Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1976 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1976.

Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1976

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Olympisch zwembad
Olympisch zwembad

Het olympisch zwemtoernooi bij de Spelen van Montreal (1976) werd, althans bij de vrouwen, gedomineerd door de DDR. Dat was verdacht, want vier jaar eerder in München hadden de DDR-vrouwen geen enkele gouden medaille gewonnen. Jaren later kwam aan het licht dat de zwemsters deel uitmaakten van een uitgekiend dopingprogramma. Toch mochten zij hun medailles behouden.

Het toernooi leverde in totaal 21 wereldrecords op. Uitblinkers waren John Naber en Kornelia Ender, met beiden vier gouden en één zilveren medaille. De Verenigde Staten won twaalf van de dertien onderdelen bij de mannen, Oost-Duitsland elf van de dertien nummers bij de vrouwen. Nederland, vertegenwoordigd door een vijftienkoppige (negen vrouwen, zes mannen) ploeg, was goed voor acht finaleplaatsen, met als hoogtepunt de twee bronzen medailles van Enith Brigitha op de 100 en 200 meter vrije slag.

Heren

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Jim Montgomery
 USA
WR 49,99
Zilver Jack Babashoff
 USA
50,81
Brons Peter Nocke
 FRG
51,31
4 Klaus Steinbach
 FRG
51,68
5 Marcello Guarducci
 ITA
51,70
6 Joe Bottom
 USA
51,79
7 Vladimir Boere
 URS
52,03
8 Andrej Krylov
 URS
52,15

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Bruce Furniss
 USA
WR 1.50,29
Zilver John Naber
 USA
1.50,50
Brons Jim Montgomery
 USA
1.50,58
4 Andrej Krylov
 URS
1.50,73
5 Klaus Steinbach
 FRG
1.51,09
6 Peter Nocke
 FRG
1:51,71
7 Gordon Downie
 GBR
1:52,78
8 Andrei Bogdanov
 URS
1.53,33

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Brian Goodell
 USA
WR 3.51,93
Zilver Tim Shaw
 USA
3.52,54
Brons Vladimir Raskatov
 URS
3.55,76
4 Djan Madruga
 BRA
3.57,18
5 Stephen Holland
 AUS
3.57,59
6 Sándor Nagy
 HUN
3.57,81
7 Vladimir Michejev
 URS
4.00,79
8 Stephen Badger
 CAN
4.02,83

1500 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Brian Goodell
 USA
WR 15.02,40
Zilver Bobby Hackett
 USA
15.03,91
Brons Stephen Holland
 AUS
15.04,66
4 Djan Madruga
 BRA
15.19,84
5 Vladimir Salnikov
 URS
15.29,45
6 Max Metzker
 AUS
15.31,53
7 Paul Hartloff
 USA
15.32,08
8 Zoltán Wladár
 HUN
15.45,97

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud John Naber
 USA
WR 55,49
Zilver Peter Rocca
 USA
56,34
Brons Roland Matthes
 GDR
57,22
4 Carlos Berrocal
 PUR
57,28
5 Lutz Wanja
 GDR
57,49
6 Bob Jackson
 USA
57,69
7 Mark Kerry
 AUS
57,94
8 Mark Tonelli
 AUS
58,42

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud John Naber
 USA
WR 1.59,19
Zilver Peter Rocca
 USA
2.00,55
Brons Dan Harrigan
 USA
2.01,35
4 Mark Tonelli
 AUS
2.03,17
5 Mark Kerry
 AUS
2.04,07
6 Miloslav Rolko
 TCH
2.05,81
7 Róbert Rudolf
 HUN
2.07,30
8 Zoltán Verrasztó
 HUN
2.08,23

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud John Hencken
 USA
WR 1.03,11
Zilver David Wilkie
 GBR
1.03,43
Brons Arvidas Juozaitis
 URS
1.04,23
4 Graham Smith
 CAN
1.04,26
5 Giorgio Lalle
 ITA
1.04,37
6 Walter Kusch
 FRG
1.04,38
7 Duncan Goodhew
 GBR
1.04,66
8 Chris Woo
 USA
1.05,13

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud David Wilkie
 GBR
WR 2.15,11
Zilver John Hencken
 USA
2.17,26
Brons Rick Colella
 USA
2.19,20
4 Graham Smith
 CAN
2.19,42
5 Charles Keating
 USA
2.20,79
6 Arvidas Juozaitis
 URS
2.21,87
7 Nikolai Pankin
 URS
2.22,21
8 Walter Kusch
 FRG
2.22,36

