Filmfestival van Cannes 2015 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Filmfestival van Cannes 2015.

Filmfestival van Cannes 2015

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Filmfestival van Cannes 2015
Jury competitie filmfestival van Cannes: van links naar rechts, Ethan Coen, Sophie Marceau, Rossy de Palma, Guillermo del Toro, Rokia Traoré, Xavier Dolan, Sienna Miller, Jake Gyllehnaal, Joel Coen.
Algemene informatie
Datum 13 - 24 mei 2015
Locatie
Cannes
Duur 12 dagen
Genre(s) competitief filmfestival
Prijs Gouden Palm
Geschiedenis festival
Eerste editie 1946
Laatste editie heden
Officiële website
Portaal 
 
Film
Frankrijk

Het 68ste Filmfestival van Cannes was een internationaal filmfestival dat plaatsvond in Cannes, Frankrijk van 13 tot 24 mei 2015.

Het festival opende met de Franse film La Tête haute van Emmanuelle Bercot. Als afsluiter werd op 24 mei de film La Glace et le Ciel van Luc Jacquet vertoond.

Competitie

Jury

De internationale jury:[1]

Naam Beroep Land
Joel en Ethan Coen (juryvoorzitters) Filmregisseurs, scenarioschrijvers, producenten
 Verenigde Staten
Rossy de Palma Actrice
 Spanje
Sophie Marceau Actrice, filmregisseuse
 Frankrijk
Sienna Miller Actrice
 Verenigd Koninkrijk
Rokia Traoré Tekstschrijfster, zangeres, muzikante
 Mali
Guillermo del Toro Filmregisseur, scenarioschrijver, filmproducent
 Mexico
Xavier Dolan Filmregisseur, scenarioschrijver, acteur, filmproducent
 Canada
Jake Gyllenhaal Acteur
 Verenigde Staten

Selectie (langspeelfilms)

Speelfilms geselecteerd voor de competitie[2][3]:

Film Regisseur Land Prijzen
Dheepan Jacques Audiard
 Frankrijk
Gouden Palm
La Loi du marché Stéphane Brizé
 Frankrijk
Beste acteur (Vincent Lindon)
Marguerite et Julien Valérie Donzelli
 Frankrijk
Chronic Michel Franco
 Verenigde Staten
Beste scenario (Michel Franco)
Il racconto dei racconti Matteo Garrone
 Italië
Carol Todd Haynes
 Verenigde Staten
Beste actrice (Rooney Mara)
(ex-aequo met Emmanuelle Bercot)
Queer Palm
Nie yin niang (聶隱娘)
(The Assassin)
Hou Hsiao-Hsien
 Taiwan
Beste regie
Shan he gu ren (山河故人)
(Mountains May Depart)
Jia Zhangke
 China
Umimachi diary (海街diary)
(Our Little Sister)
Hirokazu Kore-Eda
 Japan
Macbeth Justin Kurzel
 Verenigd Koninkrijk
The Lobster Giorgos Lanthimos
 Griekenland
Prijs van de jury
Mon roi Maïwenn
 Frankrijk
Beste actrice (Emmanuelle Bercot)
(ex-aequo met Rooney Mara)
Mia madre Nanni Moretti
 Italië
Prix du Jury Œcuménique
Saul fia (Son of Saul)
(in competitie voor de Caméra d'or)
László Nemes
 Hongarije
Grote prijs (Grand Prix)
FIPRESCI-prijs
Prix François Chalais
Prix Vulcain de l’Artiste Technicien (Tamás Zányi)
Valley of Love Guillaume Nicloux
 Frankrijk
La giovinezza Paolo Sorrentino
 Italië
Louder than Bombs Joachim Trier
 Noorwegen
The Sea of Trees Gus Van Sant
 Verenigde Staten
Sicario Denis Villeneuve
 Verenigde Staten

Langspeelfilms buiten competitie:

Film Regisseur Land
La Tête haute (openingsfilm) Emmanuelle Bercot
 Frankrijk
Mad Max: Fury Road George Miller
 Australië
 Verenigde Staten
Irrational Man Woody Allen
 Verenigde Staten
Inside Out Pete Docter, Ronaldo del Carmen
 Verenigde Staten
The Little Prince Mark Osborne
 Frankrijk
La Glace et le Ciel (slotfilm) Luc Jacquet
 Frankrijk

