Norge under Vinter-OL 2018 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Norge under Vinter-OL 2018.

Norge under Vinter-OL 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi

Norge under De olympiske leker
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg
Norges flagg – Flaggbærere
IOK–kode  NOR
NOK Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Nettstedwww.idrettsforbundet.no (no)
Norge under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang
Deltakere: 109 utøvere i 11 idretter
Flaggbærer Emil Hegle Svendsen
Medaljer:
Rang: 1
Gull
14
Sølv
14
Bronse
11
Totalt
39
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018

Norge deltok i Vinter-OL 2018 i Pyeongchang i Sør-Korea i perioden 9.–25. februar 2018.[1]

På lekenes siste dag ble det klart at dette ble tidenes beste OL for Norge. Med 39 medaljer slo nordmennene USAs rekord fra OL i Vancouver da de tok hjem 37 medaljer.[2] Sammen med Tyskland tangerte den norske troppen også Canadas rekord på 14 gull i et OL, også den satt i vinter-OL 2010.[3]

Da Marit Bjørgen tok sin femte medalje på 30 km klassisk overtok hun også Ole Einar Bjørndalens plass som vinter-OLs mestvinnende atlet med til sammen 15 medaljer fordelt på fem leker.

Medaljer

2018 Pyeongchang
  Gull     Sølv   Bronse   Totalt  
Norge Norge 14 14 11 39

Medaljevinnerne

Norge0 Norge under Vinter-OL 2018 0
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Simen Hegstad Krüger
Langrenn
30 km jaktstart 1.16.20,0
Maren Lundby
Skihopping
Normalbakke 264,6
Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn
Sprint 3.05,75
Aksel Lund Svindal
Alpint
Utfor 1.40,25
Ragnhild Haga
Langrenn
10 km fristil 25.00,5
Johannes Thingnes Bø
Skiskyting
Normaldistanse 48.03,8
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
Langrenn
4 × 5 km stafett 51.24,3
Didrik Tønseth
Martin Johnsrud Sundby
Simen Hegstad Krüger
Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn
4 × 10 km stafett 1.33.04,9
Øystein Bråten
Freestyle
Slopestyle 95,00
Håvard Holmefjord Lorentzen
Hurtigløp på skøyter
500 m 34,41
Daniel-André Tande
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Robert Johansson
Skihopping
Lagkonkurranse 1098,5
Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn
Lagsprint 15.56,26
Sindre Henriksen
Håvard Bøkko
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
Hurtigløp på skøyter
Lagtempo 3.37,32
Marit Bjørgen
Langrenn
30 km klassisk 1.22.17,6
Marit Bjørgen
Langrenn
15 km jaktstart 40.52,7
Marte Olsbu
Skiskyting
Sprint 21.30,4
Johann André Forfang
Skihopping
Normalbakke 250,9
Martin Johnsrud Sundby
Langrenn
30 km jaktstart 1.16.28,0
Maiken Caspersen Falla
Langrenn
Sprint 3.06,87
Kjetil Jansrud
Alpint
Utfor 1.40,37
Ragnhild Mowinckel
Alpint
Storslalåm 1.11,17
Simen Hegstad Krüger
Langrenn
15 km fristil 34.02,2
Henrik Kristoffersen
Alpint
Storslalåm 2.19,31
Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Skiskyting
Miksstafett 1.08.55,2
Ragnhild Mowinckel
Alpint
Utfor 1.39,31
Jørgen Graabak
Jarl Magnus Riiber
Espen Andersen
Jan Schmid
Kombinert
Lagkonkurranse 47.02,5
Håvard Holmefjord Lorentzen
Hurtigløp på skøyter
1 000 m 1.07,99
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Skiskyting
4 x 7,5 km stafett 1.16.12,0
Robert Johansson
Skihopping
Normalbakke 249,7
Hans Christer Holund
Langrenn
30 km jaktstart 1.16.29,9
Sverre Lunde Pedersen
Skøyter
5 000 m 6.11,618
Marit Bjørgen
Langrenn
10 km fristil 25.32,4
Kjetil Jansrud
Alpint
Super-G 1.24,62
Robert Johansson
Skihopping
Stor bakke 275,3
Magnus Nedregotten
Kristin Skaslien
Curling
Mikspar
Tiril Eckhoff
Skiskyting
Fellesstart 35.50,7
Emil Hegle Svendsen
Skiskyting
Fellesstart 35.58,5
Marit Bjørgen
Maiken Caspersen Falla
Langrenn
Lagsprint 15.59,44
Sebastian Foss-Solevåg
Nina Haver-Løseth
Leif Kristian Nestvold-Haugen
Kristin Lysdahl
Jonathan Nordbotten
Maren Skjøld
Alpint
Lagkonkurranse
0 Medaljer per sport 0
Sport 1 2 3 Totalt
Langrenn 7 4 3 14
Skiskyting 1 3 2 6
Alpine grener 1 4 2 7
Fristil 1 0 0 1
Skøyter 2 1 1 4
Skihopping 2 1 2 5
Kombinert 0 1 0 1
Curling 0 0 1 1
Totalt 14 14 11 39
0 Medaljer per dag 0
Dag Dato 1 2 3 Totalt
1 10. februar 0 3 1 4
2 11. februar 1 1 2 4
3 12. februar 1 0 0 1
4 13. februar 1 1 1 3
5 14. februar 0 0 0 0
6 15. februar 3 2 1 6
7 16. februar 0 1 1 2
8 17. februar 1 0 2 3
9 18. februar 2 1 1 4
10 19. februar 2 0 0 2
11 20. februar 0 1 0 1
12 21. februar 2 1 1 4
13 22. februar 0 1 0 1
14 23. februar 0 2 0 2
15 24. februar 0 0 1 1
16 25. februar 1 0 0 1
Totalt 14 14 11 39
0 Mestvinnende nordmenn 0
Utøver 1 2 3 Totalt
Marit Bjørgen 2 1 2 5
Johannes Høsflot Klæbo 3 0 0 3
Simen Hegstad Krüger 2 1 0 3
Martin Johnsrud Sundby 2 1 0 3
Johannes Thingnes Bø 1 2 0 3
Robert Johansson 1 0 2 3
Emil Hegle Svendsen 0 2 1 3
Ragnhild Haga 2 0 0 2
Håvard Holmefjord Lorentzen 1 1 0 2
Johann André Forfang 1 1 0 2
Sverre Lunde Pedersen 1 0 1 2
Ragnhild Mowinckel 0 2 0 2
Marte Olsbu 0 2 0 2
Tiril Eckhoff 0 1 1 2
Maiken Caspersen Falla 0 1 1 2
Kjetil Jansrud 0 1 1 2
Marit Bjørgen fikk Norges første og Norges siste medalje, og innimellom disse ble det tre til.
Marit Bjørgen fikk Norges første og Norges siste medalje, og innimellom disse ble det tre til.

