Australian Touring Car Championship 1998 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Australian Touring Car Championship 1998.

Australian Touring Car Championship 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 1998 Mistrzostw Australian Touring Car Championship
Inauguracja 30 stycznia
Zakończenie 2 sierpnia
Liczba wyścigów 29
Mistrzowie
Kierowcy Craig Lowndes
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon 1998 w Australian Touring Car Championship był 39. sezonem Australijskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych i jednocześnie 6. po wprowadzeniu formuły V8 Supercars. Rozpoczął się on 1 lutego na torze Sandown International Raceway w Melbourne a zakończył 2 sierpnia wyścigami na torze Oran Park Raceway w Sydney.

Sezon składał się z dziesięciu rund po trzy wyścigi. Tytuł mistrzowski zdobył po raz drugi w karierze Craig Lowndes.

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy
Glenn Seton Racing
(Ford Credit Racing)
Ford EL Falcon 1 Australia Glenn Seton
28 Australia Rodney Forbes
111 Australia Neil Crompton
Gibson Motor Sport Holden VS Commodore 2 Australia Steven Ellery
7 Australia Darren Hossack
31 Australia Darren Pate
32 Australia Tomas Mezera
Lansvale Racing Team Holden VS Commodore 3 Australia Trevor Ashby
6 Australia Steve Reed
Stone Brothers Racing Ford EL Falcon 4 Australia Jason Bright
Larkham Motor Sport (SBR) 10 Australia Mark Larkham
Perkins Engineering
(Castrol Perkins Motorsport)
Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
8 Australia Russell Ingall
11 Australia Larry Perkins
Holden VS Commodore 16 Australia Melinda Price
19 Australia Kerryn Brewer
Tony Longhurst Racing Ford EL Falcon 9 Australia Alan Jones
25 Australia Tony Longhurst
Cadillac Productions Ford EL Falcon 13 Australia Ryan McLeod
79 Australia Mike Conway
Imrie Motor Sport Holden VS Commodore 14 Australia Mike Imrie
Holden Racing Team Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
15 Australia Craig Lowndes
Holden VS Commodore 50 Australia Mark Skaife
Holden VT Commodore 98 Nowa Zelandia Greg Murphy
Dick Johnson Racing Ford EL Falcon 17 Australia Dick Johnson
18 Australia John Bowe
Racing For Life (DJR) 95 Australia Steven Johnson
Colourscan Motorsport Ford EL Falcon 22 Australia Danny Osborne
47 Australia Brett Peters
Ray Hislop Ford EF Falcon 23 Australia Ray Hislop
Romano Racing Holden VS Commodore 24 Australia Paul Romano
M3 Motorsport Holden VS Commodore 26 Australia John Cotter
29 Australia Peter Doulman
Terry Finnigan Holden VS Commodore 27 Australia Terry Finnigan
Challenge Motorsport Holden VS Commodore 32 Australia Tomas Mezera
39 Australia Chris Smerdon
Pro-Duct Racing Holden VS Commodore 33 Australia Bob Pearson
Garry Rogers Motorsport Holden VS Commodore 34 Nowa Zelandia Steven Richards
35 Australia Jason Bargwanna
134 Australia Garth Tander
Schembri Motorsport Holden VS Commodore 36 Australia Neil Schembri
71 Australia Gary Quartly
James Rosenberg Racing Holden VS Commodore 38 Australia Mark Poole
Simon Emerzidis Holden VR Commodore 41 Australia Garry Willmington
Holden VS Commodore 54 Australia Simon Emerzidis
Paul Weel Racing Ford EL Falcon 43 Australia Paul Weel
Mal Rose Racing Holden VS Commodore 44 Australia Mal Rose
Novacastrian Motorsport Holden VS Commodore 45 Australia Wayne Russell
John Faulkner Racing Holden VS Commodore 46 Nowa Zelandia John Faulkner
D'arcy Russell Holden VS Commodore 48 Australia D'arcy Russell
Greg Crick Motorsport Holden VS Commodore 49 Australia Greg Crick
Holden VR Commodore 149 Australia Dean Crosswell
Charles Ryman Ford EL Falcon 51 Australia Charles Ryman
Barry Morcom Holden VP Commodore 52 Australia Barry Morcom
Rod Nash Racing Holden VS Commodore 55 Australia Rod Nash
Briggs Motor Sport Ford EL Falcon 70 Australia John Briggs
Robert Smith Holden VS Commodore 72 Australia Robert Smith
PACE Racing Holden VS Commodore 74 Australia Kevin Heffernan
Paul Little Racing Ford EL Falcon 75 Australia Anthony Tratt
V8Racing Holden VP Commodore 77 Australia Richard Mork
Clive Wiseman Racing Holden VS Commodore 80 Australia Mick Donaher
Don Pulver Holden VP Commodore 88 Australia Don Pulver
Geoff Kendrick Holden VS Commodore 92 Australia Geoff Kendrick

