Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1972 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1972.

Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1972

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Het olympisch zwemtoernooi bij de Spelen van München (1972) groeide uit tot hét toernooi van Mark Spitz. De Amerikaan won zeven gouden medailles (vier individuele, drie in estafetteverband), en alle in wereldrecordtijd, dit record werd in 2008 door Michael Phelps verbroken. Het maakte hem op slag tot een levende legende. Shane Gould uit Australië won vijf medailles: drie gouden, één zilveren en één bronzen.

Nederland, vertegenwoordigd door een 21-koppige (veertien vrouwen, zeven mannen) selectie onder leiding van trainers Nico van Dam en Jo Schreurs, was goed voor tien finaleplaatsen en twaalf nationale records. Van de zeven mannen bereikte niemand de eindstrijd.

Heren

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Mark Spitz
 USA
WR 51,22
Zilver Jerry Heidenreich
 USA
51,65
Brons Vladimir Boere
 URS
51,77
4 John Murphy
 USA
52,08
5 Michael Wenden
 AUS
52,41
6 Igor Grivennikov
 URS
52,44
7 Michel Rousseau
 FRA
52,90
8 Klaus Steinbach
 FRG
52,92

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Mark Spitz
 USA
WR 1.52,78
Zilver Steve Genter
 USA
1.53,73
Brons Werner Lampe
 FRG
1.53,99
4 Michael Wenden
 AUS
1.54,40
5 Frederick Tyler
 USA
1.54.96
6 Klaus Steinbach
 FRG
1:56.65
7 Vladimir Boere
 URS
1:57.24
8 Ralph Hutton
 CAN
1.57,56

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Brad Cooper
 AUS
OR 4.00,27
Zilver Steve Genter
 USA
4.01,94
Brons Tom McBreen
 USA
4.02,64
4 Graham Windeatt
 AUS
4.02,93
5 Brian Brinkley
 GBR
4.06,69
6 Bengt Gingsjö
 SWE
4.06,75
7 Werner Lampe
 FRG
4.06,97
Rick DeMont
 USA
DQ

Rick DeMont, aanvankelijk winnaar in de tijd van 4.00,26, werd uit de uitslag genomen wegens doping gebruik.

1500 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Mike Burton
 USA
WR 15.52,58
Zilver Graham Windeatt
 AUS
15.58,48
Brons Douglas Northway
 USA
16.09,25
4 Bengt Gingsjö
 SWE
16.16,01
5 Graham White
 AUS
16.17,22
6 Mark Treffors
 NZL
16.18,84
7 Brad Cooper
 AUS
16.30,49
8 Guillermo Garcia
 MEX
16.36,03

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Roland Matthes
 GDR
OR 56,58
Zilver Mike Stamm
 USA
57,70
Brons John Murphy
 USA
58,35
4 Mitchell Ivey
 USA
58,48
5 Igor Grivennikov
 URS
59,50
6 Lutz Wanja
 GDR
59,80
7 Jurgen Krüger
 GDR
59,93
8 Tadashi Honda
 JPN
1.00,41

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Roland Matthes
 GDR
WR 2.02,82
Zilver Mike Stamm
 USA
2.04,09
Brons Mitchell Ivey
 USA
2.04,33
4 Brad Cooper
 AUS
2.06,59
5 Tim McKee
 USA
2.07,29
6 Lothar Noack
 GDR
2.08,67
7 Zoltan Verraszto
 HUN
2.10,09
8 Jean-Paul Berjeau
 FRA
2.11,77

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Nobutaka Taguchi
 JPN
WR 1.04,94
Zilver Tom Bruce
 USA
1.05,43
Brons John Hencken
 USA
1.05,61
4 Mark Chatfield
 USA
1.06,01
5 Walter Kusch
 FRG
1.06,23
6 José Fiolo
 BRA
1.06,24
7 Nikolai Pankin
 URS
1.06,36
8 David Wilkie
 GBR
1.06,52