Utøvere i OL-troppen

Komplett uttak, oppdatert per 29. januar 2018[4][5].

Sport Kvinner Menn Utøvere på
resultatlisten
Uttatte ubrukte
reserver
Totalt
Alpine grener
4 7 0 0 11
Curling
1 6 0 0 7
Freestyle
3 5 0 0 8
Hurtigløp på skøyter
2 7 0 0 9
Ishockey
0 25 0 0 25
Kombinert
0 5 0 0 5
Langrenn
9 11 0 0 20
Skeleton
0 1 0 0 1
Skihopping
2 5 0 0 7
Skiskyting
5 6 0 0 11
Snøbrett
1 4 0 0 5
Totalt 27 82 0 0 109

Alpine grener

Aksel Lund Svindal og Nina Haver-Løseth er blant de utøverne som er tatt ut til OL i PyeongChang.
Menn
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Kjetil Jansrud Utfor N/A 1.40,37 2
Super-G N/A 1.24,62 3
Storslalåm DNF
Kombinasjon 1.19,51 4 49,16 19 2.08,67 7
Aleksander Aamodt Kilde Utfor N/A 1.42,18 15
Super-G N/A 1.25,71 13
Storslalåm DNF
Kombinasjon 1.20,92 18 50,15 26 2.11,07 21
Henrik Kristoffersen Slalåm 47,72 1 DNF
Storslalåm 1.09,58 10 1.09,73 1 2.19,31 2
Leif Kristian Nestvold-Haugen Slalåm 49,27 14 51,04 7 1.40,31 13
Storslalåm 1.08,93 3 1.11,30 25 2.20,23 8
Jonathan Nordbotten Slalåm DNF
Sebastian Foss Solevaag Slalåm 48,53 5 51,65 20 1.40,18 10
Kombinasjon 1.24,35 58 DNF
Aksel Lund Svindal Utfor N/A 1.40,25 1
Super-G N/A 1.24,93 5
Kombinasjon 1.19,31 2 DNS DNF
Kvinner
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Nina Haver-Løseth Storslalåm 1.13,13 18 1.09,97 13 2.23,10 15
Slalåm 49,75 5 50,41 11 1.40,16 6
Ragnhild Mowinckel Storslalåm 1.11,17 4 1.09,24 5 2.20,41 2
Super-G N/A 1.22,00 13
Utfor N/A 1.39,31 2
Kombinasjon 1.40,11 2 42,52 11 2.22,63 4
Kristin Lysdahl Storslalåm 1.13,45 21 1.09,95 12 2.23,40 18
Slalåm 52,12 28 50,90 21 1.43,02 25
Maren Skjøld Storslalåm DNF
Slalåm 51,44 19 51,18 23 1.42,62 22
Mikslag
Utøvere Øvelse 16. delsfinale Kvartfinale Semifinale Finale/Bronsefinale Plass
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Sebastian Foss-Solevåg
Nina Haver-Løseth
Leif Kristian Nestvold-Haugen
Kristin Lysdahl
Jonathan Nordbotten
Maren Skjøld
Lagkonkurranse Olympic flag.svg OAR
S 4-0
Flag of the United Kingdom.svg GBR
S 2-2
(-0,21)
Flag of Austria.svg AUT
T 1-3
Flag of France.svg FRA
S 2-2
(-0,12)
3

