Lijst van winnaars van het Filmfestival van Cannes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Lijst van winnaars van het Filmfestival van Cannes.

Lijst van winnaars van het Filmfestival van Cannes

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De opmaak van dit artikel is nog niet in overeenstemming met de conventies van Wikipedia. Mogelijk is ook de spelling of het taalgebruik niet in orde. Men wordt uitgenodigd deze pagina aan te passen.
Opgegeven reden: Verkeerd vertaalde namen van prijzen (kan beter in oorspronkelijke taal behouden worden); niet consequent in gebruik van vet.

Gouden Palm
Gouden Palm

Dit is een lijst van alle winnaars binnen alle categorieën op het Filmfestival van Cannes van 1946 tot en met 2017.

Meer en specifiekere informatie is terug te vinden op de pagina's per categorie.

Gouden Palm, Grand Prix, regie en scenario

Jaar Gouden Palm Gouden Palm Kortfilm Grand Prix Beste regie Beste scenario
1946 Vanocni sen
van Karel Zeman

Zviratka a petrovski
van Jiří Trnka

Molodost nasej strany
van Sergueï Youtkévitch

Les mines de sel de wieliczka
van J. Brzozowski

La cité des abeilles
van Andrev Winnitski

Skuggor over snon
van Arne Sucksdorff

Épaves
van Jacques-Yves Cousteau

Berlin
van Yuli Raizman
Iris och löjtnantsharta
van Alf Sjöberg

The Lost Weekend
van Billy Wilder & Ray Milland

De røde enge
van Bodil Ipsen en Lau Jr. Lauritzen

Neecha nagar
van Chetan Anand

Brief Encounter
van David Lean

María Candelaria
van Emilio Fernández

Veliki perelom
van Friedrich Ermler B. Tchirkov

La Symphonie pastorale
van Jean Delannoy & Georges Auric & Michèle Morgan

Die letzte Chance
van Leopold Lintberg

Muži bez křídel
van František Čáp

Roma, città aperta
van Roberto Rossellini

Make Mine Music
van Bob Cormack

Kamennyj cvetok
van Aleksandr Ptouchko

La bataille du rail
van René Clement

Chelovek no 217
van Mikhail Romm

1947 Inondations en Pologne
van Jerzy Bossak
Dombo
van Ben Sharpsteen

Ziegfeld follies
van Vincente Minnelli

Crossfire
van Edward Dmytryk

Les maudits
van René Clément

Antoine et Antoinette
van Jacques Becker
1949 Seal Island
van James Algar

Bialy redyk
van Stanislas Mozdenski

Pacific 231
van Jean Mitry

Palle alene i verden
van Astrid Henning-Jensen

Images médiévales
van William Novik
The Third Man
van Carol Reed
René Clément
voor Le mura di malapaga
Alfred L. Werker
voor Lost Boundaries
1951 Fröken Julie
van Alf Sjöberg

ex aequo met
Miracolo a Milano
van Vittorio De Sica

ex aequo met Spiegel van Holland
van Bert Haanstra
Luis Buñuel
voor Los olvidados
Terence Rattigan
voor The Browning Version
1952 Het schots is te boord
van Herman van der Horst
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice
van Orson Welles

ex aequo met
Due soldi di speranza
van Renato Castellani
Christian-Jaque
voor Fanfan la Tulipe
Pietro Tellini
voor Guardie e ladri
1953 Le salaire de la peur
van Henri-Georges Clouzot
Crin blanc, le cheval sauvage
van Albert Lamorisse
1954 Jigokumon
van Teinosuke Kinugasa
1955 Marty
van Delbert Mann
Blinkity blank
van Norman Mclaren
Jules Dassin
voor Du rififi chez les hommes

ex aequo met
Sergueï Vassiliev
voor Geroite na shipka
1956 Le monde du silence
van Jacques-Yves Cousteau en Louis Malle
Le ballon rouge
van Albert Lamorisse
Othello
van Sergueï Youthévitch
I'll Cry Tomorrow
van Susan Hayward
1957 Friendly Persuasion
van William Wyler
Scurta istorie
van Ion Popescu-Gopo
Sorok pervyi
van Grigori Tchoukhraï
Un condamné à mort s'est échappé
van Robert Bresson
1958 Letjat zjoeravli
van Michail Kalatozov
La joconde: Histoire d'une obsession
van Henri Gruel & Jean Suyeux

ex aequo met
La Seine a rencontré Paris
van Joris Ivens
Ingmar Bergman
voor Nära livet
Giovani Mariti
van Pier Paolo Pasolini
1959 Orfeu Negro
van Marcel Camus
Motyli zde neziji
van Miro Bernat
François Truffaut
voor Les Quatre Cents Coups
1960 La dolce vita
van Federico Fellini
Le Sourire
van Serge Bourguignon


Eervolle vermelding:
Dagen mijner jaren
van Max De Haas

1961 Une aussi longue absence
van Henri Colpi

ex aequo met
Viridiana
van Luis Buñuel
La petite cuillère
van Carlos Vilardebo
Youlia Solntzeva
voor Povestj plamennykh let
1962 O Pagador de Promessas
van Anselmo Duarte
La rivière du hibou
van Robert Enrico
1963 Il gattopardo
van Luchino Visconti
Le haricot
van Edmond Sechan

ex aequo met
A fleur d'eau
van Alex Seiler
Henri Colpi
voor Codine
1964 Les Parapluies de Cherbourg
van Jacques Demy
Le prix de la victoire
van Nobuko Shibuya

ex aequo met
La douceur du village
van François Reichenbach
1965 The Knack ...and How to Get It
van Richard Lester
Liviu Ciulei
voor Padurea spinzuratilor
Pierre Schoendoerffer
voor La 317ème section

ex aequo met
Sidney Lumet
voor The Hill
1966 Un homme et une femme
van Claude Lelouch

ex aequo met
Signore e signori
van Pietro Germi
Sergueï Youtkévitch
voor Lenin v polche
1967 Blowup
van Michelangelo Antonioni
Skulpjaci perja
van Aleksandar Petrović

ex aequo met
Accident
van Joseph Losey
Ferenc Kosa
voor Tizezer nap
Elio Petri & Ugo Pirro
voor A ciascuno il suo