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Matt Vogel
 USA
54,35
Zilver Joe Bottom
 USA
54,50
Brons Gary Hall
 USA
54,65
4 Roger Pyttel
 GDR
55,09
5 Roland Matthes
 GDR
55,11
6 Clay Evans
 CAN
55,81
7 Hideaki Hara
 JPN
56,34
8 Neil Rogers
 AUS
56,57

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Mike Bruner
 USA
WR 1.59,23
Zilver Steven Gregg
 USA
1.59,54
Brons Bill Forrester
 USA
1.59,96
4 Roger Pyttel
 GDR
2.00,02
5 Michael Kraus
 FRG
2.00,46
6 Brian Brinkley
 GBR
2.01,49
7 Jorgé Delgado
 ECU
2.01,95
8 Aleksandr Manatsjinski
 URS
2.04,61

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Rod Strachan
 USA
WR 4.23,68
Zilver Tim McKee
 USA
4.24,62
Brons Andrei Smirnov
 URS
4.26,90
4 András Hargitay
 HUN
4.27,13
5 Graham Smith
 CAN
4.28,64
6 Steve Furniss
 USA
4.29,23
7 Andy Ritchie
 CAN
4.29,87
8 Hans-Joachim Geisler
 FRG
4.34,95

4x200 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Mike Bruner
Bruce Furniss
John Naber
Jim Montgomery

Doug Northway
Tim Shaw
 USA
1.52,35
1.49,56
1.51,20
1.50,11
WR 7.23,22
Zilver Vladimir Raskatov
Andrei Bogdanov
Sergej Kopljakov
Andrej Krylov

Andrei Smirnov
Vladimir Michejev
 URS
1.52,69
1.51,69
1.52,54
1.51,05
7.27,97
Brons Alan McClatchey
David Dunne
Gordon Downie
Brian Brinkley
 GBR
1.54,09
1.54,67
1.52,10
1.51,25
7.32,11
4 Klaus Steinbach
Peter Nocke
Werner Lampe
Hans-Joachim Geisler
Andreas Schmidt
 FRG
1.52,18
1.51,19
1.54,06
1.54,84
7.32,27
5 Roger Pyttel
Wilfried Hartung
Rainer Strohbach
Frank Pfütze
 GDR
1.53,92
1.55,16
1.54,30
1.55,54
7.38,92
6 Karim Ressang
René van der Kuil
Andre in het Veld
Henk Elzerman
 NED
1.55,63
1.55,17
1.57,18
1.54,58
7.42,56
7 Pär Arvidsson
Peter Pettersson
Anders Bellbring
Bengt Gingsjö
 SWE
1.55,84
1.56,14
1.56,44
1.54,42
7.42,84
8 Marcello Guarducci
Roberto Pangaro
Paolo Barelli
Paolo Revelli
 ITA
1.53,72
1.55,74
1.57,66
1.56,27
7.43,39

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud John Naber
John Hencken
Matt Vogel
Jim Montgomery

Peter Rocca
Chris Woo
Joe Bottom
Jack Babashoff
 USA
55,89
1.02,50
54,26
49,57
WR 3.42,22
Zilver Stephen Pickell
Graham Smith
Clayton Evans
Gary MacDonald

Bruce Robertson
 CAN
57,58
1.02,59
54,43
51,34
3.45,94
Brons Klaus Steinbach
Walter Kusch
Michael Kraus
Peter Nocke

Peter Lang
Dirk Braunleder
 FRG
57,82
1.03,74
55,38
50,35
3.47,29
4 James Carter
David Wilkie
John Mills
Brian Brinkley
Gary Abraham
Duncan Goodhew
Kevin Burns
 GBR
59,60
1.02,81
55,70
51,45
3.49,56
5 Igor Omeltsjenko
Arvidas Juozaitis
Jevgeni Seredin
Andrej Krylov
Nikolai Pankin
Andrei Bogdanov
 URS
59,10
1.04,41
56,19
50,20
3.49,90
6 Mark Kerry
Paul Jarvie
Neil Rogers
Peter Coughlan
 AUS
57,94
1.05,70
55,50
52,40
3.51,54
7 Enrico Bisso
Giorgio Lalle
Paolo Barelli
Marcello Guarducci
 ITA
1.00,25
1.04,33
57,38
50,96
3.52,92
8 Tadashi Honda
Nobutaka Taguchi
Hideaki Hara
Tsuyoshi Yanagidate
 JPN
1.01,28
1.04,15
55,70
53,61
3.54,74