Curling

Utdypende artikkel: Curling under Vinter-OL 2018

Oversikt
Lag Øvelse Gruppespill Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Plass Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Plass
Thomas Ulsrud
Torger Nergård
Christoffer Svae
Håvard Vad Petersson
Markus Høiberg
Curling menn Flag of Japan.svg JPN
T 4-6
Flag of Canada.svg CAN
T 4-7
Flag of South Korea.svg KOR
S 7-5
Flag of Switzerland.svg SUI
T 5-7
Flag of Denmark.svg DEN
S 10-8
Flag of the United States.svg USA
S 8-5
Flag of the United Kingdom.svg GBR
T 3-10
Flag of Italy.svg ITA
T 4-6
Flag of Sweden.svg SWE
S 7-2
6 Utslått
Kristin Skaslien
Magnus Nedregotten
Mikspar Flag of Canada.svg CAN
S 9-6
Olympic flag.svg OAR
T 3-4
Flag of South Korea.svg KOR
S 8-3
Flag of Switzerland.svg SUI
S 6-5
Flag of Finland.svg FIN
S 7-6
Flag of the United States.svg USA
T 3-10
Flag of the People's Republic of China.svg CHN
T 3-9
Flag of the People's Republic of China.svg CHN
(tie-break)
S 9-7
N/A 4 Q Flag of Canada.svg CAN
T 4-8
Olympic flag.svg OAR
T 4-8

S
3

Curling, menn

Nøkkel
Direkte til semifinale
Tie-break for siste semifinaleplass
Nasjon v · d · r Skip V T PF PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder
Skudd %
Flag of Sweden.svg Sverige Niklas Edin 7 2 62 43 34 28 13 8 87%
Flag of Canada.svg Canada Kevin Koe 6 3 56 46 36 34 14 8 87%
Flag of the United States.svg USA John Shuster 5 4 67 63 37 39 4 6 80%
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia Kyle Smith 5 4 55 60 40 37 8 7 82%
Flag of Switzerland.svg Sveits Peter de Cruz 5 4 60 55 39 37 10 6 83%
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge Thomas Ulsrud 4 5 45 54 32 36 6 6 82%
Flag of South Korea.svg Sør-Korea Kim Chang-min 4 5 54 59 40 41 7 8 82%
Flag of Japan.svg Japan Yusuke Morozumi 4 5 48 56 33 35 13 5 81%
Flag of Italy.svg Italia Joël Retornaz 3 6 50 56 37 38 15 7 81%
Flag of Denmark.svg Danmark Rasmus Stjerne 2 7 53 70 36 39 12 5 83%
Gruppespill
Kamp 2

Onsdag 14. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane D v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud)
1 0 0 0 1 1 0 1 0 X 4
Flag of Japan.svg Japan (Morozumi) 0 1 1 1 0 0 2 0 1 X 6
Kamp 3

Torsdag 15. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud) 0 1 1 0 0 2 0 0 0 X 4
Flag of Canada.svg Canada (Koe)
2 0 0 0 1 0 1 1 2 X 7
Kamp 4

Fredag 16. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane C v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud)
0 2 0 0 2 0 0 2 0 1 7
Flag of South Korea.svg Sør-Korea (Kim) 1 0 0 1 0 1 0 0 2 0 5
Kamp 6

Lørdag 17. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Switzerland.svg Sveits (de Cruz) 1 0 0 1 0 0 2 0 2 1 7
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud)
0 1 1 0 0 2 0 1 0 0 5
Kamp 7

Søndag 18. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane A v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud) 0 1 0 4 0 4 0 0 1 0 10
Flag of Denmark.svg Danmark (Stjerne)
1 0 1 0 1 0 2 2 0 1 8

Kamp 8

Søndag 18. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane D v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United States.svg USA (Shuster)
1 0 2 0 1 0 0 0 1 X 5
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud) 0 2 0 1 0 3 1 1 0 X 8
Kamp 10

Tirsdag 20. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane A v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Smith)
3 1 0 2 0 3 1 X X X 10
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud) 0 0 2 0 1 0 0 X X X 3
Kamp 11

Tirsdag 20. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud) 0 0 1 1 0 0 0 1 0 1 4
Flag of Italy.svg Italia (Retornaz)
0 1 0 0 0 1 1 0 3 0 6
Kamp 12