Alain Jessua
voor Jeu de massacre
1968 afgelast wegens mei-oproer te Parijs
1969 if....
van Lindsay Anderson
Cintecele renasterii
van Mirel Iliesu
Ådalen 31
van Bo Widerberg
Vojtěch Jasný
voor Vsichni dobri rodaci

ex aequo met
Glauber Rocha
voor Antonio-das-mortes
1970 MASH
van Robert Altman
Magic machines
van Bob Curtis
Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto
van Elio Petri
John Boorman
voor Leo the Last
1971 The Go-Between
van Joseph Losey
Stuiter
van Jan Oonk

ex aequo met
Une statuette
van Carlos Vilardebo
Johnny Got His Gun
van Dalton Trumbo

ex aequo met
Taking Off
van Miloš Forman
1972 La classe operaia va in paradiso
van Elio Petri

ex aequo met
Il caso Mattei
van Francesco Rosi
Le fusila lunette
van J. Chapot
Solaris
van Andrej Tarkovski
Miklós Jancsó
voor Még kér a nép
1973 The Hireling
van Alan Bridges

ex aequo met
Scarecrow
van Jerry Schatzberg
Balablok
van Bretislav Pojar
La maman et la putain
van Jean Eustache
1974 Ostrov
van Edouard Nazarov & V. Zuikov
The Conversation
van Francis Ford Coppola
Steven Spielberg
voor The Sugarland Express
1975 Chronique des années de braise
van Mohammed Lakhdar-Hamina
Lautrec
van Geoff Dunbar
Jeder für sich und Gott gegen alle
van Werner Herzog
Costa-Gavras
voor Section spéciale

ex aequo met
Michel Brault
voor Les Ordres
1976 Taxi Driver
van Martin Scorsese
Metamorphosis
van Barry Greenwald
Die Marquise von O...
van Éric Rohmer

ex aequo met
Cría cuervos
van Carlos Saura
Ettore Scola
voor Brutti, sporchi e cattivi
1977 Padre padrone
van Paolo en Vittorio Taviani
Kuzdok
van Marcell Jankovics
1978 L'albero degli zoccoli
van Ermanno Olmi
La traversée de l'atlantique
van Jean-François Laguionie
The Shout
van Jerzy Skolimowski

ex aequo met
Ciao maschio
van Marco Ferreri
Oshima Nagisa
voor Ai no borei
1979 Apocalypse Now
van Francis Ford Coppola

ex aequo met
Die Blechtrommel
van Volker Schlöndorff
Harpya
van Raoul Servais
Siberiada
van Andrei Mikhalkov-Kontchalovski
Terrence Malick
voor Days of Heaven
1980 All That Jazz
van Bob Fosse

ex aequo met
Kagemusha
van Akira Kurosawa
Seaside Woman
van Oscar Grillo
Mon oncle d'Amérique
van Alain Resnais
La terrazza
van Agenore Incrocci, Furio Scarpelli & Ettore Scola
1981 Człowiek z żelaza
van Andrzej Wajda
Moto perpetuo
van Béla Vajda
Light Years Away
van Alain Tanner
Istvan Szabo & Peter Dobai
voor Mephisto
1982 Missing
van Costa-Gavras

ex aequo met
Yol
van Yılmaz Güney & Şerif Gören
Merlin ou le cours de l'or
van Arthur Joffe
La notte di San Lorenzo
van Paolo Taviani
Werner Herzog
voor Fitzcarraldo
Jerzy Skolimowski
voor Moonlighting
1983 Narayama bushiko
van Shohei Imamura
Je sais que j'ai tort mais demandez à mes copains ils disent la même chose
van Pierre Levie
Monty Python's Meaning of Life
van Terry Jones
1984 Paris, Texas
van Wim Wenders
Le cheval de fer
van Gérald Frydman & Pierre Levie
Naplo
van Marta Meszaros
Bertrand Tavernier
voor Un dimanche à la campagne
Taxidi sta kithira
van Tonino Guerra, Th. Valtinos & Theo Angelopoulos
1985 Otac na službenom putu
van Emir Kusturica
Jenitba
van Slav Bakalov & Roumen Petkov
André Téchiné
voor Rendez-vous
1986 The Mission
van Roland Joffé
An Exercise in Discipline - Peel
van Jane Campion
Offret
van Andreï Tarkovski
Martin Scorsese
voor After Hours
1987 Sous le soleil de Satan
van Maurice Pialat
Palisade
van Laurie Mc Innes
Pokayaniye
van Tenguiz Abouladzé
Wim Wenders
voor Der Himmel über Berlin
1988 Pelle erobreren
van Bille August
Bukpytacy
van Gary Bardine
A World Apart
van Chris Menges
Fernando Solanas
voor Sur
1989 Sex, Lies, and Videotape
van Steven Soderbergh
Nuovo cinema Paradiso
van Giuseppe Tornatore

ex aequo met
Top belle pour toi
van Bernard Blier
Emir Kusturica
voor Dom za vesanje
1990 Wild at Heart
van David Lynch
The lunch date
van Adam Davidson
Tilai
van Idrissa Ouédraogo

ex aequo met
Shi no toge
van Kohei Oguri
Pavel Lounguine
voor Taxi Blues
1991 Barton Fink
van Joel Coen & Ethan Coen
Z podnieszonimy rekamy
van Mitko Panov
La Belle Noiseuse
van Jacques Rivette
Joel Coen
voor Barton Fink
1992 Den goda viljan
van Bille August
Omnibus
van Sam Karmann
Il ladro di bambini
van Gianni Amelio
Robert Altman
voor The Player
1993 The Piano
van Jane Campion

ex aequo met
Ba wang bie ji
van Chen Kaige
Coffee and cigarettes
van Jim Jarmusch
In weiter Ferne, so nah!
van Wim Wenders
Mike Leigh
voor Naked
1994 Pulp Fiction
van Quentin Tarantino
El hero
van Carlos Carrera
Outomlionnye solntsem
van Nikita Mikhalkov

