Alex Harvey - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Alex Harvey.

Alex Harvey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Alex Harvey
Data i miejsce urodzenia 7 września 1988
Saint Ferréol, Kanada
Klub Nordique Mont St. Anne
Debiut w PŚ 09.02 2008, Otepää
(46. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 16.01 2009, Whistler
(30. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 14.03 2009, Trondheim
(3. miejsce – 50 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 18.01 2014, Szklarska Poręba (sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kanada
Mistrzostwa świata
złoto Oslo 2011 Sprint druż. s. klas.
złoto Lahti 2017 50 km s.dowolny
srebro Falun 2015 Sprint s.klasyczny
brąz Val di Fiemme 2013 Sprint s.klasyczny
brąz Falun 2015 30 km łączony
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Otepää 2011 30 km łączony
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Malles Venosta 2008 10 km s.klas.
brąz Tarvisio 2007 20 km łączony
brąz Tarvisio 2007 10 km s.dowolny
Puchar Świata
3. miejsce
2013/2014
3. miejsce
2016/2017
Puchar świata (klasyfikacja dystansów)
2. miejsce
2016/2017
Tour de Ski
3. miejsce
2017/2018
Strona internetowa

Alex Harvey (ur. 7 września 1988 w Saint Ferréol) – kanadyjski biegacz narciarski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, złoty medalista mistrzostw świata młodzieżowców oraz trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Alex Harvey pojawił się 15 grudnia 2004 roku podczas zawodów Noram Cup w Mont-Sainte-Anne, gdzie w biegu sprinterskim techniką dowolną zajął 26. miejsce. W marcu 2005 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Rovaniemi, gdzie indywidualnie plasował się poza czołową trzydziestką, a w sztafecie Kanadyjczycy zajęli siedemnaste miejsce. Harvey jeszcze trzykrotnie startował na imprezach tego cyklu, zdobywając przy tym trzy medale. Najpierw dwukrotnie był trzeci (w biegu łączonym na 20 km oraz biegu na 10 km stylem dowolnym) podczas mistrzostw świata juniorów w Tarvisio w 2007 roku, a następnie na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta wywalczył srebro na 10 km klasykiem. Dwukrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, największy sukces osiągając na mistrzostwach świata młodzieżowców w Otepää w 2011 roku, gdzie zwyciężył w biegu łączonym na 30 km.

W Pucharze Świata zadebiutował 9 lutego 2008 roku w Otepää, zajmując 46. miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 16 stycznia 2009 roku w Whistler, gdzie był trzydziesty w sprincie stylem klasycznym. Zaledwie dwa miesiące później, 14 marca 2009 roku w Trondheim Kanadyjczyk po raz pierwszy stanął na podium zawodów PŚ - na dystansie 50 km stylem klasycznym zajął trzecią pozycję. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł w sezonie 2011/2012, który ukończył na szóstym miejscu. W 2009 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Libercu, gdzie jego najlepszym indywidualnym wynikiem było 22. miejsce w biegu łączonym na 30 km. Swój największy sukces osiągnął na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, gdzie wspólnie z Devonem Kershawem zdobył złoty medal w sprincie drużynowym techniką klasyczną. Był to pierwszy złoty medal dla Kanady zdobyty podczas MŚ w narciarstwie klasycznym. Na tych samych mistrzostwach był ponadto siódmy w sprincie indywidualnym oraz piąty w biegu na 50 km stylem dowolnym. Kolejny medal zdobył podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme w 2013 roku, gdzie był trzeci w sprincie indywidualnym klasykiem. Wyprzedzili go jedynie Rosjanin Nikita Kriukow oraz Petter Northug z Norwegii. Wspólnie z Kershawem wystartował także w sprincie drużynowym, jednak tym razem zajęli czwarte miejsce. Brał także udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, zajmując między innymi czwarte miejsce w sprincie drużynowym, siódme w sztafecie i dziewiąte w biegu łączonym na 30 km. Jest ponadto kilkukrotnym mistrzem kraju, przy czym w 2012 roku zdobył trzy tytuły: w sprincie, na 50 km oraz w biegu na 15 km stylem dowolnym.