Onsdag 21. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Sweden.svg Sverige (Edin) 0 0 2 0 0 0 X X X X 2
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Ulsrud)
1 0 0 3 2 1 X X X X 7

Curling, mikspar

Nøkkel
Direkte til semifinale
Tie-break for siste semifinaleplass
Nasjon v · d · r Skip V T PF PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder
Skudd %
Flag of Canada.svg Canada Kaitlyn Lawes / John Morris 6 1 52 26 29 20 0 9 80%
Flag of Switzerland.svg Sveits Jenny Perret / Martin Rios 5 2 45 33 29 26 0 10 71%
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland Anastasia Bryzgalova / Alexander Krushelnitskiy 4 3 36 44 26 27 1 7 67%
Flag of the People's Republic of China.svg Kina Wang Rui / Ba Dexin 4 3 47 42 27 27 1 6 72%
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge Kristin Skaslien / Magnus Nedregotten 4 3 39 43 26 25 1 8 74%
Flag of South Korea.svg Sør-Korea Jang Hye-ji / Lee Ki-jeong 2 5 42 47 26 26 1 7 67%
Flag of the United States.svg USA Rebecca Hamilton / Matt Hamilton 2 5 37 43 26 25 0 9 74%
Flag of Finland.svg Finland Oona Kauste / Tomi Rantamäki 1 6 35 53 23 29 0 6 67%


Kamp 1

Torsdag 8. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp B 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Lawes / Morris)
1 0 3 0 2 0 0 0 6
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 1 0 2 1 2 9
Kamp 2

Torsdag 8. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp C v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland (Bryzgalova / Krushelnitskiy) 0 1 0 1 1 0 0 1 4
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Kamp 3

Fredag 9. februar (08:35 lokal tid, 00:35 norsk tid)

Kamp A v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of South Korea.svg Sør-Korea (Jang / Lee) 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 1 3 1 0 1 0 2 X 8
Kamp 4

Fredag 9. februar (13:35 lokal tid, 05:35 norsk tid)

Kamp D v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Switzerland.svg Sveits (Perret / Rios) 1 0 0 2 1 0 1 0 5
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten)
0 3 1 0 0 1 0 1 6

Kamp 5

Lørdag 10. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 1 0 1 0 3 0 1 0 1 7
Flag of Finland.svg Finland (Kauste / Rantamäki)
0 2 0 1 0 2 0 1 0 6
Kamp 6

Lørdag 10. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp C v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 0 0 0 X X 3
Flag of the United States.svg USA (R. Hamilton / M. Hamilton)
1 0 1 4 1 3 X X 10
Kamp 7

Søndag 11. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp A v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 1 1 0 1 0 X X 3
Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Wang / Ba)
1 0 0 3 0 5 X X 9

Tiebreaker

Kina og Norge lå likt etter de innledende rundene og spilte tiebreaker for å avgjøre den siste semifinaleplassen.

Søndag 11. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Wang / Ba)
2 0 1 0 2 0 2 0 7
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 1 0 4 0 1 9
Sluttspill
  Tiebreaker     Semifinale     Finale
                           
        1  Flag of Canada.svg Canada 8  
  4  Flag of the People's Republic of China.svg Kina 7     4  Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge 4    
  4  Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge 9         1  Flag of Canada.svg Canada 10
      2  Flag of Switzerland.svg Sveits 3
        2  Flag of Switzerland.svg Sveits 7    
        3  Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland 5  
  Bronsefinale
3  Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge 4
DSQ  Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland 8


Semifinale

Mandag 12. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Lag 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Lawes / Morris)
2 0 0 1 2 0 3 X 8
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 1 1 0 0 2 0 X 4
Bronsefinale

Tirsdag 13. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Lag 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland (Bryzgalova / Krushelnitskiy)
2 1 0 2 0 1 1 1 8
Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 0 2 0 2 0 0 0 4
  • Norge tapte bronsefinalen, men rykker opp på 3.-plass og får bronsemedalje etter at OARs Aleksandr Krusjelnitskij ble diskvalifisert på grunn av positiv dopingprøve.

Freestyle

Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Øystein Bråten Slopestyle menn 83,20 93,80 93,80 4 Q 95,00 46,40 24,00 95,00 1
Ferdinand Dahl Slopestyle menn 46,60 89,00 89,00 10 Q 42,20 76,40 41,80 76,40 8
Christian Nummedal Slopestyle menn 27,00 29,20 29,20 28 Utslått
Felix Stridsberg-Usterud Slopestyle menn 14,60 84,20 84,20 14 Utslått
Vinjar Slåtten Kulekjøring menn DNF 77,49 77,49 2 Q 79,18 78,87 33,61 79,18 6
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Tiril Sjåstad Christiansen Slopestyle kvinner 55,80 89,00 89,00 2 Q 5,20 24,00 60,40 60,40 9
Johanne Killi Slopestyle kvinner 87,80 64,20 87,80 3 Q 10,20 76,80 54,40 76,80 5
Hedvig Wessel Kulekjøring kvinner 68,64 71,66 71,66 5 Q 68,77 Utslått