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud John Hencken
 USA
WR 2.21,55
Zilver David Wilkie
 GBR
2.23,67
Brons Nobutaka Taguchi
 JPN
2.23,88
4 Rick Colella
 URS
2.24,28
5 Felipe Muñoz
 MEX
2.26,44
6 Walter Kusch
 FRG
2.26,55
7 Igor Sjerdakov
 URS
2.27,15
8 Klaus Katzur
 GDR
2.27,44

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Mark Spitz
 USA
WR 54,27
Zilver Bruce Robertson
 CAN
55,56
Brons Jerry Heidenreich
 USA
55,74
4 Roland Matthes
 GDR
55,87
5 David Edgar
 USA
56,11
6 Byron MacDonald
 CAN
57,27
7 Hartmut Flöckner
 GDR
57,40
8 Neil Rogers
 AUS
57,90

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Mark Spitz
 USA
WR 2.00,70
Zilver Gary Hall
 USA
2.02,86
Brons Robin Backhaus
 USA
2.03,23
4 Jorgé Delgado
 ECU
2.04,60
5 Hans-Joachim Faßnacht
 FRG
2.04,69
András Hargitay
 HUN
2.04,69
7 Hartmut Flöckner
 GDR
2.05,34
8 Folkert Meeuw
 FRG
2.05,57

200 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Gunnar Larsson
 SWE
WR 2.07,17
Zilver Tim McKee
 USA
2.08,37
Brons Steve Furniss
 USA
2.08,45
4 Gary Hall
 USA
2.08,49
5 András Hargitay
 HUN
2.09,66
6 Michail Soecharev
 URS
2.11,78
7 Juan Bello
 PER
2.11,87
8 Hans Ljungberg
 SWE
2.13,56

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Gunnar Larsson
 SWE
OR 4.31,981
Zilver Tim McKee
 USA
4.31,983
Brons András Hargitay
 HUN
4.32,70
4 Steve Furniss
 USA
4.35,44
5 Gary Hall
 USA
4.37,38
6 Bengt Gingsjö
 SWE
4.37,96
7 Graham Windeatt
 AUS
4.40,39
8 Wolfram Sperling
 GDR
4.40,66

4x100 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud David Edgar
John Murphy
Jerry Heidenreich
Mark Spitz

Dave Fairbank
Gary Conelly
 USA
52,69
52,04
50,78
50,90
WR 3.26,42
Zilver Vladimir Boere
Viktor Mazanov
Viktor Aboimov
Igor Grivennikov

Georgi Koelikov
 URS
52,26
53,13
52,75
51,57
3.29,72
Brons Roland Matthes
Wilfried Hartung
Peter Bruch
Lutz Unger

Udo Poser
 GDR
52,89
53,31
53,20
53,01
3.32,42
4 Ruy Aquino Oliveira
Paulo Zanetti
Paulo Becskehazy
José Diaz-Aranha
 BRA
53,62
53,61
53,73
52,17
3.33,14
5 Bruce Robertson
Brian Phillips
Timothy Bach
Robert Kasting
 CAN
53,52
52,56
54,41
52,70
3.33,20
6 Klaus Steinbach
Werner Lampe
Rainer Jacob
Hans-Joachim Faßnacht
Gerhard Schiller
Hans-Günther Vosseler
Kersten Meier
 FRG
53,45
52,81
53,81
53,82
3.33,90
7 Gilles Vigné
Alain Mosconi
Alain Hermitte
Michel Rousseau
 FRA
54,47
54,57
53,41
51,66
3.34,13
8 Jorge Comas
Antonio Culebras
Enrique Mélo
José Pujol
 ESP
54,32
55,02
54,77
54,09
3.38,21

4x200 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud John Kinsella
Frederick Tyler
Steven Genter
Mark Spitz

Gary Conelly
Tom McBreen
Michael Burton
 USA
1.54,49
1.54,32
1.52,72
1.54,24
WR 7.35,78
Zilver Klaus Steinbach
Werner Lampe
Hans-Günther Vosseler
Hans-Joachim Faßnacht

Gerhard Schiller
Folkert Meeuw
 FRG
1.54,62
1.53,49
1.57,45
1.56,11
7.41,69
Brons Igor Grivennikov
Viktor Mazanov
Georgi Koelikov
Vladimir Boere

