Afrikaans kampioenschap voetbal 2010 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Afrikaans kampioenschap voetbal 2010.

Afrikaans kampioenschap voetbal 2010

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Afrikaans kampioenschap voetbal 2010
Toernooi-informatie
Gastland
 Angola
Datum 10 januari – 31 januari 2010
Teams 15 (van 1 confederatie)
Stadions (in 4 gaststeden)
Winnaar
 Egypte (7e titel)
Toernooistatistieken
Wedstrijden 29
Doelpunten 71  (2,45 per wedstrijd)
Toeschouwers 543.500  (18.741 per wedstrijd)
Topscorer(s)
Gedo (5 goals)
Beste speler
Ahmed Hassan
Portaal 
 
Voetbal

De 27e editie van de African Cup of Nations (Afrika Cup) werd in Angola van 10 tot en met 31 januari gehouden. Egypte won het toernooi voor de zevende keer door in de finale Ghana te verslaan met 1–0. Nigeria werd derde.

Als gastland was Angola direct geplaatst voor de eindronde. In het kwalificatietoernooi werd om de overige 15 plaatsen gestreden. Het kwalificatietoernooi viel samen met de kwalificatie voor het WK 2010.

Kwalificatie

Wereldkampioenschap voetbal 2010 (kwalificatie CAF) voor het kwalificatietoernooi voor WK en Afrika Cup 2010

Gekwalificeerde landen

Land Gekwalificeerd als Datum van kwalificatie Aantal deelnames Beste prestatie
 Algerije
Winnaar Groep C 6 september 2009 0213 Winnaar in (1990)
 Angola
Gastland 29 juli 2007 024 Kwartfinale (2008)
 Benin
2e in Groep D 11 oktober 2009 2 Eerste ronde (2004, 2008)
 Burkina Faso
2e in Groep E 11 oktober 2009 6 Vierde plaats (1998)
 Egypte
2e in Groep C 10 oktober 2009 0221 Winnaar in (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008)
 Gabon
2e in Groep A 10 oktober 2009 023 Kwartfinale in (1996)
 Ghana
Winnaar Groep D 20 juni 2009 0216 Winnaar in (1963, 1965, 1978, 1982)
 Ivoorkust
Winnaar Groep E 5 september 2009 0217 Winnaar in (1992)
 Kameroen
Winnaar Groep A 10 oktober 2009 0215 Winnaar in (1984, 1988, 2000, 2002)
 Malawi
3e in Groep E 14 november 2009 6 Eerste Ronde ( 1984)
 Mali
3e in Groep D 11 oktober 2009 5 Finalist (1972)
 Mozambique
3e in Groep B 14 november 2009 3 Eerste ronde 1986, 1996, 1998)
 Nigeria
Winnaar Groep B 11 oktober 2009 15 Winnaar in (1980, 1994)
 Togo
3e in Groep A 14 november 2009 6 Eerste ronde ( 1972, 1984, 1998, 2000, 2002, 2006)
 Tunesië
2e in Groep B 6 september 2009 0213 Winnaar in (2004)
 Zambia
3e in Groep C 14 november 2009 13 Finalist (1974, 1994 )

Aanslag op het Togolees voetbalelftal

Zie Aanslag op het Togolees voetbalelftal voor het hoofdartikel over dit onderwerp.

De spelersbus van het Togolees voetbalelftal werd op 8 januari 2010 bij de grens van de Democratische Republiek Congo en Angola beschoten door leden van de FLEC. Daarbij vielen drie doden, de buschauffeur, de woordvoerder van het elftal en de assistent-bondscoach Améleté Abalo. Daarnaast vielen er acht gewonden, onder wie de spelers Kodjovi Obilale en Serge Akakpo.

