערד
  9. ^ ניצחה במשחקי המבחן את הפועל קטמון ירושלים
  10. ^ ניצחה במשחקי המבחן את מכבי באר שבע, שלבסוף נשארה בליגה א' בעקבות פירוקה של מכבי עירוני בת ים
  11. ^ ניצחה במשחקי המבחן את הפועל אסי גלבוע, שלבסוף נשארה בליגה א' בעקבות האיחוד בין מ.ס. גבעת אולגה והפועל חדרה
  12. ^ ניצחה במשחקי המבחן את עמישב פתח תקווה
  13. ^ ניצחה במשחקי המבחן את עירוני נשר

קישורים חיצוניים


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
ליגה א' (כדורגל)
Listen to this article