Dames

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Kornelia Ender
 GDR
WR 55,65
Zilver Petra Priemer
 GDR
56,49
Brons Enith Brigitha
 NED
56,65
4 Kim Peyton
 USA
56,81
5 Shirley Babashoff
 USA
56,95
6 Claudia Hempel
 GDR
56,99
7 Jill Sterkel
 USA
57,06
8 Jutta Weber
 FRG
57,26

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Kornelia Ender
 GDR
WR 1.59,26
Zilver Shirley Babashoff
 USA
2.01,22
Brons Enith Brigitha
 NED
2.01,40
4 Annelies Maas
 NED
2.02,56
5 Gail Amundrud
 CAN
2.03,32
6 Jennifer Hooker
 USA
2.04,20
7 Claudia Hempel
 GDR
2.04,61
8 Irina Vlasova
 URS
2.05,63

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Petra Thümer
 GDR
WR 4.09,89
Zilver Shirley Babashoff
 USA
4.10,46
Brons Shannon Smith
 CAN
4.14,60
4 Rebecca Perrott
 NZL
4.14,76
5 Kathy Heddy
 USA
4.15,50
6 Brenda Borgh
 USA
4.17,43
7 Annelies Maas
 NED
4.17,44
8 Sabine Kahle
 GDR
4.20,42

800 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Petra Thümer
 GDR
WR 8.37,14
Zilver Shirley Babashoff
 USA
8.37,59
Brons Wendy Weinberg
 USA
8.42,60
4 Rosemary Milgate
 AUS
8.47,21
5 Nicole Kramer
 USA
8.47,33
6 Shannon Smith
 CAN
8.48,15
7 Regina Jager
 GDR
8.50,40
8 Jenny Turrall
 AUS
8.52,88

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Ulrike Richter
 GDR
OR 1.01,83
Zilver Birgit Treiber
 GDR
1.03,41
Brons Nancy Garapick
 CAN
1.03,71
4 Wendy Hogg
 CAN
1.03,93
5 Cheryl Gibson
 CAN
1.05,16
6 Nadesjda Stavko
 URS
1.05,19
7 Antje Stille
 GDR
1.05,30
8 Diane Edelijn
 NED
1.05,53

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Ulrike Richter
 GDR
OR 2.13,43
Zilver Birgit Treiber
 GDR
2.14,97
Brons Nancy Garapick
 CAN
2.15,60
4 Nadesjda Stavko
 URS
2.16,28
5 Melissa Belote
 USA
2.17,27
6 Antje Stille
 GDR
2.17,55
7 Klavdija Stoedennikova
 URS
2.17,74
8 Wendy Hogg
 CAN
2.17,95

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Hannelore Anke
 GDR
1.11,16
Zilver Ljoebov Roesanova
 URS
1.13,04
Brons Marina Kosjevaja
 URS
1.13,30
4 Carola Nitschke
 GDR
1.13,33
5 Gabriele Askamp
 FRG
1.14,15
6 Marina Joertsjenja
 URS
1.14,17
7 Margaret Kelly
 GBR
1.14,20
8 Karla Linke
 GDR
1.14,21

Hannelore Anke zwom een WR in de halve finales: 1.10,86.

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Marina Kosjevaja
 URS
WR 2.33,35
Zilver Marina Joertsjenja
 URS
2.36,08
Brons Ljoebov Roesanova
 URS
2.36,22
4 Hannelore Anke
 GDR
2.36,49
5 Karla Linke
 GDR
2.36,97
6 Carola Nitschke
 GDR
2.38,27
7 Margaret Kelly
 GBR
2.38,37
8 Deborah Rudd
 GBR
2.39,01

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Kornelia Ender
 GDR
WR 1.00,13
Zilver Andrea Pollack
 GDR
1.00,98
Brons Wendy Boglioli
 USA
1.01,17
4 Camille Wright
 USA
1.01,41
5 Rosemarie Gabriel
 GDR
1.01,56
6 Wendy Quirk
 CAN
1.01,75
7 Lelei Fonoimoana
 USA
1.01,95
8 Tamara Sjelofastova
 URS
1.02,74