ex aequo met
Huozhe
van Yimou Zhang
Nanni Moretti
voor Caro diario
Michel Blanc
voor Grosse fatigue
1995 Underground
van Emir Kusturica
Gagarine
van Alexij Kharitidi
To vlemma tou Odyssea
van Theo Angelopoulos
Mathieu Kassovitz
voor La Haine
1996 Secrets & Lies
van Mike Leigh
SZEL
van Marcell Ivanyi
Breaking the Waves
van Lars von Trier
Joel Coen
voor Fargo
Un héros très discret
van Jacques Audiard
1997 Unagi
van Shohei Imamura

ex aequo met
Ta m'e guilass
van Abbas Kiarostami
Is it the design on the wrapper
van Tessa Sheridan
The Sweet Hereafter
van Atom Egoyan
Wong Kar-Wai
voor Happy Together
The Ice Storm
van James Schamus
1998 Mia aioniotita kai mia mera
van Theo Angelopoulos
L'interview
van Xavier Giannoli
La vita è bella
van Roberto Benigni
John Boorman
voor The General
Henry Fool
van Hal Hartley
1999 Rosetta
van Luc Dardenne & Jean-Pierre Dardenne
When the day breaks
van Amanda Forbis & Wendy Tilby
L'humanité
van Bruno Dumont
Pedro Almodóvar
voor Todo sobre mi madre
Youri Arabov
voor Moloch
2000 Dancer in the Dark
van Lars von Trier
Anino
van Raymond Red
Guizi lai le
van Jiang Wen
Edward Yang
voor Yi yi
John C. Richards & James Flamberg
voor Nurse Betty
2001 La stanza del figlio
van Nanni Moretti
Bean Cake
van David Greenspan
La Pianiste
van Michael Haneke
Joel Coen
voor The Man Who Wasn't There

ex aequo met
David Lynch
voor Mulholland Drive
Danis Tanovic
voor No Man's Land
2002 The Pianist
van Roman Polański
Eso utan
van Péter Meszaros
Mies vailla Menneisyyttä
van Aki Kaurismäki
Im Kwon-Taek
voor Chihwaseon

ex aequo met
Paul Thomas Anderson
voor Punch-Drunk Love
Paul Laverty
voor Sweet Sixteen
2003 Elephant
van Gus Van Sant
Cracker bag
van Glendyn Ivin
Uzak
van Nuri Bilge Ceylan
Gus Van Sant
voor Elephant
Denys Arcand
voor Les Invasions barbares
2004 Fahrenheit 9/11
van Michael Moore
Trafic
van Catalin Mitulescu
Oldboy
van Chan-wook Park
Tony Gatlif
voor Exils
Agnès Jaoui & Jean-Pierre Bacri
voor Comme une image
2005 L'Enfant
van Luc Dardenne & Jean-Pierre Dardenne
Podorozhni
van Igor Strembitskyy
Broken Flowers
van Jim Jarmusch
Michael Haneke
voor Caché
Guillermo Arriaga
voor The Three Burials of Melquiades Estrada
2006 The Wind That Shakes the Barley
van Ken Loach
Sniffer
van Bobbie Peers
Flandres
van Bruno Dumont
Alejandro González Iñárritu
voor Babel
Pedro Almodóvar
voor Volver
2007 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile
van Cristian Mungiu
Ver Llover
van Elisa Miller
Mogari no mori
van Naomi Kawase
Julian Schnabel
voor Le scaphandre et le papillon
Fatih Akin
voor Auf der anderen Seite
2008 Entre les murs
van Laurent Cantet
Megatron
van Marian Crisan
Gomorra
van Matteo Garrone
Nuri Bilge Ceylan
voor Üç Maymun
Jean-Pierre & Luc Dardenne
voor Le silence de Lorna
2009 Das weiße Band
van Michael Haneke
Arenav
van João Salaviza
Un prophète
van Jacques Audiard
Brillante Mendoza
voor Kinatay
Lou Ye
voor Chun feng zui de ye wan
2010 Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
van Apichatpong Weerasethakul
Chienne d'histoire
van Serge Avédikian
Des hommes et des dieux
van Xavier Beauvois
Mathieu Amalric
voor Tournée
Lee Chang-dong
voor Poetry
2011 The Tree of Life
van Terrence Malick
Cross
van Maryna Vroda
Le gamin au vélo
van Jean-Pierre en Luc Dardenne

ex aequo met
Bir zamalar anadolu'da
van Nuri Bilge Ceylan
Drive
van Nicolas Winding Refn
Hearat Shulayim
van Joseph Cedar
2012 Amour
van Michael Haneke
Sessiz-be deng
van L.Rezan Yesilbas
Reality
van Matteo Garrone
Post Tenebras lux
van Carlos Reygadas
Dupã Dealuri
van Cristian Mungiu
2013 La vie d'Adèle
van Abdellatif Kechiche
Safe
van Moon Byoung-gon
Inside Llewyn Davis
van Joel en Ethan Coen
Heli
van Amat Escalante
A Touch of Sin
van Jia Zhangke
2014 Kış uykusu
van Nuri Bilge Ceylan
Leidi
van Simón Mesa Soto
Le meraviglie
van Alice Rohrwacher
Foxcatcher
van Bennett Miller
Leviathan
van Andrey Zvyagintsev
2015 Dheepan
van Jacques Audiard
Waves '98
van Ely Dagher
Saul fia
van László Nemes
Nie yin niang
van Hou Hsiao-Hsien
Chronic
van Michel Franco
2016 I, Daniel Blake
van Ken Loach
Timecode
van Juanjo Giménez
Juste la fin du monde
van Xavier Dolan
Olivier Assayas voor Personal Shopper en Cristian Mungiu voor Bacalaureat Asghar Farhadi voor Forushande
2017 The Square
van Ruben Östlund
Xiao Cheng Er Yue
van Yang Qiu
120 battements par minute
van Robin Campillo
Sofia Coppola voor The Beguiled Giorgos Lanthimos voor The Killing of a Sacred Deer en Lynne Ramsay voor You Were Never Really Here
2018 Shoplifters
van Hirokazu Kore-Eda
BlacKkKlansman
van Spike Lee
Capernaum
van Nadine Labaki
Paweł Pawlikowski voor Cold War Alice Rohrwacher voor Happy as Lazzaro en Jafar Panahi voor 3 Faces

