Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
Sarajewo 1984 Albertville 1992
Data 14 - 28.02 1988
Gospodarz Kanada Calgary
Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety mężczyźni
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m kobiety mężczyźni
10 000 m mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 odbywały się w dniach 14 lutego – 28 lutego 1988 roku. Zarówno mężczyźni i kobiety walczyli w pięciu konkurencjach: na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m dla mężczyzn oraz 500 m, 1000 m, 1500 m i 3000 m dla kobiet. Łącznie rozdanych zostało zatem dziesięć kompletów medali. Zawody odbywały się na torze lodowym Olympic Oval.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
14 lutego 1988 Calgary 500 m mężczyzn Uwe-Jens Mey Holandia Jan Ykema Japonia Akira Kuroiwa
17 lutego 1988 Calgary 5000 m mężczyzn Szwecja Tomas Gustafson Holandia Leo Visser Holandia Gerard Kemkers
18 lutego 1988 Calgary 1000 m mężczyzn Nikołaj Gulajew Uwe-Jens Mey Ihar Żalazouski
20 lutego 1988 Calgary 1500 m mężczyzn André Hoffmann Stany Zjednoczone Eric Flaim Austria Michael Hadschieff
21 lutego 1988 Calgary 10 000 m mężczyzn Szwecja Tomas Gustafson Austria Michael Hadschieff Holandia Leo Visser
22 lutego 1988 Calgary 500 m kobiet Stany Zjednoczone Bonnie Blair Christa Rothenburger Karin Enke
23 lutego 1988 Calgary 3000 m kobiet Holandia Yvonne van Gennip Andrea Ehrig-Mitscherlich Gabi Schönbrunn
26 lutego 1988 Calgary 1000 m kobiet Christa Rothenburger Karin Enke Stany Zjednoczone Bonnie Blair
27 lutego 1988 Calgary 1500 m kobiet Holandia Yvonne van Gennip Karin Enke Andrea Ehrig-Mitscherlich
28 lutego 1988 Calgary 5000 m kobiet Holandia Yvonne van Gennip Andrea Ehrig-Mitscherlich Gabi Schönbrunn

Mężczyźni

500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 NRD Uwe-Jens Mey 36.45 WR
 Holandia Jan Ykema 36.76 +0.31
 Japonia Akira Kuroiwa 36.77 +0.32
4.  ZSRR Siergiej Fokiczew 36.82 +0.37
5.  Korea Południowa Bae Ki-tae 36.90 +0.45
6.  ZSRR Ihar Żalazouski 36.94 +0.49
7.  Kanada Guy Thibault 36.96 +0.51
8.  Stany Zjednoczone Nick Thometz 37.16 +0.71
9.  Japonia Yasumitsu Kanehama 37.25 +0.80
10.  Norwegia Frode Rønning 37.31 +0.86
. . .
25.  Polska Jerzy Dominik 37.83 +1.38

Data: 14 lutego 1988

1000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 ZSRR Nikołaj Gulajew 1:13.03 OR
 NRD Uwe-Jens Mey 1:13.11 +0.08
 ZSRR Ihar Żalazouski 1:13.19 +0.16
4.  Stany Zjednoczone Eric Flaim 1:13.53 +0.50
5.  Kanada Gaétan Boucher 1:13.77 +0.74
6.  Austria Michael Hadschieff 1:13.84 +0.81
7.  Kanada Guy Thibault 1:14.16 +1.13
8.  NRD Peter Adeberg 1:14.19 +1.16
9.  Korea Południowa Bae Ki-tae 1:14.36 +1.33
 Japonia Yasumitsu Kanehama 1:14.36 +1.33
. . .
28.  Polska Jerzy Dominik 1:16.16 +3.13

Data: 18 lutego 1988

1500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 NRD André Hoffmann 1:52.06 WR
 Stany Zjednoczone Eric Flaim 1:52.12 +0.06
 Austria Michael Hadschieff 1:52.31 +0.25
4.  ZSRR Ihar Żalazouski 1:52.63 +0.57
5.  Japonia Tōru Aoyanagi 1:52.85 +0.79
6.  ZSRR Aleksandr Klimow 1:52.97 +0.91
7.  ZSRR Nikołaj Gulajew 1:53.04 +0.98
8.  NRD Peter Adeberg 1:53.57 +1.51
9.  Kanada Gaétan Boucher 1:54.18 +2.19
10.  Kanada Jean Pichette 1:54.63 +2.72
. . .
36.  Polska Jerzy Dominik 1:59.03 +6.97

Data: 20 lutego 1988

5000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Szwecja Tomas Gustafson 6:44.63 OR
 Holandia Leo Visser 6:44.98 +0.35
 Holandia Gerard Kemkers 6:45.92 +1.29
4.  Stany Zjednoczone Eric Flaim 6:47.09 +2.46
5.  Austria Michael Hadschieff 6:48.72 +4.09
6.  Stany Zjednoczone Dave Silk 6:49.95 +5.32
7.  Norwegia Geir Karlstad 6:50.88 +6.25
8.  NRD Roland Freier 6:51.41 +6.78
9.  Stany Zjednoczone Mark Greenwald 6:51.98 +7.35
10.  Australia Danny Kah 6:52.14 +7.51

