Wereldkampioenschappen zwemsporten 1982 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wereldkampioenschappen zwemsporten 1982.

Wereldkampioenschappen zwemsporten 1982

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De vierde wereldkampioenschappen zwemsporten vonden plaats van 29 juli tot 8 augustus 1982 in Guayaquil (Ecuador). Naast zwemmen stonden ook synchroonzwemmen, schoonspringen en waterpolo op het programma.

De kampioenschappen waren oorspronkelijke toegewezen aan de Verenigde Staten, maar de Amerikaanse zwembond moest bij gebrek aan sponsorgelden de organisatie begin 1981 teruggeven aan de FINA. Die kende de organisatie dan toe aan Ecuador. De kampioenschappen werden geopend met een grootse openingsceremonie in het Estadio Modelo in Guayaquil, waar niet minder dan 16.000 uitvoerenden aan deelnamen. Cees Vervoorn was de vlaggendrager van de Nederlandse afvaardiging, die bestond uit 74 deelnemers.[1]

De Verenigde Staten en de Duitse Democratische Republiek waren het meest succesvol, met respectievelijk 13 en 12 gouden medailles. 10 van de 12 DDR-titels werden gewonnen door de DDR-meisjes. Op de zwemnummers wonnen de Verenigde Staten echter slechts acht maal goud, waar ze op de vorige wereldkampioenschappen in West-Berlijn nog twintig gouden medailles hadden gewonnen. Voor het Nederlandse team waren deze kampioenschappen de meest succesvolle tot dan toe. Annemarie Verstappen won goud op de 200 meter vrije slag en zilver op de 100 meter vrije slag; Annelies Maas won brons op de 200 meter vrije slag en de damesestafetteploeg op de 4×100 meter vrije slag won eveneens brons. De Nederlandse zwemmers verbeterden tijdens de kampioenschappen veertien keer een nationaal record.[2]

Op het waterpolotoernooi werd het Nederlandse team vierde.

Podia

Zwemmen: Mannen

Onderdeel Goud Zilver Brons
Vrije slag
100 m Jörg Woithe
 DDR
50,18 Ambrose Gaines
 Verenigde Staten
50,21 Per Ola Johansson
 Zweden
50,25
200 m Michael Gross
 West-Duitsland
1.49,84 Ambrose Gaines
 Verenigde Staten
1.49,92 Jörg Woithe
 DDR
1.50,71
400 m Vladimir Salnikov
 Sovjet-Unie
3.51,30 Svatoslav Semenov
 Sovjet-Unie
3.51,43 Sven Lodziewski
 DDR
3.51,84
1500 m Vladimir Salnikov
 Sovjet-Unie
15.01,77 Svatoslav Semenov
 Sovjet-Unie
15.05,54 Darjan Petrić
 Joegoslavië
15.10,20
Rugslag
100 m Dirk Richter
 DDR
55,95 Rick Carey
 Verenigde Staten
56,04 Vladimir Sjemetov
 Sovjet-Unie
56,42
200 m Rick Carey
 Verenigde Staten
2.00,82 Zoltán Wladár
 Hongarije
2.01,31 Frank Baltrusch
 DDR
2.01,51
Schoolslag
100 m Stephen Lundquist
 Verenigde Staten
1.02,75 Victor Davis
 Canada
1.02,82 John Moffett
 Verenigde Staten
1.03,13
200 m Victor Davis
 Canada
2.14,77 Robertas Žulpa
 Sovjet-Unie
2.16,68 John Moffett
 Verenigde Staten
2.18,54
Vlinderslag
100 m Matthew Gribble
 Verenigde Staten
53,88 Michael Gross
 West-Duitsland
54,26 Bengt Baron
 Zweden
54,47
200 m Michael Gross
 West-Duitsland
1.58,85 Sergej Fesenko
 Sovjet-Unie
1.59,91 Craig Beardsley
 Verenigde Staten
2.00,08
Wisselslag
200 m Olexandr Sidorenko
 Sovjet-Unie
2.03,30 William Barrett
 Verenigde Staten
2.03,49 Giovanni Franceschi
 Italië
2.04,65
400 m Ricardo Prado
 Brazilië
4.19,78
WR
Jens-Peter Berndt
 DDR
4.23,02 Sergej Fesenko
 Sovjet-Unie
4.23,29
Vrije slag estafette
4×100 m
 Verenigde Staten

Christopher Cavanaugh
Robin Leamy
David McCagg
Ambrose Gaines
3.19,26
WR
 Sovjet-Unie
Sergej Krassiouk
Alexej Filinov
Sergej Smirjagin
Aleksej Markovski
3.21,78
 Zweden
Per Ola Johansson
Bengt Baron
Pelle Holmertz
Pelle Wikström
3.22,15
4×200 m
 Verenigde Staten

Richard Saeger
Jeffrey Float
Kyle Miller
Ambrose Gaines
7.21,09
 Sovjet-Unie
Svatoslav Semenov
Ivar Stukolkin
Vladimir Salnikov
Alexej Filinov
7.24,91
 West-Duitsland
Andreas Schmidt
Dirk Korthals
Rainer Henkel
Michael Gross
7.25,46
Wisselslag estafette
4×100 m
 Verenigde Staten

Rick Carey
Stephen Lundquist
Matthew Gribble
Ambrose Gaines
3.40,84
WR
 Sovjet-Unie
Svatoslav Semenov
Juri Kiss
Aleksej Markovski
Sergej Smirjagin
3.42,86
 West-Duitsland
Stefan Peter
Gerald Mörken
Michael Gross
Andreas Schmidt
3.44,78