Jego ojciec – Pierre także był narciarzem (i kolarzem), olimpijczykiem[1].

Po sezonie 2018/2019 zakończył karierę.[2]

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
21. 15 lutego 2010 Kanada Whistler 15 km stylem dowolnym 34:55,6 +1:19,3 Szwajcaria Dario Cologna
9. 20 lutego 2010 Kanada Whistler 30 km bieg łączony 1:15:43,0 +31,6 Szwecja Marcus Hellner
4. 22 lutego 2010 Kanada Whistler Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 19:07,3 +6,3  Norwegia
7. 24 lutego 2010 Kanada Whistler Sztafeta 4x10 km[4] 1:47:03,2 +1:57,8  Szwecja
32. 28 lutego 2010 Kanada Whistler 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:10:49,9 +5:14,4 Norwegia Petter Northug
17. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 30 km bieg łączony 1:08:15,4 +1:44,8 Szwajcaria Dario Cologna
19. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym Norwegia Ola Vigen Hattestad
DNF 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 Szwajcaria Dario Cologna
12. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem dowolnym[5] 23:14,89  Finlandia
19. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 +45,7 Rosja Aleksandr Legkow
8. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 +33,4 Norwegia Simen Hegstad Krüger
32. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
7. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 +35,5 Szwajcaria Dario Cologna
8. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[6] 15:56,26 +35,60 Norwegia Norwegia
4. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 +2:43,6 Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
36. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 41:19,4 +2:25,0 Estonia Andrus Veerpalu
22. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:16:39,2 +46,8 Norwegia Petter Northug
28. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 3:00,8 Norwegia Ola Vigen Hattestad
5. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[7] 1:43:21,9 +1:31,3 Norwegia Norwegia
7. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:58,0 Szwecja Marcus Hellner
12. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +10,3 Norwegia Petter Northug
1.
2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[5] 19:10,0
5. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +8,2 Norwegia Petter Northug
3.
21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 +0,8 Rosja Nikita Kriukow
13. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +16,1 Szwajcaria Dario Cologna
4. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[8] 21:30,98 +0,76  Rosja
12. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[9] 1:41:37,2 +2:39,3  Norwegia
28. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 +4:31,4 Szwecja Johan Olsson
2.
19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 +0,05 Norwegia Petter Northug
3.
21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 +1,6 Rosja Maksim Wylegżanin
10. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[10] 1:34:18,5 +3:03,5  Norwegia
5. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +6,0 Norwegia Petter Northug
12. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 Włochy Federico Pellegrino
5. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 +33,3 Rosja Siergiej Ustiugow
6. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[11] 17:40,69 +27,02 Rosja Rosja
12.[12] 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[13] 1:37:20,1 Norwegia Norwegia
1.
5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9
16. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +58,9 s Norwegia Sjur Røthe
12. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[14] 1:42:32,1 h +7:05,5 min  Norwegia
12. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +1:10,5 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
4. 31 stycznia 2009 Francja Praz de Lys - Sommand 30 km łączony 1:26:50,2 +9,1 Kazachstan Siergiej Czeriepanow
5. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys - Sommand Sprint stylem klasycznym Czechy Aleš Razým
1.
31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
47. 21 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 20 km łączony 52:04,7 +3:59,6 Norwegia Petter Northug
41. 23 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sprint stylem klasycznym Norwegia Petter Northug
43. 25 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 10 km stylem dowolnym 23:06,1 +2:18,0 Norwegia Petter Northug
17. 26 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sztafeta 4x10 km[15] 1:36:38,2 +9.02,1  Rosja
16. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym Norwegia Petter Northug
17. 3 lutego 2006 Słowenia Kranj 20 km łączony 51:34,3 +1:50,9 Norwegia Petter Northug
8. 5 lutego 2006 Słowenia Kranj Sztafeta 4x5 km[16] 47:15,7 +2:09,4  Norwegia
16. 12 marca 2007 Włochy Tarvisio Sprint stylem klasycznym Rosja Iwan Iwanow
3.
14 marca 2007 Włochy Tarvisio 10 km stylem dowolnym 22:40,9 +30,5 Finlandia Martti Jylhä
3.
16 marca 2007 Włochy Tarvisio 20 km łączony 52:49,8 +4,7 Norwegia Eirik Kurland Olsen
3. 26 marca 2007 Włochy Tarvisio Sztafeta 4x5 km[17] 49:18,1 +1:31,1  Szwecja
4. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym Szwecja Calle Halfvarsson
2.
25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 +8,2 Norwegia Hans Christer Holund
4. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 +11,7 Niemcy Philipp Marschall
9. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[18] 59:06,1 +2:36,7  Rosja