Hurtigløp på skøyter

Menn
Utøver Distanse Totalt
Tid Plass
Håvard Bøkko 5 000 m 6.24,50 18
10 000 m 13.17,47 11
Sindre Henriksen 1 500 m 1.45,64 7
Allan Dahl Johansson 1 500 m DNF
Håvard Holmefjord Lorentzen 500 m 34,41 OR 1
1 000 m 1.07,99 2
Simen Spieler Nilsen 5 000 m 6.18,39 13
Sverre Lunde Pedersen 1 500 m 1.46,12 9
5 000 m 6.11,618 3
Henrik Fagerli Rukke 500 m 35,500 28
1 000 m 1.10,25 32
Utøver Distanse Kvalifisering Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Håvard Bøkko
Sindre Henriksen
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
Lagtempo Flag of New Zealand.svg New Zealand (NZL)
S 3.40,09
3 Q Flag of the Netherlands.svg Nederland (NED)
S 3.37,08 OR
1 FA Flag of South Korea.svg Sør-Korea (KOR)
S 3.37,32
1
Utøver Distanse Semifinale Finale
Poeng Tid Plass Poeng Tid Plass
Sverre Lunde Pedersen Fellesstart 2 7.58,65 9 Utslått
Kvinner
Utøver Distanse Totalt
Tid Plass
Hege Bøkko 500 m 38,538 18
1 000 m 1.15,98 14
Ida Njåtun 500 m 39,33 27
1 000 m 1.15,43 11
1 500 m 1.56,46 7
3 000 m 4.06,67 12

Ishockey

Utdypende artikkel: Ishockey under Vinter-OL 2018

Hovedtrener: Norge Petter Thoresen     Assisterende trener: Norge Sjur Robert Nilsen

Nr. Pos. Navn Høyde Vekt Fødselsdato Fødested Klubb 2017–18
4 F Johannesen, JohannesJohannes Johannesen 1,81 m 87 kg 1. mars 1997 Stavanger Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
5 F Lesund, ErlendErlend Lesund 1,90 m 93 kg 11. desember 1994 Oslo Sverige Mora IK (SHL)
6 F Holøs, JonasJonas Holøs 1,80 m 92 kg 27. august 1987 Sarpsborg Sveits HC Fribourg-Gottéron (NL)
8 A Trettenes, MathiasMathias Trettenes 1,80 m 82 kg 8. november 1993 Stavanger Tyskland Krefeld Pinguine (DEL)
10 F Nørstebø, MattiasMattias Nørstebø 1,78 m 82 kg 3. juni 1995 Trondheim Sverige Frölunda HC (SHL)
15 A Kristiansen, TommyTommy Kristiansen 1,89 m 100 kg 26. mai 1989 Sarpsborg Norge Sparta Warriors (GET-ligaen)
16 A Salsten, EirikEirik Salsten 1,84 m 87 kg 17. juni 1994 Oslo Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
17 F Espeland, StefanStefan Espeland 1,82 m 84 kg 24. mars 1989 Oslo Østerrike EC KAC (EBEL)
20 A Bastiansen, AndersAnders Bastiansen 1,90 m 95 kg 31. oktober 1980 Asker Norge Frisk Asker (GET-ligaen)
21 A Thoresen, SteffenSteffen Thoresen 1,80 m 90 kg 3. juni 1985 Oslo Norge Storhamar Ishockey (GET-ligaen)
22 A Røymark, MartinMartin Røymark 1,84 m 87 kg 10. november 1986 Oslo Sverige Modo Hockey (HA)
26 A Forsberg, KristianKristian Forsberg 1,85 m 92 kg 5. mai 1986 Oslo Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
27 A Hoff, LudvigLudvig Hoff 1,80 m 87 kg 16. oktober 1996 Oslo USA University of North Dakota (NCHC)
28 A Roest, NiklasNiklas Roest 1,74 m 82 kg 3. august 1986 Oslo Norge Sparta Warriors (GET-ligaen)
30 M Haugen, LarsLars Haugen 1,84 m 86 kg 19. mars 1987 Oslo Sverige Färjestad BK (SHL)
33 M Haukeland, HenrikHenrik Haukeland 1,88 m 86 kg 6. desember 1994 Fredrikstad Sverige Timrå IK (HA)
38 M Holm, HenrikHenrik Holm 1,86 m 84 kg 6. september 1990 Fredrikstad Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
40 A Olimb, Ken AndréKen André Olimb 1,78 m 80 kg 21. januar 1989 Oslo Sverige Linköpings HC (SHL)
41 A Thoresen, PatrickPatrick Thoresen 1,80 m 92 kg 7. november 1983 Oslo Russland SKA St. Petersburg (KHL)
42 F Ødegaard, HenrikHenrik Ødegaard 1,80 m 90 kg 12. februar 1988 Asker Norge Frisk Asker (GET-ligaen)
46 A Olimb, MathisMathis Olimb 1,78 m 80 kg 1. februar 1986 Oslo Sverige Linköpings HC (SHL)
47 F Bonsaksen, AlexanderAlexander Bonsaksen 1,80 m 85 kg 24. januar 1987 Oslo Tyskland Iserlohn Roosters (DEL)
51 A Rosseli Olsen, MatsMats Rosseli Olsen 1,80 m 82 kg 29. april 1991 Oslo Sverige Frölunda HC (SHL)
61 A Reichenberg, AleksanderAleksander Reichenberg 1,85 m 81 kg 13. juni 1992 Mora, Sverige Tsjekkia HC Sparta Praha (ELH)
90 F Sørvik, DanielDaniel Sørvik 1,83 m 92 kg 11. mars 1990 Oslo Tsjekkia HC Litvínov (ELH)
  • M – Målvakt
  • F – Forsvar
  • A – Angrep
Gruppespill
Lag KS S OTS OTT T M+ M– MF P Kvalifisering eller nedrykk
 Sverige 3 3 0 0 0 8 1 +7 9 Avanserer til kvartfinalen
 Finland 3 2 0 0 1 11 6 +5 6 Skal spille kvalifiseringsspill
 Tyskland 3 0 1 0 2 4 7 –3 2
 Norge 3 0 0 1 2 2 11 –9 1

