Eerste klasse A 2017-18 (voetbal België) - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Eerste klasse A 2017-18 (voetbal België).

Eerste klasse A 2017-18 (voetbal België)

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Jupiler Pro League 2017-2018
Algemeen
Continent
Europa
Confederatie UEFA
Land
België
Bond KBVB
Degradatie naar Eerste klasse B
Bekercompetitie Beker van België
Competitieniveau Niveau 1
Geschiedenis
Opgericht 1895
Recordkampioen RSC Anderlecht (34x)
Titelhouder RSC Anderlecht
Seizoen 2017-2018
Editie 115e
Aantal clubs 16
Kampioen Club Brugge
Degradatie KV Mechelen
Europese kwalificatie
Champions League Club Brugge (groepsfase)
Standard Luik (3e voorronde)
Europa League RSC Anderlecht (groepsfase)
AA Gent (3e voorronde)
KRC Genk (2e voorronde)
Seizoensstatistieken
Wedstrijden gespeeld 332 op 332
Topscorer
Hamdi Harbaoui (22)
Meeste Assists
Ruud Vormer (17)
Meeste Clean Sheets
Lovre Kalinic (15)
Meeste goals Club Brugge
Minste goals STVV
Minste tegengoals Sporting Charleroi
Meeste tegengoals Excel Moeskroen
Gemiddelde opkomst 11.188[1]
Actueel
Eerste klasse A seizoen 2021-22
Portaal 
 
Voetbal

Het seizoen 2017-18 is de 115e editie van de Belgische hoogste voetbalafdeling, en de tweede na de competitiehervorming van 2015. De officiële naam van de competitie is Profvoetbal 1A[2], de sponsornaam is Jupiler Pro League. De competitie begon op 28 juli 2017 en eindigde in mei 2018.

Gepromoveerde teams

Dit team promoveert uit de eerste klasse B voor de start van het seizoen:

Degraderende teams

Dit team degradeerde naar eerste klasse B aan het einde van het seizoen:

  • KV Mechelen (laatste reguliere competitie) degradeerde na 11 seizoenen op het hoogste niveau

Clubs

Zestien clubs spelen in 2017-18 in eerste klasse A. Uitgesplitst per provincie komen vier clubs uit West-Vlaanderen, drie uit Oost-Vlaanderen, telkens twee uit de provincies Antwerpen, Limburg, Henegouwen en Luik en komt één club uit het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.


Geografische verspreiding clubs
# kaart Stam-
nummer
Club Plaats # seiz.
Eerste klasse A
1 1 Royal Antwerp FC Antwerpen 97
2 35 RSC Anderlecht Anderlecht 87
3 7 KAA Gent Gent 79
4 22 Royal Charleroi Sporting Club Charleroi 53
5 3 Club Brugge Brugge 96
6 4276 KAS Eupen Eupen 3
7 19 KV Kortrijk Kortrijk 31
8 25 KV Mechelen Mechelen 68
9 31 KV Oostende Oostende 9
10 282 KSC Lokeren OV Lokeren 41
11 216 Royal Excel Moeskroen Moeskroen 4
12 322 KRC Genk Genk 27
13 373 Sint-Truidense VV Sint-Truiden 41
14 16 Standard Luik Luik 99
15 4068 KVRS Waasland - SK Beveren Beveren 6
16 5381 SV Zulte Waregem Waregem 13