Naar aanleiding van deze aanslag trok Togo zich terug. De spelers gaven een dag later aan om toch te willen spelen, maar uiteindelijk besloot de Togolese overheid het team terug te trekken.[1]

Gaststeden

Luanda Cabinda
Estádio 11 de Novembro Estádio Nacional do Chiazi
Capaciteit: 50.000 Capaciteit: 20.000
Benguela Lubango
Estádio Nacional de Ombaka Estádio Nacional da Tundavala
Capaciteit: 35.000 Capaciteit: 20.000

Scheidsrechters

Naam Geboren Duels
Bennett, Daniel Daniel Bennett
22/08/1976 3 10 - -
Coulibaly, Koman Koman Coulibaly
04/07/1970 3 12 - -
Damon, Jerome Jerome Damon
04/04/1972 3 15 - 2
El Fatah, Esam Abd Esam Abd El Fatah
30/12/1965 2 10 1 -
Benouza, Mohamed Mohamed Benouza
26/09/1972 2 11 - -
Codjia, Coffi Coffi Codjia
09/12/1967 2 6 2 1
Diatta, Badara Badara Diatta
02/08/1969 2 3 - -
Doué, Noumandiez Noumandiez Doué
29/09/1970 2 10 1 -
Maillet, Eddy Eddy Maillet
19/10/1967 2 9 - 1
Seechurn, Rajindraparsad Rajindraparsad Seechurn
03/06/1970 2 3 - -
Rahman, Khalid Abdel Khalid Abdel Rahman
16/01/1968 1 6 - -
Al-Ghamdi, Khalil Khalil Al-Ghamdi
02/09/1970 1 5 - -
Ben Naceur, Kacem Kacem Ben Naceur
12/07/1977 1 3 - -
Djaoupe, Kokou Kokou Djaoupe
10/07/1968 1 3 - -
Martins, Helder Helder Martins
01/01/1977 1 4 - -
Ssegonga, Muhmed Muhmed Ssegonga
12/12/1970 1 6 - -
Totaal 29 116 4 4

Loting

De loting voor de eindronde vond op 20 november 2009 plaats in Luanda. Gastland Angola en titelhouder Egypte werden in de sterkste pot geplaatst. De overige landen werden op sterkte gerangschikt op basis van de resultaten in de laatste drie edities van het toernooi en opeenvolgend in de potten gedeeld.[2]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
 Angola
 Tunesië
 Zambia
 Burkina Faso
 Egypte
 Nigeria
 Benin
 Gabon
 Kameroen
 Ghana
 Algerije
 Malawi
 Ivoorkust
 Mali
 Togo
 Mozambique
Resultaten van de deelnemende landen.■Kampioen■Tweede plek ■Derde plek■Vierde plek ■Kwartfinale■Groepsfase
Resultaten van de deelnemende landen.
Kampioen
Tweede plek
Derde plek
Vierde plek
Kwartfinale
Groepsfase

Groepsfase

Kleuren in de tabellen
Nummers 1 en 2 plaatsen zich voor de kwartfinale
Beslissingscriteria

Wanneer twee of meer teams gelijk staan met hetzelfde puntenaantal dan worden zij gerangschikt door de volgende criteria:[3]

  1. Doelsaldo in de wedstrijden tussen de teams;
  2. Aantal gescoorde doelpunten tussen teams;
  3. Doelsaldo in alle groepswedstrijden;
  4. Aantal gescoorde doelpunten in alle groepswedstrijden;
  5. Loting

Alle tijden zijn lokaal (UTC+0)

Groep A

Team Wed. W G V DV DT DS Ptn
 Angola
3 1 2 0 6 4 +2 5
 Algerije
3 1 1 1 1 3 –2 4
 Mali
3 1 1 1 7 6 +1 4
 Malawi
3 1 0 2 4 5 –1 3

10 januari 2010
«onderlinge duels»
20:00
Angola 
4 – 4
 Mali
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 45.000
Scheidsrechter: Essam Abd El Fatah (
Egypte)
Flávio Amado
 36'
 42'
Gilberto
 67' (pen.)
Manucho
 74' (pen.)
Keita
 79'
 90+3'
Kanouté
 88'
Yatabaré
 90+4'

11 januari 2010
«onderlinge duels»
14:45
Malawi 
3 – 0
 Algerije
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 1.000
Scheidsrechter: Badara Diatta (
Senegal)
Mwafulirwa
 17'
Kafoteka
 35'
Banda
 48'

14 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Mali 
0 – 1
 Algerije
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 4.000
Scheidsrechter: Segonga Muhmed (
Oeganda)
Halliche
 43'