Actrice, acteur, jury, techniek en Camera d'or

Jaar Beste actrice Beste acteur Prijs van de jury Prijs van de jury Kortfilm Speciale prijs Beste Techniek
vanaf 2004 Vulcainprijs
Caméra d'or
1946
1947
1949 Isa Miranda
in Le mura di malapaga
Edward G. Robinson
in House of Strangers
1951 Bette Davis
in All About Eve
Michael Redgrave
in The Browning Version
All About Rve
van Joseph L. Mankiewicz

The Tales of Hoffmann
van Michael Powell
Esthonie soviètique
van I. Guidine & V. Tomber

Azerbaidjan sovietique
van M.Dadachev & F. Kissiliov

L'éruption de l'Etna
van
Domenico Paolella

Lettonie soviètique
van F. Kissiliov
Ukrain en fleurs
van Mikhaïl Slutsky

La voie est-ouest
van K.Gordon
Directing prize un regard:
La blandra Isabel llego esta tarde
van Luis-Maria Beltran

The Tales of Hoffmann
van Emeric Pressburger
1952 Lee Grant
in Detective Story
Marlon Brando
in Viva Zapata!
Nous sommes tous des assassins
van André Cayatte

The Medium
van Gian Carlo Menotti
Indisk
van Arne Sucksdorff

Animated genesis
van Peter Földes

Groenland, 20.000 lieues sur les glaces
van Marcel Ichac
1953 Duende y misterio del flamenco
van Edgar Neville

La red
van Emilio Fernández

Magia verde
van Gian Gaspare Napolitano

Vakoinen peura
van Erik Blomberg

Lili
van Charles Walters

Bienvenido minster Marshall
van Luis Garcia Berlanga

O cangaceiro
van Lima Barreto

Come Back, Little Sheba
van Daniel Mann
The romance of transportation in Canada
van Colin Low

Doderhultarn
van Olle Hellbom

The Stranger Left No Card
van Wendy Toye

Houen zo!
van Herman van der Horst
1954 Knave of Hearts
van René Clément
Internationale prijzen:
Velikij voin Albanii skanderbeg
van Sergueï Youtkévitch
Det stora aventyrey
van Arne Sucksdorff
Patka z ulicy barskiej
van Aleksander Ford
Cronache di poveri amanti
van Carlo Lizzani
Carosello napoletano
van Ettore Giannini
Do bigha zamin
van Bimal Roy
Avant le déluge
van André Cayatte
The living desert
van James Algar
Die letzte bruecke
van Helmut Käutner
Natuurkortfilm:
Aptenodytes forsteri
van Mario Marret
Fantasie-poëzieprijs:
The pleasure garden
van James Broughton
Realitéprijs:
Stare miasto
van Jerzy Bossak
Marionettekortfilm:
O sklenicku vic
van Bretislav Pojar
Verscheidenheidskortfilmprijs:
Toot-whistle plunkand boom
van Ward Kimball
1955 Continente perduto
van Giorgio Moser, Leonardo Bonzi & Enrico Gras
Zolotaya antilopa
van Lev Atamanov
Hommage:
Hill 24 doesn't answer
van Haya Harareet
Vermelding:
Marcelino pan y vino
van Pablito Calvo & Laszlo Vajda

Boot polish
van AKumary Naaz
Lyricsprijs:
Romei i Dzhulyetta
van Lev Arnchtam & Leonid Lavrovsky
Dramaprijs:
East of Eden
van Elia Kazan
Prix d'interprétation collectif:
Bolcchaya semya
Prix d'Interprétation:
Bad Day at Black Rock
van Spencer Tracy
Reportagekortfilm:
La grande pèche
van Henri Fabiani
Kortfilmdocumentaire:
Isola di fuoco
van Vittorio De Seta
1956 Le mystère picasso
van Henri-Georges Clouzot
Loutky jiriho trnky
van Bruno Sefranek
Humanedocumentaireprijs:
Pather Panchali
van Satyajit Ray
Humor-poëzieprijs:
Sommarnattens leende
van Ingmar Bergman
Kortfilmfictie:
Lurdza magdany
van Tenguiz Abouladzé
Kortedocumentaire:
Andre modeste gretry
van Lucien Deroisy

ex aequo met
La corsa delle rocche
van Gian Luigi Polidoro
Kortfilm - Recherche:
Together
van Lorenza Mazzetti

Tant qu'il y aura des bêtes
van Braissai
1957 Giulietta Masina
in Le notti di Cabiria
John Kitzmiller
in Dolina miru
Det sjunde inseglet
van Ingmar Bergman

ex aequo met
Kanal
van Andrzej Wajda
Ochotniki iujnikh mory
van S. Kogan
Prijs Roemeense documentaire:
Qivitoq
van Erik Balling

shiroi sanmyaku
van Sadao Imamura
Natuurprijs kortfilm:
Wiesensommer
van Heinz Sielmann
Documentaireprijs:
City of gold
van Colin Low
1958 Paul Newman
in The Long Hot Summer
Mon oncle
van Jacques Tati
Auf den spuren des lebens
van Fritz Heydenreich

Nez nam narostla kridla
van Jiri Brnecka
Premier regard:
Goha, le simple
van Jacques Baratier de rey

ex aequo met
Visage de bronze
van Bernard Taisant
1959 Simone Signoret
in Room at the Top
Orson Welles, Bradford Dillman, Dean Stockwell
in Compulsion
Sterne
van Konrad Wolf


Eervolle vermelding:
Shirasagi
van Teinosuke Kinugasa

Histoire d'un poisson rouge
van Edmond Sechan
Komedieprijs:
Policarpo ufficiale di scrittura
van Mario Soldati
Tsjechoslovaakse prijs:
Touha
van Vojtech Jasny