Personen en sponsors

# Club Plaats Stadion Capaciteit Trainer Vorige trainers
seizoen 2017/18
Aanvoerder Shirtsponsor Hoofdsponsor(s)
1 KAA Gent Gent Ghelamco Arena 20.000
Yves Vanderhaeghe
Hein Vanhaezebrouck
Peter Balette (a.i.)
Nana Asare
Jartazi vdk bank
2 RSC Anderlecht Anderlecht Constant Vanden Stockstadion 21.500
Hein Vanhaezebrouck
René Weiler
Nicolás Frutos (a.i.)
Sofiane Hanni
Leander Dendoncker
adidas BNP Paribas Fortis
3 Royal Antwerp FC Antwerpen Bosuilstadion 16.144
László Bölöni
Faris Haroun
JAKO Heylen Vastgoed
4 Sporting Charleroi Charleroi Stade du Pays de Charleroi 15.000
Felice Mazzù
Francisco Martos
Hungaria Proximus
5 Club Brugge Brugge Jan Breydelstadion 29.062
Ivan Leko
Ruud Vormer
Macron Daikin
6 KAS Eupen Eupen Kehrwegstadion 8.363
Claude Makélélé
Jordi Condom
Luis García
Nike Aspire Academy
7 KV Kortrijk Kortrijk Guldensporenstadion 9.399
Glen De Boeck
Yannis Anastasiou
Hannes Van der Bruggen
JAKO AGO Jobs & HR
8 KV Mechelen Mechelen AFAS-stadion Achter de Kazerne 16.672
Dennis van Wijk
Yannick Ferrera
Tom Caluwé (a.i.)
Aleksandar Janković
Seth De Witte
Jartazi Telenet
9 KV Oostende Oostende Versluys Arena 8.432
Adnan Čustović
Yves Vanderhaeghe
Sébastien Siani
Nicolas Lombaerts
Joma Willems veranda's
10 Sporting Lokeren Lokeren Daknamstadion 12.000
Peter Maes
Rúnar Kristinsson
Killian Overmeire
Jartazi Q Team
11 Royal Excel Moeskroen Moeskroen Le Canonnier 10.800
Frank Defays
Mircea Rednic
Jérémy Huyghebaert
Erima Star Casino
12 KRC Genk Genk Luminus Arena 23.718
Philippe Clement
Albert Stuivenberg
Jos Daerden (a.i.)
Thomas Buffel
Nike Beobank
13 Sint-Truidense VV Sint-Truiden Stayen 14.600
Jonas De Roeck
Bartolomé Marquez
Steven De Petter
Olympic Golden Palace
14 Standard Luik Luik Maurice Dufrasnestadion 27.670
Ricardo Sá Pinto
Sébastien Pocognoli
New Balance BASE
15 Waasland-Beveren Beveren Freethielstadion 8.190
Dirk Geeraerd (a.i.)
Philippe Clement
Johan Van Rumst (a.i.)
Sven Vermant
Ibrahima Seck (2017)
Rudy Camacho (2018)
Kappa Circus.be
16 SV Zulte Waregem Waregem Regenboogstadion 12.414
Francky Dury
Davy De fauw
Patrick Record Bank

Uitslagen en klassementen

Reguliere Competitie

Thuis \ Uit AND ANT CHA CLU EUP GNK GNT KVK LOK KVM MOE OOS STA STV W-B ZWA
RSC Anderlecht 2–1 1–3 0–0 1–0 0–1 1–0 4–0 3–2 2–2 5–3 1–0 1–0 2–3 2–2 2–0
Antwerp FC 0–0 1–3 2–2 2–0 3–5 1–1 3–0 1–2 0–0 1–0 0–0 0–0 1–1 1–2 3–0
Sporting Charleroi 2–0 2–2 1–2 2–2 1–1 2–1 1–0 1–1 2–0 2–0 1–1 1–1 0–0 2–2 3–2
Club Brugge 5–0 1–0 3–3 3–1 2–2 2–1 2–1 3–1 2–0 4–2 3–2 4–0 4–1 3–0 3–2
KAS Eupen 2–3 0–1 1–0 2–2 3–3 1–1 1–2 3–2 4–1 4–0 2–1 1–1 0–0 1–0 0–5
KRC Genk 0–1 4–0 0–1 2–0 1–1 1–2 2–3 0–0 1–0 1–1 1–1 0–2 1–1 3–3 3–1
KAA Gent 0–0 0–1 1–0 2–0 3–0 1–1 2–1 3–0 2–2 3–1 2–3 1–0 3–0 2–0 0–1
KV Kortrijk 2–2 4–0 2–0 1–2 0–0 0–0 1–1 1–0 2–0 1–1 1–2 2–1 3–2 4–1 0–1
Sporting Lokeren 1–2 1–1 1–1 0–4 3–0 1–2 0–3 0–1 2–0 0–2 0–3 0–3 1–1 1–1 0–2
KV Mechelen 3–4 1–2 1–1 0–3 1–0 3–2 1–1 2–0 0–2 0–2 1–1 1–1 2–0 2–0 0–2
Moeskroen 1–2 2–2 2–5 2–1 3–2 0–1 3–2 0–3 1–2 2–2 1–0 1–3 1–1 2–2 2–1
KV Oostende 2–0 3–4 3–0 2–3 1–0 1–2 0–2 2–1 2–3 0–1 0–1 2–3 2–0 0–3 4–2
Standard Luik 3–3 1–1 0–0 1–1 3–2 2–1 0–0 3–1 2–1 3–2 4–3 0–0 1–1 3–1 0–4
Sint Truiden 1–0 0–3 0–1 0–1 4–4 2–1 3–2 0–3 0–0 2–0 1–0 1–0 1–0 1–0 1–1
Waasland-Beveren 1–2 3–0 0–2 1–1 5–1 0–1 1–2 2–1 2–3 2–2 2–0 1–3 3–1 3–1 2–2
SV Zulte Waregem 2–3 1–2 0–4 1–2 3–2 0–1 0–1 2–2 1–3 2–1 2–1 1–1 2–1 2–0 2–5
Bron: [3]
Kleuren: groen - winst thuisploeg; blauw - gelijkspel; rood - verlies thuisploeg.
klassement
Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/−
1 Club Brugge 30 20 7 3 67 68 33 +35 PO I
2 RSC Anderlecht 30 16 7 7 55 49 42 +7
3 Sporting Charleroi 30 13 12 5 51 43 25 +18
4 KAA Gent 30 14 8 8 50 45 27 +18
5 KRC Genk 30 11 11 8 44 44 36 +8
6 Standard Luik 30 11 11 8 44 43 41 +2
7 KV Kortrijk 30 12 6 12 42 42 39 +3 PO II
8 Antwerp FC 30 10 11 9 41 38 40 −2
9 SV Zulte Waregem 30 11 4 15 37 47 52 −5
10 Sint Truiden 30 9 10 11 37 29 42 −13
11 KV Oostende 30 10 6 14 36 42 41 +1
12 Waasland-Beveren 30 9 8 13 35 50 51 −1
13 Sporting Lokeren 30 8 7 15 31 33 43 −10
14 Moeskroen 30 8 6 16 30 40 59 −19
15 KAS Eupen 30 6 9 15 27 40 57 −17
16 KV Mechelen 30 6 9 15 27 31 49 −18
Bron: Klassement reguliere competitie
Regels voor de rangschikking: 1) Behaalde punten, 2) Aantal overwinningen,
3) Doelsaldo, 4) Gemaakte doelpunten, 5) Gemaakte doelpunten in uitwedstrijden,
6) Aantal overwinningen in uitwedstrijden, 7) Testwedstrijd

