1941

година / From Wikipedia, the free encyclopedia

1941 (MCMXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1941 година од новата ера, 941. од вториот милениум, 41. од XX век и втора од 1940-тите.

< XIX век XX век XXI век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
Quick facts: ...
1941 во разни календари
Грегоријански календар1941
MCMXLI
Ab urbe condita2694
Ерменски календар1390
ԹՎ ՌՅՂ
Асирски календар6691
Бахајски календар97–98
Балиски календар1862–1863
Бенгалски календар1348
Берберски календар2891
Будистички календар2485
Бурмански календар1303
Византиски календар7449–7450
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4637 или 4577
     до 
辛巳年 (мет. змија)
4638 или 4578
Коптски календар1657–1658
Етиопски календар1933–1934
Еврејски календар5701–5702
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1997–1998
 - Сачка ера1862–1863
 - Кали-југа5041–5042
Холоценски календар11941
Игбоански календар941–942
Ирански календар1319–1320
Исламски календар1359–1360
Јапонски календарШова 16
(昭和16年)
Јавански календар1871–1872
Џуче-календар30
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4274
Мингуо-календарР. Кина 30
民國30年
Нанакшахи473
Тајландски сончев календар2484
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
2067 или 1686 или 914
     до 
阴金蛇年
(женско железо-змија)
2068 или 1687 или 915
Close