Séances de minuit:

Film Regisseur Land
O Piseu
(in competitie voor de Caméra d'or)
Hong Won-Chan
 Zuid-Korea
Amy Asif Kapadia
 India,
 Verenigd Koninkrijk
Love Gaspar Noé
 Frankrijk

Séances spéciales:

Film Regisseur Land
Asphalte Samuel Benchetrit
 Frankrijk
Oka Souleymane Cissé
 Mali
Hayored Lema'ala
(in competitie voor de Caméra d'or)
Elad Keidan
 Israël
Sipur al Ahava ve Choshech (A Tale of Love and Darkness)
(in competitie voor de Caméra d'or)
Natalie Portman
 Israël,
 Verenigde Staten
Amnesia Barbet Schroeder
 Frankrijk
Panama
(in competitie voor de Caméra d'or)
Pavle Vučković
 Servië
Une histoire de fou Robert Guédiguian
 Frankrijk
Enragés
(in competitie voor de Caméra d'or)
Eric Hannezo
 Frankrijk

Kortfilms (Cinéfondation et des courts métrages)

Jury

Naam Beroep Land
Abderrahmane Sissako (juryvoorzitter) Filmregisseur, scenarioschrijver
 Mauritanië
Joana Hadjithomas Regisseuse
 Libanon
Rebecca Zlotowski Regisseuse
 Frankrijk
Cécile de France Actrice
 België
Daniel Olbrychski Acteur
 Polen

Kortfilms

Volgende kortfilms werden geselecteerd voor de competitie:

Film Regisseur Land
Waves '98 Ely Dagher
 Libanon
 Qatar
The Guests Shane Danielsen
 Australië
Sali Ziya Demirel
 Turkije
 Frankrijk
Le Repas Dominical Céline Devaux
 Frankrijk
Love is Blind Dan Hodgson
 Verenigd Koninkrijk
Ave Maria Basil Khalil
 Palestina
 Frankrijk
 Duitsland
Copain Jan Roosens, Raf Roosens
 België
Patriot Eva Riley
 Verenigd Koninkrijk
Presente Imperfecto Iair Said
 Argentinië

Cinéfondation

De Cinéfondation-sectie focust op films gemaakt door studenten in filmscholen. De volgende 18 films (14 fictiefilms en 4 animatiefilms) werden geselecteerd uit 593 inzendingen van 381 filmscholen.[4]

Film Regisseur School Prijzen
Koshtargah (کشتارگاه)
(Slaughterhouse)
Behzad Azadi Art University of Tehran
 Iran
El ser mágnetico
(The Magnetic Nature)
Mateo Bendesky Universidad del Cine
 Argentinië
Share Pippa Bianco AFI Directing Workshop for Women
 Verenigde Staten
Eerste prijs
Manoman Simon Cartwright National Film and Television School
 Verenigd Koninkrijk
Victor XX Ian Garrido López ESCAC
 Spanje
Derde prijs
ex-aequo
Vozvrashenie Erkina (возвращение Эркин)
(The Return of Erkin)
Maria Guskova High Courses for Scriptwriters and Film Directors
 Rusland
Derde prijs
ex-aequo
Leonardo Félix Hazeaux, Thomas Nitsche, Edward Noonan, Franck Pina, and Raphaëlle Plantier MOPA
 Frankrijk
Locas perdidas
(Lost Queens)
Ignacio Juricic Merillán Carrera de Cine y TV Universidad de Chile
 Chili
Tweede prijs
Tsunami Sofie Kampmark The Animation Workshop
 Denemarken
Retriever Tomáš Klein and Tomáš Merta FAMU Prague
 Tsjechië
Les Chercheurs
(The Wheel of Emotions)
Aurélien Peilloux La fémis
 Frankrijk
Abwesend
(Absent)
Eliza Petkova Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin
 Duitsland
עשרה רחובות, מאה עצים
(Ten Buildings Away)
Miki Polonski Minshar for Art
 Israël
Четырнадцать шагов
(14 Steps)
Maksim Shavkin Moscow School of New Cinema
 Rusland
Anfibio
(Amphibian)
Héctor Silva Núñez Escuela Internacional de Cine y Televisión
 Cuba
Ainahan ne palaa
(To Return Until)
Salla Sorri Universiteit van Aalto - filmschool Helsinki
 Finland
Het Paradijs
(Paradise)
Laura Vandewynckel Erasmushogeschool Brussel
 België
Ri guang zhi xia (日光之下)
(Under the Sun)
Qiu Yang VCA, Film & TV School, Melbourne University
 Australië