PO I: Play-off I, PO II: Play-off II,

: Degradeerde na dit seizoen naar eerste klasse B

Play-off 1

Klassement
Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− CLU STA AND GNT GNK CHA
1 Club Brugge 10 3 3 4 46 17 12 +5 Kampioen, Groepsfase Champions League 4–4 1–2 0–1 1–0 6–0
2 Standard Luik 10 6 3 1 43 20 9 +11 Voorrondes Champions League 1–1 2–1 1–0 5–0 1–0
3 RSC Anderlecht 10 4 0 6 40 12 15 −3 Groepsfase Europa League 1–0 1–3 0–2 1–2 3–1
4 AA Gent 10 4 2 4 39 8 8 0 Voorrondes Europa League 1–0 1–3 1–0 0–0 0–1
5 KRC Genk 10 4 4 2 38 13 13 0 Testwedstrijd tegen winnaar Play-off 2 1–1 1–0 2–1 1–1 4–1
6 Sporting Charleroi 10 2 2 6 34 9 22 −13 1–3 0–0 1–2 2–0 2–2
Bron: Klassement play-off I
Regels voor de rangschikking: 1) Behaalde punten 2) Punten zonder afronding 3) Klassement reguliere competitie

Play-off 2

Groep A

klassement
Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− ZWA KVK MOE OHL W-B LIE
1 Zulte Waregem 10 9 1 0 28 35 8 +27 Finale PO 2 3–0 5–1 2–2 8–0 5–0[a]
2 KV Kortrijk 10 6 1 3 19 18 12 +6 1–2 1–1 2–1 4–1 2–1
3 Excel Moeskroen 10 4 2 4 14 18 16 +2 1–2 2–1 5–0 1–1 1–0
4 OH Leuven 10 2 3 5 9 12 18 −6 1–2 0–2 3–1 0–0 1–2
5 Waasland-Beveren 10 2 2 6 8 12 23 −11 1–2 1–3 3–2 0–2 0–1
6 Lierse SK 10 2 1 7 7 7 25 −18 1–4 0–2 0–3 2–2 0–5[b]
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 18 mei 2018. Bron: [5]
Noten:
  1. Lierse SK gaf wegens faillissement forfait voor de wedstrijd op bezoek bij Zulte-Waregem.[4]
  2. Lierse SK gaf wegens faillissement forfait voor de wedstrijd tegen Waasland-Beveren.[4]