Sen noci svatojánské
van Jiri Trnka

Motyli zde neziji
van Miro Bernat
Internationale prijs:
Nazarin
van Luis Buñuel
Kortfilmprijs:
New York, New York
van Francis Thompson

ex aequo met
Zmiana warty
van Halina Bielinska & Wlodzimierz Haupe
Eervolle vermelding kortfilm:
Le petit pecheur de la mer de chine
van Serge Hanin
Eerbetoon:
La mer et les jours
van Alain Kaminker
1960 Melina Mercouri
in Never on Sunday

ex aequo met
Jeanne Moreau
in Moderato cantabile
L'avventura
van Michelangelo Antonioni

ex aequo met
Kagi
van Kon Ichikawa
Paris La belle
van Pierre Prévert

ex aequo met
A city called Copenhagen
van Jørgen Roos

ex aequo met
Notre univers
van Roman Kroitor
Meilleure participation:
Dama s sobatchkoi
van Iossif Kheifits

ex aequo met
Ballada o soldatie
van Grigori Tchoukhraï
1961 Sophia Loren
in La ciociara
Anthony Perkins
in Aimez-vous Brahms?
Matka Joanna od aniołów
van Jerzy Kawalerowicz
Parbaj
van Gyula Macskassy
Criticaprijs:
La mano en la trampa
van Leopoldo Torre Nilsson
Prix Gary Cooper:
A Raisin in the Sun
van Daniel Petrie
Povestj plamennykh let
van Youlia Solntzeva

ex aequo met
Otōto
van Kon Ichikawa


kortfilm:
Folkwangschulen
van Herbert Vesely

ex aequo met
Fuego en castilla
van José Val del omar

1962 L'eclisse
van Michelangelo Antonioni

ex aequo met
Procès de Jeanne d'Arc
van Robert Bresson
Oczekiwanie
van Ludwig Perski
Criticaprijs:
El ángel exterminador
van Luis Buñuel


Beste komedie:
Divorzio all'italiana
van Pietro Germi


Beste transpositie cinematografiek:
Electra
van Michael Cacoyannis


Premier regard:
A taste of honey
van Murray Melvin & Rita Tushingham

Long day's journey into night
van Dean Stockwell, Jason Robards, Katharine Hepburn, Ralph Richardson

Electra
van Michael Cacoyannis

Yang kwei fei
van Li Han Hsiang

Les amants de Teruel
van Raymond Rouleau


kortfilm:
Les dieux du feu
van Henri Storck

Oczekiwanie
van Ludwig Perski & Witold Giersz

Pan
van Herman van der Horst

1963 Marina Vlady
in L'ape regina
Richard Harris
in This Sporting Life
Seppuku
van Masaki Kobayashi

ex aequo met
Az prijde kocour
van Vojtech Jasny
Moj stan
van Zvonimir Berkovic


speciale vermelding:
Toi
van István Szabó

Di domenica
van Luigi Bazzoni

Criticaprijs:
This Sporting Life
van Lindsay Anderson
Gary Cooperprijs:
To Kill a Mockingbird
van Robert Mulligan
Az prijde kocour
van Vojtech Jasny

Codine Codine
van Henri Colpi


Kortfilm:
Zeilen
van Hattum Hoving

1964 Anne Bancroft
in The Pumpkin Eater
Antal Pager
in Pacsirta
Suna no onna
van Hiroshi Teshigahara
Help! my snowman's burning down
van Carson Davidson

ex aequo met
Sillages
van Serge Roullet
Hommage:
Pasazerka Pasazerka
van Andrzej Munk
Die Tote von Beverly Hills
van Michael Pfleghar

ex aequo met
Les Parapluies de Cherbourg
van Jacques Demy


kortfilm:
Dawn of the capricorne
van Ahmad Faroughy-Kadjar

1965 Samantha Eggar
in The Collector
Terence Stamp
in The Collector
Kwaidan
van Masaki Kobayashi
Monsieur plateau
van Jean Brismee


derde prijs:
Jean Sebastien Bach - feerie en sol mineur
van Jan Švankmajer

Criticaprijs:
Tarahumara
van Luis Alcoriza
Fifi la plume
van Albert Lamorisse

ex aequo met
Eletbetancoltatott leany
van Tamas Banovich


The Knack ...and How to Get It
van Richard Lester


Kortfilm:
Le coq chante a minuit
van Yeou Lei

ex aequo met
Nyitany
van Janos Vadasz

1966 Vanessa Redgrave
in Morgan: A Suitable Case for Treatmentt
Per Oscarsson
in Sult
Alfie
van Lewis Gilbert
Criticaprijs:
Der Junge Törless
van Volker Schlöndorff
Campanadas a medianoche
van Orson Welles

ex aequo met
Skater dater
van Noël Black
1967 Odded Kotler
in Three Days and a Child
Jedan plus jedan jeste tri
van Branko Ranistovic & Zdenko Gasparovic

Gloire a félix tournachon
van André Martin
Criticaprijs:
Terra em Transe
van Glauber Rocha

ex aequo met
Skulpjaci perja
van Aleksandar Petrović


Premier oeuvreprijs:
Le vent des aures
van Mohammed Lakhdar-Hamina

Den røde kappe
van Gabriel Axel


Kortfilm:
Sky over Holland
van John Fernhout


speciale vermelding:
Versailles
van Albert Lamorisse

1968 afgelast wegens mei-oproer te Parijs
1969 Vanessa Redgrave
in Isadora
Jean-Louis Trintignant
in Z
Z
van Costa-Gavras
La pince à ongles
van Jean-Claude Carrière
Premier oeuvre:
Easy Rider
van Dennis Hopper
Vsichni dobri rodaci
van Vojtech Jasny


Kortfilm:
Cintecele renasterii
van Mirel Iliesu

ex aequo met
Toccata
van Herman van der Horst

1970 Ottavia Piccolo
in Metello
Marcello Mastroianni
in Dramma della gelosia
The Strawberry Statement
van Stuart Hagmann

ex aequo met
Magasiskola
van Istvan Gaal
Et salammbo?
van Jean-Pierre Richard
Criticaprijs:
Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto
van Elio Petri
Premiers oeuvres:
Hoa-Binh
van Raoul Coutard
1971 Kitty Winn
in The Panic in Needle Park
Riccardo Cucciolla
in Sacco e Vanzetti
Joe Hill
van Bo Widerberg

ex aequo met
Szerelem
van Károly Makk
Starspangled Banner
van Roger Flint
Criticaprijs:
Johnny Got His Gun
van Dalton Trumbo
Premier oeuvre:
Per grazia ricevuta
van Nino Manfredi
25 jaar prijs
Morte a Venezia
van Luchino Visconti
Speciale vermelding:

Morte a Venezia
van Luchino Visconti

1972 Susannah York
in Images
Jean Yanne
in Nous ne viellirons pas ensemble
Slaughterhouse-Five
van George Roy Hill
Operation X-70
van Raoul Servais
Zikkaron
van Laurent Coderre
1973 Joanne Woodward
in The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds
Giancarlo Giannini
in Film d'amore e d'anarchia
L'Invitation
van Claude Goretta

ex aequo met
Sanatorium pod klepsydra
van Wojciech J. Has
1812
van Sandor Reisenbuchler
Criticaprijs:
La maman et la putain
van Jean Eustache

ex aequo met
La Grande Bouffe
van Marco Ferreri
Premier oeuvre:
Jeremy
van Arthur Barron
Prix special:
La Planète Sauvage
van René Laloux
1974 Marie José Nat
in Michel Drach
Jack Nicholson
in The Last Detail
Il fiore delle Mille e una Notte
van Pier Paolo Pasolini
La Faim
van Peter Foldes
Criticaprijs:
Angst essen Seele auf
Rainer Werner Fassbinder
Mahler
van Ken Russell
1975 Valerie Perrine
in Lenny
Vittorio Gassman
in Profumo di donna
Dariou tebe zvezdou
van Fedor Hitrouk
Criticaprijs:
Jeder für sich und Gott gegen alle
van Werner Herzog
Sha-nu
van King Hu
1976 Dominique Sanda
in L'Eredita ferramonti

ex aequo met
Mari Torocsik
in Deryne, hol van?
José Luis Gómez
in Pascual duarte
1ste:
Agulana
van Gérald Frydman
2de:
Nightlife
van Robin Lehman
Criticaprijs:
Im Lauf der Zeit
van Wim Wenders
La griffe et la dent
van François Bel
1977 Monique Mercure
in J.A. Martin photographe

ex aequo met
Shelley Duvall
in 3 Women
Fernando rey
in Elisa, vida mia
The Duellists
van Ridley Scott
Di cavalcanti
van Glauber Rocha
Criticaprijs:
Padre padrone
van Vittorio Taviani
Beste filmmuziek:
Car Wash
van Norman Whitfield
Car Wash
van Michael Schultz
1978 Isabelle Huppert
in Violette Nozière

ex aequo met
Jill Clayburgh
in An Unmarried Woman
Jon Voight
in Coming Home
Oh my darling
van Börge Ring

ex aequo met
The Doonesbury Special
van John Hubley, Faith Hubley, Garry Trudeau
Pretty Baby
van Louis Malle
Alambrista!
van Robert M. Young
1979 Sally Field
in Norma Rae
Jack Lemmon
in The China Syndrome
Animatie:
Boom
van Bretislav Pojar
fictie:
La festa dels bojos
van Lluis Racionero Grau
Criticaprijs:
Apocalypse Now
van Francis Ford Coppola
Prix jeunecinema:
La drôlesse
van Jacques Doillon
Meilleur rôle composition:
Caro papa
van Stefano Madia

Woyzeck
van Eva Mattes
Northern
van John Hanson & Rob Nilsson
1980 Anouk Aimée
in Salto nel vuoto
Beste vrouwelijke bijrol:
Poseban tretman
met Milena Dravic

ex aequo met
La terrazza
met Carla Gravina
Michel Piccoli
in Salto nel vuoto
Beste mannelijke bijrol:
Breaker Morant
met Jack Thompson
Constans
van Krzyzstof Zanussi
The Performer
van Norma Bailey

ex aequo met
Krychle
van Zdeněk Smetana
Criticaprijs:
Mon oncle d'Amérique
van Alain Resnais
Histoire d'adrien
van Jean Pierre Denis
1981 Isabelle Adjani
in Possession

ex aequo met
Onbekende dans Quartet


Beste bijrol:
Elena Solovei
Grouppa krovi nol

Ugo Tognazzi
in La tragedia di un uomo ridiculo


Beste bijrol:
Ian Holm
Chariots of Fire

Zea
van Jean Jacques Leduc

ex aequo met
Le rat
van Elisabeth Huppert
Criticaprijs:
Mephisto
van Istvan Szabo
Prix Cinema contemporain:
neige
van Juliet Berto & Jean Henri Roger

ex aequo met
Looks and Smiles
van Ken Loach
Artistiekprijs:
Excalibur
van John Boorman
Les Uns et les Autres
van Claude Lelouch
1982 Jadwiga Jankowska-Cieslak
in Olelkezo Tekintetek
Jack Lemmon
in Missing
Meow
van Marcos Magalhaes
Criticaprijs:
Yol
van Şerif Gören
Criticaspecialeprijs:
Olelkezo Tekintetek
van Karoly Makk
Artistieke prijs:
Invitation au voyage
van Bruno Nuytten
35 jaarprijs:
Identificazione di una donna
van Michelangelo Antonioni
Mourir à Trente
van Romain Goupil
1983 Hanna Schygulla
in Storia di piera
Gian Maria Volonté
in La mort de Mario Ricci
Kharij
van Mrinal Sen
Too much oregano
van Kerry B. Feltham

ex aequo met
The only forgotten take of Casablanca
van Charly Weller
Criticaprijs:
Nostalghia
van Andreï Tarkovski
Artistieke:
Carmen
van Carlos Saura
Grandprix cinéma de création:
L'Argent
van Robert Bresson

ex aequo met
Nostalghia
van Andreï Tarkovski
Carmen
van Carlos Saura
La princesse
van Pal Erdoss
1984 Helen Mirren
in Cal
Alfredo Landa & Francisco Rabal
in Los santos inocentes
Tchouma
van David Takaichvili
Criticaprijs:
Taxidi sta kithira
van Theo Angelopoulos
Artistieke prijs:
Another Country
van Peter Biziou
The Element of Crime
van Lars von Trier
Stranger Than Paradise
van Jim Jarmusch
1985 Norma Aleandro
in La historia Oficial

ex aequo met
Cher
in Mask
William Hurt
in Kiss of the Spider Woman
Redl ezredes
van Istvan Szabo
Criticaprijs:
Otac na službenom putu
van Emir Kusturica
Artistiekprijs:
Mishima
van Paul Schrader
Insignificance
van Nicolas Roeg
Oriana
van Fina Torres
1986 Fernanda Torres
in Eu sei que vou te amar