Kalendarz

Runda Tor Data Zwycięzca
rundy kwalifikacji wyścigu 1 wyścigu 2 wyścigu 3 Zespół
1 Australia Sandown International Raceway 30 stycznia-1 lutego Craig Lowndes J. Bowe J. Bowe C. Lowndes C. Lowndes Holden Racing Team
2 Australia Symmons Plains Raceway 6-8 lutego Craig Lowndes M. Skaife G. Seton C. Lowndes C. Lowndes Holden Racing Team
3 Australia Lakeside International Raceway 27-29 marca Russell Ingall J. Bowe J. Bowe R. Ingall R. Ingall Perkins Engineering
4 Australia Phillip Island Grand Prix Circuit 17-19 kwietnia Craig Lowndes C. Lowndes M. Skaife C. Lowndes R. Ingall Holden Racing Team
5 Australia Winton Motor Raceway 1-3 maja John Bowe M. Skaife R. Ingall J. Bowe J. Bowe Dick Johnson Racing
6 Australia Mallala Motor Sport Park 22-24 maja Russell Ingall M. Skaife J. Bowe R. Ingall C. Lowndes Perkins Engineering
7 Australia Barbagallo Raceway 29-31 maja Craig Lowndes M. Skaife C. Lowndes C. Lowndes C. Lowndes Holden Racing Team
8 Australia Calder Park Raceway 19-21 czerwca Craig Lowndes M. Skaife C. Lowndes J. Bargwanna odwołany Holden Racing Team
9 Australia Hidden Valley Raceway 17–19 lipca Russell Ingall J. Bright C. Lowndes R. Ingall R. Ingall Perkins Engineering
10 Australia Oran Park Raceway 31 lipca-2 sierpnia Craig Lowndes C. Lowndes C. Lowndes C. Lowndes C. Lowndes Holden Racing Team

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka SAN SYM LAK PHI WIN MAL BAR CAL HID ORA Suma punktów
1 Craig Lowndes 15
116 114 92 112 66 108 120 76 68 120 992
2 Russell Ingall 8
80 92 114 108 110 112 104 50 96 76 942
3 Mark Skaife 50
78 108 50 76 94 24 106 66 58 108 768
4 Larry Perkins 11
90 80 100 80 72 62 94 38 68 38 722
5 John Bowe 18
108 44 64 92 116 80 24 52 52 50 682
6 Glenn Seton 1
102 70 12 88 52 92 56 58 86 60 676
7 Jason Bargwanna 35
28 96 34 66 44 51 28 72 96 88 603
8 Tony Longhurst 25
44 28 90 78 90 54 20 10 78 94 586
9 Jason Bright 4
20 88 70 84 72 82 52 68 NU 48 584
10 Dick Johnson 17
60 70 108 26 76 66 76 6 52 10 550
11 Mark Larkham 10
60 32 30 42 20 44 58 40 80 68 474
12 Paul Romano 24
22 46 42 38 56 24 36 20 62 72 418
13 John Faulkner 46
18 20 24 60 36 78 68 NU 28 44 376
14 Garth Tander 134
27 24 28 68 50 24 80 301
15 Steve Ellery 2
34 10 36 8 52 18 36 12 18 42 266
16 Alan Jones 9
49 56 28 30 30 16 40 12 261
17 Steven Johnson 95
40 42 86 68 24 260
18 Steven Richards 34
72 52 64 188
19 Terry Finnigan 27
28 15 58 8 8 34 NS 10 159
20 Darren Hossack 7
16 30 22 16 34 8 30 156
21 Tomas Mezera 32
24 20 10 52 34 140
22 Darren Pate 31
4 6 16 6 18 20 15 18 26 10 139
23 Mark Poole 38
38 10 24 14 38 NS 124
24 Neil Crompton 111
36 36 44 116
25 Greg Crick 49
6 52 NU 2 6 34 NU 100
26 Trevor Ashby 3
32 26 10 1 9 78
27 Chris Smerdon 39
28 8 4 6 12 5 63
Steve Reed 6
29 4 8 NU 22
29 John Briggs 70
22 2 2 8 24 NS 58
30 Greg Murphy 98
38 38
31 Paul Weel 43
1 1 9 5 10 NU 6 0 32
32 Mal Rose 44
16 4 0 3 NU 1 2 NU 26
Peter Doulman 29
26 0
34 Anthony Tratt 75
4 7 6 6 NU 23
35 Ray Hislop 23
6 14 0 20
36 Kerryn Brewer 19
14 0 14
37 Danny Osborne 22
6 6 NU NU 0 1 NS NU 13
Brett Peters 47
13
39 Rod Nash 55
0 2 1 0 NU 1 6 2 12
40 Ryan McLeod 13
8 1 1 10
41 Melinda Price 16
8 0 0 8
Kevin Heffernan 74
8 0 NU NU
43 Geoff Kendrick 92
NU 5 5
44 Richard Mork 77
4 NS NS 0 4
45 D'arcy Russell 48
0 0 NS 0 0 0 3 3
46 Dean Crosswell 149
2 NU 2
Robert Smith 72
0 2 NS
48 Neil Schembri 36
1 1
Miejsce Kierowca Nr Marka SAN SYM LAK PHI WIN MAL BAR CAL HID ORA Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Punkty 40 36 34 32 30 28 26 24 22 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2 1

Każda runda składała się z trzech krótkich równo punktowanych wyścigów (ok. 40–60 km każdy). Pozycje startowe w pierwszym wyścigu ustalane były każdorazowo poprzez kwalifikacje. Wyniki pierwszego wyścigu były jednocześnie pozycjami startowymi w drugim wyścigu, a wyniki drugiego wyścigu były pozycjami startowymi do trzeciego.

Miejsce zajęte w danej rundzie określano poprzez zsumowanie wszystkich punktów zdobytych podczas danej rundy. W przypadku takiej samej liczby punktów u kierowców wyższe miejsce zajmował ten który zajął wyższą pozycję w trzecim wyścigu. W porównaniu z poprzednim sezonem kolejny raz zwiększono liczbę punktujących zawodników, punkty otrzymywała pierwsza dwudziestka zawodników którzy ukończyli wyścig.

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Australian Touring Car Championship 1998
Listen to this article