Viktor Aboimov
Aleksandr Samsonov
 URS
1.56,24
1.57,28
1.56,92
1.55,30
7.45,76
4 Bengt Gingslö
Hans Ljungberg
Anders Bellbring
Gunnar Larsson
 SWE
1.56,88
1.59,18
1.57,45
1.53,84
7.47,37
5 Michael Wenden
Graham Windeatt
Robert Nay
Brad Cooper
Bruce Featherstone
Graham White
 AUS
1.56,41
1.57,03
1.57,68
1.57,54
7.48,66
6 Wilfried Hartung
Peter Bruch
Udo Poser
Lutz Unger
Roger Pyttel
 GDR
1.56,76
1.58,88
1.56,84
1.56,61
7.49,11
7 Bruce Robertson
Brian Phillips
Ian MacKenzie
Ralph Hutton
Dean Buckboro
 CAN
1.57,55
2.00,46
1.57,42
1.58,17
7.53,61
8 Brian Brinkley
John Mills
Michael Bailey
Colin Cunningham
 GBR
1.56,75
1.58,91
1.59,61
2.00,30
7.55,59

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Michael Stamm
Tom Bruce
Mark Spitz
Jerry Heidenreich

Mitchell Ivey
John Hencken
Gary Hall
Dave Fairbank
 USA
57,97
1.04,22
54,28
51,67
WR 3.48,16
Zilver Roland Matthes
Klaus Katzur
Hartmut Flöckner
Lutz Unger
 GDR
56,30
1.06,02
56,36
53,43
3.52,12
Brons Eric Fish
William Mahony
Bruce Robertson
Robert Kasting

William Kennedy
 CAN
59,61
1.05,89
54,48
52,28
3.52,26
4 Igor Grivennikov
Nikolai Pankin
Viktor Sharygin
Vladimir Boere
Viktor Stoelikov
Viktor Aboimov
 URS
59,22
1.05,20
57,44
51,38
3.53,26
5 Romulo Duncan Arantes
José Fiolo
Sergio Waismann
José Diaz-Aranha
 BRA
1.01,87
1.05,92
57,99
52,09
3.57,89
6 Tadashi Honda
Nobutaka Taguchi
Yasuhiro Komazaki
Jiro Sasaki
 HUN
59,83
1.04,33
58,10
55,96
3.58,23
7 Colin Cunningham
David Wilkie
John Mills
Malcolm Windeatt
 GBR
1.01,02
1.06,27
57,53
53,98
3.58,82
8 László Cseh
Sándor Szabó
István Szentirmay
Attila Császari
András Hargitay
 HUN
1.00,54
1.06,99
58,02
53,50
3.59,07

Dames

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Sandra Neilson
 USA
OR 58,59
Zilver Shirley Babashoff
 USA
59,02
Brons Shane Gould
 AUS
59,06
4 Gabriele Wetzko
 GDR
59,21
5 Heidemarie Reineck
 FRG
59,73
6 Andrea Eife
 GDR
59,91
7 Magdolna Patóh
 HUN
1.00,02
8 Enith Brigitha
 NED
1.00,09

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Shane Gould
 AUS
WR 2.03,56
Zilver Shirley Babashoff
 USA
2.04,33
Brons Keena Rothhammer
 USA
2.04,92
4 Ann Marshall
 USA
2.05,45
5 Andrea Eife
 GDR
2.06,27
6 Hansje Bunschoten
 NED
2.08,40
7 Anke Rijnders
 NED
2.09,41
8 Karin Tülling
 GDR
2.11,70

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Shane Gould
 AUS
WR 4.19,04
Zilver Novella Calligaris
 ITA
4.22,44
Brons Gudrun Wegner
 GDR
4.23,11
4 Shirley Babashoff
 USA
4.23,59
5 Jenny Wylie
 USA
4.24,07
6 Keena Rothhammer
 USA
4.24,22
7 Hansje Bunschoten
 NED
4.29,70
8 Anke Rijnders
 NED
4.31,51