ex aequo met
Barbara Sukowa
in Rosa Luxemburg
Bob Hoskins
in Mona Lisa

ex aequo met
Michel Blanc
in Tenue de soirée
Thérèse
van Alain Cavalier
Fictie:
Les petites magiciennes
van Yves Robert & Vincent Mercier
Animatie:
Gaidouk
van Y. Katsap & L. Gorokhov
Criticaprijs:
Offret
van Andreï Tarkovski
Artistieke prijs:
Offret
van Sven Nykvist
The Mission
van Roland Joffé
Noir et Blanc
van Claire Devers
1987 Barbara Hershey
in Shy People
Marcello Mastroianni
in Oci ciornie
Shinran: Shiroi michi
van Rentaro Mikuni

ex aequo met
Yeelen
van Souleymane Cisse
2de prijs:
Academy leader variations
van David Ehrlich
3de prijs:
Iznenadna i prerana smrt pukovnika K.K.
van Milos Radovic
Criticaprijs:
Pokayaniye
van Tenguiz Abouladzé
Artistieke prijs:
Prick up your ears
van Stephen Frears
Robinzonada ili moy angliyskiy deduchica
van Nana Djordjadze
1988 Linda Mvusi
Jodhi May
Barbara Hershey
in A World Apart
Forest Whitaker
in Bird
Krotki film o zabijaniu
van Krzysztof Kieślowski
Animatie:
Ab ovo / homoknyomok
van Ferenc Cako
fictie:
Sculpture physique
van Jean Marie Maddeddu & Yann Piquer
Criticaprijs:
Krotki film o zabijaniu
van Krzysztof Kieślowski
Artistieke prijs:
Drowning by Numbers
van Peter Greenaway
Bird
van Clint Eastwood
Salaam Bombay!
van Mira Nair
1989 Meryl Streep
in A Cry in the Dark
James Spader
in Sex, Lies, and Videotape
Jesus de montreal
van Denys Arcand
Yes We Can
van Faith Hubley

Performance pieces
van Tom Abrams
Criticaprijs:
Sex, Lies, and Videotape
van Steven Soderbergh
Kuroi ame
van Imamura Shohei
Az en xx szazadom
van Ildiko Enyedi
1990 Krystyna Janda
in przesluchanie
Gérard Depardieu
in Cyrano de Bergerac
Hidden Agenda
van Ken Loach
1ste prijs:
De slaapkamer
van Maarten Koopman
2de prijs:
Revestriction
van Barthelemy Bompard
Criticaprijs:
Shi no toge
van Kohei Oguri
Artistiekprijs:
Matj
van Gleb Panfilov
Cyrano de Bergerac
van Pierre Lhomme
Zamri oumri voskresni
van Vitali Kanevski
1991 Irène Jacob
in La double vie de Véronique
John Turturro
in Barton Fink
Hors la vie
van Maroun Bagdadi

ex aequo met
Europa
van Lars von Trier
Push comes to shove
van Bill Plympton
Criticaprijs:
La double vie de Véronique
van Krzysztof Kieślowski
Beste tweede rol:
Jungle Fever
van Samuel L. Jackson
Europa
van Lars von Trier
Toto le heros
van Jaco Van Dormael
1992 Pernilla August
in Den goda viljan
Tim Robbins
in The Player
Samostoiatelnaia jizn
van Vitali Kanevski

ex aequo met
El sol del membrillo
van Victor Erice
La Sensation
van Manuel Poutte
Criticaprijs:
El sol del membrillo
van Victor Erice
45jaarprijs:
Howards end
van James Ivory
El viaje
van Fernando Solanas
Mac
van John Turturro
1993 Holly Hunter
in The Piano
David Thewlis
in Naked
Raining Stones
van Ken Loach

ex aequo met
Hsimeng rensheng
van Hou Hsiao Hsien
Criticaprijs:
Bawang bieji
van Chen Kaige
Mazeppa
van Jean Gargonnen, Vincent Arnardi
Mùi đu đủ xanh
van Trần Anh Hùng
1994 Virna Lisi
in La reine Margot
Ge You
in Huozhe
La reine Margot
van Patrice Chereau
1ste prijs:
Lemming aid
van Grant Lahood
2de prijs:
Syrup
van Paul Unwin
Criticaprijs:
Exotica
van Atom Egoyan
Grosse fatigue
van Michel Blanc
Petits arrangements avec les morts
van Pascale Ferran
1995 Helen Mirren
in The Madness of King George
Jonathan Pryce
in Carrington
N'oublie pas que tu vas mourir
van Xavier Beauvois

Carrington
van Christopher Hampton
Swinger
van Gregor Jordan
Yao a yao yao dao wai pe qiao
van Lu Yue, Bruno Patin, Olivier Chiavassa
Badkonak-e sefid
van Jafar Panahi
1996 Brenda Blethyn
in Secrets & Lies
Pascal Duquenne & Daniel Auteuil
in Le huitième jour
Crash
van David Cronenberg
Small Deaths
van Lynne Ramsay
Love Serenade
van Shirley Barrett
1997 Kathy Burke
in Nil by Mouth
Sean Penn
in She's So Lovely
Western
van Manuel Poirier
Leonie
van Lieven Debrauwer

ex aequo met
Les vacances
van Emmanuelle Bercot
Criticaprijs:
The Sweet Hereafter
van Atom Egoyan
Moe no suzaku
van Naomi Kawase
1998 Élodie Bouchez

ex aequo met
Natacha Regnier
beide in La vie revee des anges
Peter Mullan
in My Name Is Joe
Festen
van Thomas Vinterberg

ex aequo met
La classe de neige
van Claude Miller
Horseshoe
van David Lodge

ex aequo met
Gasman
van Lynne Ramsay
Artistieke prijs:
Velvet Goldmine
van Todd Haynes
Slam
van Marc Levin
1999 Émilie Dequenne
in Rosetta

ex aequo met
Séverine Caneele
in L'humanité
Emmanuel Schotte
in L'humanité
A carta
van Manoel de Oliveira
Stop
van Rodolphe Marconi

ex aequo met
So-poong
van Song Il-Gon
The emperor and the assassin
van Tu Juhua
Marana simhasanam
van Murali Nair
2000 Björk
in Dancer in the Dark
Tony Chiu-Wai Leung
in In the Mood for Love
Takhte siah
van Samira Makhmalbaf

