Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1980 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1980.

Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1980

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Het olympisch zwemtoernooi bij de Spelen van Moskou (1980), van zondag 20 juli tot en met zondag 27 juli in het Olympiiski-zwemcomplex, leed onder de afwezigheid van traditioneel sterke zwemnaties als de Verenigde Staten en West-Duitsland. Beide landen lieten verstek gaan uit protest tegen de Russische inval, ruim een half jaar eerder, in Afghanistan. Vladimir Salnikov schreef voor eigen publiek geschiedenis door als eerste zwemmer ooit de magische grens van vijftien minuten te doorbreken op de 1500 meter vrije slag. Het vrouwentoernooi was, meer dan ooit, in de greep van Oost-Duitsland.

Namens Nederland vaardigde de KNZB een twaalfkoppige ploeg af, die onder leiding stond van bondscoach Bert Sitters. Grootste pechvogel was Cees Vervoorn, die na de series en de halve finales een gooi leek te kunnen doen naar een medaille op de 100 meter vlinderslag. Door een te trage start in de finale was hij evenwel veroordeeld tot een inhaalrace, en eindigde hij uiteindelijk 'slechts' als vierde. Nederland behaalde in totaal elf finaleplaatsen in Moskou. Vijf daarvan kwamen op naam van de vijf zwemmers sterke mannenequipe.

Heren

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Jörg Woithe
 GDR
50,40
Zilver Per Holmertz
 SWE
50,91
Brons Per Johansson
 SWE
51,29
4 Sergej Kopljakov
 URS
51,34
5 Raffaele Franceschi
 ITA
51,69
6 Sergej Krasjoek
 URS
51,80
7 René Ecuyer
 FRA
52,01
8 Graeme Brewer
 AUS
52,22

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Sergej Kopljakov
 URS
OR 1.49,91
Zilver Andrej Krylov
 URS
1.50,76
Brons Graeme Brewer
 AUS
1.51,60
4 Jörg Woithe
 GDR
1.51,86
5 Ron McKeon
 AUS
1.52,60
6 Paolo Revelli
 ITA
1.52,76
7 Thomas Lejdström
 SWE
1.52,94
8 Fabrizio Rampazzo
 ITA
1.53,25

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Vladimir Salnikov
 URS
OR 3.51,31
Zilver Andrej Krylov
 URS
3.53,24
Brons Ivar Stoekolkin
 URS
3.53,95
4 Djan Madruga
 BRA
3.54,15
5 Daniel Machek
 TCH
3.55,66
6 Sándor Nagy
 HUN
3.56,83
7 Max Metzker
 AUS
3.56,87
8 Ron McKeon
 AUS
3.57,00

1500 m vrije slag

Max Metzker met de bronzen medaille
Max Metzker met de bronzen medaille
rang sporter land tijd
Goud Vladimir Salnikov
 URS
WR 14.58,27
Zilver Aleksandr Tsjajev
 URS
15.14,30
Brons Max Metzker
 AUS
15.14,49
4 Rainer Strohbach
 GDR
15.15,29
5 Borut Petrič
 YUG
15.21,78
6 Rafael Escalas
 ESP
15.21,88
7 Zoltán Wladár
 HUN
15.26,70
8 Edoeard Petrov
 URS
15.28,24

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Bengt Baron
 SWE
56,53
Zilver Viktor Koeznetsov
 URS
56,99
Brons Vladimir Dolgov
 URS
57,63
4 Miloslav Rolko
 TCH
57,74
5 Sándor Wladár
 HUN
57,84
6 Fred Eefting
 NED
57,95
7 Mark Tonelli
 AUS
57,98
8 Gary Abraham
 GBR
58,38

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Sándor Wladár
 HUN
2.01,93
Zilver Zoltán Verrasztó
 HUN
2.02,40
Brons Mark Kerry
 AUS
2.03,14
4 Vladimir Sjemetov
 AUS
2.03,48
5 Fred Eefting
 NED
2.03,92
6 Michael Söderlund
 SWE
2.04,10
7 Douglas Campbell
 GBR
2.04,23
8 Paul Moorfoot
 AUS
2.06,15

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Duncan Goodhew
 GBR
1.03,44
Zilver Arsens Miskarovs
 URS
1.03,82
Brons Peter Evans
 AUS
1.03,96
4 Aleksandr Fedorovski
 URS
1.04,00
5 János Dzvonyár
 HUN
1.04,67
6 Lindsay Spencer
 AUS
1.05,04
7 Pablo Restrepo
 COL
1.05,91
Albán Vermes
 HUN
DNS