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2007/2008 niesklasyfikowany
2008/2009 125.
2009/2010 48.
2010/2011 10.
2011/2012 6.
2012/2013 34.
2013/2014 3.
2014/2015 9.
2015/2016 7.
2016/2017 3.
2017/2018 4.
2018/2019 13.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 14 marca 2009 Norwegia Trondheim 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:02:39,0 h +33,2 s 3. Norwegia Petter Northug
2. 20 lutego 2011 Norwegia Drammen Sprint stylem dowolnym 3:04,2 min +0,6 s 2. Szwecja Emil Jönsson
3. 3 marca 2012 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:07:30,5 h +4,2 s 3. Szwajcaria Dario Cologna
4. 18 stycznia 2014 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym 2:50,1 min 1.
5. 16 marca 2014 Finlandia Lahti Finał Pucharu Świata (25 km) 1:54:35,5 h +4,9 s 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
6. 14 lutego 2015 Szwecja Östersund Sprint stylem klasycznym 2:25,28 min +0,47 s 2. Norwegia Finn Hågen Krogh
7. 21 stycznia 2017 Szwecja Ulricehamn 15 km stylem dowolnym 32:46,2 min 1.
8. 17-19 marca 2017 Kanada Québec Finał Pucharu Świata (31,5 km) 1:09:50,6 h 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
9. 7 stycznia 2018 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 70,5 km 2:49:29,8 h +1:30,6 min 3. Szwajcaria Dario Cologna
10. 28 stycznia 2018 Austria Seefeld 15 km stylem dowolnym (start masowy) 31:37,9 min +2,9 s 3. Szwajcaria Dario Cologna
11. 16-18 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (31,4 km) 1:13:40,3 h +47,1 s 2. Rosja Aleksandr Bolszunow
12. 22-24 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata (31,5 km) 1:07:08,9 h +2,8 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 7 stycznia 2012 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 20 km stylem klasycznym (start masowy) 1:00:02,2 h +1,1 s 2. Norwegia Eldar Rønning
2. 16 marca 2012 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 3,3 km stylem dowolnym 8:16,8 min 1.
3. 18 marca 2012 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 38:52,7 min +10,4 s 2. Rosja Piotr Siedow
4. 5 stycznia 2013 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 39:01,5 min +0,4 s 3. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
5. 28 grudnia 2013 Niemcy Oberhof Tour de Ski 4,5 km stylem dowolnym 9:03,4 min 1.
6. 31 grudnia 2013 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:37,0 min +0,3 s 2. Stany Zjednoczone Simi Hamilton
7. 3 stycznia 2014 Włochy Cortina d’Ampezzo-Toblach Tour de Ski 35 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 1:20:18,7 h +58,7 s 3. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
8. 15 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 30 km bieg łączony 1:18:07,6 h 1.
9. 4 stycznia 2015 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 42:01,2 min +0,6 s 3. Norwegia Petter Northug
10. 28 listopada 2015 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem dowolnym 21:05,5 min +11,2 s 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
11. 4 marca 2016 Kanada Québec Ski Tour Kanada Sprint stylem dowolnym 3:36,26 min +0,55 s 2. Francja Baptiste Gros
12. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 37:58,5 min +1:08,8 min 3. Rosja Siergiej Ustiugow
13. 17 marca 2017 Kanada Québec Finał Pucharu Świata Sprint stylem dowolnym 2:44,95 min 1.
14. 6 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg masowy) 38:40,3 min +0,4 s 2. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
15. 18 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:34,3 min 1.
16. 30 listopada 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem dowolnym 3:19,14 min +0,71 s 3. Włochy Federico Pellegrino
17. 23 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym (start masowy) 36:10,9 min +0,8 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
18. 24 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 28:15,2 min 1.