Data: 17 lutego 1988

10 000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Szwecja Tomas Gustafson 13:48.20 OR
 Austria Michael Hadschieff 13:56.11 +7.91
 Holandia Leo Visser 14:00.55 +12.35
4.  Stany Zjednoczone Eric Flaim 14:05.57 +17.37
5.  Holandia Gerard Kemkers 14:08.34 +20.14
6.  ZSRR Jurij Klujew 14:09.68 +21.48
7.  Włochy Roberto Sighel 14:13.60 +25.40
8.  NRD Roland Freier 14:19.16 +30.96
9.  ZSRR Siergiej Bieriezin 14:20.48 +32.28
10.  Kanada Ben Lamarche 14:21.39 +33.19

Data: 21 lutego 1988

Kobiety

500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Stany Zjednoczone Bonnie Blair 39.10 WR
 NRD Christa Rothenburger 39.12 +0.02
 NRD Karin Enke 39.24 +0.14
4.  NRD Angela Stahnke 39.68 +0.58
5.  Japonia Seiko Hashimoto 39.74 +0.64
6.  Kanada Shelley Rhead 40.36 +1.26
7.  RFN Monika Pflug 40.53 +1.43
8.  Japonia Shoko Furano 40.61 +1.51
9.  ZSRR Natalja Szywie 40.66 +1.56
10.  NRD Andrea Ehrig-Mitscherlich 40.71 +1.61
. . .
18.  Polska Zofia Tokarczyk 41.37 +2.27
19.  Polska Erwina Ryś-Ferens 41.38 +2.28

Data: 22 lutego 1988

1000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 NRD Christa Rothenburger 1:17.65 WR
 NRD Karin Enke 1:17.70 +0.05
 Stany Zjednoczone Bonnie Blair 1:18.31 +0.66
4.  NRD Andrea Ehrig-Mitscherlich 1:19.32 +1.67
5.  Japonia Seiko Hashimoto 1:19.75 +2.10
6.  NRD Angela Stahnke 1:20.05 +2.40
7.  Stany Zjednoczone Leslie Bader 1:21.09 +3.44
8.  Stany Zjednoczone Katie Class 1:21.10 +3.45
9.  Kanada Natalie Grenier 1:21.15 +3.50
10.  Polska Erwina Ryś-Ferens 1:21.44 3.79
. . .
13.  Polska Zofia Tokarczyk 1:21.80 +4.15

Data: 26 lutego 1988

1500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Holandia Yvonne van Gennip 2:00.68 OR
 NRD Karin Enke 2:00.82 +0.14
 NRD Andrea Ehrig-Mitscherlich 2:01.49 +0.81
4.  Stany Zjednoczone Bonnie Blair 2:04.02 +3.34
5.  ZSRR Jelena Łapuga 2:04.24 +3.56
6.  Japonia Seiko Hashimoto 2:04.38 +3.70
7.  NRD Gunda Kleemann 2:04.68 +4.00
 Polska Erwina Ryś-Ferens 2:04.68 +4.00
9.  Korea Północna Song Hwa-seon 2:05.25 +4.57
10.  Stany Zjednoczone Leslie Bader 2:05.53 +4.85
. . .
17.  Polska Zofia Tokarczyk 2:08.54 +7.86

Data: 27 lutego 1988

3000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Holandia Yvonne van Gennip 4:11.94 WR
 NRD Andrea Ehrig-Mitscherlich 4:12.09 +0.15
 NRD Gabi Schönbrunn 4:16.92 +4.98
4.  NRD Karin Enke 4:18.80 +6.86
5.  Polska Erwina Ryś-Ferens 4:22.59 +10.65
6.  ZSRR Swietłana Bojko 4:22.90 +10.96
7.  Japonia Seiko Hashimoto 4:23.29 +11.35
 ZSRR Jelena Łapuga 4:23.29 +11.35
9.  ZSRR Jelena Tumanowa 4:24.07 +12.13
10.  Szwecja Jasmin Krohn 4:25.06 +13.12

Data: 23 lutego 1988

5000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Holandia Yvonne van Gennip 7:14.13 WR
 NRD Andrea Ehrig-Mitscherlich 7:17.12 +2.99
 NRD Gabi Schönbrunn 7:21.61 +7.48
4.  ZSRR Swietłana Bojko 7:28.39 +14.26
5.  ZSRR Jelena Łapuga 7:28:65 +14.52
6.  Japonia Seiko Hashimoto 7:34.43 +20.30
7.  NRD Gunda Kleemann 7:34.59 +20.46
8.  Szwecja Jasmin Krohn 7:36.56 +22.43
9.  Korea Północna Han Chun-ok 7:36.81 +22.68
10.  Stany Zjednoczone Jane Goldman 7:36.98 +22.85
. . .
21.  Polska Erwina Ryś-Ferens 7:50.43 +36.30

Data: 28 lutego 1988

Tabela medalowa

Lp. Kraj
złoto
srebro
brąz
razem
1.  NRD 3 6 4 13
2.  Holandia 3 2 2 7
3.  Szwecja 2 0 0 2
4.  Stany Zjednoczone 1 1 1 3
5.  ZSRR 1 0 1 2
6.  Japonia 0 0 1 1

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
Listen to this article