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Robertas Žulpa
 URS
2.15,85
Zilver Albán Vermes
 HUN
2.16,93
Brons Arsens Miskarovs
 URS
2.17,28
4 Gennadi Oetenkov
 URS
2.19,64
5 Lindsay Spencer
 AUS
2.19,68
6 Duncan Goodhew
 GBR
2.20,92
7 Peter Berggren
 SWE
2.21,39
8 Jörg Walter
 GDR
2.22,39

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Pär Arvidsson
 SWE
54,92
Zilver Roger Pyttel
 GDR
54,94
Brons David Purcell
 ESP
55,16
4 Cees Vervoorn
 NED
55,25
5 Jevgeni Seredin
 URS
55,35
6 Gary Abraham
 GBR
55,42
7 Xavier Savin
 FRA
55,60
8 Aleksej Markovski
 URS
55,70

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Sergej Fesenko
 URS
1.59,76
Zilver Philip Hubble
 GBR
2.01,20
Brons Roger Pyttel
 GDR
2.01,39
4 Peter Morris
 GBR
2.02,27
5 Michail Gorelik
 URS
2.02,44
6 Cees Vervoorn
 NED
2.02,52
7 Pär Arvidsson
 SWE
2.02,61
8 Stephen Poulter
 GBR
2.02,93

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Aleksandr Sidorenko
 URS
OR 4.22,89
Zilver Sergej Fesenko
 URS
4.23,43
Brons Zoltán Verrasztó
 HUN
4.24,24
4 András Hargitay
 HUN
4.24,48
5 Djan Madruga
 BRA
4.26,81
6 Miloslav Rolko
 TCH
4.26,99
7 Leszek Górski
 POL
4.28,89
8 Daniel Machek
 TCH
4.29,86

4x200 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Sergej Kopljakov
Vladimir Salnikov
Ivar Stoekolkin
Andrej Krylov

Sergej Roesin
Sergej Krasjoek
Joeri Presekin
 URS
1.50,00
1.51,09
1.52,04
1.50,37
7.23,50
Zilver Frank Pfütze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach

Frank Kühne
 GDR
1.52,96
1.51,78
1.52,24
1.51,62
7.28,60
Brons Jorge Lutz Fernandes
Marcus Mattioli
Ciro Delgado
Djan Madruga
 BRA
1.52,61
1.52,94
1.52,35
1.51,40
7.29,30
4 Michael Söderlund
Pelle Wikström
Per-Alvar Magnusson
Thomas Lejdström
Anders Rutqvist
Per-Ola Quist
 SWE
1.52,54
1.52,70
1.53,01
1.51,85
7.30,10
5 Paolo Revelli
Raffaele Franceschi
Andrea Ceccarini
Fabrizio Rampazzo
Federico Silvestri
 ITA
1.53,14
1.51,56
1.54,91
1.50,76
7.30,37
6 Douglas Campbell
Philip Hubble
Martin Smith
Andrew Astbury
Mark Taylor
Kevin Lee
 GBR
1.53,56
1.52,96
1.52,69
1.51,60
7.30,81
7 Graeme Brewer
Mark Tonelli
Mark Kerry
Ron McKeon
Max Kerry
 AUS
1.52,57
1.53,47
1.52,64
1.52,14
7.30,82
8 Fabien Noël
Mark Lazzaro
Dominique Petit
Pascal Laget
 FRA
1.52,73
1.53,79
1.54,88
1.54,68
7.36,08

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Mark Kerry
Peter Evans
Mark Tonelli
Neil Brooks

Glen Patching
 AUS
57,89
1.03,01
54,94
49,86
3.45,70
Zilver Viktor Koeznetsov
Arsens Miskarovs
Jevgeni Seredin
Sergej Kopljakov

Vladimir Sjemetov
Aleksandr Fedorovski
Aleksej Markovski
Sergej Krasjoek
 URS
56,81
1.03,64
54,58
50,89
3.45,92
Brons Gary Abraham
Duncan Goodhew
David Lowe
Martin Smith

Paul Marshall
Mark Taylor
 GBR
57,72
1.03,73
55,57
59,69
3.47,71
4 Dietmar Göhring
Jörg Walter
Roger Pyttel
Jörg Woithe
Frank Kühne
 GDR
58,34
1.05,14
54,81
49,96
3.48,25
5 Frédéric Delcourt
Olivier Borios
Xavier Savin
René Ecuyer
 FRA
58,84
1.05,14
55,07
50,14
3.49,19
6 Sándor Wladár
Janos Dzvonyar
Zoltán Verrasztó
Gábor Mészáros
 HUN
57,30
1.04,12
55,72
53,15
3.50,29
7 Fred Eefting
Albert Boonstra
Cees Vervoorn
Cees Jan Winkel
 NED
58,37
1.05,49
54,92
55,03
NR 3.51,81
8 Romulo Arantes
Sergio Pinto Ribeiro
Claudio Kestener
Jorge Luis Fernandes
Ciro Delgado
 BRA
57,99
1.05,68
57,33
52,24
3.53,24