Groep B

klassement
Pos Team Wed W G V Ptn DV DT +/− LOK STV ANT OOS EUP WIL
1 Sporting Lokeren 10 6 3 1 21 21 11 +10 Finale PO 2 1–0 1–2 2–2 3–0 4–2
2 STVV 10 5 2 3 17 22 15 +7 1–1 4–0 4–1 2–3 3–2
3 Antwerp 10 4 2 4 14 13 16 −3 1–2 1–2 3–3 2–1 2–0
4 KV Oostende 10 3 5 2 14 21 18 +3 1–3 2–2 3–1 1–1 2–2
5 KAS Eupen 10 2 2 6 8 11 21 −10 0–2 3–1 0–1 0–4 2–2
6 Beerschot Wilrijk 10 1 4 5 7 14 21 −7 2–2 1–3 0–0 0–2 3–1
Bijgewerkt tot wedstrijd(en) gespeeld op 19 mei 2018. Bron: [6]

Finale Play-off 2


23 mei 2018
20:30 UTC+2
Finale play-off 2
SV Zulte Waregem 2 – 2 (n.v.) Sporting Lokeren Regenboogstadion, Waregem
Toeschouwers: 8.100
Scheidsrechter: Sébastien Delferière
Bongonda
 37'
De fauw
 90+2'
Šaponjić
 114'
Wedstrijdverslag
 89' Cevallos
 96' Mareček
  Strafschoppen  
Derijck

De fauw

Hamalainen

Šaponjić

Harbaoui
4 - 3
Skúlason
Rassoul
Mareček
Söder
Cevallos

Testwedstrijd (UEFA Europa League)


27 mei 2018
18:00 UTC+2
Testwedstrijd (Europa League)
KRC Genk 2 – 0 SV Zulte Waregem Luminus Arena, Genk
Toeschouwers: nnb
Scheidsrechter: Bart Vertenten
Samatta
 17'
Uronen
 28'

Individuele klassementen

Sinds het seizoen 2015/16 krijgt ook de speler met de meeste assists, een trofee. Sinds het seizoen 2017/18 krijgt de doelman met de meeste clean sheets, een trofee. Doelpunten tijdens barragewedstrijden om Europees voetbal tellen niet mee in deze individuele klassementen.

Gouden Stier

Nr. Speler Club G W GPW SPM
1.
Hamdi Harbaoui
SV Zulte Waregem / RSC Anderlecht 22 25 0,88 1903 min.
2.
Teddy Chevalier
KV Kortrijk 21 40 0,53 3312 min.
3.
Isaac Thelin
Waasland-Beveren 19 39 0,49 2889 min.
5.
Kaveh Rezaei
Sporying Charleroi 16 39 0,41 3117 min.
5.
Łukasz Teodorczyk
RSC Anderlecht 15 33 0,45 2465 min.

Bij een gelijk aantal doelpunten wordt er rekening gehouden met het aantal doelpunten op verplaatsing, het aantal speelminuten, het aantal assists en het aantal doelpunten zonder de strafschoppen.

Pro Assist

Nr. Speler Club A W GPW SPM L
1.
Ruud Vormer
Club Brugge 17 40 0,43 3469 min. 29
2.
Ryota Morioka
RSC Anderlecht / Waasland-Beveren 13 40 0,33 3216 min. 26
3.
Hans Vanaken
Club Brugge 11 39 0,28 3216 min. 25
4.
Alejandro Pozuelo
KRC Genk 9 38 0,24 3111 min. 26
5.
Mehdi Carcela
Standard Luik 8 16 0,50 1259 min. 28

Bij een gelijk aantal assists wordt er rekening gehouden met het aantal speelminuten en de leeftijd van de spelers.

Clean sheet

Nr. Speler Club C W GPW SPM L
1.
Lovre Kalinić
KAA Gent 15 35 0,43 3150 min. 27
2.
Sinan Bolat
Antwerp FC 14 37 0,38 3330 min. 29
3.
Nicolas Penneteau
Sporting Charleroi 11 33 0,33 2970 min. 36
4.
Danny Vuković
KRC Genk 10 38 0,26 3420 min. 32
5.
Matz Sels
RSC Anderlecht 9 32 0,28 2880 min. 25

Bij een gelijk aantal wedstrijden zonder tegendoelpunt wordt er rekening gehouden met het aantal speelminuten en de leeftijd van de spelers.