800 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Keena Rothhammer
 USA
WR 8.53,68
Zilver Shane Gould
 AUS
8.56,39
Brons Novella Calligaris
 ITA
8.57,46
4 Ann Simmons
 USA
8.57,62
5 Gudrun Wegner
 GDR
8.58,89
6 Jo Harshbarger
 USA
9.01,21
7 Hansje Bunschoten
 NED
9.16,69
8 Narelle Moras
 AUS
9.19,06

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Melissa Belote
 USA
OR 1.05,78
Zilver Andrea Gyarmati
 CAN
1.06,26
Brons Susan Atwood
 USA
1.06,34
4 Karen Moe
 USA
1.06,69
5 Wendy Cook
 CAN
1.06,70
6 Enith Brigitha
 NED
1.06,82
7 Christine Herbst
 GDR
1.07,27
8 Silke Pielen
 FRG
1.07,36

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Melissa Belote
 USA
WR 2.19,39
Zilver Susan Atwood
 USA
2.20,38
Brons Donna-Marie Gurr
 CAN
2.23,22
4 Annegret Kober
 FRG
2.23,35
5 Christine Herbst
 GDR
2.23,44
6 Enith Brigitha
 NED
2.23,70
7 Deborah Palmer
 AUS
2.24,65
8 Leslie Cliff
 CAN
2.25,80

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Cathy Carr
 USA
WR 1.13,58
Zilver Galina Stepanova
 URS
1.14,99
Brons Beverley Whitfield
 AUS
1.15,73
4 Ágnes Kiss-Kaczander
 HUN
1.16,26
5 Judy Melick
 USA
1.16,34
6 Verena Eberle
 FRG
1.17,16
7 Britt-Marie Smedh
 SWE
1.17,19
8 Dorothy Harrison
 GBR
1.17,49

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Beverley Whitfield
 AUS
OR 2.41,71
Zilver Dana Schoenfield
 USA
2.42,05
Brons Galina Stepanova
 URS
2.42,36
4 Claudia Clevenger
 USA
2.42,88
5 Petra Nows
 FRG
2.43,38
6 Ágnes Kiss-Kaczander
 HUN
2.43,41
7 Ljoedmila Poroebaiko
 URS
2.44,48
8 Éva Kiss
 HUN
2.45,12

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Mayumi Aoki
 JPN
WR 1.03,34
Zilver Roswitha Beier
 GDR
1.03,61
Brons Andrea Gyarmati
 HUN
1.03,73
4 Deena Deardruff
 USA
1.03,95
5 Dana Shrader
 USA
1.03,98
6 Ellie Daniel
 USA
1.04,08
7 Gudrun Beckmann
 FRG
1.04,15
8 Noriko Asano
 JPN
1.04,25

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Karen Moe
 USA
WR 2.15,57
Zilver Lynn Colella
 USA
2.16,34
Brons Ellie Daniel
 USA
2.16,74
4 Rosemarie Kother
 GDR
2.17,11
5 Noriko Asano
 JPN
2.19,50
6 Helga Lindner
 GDR
2.20,47
7 Gail Neal
 AUS
2.21,88
8 Mayumi Aoki
 JPN
2.22,84

200 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Shane Gould
 AUS
WR 2.23,07
Zilver Kornelia Ender
 GDR
2.23,59
Brons Lynn Vidali
 USA
2.24,06
4 Jenny Bartz
 USA
2.24,55
5 Leslie Cliff
 CAN
2.24,83
6 Evelyn Stolze
 GDR
2.25,90
7 Yoshimi Nishigawa
 JPN
2.26,35
8 Carolyn Woods
 AUS
2.27,42

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Gail Neal
 AUS
WR 5.02,97
Zilver Leslie Cliff
 CAN
5.03,57
Brons Novella Calligaris
 ITA
5.03,99
4 Jenny Bartz
 USA
5.05,56
5 Evelyn Stolze
 GDR
5.06,80
6 Mary Montgomery
 USA
5.09,98
7 Lynn Vidali
 USA
5.13,06
8 Nina Petrova
 URS
5.15,68

4x100 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Sandra Neilson
Jennifer Kemp
Jane Barkman
Shirley Babashoff