Oppdatert per kamp(er) spilt 18. februar 2018. Kilde: IIHF.com


15. februar 2018
16:40
Norge Norge 0 – 4
(0–2, 0–0, 0–2)
 Sverige Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 3 961

16. februar 2018
21:10
Finland Finland 5 – 1
(1–1, 1–0, 3–0)
 Norge Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 4 180

18. februar 2018
12:10
Tyskland Tyskland 2 – 1 GWS
(0–0, 1–0, 0–1, 0–0)
(SO: 3/5–0/5)
 Norge Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 5 534

Kvalifiseringskamp til kvartfinale
20. februar 2018
16:40
Slovenia Slovenia 1 – 2 OT
(1–0, 0–0, 0–1, 0–1)
 Norge Gangneung Hockey Centre, Pyeongchang
Tilskuere: 6 312

Kvartfinale
21. februar 2018
16:40
OAR OL 6 – 1
(3–0, 2–1, 1–0)
 Norge Gangneung Hockey Centre, Pyeongchang
Tilskuere: 3 553

Plass
  • Norge kom på 8.-plass som dårligste rangerte kvartfinalist.

Kombinert

Utdypende artikkel: Kombinert under Vinter-OL 2018

Utøver Øvelse Skihopping Langrenn Totalt
Lengde Poeng Plass Tid Plass Tid Plass
Espen Andersen Normalbakke 104,5 m 117,2 7 25.11,1 28 26.05,1 10
Stor bakke 121,0 m 105,6 25 24.23,8 31 26.36,8 22
Jørgen Graabak Normalbakke 90,0 m 93,6 23 24.53,3 20 27.21,3 18
Stor bakke 119,5 m 110,9 19 23.25,3 6 25.17,3 10
Jarl Magnus Riiber Normalbakke 111,0 m 126,9 2 24.58,9 23 25.13,9 4
Stor bakke 139,0 m 138,6 2 23.54,3 17 23.55,3 4
Jan Schmid Normalbakke 88,0 m 88,8 31 24.47,8 18 27.34,8 25
Stor bakke 119,0 m 107,9 22 23.15,7 2 25.19,7 11
Jørgen Graabak
Jarl Magnus Riiber
Espen Andersen
Jan Schmid
Lagkonkurranse 133,5 m
133,5 m
128,5 m
132,0 m
114,4
117,9
105,0
111,9
4 11.46,9
11.28,2
11.55,5
11.24,9
2 47.02,5 2
  • Magnus Krog var med i troppen, men deltok ikke i noen øvelser