Miejsca w poszczególnych zawodach

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 53 49 - - - - - - - - 0
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - 30 12 - - - - 32 29 35 49 27 3 30 8 8 5 6 287
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
43 55 62 - 34 49 35 22 18 27 32 19 21 9 13 31 22 - - - - 62 48 - - dnf - 30 21 22 35 32 167
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
34 9 17 38 17 - - - 24 18 9 7 15 14 5 5 20 10 - - - - - 30 2 dnf 25 14 25 13 14 11 552
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
5 24 27 7 11 - - 9 10 19 6 27 17 7 29 6 9 2 40 12 - 4 19 9 5 8 dnf 27 15 3 44 16 29 14 1 18 2 6 974
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
36 46 17 23 23 21 11 52 - 6 5 12 6 42 3 dns - - 42 dns dns 39 56 56 41 20 dnf 32 30 30 21 25 259
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
38 30 49 43 16 - 45 dsq 1 11 3 40 3 5 dns - - 1 4 5 20 7 8 24 14 4 1 2 766
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
14 7 6 33 7 10 16 45 38 - 13 2 16 14 5 33 - - - 10 28 9 2 - 63 17 33 13 518
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
47 2 12 7 10 22 54 62 16 33 7 9 15 21 37 7 16 14 - 7 20 20 7 52 dns - - 11 9 2 4 21 7 4 31 5 889
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
25 11 10 10 6 9 12 33 7 6 8 4 3 11 19 14 7 17 1 46 15 - - 15 19 8 6 1 4 6 2 1128
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
21 13 5 4 28 6 23 10 4 9 7 20 4 5 2 6 3 - - - 8 3 - - 54 9 34 20 1 2 1179
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
8 22 3 17 42 16 13 37 26 50 14 37 14 22 - - - - - - 9 - 48 10 5 - 31 11 10 2 1 2 604
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy

  1. Pierre Harvey Biography and Olympic Results, Sports-Reference.com [dostęp 2012-02-04] [zarchiwizowane z adresu 2012-11-08] (ang.).
  2. Canada's Harvey wins silver in penultimate race before retirement, nationalpost.com [dostęp 2020-03-29] (ang.).
  3. Skład drużyny: Alex Harvey, Devon Kershaw
  4. Skład zespołu: Devon Kershaw, Alex Harvey, Ivan Babikov, George Grey
  5. a b Skład drużyny: Devon Kershaw, Alex Harvey
  6. Skład drużyny: Len Väljas, Alex Harvey
  7. Skład zespołu: Devon Kershaw, George Grey, Ivan Babikov, Alex Harvey
  8. Skład zespołu: Devon Kershaw, Alex Harvey
  9. Skład drużyny: Len Väljas, Devon Kershaw, Ivan Babikov, Alex Harvey
  10. Skład drużyny: Alex Harvey, Graeme Killick, Ivan Babikov, Len Väljas
  11. Skład zespołu: Alex Harvey, Len Väljas
  12. Sztafeta zdublowana
  13. Skład drużyny: Graeme Killick, Devon Kershaw, Alex Harvey, Len Väljas
  14. Skład drużyny: Alex Harvey, Scott James Hill, Evan Palmer-Charrette, Len Väljas
  15. Skład drużyny: Brent McMurtry, Alex Harvey, Christopher Butler, Christopher Werrell
  16. Skład drużyny: Alex Harvey, Frédéric Touchette, Christopher Butler, Haakon James Lenes
  17. Skład drużyny: Frédéric Touchette, Georg Jalkotzy, Haakon James Lenes, Alex Harvey
  18. Skład zespołu: Len Väljas, Alex Harvey, Julien Nury, Frédéric Touchette
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Alex Harvey
Listen to this article