Dames

100 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Barbara Krause
 GDR
WR 54,79
Zilver Caren Metschuck
 GDR
55,16
Brons Ines Diers
 GDR
55,65
4 Olga Klevakina
 URS
57,40
5 Conny van Bentum
 NED
57,63
6 Natalja Stroennikova
 URS
57,83
7 Guylaine Berger
 FRA
57,88
8 Agneta Eriksson
 SWE
57,90

200 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Barbara Krause
 GDR
OR 1.58,33
Zilver Ines Diers
 GDR
1.59,64
Brons Carmela Schmidt
 GDR
2.01,44
4 Olga Klevakina
 URS
2.02,29
5 Reggie de Jong
 NED
2.02,76
6 June Croft
 GBR
2.03,15
7 Natalja Stroennikova
 URS
2.03,74
8 Irina Aksjonova
 URS
2.04,00

400 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Ines Diers
 GDR
OR 4.08,76
Zilver Petra Schneider
 GDR
4.09,16
Brons Carmela Schmidt
 GDR
4.10,86
4 Michelle Ford
 AUS
4.11,65
5 Irina Aksjonova
 URS
4.14,40
6 Annelies Maas
 NED
4.15,79
7 Reggie de Jong
 NED
4.15,98
8 Olga Klevakina
 URS
4.19,18

800 m vrije slag

rang sporter land tijd
Goud Michelle Ford
 AUS
OR 8.28,90
Zilver Ines Diers
 GDR
8.32,55
Brons Heike Dahne
 GDR
8.33,48
4 Irina Aksjonova
 URS
8.38,05
5 Oksana Komissarova
 URS
8.42,04
6 Pascale Verbauwen
 BEL
8.44,84
7 Ines Geißler
 GDR
8.45,28
8 Jelena Ivanova
 URS
8.46,45

100 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Rica Reinisch
 GDR
WR 1.00,86
Zilver Ina Kleber
 GDR
1.02,07
Brons Petra Riedel
 GDR
1.02,64
4 Carmen Bunaciu
 ROU
1.03,81
5 Carine Verbauwen
 BEL
1.03,82
6 Larissa Gortsjakova
 URS
1.03,87
7 Monique Bosga
 NED
1.04,47
8 Manuela Carosi
 ITA
1.05,10

200 m rugslag

rang sporter land tijd
Goud Rica Reinisch
 GDR
WR 2.11,77
Zilver Cornelia Polit
 GDR
2.13,75
Brons Birgit Treiber
 GDR
2.14,14
4 Carmen Bunaciu
 ROU
2.15,20
5 Yolande van der Straeten
 BEL
2.15,58
6 Carine Verbauwen
 BEL
2.16,66
7 Lisa Forrest
 AUS
2.16,75
8 Larissa Gortsjakova
 URS
2.17,72

100 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Ute Geweniger
 GDR
1.10,22
Zilver Elvira Vassilkova
 URS
1.10,41
Brons Susanne Nielsson
 DEN
1.11,16
4 Margaret Kelly
 GBR
1.11,48
5 Eva-Marie Håkansson
 SWE
1.11,72
6 Susannah Brownsdon
 GBR
1.12,11
7 Lina Kačiušytė
 URS
1.12,21
8 Monica Bonon
 ITA
1.12,51

Ute Geweniger zwom een WR in de series: 1.10,11.

200 m schoolslag

rang sporter land tijd
Goud Lina Kačiušytė
 URS
OR 2.29,54
Zilver Svetlana Varganova
 URS
2.29,61
Brons Joelia Bogdanova
 URS
2.32,39
4 Susanne Nielsson
 DEN
2.32,75
5 Irena Fleissnerová
 TCH
2.33,23
6 Ute Geweniger
 GDR
2.34,34
7 Bettina Löbel
 GDR
2.34,51
8 Sylvia Rinka
 GDR
2.35,38

100 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Caren Metschuck
 GDR
1.00,42
Zilver Andrea Pollack
 GDR
1.00,90
Brons Christiane Knacke
 GDR
1.01,44
4 Ann Osgerby
 GBR
1.02,21
5 Lisa Curry
 AUS
1.02,40
6 Agneta Mårtensson
 SWE
1.02,61
7 Maria del Milagro Paris
 CRC
1.02,89
8 Janet Osgerby
 GBR
1.02,90