Langrenn

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2018

Distanse

Menn
Utøver Øvelse Klassisk Fristil Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Diff. Plass
Niklas Dyrhaug 50 km (K) N/A 2.13.20,5 +4.58,4 13
Hans Christer Holund 15 km (F) N/A 34.18,4 +34,5 6
30 km skiathlon 41.01,8 7 40.33,3 5 1.16.29,9 +9,9 3
50 km (K) N/A 2.11.12,2 +2.50,1 6
Emil Iversen 50 km (K) N/A 2.12.59,0 +4.36,9 10
Johannes Høsflot Klæbo 30 km skiathlon 40.31,8 5 36.04,8 18 1.17.03,4 +43,4 10
Finn-Hågen Krogh 15 km (F) N/A 35.14,4 +1.30,5 18
Simen Hegstad Krüger 15 km (F) N/A 34.02,2 +18,3 2
30 km skiathlon 41.13,8 14 35.06,2 1 1.16.20,0 +0,0 1
Martin Johnsrud Sundby 15 km (F) N/A 34.08,8 +24,9 4
30 km skiathlon 40.30,5 2 35.22,4 2 1.16.28,0 +8,0 2
50 km (K) N/A 2.11.05,8 +2.43,7 5
Didrik Tønseth
Martin Johnsrud Sundby
Simen Hegstad Krüger
Johannes Høsflot Klæbo
4 × 10 km stafett 24.59,1
24.51,8
21.19,7
21.54,3
1.33.04,9 +0.0 1
Kvinner
Utøver Øvelse Klassisk Fristil Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Diff. Plass
Marit Bjørgen 10 km (F) N/A 25.32,4 +31,9 3
15 km skiathlon 21.23,1 1 18.58,6 2 40.52,7 +7,8 2
30 km (K) N/A 1.22.17,6 +0,0 1
Ragnhild Haga 10 km (F) N/A 25.00,5 +0,0 1
15 km skiathlon 21.40,2 16 19.53,7 16 42.07,6 +1.22,7 15
30 km (K) N/A 1.27.11,5 +4.53,9 12
Heidi Weng 10 km (F) N/A 26.25,1 +1.24,6 11
15 km skiathlon 21.23,8 3 19.33,7 9 41.25,6 +40,7 9
30 km (K) N/A 1.26.25,5 +4.07,9 8
Ingvild Flugstad Østberg 10 km (F) N/A 26.06,0 +1.05,5 7
15 km skiathlon 21.24,3 4 19.50,4 14 41.43,2 +58,3 11
30 km (K) N/A 1.24.18,0 +2.00,4 4
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
4 × 5 km stafett 13.28,9
14.15,9
11.46,7
11.52,8
51.24,3 +0,0 1

Sprint

Menn
Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Eirik Brandsdal Sprint 3.15,95 18 Q 3.18,25 5 Utslått
Pål Golberg 3.13,71 11 Q 3.11,07 2 Q 3.07,24 4 q 3.09,56 4
Emil Iversen 3.14,36 12 Q 3.10,21 2 Q 3.14,09 4 Utslått
Johannes Høsflot Klæbo 3.08,73 2 Q 3.11,09 1 Q 3.06,01 1 Q 3.05,75 1
Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Lagsprint N/A 16.03,97 1 Q 15.56,26 1
Kvinner
Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Maiken Caspersen Falla Sprint 3.09,13 2 Q 3.11,98 1 Q 3.10,55 2 Q 3.06,87 2
Kathrine Rolsted Harsem 3.18,48 18 Q 3.14,87 4 Utslått
Ingvild Flugstad Østberg 3.17,35 13 Q 3.14,87 4 Utslått
Heidi Weng 3.16,28 10 Q 3.15,68 2 Q 3.16,22 6 Utslått
Marit Bjørgen
Maiken Caspersen Falla
Lagsprint N/A 16.33,28 1 Q 15.59,44 3

Skeleton

Utdypende artikkel: Skeleton under Vinter-OL 2018

Utøver Øvelse 1. løp 2. løp 3. løp 4. løp Totalt
Tid Tid Tid Tid Tid Plass
Alexander Henning Hanssen Skeleton menn 51,44 51,51 51,37 51,57 3.25,89 20

Skihopping

Utdypende artikkel: Skihopping under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Poeng Plass
Johann André Forfang Normalbakke 100,0 m 121,1 13 Q 106,0 m 125,9 2 109,5 m 125,0 250,9 2
Stor bakke 137,0 m 128,7 2 Q 133,0 m 132,1 9 134,5 m 139,5 271,6 5
Robert Johansson Normalbakke 98,0 m 118,3 19 Q 100,5 m 119,9 10 113,5 m 129,8 249,7 3
Stor bakke 135,0 m 131,9 1 Q 137,5 m 138,3 4 134,5 m 137,0 275,3 3
Andreas Stjernen Normalbakke 100,0 m 119,3 15 Q 104,0 m 114,5 15 103,5 m 111,3 225,8 15
Stor bakke 128,5 m 110,2 19 Q 134,5 m 134,7 6 131,5 m 132,6 267,3 8
Daniel-André Tande Normalbakke 100,0 m 123,0 8 Q 103,5 m 118,7 13 111,5 m 123,6 242,3 6
Stor bakke 131,5 m 126,5 6 Q 131,0 m 128,9 15 138,5 m 144,2 273,1 4
Daniel-André Tande
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Robert Johansson
Lagkonkurranse N/A 136,0 m
133,0 m
132,5 m
137,5 m
141,8
134,6
132,3
137,2
1 140,5 m
135,5 m
132,0 m
136,0 m
145,5
139,8
129,7
137,6
1098,5 1
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Poeng Plass
Maren Lundby Normalbakke N/A 105,5 m 125,4 1 110,0 m 139,2 264,6 1
Silje Opseth Normalbakke 89,5 m 83,5 18 91,5 m 94,7 178,2 16