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Andrea Pollack
 GDR
OR 2.11,41
Zilver Ulrike Tauber
 GDR
2.12,50
Brons Rosemarie Gabriel
 GDR
2.12,86
4 Karen Thornton
 USA
2.12,90
5 Wendy Quirk
 CAN
2.13,68
6 Cheryl Gibson
 CAN
2.13,91
7 Tamara Sjelofastova
 URS
2.14,26
8 Natalja Popova
 URS
2.14,50

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Ulrike Tauber
 GDR
WR 4.42,77
Zilver Cheryl Gibson
 CAN
4.48,10
Brons Becky Smith
 CAN
4.50,48
4 Birgit Treiber
 GDR
4.52,40
5 Sabine Kahle
 GDR
4.53,50
6 Donnalee Wennerstrom
 USA
4.55,34
7 Joann Baker
 CAN
5.00,19
8 Monique Rodahl
 NZL
5.00,21

4x100 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Kim Peyton
Wendy Boglioli
Jill Sterkel
Shirley Babashoff

Jennifer Hooker
 USA
56,95
55,81
55,78
56,28
WR 3.44,82
Zilver Kornelia Ender
Petra Priemer
Andrea Pollack
Claudia Hempel
 GDR
55,79
56,16
56,99
56,56
3.45,50
Brons Gail Amundrud
Barbara Clark
Rebecca Smith
Anne Jardin

Debbie Clarke
 CAN
56,60
57,05
57,13
57,03
3.48,81
4 Ineke Ran
Linda Faber
Annelies Maas
Enith Brigitha
 NED
58,86
59,42
57,48
55,91
3.51,67
5 Ljoebov Kobzova
Irina Vlasova
Marina Kljoetsjnikova
Larissa Tsareva
 URS
58,07
58,58
58,57
57,47
3.52,69
6 Guylaine Berger
Sylvie le Noach
Carolina Carpentier
Chantal Schertz
 FRA
58,99
58,76
59,82
59,16
3.56,73
7 Pia Mårtensson
Ylva Persson
Diana Olsson
Ida Hansson
Gunilla Lundberg
 SWE
59,57
59,06
59,76
58,86
3.57,25
8 Jutta Weber
Marion Platten
Regina Nissen
Beate Jasch
Gudrun Beckmann
 FRG
58,02
59,35
1.00,59
1.00,37
3.58,33

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Ulrike Richter
Hannelore Anke
Andrea Pollack
Kornelia Ender

Birgit Treiber
Carola Nitschke
Rosemarie Gabriel
 GDR
1.02,23
1.10,15
59,53
56,04
WR 4.07,95
Zilver Linda Jezek
Laura Siering
Camille Wright
Shirley Babashoff

Lelei Fonoimoana
Wendy Boglioli
 USA
1.04,15
1.13,65
1.00,64
56,11
4.14,55
Brons Wendy Hogg
Robin Corsiglia
Susan Sloan
Anne Jardin

Debbie Clarke
 CAN
1.04,17
1.13,16
1.01,59
56,30
4.15,22
4 Nadesjda Stavko
Marina Joertsjenja
Tamara Sjelofastova
Larissa Tsareva
 URS
1.04,54
1.12,78
1.02,06
56,67
4.16,05
5 Diane Edelijn
Wijda Mazereeuw
José Damen
Enith Brigitha
Ineke Ran
 NED
1.05,11
1.13,36
1.05,16
56,30
4.19,93
6 Joy Beasley
Margaret Kelly
Susan Jenner
Deborah Hill
 GBR
1.06,84
1.13,37
1.03,53
59,51
4.23,25
7 Yoshimi Nishigawa
Toshiko Haruoka
Yasue Hatsuda
Sachiko Yamazaki
 JPN
1.06,01
1.15,26
1.02,42
59,78
4.23,47
8 Michelle De Vries
Judith Hudson
Linda Hanel
Jenny Tate
 AUS
1.06,30
1.17,63
1.03,43
58,55
4.25,91

Medaillespiegel

 Plaats  Land NOC Goud Goud Zilver Zilver Brons Brons Totaal
1
 Verenigde Staten
USA 13 14 7 34
2
 DDR
GDR 11 6 2 19
3
 Sovjet-Unie
URS 1 3 5 9
4
 Groot-Brittannië
GBR 1 1 1 3
5
 Canada
CAN 0 2 6 8
6
 Nederland
NED 0 0 2 2
 Bondsrepubliek Duitsland
FRG 0 0 2 2
8
 Australië
AUS 0 0 1 1
Totaal 26 26 26 78
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1976
Listen to this article