14 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Angola 
2 – 0
 Malawi
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 48.500
Scheidsrechter: Noumandiez Doué (
Ivoorkust)
Flávio
 48'
Manucho
 54'

18 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Angola 
0 – 0
 Algerije
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 40.000
Scheidsrechter: Jerome Damon (
Zuid-Afrika)

18 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Mali 
3 – 1
 Malawi
Estádio Chimandela, Cabinda
Toeschouwers: 21.000
Scheidsrechter: Rajindraparsad Seechurn (
Mauritius)
Kanouté
 1'
Keita
 3'
Bagayoko
 85'
Mwafulirwa
 58'

Groep B

Team Wed. W G V DV DT DS Ptn
 Ivoorkust
2 1 1 0 3 1 +2 4
 Ghana
2 1 0 1 2 3 –1 3
 Burkina Faso
2 0 1 1 0 1 –1 1

Togo trok zich terug na de aanslag op de spelersbus[4]


11 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Ivoorkust 
0 – 0
 Burkina Faso
Estádio Chimandela, Cabinda
Toeschouwers: 5.000
Scheidsrechter: Kacem Bennaceur (
Tunesië)

15 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Ivoorkust 
3 – 1
 Ghana
Estádio Chimandela, Cabinda
Toeschouwers: 23.000
Scheidsrechter: Jerome Damon (
Zuid-Afrika)
Gervinho
 23'
Tiéné
 66'
Drogba
 90'
Gyan
 90+3' (pen.)

19 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Burkina Faso 
0 – 1
 Ghana
Estádio Chimandela, Cabinda
Toeschouwers: 8.000
Scheidsrechter: Eddy Maillet (
Seychellen)
Ayew
 30'

Groep C

Team Wed. W G V DV DT DS Ptn
 Egypte
3 3 0 0 7 1 +6 9
 Nigeria
3 2 0 1 5 3 +2 6
 Benin
3 0 1 2 2 5 –3 1
 Mozambique
3 0 1 2 2 7 –5 1

12 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Egypte 
3 – 1
 Nigeria
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 18.000
Scheidsrechter: Rajindraparsad Seechurn (
Mauritius)
Moteb
 34'
Hassan
 54'
Gedo
 87'
Obasi
 12'

12 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Mozambique 
2 – 2
 Benin
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 15.000
Scheidsrechter: Abdel Rahman Khalid (
Soedan)
Miro
 29'
Fumo
 54'
Omotoyossi
 15' (pen.)
D. Khan
 21' (e.d.)

16 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Nigeria 
1 – 0
 Benin
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 8.000
Scheidsrechter: Martins de Carvalho Helder (
Angola)
Yakubu
 42' (pen)

16 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Egypte 
2 – 0
 Mozambique
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 16.000
Scheidsrechter: Kokou Djaoupe (
Togo)
D. Khan
 47' (e.d.)
Gedo
 81'

20 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Egypte 
2 – 0
 Benin
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 12.500
Scheidsrechter: Daniel Bennett (
Zuid-Afrika)
Al-Muhamadi
 7'
Moteb
 24'

20 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Nigeria 
3 – 0
 Mozambique
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 10.000
Scheidsrechter: Koman Coulibaly (
Mali)
Odemwingie
 45'
 47'
Martins
 86'

Groep D

Team Wed. W G V DV DT DS Ptn
 Zambia
3 1 1 1 5 5 0 4
 Kameroen
3 1 1 1 5 5 0 4
 Gabon
3 1 1 1 2 2 0 4
 Tunesië
3 0 3 0 3 3 0 3

13 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Kameroen 
0 – 1
 Gabon
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 15.000
Scheidsrechter: Daniel Bennett (
Zuid-Afrika)
Cousin
 17'

13 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Zambia 
1 – 1
 Tunesië
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 17.000
Scheidsrechter: Koman Coulibaly (
Mali)
Mulenga
 19'
Dhaouadhi
 40'

17 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Gabon 
0 – 0
 Tunesië
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 16.000
Scheidsrechter: Coffi Codjia (
Benin)

17 januari 2010
«onderlinge duels»
19:30
Kameroen 
3 – 2
 Zambia
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 15.000
Scheidsrechter: Khalil Al Ghamdi (
Saoedi-Arabië)
Geremi
 68'
Eto'o
 72'
Idrissou
 86'
Mulenga
 8'
Katongo
 82' (pen.)