200 m vlinderslag

rang sporter land tijd
Goud Ines Geißler
 GDR
OR 2.10,44
Zilver Sybille Schönrock
 GDR
2.10,45
Brons Michelle Ford
 AUS
2.11,66
4 Andrea Pollack
 GDR
2.12,13
5 Dorota Brzozowska
 POL
2.14,12
6 Ann Osgerby
 GBR
2.14,83
7 Agneta Mårtensson
 SWE
2.15,22
8 Alla Grisjtsjenkova
 URS
2.15,70

400 m wisselslag

rang sporter land tijd
Goud Petra Schneider
 GDR
WR 4.36,29
Zilver Sharron Davies
 GBR
4.46,83
Brons Agnieska Czopek
 POL
4.48,17
4 Grit Slaby
 GDR
4.48,54
5 Ulrike Tauber
 GDR
4.49,18
6 Stojanka Dangalakova
 BUL
4.49,25
7 Olga Klevakina
 URS
4.50,91
8 Magdalena Bialas
 POL
4.53,30

4x100 m vrije slag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Barbara Krause
Caren Metschuck
Ines Diers
Sarina Hülsenbeck

Carmela Schmidt
 GDR
54,90
55,61
55,90
56,30
WR 3.42,71
Zilver Carina Ljungdahl
Tina Gustafsson
Agneta Mårtensson
Agneta Eriksson

Birgitta Jonsson
Helena Peterson
 SWE
57,61
56,82
57,93
56,57
3.48,93
Brons Conny van Bentum
Wilma van Velsen
Reggie de Jong
Annelies Maas
 NED
57,50
57,38
57,17
57,46
3.49,51
4 Sharron Davies
Kaye Lovatt
Jacquelene Willmott
June Croft
 GBR
58,74
58,44
57,68
56,85
3.51,71
5 Lisa Curry
Karen van de Graaf
Rosemary Brown
Michelle Pearson
 AUS
59,13
57,79
59,38
57,86
3.54,16
6 Isabel Reuss
Dagmar Erdman
Teresa Rivera
Hellen Plaschinski
 MEX
57,99
1.01,17
58,60
57,65
3.55,41
7 Dobrinka Mintsjeva
Roemjana Dobreva
Ani Kostova
Stojanka Dangalakova
 BUL
58,90
59,79
59,72
57,93
3.56,34
8 Natalia Mas
Margarita Armengol
Laura Flaque
Gloria Casado
 ESP
58,88
1.00,08
1.00,05
59,72
3.58,73

4x100 m wisselslag

rang sporters land tijd totale tijd
Goud Rica Reinisch
Ute Geweniger
Andrea Pollack
Caren Metschuck

Sarina Hülsenbeck
 GDR
1.01,51
1.09,46
1.00,14
55,56
WR 4.06,67
Zilver Helen Jameson
Margaret Kelly
Ann Osgerby
June Croft
 GBR
1.04,60
1.09,95
1.01,77
55,92
4.12,24
Brons Jelena Kroeglova
Elvira Vassilkova
Alla Grisjtsjenkova
Natalja Stroennikova

Irina Aksjonova
Olga Klevakina
 URS
1.04,60
1.10,10
1.02,72
56,19
4.13,61
4 Annika Uvehall
Eva-Marie Håkansson
Agneta Mårtensson
Tina Gustafsson
 SWE
1.06,45
1.11,25
1.02,06
57,15
4.16,91
5 Laura Foralosso
Sabrina Seminatore
Cinzia Savi-Scarponi
Monica Vallarin
 ITA
1.04,20
1.12,91
1.02,61
59,33
4.19,05
6 Lisa Forrest
Lisa Curry
Karen van de Graaf
Rosemary Brown
 AUS
1.04,59
1.13,61
1.03,07
58,63
4.19,90
7 Carmen Bunaciu
Brigitte Prass
Mariana Paraschiv
Irinel Panulescu
 ROU
1.03,37
1.14,23
1.04,46
59,21
4.21,27
8 Stojanka Dangalakova
Tania Bogomilova
Ani Moneva
Dobrinka Mintsjeva
 BUL
1.06,23
1.12,39
1.04,91
58,85
4.22,38

Medaillespiegel

 Plaats  Land NOC Goud Goud Zilver Zilver Brons Brons Totaal
1
 DDR
GDR 12 10 8 30
2
 Sovjet-Unie
URS 8 9 5 22
3
 Zweden
SWE 2 2 1 5
4
 Australië
AUS 2 0 5 7
5
 Groot-Brittannië
GBR 1 3 1 5
6
 Hongarije
HUN 1 2 1 4
7
 Brazilië
BRA 0 0 1 1
 Denemarken
DEN 0 0 1 1
 Nederland
NED 0 0 1 1
 Polen
POL 0 0 1 1
 Spanje
ESP 0 0 1 1
Totaal 26 26 26 78
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Zwemmen op de Olympische Zomerspelen 1980
Listen to this article