Scheidsrechters

Naam Geboortedatum GW TS
Wesley Alen 03 jan 1991 15 3 75 5 2
Jan Boterberg 11 jul 1986 17 5 70 1 0
Alexandre Boucaut 10 okt 1980 24 11 80 6 5
Sébastien Delferière 02 jul 1981 16 4 70 0 2
Christof Dierick 03 jan 1979 15 5 64 2 0
Lothar D'hondt 18 mei 1994 1 0 6 0 0
Frederik Geldhof 16 apr 1976 5 1 14 0 1
Nicolas Laforge 21 dec 1986 29 14 131 6 10
Erik Lambrechts 17 sep 1984 24 5 97 3 3
Jonathan Lardot 31 jan 1984 26 9 100 0 1
Bert Put 10 jun 1988 13 2 52 2 0
Wim Smet 18 aug 1982 26 9 85 2 2
Nathan Verboomen 25 jun 1988 24 12 106 4 4
Bart Vertenten 13 mei 1988 28 9 133 2 1
Kevin Van Damme 12 jun 1990 1 0 6 0 0
Bram Van Driessche 16 apr 1985 28 10 126 5 2
Lawrence Visser 18 dec 1989 29 13 140 9 4
Luc Wouters 14 nov 1969 7 5 28 1 1

Trainerswissels

Trainer Datum Club Reden voor ontslag of vertrek Positie Opvolger Datum aankondiging opvolger
Karim Belhocine
voor aanvang seizoen 2017/18 KV Kortrijk teleurstellende resultaten voor het seizoen
Yannis Anastasiou
24 april 2017
Čedomir Janevski
Waasland-Beveren andere visie dan het bestuur
Philippe Clement
24 mei 2017
Michel Preud'homme
Club Brugge einde contract
Ivan Leko
8 juni 2017
José Jeunechamps
Standard Luik einde interimperiode
Ricardo Sá Pinto
11 juni 2017
Ivan Leko
8 juni 2017 STVV overstap naar Club Brugge
Bartolomé Marquez
15 juni 2017
Wim De Decker
16 juni 2017 Antwerp FC te weinig ervaring
László Bölöni
16 juni 2017
Bartolomé Marquez
7 augustus 2017 STVV geen klik met de spelersgroep 8ste
Jonas De Roeck
10 augustus 2017
Rúnar Kristinsson
9 augustus 2017 Sporting Lokeren teleurstellende resultaten 15de
Peter Maes
9 augustus 2017
René Weiler
18 september 2017 RSC Anderlecht teleurstellende resultaten 9de
Hein Vanhaezebrouck
3 oktober 2017
Yves Vanderhaeghe
19 september 2017 KV Oostende teleurstellende resultaten 16de
Adnan Čustović
19 september 2017
Hein Vanhaezebrouck
27 september 2017 KAA Gent teleurstellende resultaten 14de
Yves Vanderhaeghe
4 oktober 2017
Yannick Ferrera
23 oktober 2017 KV Mechelen teleurstellende resultaten 15de
Aleksandar Janković
1 november 2017
Jordi Condom
6 november 2017 KAS Eupen teleurstellende resultaten 16de
Claude Makélélé
6 november 2017
Yannis Anastasiou
8 november 2017 KV Kortrijk teleurstellende resultaten 15de
Glen De Boeck
8 november 2017
Albert Stuivenberg
10 december 2017 KRC Genk teleurstellende resultaten 8ste
Philippe Clement
18 december 2017
Philippe Clement
18 december 2017 Waasland-Beveren overstap naar Racing Genk 7de
Sven Vermant
5 januari 2018
Aleksandar Janković
24 januari 2018 KV Mechelen teleurstellende resultaten 15de
Dennis van Wijk
24 januari 2018
Mircea Rednic
14 februari 2018 Excel Moeskroen teleurstellende resultaten 12de
Frank Defays
14 februari 2018
Sven Vermant
9 mei 2018 Waasland-Beveren teleurstellende resultaten 6de PO 2A
Dirk Geeraerd (a.i.)
9 mei 2018

Individuele prijzen

Prijs Winnaar Club
Gouden Schoen
Ruud Vormer
Club Brugge
Mooiste Doelpunt (Gouden Schoen)
Ivo Rodrigues
Antwerp FC
Beste doelman (Gouden Schoen)
Lovre Kalinić
KAA Gent
Beste belofte (Gouden Schoen)
Henry Onyekuru
KAS Eupen
RSC Anderlecht
Beste trainer (Gouden Schoen)
Felice Mazzu
Sporting Charleroi
Profvoetballer van het Jaar
Hans Vanaken
Club Brugge
Belofte van het Jaar
Wesley Moraes
Club Brugge
Trainer van het Jaar
Ivan Leko
Club Brugge
Keeper van het Jaar
Lovre Kalinić
KAA Gent
Scheidsrechter van het Jaar
Jonathan Lardot
Ebbenhouten Schoen
Anthony Limbombe
Club Brugge
Trofee Raymond Goethals
Felice Mazzu
Sporting Charleroi

Teampagina's

Zie ook

Appendix

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Eerste klasse A 2017-18 (voetbal België)
Listen to this article