21 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Gabon 
1 – 2
 Zambia
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 5.000
Scheidsrechter: Mohammed Benouza (
Algerije)
F. do Marcolino
 83'
Kalaba
 28'
Chamanga
 62'

21 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Kameroen 
2 – 2
 Tunesië
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 19.000
Scheidsrechter: Noumandiez Doué (
Ivoorkust)
Eto'o
 47'
N'Guémo
 64'
Chermiti
 1'
Chedjou
 63' (e.d.)

Knock-outfase

kwartfinale halve finale finale
                   
24 januari – Luanda        
 
 Angola
 0
28 januari – Luanda
 
 Ghana
 1  
 
 Ghana
 1
25 januari – Lubango
   
 Nigeria
 0  
 
 Zambia
 0 (4)
31 januari – Luanda
 
 Nigeria
 0 (5)  
 
 Ghana
 0
24 januari – Cabinda
   
 Egypte
 1
 
 Ivoorkust
 2
28 januari – Benguela
 
 Algerije
 3  
 
 Algerije
 0 derde plaats
25 januari – Benguela
   
 Egypte
 4   30 januari – Benguela
 
 Egypte
 3
   
 Nigeria
 1
 
 Kameroen
 1  
 
 Algerije
 0

Kwartfinale


24 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Angola 
0 – 1
 Ghana
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 50.000
Scheidsrechter: Mohammed Benouza (
Algerije)
Gyan
 16'

24 januari 2010
«onderlinge duels»
20:30
Ivoorkust 
2 – 3
(nv)
 Algerije
Estádio Chimandela, Cabinda
Toeschouwers: 20.000
Scheidsrechter: Eddy Maillet (
Seychellen)
Kalou
 4'
Keita
 89'
Matmour
 40'
Bougherra
 90+1'
Bouazza
 92'

25 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Egypte 
3 – 1
(nv)
 Kameroen
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 15.000
Scheidsrechter: Jerome Damon (
Zuid-Afrika)
Hassan
 37'
 95'
Gedo
 92'
Hassan
 26' (e.d.)

25 januari 2010
«onderlinge duels»
20:30
Zambia 
0 – 0
(nv)
 Nigeria
Estádio Nacional da Tundavala, Lubango
Toeschouwers: 10.000
Scheidsrechter: Essam Abd El Fatah (
Egypte)
  Strafschoppen  
Chivuta

C. Katongo

Mayuka

Nyrienda

Mweene
4 – 5
Mikel
Martins
Obinna
Odemwingie
Enyeama

Halve finale


28 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Ghana 
1 – 0
 Nigeria
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 7.500
Scheidsrechter: Daniel Bennett (
Zuid-Afrika)
A. Gyan
 21'

28 januari 2010
«onderlinge duels»
20:30
Algerije 
0 – 4
 Egypte
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 25.000
Scheidsrechter: Coffi Codjia (
Benin)
 38' (pen.) Abd Rabo
 60' Zidan
 81' Abdel-Shafy
 90+3' Gedo

Troostfinale


30 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Nigeria 
1 – 0
 Algerije
Estádio Nacional de Ombaka, Benguela
Toeschouwers: 15.000
Scheidsrechter: Badara Diatta (
Senegal)
Obinna
 55'

Finale


31 januari 2010
«onderlinge duels»
17:00
Ghana 
0 – 1
 Egypte
Estádio 11 de Novembro, Luanda
Toeschouwers: 50.000
Scheidsrechter: Koman Coulibaly (
Mali)
 85' Gedo

Doelpuntenmakers

5 doelpunten
3 doelpunten
2 doelpunten


1 doelpunt


Eigen doelpunten

2–

Dario Khan (Tegen Benin en Egypte)
1–
Aurélien Chedjou (Tegen Tunesië)

Zie de categorie 2010 Africa Cup of Nations van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Afrikaans kampioenschap voetbal 2010
Listen to this article