Zwemmen: Vrouwen

Onderdeel Goud Zilver Brons
Vrije slag
100 m Birgit Meineke
 DDR
55,79 Annemarie Verstappen
 Nederland
55,87 Jill Sterkel
 Verenigde Staten
56,27
200 m Annemarie Verstappen
 Nederland
1.59,53 Birgit Meineke
 DDR
2.00,67 Annelies Maas
 Nederland
2.00,84
400 m Carmela Schmidt
 DDR
4.08,98 Petra Schneider
 DDR
4.10,08 Tiffany Cohen
 Verenigde Staten
4.11,85
800 m Kimberley Linehan
 Verenigde Staten
8.27,48 Jackie Willmot
 Verenigd Koninkrijk
8.32,61 Carmela Schmidt
 DDR
8.33,67
Rugslag
100 m Kristin Otto
 DDR
1.01,30 Ina Kleber
 DDR
1.02,47 Susan Walsh
 Verenigde Staten
1.02,86
200 m Cornelia Sirch
 DDR
2.09,91
WR
Georgia Parkes
 Australië
2.14,98 Carmen Bunaciu
 Roemenië
2.15,40
Schoolslag
100 m Ute Geweniger
 DDR
1.09,14 Anne Ottenbrite
 Canada

Kimberley Rodenbaugh
 Verenigde Staten
1.11,03
200 m Svetlana Varganova
 Sovjet-Unie
2.28,82 Ute Geweniger
 DDR
2.29,71 Anne Ottenbrite
 Canada
2.33,05
Vlinderslag
100 m Mary T. Meagher
 Verenigde Staten
59,41
WR
Ines Geissler
 DDR
1.00,36 Melanie Buddenmayer
 Verenigde Staten
1.00,40
200 m Ines Geissler
 DDR
2.08,66 Mary T. Meagher
 Verenigde Staten
2.09,76 Heike Dähne
 DDR
2.10,29
Wisselslag
200 m Petra Schneider
 DDR
2.11,79 Ute Geweniger
 DDR
2.13,38 Tracy Caulkins
 Verenigde Staten
2.15,91
400 m Petra Schneider
 DDR
4.36,10
WR
Kathleen Nord
 DDR
4.43,51 Tracy Caulkins
 Verenigde Staten
4.44,64
Vrije slag estafette
4×100 m
 DDR

Birgit Meineke
Suzanne Link
Kristin Otto
Caren Metschuck
3.43,97
 Verenigde Staten
Susan Hebernigg
Kathleen Treible
Elisabeth Washut
Jill Sterkel
3.45,76
 Nederland
Annemarie Verstappen
Annelies Maas
Wilma van Velsen
Conny van Bentum
3.45,96
Wisselslag estafette
4×100 m
 DDR

Kristin Otto
Ute Geweniger
Ines Geissler
Birgit Meineke
4.05,88
WR
 Verenigde Staten
Susan Walsh
Kimberley Rodenbaugh
Mary T. Meagher
Jill Sterkel
4.08,12
 Sovjet-Unie
Larissa Gortsjakova
Svetlana Varganova
Natalia Pokas
Irina Guerassimova
4.12,36

Schoonspringen

Onderdeel Goud Zilver Brons
Mannen
3 meter Greg Louganis
 Verenigde Staten
Sergej Koezmin
 Sovjet-Unie
Aleksandr Portnov
 Sovjet-Unie
10 meter Greg Louganis
 Verenigde Staten
Vladimir Alejnik
 Sovjet-Unie
Bruce Kimball
 Verenigde Staten
Vrouwen
3 meter Megan Neyer
 Verenigde Staten
Christina Seufert
 Verenigde Staten
Peng Yuanchuan
 China
10 meter Wendy Wyland
 Verenigde Staten
Ramona Wenzel
 West-Duitsland
Zhou Jihong
 China

Synchroonzwemmen

Onderdeel Goud Zilver Brons
Synchroonzwemmen
Solo Tracie Ruiz
 Verenigde Staten
Kelly Kryczka
 Canada
Miwako Motoyoshi
 Japan
Duet Sharon Hambrook en Kelly Kryczka
 Canada
Candy Costie en Tracie Ruiz
 Verenigde Staten
Ikuko Abe en Masako Fujiwara
 Japan
Team
 Canada
 Verenigde Staten
 Japan

Waterpolo

Onderdeel Goud Zilver Brons
Mannen
Team
 Sovjet-Unie
 Hongarije
 West-Duitsland

Medaillespiegel

Plaats Land Goud Zilver Brons Total
1
 USA
13 11 10 34
2
 DDR
12 9 5 26
3
 Sovjet-Unie
5 9 4 18
4
 Canada
3 3 1 7
5
 West-Duitsland
2 1 3 6
6
 Nederland
1 1 2 4
7
 Brazilië
1 0 0 1
8
 Hongarije
0 2 0 2
9
 Australië
0 1 0 1
 Verenigd Koninkrijk
0 1 0 1
11
 Japan
0 0 3 3
 Zweden
0 0 3 3
13
 China
0 0 2 2
14
 Italië
0 0 1 1
 Roemenië
0 0 1 1
 Joegoslavië
0 0 1 1
Totaal 37 38 36 111
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wereldkampioenschappen zwemsporten 1982
Listen to this article