Skiskyting

Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Lars Helge Birkeland Normaldistanse 53.46,8 4 (2+1+1+0) 60
Erlend Bjøntegaard Sprint 23.56,2 2 (0+2) 5
Jaktstart 34.18,0 4 (1+0+0+3) 9
Fellesstart 36.19,4 2 (0+0+2+0) 7
Tarjei Bø Sprint 24.12,5 2 (2+0) 13
Jaktstart 33.54,3 3 (0+0+1+2) 4
Normaldistanse 50.05,3 2 (0+0+0+2) 13
Fellesstart 36.21,9 3 (1+0+2+0) 8
Johannes Thingnes Bø Sprint 24.51,5 4 (3+1) 31
Jaktstart 35.42,7 6 (0+2+4+0) 21
Normaldistanse 48.03,8 2 (1+0+0+1) 1
Fellesstart 37.07,3 3 (0+3+0+0) 16
Emil Hegle Svendsen Sprint 24.23,8 2 (1+1) 18
Jaktstart 35.33,2 5 (0+2+2+1) 20
Normaldistanse 49.40,5 2 (0+2+0+0) 10
Fellesstart 35.58,5 2 (1+0+1+0) 3
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Stafett 1.16.12,0 13 (1+12) 2
Kvinner
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Tiril Eckhoff Sprint 22.32,4 4 (3+1) 24
Jaktstart 32.23,1 5 (0+2+3+0) 9
Normaldistanse 44.41,9 4 (1+1+1+1) 23
Fellesstart 35.50,7 2 (1+0+1+0) 3
Marte Olsbu Sprint 21.30,4 1 (1+0) 2
Jaktstart 31.42,6 4 (1+2+0+1) 4
Normaldistanse 48.58,8 7 (1+1+3+2) 71
Fellesstart 36.14,6 1 (0+1+0+0) 8
Synnøve Solemdal Sprint 23.23,9 3 (1+2) 50
Normaldistanse 45.33,0 2 (0+1+0+1) 40
Jaktstart 34.45,5 4 (1+0+2+1) 41
Ingrid Landmark Tandrevold Sprint 23.49,1 4 (2+2) 59
Jaktstart 34.56,8 4 (0+3+1+0) 42
Normaldistanse 46.14,7 3 (0+2+0+1) 43
Synnøve Solemdal
Tiril Eckhoff
Ingrid Landmark Tandrevold
Marte Olsbu
Stafett 1.12.33,1 15 (3+12) 4
  • Hilde Fenne var med i troppen, men deltok ikke i noen øvelser
Mikslag
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Mixed stafett 1.08.55,2 12 (1+11) 2

Snøbrett

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Marcus Kleveland Big air 84,25 46,00 84,25 10 Utslått
Slopestyle menn 83,71 32,30 83,71 1 Q 77,76 43,71 37,18 77,76 6
Torgeir Bergrem Big air 94,25 59,50 94,25 4 Q 88,50 42,50 JNS 131,00 7
Slopestyle menn 45,80 75,45 75,45 5 Q 58,80 75,80 60,03 75,80 8
Mons Røisland Slopestyle menn 76,50 43,68 76,50 4 Q DNS
Ståle Sandbech Big air 84,75 41,25 84,75 7 Utslått
Slopestyle menn 74,11 82,13 82,13 4 Q 44,81 81,01 38,13 81,01 4
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Silje Norendal Big air 76,00 77,5 77,5 10 Q 70,50 61,00 JNS 70,50 6
Slopestyle kvinner Kvalifisering avlyst 73,91 47,66 73,91 4

Se også

Fotnoter og referanser

  1. ^ «Quota allocation for Alpine skiing». FIS. 19. januar 2017. Arkivert fra originalen . Besøkt 4. juli 2019.  Arkivert 26. oktober 2018 hos Wayback Machine.
  2. ^ «Winter Olympics: Norway win record 38th medal as Switzerland take team alpine skiing gold». BBC. 24. februar 2018. Besøkt 25. februar 2018. 
  3. ^ «Winter Olympics 2018 Results: Germany Wins Bobsled». The New York Times. 25. februar 2018. Besøkt 25. februar 2018. 
  4. ^ «Norges tropp til OL Pyeongchang 2018 - Alle idretter» på langrenn.com
  5. ^ «OL-troppen til PyeongChang komplett med 109 utøvere» – Pressemelding fra Olympiatoppen på olympiatoppen.no

Eksterne lenker

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Norge under Vinter-OL 2018
Listen to this article