Un certain regard

Jury

Naam Beroep Land
Isabella Rossellini (juryvoorzitter) Actrice
 Italië-
 Verenigde Staten
Haifaa al-Mansour Regisseuse
 Saoedi-Arabië
Nadine Labaki Regisseuse, actrice
 Libanon
Pános H. Koútras Regisseur
 Griekenland
Tahar Rahim Acteur
 Frankrijk

Selectie

Volgende films werden geselecteerd voor de competitie:

Film Regisseur Land Prijs
Masaan (Fly Away Solo)
(in competitie voor de Caméra d'or)
Neeraj Ghaywan
 India
Prijs beloftevolle toekomst
FIPRESCI-prijs
Hrútar
(Rams)
Grímur Hákonarson
 IJsland
Prix Un certain regard
Kishibe no tabi
(Journey to the Shore)
Kiyoshi Kurosawa
 Japan
Prijs beste regie
Je suis un soldat
(in competitie voor de Caméra d'or)
Laurent Larivière
 Frankrijk
Zvizdan
(The High Sun)
Dalibor Matanic
 Kroatië
Prijs van de jury
The Other Side Roberto Minervini
 Frankrijk-
 Italië
Un etaj mai jos
(One Floor Below)
Radu Muntean
 Roemenië
Mu-Roe-Han
(The Shameless)
Oh Seung-Uk
 Zuid-Korea
Las elegidas
(The Chosen Ones)
David Pablos
 Mexico
Nahid
(in competitie voor de Caméra d'or)
Ida Pananandeh
 Iran
Prijs beloftevolle toekomst
Comoara
(The Treasure)
Corneliu Porumboiu
 Zuid-Korea
Un certain talentprijs
Chauthi koot
(The Fourth Direction)
Gurvinder Singh
 India
Madonna Shin Su-Won
 Zuid-Korea
Maryland Alice Winocour
 Frankrijk
Alias Maria José Luis Rugeles Gracia
 Colombia
 Argentinië
 Frankrijk
Taklub Brillante Mendoza
 Filipijnen
Lamb
(in competitie voor de Caméra d'or)
Yared Zeleke
 Ethiopië
 Frankrijk
 Duitsland
 Noorwegen
Rak Ti Khon Kaen (รักที่ขอนแก่น)
(Cemetery of Splendour)
Apichatpong Weerasethakul
 Thailand
An (あん)
(Sweet Red Bean Paste)
Naomi Kawase
 Japan

Semaine de la critique

Jury

Naam Beroep Land
Ronit Elkabetz (juryvoorzitter) Actrice, regisseuse, scenarioschrijfster
 Israël
Katell Quillévéré Filmregisseuse
 Frankrijk
Peter Suschitzky Director of photography
 Verenigd Koninkrijk
Andréa Picard Organisatrice filmfestival Toronto
 Canada
Boyd van Hoeij Journalist en filmcriticus
 Nederland

Selectie

Volgende films werden geselecteerd voor de competitie:

Film Regisseur Land Prijzen
Dégradé
(in competitie voor de Caméra d'or)
Arab Nasser, Tarzan Nasser
 Palestina
 Frankrijk
 Qatar
Krisha
(in competitie voor de Caméra d'or)
Trey Edward Shults
 Verenigde Staten
Mediterranea
(in competitie voor de Caméra d'or)
Jonas Carpignano
 Italië
 Frankrijk
 Verenigde Staten
 Duitsland
Ni le ciel ni la terre
(in competitie voor de Caméra d'or)
Clément Cogitore
 Frankrijk
 België
Gan Foundation Support for Distribution Award
La patota Santiago Mitre
 Argentinië
 Brazilië
 Frankrijk
Nespresso Grand Prix
FIPRESCI-prijs
Sleeping Giant
(in competitie voor de Caméra d'or)
Andrew Cividino
 Canada
La tierra y la sombra
(in competitie voor de Caméra d'or)
César Augusto Acevedo
 Colombia
 Frankrijk
 Nederland
 Chili
 Brazilië
France 4 Visionary Award
SACD-prijs
Caméra d'or

Séances spéciales:

Film Regisseur Land
Les Anarchistes Élie Wajeman
 Frankrijk
Chainataun (차이나타운) (Coin Locker Girl)
(in competitie voor de Caméra d'or)
Han Jun-Hee
 Zuid-Korea
Les Deux Amis
(in competitie voor de Caméra d'or)
Louis Garrel
 Frankrijk
La Vie en Grand Mathieu Vadepied
 Frankrijk

Kortfilms

Film Regisseur Land
Alles wird gut Patrick Vollrath
 Duitsland
Pojkarna Isabella Carbonell
 Zweden
Command Action João Paulo Miranda
 Brazilië
La Fin du Dragon Marina Diaby
 Frankrijk
The Fox Exploits the Tiger's Might Lucky Kuswandi
 Indonesië
Jeunesse des Loups-Garous Yann Delattre
 Frankrijk
Love Comes Later Sonejuhi Sinha
 Verenigde Staten
Ramona Andrei Cretulescu
 Roemenië
Too Cool for School Kevin Phillips
 Verenigde Staten
Varicella Fulvio Risuleo
 Italië

Quinzaine des réalisateurs

Langspeelfilms

Film Regisseur Land Prijzen
A Perfect Day Fernando León de Aranoa
 Spanje
Allende, mi abuelo Allende
(in competitie voor de Caméra d'or)
Marcia Tambutti
 Chili
 Mexico
L'Œil d'or (beste documentaire)
As 1001 Noites Miguel Gomes
 Portugal
Palme Dog
Les Cowboys
(in competitie voor de Caméra d'or)
Thomas Bidegain
 Frankrijk
El abrazo de la serpiente Ciro Guerra
 Colombia
 Venezuela
 Argentinië
Art Cinema Award
Fatima Philippe Faucon
 Frankrijk
Gokudō daisensō (極道大戦争)
(Yakuza Apocalypse : The Great War of the Underworld)
Takashi Miike
 Japan
Green Room Jeremy Saulnier
 Verenigde Staten
Much Loved Nabil Ayouch
 Marokko
 Frankrijk
Mustang
(in competitie voor de Caméra d'or)
Deniz Gamze Ergüven
 Frankrijk
 Duitsland
 Turkije
Europa Cinemas Label Award
Peace to Us in our Dreams Sharunas Bartas
 Litouwen
 Frankrijk
Songs My Brothers Taught Me
(in competitie voor de Caméra d'or)
Chloé Zhao
 Verenigde Staten
Efterskalv (The Here After)
(in competitie voor de Caméra d'or)
Magnus von Horn
 Zweden
 Frankrijk
 Polen
Le Tout Nouveau Testament Jaco Van Dormael
 België
 Frankrijk
 Luxemburg
Trois souvenirs de ma jeunesse Arnaud Desplechin
 Frankrijk
SACD-prijs
L'Ombre des femmes Philippe Garrel
 Frankrijk
Dope Rick Famuyiwa
 Verenigde Staten

Kortfilms

Film Regisseur Land
Bleu Tonnerre Jean-Marc E.Roy, Philippe David Gagné
 Canada
Calme ta joie Emmanuel Laskar
 Frankrijk
El pasado roto Martín Morgenfeld, Sebastián Schjaer
 Argentinië
Kung Fury David Sandberg
 Zweden
Pitchoune Reda Kateb
 Frankrijk
Provas, Exorcismos Susana Nobre
 Portugal
Pueblo Elena López Riera
 Spanje
Quelques Secondes Nora El Hourch
 Frankrijk
Quintal André Novais Oliveira
 Brazilië
Rate Me Fyzal Boulifa
 Verenigd Koninkrijk
The Exquisite Corpus Peter Tcherkassky
 Australië

Cannes Classics

Het programma van de sectie Cannes Classics werd bekendgemaakt op 30 april 2015. De Grieks-Franse regisseur Costa-Gavras werd uitgenodigd als eregast. Als hulde aan de recent overleden Portugese filmregisseur Manoel de Oliveira wordt postuum zijn film Visita ou Memórias e Confissões uit 1982 vertoond. Deze film werd nog nooit vertoond buiten Portugal.[6]