ex aequo met
Sånger från andra våningen
van Roy Andersson
La noce
van Pavel Lounguine
In the Mood for Love
van Christopher Doyle, Mark Lee Ping-Bing en William Chang Suk Ping
Zamani baraye masti asbha
van Bahman Ghobadi

ex aequo met
Djomeh
van Hassan Yekpatanah
2001 Isabelle Huppert
in La Pianiste
Benoît Magimel
in La Pianiste
Ni nei pien chi tien
van Tu Duu-Chih

ex aequo met
Millennium mambo
van ?
Daddy's girl
van Irvine Allan

ex aequo met
Pizza Passionata
van Kari Juusonen
Atanarjuat, The fast runner
van Zacharias Kunuk
2002 Kati Outinen
in Mies vailla Menneisyyttä
Olivier Gourmet
in Le Fils
Yadon ilaheyya
van Elia Suleiman
A very silent film
van Manish Jha

ex aequo met
The Stone of Folly
van Jesse Rosensweet
55 jaar prijs:
Bowling for Columbine
van Michael Moore
Bord de mer
van Julie Lopes-Curval
2003 Marie-Josée Croze
in Les Invasions barbares
Mehmet Emin Toprak

ex aequo met
Muzaffer Özdemir
beide in Uzak
Panj é asr
van Samira Makhmalbaf
L'homme sans tête
van Juan Solanas
Reconstruction
van Christoffer Boe
2004 Maggie Cheung
in Clean
Yagira Yuuya
in Daremo Shiranai
Sud pralad
van Apichatpong Weerasethakul

ex aequo met
The Ladykillers
met Irma P. Hall
Flatlife
van Jonas Geirnaert
Clean
van Olivier Assayas

ex aequo met
Diarios de motocicleta
van Eric Gautier
Or
van Keren Yedaya


Speciale vermeldingen:
Lu cheng
van Yang Chao

Khab é talkh
van Malohsen Amiryoussefi

2005 Hanna Laslo
in Free Zone
Tommy Lee Jones
in The Three Burials of Melquiades Estrada
Shangai Dreams
van Wang Xiaoshuai
Clara
van Van Sowerwine
Last Days
van Leslie Shatz

ex aequo met
Sin City
van Robert Rodriguez
Sulanga enu pinisa
van Vimukthi Jayasundara

ex aequo met
Me and You and Everyone We Know
van Miranda July
2006 ex aequo van
Chus Lampreave,
Yohana Cobo,
Carmen Maura,
Lola Dueñas,
Blanca Portillo,
Penélope Cruz
in Volver
ex aequo van
Jamel Debbouze,
Samy Naceri,
Roschdy Zem,
Bernard Blancan,
Sami Boujila
in Indigènes
Red Road
van Andrea Arnold
Speciale vermelding:
Conte de quartier
van Florence Miailhe
Primera nieve
van Pablo Aguero
Babel
van Alejandro González Iñárritu
A fost sau n-a fost?
van Corneliu Porumboiu
2007 Do-Yeon Jeon
in Secret Sunshine
Konstantin Lavronenko
in Izgnanie
Stellet Licht
van Carlos Reygadas

ex aequo met
Persepolis
van Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud
Ah ma
van Anthony Chen

ex aequo met
Run
van Mark Albiston
60 jaar prijs:
Mogari no mori
van Naomi Kawase
Le scaphandre et le papillon
van Janusz Kaminski
Meduzot
van Etgar Keret, Shira Geffen
2008 Sandra Corveloni
in Linha de passe
Benicio Del Toro
in Che
Il divo
van Paolo Sorrentino
Jerrycan
van Julius Avery
Catherine Deneuve & Clint Eastwood Il Divo
van Paolo Sorrentino
Hunger
van Steve McQueen


speciale vermelding:
Vse umrut a ja ostanus
van Valeria Gaï Guermanika

2009 Charlotte Gainsbourg
in Antichrist
Christoph Waltz
in Inglourious Basterds
Fish Tank
van Andrea Arnold

ex aequo met
Bak-jwi
van Chan-wook Park
The six dollar fifty man
van Louis Sutherland & Mark Albiston
Alain Resnais Map of the sounds of Tokyo
van Isabel Coixet
Samson and Delilah
van Warwick Thornton


Speciale vermelding
Ajami
van Yaron Shani, Scandar Copti

2010 Juliette Binoche
in Copie Conforme
Javier Bardem
in Biutiful

ex aequo met
Elio Germano in La nostra vita
Un homme qui crie
van Mahamat-Saleh Haroun
Micky Bader
van Frida Kempff
Año Bisiesto
van Michel Rowe
2011 Kirsten Dunst
in Melancholia
Jean Dujardin
in The Artist
Polisse
van Maïwenn
Badpakje 46
van Wannes Destoop
Las Acacias
van Pablo Giorgelli
2012 Cristina Flutur & Cosmina Stratan
in Dupã dealuri
Mads Mikkelsen
in Jagten
The Angels' Share
van Ken Loach
Beasts of the Southern Wild
van Benh Zeitlin
2013 Bérénice Bejo
in Le Passé
Bruce Dern
in Nebraska
Like Father, Like Son
van Hirokazu Kore-Eda
Ilo Ilo
van Anthony Chen
2014 Julianne Moore
in Maps to the Stars
Timothy Spall
in Mr. Turner
Mommy
van Xavier Dolan

ex aequo met
Adieu au langage van Jean-Luc Godard
Party Girl
van Marie Amachoukeli, Claire Burger & Samuel Theis
2015 Rooney Mara
in Carol

ex aequo met
Emmanuelle Bercot in Mon roi
Vincent Lindon
in La Loi du marché
The Lobster
van Giorgos Lanthimos
Saul fia
van László Nemes, Tamás Zányi
La tierra y la sombra
van César Augusto Acevedo
2016 Jaclyn Jose
in Ma' Rosa
Shahab Hosseini
in Forushande
American Honey
van Andrea Arnold
Divines
van Houda Benyamina
2017 Diane Kruger
in Aus dem Nichts
Joaquin Phoenix
in You Were Never Really Here
Loveless
van Andrej Zvjagintsev
Jeune Femme
van Léonor Serraille

Zie ook

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Lijst van winnaars van het Filmfestival van Cannes
Listen to this article