Kim Peyton
Lynn Skrifvars
Ann Marshall
 USA
58,98
58,99
59,03
58,18
WR 3.55,19
Zilver Gabriele Wetzko
Andrea Eife
Elke Sehmisch
Kornelia Ender

Sylvia Eichner
 GDR
59,23
58,96
59,08
58,27
3.55,55
Brons Jutta Weber
Heidemarie Reineck
Gudrun Beckmann
Angela Steinbach
 FRG
59,84
59,02
59,99
59,07
3.57,93
4 Andrea Gyarmati
Judit Turóczy
Edit Kovács
Magdolna Patóh
 HUN
59,32
1.00,88
1.01,12
59,06
4.00,39
5 Enith Brigitha
Anke Rijnders
Hansje Bunschoten
Josien Elzerman
 NED
59,46
1.00,85
59,93
1.01,24
4.01,49
6 Anita Zarnowiecki
Eva Andersson
Diana Olsson
Irvi Johansson
 SWE
1.01,16
1.00,25
1.00,30
1.00,97
4.02,69
7 Wendy Cook
Judy Wright
Mary-Beth Rondeau
Leslie Cliff
 CAN
1.00,98
1.01,06
1.01,37
1.00,41
4.03,83
8 Deborah Palmer
Leanne Francis
Sharon Booth
Shane Gould
Debra Cain
 AUS
1.02,02
1.01,09
1.00,70
1.01,00
4.04,82

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Melissa Belote
Cathy Carr
Deena Deardurff
Sandra Neilson

Susan Atwood
Judy Melick
Dana Shrader
Shirley Babashoff
 USA
1.06,24
1.13,99
1.02,61
57,90
WR 4.20,75
Zilver Christine Herbst
Renate Vogel
Roswitha Beier
Kornelia Ender

Gabriele Wetzko
 GDR
1.06,89
1.16,58
1.03,34
58,09
4.24,91
Brons Silke Pielen
Verena Eberle
Gudrun Beckmann
Heidemarie Reineck

Annegret Kober
Edeltraud Koch
Jutta Weber
 FRG
1.08,27
1.15,47
1.03,64
59,05
4.26,46
4 Tinatin Lekveisjvili
Galina Stepanova
Irina Oestimenko
Tatjana Zolotnizkaja
 URS
1.07,09
1.14,46
1.06,19
1.00,05
4.27,81
5 Enith Brigitha
Alie te Riet
Anke Rijnders
Hansje Bunschoten
Frieke Buys
 NED
1.06,35
1.18,17
1.05,77
59,68
4.29,99
6 Suzuko Matsumura
Yoko Yamamoto
Mayumi Aoki
Yoshimi Nishigawa
 JPN
1.08,60
1.18,72
1.02,47
1.00,39
4.30,18
7 Wendy Cook
Sylvia Dockerill
Marylin Corson
Leslie Cliff
 CAN
1.07,06
1.18,41
1.05,02
1.01,07
4.31,56
8 Diana Olsson
Britt-Marie Smedh
Eva Wikner
Anita Zarnowiecki
 SWE
1.09,50
1.16,89
1.06,35
59,85
4.32,61

Medaillespiegel

 Plaats  Land NOC Goud Goud Zilver Zilver Brons Brons Totaal
1
 Verenigde Staten
USA 17 14 12 43
2
 Australië
AUS 6 2 2 10
3
 DDR
GDR 2 5 2 9
4
 Japan
JPN 2 0 1 3
5
 Zweden
SWE 2 0 0 2
6
 Sovjet-Unie
URS 0 2 3 5
7
 Canada
CAN 0 2 2 4
8
 Bondsrepubliek Duitsland
FRG 0 1 3 4
9
 Hongarije
HUN 0 1 2 3
 Italië
ITA 0 1 2 3
11
 Groot-Brittannië
GBR 0 1 0 1
Totaal 29 29 29 87
  • Zwemzaal in München
    Zwemzaal in München
  • Zwemzaal in München
    Zwemzaal in München
  • Zwemzaal in München
    Zwemzaal in München
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1972
Listen to this article