Restauraties

Film Regisseur Land
Z (1969) Costa-Gavras
 Frankrijk
 Algerije
Citizen Kane (1941) Orson Welles
 Verenigde Staten
The Lady from Shanghai (1947) Orson Welles
 Verenigde Staten
The Third Man (1949) Carol Reed
 Verenigd Koninkrijk
More (1969) Barbet Schroeder
 Bondsrepubliek Duitsland
 Frankrijk
 Luxemburg
Rocco e i suoi fratelli (1960) Luchino Visconti
 Italië
 Frankrijk
Les Yeux brûlés (1986) Laurent Roth
 Frankrijk
Ascenseur pour l'échafaud (1958) Louis Malle
 Frankrijk
La Noire de… (1972) Ousmane Sembène
 Frankrijk
 Senegal
Insiang (1976) Lino Brocka
 Filipijnen
Sur (1988) Fernando Solanas
 Argentinië
 Frankrijk
Zangiku monogatari (残菊物語) (1939)
The Story of the Last Chrysanthemums
Kenji Mizoguchi
 Japan
Jingi maki tatakai (仁義なき戦い) (1973)
Battles without Honor and Humanity
Kinji Fukasaku
 Japan
Szegénylegények
The Round-Up (1965)
Miklós Jancsó
 Hongarije
Les Ordres (1974) Michel Brault
 Canada
Panique (1946) Julien Duvivier
 Frankrijk
Xiá nǚ (俠女) (1971)
A Touch of Zen
King Hu
 Taiwan
Dobro pozhalovat, ili Postoronnim vkhod vospreshchen (1964)
(Добро пожаловать, или Посторонним вход воспрещён)

Welcome, or No Trespassing
Elem Klimov
 Sovjet-Unie
La historia oficial (1985) Luis Puenzo
 Argentinië
Marius (1931) Alexander Korda
 Frankrijk

Documentaires

Film Regisseur Land
Hitchcock/Truffaut Kent Jones
 Verenigde Staten
Orson Welles, autopsie d'une légende Elisabeth Kapnist
 Frankrijk
Jag är Ingrid Stig Björkman
 Zweden
Depardieu grandeur nature Richard Melloul
 Frankrijk
Steve McQueen: The Man & Le Mans Gabriel Clarke en John McKenna
 Verenigde Staten
 Verenigd Koninkrijk
By Sidney Lumet Nancy Buirski
 Frankrijk
Harold and Lillian: A Hollywood Love Story Daniel Raim
 Verenigde Staten
La Légende de la Palme d’or Alexis Veller
 Frankrijk
This Is Orson Welles Clara Kuperberg en Julia Kuperberg
 Frankrijk
SEMBENE! Samba Gadjigo en Jason Silverman
 Verenigde Staten
 Senegal

Hulde aan Manoel de Oliveira

Film Regisseur Land
Visita ou Memórias e Confissões Manoel de Oliveira
 Portugal

Caméra d'or

Jury

De internationale jury:[7]

Naam Beroep Land
Sabine Azéma (juryvoorzitter) Actrice
 Frankrijk
Delphine Gleize Filmregisseuse
 Frankrijk
Melvil Poupaud Acteur
 Frankrijk
Claude Garnier Director of photography
 Frankrijk
Didier Huck Afgevaardigde Technicolor
 Frankrijk
Yann Gonzalez Filmregisseur, artiest
 Frankrijk
Bernard Payen Criticus en curator
 Frankrijk

Prijswinnaars

Categorie Winnaar Regisseur of film Land
Gouden Palm Dheepan Jacques Audiard
 Frankrijk
Grote Prijs Saul fia László Nemes
 Hongarije
Juryprijs The Lobster Giorgos Lanthimos
 Griekenland
 Verenigd Koninkrijk
Beste regisseur Hou Hsiao-Hsien Nie yin niang
 Taiwan
Beste acteur Vincent Lindon La Loi du marché
 Frankrijk
Beste actrice Rooney Mara Carol
 Verenigd Koninkrijk
 Verenigde Staten
Emmanuelle Bercot Mon roi
 Frankrijk
Beste scenario Michel Franco Chronic
 Verenigde Staten
Gouden camera (Caméra d'or) La tierra y la sombra César Augusto Acevedo
 Colombia
Beste korte film Waves '98 Ely Dagher
 Libanon
 Qatar
Erepalm (Palme d'honneur)[8] Agnès Varda
 Frankrijk
Zie de categorie 2015 Cannes Film Festival van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Filmfestival van Cannes 2015
Listen to this article